^tads- en (Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ingezonden. bouwde Belgische haven stuk en legt Belgische kustplaatsen in puin, Eogeland tracht den koperinvoer in Duitschland te belettan. Het zegt in zijn nota aan Amerika, dat het dit doet ter eigen beveiliging, maar dan zullen wij, aldus dr. Schroedter, eveneens ter on- zer eigen beveiliging, het koper daar moeten halen, waar we het vinden, d.w.z, als onze voor raden op raken, zouden we uit de veroverde lan den, België en Frankrijk, alles wegnemen, wat uit koper is gemaakt, zooals electrische leidingen, machinedeelen, apparaten in suikerfabrieken, blaas- vormen van hoogovens, huiselijke zaken en ten slotte de deurklinken. Als we de miilioenen tonnen koper bij elkaar tellen, die we in de laat ste jaren hebben gebruikt, dan zullen we het dertig jaar kunnen uithouden, alvorens aan de bronzen monumenten en koperen kerkdaken te beginnen. Wat bereikt dus Engeland met zijn maatregelen In geen geval het doel, dat het er zich van voorstelde, maar het slaat met knuppels op het ter aarde liggende België en Frankiijk. Die knuppels worden Engeland door die landen zelve in de hand gegeven, aangezien zij Engeland nog aansporen om steeds scherpere maatregelen te nemen, waardoor ten slotte ook de thans nog werkende fabrieken het werk zouden moeten staken. Aan den anderen kant wees dr. Schoedter er aan de hand van een groot cijfermateriaal nog op, dat de Duitsche groot-industrie nog in de beste omstandigheden verkeerde en het voor eiken mo- gelyken duur van den oorlog in staat zal zijn de wapens voor het Duitsche leger te smeden. Zoo be draagt de tegenwoordige staalproductie inDuitsch land 10.80U.000 ion, dat is, ondanks den zooge- naamden uithongenngsoorlog, nog altjjd drie millioen ton meer dan die van Engeland, het moederland der industrie, waarvan het eenmaal het monopolie bezat. E en redevoering van den K eizer. Fen oorlogscorrespondent van het ..Berliner Ta- geblatt" meldt, dat de Keizer op zijn geboortedag de volgende toespraak gehouden heelt tot een bataljon landstorm uit Midcten-Diuitschland, dat totnogtoe dienst had gedaan bij het groolc hoofd kwartier, doch op dien dag naar het iront ver trok ..Goeden morgen, landweer. Ik vvens^h u, kame raden, geluk, dat uw aller wensch cm naar het front te mogen in vervulling gaat, en iK dank u, dat gij uw plicht hier zoo goed oaan hebt. Ik was zeer tevreden over u. Ik weet, wat ik nan mdjm landweer heb. Overal, waar u*. landweer voor den vijand kwam, heeft zij zich in den strijd schitterend gehouden, in het oosten zoo- we! als in de Vogezen Onlangs nog was het ae landweer, die dapper en met geringschatting van alle gevaar in doodsverachting een belangrijke hoogte bestormd heeft en er den vija na alwierp. Maakt het dus evenzoo. Vaarwel, kameraden. Mijn wenschen begeleiden u." Nadat de Keizer van den be velvne rennen over ste had vernomen, dat de manschapoen naar het iegc-r van den kroonprins vertrokken, wendde hij zich verheugd glimlachend nogmaals tot oe sol daten en zeide ..Zoo, groet dan mijn zoon van mij!" Het bataljon antwoordde met een geestdriftig hoera op den Keizer BULGARIJE. De houding vao Bnlgarije. Tegenover speculatieve berichten van Fransche bladen in het bijzonder van de »Matin" over de zending van Genadief te Rome wordt uit goed in gelichte kringen te Sofia verklaart dat Genadief slechts tot taak had de stemming in Italië, dat door zijn optreden ia Albanië mede in de Balkan- quaestie wordt betrokken te leeren kennen en dat men geen reden heeft te spreken over een veran dering in de houding van het kabinet Radosla- wow. Verder meent men, dat aan het feit dat Genadief tegelijk met den Rumeenschen oud minister Diamand in Rome vertoefde geen bijzon dere beteekenis moet worden gehecht. De voorzijde der biljetten vertoont den volgen den tekst DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder (resp.) Tien, Vijf en Twintig, Veertig en Zestig Gulden. Amsterdam, (dagteekening). De Secretaris. De President. Links bovenaan is de serieletter, rechts het nummer van het bankbiljet aangebracht. In den rand onderaan zijn de woorden »De Nederland- sche Bank" uitgespaard. De biljetten zijn bedrukt aan den voorkant met een in filmlijnen door werkten geguillocheerden ondergrond. De rand is versierd met barok-ornamenten, aangevuld^met guillocheermgen. Aan den linkerkant Jder voor zijde staat in een geguitlocheerde medaille het waardecijferdit komt ook voor in den rechter bovenhoek in een vierkant geguillocheerd vakje. De biljetten dragen op de achterzijde aan den onderkant links de serieletter en rechts het num mer. De achterzijde vertoont een in filmlijnen doorwerkten geguillocheerden ondergrond mid denin is aangebracht een geguillocheerd vignet. De waarde der coupures is boven en onder dit vignet in letters aangegeven, terwijl aan weers zijden de strafbepaling van art. '232 van het Wetboek van Strafrecht overdwars is afgedrukt De biljetten zijn voorzien van den stempel der handteekeningen van den President en den Secretaris. De biljetten zijn gedrukt: voor de coupure van f 10 op papier van 16 X 8,8 cM. f25 16'/j X 9 f40 15,8 X 9,7 160 s d 17,2 x 10,1 Het papier Ijeeft het volgende watermerk »De Nederl. Bank" waarvan »De Nederl. «mder den bovenrand en dBank" boven den be nedenrand zijn geplaatst- De kleuren der biljetten zijn de volgende: Voorzijde: Coupure f 10. ondergrond licht geel, rand met teketstaalblauw. Voorzijde: Coupure f25.— ondergrond: oranje- rand met tekstdonkerbruin. Voorzijde Coupure f 40.— ondergrond licht groen, rand met tekst donkergroen. Voorzijde: Coupure 160.— ondergrondliebt paaishruin, rand met tekst: donkerpaars. Serie, No. en handteekeningen van alle vier de Coupureszwart. AchterzijdeCoupure f 10.—. Ondergrond lichtblauw. Rand met vignetblauw-bruin. Waar de in leners aangegeven lichtbruin. Achterzijde Coupure f2o.'Ondergrond oranj-. Rand met vignet: donkerbruin. Waarde in leners aangegeven lichtbruin. Achterzijde: Coupure f40.— ondergrond licht groen, rand met vignetdonkergroen, waarde in letters aangegevenzijdegroen. Achterzijde Coupure t 60.— ondergrond licht paars-bruin, rand met vignetdonkerpaars, waarde in letters aangegevenlichtbruin. Serie en No. van alle vier de Coupures zwart* Militaire passen. Militairen aan wie buitenlandsch verlol is toe gestaan moeten om de grens te kunnen over schrijden in het bezit zijn van een gewoon bui tenlandsch paspoort, waarop portret, signalement, Landteekening enz. zijn afgestempel-. De verlof passen zijn vpior militairen niet voMoenue. Het Suez-kanaal. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat hier te lande van de Suez-Kanaalmaatschappij de volgende mededeeling is ontvangen: sDe Suez-Kanaalmaat schappij deelt mede, dat het kanaal voor de scheepvaart geopend blyft, met dien verstande, dat dagelijks de te volgen route zal worden aan gegeven. De vaart zal overdag geschieden. Door het militair gezag zijn verschillende voor schriften uitgevaardigd en voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde aan de schepen een volkomen veiligheid te verzekeren." Mond- en klauwzeer. Gisteren had te 'sGiarenhage de sedert eenige dagen aangekondigde conferei tie plaats, betref fende de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Minister Posthuma hield hjerbij besprekingen met de vertegenwoordigers van alle landbouw- maatschappijen, boerenbonden rundveestamboeken, den directeur generaal van de landbouw den heer Van Hoek en den geheelen veterinairen dienst. Hulpbankbiljetten. De directie der Nederlandrehe Bank maakt be kend, dat zij zal overgaan tot uitgifte van nieuwe, lijdelijke iy en bankhjljeuen van de coupures van f 10.f25.—, f40.- en f60 Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.8 te Breslau. Laagste barometerstand 744.3 te Bodoe. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: meest krachtige zuidelijke tot z. w. wind, betrokken met regenbuien tijdelyk wellicht op klarend, zachter. b. wien het kiesrecht door den rechter is ont zegd; c. wien door den rechter de beschikking of het beneer over hunne goederen is ontnomen d. die op den len Februari 1915 hebben opge houden ingezetenen der gemeente te zijn. Blijft dus de kiezerslijst in hoofdzaak onge wijzigd, zoo moet dit toch geen reden zijn om de kiezerskweek dit jaar te laten rusten. Op de eerste plaats moet worden nagegaan, dat de kiezerslyst worde aangevuld met de namen van hen, die tusschen den 15den Mei 1914 en den 15den Mei 1915 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt of zullen bereiken en een der vereischten voor het kiesrecht bezitten. Ten tweede moeten op de kiezerslijst worden gebracht de namen van oudere personen, wier namen verleden jaar door een verzuim niet op de lijst zijn geplaatst of die verleden jaar nog niet aan de gestilde eischen voldeden maar nu in de termen vallen om op de lijst geplaatst te wordgn. Dan moeten op de lijst worden gebracht, de namen van de personen, die zich hier metterwoon hebben gevestigd en dus in hun voormalige woon plaats van de lyst werden afgevoerd. Ook moet worden nagegaan of er geen kiezers ten onrechte van de lijst zijn afgevoerd. Voor het geven van inlichtingen omtrent kies bevoegdheid houdt het bestuur der R. K. kies vereeniging »Recht, Plicht en Orden a s. Vrijdag zitting in het Bondsgebouw Lange Haven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtdekopynietteruggegeve n 5 Obligatiën-Leening 1414. In de dagen, dat de inschrijvingen geschiedden voor de Nederlandsche StaatsleeniDg 1914, de z.g oorlogsleening, en daarna, hebben wy er op ge wezen, dat tal van kleine bezitters en spaarderj het hunne hadden bijgedragen aan het schitterend succes daarvan. Die kleine luiden zullen nu dezer dagen in het bezit gesteld worden van de 5 pet. obligaiiën dezer leeniDg. Zij hebben echter in den regel g*ea zekere bewaarplaats voor zulke waarden, zoodat diefstal, brand eoz. enz. hun bezit met in gevaar zal brengen. Met het oog daarop heeft de Spaarbank, Lange Haven 80, besloten die obligaties daar in bewaring te geven zij vraagt daarvoor een vergoeding bij een bedrag van hoogstens f500 van slechts 25 ets. en voor elke volgende f 500 slechts 50 ets. per jaar. Daar zullen dan die obligaties in de kIuis veilig zijn voor brand en diefstal, terwijl de eigenaar of eigenares daarover ten allen tijde kan beschikken, indien hij of zij zulks noodig acht. Voor waarden aan deze obligatiën tot een hooger bedrag dan f 2000 kan een safe loket gehuurd worden vanaf f2, wat bovendien het voordeel heeft, dat daarin ook andere waarden geborgen kunnen worden. De bewaring op de Spaarbank heeft nog een ander voordeel. Na het overlijden van iemand, van wien bekend is, dat hij geld in huis had, blijkt wel eens, dat dit op on vei klaar bare wijze ver dwenen is. Dit nu is bij bewaring op de Spaar bank onmogelijk, omdat door deze alleen aan de rechtmatige erfgenamen de waarden ter hand gesteld worden. Wij kunnen met het oog op dit alles dezen obligaties-bezitters niet ernstig genoeg aanraden voor die geringe kosten hun waarden bij de Spaarbank te brengen zij weten dan zeker, dat zij niet het minste gevaar loopen, ze kwijt te raken. De Spaarbank heeft met het bieden van deze veilige bewaarplaats een zeer te waardeeren maat regel genomen. Gisterenmiddag' is door de politie aangehouden een man, die op ae Singel zijn van hem' gescheiden vrouw ontmoette en haar hij de keel greep en in deh neus beet. De man ie na verhoor ontslagen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag! 9 Februari, nm. 2 uur De Kiezerslijsten. Door de tegenwoordige tijdsomstandigheden zouden velen dit jaar buiten hun schuld hun kiesrecht hebben verloren Het aantal wanbetalers van belastingschuld is grooter dan gewoonlijk. Ook ontvingen tengevolge van de tijdsomstandigheden een groot aantal personen bedeeling hetgeen ook verlies van kies recht meebrengt. Het aantal spaar- en huur- kiezers heeft ook groote wijzigingen ondergaan* Een groot aantal namen zouden dus dit jaar van de kiezerslijst moeten worden afgevoerd. Om dit te voorkomen diende de Minister van Binnenlandsche Zaken een noodwetje in, beoogende dit jaar van art. 34 der Kieswet af te wijken en de kiezerslijst, van kracht geworden 15 Mei 1914, van kracht te doen zijn tot 15 Mei 1916. Dit noodwetje werd reeds vóór Kerstmis in de Tweede Kamer aangenomen en ook de Eerste Kamer heeft er dezer dagen hare goedkeuring aan ge hecht. De bestaande kiezerslyst blijft dus ook dit jaar van kracht. Afgevoerd worden de namen van hen a. die hun Nederlanderschap hebben verloren; Hoogwater te Schiedam: Woensdag 3 Febr. 6.14 v.m., 6.20 n.m. Gister werd van de werf »Gusto« der firma A. F. Smulders, Schiedam, te water gelaten de stalen romp van een zelfstoomende 80 tons drjjvende electrische derrick- en draai kraan, welke deze firma voor buitenlandsche re keniDg in aanbouw heeft. De afmetingen van den romp zijnLengte 115.0"; breedte 58.0"; holte 13.9'. De kraan zal in hoofdtre ken gelyk zijn aan de vele andere door deze firma aan buitenlandsche regeeringen en groote scheepswerven geleverde reuzeokranen. Het hoogste punt van den kraanarm bevindt zich bij opgerichten stand op 125 voet boven de waterlijn, terwyl de maximum straal voor lasten van 80 ton 65 voet bedraagt. De hijschsnelheaen varieeren van 5 voet per minuut voor lasten van 80 ton tot 40 voet per minuut voor lasten van 10 ton, terwijl de kraan arm met een last van 80 ton binnen 5 minuten 360o kan draaien. Alle bewegingen worden uitgevoerd door onaf hankelijke electrische motoren de stroom hier voor wordt geleverd door een zich aan boord bevindende electrische centrale, welke eveneens de stroom levert voor de verlichting van het schip. De kraan is voorzien van het vereischte aantal stoom verhaallieren en verder de benoodigde uitrusting. De devotie tot u. L. Vrouw ter Nood in 19i4. Geachte Redactie. De BisscnoppenjK© Commissie van O. L. Vrouw ter Nood, uie steeds, met danKbaarheid zij het «arend, den steun der JtatAoneke pers mocht ondervinden, vraagt hij, aen aanvang van het nieuwe jaar weer vrienuenjk tenigd plaatsruimte in uw geëerd hiad, om uiting te geven aan nare groote uanKJuianicKi, dat zij ook ia het afgeloo- pon jaar Rous zegen in ruime mate zag rusten cp haar arbeiden om te getuigen van den bloei der Devotie tot de Gezegende onder de Vrouwen, ais O. L. Vrouw ter Nood, door het vrome volk te lleiroo vereerd. Moge dat getuigenis, onuer de bescherming eter Allerheiligste rvraaga, weuer iets bijdragen tot be vordering en heerlijker opbloei. Op de eerste plaats zij herdacht, dat de Bede vaartskerk in net aigeloopen jaar werd voltooid. Z'Gioals ter zijner tyd vermeld werd. Dankbaar moge pok nogmaals gewag women gemaakt, van net aanmoedigend schrijven van Z. Eminentie Kardinaal van Hou sum, die in de herleving der Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, met reuen net morgengtoren ziet van den terug keer' onzer algeuwaalue broeders tot de 11. Kérk, van de betree ring1 van Nederland. Met nog inniger dankbaarheid zij erkend het toenemen van pelgrims naar „kapel" naar het vrienuenjk Heifigudm van de H. Maagu in het wondei mooie Kennemerland. t Is waar, dat net getal pelgrims' in georga niseerde Bedevaarten dit jaar kleiner was dan in het vorige, rna-ar dat was het gevolg van aen lampspoeuigen oorlog, waardoor de Bedevaarten van Amsterdam, West-Friesland, Schagui en Lei den veminuerd werden te karman ornaat er geen extra-treinen beschikbaar konden worden gesteld. Maar greater dan ooit was net betai uer peignms, die op eigen genegenheid naar Heiloo kwamen tot de „iroosteresse der Bedrukten", c Voor ons, die in den oorlog uc stem van God erkennen, die de wereld tot Zich terug roept, en die getuigen mogen zijn, hoe, door duizenden bij duizenden aan uie roep steun ge volg wordt gegeven, is het troostend te mogen aanschouwen, dat, zooals een vroom vereerde)!* van O. L. Vrouw ter Nood schreef, ook „Kapel" haar heerlijk deel heeft aangebracht" in die her leving van aigemeenen Godsdienstzin. De geweldige storm, die in den nacht van 28 op 29 December zooveel schade berokkende, was oorzaak dat ook „Kapel" zijn oi'iei moest brengen. De mooie, voorname toegangspoort tot iiet Hei ligdom, bezweek voor de kracht van oien or- kaan, brak ais het ware bij den grom. at en wij nu eten dus een giroot iinantieel offer brengen om die schade te herstellen. Dit is zeker wel te betreuren, want de Bisschoppelijke Commissi. die baar taak wat betreft de bevordering van de herleving der Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood tot heden zoo schitterend zag slagen, heeft nog altijd dat andere deel van haar taak te \erv uilen „den bouw der definitieve kapel van O. L. Vrouw ter Nood die getuigen za! van de liefde van Neerland's Katholieken voor de II, Maagd en daarvoor zijn nog duizenden noo dig. Toch blijft zij vertrouwend de toekomst tege moet zien. „In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal". Welnu in liet verleden verloochende zich de milddadigheid her katho lieken niet in betrekking tot de vereering der H. Maagd en wanneer wij mogen .zetuigeu van de Devotie van het heden, dan zijn. wij zeker dat die zich ook zal uiten door het verschaffen van de middelen, die de Commissie nood ie hoeft om haar taak te vervullen. In de Bedevaartskerk prijkt ook sinds het vo rige jaar, het Kunstvolle Stichtingen oek der Be devaartskerk van 0. L. Vrouw ter Nood, een prachtexemplaar getuigend ten gunste van dia Ne derlandsche kunstnijverheid. Dit boek van den Amsterdamschen Meester J. C. Mensing, sierlijk, verlucht door den talentvollen kunstschilder, Ma- thieu Wieglman van Bergen, bevat de namen van hen, die door een gift van F. 25 oi meer zich den titel hebben verworven van „Stichters der Bedevaartskerk van O. L. V. tr Nood" en er is daarin neg plaats voor honderden na men. De Bisschoppelijke Commissie vertrouwt, dat er nog velen zullen zijn die er een om in zul len stellen ook hun naam daarin zien opgfe- teekend. Laten zy niet te lang wachten en aan een der leden van de Bisschoppelijke Commissie een insehrijvingsbillet vragen. Ook kl.in.eie giften wachten wij ook nu weer met een gi ;ot vertrou wen af. En moge nu in 1915, het jaar waarin de Bis- sch Commissie haar tweede lustrum gaat her denken, de trek naar „Kapel" weer grlxter wor de, de Devotie tot O. L. V. ter Nood weeir in omvang toenemen. Het bezoek aan „Kapel" is veel verghmakke- lijkt, in zooverre de H. IJ. S M. vlak Lij het Heiligdom twee perrons heeft gemaakt, waar de Prccessietreinen kunnen stoppen Die bedevaart gangers behoeven nu niet meer den langen weg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2