St&ten-GeneraaL 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Openbare Vergadering Binnenland. Gemeenteraad. De «New-York Herald" zegt dat Duitschland zgn grootste stommiteit begaat door op oorlog met de Vereenigde Staten aan te sturen.. De «World" verklaart dat de onzijdigen in dezen oorlog niets anders hebben gedaan dan wat hun recht was. Het is waar dat zij handel hebben gevoerd met Engeland en Frankrijk, wier havens open zijn. Wanneer Duitschland de En- gelsche vloot in den grond boort ofve rmeesterd, zal het ook geen gebrek aan onzijdige schepen in zijn havens hebben. Er bestaat volkomen overeenstemming onder de onzijdigen aangaande de beteekenis van het Berlijnsche besluit en zijn moedwillig voorbijgaan van de rechten der onzij digen. Het geeft blijk van een dieper en drei gender vijandigheid jegens de onzijdigen dan je gens de oorlogvoerenden. De onzijdigen voelen zich daarom door alle overwegingen van eigen waarde en veiligheid gedrongen zich onverwijld te vereenigen tot een vertoog dat te indrukwek kend zal zijn om er geen acht op te slaan. De «Tribune" zegt dat geen onzijdige staat die zichzelf acht deze aanmatigende inbreuk op de rechten der onzijdigen kan gedoogen. De Ameri- kaansche schepen zullen ongetwijgeld naar Enge land big ven varen en wanneer Duitschland ze tor pedeert, hetzg bij ongeluk of op andere wijze, zal het dit bitter berouwen. De »New-York Times" schrijft over het ge bruik van de Amerikaensche vlag door de «Lusi- tania": Wij mogen niet vergeten dat de kapitein niet alleen voorzorgsmoatregelen nam voor ae vei ligheid van zgn schip, doen ook voor de leveDs van vele Amerikaansche passagiers. We kuuneu in zulk een geval wel toegevend zijn ten aanzien van het gebruik van onze vlag. Naar aanleiding] van het gebeurde met de „Lusi- fania" wijst de Duitsdie peis er nadrukkelijk ,op, dat als de Vereenigde Staten zich het mis bruik van hun vlag laten welgevallen, het voor de Duitsche duikbooten en andei vaartuigen ab soluut onmogelijk is, om te constateer en ui zujke omder neutrale vlag varende schepen inderoaad neutraal zijtn. De duikboot kan slechts korten tijd opduiken en zou zelfmoord begaan, als zij altijd maai" wilde const at eeren. Zooaaixig risico kunnen de Duitsche duikhooten niet op zich ne men. Het door Engeland misbruik maken van de neutrale vlag benadeelt hoogefijk den neutialen handel. Hot Engelsche leger. De ondersecretaris van Oorlog, die in het La gerhuis de legerbegrooting inleidde, besprak het superieure type van de Engelsché vliegmachine, waarmede men tweemaal zoo lang doen kan dan met andere types. Hij besprak verder het afwezig' zijn van ziekten in het leger en de gevechtswaarde der territoriale troepen. De recruteering; gaf reden tot tevredenheid, maar hij maakte er bezwaar tegen, eenige mededeeling! te doen hetreffenue de sterkte én de verdeeling der strijdkrachten, aangezien de vijand zeer verlangend was iergeiijvce inlichtingen te verkrijgen. Hij wilde geen voorspellingen doen over den duur van den oorlog, maar er is geen enkel man. die wanhoopte, en geen enkel lid, dat er niet van overtuigd was, dat er maar één moge lijkheid is, namelijk deze, dat ae geallieerden de vredesvoorwaarden zouden voorschrijven. De inspanning, welke de natie zich geelt, is haar verleden waardig en de daden van moei boor het leger zijn waardig gerangschikt te worden onder de meest glorierijke daden van ejk IcgetT, in welken tijd ook. Het Srne z-k an a a J. Hot „Berl. Tagebl." meldt dat de Turkse he Irioe pén zonder bezwaren en zonder verliezen de woestijn zijn doorgetrokken en thans ten Oosten van het Suez-fcanaal staan. Allerlei nieuws. In het Engelsche Lagerhuis heeft Asquith gister meegedeeld dat de Engelsche verliezen op het westelijk front tot den 4den Februari in het geheel ongeveer 104.000 man bedragen. Aan de «Vossisshe Zeitung" wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Engelschen zijn teruggeworpen van Korna naar Bassora. De Turk sche hulptroepen hebben Bagdad bezet. De Japansche marine-autoriteiten te Kobé legden beslag op het Noorsche schip «Christian Bors" en bevalen, dat de Japansche vlag geheschen moest worden, volgens artikel 107 vandescheeps prijzenwet. De maatregel blijkt genomen te zijn. omdat Herr von Hintze heimelijk door het schip naar China gebracht werd. Reuter verneemt, dat eenigen tijd geleden in de Japansche pers medegedeeld werd. dat von Hintze, de Duitsche gezant te Mexico, naar Peking was overgebracht. Waarschijnlijk is deze diplo maat de persoon, in het telegram genoemd. Een particulier bericht uit Hamburg, te Kopenhagen ontvangen, meldt, dat de «Derfflinger" de grootste en nieuwste liniekruiser van de Duitsche vloot, in den slag bij Helgoland zóó zwaar is beschadigd, dat hij nu op de werf van Blurn en Voss te Hamburg wordt hersteld. Of schoon de keizer heeft bevolen het herstel zoo spoedig raogelgk te voltooien en 1500 man er dag en nacht aan bezig zijn, zal het wel zes weken duren, voor de kruiser weer dienst kan doen. De g-pantserde kruiser «Seydlitz", die ip den slag in brand is geraakt, ligt op dezelfde werf Het herstel zal 2 tot 2Va maand duren. TWEEDE kamer Invoerrecht op sinaasappelen, mandergnen citroenen en op oudheden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sinaasappelen, mandarijnen en citroenen en op oudheden. Ter toelichting merkt de minister van financiën op, dat, zooals bekend is, door hem een tech nische herziening dertariefwetin studie is genomen. Het spreekt wel van zelf, zegt de minister, dat in het algemeen, in afwachting van het resultaat daarvan, van hem geen voor stellen tot partieele wijzigingen van het tarief van invoerrechten zijn te verwachten. Zulke wijzigin gen zouden bovendien thans nog het bijkomstig bezwaar hebben, dat zij kwalijk zouden zijn over een te brengen met de eischen van het politieke bestand. De minister meent op dezen gedragsregel echter eene uitzondering te moeten maken op een twee tal punten, waaromtient bij de behandeling van het tarief-ontwerp-Kolkman, zijn toenmaligen ambtsvoorganger, als gevolg van het overleg met de commissie van voorbereiding voor dat ontwerp, wijziging in zijn oorspronkelijk ontwerp aanbracht. De minister meent daaruit te mogen afleiden, dat die twee bedoelde punten liggen buiten het terrein van het politiek meenmgsverschil over vrijhandel en bescherming. De bedoelde twee punten betreffen den in- en doorvoer vanlo. sinaasappelen, mandarijnen en citroenen 2o. an tiquiteiten. De minister herinnert aan de desbetreffende schriftelijke gedachtenwisseling tusschen den toen- tnaligen minister van financiën en de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer. Wat de eerste categorie van waren betreft, gaf deze by bedoelde gedachtenwisseling in haar meer derheid te kennen zich met de voorgestelde rech ten niet te kunnen vereenigen, waarop de minister de posten in dien zin wijzigde, dat de uitvoer van sinaasappelen, mandarijen en citroenen vrij kan plaats hebben. Ten aanzien van antiquiteiten herinnert de mi nister er aan, dat blijkens het verslag van de destijds gevoerde gedachtenwisseling, de wensche- lijkheid ter sprake kwam van eene bepaling vrij dom verzekerende aan den invoer van antiquitei ten en dat de toenmal ge minister van financiën bij het mondeling overieg vei klaarde te deelen de meening, dat- oudheden vrij van rechten moe- ten worden toegelaten, vooral ook, omdat de han del daarin voor ons land van zeer groote betee kenis is en de meeste der hier te lande in veiling gebrachte antiquiteiten weder naar het buitenland worden uitgevoerd. Na besprekingen met deskundigen werd door 's ministers ambtsvoorganger in zijn ontwerp een bepaling opgenomen, aangevende de voorwaarden waaronder vrijdom van invoerrecht voor bedoelde i voorwerpen kon worden verleend. In zijn memorie van toelichting tot de thans ingediende wetsvoordracht zegt de minister het onnoodig te achten aan de door hem uit boven bedoelde vroegere gedachtenwisseling, aangehaalde motieven voor de vrijstelling van invoerrechten van de genoemde cetegoriën van handelswaren iets toe te voegen. Wel verklaart de minister met een enkel woord, waarom hij gemeend beeft, wat d-ze twee punten betreft, de algemeene tech nische tariefsherziening niet te moeten afwachten. De opbrengst der rechten op sinaasap pelen, mandarijnen en citroenen bedroeg in 1912: 1106000; in 1913 f 113.000, in 1914 f117.000. De opbrengst van het recht op antiquiteiten is niet met juistheid op te geven, daar het verbor gen is in de tariefposten, meubelen, tapijten, kra merijen, en andere. Mag men die stellen op om streeks f 50.000. Op zich zelf genomen nu, is het zeker niet het oogenblik baten voor de schat kist prijs te geven, zegt de minister. Tegenover die prijsgeving staat echter, dat mits tijdig maatregelen getroffen worden de tijdsomstan digheden thans bjjzonder gunstig zijn om zoowel voor genoemde zuidvruchten als voor antiquiteiten hier te lande een blijvende internationale markt te vestigen. Te meer is er aanleiding om dit te verwachten, daar zich in de laatste jaren reeds een beweging in die richting openbaarde. Bij beide categoriën aan waren betreft het voor namelijk doorvoerartikelen en hoewel de doorvoor niet is belast, belemmert het invoerrecht in verband met de formaliteiten die het voor den door voer onvermijdelijk maakt, toch ook den door voerhandel. Gelukt door het wegnemen van die belemmeringen onze havenplaatsen meer dan reeds het geval was tot stapelplaatsen te maken voor de genoemde zuidvruchten en den internationalen antiquiteithandel naar Nederland te trekken, dan is van een en ander een bedrijfsverlevendiging te verwachten, die niet alleen gunstig zal werken zoowel voor de bij die bedrijven rechtstreeks be trokken ondernemers en arbeiders alsook voor verschillende aanverwante vakken, maar zal ook voor het rjjk de geleden schade langs indirecten weg. naar te voorzien is, met rente vergoed krijgen Waar het hier handelswaren betreft, die met producten van binnenlandsche nijverheid of van buitenlandschen landbouw in concurrent ie treden, is er hier zegt de minister van financiën derhalve gereede aanleiding om door het tijdig bevorderen van den in- en doorvoer van die arti kelen, handel en verkeer blijvend te bevorderen en de binnenlandsche werkgelegenheid blgvend te vergrooten. overleden de heer J. D. Evers, oud-eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen H. E. de Bru.v n. f In den ouderdom van 73 jaren is te 's Graven hage overleden de heer H. E. de Bruyn, oud- hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. IlQiOg'ste barometerstand 770.5 te Memel. Laagste1 barometerstand 754.4 te VüSsingen. Verwachting tot den volgenden dag matige tot krachtigen zuidoostelijken tot zuidwëdelijkeD wind, zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, wei- Echt eenige regen zelfde temperatuur. (art. 27 der Gezondheidswet.) van de Gezondheidscommissie op Woensdag 10 Februari 1915, des namiddags te 3^ uur, in het gebouw van Gemeentewerken aan de Korte Haven alhier. Volksbadhnis. In de week van 31 Jan.6 Febr. '15 werden genomen 496 baden. Ie klas kuipbaden 30, regenbaden 232e klas kuipbaden 65, regenbaden 355, 5 ets. kinder baden 23. Apologetische cursus. Morgen, (Woensdae)avond om uur in de gehoorzaal van het Bondsgebouw Lange Haven. 10de les van den apologetische cursus door den eerw. Pater v. d. Sanden. Onderwerp De socialistische toekomststaat. Mej. J. P. zal onder de pauze eenige liederen ten gehoore brengen. Vermogensbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot der Wet op de vermogensbelastiag. wijziging Zaken verlof. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat, waar het thans gebleken is dat hij ten tweede male door de directie van een groot financieel lichaam onvolledig is voorgelicht, thans alsnog een verlof van 3 weken moet worden verleend aan de leden van de erkende vereeniging van effecten handelaren te Rotterdam. J. D Evers, f Te 's Gravenhage is op 86-jarigen ouderdom Bij de herinschrgving, de vorige week Donderdag ten Raadhuize gehouden, voor het weghalen van lompen, beenderen enz. ge durende het jaar 1915 van de Gemeentereiniging werd ingeschreven door J. G. B. Krabbendam voor f 560, I. van Gelderen voor f 505, G. W. van der Sloot voor f470.20 en J. van Gelderen f460.70. Toegewezen werd dit aan den hoogsten inschrijver J. G. B. Krabbendam. Door Burgemeester en Wethou ders is, met ingang van 15 Februari a.s., aan de brandwachts J. Bergman, M. Groeneweg, J. Koe djjk en P. van der Hoeven eervol ontslag verleend en zijn eveneens met ingang van dien zelfden datum benoemd tot assistent machinist J. Bok horst en N. van Eist en tot brandwachts 2e klasse L. van der Vlies, W. van Doorn, D. van Biessen, C Groeneweg, P. van Wamelen, A. v. d. Heuvel, N. Kruines, J. H. Glansdorp, J. E. de Vries, L. v. Rutten en C. Meijer. Bij de politie is aangifte gedaan dat gistermorgen uit een woning aan de Haven- steeg een damesjapon is ontvreemd. Hedennacht is door de politie aan gehouden een minderjarig meisje dat tegen den wil harer oaders met een ander persoon in een logement hier ter stede vertoefde. Het meisje werd ter beschikking van haar vader gesteld Hoogwater teSchiedam: Woendag 10 Febr. v.m., .37 n.m., UIT DELFT. Te Delft is door de politie pracoS-verh-xaJ op gemaakt tegen den werkman V. wegens dief stal van een portefeuille, inhoudende ruim f 700.ten nadeele van zijin patroon, den heer- Va n O. Hrj wend qp heeterdaad betrapt. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 9 Febr. 1915, des namiddags 2 ure. Voorzitterde burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig: de heeren Beukers, met kennisgeving, Houtman, v. d. Velden, Ris, v. d. Schalk, Schreu- der en de Graaf. De vaststelling der notulen van de zitting van 19 Jan. wordt verdaagd. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat bij B. en W. zijn ingekomen Van Ged.-staten een schrijven, tengeleide van het op 25 Jan. j.l. goedgekeurd# raadsbesluit d.d. 19 Jan. j.l. tot wijziging van de gemeente-be grooting, dienst 1914. Idem een schrijven, tengeleide van het op 1 Februari jl. goedgekeurde raadsbesluit d.d. 19 Januari jl. tot verhuring aan A. v. d. Kooij van de woning Buitenhavenweg 11. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. een voorstel, om aan H. Hoekstra, overeenkomstig zgn verzoek, met ingang van 1 April a.s., eervol ontslag te verleenen als onder wijzer aan school C idem, met ingang 1 Maart, aan den onderwijzer aan school E, A. de Jong. Het gevraagde ontslag wordt verleend. Idem een voorstel tot het toestaan van credieten van f50. f600.— en f135.voor den dienst 1914, ten laste van het Grondbedrijf. De credieten worden toegestaan. Idem advies op het verzoek van den Schied. Bestuurdersbond, om toeslag uit de Gemeentekas op de uitkeeringen van het Gemeentelijk Werk- loozenfonds. B. en W. stellen voor, gehoord het Steun-comité, om den kindertoeslag, thans bepaald op niet meer dan 4 kinderen per gezin, over ten hoogste 6 kinderen per gezin uit te keeren. Idem een voorstel tot goedkeuring van eenige besluiten van de commissie voor de Gasfabriek, Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf tot wijziging der begrootingen voor 1914. Goedgekeurd. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aange boden de rekening over 1914. In handen van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen om advies Van Curatoren van het Gymnasium schrijven, houdende aanbieding van het verslag dier in richting over 1914. Kennisgeving. Van den heer A. J. Schreuder schrijven, dd.25 Jan., waarbij bij ontslag neemt als lid van de Commissie van administratie van het Stadszieken huis, alsmede een schrijven van 8 Febr., waarin bg verzoekt eerstvermeld schrijven als niet gedaan te beschouwen. De voorzitter licht dit laatste schrijven nader toe. Hij zegt, dat na een bespreking is gebleken, dat de heer v. d. Schalk, die toch al overladen is met allerlei functies, te kennen had gegeven liever geen benoeming in de genoemde commissie te wenschen. Voorz. meent, dat dus de Raad de ontslagaanvrage van den heer Schreuder als niet gedaan kan beschouwen. De heer Schreu der blijft dan lid der commissie. Het schrijven wordt alsnu voor kennisgeving asngeaomen. Van Mevr. T. DuijvendakFunke schrijven, houdende mededeeling dat zij hare beooemmg tot lid der Commissie voor het Middelbaar onderwijs niet kan aannemen De heer de Bruin meent dat het met deze benoemingen de spuigaten uitloopt. Het is nu al de vierde benoeming. Hij vindt het een harde les voor hen, die een partijbeooeming weten door te drjjven. Thans heeft ook deze benoemde weer bedankt. Er zijn misschien nog wel meer predi kantsvrouwen hier te vinden, maar spr. acht toch het prestige van den Raad geschokt. Hy wil dus een anderen weg inslaan. De Raad moet de com missie uitnoudigen een nieuwe voordracht in te dienen, dan is er kans op een bezetting der open- gekomen plaats, anders niet. Het voorstel de Bruin, om de commissie uit te noodigen een nieuwe voordracht in te dienen, wordt ondersteund door de heeren v. d. Hoek en Üiokelaar. De heer G o s 1 i n g a betoogt, dat onlangs bij de benoeming van den door de commissie voor- gedragene, den heer Boot, deze toch bedankt heeft. Het zou dus geen remedie zijn indien men den weg van den heer de Bruin insloeg. De heer de Biuin heeft met het recht van een partijbenoeming te spieken. Hij en zijn par- tijgenooten wijken herhaaldelijk af van de voor drachten De heer van Westendorp merkt op, dat de heer Boot door de betrokken commissie niet tevoren was gevraagd ot hij al dan niet een be noeming zou aanvaarden. Wat aangaat de hier besproken vacature, zegt spr. dat het gewenscht is een oplossing te verkrijgen. Er had in elk ge val door hen, die van de voordracht destijds hebben afgeweken, gezorgd moeten worden, dat er iemand werd benoemd van wien men zeker heid had, dat hij de benoeming wel zou aan nemen. Spr. lijkt den weg van den heer de Bruin nog zoo kwaad niet. Hij kan zich niet in denken, dat er na al die bedankjes nog iemand is, die een benoeming zou aannemen. De heer mr. Kavelaars zegt, dat de com missie zelf oorspronkelijk schuld is van den loop der zaken. Bij de eerste voordracht had rekening moeten worden gehouden, dat het een rechtsche vacature was. De commissie had blijkbaar alleen op linksche candidaten het oog doen vallen. Nog wil spr. mee- deelen, dat de voorgedragene, hetzij bewerkt of niet bewerkt, zich heeft teruggetrokken. De heer v. Westendorp hekelt partijbe noemingen (verschillende leden interrumpeeren, dat juist links hier verwijten treft). Mea moet menschen hebben, die verstand hebben van het M. O. Niet rechts of links moet den doorslag ge ven. De alles beheerschende vraag iszijn ze geschikt om het M. O. te beoordeelen. Onder voortdurende interrupties van rechts, betoogt de heer v. Westendi rp verder, dat vroeger wel uitsluitend op de belangen van het onderwijs werd gelet, maar door rechts de kwestie van partijkieur er bij te pas is gebracht. De heer de Bruin wijst ook op het recht van fde sociaal-democraten om vertegenwoordigd te zijn in de commissiën. De stemmen van spr. en de zijnen zgn in den regel slechts protest stemmen. Het rechtskundige lid van den Raad (Mr. Kavelaars) geeft toe dat er een ruggespraak heeft plaats gehad ten opzichte van de voordracht. Uit is bij de Gemeentewet verboden. De heer Mr. Kavelaars: U vergist u. De heer de Bruin: Een der candidaten van rechts heeft beloofd de functie aan te nemen. Spr. wil de Raad uit de benarde positie redden. Het gaat er nu om, om de gelegenheid aan te grijpen om verandering in de situatie te brengen. Mocht men dien weg niet op willen, dan bestaat er kans dat bij een eventueele benoeming van een door de commissie niet gewenscht persoon, zij zal zeggendoe het dan alleen. Willen de heeren nietmij om 't even. Ik heb het schandaal niet in het leven geroepen" De voorzitter: U moogt niet van «een schandaal" spreken. Gg moet dit woord terug nemen. De heer de Bruin Dat is een kwestie van waardeering. Laat ik het woord «schandaal" terug nemen en het vervangen door «netelige toestand." De heer G o s 1 i n g a meent dat, als de socia listen de meerderheid hadden zij ook wel van een voordracht zouden afwijken. Vervolgens wijst spr. op het feit, dat het hier gaat om de benoeming van een lid eener commissie, die instellingen heeft te conti oleeren, waarin neutraal onderwijs gege ven wordt. Wanneer nu uit de gedane voordracht blijkt, dat men stelselmatig personen van zekere richting wil weren, dan trekt dat de aandacht. Het bevreemt dan ook, dat er geen personen zgn gepolst van de richting der afgetredene. De heer de Bruin; Weet u dat De heer G o s 1 i n g aJa, ik heb dat vemo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2