Binnenland. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemeenteraad. Het Turksciië hoofdkwartier' meldtEen deel onzer vloot heelt Jalta met sa&vs hescLoten en op een aacter piunt een Russisch schip in den gxond geboord. Het ofiicieelo Engelsche ptersBurteau maaat een telegram uit Cairo openbaar, volgens 't welk de Turken in vollen attocht naar het oosten zijn. De Belgische pater1 Michel, in oo wereld A. Knipping, die voor de oorlog uitbrak, profes sor was te Leuven in het kloot ter der Onge schoeide Camnelieten, te Kortrijk, is, meldt „De Tijd", door Z. M. koning Albert benoemd tot ridder in de orde van de Kroon. Sinds het uit breken van den oorlog is pater Knipping werk zaam als aalmoezenier te velde; hij rs tevens bevorderd tot chef-aalmoezenier. Koning Albert Leeft persoonlijk vóór het front der Hoepen aan den Yser den priester het ridderkruis op de borst gehecht. De ouders van pater Mich2! wonen te Leuven, doch zijn Nederlanders, uil Roermond afkomstig. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Con- stantinopel, dat wegens de protesten der Duitsche en der Oosten rijiKSch -Hongaar scho regeering te Athene de GriensGhe regeering do lossing van een te Saloniki liggende vrachtboot met wapens en schietvoorraad voor Servië heeft verboden. De kapitein -kreeg last de haven vóór Dinsdag te verlaten. Uit den Pruiaischen Landdag. Gister is de Pruisische Landdag bijeengekomen ter- goedkeuring der begrooting. Rij de openjing hield de minister van Finan ciën, Letze, een rede, waarin hij in eten breede over den oorlog en zijn gevolgen op allerlei ge bied urtweKi.de. 1 Aan liet slot der redevoering; zeide de minis ter: Wij hebban brood, koren en levensmiddelen genoeg en daar ook 't economische leven voor uitgaat, daar onze manschappen te water en te land bezield zijn met den wil om te overwinnen, mogen wij gerust hopen de vijanden te ver slaan. j Pruisen en het Duitse he rijk zuilen uit aezen strijd sterker en onaantastbaarder te voor schijn, treden. En wanneer dan ook in het bin nenland de politieke tegenstellingen aan scherp te inboeten, hebben wij ondanks ne reus achtige verliezen aan goed en broed een on schatbare winst uit dezen oorlog en komt het Bijbelwoord in vervulling: „Gij dacht mij kwaad te doen, maar God heeft het ten goede gekeerd". De rede van den minister van Financiën lokte herhaaldelijk teekenen van levendigea bijval en instemming uit. De sociaal-democratische afgevaardigde, Kirsch was van oordeel, dat zijne iractie zich in het vervolg; niet zou kunnen vereenigen met de tot nu toe gevolgde polities, der re geering. Zij verlangt een ore me sect in de politiek tegenover de arbeidersklasse, als mede herziening van het kiesrecht. Spreker verklaarde verder, dat door de volken van de in den oorlog' betrokken landen overal met verlangen naar het einde van den sijtrd wordt uitgezien en drukt zijn vertrouwen er over uit, dat de stemmen voor den vreae zich te bevoegder plaatse zullen doen gelden. Heydebrand (conservatief) verklaarde, in Opdracht van de burgerlijke partijen: Het Pruisische volk verlangt, iat tot uiting komt, dat de eensgezindheid van hot geheele volk o ok tegenover den oorlog dezelfde bleèt als in het begin. Het volk venvacht, dat wij bereid zijn in den tegenwooraigen toestand ieder offer te brengen. Lieb'knecht (sociaal-democraat) riep: Gij hebt geen recht uit naam van het volk te spre ken (Hevig rumoer, geroep van: foeiI) Heydebrand gjng voortOok wij weten den vrede te waaröeeren, maar het saai niet om een spoedigen, doch om een duuizamen vre de, die de vruchten van dezen geweldigen strijd voor ons vaderland waarborgt. Thans gaat hel om strijd en overwinning, wat later komt ia een andere kwestie. (Stormachtige bijval van alle zijden, langdurig handgeklap). De begrooting werd in handen gesimd van de commissie. Op de volgende zitting, Maandag a.s. wordt de begrooting in tweede lezing behanoeld. ITALIë. Uit Rome wordt gemeld, dat Zondagnamiddag overleden is Kardinaal Scipione Tecchi, pro-prefect vari de Congregatie dei' Riten. Z. E. werd te Rome geboren op 26 Juni 1854 en beeft du3 don leeftijd van ruim 60 jaren bereikt. Verloven. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat verloven voor een reis naar België tot nader orde, behalve door den minister van oorlog, alleen door hem zullen worden ver- leeod. En dergelijke verloven zullen slechts in zeer heperkie mate verleend worden, namelijk in die gevallen, waarin uit te voren over te leggen bewijsstukken voldoende blijkt, dat óf overlijden dan wel ernstige ziekte van echtgenoote ouders of kinderen, óf een zéér gewichtig financieel of zakenbelang aan de aanvrage ten grondslag ligt. Verbod van veemarkten en tentoonstellingen. De minister van Landbouw, nijveiheid en handel heeft A. met tngang van 10 dezer verboden het houden van markten en toonstellingen van vee in de gemeenten gelegen in de provincie Zuid- Holland, ten noorden van den spoorweg van 's Gravenhage via Gouda en Woerden naar Utrecht B. bepaald, dat wanneer bijzondere reden af wijking van het sub A bedoelde verbod nood zakelijk maken, zoodanige afwjjking kan worden toegestaan door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, onder de door den districtsveearts te Leiden aan te geven. (Stct.) Uitvoer van aardappelen. De minister van JUmdhouw, nijverheid en han del maakt bekend, dat de thans in omloopt zijnde consenten tot uitvoer van aardappelen niet lan ger van kracht zullen zijn dan tot uiterlijk 27 dezer, terwijl als laatste dag, voor het viseerea der consenten is aangewezen Zaterdag 20 dezer. 1fSt.ct.) Ongevallen verzekering. In de te Utrecht gehouden openbare terecht zitting van den centralen Raad van beroep, heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaak Hooger beroep van D. v. d. B„ slooper te Schiedam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, waarbij is herzien en met ineang van 9 Juli 1914 beëindigd de aan eischer toegekende rente ad f0.14 per werkdag naar 10 inv„ ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan hjj het eerste lid van den rechterwijs vinger mist, welke vinger eenigszins gevoelig is voor koude De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verri- h in den morgen van 10 Febr., medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Hernüsand. Laagste barometerstand 751.3 te Müochen, Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit oostelijke richtingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag zelfde temperatuur. Kiezerskvreek. Tot a.s. Maandag is er nog gelegenheid om zich aan te geven voor de nieuwe kiezerslijst. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging »Recht Plichten Orde" houdt zitting voor het geven van inlichtingen Vrijdag 12, Zaterdag 13. Zondag 14 en Maandag 15 Februari, in het bondsgebouw Lange Haven. Bij de politie is te bevragen een geelharige hond, reu. Wanneer het dier niet binnen 2 X 24 uur is afgehaald zal het worden afgemaakt. Hedenmorgen brak op de Veile- vestsingel een wiel van de spoelingkar van A. A. Hoogenboom, waardoor de spoelingkist kan telde en de inhoud op de straat terecht kwam. Hoogwater teSchiedam: Donderdag 11 Febr. 1.31 v.m., 2.04 n.m. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeve n. Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in Uw geëerd blad voor het volgende bij voorbaat myo dank. In de raadszitting van gisteren (9 Febr.) kwam o.m. aan de ordede benoeming van een lid (uit de burgerij) in de Commissie voor het Stads ziekenhuis. Op de voordracht waren geplaatst de heer Lechner en ondergeteekehde. Tegen deze voordracht kwam de heer de Bruin in verzethjj stelde voor de voordracht terug te zenden met verzoek op eene nieuwe voordracht in geen geval de naam J. van Katwjjk te plaatsen. Er schynt by den heer P. de Bruin ernstig bezwaar te bestaan tegen myn eventueele be noeming. Het zul wel hoogst ernstig zyn wat de heer de Bruin tegen mijn persoon heeft 1 Wat mij betreft, hoop ik dat de Raad niet op het vriendschappelijke en lieve voorstel van wethouder van Westendorp, om die zaak in comité te behandelen, zal ingaan ik hoop en ver wacht dat de Raad in Openbare zitting den heer de Bruin, gelegenheid geve zijn bezwaarde ziel uit te storten, opdat iedere burger onzer goede gemeente weette wat door den heer de Bruin bedoeld wordt. Jan van Katwijk. Agenda. Benoem ingen. 1. Penoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis uit de leden van den Gemeenteraad, in plaats van den heer A. J. Schreuder, die ontslag heeft genomen. Dit punt van de agenda vervalt omdat de heer Schreuder zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Admimstratie voor het Stads-Ziekenhuis uit de burgerij, (vacature J. M. v. d. Schalk). Door de Commissie worden aanbevolen1. de heer J. van Katwyk (geb. 28 Dec. 1856); 2. de heer F. A. C. Lechner. De heer de Bruin stelt voor deze voordracht terug te zeoden naar de betrokken commissie en deze commissie te verzoeken een voordracht in te dienen waaop de naam van den heer van Katwyk niet voorkomt. Op de eerste plaats wordt nu een vacature van een man van links ingeno men door een van rechts, wat volgens de hier straks ontwikkelde theoriën niet billyk is, ten tweede heeft in deze commissie, die ook over ar beidersbelangen te oordeelen geen enkel arbei derslid zitting, wat zeer te betreuren is, ook zit er geen sociaal-democraat in, wat nog meer te betreuren is. Dan gaat men deze commissie van lieverlede geheel brengen onder het armbestuur. Spr. is daar op tegen omdat die heeren de gewoonte hebben alles met een weldadigheidssausje te over gieten. Spr. heeft daarenboven speciaal bezwaar tegen den heer van Katwyk, die in zyn functie van voorzittei van het burgerlijk armbestuur toont een zeer eigenaardige opvattmg van zyn taak te hebben. De heer van Katwijk maakt misbruik van zyn positie. De voorzitter verzoekt den heer de Bruin niet persoonlijk te worden. Acht den heer de Bruin het noodzakelijk de persoon van den heer van Katwyk te bespreken dan moet zulks ge schieden in gesloten zitting. De heer de Bruin acht het beter deze zaak in het openbaar te bespreken, dan achter geslo ten deuren. Spr. oefent overigens critiek uit op de handelingen van den heer van Katwyk als voorzitter van het burgelyk armbestuur. Spr. is er van overtuigd, dat de voorgestelde niet geschikt is om in de commmissie zitting te nemen. De voorzitter zegt, dat het den heer de Bruin vrijstaat zijn stem met te geven aan den heer van Katwyk. De heer de Bruin stelt voor de benoeming aan te houden. Het voorstel-de Bruijn wordt gesteund door de heeren Hoek en Dinkelaar. Wei houder Goslinga heeft bezwaar tegen de wyze, waarop hier een door het gemeentebe stuur aangesteld ambtenaar wordt besproken. Het heeft trouwens heelemaal niets te maken met de benoeming, die hier wordt voorgesteld. De heer de B r u i n is van meening, dat de heer van Katwyk, als voorzitter van het burger lijk armbestuur, juist voor deze benoeming wordt voorgedragen. De heer Evers zegt, dat de argumenten die de heer de Bruin aanvoert tegen eeD benoeming van den heer van Katwijk evenzeer gelden voor den tweeden genoemde, den heer Lechner. Io de vorige vergadering is door den heer van Westendorp aangetoond, dat bij de samenstelling van de commissie voor het Stadsziekenhuis wel degelijk de bedoeling heeft voorgezeten een lid van het burgerlyk armbestuur in dat college te benoemen. Al is de Raad nu niet verplicht een lid van genoemd college in de commissie van het Stadsziekenhuis te benoemen, wil spr. aantoonen, dat er toch wel eenig verband tusschen beide functies bestaat. De heer van Katwijk is door den heer de Bruin aangevallen als voorzitter van het burgerljjk armbestuur. Spr. meent evenwel, dat den ijverigen voorzitter, die in die hoedanigheid veel heeft gedaan in belang van het armwezen, in plaats van een verwijt een woord van lof toe komt. Wethouder L a g e r w e ij sluit zich aan bij de woorden van den heer Evers en protesteert dat op dergeljjke wijze de voorzitter van het burger lijk armbestuur wordt besproken. De Raad heeft zich nooit geheel losgemaakt van het armbestuur. Spr. heeft als gedelegeerd lid van het gemeente bestuur nooit klachten gehoord over het aftreden van den heer van Katwijk en heeft zelf nooit aanleiding gevonden bij het gemeentebestuur eenige opmerkingen dienaangaande te moeten maken. Spr. sluit zich aan bij de hulde door den heer Evers aan den voorzitter van het burgerlijk armbestuur gebracht. Spr. begrijpt overigens niet, dat de heer de Bruin, die tweemaal per jaar gelegenheid heeft over de zaken van het armbestuur te spreken, daar du mee voor den dag komt nu de naam van den voorzitter toevallig wordt genoemd. De heer de Bruin zegt, dat de heeren al beginnen met hulde te brengen en de motieven nog niet weten waarop spr. tegen een benoeming van den heer van Katwijk in de commissie voor het Stadsziekenhuis is. Het maakt op spr. ook heelemaal geen indruk, dat het gedelegeerde lid, die misschien hoofdzakelijk naar de cijfers kijkt, op de handelingen van den voorzitter van het armbestuur niets vindt aan te merken. Al is die voorzitter een goed administrateur, er zijn nog allerlei handelingen, die iemand minder geschikt kunnen doen zijn voor zulk een functie. Wethouder van Westendorp meent, dat bezwaren tegen personen moeten besproken wor den in geheime zitting. Er kunnen werkelyk be zwaren bestaan en dan moet ook de gelegenheid worden gegeven deze te bespreken. Het voorstel zou daarom kunnen worden aangehouden tot na de geheime zitting. De heer Kavelaars zou ook dit voorstel willen doen in het belang van den heer van Kat wjjk. Gaat de Raad, na in de geheime zitting de bezwaren van den heer de Bruin te hebben ge hoord, tocb over tot de benoeming van den heer van Katwijk in decommissie,danisdathet bewjjg, dat de bezwaren niet van overwegend belang zijn bevonden. Wethouder Goslinga merkt op, dat we ge heel in de zaken van het burgerlijk armbestuur verzeilen, terwijl thans een benoeming van een lid in de commissie van het stadsziekenhuis aan de orde is. Het is eenvoudig een kwestie van persoonlijk vertrouwen. Ieder is toch vrjj zjjn stem uit te brengen op wien bjj wil. Het voorstel de Bruin om de benoeming aan te houden wordt verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Schreuder, Koopmans, de Bruin, Hoek, Dinkelaar, Kavelaars en Wes tendorp. Wethouder Westendorp stelt voor niet tot benoeming over te gaan, maar den heer de Bruin in comité-generaal gelegenheid te geven zijn be zwaren te publiceeren. Spr. is ervan overtuigd, dat de heer de Bruin zich niet zonder reden aldus zou hebben uitgelaten. Spr. acht het noodzakelijk, dat de leden kennis nemen van de bezwaren van den heer de Bruin. Het voorstel-Westendorp om de stemming uit te stellen tot na de geheime zitting wordt in rondvraag gebracht. De heer de Bruin is tegen dit voorstel, om dat hij deze zaak in het publiek wenscht te be spreken. Over het voorstel-Westendorp staken de stem men, zoodat hierover in een volgende vergadering opnieuw zal moeten worden gestemd. Vóór stemden de heeren v. Westendorp, Koop man, v. d. Zee, Dubbelman, Briel Sassa, v. d. Meer, Scheffers, Kavelaars en Schreuder. 3. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens niet aanneming der benoeming van den heer A. L. Boot. (vacature mr. Poortman). Door de Commissie worden aanlevolen: 1. de heer H. B. E. Blaisse2. de heer D. Ris E. Hzn. De Raad benoemt den heer H. B. E. Blaisse. Comptabiliteit. 4. Wijziging der OemeentebegrootiDg, dienst 1915. Goedgekeurd wordt een ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting van inkomsten en uit gaven met een bedrag van f 10 860. Belastingzaken. 5. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914.15. Oveieenkomstig hei advies, der hierbij betrok ken commissie, wordt op 4 verzoekschriften gun stig en op 6 afwijzend beschikt. 6. Voorstel van B. en W. tot herziening van de jaarwedderegeling van den magazijnmeester van het Algemeen Handels-entrepot. Ned. Bond voor werkverschaffing' 7. Voorstel van B. en W. om Biet in te gaan op het adres van den Nederlandschen Bond voor Werkverschaffing om toe te treden als lid van dien bond. B. en W. hebben hieromtrent het gevoelen ge vraagd van de Commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs, die adviseerde aan het verzoek voor alsnog geen gevolg te geven, daar, naar haar meening, het nut voor deze gemeente niet op weegt legen de hooge contributie. B. en W. vereenigden zich met dit gevoelen, zoodat zij voorstellen een afwachtende houding aan te nemen. De heer Dinkelaar kan niet meegaan met het het voorstel van B. en W. Spr. vindt de motiveering ook wel wat zwak. Het is te duur zeggen B. en W., maar 36 gld. per jaar vindt spr. toch zoo'n groot bedrag niet terwijl het naar spr.'s meening van groot belang is tot den bond toe te treden. De heer Kavel aars heeft als voorzitter van de commissie voor het werkeloozenfonds, advies over het voorstel uitgebracht. De bond blykt ten doel te hebben een bibliotheek te stichten en het uitgeven van geschriften. De directeur van de arbeidsbeurs was met spr. van meening, dat het op het oogenblik niet van zoo groot belang was om tot den bond toe te treden. Beter kon nog eens worden afgewacht wat de bond zal doen. Wethouder Westendorp is voor de in williging van het verzoek van den Nederlandschen Bond voor Werkverschaffing. Vooral het steun comité heeft van de publicaties van deze vereeni' ging voordeel gehad En in de toekomst zal het van belang zijn op de hoogte te blijven van wat deze vereemging doet voor de bestrijding der werkeloosheid. Ook achtte spr. het van belang dergelijke pu blicaties aan te schaffen voor de bibliotheek. De leden kunnen onmogelijk zelf al deze werken aanschaffen, en kunnen ze dan daar komen raad plegen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Koopmans, de Bruin, Dinkelaar, Westendorp, v. d. Zee en Hoek. Nieuwe school voor M. U. L. O, 8. Voorstel van B. en W tot aanwjzing van de plaats voor de nieuw te bouwen schooi voor M. U. L. O. Bij besluit van 22 September 1914 verklaarde de Raad in beginsel voor een vereeniging der scholen A en B. Als eerste uitvoering van dat besluit zal de plaats voor de nieuwe school moeten worden be paald. B. en W. stellen voor, het terrein behoorende bij het in 1914 aangekochte huis van wijlen Dr* Vaillant, welke aankoop ook gedeeltelijk op deze bestemming berustte, daartoe aan te wijzen. De heer v. d. Velden heeft geen bezwaar tegen het bouwen van de sdlool op dat terrein- wel tegen de richting waarin het gebouw is ge plaatst. Spr vraagt of de Raad thans alleen moet beslissen of de school op dat terrein zal komen of dat de raad ook gebonden is aan de teekeningen. Den heer Scheffers heeft het verwonderd» dat de zaak niet eerst in de commissie voor de gemeentewerken is besproken. Over het al of niet wegbreken van die huisjes, had toch eers4 wel eens met de commissie kunnen worden ge sproken, in plaats wan het voorstel buiten de commissie om in den raad te breDgen. Wethouder Goslinga merkt op, dat op de teekeniDgen, die ter visie hebben gelegen, de kadastrale nummers niet zijn vermeld, zoodat de leden niet konden nagaan welke perceelen voor afbraak in aanmerking zouden komen. Spr. zeg4 dat het nu gaat om de plaats aan te wijzen waar de school moet komen, over de definitieve plan nen moet later nog gesproken worden-en dan zullen de plannen natuurlyk eerst aan de bedoelde commissie ter inzage worden gegeven. Dit jaar moet de school gebouwd worden e° spr. zag niet graag de aanbesteding nog ver traagd. De voorzitter sluit zich aan by de woor den van den wethouder van onderwijs. Aan ge deputeerde staten moet het voorstel omtrent de de plaats waar de school zal gebouwd worden ter goedkeuring worden overgelegd Er wordt nn geen eDkel besluit genomen betreffende de school) alleen de plaats word aangewezen. De heer v. d. Velden vraagt, of dus door he4 voorstel van B. en W. aan te nemen, de raad geen bindend besluit neemt betreffende de lijpe" van het gebouw. Wethouder Westendorp zou, als voorzitW van de commissie van gemeentewerken zekef hebben geprotesteerd als een voorstel buiten di« commissie om den raad had bereikt. Het is hief echter een zaak, die niet bij gemeentewerken hoorde omdat alleen bepaald wordt op welk® plaats de school zal verrijzen. 1)11 I IM .H I A IM H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2