spoedig opgemerkt bij Z. D. H. mgr. Bottemanne, den toenmaiigen bisschop van Haarlem, die hem tot zjjn 2en secretaris benoemde. Na deze functie volgde zijn bevordering tot eersten secretaris van dit diocees. In 1895 verliet deken Coppens Haarlem, waar hij zoo vele jaren met de grootste nauwgezetheid het drukke secretariaat des Bisdoms had waarge nomen, en werd pastoor in het vriendelijke dorpje Nieuwveen. Zeven jaren vruchtdragende» arbeid als pastoor had de hoogeerw. heer Coppens achter zich, toen hij 22 Augustus 1902 zijn intrede te Schiedam deed als pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie. Van het oogenblik af, dat deken Coppens zijn herderlijk ambt hier had aanvaard, is zijn hoog eerw. met onverdroten ijver in het belang van de geestelijke behoeften zijner parochianen werkzaam geweest. De zich steeds uitbreidende parochie vergde veel van zijne krachten. Nu, op dezen gedenk- waardigen dag, het tijdsgewricht overblikkend, hetwelk thans achter hem ligt de 12£ jaren zijner pastorale bediening zal iedereen met blijdschap kunnen getuigen, dat er veel, zeer veel door hem hier is tot stand gebracht. Met groote talenten en met dien echten waren christelijken geest bezield, heeft hij alles gedaan wat in zijn vermogen was voer het heil zijner parochianen, die hem in lengte van jaren daarvoor dankbaar zullen blijven. Niet alleen voor zijne parochie heeft deken Coppens zich doen kennen als een hoogstaand, voorbeeldig priester. Geheel katholiek Schiedam ondervond de uitwerking van den zegenrijken arbeid van dezen noesten werker in den wijngaard des Heeren. In December 1907, na den dood van deken Mobron te Overschie werd pastoor Coppens bevor derd tot deken van het dekenaat Schiedam, waar door .zijn arbeidsveld nog meer werd uitgebreid. Intusschen vond deken Coppens bij al dien zwaarwichtigen arbeid nog gelegenheid de functie van geestelijk-adviseur van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond waar te nemen. In Nov. 1911 meende deken Coppens echter, zeer tot leedwezen der leden, het adviseurschap aan andere handen te moeten toevertrouwen. De belangen van de afdeeling waren deken Coppens ten volle toeveitrouwd geweest, want allen gedenken nog het vele goede dat hij in deze periode voor de afdeeling en haar leden heeft verricht. Hij bleef echeer geestelijk-adviseur der aid. Schiedam der «Kath. Sociale Actie." Ook op zuiver godsdienstig terrein heeft deken Coppens velen aan zich verplicht. In zijn functie van directeur der «Derde Orde van St. Fran- ciscus" toonde Zijn Hoogeerw. zich een voor treffelijk leider. De Brielsche processie, waarvan deken Coppers directeur is, mocht zich eveneens onder diens leiding, in voordurenden bloei zien toenemen. Op wetenschappelijk gebied heeft deken Coppens ook niet onbelangrijke verdiensten. Hij is o.ra. 'id van het Historisch Genootschap te Utrecht. Sedert eenige jaren beeft deken Coppens zitting in het college van curatoren van het stedelijk Gymnasium alhier. Men ziet het, enorm veel werd er voortdurend van den werkkracht van deken Coppens gevergd. Geen wonder dus, dat hij in Schiedam veler harten won. Reeds het vorig jaar waren plannen beraamd, om het koperen feest van deken Coppens met luister te vieren. Om uiting te geven aan de dankbaarheid der parocnianen jegens den jubi leerenden herder, bestond wel geen schooner denkbeeld dan een blijvende feestgave den jubilaris aan te bieden. Een feestcommissie werd gevormd, bestaande uit de eerw. heeren kapelaans M J. J. Kammers, voorzitter, H. B. J. Warnink, L. Ph. J. Paulussen, alsmede de heeren kerkmeesters H. B. E. Blaisse, Adr. Zoetmulder, W. Beukers en J. F. Bertels, om belangstelling onder de parochianen voor deze sympathieke daad op te wekken. De blijvende feestgave zou bestaan in een gron dige vernieuwing van de kapel van het H. Hart in de parochiekerk. Was onder het pastoraat van deken Coppens, de voltooiing der St. Liduina-kapel reeds tot stand gekomen, thans wilde men ook de aan de linker zijde der kerk gelegen kapel van het H. Hart een ander aanschijn geven. In een aan de parochianen door de feestcom missie in April 1914 gerichte circulaire werd het zoo treffend gezegd «Sinds jaren is de kapel van het H. Hart, eiken dag de geliefkoosde bedeplaats en bleef ze in al hare soberheid 'n machtige aantrekkingskracht voor elk geloovig hart." Deze in luister brengen en haar een aanzien te geven, dat de devotie verhoogt en meerdere zielen voert tot het H. Hart moet ons een plicht zijn en een eere, temeer daar Deken Coppens als innige vereerder van het Goddellijk Hart zyn groot sten wensch vervuld zou zien. De financieele steun der parochianen bleef niet achterwege. Met milde hand werd er voor dit schuone doel gegeven, zoodat de feestcommissie ruimschoots in de gelegenneid werd gesteld aan het opgevatte plan uitvoering te geven. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris zou de feestviering uitsluitend een kerkelijk karak ter dragen. Hetgeschenk der Parochianen. Geruimen tijd geleden werd een aanvang ge maakt met de vernieuwing der kapel van het H, Hart, teneinde in tijds gereed te kunnen zijn om het als geschenk der parochie aan den jubi laris op diens feest aan te bieden. In de gelegenheid gesteld zijnde, de nu geheel vernieuwde kapel te bezichtigen kunnen wij daar omtrent de volgende bizonderheden meededeelen Onder leiding van den architect, den heer A. P.P. Roovers alhier, werd allereerst de kapel van een vloer van gewapend beton voorzien, waarbo ven een sierlijke parketvloer werd aangebracht. In de kapel werd een eikenhouten altaar ge plaatst in gothischen stijl opgetrokken, vervaar digd in de ateliers van de firma Gebr. Margry te Rotterdam. Boven het tabernakel verrjjst een groot beeld van H. Hart. Daarnaast sluit, aan den rechter vleugel, een zeer schoon relief, voorstellende de «Verschijning van het H. Hart aan Margaretha Maria Alacoque", zich aan. Ter linkerzijde is als vleugelstuk «Christus en Thomas" uitgebeeld. Beide reliefs, zoomede het beeld van het H. Hart, zijn geheel van eikenhout, ware juweeltjes van beeldhouw- en snijwerk. Onder deze beide altaarvleugels, die, evenals het beeld van het H. Hart, in zachte tinten zijn gepolychromeerd, zijn in zwaar verguld emblemen op het heilig Lijden des Heeren betrekking heb bend, aangebracht. In het midden-vak der tombe van het altaar ziet men een kruis met doornenkroon, ter rechter- en linkerzijde respectievelijk geflankeerd door ge schilderde symbolen van het H. Hart en het Allerh. Sacrament. Tusschen dit prachtige, hoogst smaakvol uitge voerde altaar, dat den vervaardigers alle eer aan doet, en de nieuwe eikenhouten banken, is een kleine communiebank geplaatst, De communie bank is gedeeltelijk eiken, voorts voorzien van een witmarmen blad, gedragen door sierlijk geel koper lofwerk. De kapel is romdom betimmerd met een een- eikenhouten lambriseering. Deze lambriseering en de in de kapel geplaatste eiken banken zijn geleverd door den timmerman T. W. T. Niiring alhier. Het is waarlijk subliem werk dat hier werd uitgevoerd. De wanden en het plaffond der kapel zyn, in overeenstemming met het geheel in licht grijs en andere stemmige kleuren beschilderd. Het gesmeed ijzeren hek in de poort, de af scheiding vormend tusschen kerk en kapel, is eveneens in een nieuw kleed gestoken. Boven het hek, op den Imker kerkmuur, is op ongeveer gelijke wijze als by de Si. Liduina- kapel, aan de overzijde een kleurenrijke deco ratie aangebracht rondom het relief van het H. Hart, hetwelk hier het middenstuk, omgeven door een gouden stralen krans, vormt. Twee Engelen houden daarboven een bande rol vast, waarop de woorden «Cor Jesu sacratissi- mum miserere nobis". De twee hoeken aan den bovenkant zijn voor zien van symbolieken, links het »Offeilam«, rechts «de Visch met den Bioodkorf«. Het is een rustige, uitnemend harmonieerende polychromie, welke bizunder aangenaam aandoet. Bij dit schilderwerk heeft de uitvoerder, de heer F. R. Niiring, zich van den besten kant als polychromeur doen kennen. Niet onverdienstelijke medewerkers waren de heeien Wuisman, zoons van den heer B. P. H. Wuisman, aan de N. Haven, die veel beloven voor de toekomst. Boven de deur, vanuit de kerk toegang gevend tot de kapel, ziet men een groote boogvormige dessus de porte, in zachte kleurenpracht op een gouden veld een groote beeltenis toonend van het H. Hart. Dit schildeistuk is door genoemde heeren Wuisman vervaardigd. Vermeld dient nog, dat de gebrandschilderde glazen in het plafond van het achtergedeelte dei- kapel door den heer Niiring zijn gerestaureerd. Dit werk geeft alleszins blijk van zyn bedreven heid als glasbrander. Uit het hier medegedeelde ziet men dat het geschenk der parochianen in hooge mate tot meerderen luister van Gods Huis zal bijdragen- De verwachting zal dan ook wel niet beschaamd worden, dat de devotie tot Jezus Allerheiligst Hart in deze bedeplaats zal toenemen. De aanbieding van het geschenk der parochie geschiedde later op den dag, tijdens de receptie in de pastorie. De plechtige H. Mis. Om half elf betrad de jubilaris met zijne kape laans het altaar om de plechtige H. Mis van dankzegging op te dragen. De eerw. heer Kammers assisteerde als diaken, de eerw. heer Warnink als subdiaken, de eerw. heer Paulussen fungeerde als ceremoniarus. Priesterkoor en altaar waren smaakvol met bloemen en groen gesierd. De parochianen waren in grooten getale opge komen om de dooi hun jubileerende herder op te dragen H. Mis van dankzegging bij te wonen. In de middenrij en in de zijbeuken moesten stoelen worden bijgezet om allen een plaats te kunnen geven. Met een vierstemmig «Veni Creatorn werd de plechtigheid ingezet. Het zangkoor «Cantemus Dommo« voerde de voor deze gelegenheid in studie genomen 3-stemmige mis i.h. S. Lamberti van P. Griesbacher uit. Na het Evangelie beklom de jubilaris den kansel en sprak ongeveer als volgt Het feit, dat ik met Gods genade 12£ jaar in uw midden als pastoor heb mogen arbeiden, wekt in mijn hart een levendig gevoel van dankbaar heid. Vooreerst dankbaarheid aan God, die my altijd heeft bijgestaan en geholpen en die my, ondanks mijne menschelijke fouten en gebreken, Zjjne genade niet heeft onthouden. Mocht ik met den H. Paulus kunnen getuigen, dat Gods genade niet ijdel in mij geweest is, hoe vruchtbaar zou dan ook voor U mijne herderlijke bediening ge weest zijn. Maar het oordeel onzer verdiensten komt niet toe aan de menschen, maar aan God, op wiens vaderlijke liefde en barmhartigheid ik al mijn vertrouwen blijf stellen. Vervolgens dank baarheid aan U, geliefde parochianen, die mij mijne taak in uw midden door uw geloof en gods vrucht, door uwe volgzaamheid en aanhankelijk heid zooveel verlicht hebt. Na pastoor van Leeu wen, onvergetelijker gedachtenis, ben ik de eenige pastoor, die 12£ jaar in uw midden heb mogen werken. En dat verhoogt mijne dankbaarheid. Roemen mag ik op mjjne parochie, die bij hare groote liefde voor God en vooral door hare bij zondere godsvrucht voor Jezus in Zijn H. Sacra ment, ook Zijne dienaren weet te eeren en te beminnen. Getuigt niet uw overheerlijk geschenk, de geheele vernieuwing van de kapel van het H. Hart, van uwe liefde en waardeering Zoo schoon en prachtig als zij nu geworden is, had ik ze mij niet durven voorstellen. Daarvoor M. G. mijn oprechten en innigen, mijn priesterlijken dank. De jubilaris spoorde daarna de geloovigen aan vurige vereerders te worden van het H. Hart van jrezus en dikwijls te komen neerknielen in de kapel. Na de H. Mis werd een 4-stemmig Tantum Ergo gezongen en na de Benedictie werd de plechtigheid besloten met de Priestercantate van Th. H. H. Verheij. De receptie. Om half een hield de jubilaris receptie in de zaal van de pastorie, die een feestelijk aanzien had door de vele bloemstukken, die er waren opgesteld. De feestcommissie, bestaande uit de eerw. heeren kapelaans en het kerkbestuur droegen thans het geschenk van de parochie aan den jubilaris over. De eerw. heer Kammers sprak als voorzitter van die commissie ongeveer als volgt Hoogeerwaarde Deken Toen voor zes maanden onze gedachten uit gingen naar dit oogenblik, was aller hart van dankbaarheid vervuld. Immers sinds den eersten pastoor en stichter dezer kerk, psstoor van Leeuwen z.g. is U de eerste, die een dergelijk aantal jaren als herder aan het hoofd stond dezer kudde. Vervuld van dankbaarheid jegens God, die U voor ons spaarde en vol erkentelykheid jegens U, die al die jaren zoo innig meeleefde met de pa rochie en zooveel tot stand bracht voor den luis ter voor Gods Kerk en de godsvrucht der geloo vigen, meende de commissie in den geest te han delen van de parochianen met dit feit dankbaar te gedenken. De kapel van het H. Hart, sinds jaren een ge liefde bedeplaats, maar alledaagsch en sober, was als daartoe aangewezen en met vertrouwen klop ten we aan en vroegen om steun. En we bedrogen ons niet. De met liefde gege- giften en de sympathieke werklust der arbeiders stelden ons in staat U thans te kunnen aanbieden een kapel, die gansch van aanschijn is veranderd en wier geheel nieuw kleed getuigt van aller liefde tot H. Hart en van dankbaarheid jegens U. Moge deze schoone restauratie, die steeds Uw innigste wensch was, de reeds machtige vereering van Jezus' H. Hart in deze parochie doen groeien en vermeerderen en mag die nieuwe luister de Zegen Gods doen neerdalen zóó, dat de bizondere liefde voor Jesus' Goddelijk Hart steeds wake over de parochie en U nog langen tijd spare om die steeds wassende vereering en die gunsten Gods te zien. Hieabij bieden we U aan de namen dergenen, die in dezen moeilijken tijden hun giften met met liefde en offervaardigheid hebben gebracht. Moge het U in lengte van dagen eene blijde herinnering zijn aan de vroomheid en godsdienst zin uwer parochie en moge de Lieve Jesus dit dezen dag aanvaarden als een lijst van uitverko renen, die Hij hier en hiernamaals deelachtig maakt aan de gunsten en zegeningen, beloofd aan de vereerders van zijn H. Hart. De heer Blaisse wees nog met een enkel woord op de aangename en hartelijke verhouding, die steeds tusschen den jubilaris en hel kerkbestuur heeft geheerscht. De voorzitter van de feestcommissie overhandigt den jubilaris een album. Deze album, gevat in donkergroenen band, dragende tot opschrift in vergalden letters op de voorzjjde: «1902 1915. Deelnemers restauratie Kapel H. Hart. Aan den H. Eerw. Deken H. J. A. Coppens", bevatte de namen der talrijke deel nemers. Het album is vervaardigd door de firma Van 't Hoff en Jongepier alhier. De hoogeerw, Deken dankt met eenige gevoel volle woorden voor de gelukwenschen en voor het geschenk, waarvoor hij zijn parochianen dezen morgen in de H. Mis reeds dank had gezegd. De Edelachtbare heer burgemeester Honnerlage Grete bracht als hoofd der gemeente in welgeko zen bewoordingen hulde aan den drager van het hoogste kerkelyk gezag in zyn gemeente en wenscht Z.Hoogeerw. geluk met zijn feest, waar voor de jubilaris dankte, daarbij wyzende op de goede harmonie, die tusschen het geestelijk en wereldljjk gezag in deze gemeente heerscht en de hoop uitsprekend, dat dit in de toekomst steeds zoo mocht blijven. Het bestuur van de St. Willibrordus-vereenigii.^ kwam zijn opwachting maken vergezeld van het Hoofd van de Zusterschool en Broeder Overste. Een vijftal bruidjes boden den jubilaris een prach tige bloemenmand aan, en zegden een allerliefst versje op, terwjjl namens de leerlingen van de broederscholen de jongeheer Jansen een geluk- wensch voorlas. Pastoor Verhoeven, voorzitter van de Willibror- dus-vereeniging sprak een woord van hulde. In zijn dankwoord zeide Deken Coppens hoe zeer het onderwijs hem ter harte ging. «Wat mijn parochie zal worden, zal afhangen van het onderwijs van de Zusters en van de Broeders." Namens het armbestuur voerde de heer M. Wou- terlood het woord. Drie weesjes, twee meisjes en een jongetje boden den jubilaris onder het uitspreken van een gelukwensch een bouquet aan. Namens de St. Vincentius-vereeniging sprak de heer C. J. Wou- terlood. Nog merkten wjj ter receptie op, het kerkbestuur van St. Jan met pastoor Verhoeven, en het kerkbestuur van O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans met pastoor Langewen aan het hoofd. De eerw. geestelijken van beide parochies. Het college van collectanten, het bestuur van het koorgezezelschap «Cantemus Domino." Het be stuur van de afdeeling Schiedam van den R. K. Volksbond, het bestuur van de Hanze, een deputatie van «Katholiek Leven" en van de Zela- tricen van de Martelaren van Gorkum. Verder vee) parochianen en vrienden van den jubilaris. Het plechtig Lof. Om half zeven waren nogmaals velen in de kerk bijeengekomen om het plechtig danklof, opge dragen door den jubilaris en de kapelaans Kammers en Warnink bij te wonen. Met den lofzang «Te Deum" en den zegen met het Allerheiligste werd het feest, dat met algemeene belangstelling van de parochianen is gevierd, besloten. W ij ding van het beeld. Hedenmorgen om half negen waren velen in de kapel van het H. Hart tegenwoordig bij de wijding van het beeld van het H. Hart door den Hoogeerw. heer deken en bij de H. Mis, die daarna in de kapel werd opgedragen tot intentie van allen die bijgedragen hebben aan de restauratie van de kapel. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Febr., medegedeeld door het Kon Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 746.9 te Miinchen. Laagste barometerstand .740 3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuid-oostelijken tot zuid westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, later iets zachter. St. Vincentliisvereeniging, Hedenavond houdt de St. Vincentiusvereeniging ha»r jaarlijksche vergadering in het gebouw der Vereeniging Lange Nienwstraat 161. De vergadering is toegankelijk voor weldoeners en belangstellenden- Waar de St. Vincentiusvereeniging geen luid- rucbtigen ophef maakt van hare liefdewerken, is het toch van belang kennis te nemen san de uit gebreide werkzaamheden van de verschillende liefdewerken, door de leden van deze vereeniging beoefend. Bioscoop-commissie. Zaterdagmiddag had ten Raadhuize door den Burgemeester de installatie plaats van de door het gemeentebestuur in het leven geroepen bios coopcommissie. Zij bestaat uit de heeren J. P. Luxen, C. M. Knapper, J. A. M. Meijer, W. van den Toorn, A. Baan, M. Bijl Mz„ J. Schuurman en A. M. E. Papenhuijzen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. P. Luxen, tot secretaris de heer C. M. Knapper. ArbeidsbeursSteuncomité. Gedurende de week van 15 tot 20 Februari werden aan de Arbeidsbeurs ingeschreven 66 werkzoekenden. Het aantal plaatsingen bedroeg 41. Aan 265 personen werd eene geldelijke uitkee- ring verstrekt. Steuncomité 1914 Schiedam. Sedert de vorige opgave zijn gifteji ingekomen van het personeel der firma Ingelse en Co. 1 a 2 °/0 van hun weekloon, de sluis- en brugwach ters f2.60, mej. M. L. D. f2.50, C. H. f2.50. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad. Punt la. Wijziging van de Gemeente-begrooting model C. Deze wijziging strekt tot verhooging van de begrooting, zoowel in inkomsten als in uitgaven,;met 1 millioen gulden, om B. en W. in de gelegenheid te stellen, in afwachting van een definitieve geld- leening, ingevolge toezegging van de Regeering» bij voorschot tjjdelijk gelden op te nemen bij den Staat tot een bedrag van ten hoogste 1 millioen gulden, tot aflossing van reeds aangegane kas- leeningen en het betalen van buitengewone werken. Gemeenteraad. Uitbreiding persput baggerberging Wilhelm ina haven. Gelijk reeds geruimen tijd voorzien werd, be hoeft door verschillende omstandigheden, als uit*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2