Binnenhuid. Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. naar en van Londen, Liverpool en Glasgow van s/4 tot 1 percent, naar en van Huil tot pei- percent verhoogd. Voor ladingen naar Duitschland zyn de premies van 4 tot 6 percent, voor ladingen, die geen contrabande inhouden van 3 tot 5 percent verhoogd. Een maatregel, die doet zien, welk gebrek Duitschland aan de artikelen rubber, benzine en olie krijgt, is thans door den Bondsraad afge kondigd. Het betreft het beperken van het ver voer met motor-voertuigen. De «Norddeutsche Allg. Zeitung" deelt hier omtrent mede De noodzakelijkheid om met de voorbanden zijnde voorraden rubber, benzine en olie rond te komen, rechtvaardigt de maatregelen om het gebruik van deze ruwe stoffen, welke voor onze industrie van zoo groot gewicht zjjn. te ont beren en deze stoffen te ontrekken aan het gebruik ten dienste van luxe en gemak. Door deze nieuwe verordening wordt het ver keer van motor-voertuigen op openbare straten en pleinen van den 15den Maart af van een her nieuwde vergunning athankeijjk gesteld. Deze ver gunning mag gegeven worden als voor het verkeer van het voertuig openbare behoefte bestaat. Het ver keer met motoromnibussen en taxis zal op beperkte wjjze worde voortgezet. Zoodoende hoopt men de aanwezige voorraden rubber, benzine en olie rond te komen. Die „Daily Mail'' berekent aan de hand dier begt otingscijifers dat Engeland een millioen pond sailing per dag voor den oorlog uilgejft. De Dacia opgebracht. Fen Fransche kruiser heeft de „Dacia" in het Kanaal genomen en naar Brest gebracht. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin ont vangen de heeren A. Folmer, leider van het rijks centi aal-bureau Wentloosneidsverzekering en. ad viseur voor de Arbeidsbemiddeling, en I. G. Kee ping; verificateur der Wernloozenkassen en. Werk- lotuzenfondsen, in verband met de no jdregjedingj in zake werkloozenverzekering, Fijns Hendrik zal Donderdag zijn kuur onder behandeling van dr. Friedlander onderbreken en van bet Loq naar de residentie tcrugkeeren. Uitvoerverboden. Het Stbld. no. 118 bevat het Kon. besluit van 27 dezer, houdende verbod van Uitvoer van aard appelmeel. Lc uitvoer is verboden van den dag dei' afkon diging van dit besluit. L'e Kroon behoudt zich' voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleemen. V leeschuitvoer. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft, gelet op het Kon., besluit van 20 dezer, waarbij alle landen van Europa zijn aangewezen als de landen, naar welke het verboden is vieesch, het welk riet voorzien is van één of meer marken als bewijs, dat het bij eene van rijkswege inge stelde keuring voor uitvoer geschikt i3 bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden; vaa 1 tot 8 Maait ontheffing van uit verbod ver.'fend voor alle verduurzaamd vlieoch, niet be Hoerende tot dat, vermeld in zijn ceschkking van 25 dezer. i Telegrammen uit B lgië. Er warden hier te lande weer particuliere tele grammen uit België ontvangen over Duitschland. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn. ter open bare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 3 Maart, des avonds te half negen. De nieuwe burgemeester. De lieer mr. E. J. Everwijn Lange heeft in verband met de benoeming van den beer Telle- gen tot burgemeester van Amsterdam, ontslag genomen als raadslid. Naar de „N. R. Gt." verneemt is de reden van deze ontslagneming, dat de heer Everwijn Lange niet kan goedkeuren, dat de regeering een gemeente-ambtenaar, benoemd door den gemeen teraad, als zijn voorzitter heeft aangewezen, zon der uit de raad daartoe uitdrukkelijk het verzoek heeft gedaan en zonder het dagelijkse!) bestuur der gemeente daarin te kennen. R< vendien schept deze benoeming' naar het oordeel van den heer Everwijn Lange een onge- wensChte verhouding tusschen den nieuwen bur gemeester en zrjno vroegere collega's, hoofdamb tenaren der gemeente. Belgische vluchtelingen. Bet vluchtoord voor de Belgen te Uden in Noord-Brabant is bijna geheel gereed en kan na genoeg 10.000 vluchtelingen herbergen. De bouw is geschied volgens de plannen van den inspec teur van de volksgezondheid den hetr Zoetmul der, er. onder diens toezicht en leiding, zoo mede onder die van den regieeringscommissaris voor de vluchtelingen in het zuiden, jhr. m!r. Ruys de Beerenbrouek, en van den zegeeriags- commissaris voor het vluchtoord, den heer Wil helm. Bij! den houw en de inrichting is hef. nuttige en practische met het geriefelijke vereenig.l. pe ligging van het vluchtoord is zeer gunstig, aan de lijn Bokstel-Wezel, drie minuten van het dorp, op de heide, in het Noorden beschut do.ir bos- sthen. j Het vluchtoord wordt thans geleidelijk bevolkt van ut'. Baarle-Nassau en uit Zeeland. Dagelijks komen er ongeveer 300 vluchtelingen aan. Op niet genoeg te waardeeren wijze heeft een Amerikaan, de heer Jenkinson, van ue Roeke- fclle' Foundation, zorg gedragen voor de zen ding van een grooten voorraad kleederen en le vensmiddelen voor de bewoners van bet vlucht oord. 1 Da Batavieren. Men meldt ons uit Rotterdam, dat cie Batavier- rijn hear dienst heeft hervat. Zondagmiddag kwam de Batavier II uit Londen te Rotterdam aan. Postwissels voor Duitschland. De directeur generaal der posterijen en tele- graphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Maart a.s., de herleidingstabel voor het over maken per postwissel van gelden naar Duitsch land, voorkomend op bl. 135 van den Post Telegraaf en Telephoongids, (uitgave November 19 4), tijdelijk buiten werking wordt gesteld. Inlichtingen omtrent den geldenden koers voor de herleiding van per postwissel naar Duitsch land over te maken bedragen kunnen, van ge noemden datum af, op alle post bij- en hulp postkantoren worden ingewonnen. Misbruik van de Nederlandsche vlag. De «Nieuwe Ct.« brengt in herinnering, dat de Nederlandsche wetgeving niet alleen naar den geest in de Scheepsbrievenwet, maar ook wel de gelijk naar de letter het gebruik eener vreemde vlag verbiedt en strafbaar stelt. Art. 409 van ons Wetb. van Strafrecht (Titel XXIX Seheepvanrtmisdrjjven) luidt; «De schipper die de Nederlandsche vlag voert, wetende dat hij daartoe niet gerech tigd is, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Dit artikel is toepasselijk op alle schippers, niet alleen de Nederlandsche, die zich mochten schuldig maken aan het daarby strafbaar gestel de feit. Art. 7 van het W. v. S. verklaart onze strafwet toepasselijk op den schipper en de op varenden van een Nederlandsch vaartuig, die zich buiten het ryk in Europa schuldig maken aan een der misdrijven van titel XXIX, zoodat de schipper van een vreemd vaartuig die in volle zee de Nederlandsche vlag hyscht, niet strafbaar is- Om onder deze, wet te vallen zou zulk een kapitein het feit dus moeten begaan hebben bin nen het rijk in Europa, waaronder begrepen de drie zeemijlen van onze territoriale zee. Heeft alzoo de kapitein van de «Laërtess de Nederlandsche vlag gevoerd terwijl hij in onze territoriale wateren voer, dan valt hy onder art. 409 van ons Strafwetboek. Hetzelfde is het geval met den Engelschen ka pitein (van wien de heer van Aalst gewag maak te) die nauwelijks den Nieuwen Waterweg ver laten hebbende en achter een Nederlandsch schip varende, onmiddelijk de Bntsche vlag voor de Nederlandsche verwisselde. In elk geval, zegt de «N. Ct'« is de verzekering van Sir Edward Grey's nota aan de Vereenigde Staten, dat een bepaling als die van de «Mer chant Shipping act" ook bestaat in andere landen en geen enkel laud bet verboden heeft," (zooals het Reuter telegram meldde), wat Nederland betreft onjuist. De Nederlandsche wet stelt het misbruik van onze vlag onvoorwaardelijk straf baar, voor zoover dit binnen Nederlands gebied geschiedt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.6 te Haparanda. Laagste barometerstand 741.1 te Skagen. Verwachting tot den avond van den volgenden dagkrachtige tot matigen later wellicht weer toenemenden westelijken tot zuidelijken wind, tydelijk opklarend, later weer buiig zelfde tempe ratuur. Gem. Arbeidsbeurs. Gedurende de maand Februari werden aan de Arbeidsbeurs ingeschrèven 290 werkzoekenden. Het aantal aanvragen om werkkrachten bedroeg 87, terwijl 91 plaatsingen, waarvan 2 te Delft, 1 te Hengelo, 1 te Kethel, 1 te Ruhrort en 2 te Oberhausen genoteerd werden. Steuncomité 1914 Schiedam. Sedert de vorigle opgave zijn giften ingekomen ar de werklieden der firma Ing'-lse en Co. 1 h 2 o/o van hun weekloonde sluis- en brugwach ter.! 12.60; buurtcomité Gasstraat en omgeving f5.70; J. H. M. d. G f2.50. Ned. B. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De gisteren te kwart voor een in het Bonds- gebouw gehouden vergadering van de afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond, was slecht bezocht. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed bad geopend en de secretaris de notulen had gelezen, welke werden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat toegetreden zijn 18 leden en dat 8 leden bedankt hebben. De voorzitter deelt verder mede, dat aan de beurt van aftreden zyn de bestuursleden J. H. Brouwer, J. Hengst. A. A. Marrevee, T. J. H. Mou wens, H. Voorwald, die allen herkiesbaar zyn. Candidatenlijsten voor de bestuursvacatures kunnen worden ingediend tot 18 Maart a.s. des avonds 10 uur. De candidaatlysten moeten geteekend zijn door 10 leden en vergezeld gaan van een schriftelijke verklaring van den candidaat, dat hij by een eventueele verkiezing de benoeming zal aan nemen. De heer Marrevee zegt niet veel lust te hebben een herbenoeming aan te nemen, om verschil lende redenen w.o. het slechte bezoek aan de vergaderingen en den apologetischen cursus. De voorzitter deelt mede, dat een nieuwe onder- at'ieeling is opgericht, nl. een afdeeling Gemeente werklieden, terwijl de oprichting van de afdeeling transportarbeiders in voorbereiding is. De penningmeester brengt hierna zijn jaar verslag uit. Tengevolge van de mobilisatie werd minder aan contributie ontvangen en was ook de op brengst van de zaalhuur aanmerkelijk minder, zoodat dit jaar een nadeelig saldo valt te boeken en geen afschrijvingen konden plaats hebben. De heeren van Houwelinge, Willemse en Weber worden aangewezen om de rekening en verant woording van den penningmeester na te zien. De voorzitter zegt, dat de bescheiden van den penningmeester gedurende 14 dagen voor alle leden van de afdeeling ter inzage liggen ten huize van den penningmeester. De heer d' Hanus dankt namens het bestuur van de Barbaravereeniging, den adviseur en het bestuur voor de krachtige medewerking verleend bij de oprichting van het Barbara-gilde. De heer v. Haasteren zegt dat de onderafdee- lingsbesturen de leden meer moeten aansporen de algemeene vergaderingen te bezoeken. De eerw. adviseur wijst nog op de schrikbarende vermindering van inkomsten. Spr. gelooft, dat de mobilisatie wel wat misbruikt wordt en dat met wat goeden wil de inkomsten voor den Bond wat beter kunnen worden. Maar dan moeten de leden meer eensgezind zyn en ieder lid zich beijveren voor den Bond te werken. Vooral de onderafdeelingen moeten leeren inzien, dat zij er zijn voor den Bond zooals de Bond er is voor de onderafdeelingen. De onderafdeelingen moeten in dezen tijd het hoofdbestuur heipen, en zeker mogen de leden der onderafdeelingen van vermaak wel eens be denken, dat zy er zyn voor den Bond en zich beijveren trouwe bondsleden te zyn. Spr. eindigde met een aanmaning aan alle leden om pal te staan voor den Bond en allen mede te werken om den Bond groot en sterk te maken. Niets meer aan de orde zjjnde wordt de ver gadering gesloten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aau hei Commissariaat van Politie portemonnaie met inhoud, huissleutels, porte- monnaie met spaarzegel, toekenning invaliditeits wet, rentenummers 4313, bril in étui. Aan de volgende adressen gouden damesring, P. Stolk, in het Mannenhuis te Gorinchem blau we koralen habkeitinkje. Feelders, agent van politievrouwenzak met inhoud, Groenendaal Boierstraat 1zilveren armband, Scheffers Singel 103staart van damesbont, v. d. Hoeven Achter singel 59kinderscboemje, Elgers, Villastraat 103 blauw jongensjasje, v. Bommel, Strijenschestr. 38; zwart fluweelen ceintuur, Houtman, Hoofdstraat 99; blauwe linnen jongenskraag, v. Pelt, Boter straat 62; zilverbon, v. Oosten, v. Beverenstr. 2; damestasch met inhoud, v. Otterdijk, Singel lil. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 2 Maart 4.41 v.m., 4.46 n.m. UIT BOTTERDAM. Het motorschip «Toekomst" is gisternacht uit zee met een gebroken mast binnengekomen. Het schip heeft met zwaar weder te kampen gehad en ter hoogte van het lichtschip Maas is door het overgaan van het zeil zekere B. v. D., be- hoorende tot de bemanning, door de schoot ge troffen, waardoor hij een been brak. Deze man is naar het ziekenhuis alhier overgebracht. DIT DELFT. In haar zitting van Zaterdag heeft de gemeen teraad 176000 gld. toegestaan voor aankoop van grondkabels en f65 000 voor aankoop van een stoomketel ten behoeve van het electriciteitsbe drijf, ter voltooiing van de aansluiting aan den Hoek van Holland en in het Westland. In de olieslagerij van de firma Hoogeveen en Dros alhier is sabotage gepleegd door een der werklieden. Gedurende den nacht is nl. een zwaar stuk hout tusschen de kamraden van een machine geworpen, waardoor deze beschadigd werd en moest worden stopgezet. De gevolgen hadden zeer ernstig kunnen zyn. De politie stelt een onderzoek is. Verordening op broodgewicht. Door de arbeiders Coöperatie «Voorwaarts" te IJmuiden is den Gemeenteraad van Velsen ver zocht eene verordening op het broodgewicht te willen maken en de verordening op de keuring der levensmiddelen tot alle levensmiddelen te willen uitbreiden. Hoefbeslag. Te Zalt-Bommel zijn van Dnitsche zjjde pogingen aangewend om 100.000 kiio ijzer voor hoefbeslag te doen verwerken bij voorkeur groot model. De korte termijn voor af levering was oorzaak dat niet op dit aangeboden werk is ingegaan. Vertrek „Koni n gii n Emm a". Men schrijft ons uil Amsterdam; Om half vier Zaterdagmid dag' verliet de „Koningin Emma" oer Maatschappij „N'.dertand" oen steiger met bestemming voor Ned.-Indië. De boot was stampvol. Behalve een buitengewoon groot aantal passagiers, bevonden zich velen aan boord, die hun familie ai vrien den uitgeleide deden. Over het algemeen was de slimming zeer opgewekt, niettegenstaande de zichtbare voorzorgen in verband met het huidige oorl igsgevaar. Bebalve de naam en plaats van herkomst, met gxocte letters op het schip geschilderd, en de naiK nale 'kleuren op bet voorschip, was tus schen de pijp en de achterste mast een groot beid met de naam en de vermeming „Amsterdam" beschilderd, opgehangen. Dit bord worat 's avonds en nachts verlicht. 's Nachts zal de boot niet varen en dit is de reden, dat het schip zoo laat in Jen miudag vertrok. De „Koningin Emma" zal voor Genua geen enkele haven aandoen. Het ssmp voerde de postvlag: en een nationale vlag op het achter schip en had een stalen Hcllarulsche en oito Maa'schappdj-vlagi in top. De bemanning' ontvangt wegens het vermeer derde gevaar 6 o/0 toeslag op het loon. Inbreker gesnapt. Vrijdagnacht ont dekte te Rotterdam en agent van politie een man, die bezig waa in te breken in een woning in de Adamshofstraat. De agent achtervolgde hem en loste schoten in de lucht, doch de man wist te °atkomen. Later werd hij echter gegrepen door twee agenten van de rijwielbrigade eD bleek hij te zyn de wagenmaker A. M. wonende Hilledijk. Hij was in het bezit van 60 sleutels, een bijtel en een boor en bekende, het voornemen te hebben gehad in te breken, daartoe gedreven door ar moede. Mond- en klauwzeer. Gisteren is doof den districtsveearts dr. Uebbels uit Leiden, onder het vee van de veehouder Olsthoorn, onder Wate ringen, mond- en klauwzeer geconstateerd. Een 4-tal zijn op het erf begraven. De overige 26 runderen zjjn naar het stedelyk slachthuis te 's-Gravenhage overgebracht om afgemaakt te worden. Ons Prinsesje. Plaats der handeling: 4 Huis ten Bosch te den Haag. De commandant van de wacht zit in zyn wacht lokaal van bescheiden afmetingen en met beschei den stofleering. Ofschoon hij voor 't eerst hier de wacht be trokken heeft, gevoelt hij als ieder ander mih' tair, die reeds bjjna zeven maanden gemobiliseerd is zich aanstonds op z'n gemak. Hij zet zich dus aan z'n tafel om een brief te schrijven. Vlug glijdt de pen over het papieri als plotseling de deur geopend wordt en een on geveer 6 jarig blondharig meisje komt aange* tippeld. Ze blijft op korten afstand «in de houding' staan en met het rechterhandje, sulueerend, zeg' zij op guitigen toon Dag sergeant. Dag zus, kom je hier wat spelen Jawel, sergeant, mag ik Ja hoor, kom jij maar 'n beetje spelen. Je woont zeker in de buurt, hé? Ja, sergeant. Weldra wordt op vertrouwelijke toon het ge' sprek tusschen onzen landsverdediger en de jeug' dige kleine voortgezet. Ze klimt op de knie van den soldaat en schep' er veel behagen in daar eenige oogenblikkeP paardje te rijden. Op het hooren van een ondergedrukt gela0'1 kijkt de sergeant om. Wie staan voor de deur Freule Van de Poll en een andere adelij^® dame, lid van de hofhoudig van H. M. de K°' ningin- Plots dringt iets tot z'n bewustzijn door. Hy vliegt «in de houding" en salueert voor--' Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, lieve gast, die zooeven op zyn knie zat en &et haar leuke en rake opmerkingen en vroolyk00 kinderlach warmte en gezelligheid in zijn som b0f wachtlokaal gebracht heeft. Prinses Juliana lacht guitig, beantwoordt he' saluut en noodigt onzen sergeant uit even H*91" pony te komen zien die buiten op zijn meester03 wacht. Hy maakt bezwaar, want hij heeft wacht en mag zyn post niet verlaten. Als freule Van de Poll 't hem toestaat, volgt M echter de Prinses en nu wordt op 't groene peet het vroolyk spel voortgezet. i .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2