Staten-GeneraaL Binnenland. vertellen dat de Duitsdheïs* het wérk in de loop- rgaven van harte moe zijn en zien gaarne zouden overgeven, doch hun wor.it dan verteld dat de Engelschen aile afzonderlijk: gemaakte gevange nen doodschieten. Duitsche duikbooten in d.en grond geboord. De admiraliteit maakt bekend, dat de Duitsche duikboot U 8 gister-middag in het Kanaal ter hoogte van Dover door Engelsche torpedojagers tot zinken is gebracht. Officieren en majischappen zijn gevangen genomen. Volgens eene officieele bekendmaking van de Britsche admiraliteit, is de Duitsche onderzeeboot AI 8, gister-avond, in de nabijheid van Dover, door een Engelsche torpedoboot tot zinken ge bracht. De bemanning werd gered. Een aanval met petroleum. Een Fransche militaire dokter heeft te Parijs verschrikkelijke bijzonderheden medegedeeld over verwondingen, veroorzaakt door het besproeien met petroleum door de Duitschers. Hij verklaarde gewonden te hebben gezien met vreeselijk ver minkte en gezwollen ledematen in verbrande uni formen. Sommigen, die minder zwaargewond wa ren, vertellen, dat na een rustigen dag de Fran sehen plotseling bemerkten, dat stralen petroleum op 'hun loopgraven werden gericht. Een officier gelastte onmiddellijk de pijlpen te dooven, maar het batte niets. Het volgend oogenblik werden de loopgraven overstelpt met een regen van grana ten; terwijl de loopgraven vuur vatten, maakten de Duitschers gebruik vau de verwarring om te naderen en brandende fakkels in de loopgraven te werpen, waardoor de brand nog toenam. Het was onmogelijk den vuurstroom te ontkomen. De Fran- schen, wier uniformen dropen van de petroleum, moesten hun loopgraaf verlaten. Voor de tweede Ioopgravenlinie kwam de Duitsche aanval tot staan. Tien minuten later werden de Duitschers in een hevigen tegenaanval teruggeworpen, waar bij zij 300 man aan dooden en gewonden verlo ren, terwijl 60 man werden krijgsgevangen ge maakt. Aanslag op de Rottweiler kruitfabriek. Van den aanval van een Franschen vlieger op de kruitfabriek te Rottweil, geeft een officieel be richt de volgende bijzonderheden. De vlieger daalde boven de fabriek tot 1500 M. en wierp vier bommen, een op de tanks met zuur, de andere op de fabriek zelf. Uit de tanks steeg een blauwe rook op, gevolgd door hoog gaande vlammen en dikke rook, die zich verhief tot de hoogte waarop de vlieger zich bevond. Be andere bommen veroorzaakten in de fabriek ontploffingen en de vlieger zag de vlammen op verschillende punten uit het gebouw slaan. Hij is in het geheel ongeveer tien minuten boven het gebouw gebleven om de uitwerking van den aan slag waar te nemen. Allerlei Nieuws. In de Italiaansche Odero-fabriek te Genua werd, naar de „Kölnische Zeitung" meldt, een nieuwe super-dreadnought op stapel gezet, die „Maro ^.ntonio Colonna" zal heeten. Naar uit Rome aan de „Times" gemeld wordt, heeft het Italiaansche luchtschip „M. 1" het hoogterecord voor luchtschepen verbeterd. Het heeft n.l. een hoogte van 3080 meter bereikt. Naar het centrale persbureau te Brussel mededeelt, is het Zeppelin-luchttchip L 8 na een verkenningstocht bij Thienen (Tirlemont) gedaald en daarbij in de boomen vastgeraakt. Het lucht schip werd daarbij zoo zwaar bescnuuigd, dat het dadelijk moest worden gedemonteerd. De deelen die herstel behoeven zijn naar Duitschland opgezonden. Vice-admiraal Jellicoe, de bevelhebber der Engelsche vloot, is, tot cfen ia.ag van admiraal bevorderd. ENGELAND. Nauwelijks is de staking in het Clydedistrict of weer dreigt een nieuw arbeidsconflict. De Miners'Federation of Great Britain heeft tegen 17Maart een nationale conferentie saamgeroepen,die in Londen zal vergaderen. De vertrouwensmannen van de mijnwerkers in de verschillende districten winnen thans inlichtingen in bij de leden over de al of niet wenschelijkheid van een onverwijlde actie voor aanzienlijke loonsverhooging naar aan leiding van de hooge koolprijzen. De uit te bren gen rapporten, die ongetwijfeld zullen luiden ten gunste van zoo'n actie, zullen aan de conferentie in Londen worden voorgelegd en door haar over wogen. Het is waarschijnlijk, dat volledige bevoegdheid zal worden gegeven aan het Uitvoerend Comité, met Smillie als voorzitter, om het plan de cam pagne ten uitvoer te leggen. In dat geval zal hoogstwaarschijnlijk een stem ming worden gehouden onder alle mijnwerkers in het Vereenigd Koninkrijk en zal worden gepoogd, onderhandelingen te openen met de Coal Owners Associations in de verschillende districten. Indien geen bevredigende plaatselijke schikkingen worden bereikt, kan gemakkelijk een zeer gevaarlijke toe stand in het leven worden geroepen. DUITSCHLAND. Gebrek aan meel. De »Nordd. Alg. Z." deelt mede, dat het Regee- ringsbureau voor brood verdeeling thans per hoofd en per dag maar 200 gram uitdeelt. In verschil lende plaatsen, o.a. in Frankfort wordt het maxi mum van 200 gram als een basis beschouwd. In enkele Staten, o.a. in Wurtemberg zal van den lOen Maart al ook 200 gram per dag en per hoofd als maximum beschouwd worden. Wel is geconstateerd, dat een uitdeeling van 250 gram zou kunnen geschieden met het oog op de voor handen zijnde hoeveelheden graan en meel maar men wil, voor dat de volgende oogst bekend is, zuinig zijn. Wanneer men bedenkt, dat voor kleine kinde ren, die gewoonlijk veel eten, slechts halve hoe veelheden worden toegestaan, dat meelgebruik voor 't middagmaal van 't brood moet worden afgetrokken en dat ook de aardappelen gaan ont breken, is 200 gram per dag niet veel. In een voordracht zeide het Rjjksdagüd Nau- mann »Men moet het feit niet verbloemen, dat alle lagen van de bevolking voortaan minder moeten eten. Het is niet de vraag om het eene soort voedsel te vervangen door een ander, maar eene vraag van werkelijke, zichtbare vermindering van het verbruik. Wij moeten niet aan de Engelschen het'genoegen verschaffen, ons door den honger tot onderwerping te brengen. Tegenover de offers, die onze aan het front stervende soldaten brengen, zyn al onze andere offers gering. Maar het zou te vergeefs zijn te sterven op het slagveld, als wij 0ns moesten overgeven wegens broodsgebrek. De maatregelen van de regeering zijn wel wat laat gekomenmaar als men redelijk is, dan moet worden erkend, dat toen de oorlog begon men niet dacht, dat hij zoo lang zou duren. Daarom zelfbeperking is beter dan vaderlandslievende re devoeringen en ieder kind, dat van honger sterft, sterft voor het vaderland." Een Russisch bericht zegt, dat sommige ope raties der Duitschers in Polen moeten worden verklaard door het zoeken naar aardappelen EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 5 Maart. Zonder hoofdelijke stemming worden aangeno men de ontwerpen tot aanvulling van het 2e lid van art. 3 van het reglement op het beleid der regeering van Ned.-Indië en van het 3e lid van art. 52 der Indische Comptabiliteitswet Twee wetsontwerpen tot goedkeuring van het den 20en Maart 1914 te Bern onderteekend pro tocol, toegevoegd aan de herziene Berner Conven tie ter bescherming van letterkundige en kunst werken, den 13en November 1908 te Berlyn gesloten het ontwerp tot goedkeuring van het op 30 Mei 1914 in Den Haag gesloten verdrag tusschen Nederland en Duitschland tot aanvulling van het op 27 Augustus 1907 gesloten verdrag betreffende ongevallenverzekering het ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigeningvan eigendommen, noodig voor en ten behoeve van het aanleggen van een verkeersweg tusschen de Jonkerfransstraat en de Coolvest enz. te Rotterdam het ontwerp tot nadere bepaling van de waarde van zaken, waarover de rechten van successie of van overgang by overlijden verschuldigd zijn. De heer De VosvanSteenwijk vraagt of het werkelijk ondoenlijk zou zijD de waarde der nalatenschap te bepalen, al is de beurs een tijdlang gesloten geweest. Uit overleg met vak mannen was spr. het tegendeel gebleken. Het zeilde bleek hem bij onderzoek ten aanzien van de onroerende goederen. Aan de voorgestelde regeling, on» de waarde te bepalen naar die van 20 Juni, kleven groote be zwaren. Vele waarden toch zullen aanmerkelijk zijn gedaald en successie dient toch te worden gerekend naar de werkelijke waarde. De heer T r e u b, minister van financiën zegt, dat het niet aangaat de waarden te regelen in tijd van paniek. Wat de taxatie van onroerend goed betreft, hierbij geldt nog meer dan bij ef fecten, dat het niet dadelijk na den dood van den bezitter wordt verkocht, en het is ook niet billijk, dat men te weinig successie betaalt. De heer de Gijselaar deelt de bezwaren van den heer De Vos van Steenwjjk. Het ontwerp wordt met 21 tegen 7 stemmen aangenomen. Zonder hoofdelyke stemming worden aangeno men het ontwerp tot vermindering van het recht van overgang, bij overlijden, van onroerende goe deren, en dat tot bepaling betreflende het gebruik van grond voor mynenontginning. TWEEDE KAlUTüft Zitting van Vrijdag 5 Maart. Aan de orde is behandeling van de intrekking van art. 56 Indisch regeeringsreglement. De heer F o c k herinnert aan de opbrengsten die de regeering in vroeger dagen van de koffie cultuur heeft genoten (in 1870 nog 51 millioen). De koffie brengt nu niet meer dan 6 A 7 ton in de slechtste jaren, en 42 13 ton in de beste jaren op. Intrekking van de verplichte teelt en levering behoeft dus, om de financieele gevolgen, niet af te schrikken. De vrye cultuur, dit moet worden erkend, zou nooit hebben kunnen leiden tot de ontwikkeling, die de productie heeft genomen. Spr. dringt aan, niet op kosten en moeite te zien om er voor te zorgen, dat de baten van de cultuur nu ook aan de bevolking ten goede komen en niet verdwijnen in de zakken van de opkoo- pers. De heer van Deventer is van meening,dat het oude stelsel niet langer te verdedigen is. Het systeem om rentabele complexen uit te geven in huur aan kapitaalkrachtige, inlandsche planters fin de Memorie van Toelichting bepleit) keurt spreker met den heer Fock af. Men zou de rechthebbenden met een kleine schadevergoe ding afschepen en het gouvernement zou meteen zoet winstje gaan strijken. De vraag is bij spreker gerezen, of niet de voor keur verdient, een vorm van samenwerking tus schen de rechthebbenden en de regeering. De bevolking moge eindelyk eens het genot der baten van 't bedryf leeren kennen en spreker hoopt, dat de bevolking van de haar geschonken vrijheid een goed gebruik moge maken. De heer de Meester constateert met genoe gen, dat gebroken wordt met het oude stelstel dat het belang van de schatkist alleen in het oog werd gehouden en dat van den inlander werd geminacht. Laten we zegt spr. de liquidatie aldus uitvoeren dat niet slechts op den voogrond staat nog te halen wat er te halen is. Regeling werkzaamheden. Na de pauze komt aan de orde de regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor, aan de agenda verschillende ontwerpen toe te voegen en na het het ontwerp sub 10, dat betreffende het eeds- vraagstuk en het ontwerp Aalberse, betreffende de oneerlijke concurrentie te behandelen. De heer Brummelka mp wil het wetsont werp eedsvraagstuk van de agenda afgevoerd zien. Wanneer de regeering een regeling wilde voor stellen, om in sommige leemten te voorzien, dan kunnen wy ons, zegt, spr. daarbij neerleggen zoo niet, dan dient hier een principieel debat te volgen. De heer De Visser wijst op het urgente van het ontwerp betreffende de oneerlyke concurrentie, vooral ten bate van den middenstand. Spreker wil het ontwerp-Aalberse daarom in behandeling genomen zien onmiddellyk na de voorwaardelijke veroordeeling. De heer Limburg verzet zich tegen het voorstel— Brummelkamp. Door het arrest van den Hoogen Raad is een toestand ontstaan die niet duldbaar is. Voorts wijst spreker op de noodzakelijkheid om het ontwerp nopens de onrechtmatige daad tege lijk met het ontwerp Aalberse te behandelen. Spreker doet het voorstel, om ook dit ontwerp aan de agenda toe te voegen. De heer Van Hamel zou het betreuren, in dien de ontwerpen-Aalberse en dat betreffende art. 1401 B. W. te nanw zouden worden saam- gekoppeld. Het ontwerp-Aalberse dient wel op zichzelf te worden beschouwd. Het is bovendien een klein ontwerp, dat niet veel tyd zal vergen. De heer van Wijnbergen bepleit de indie ning van een noodontwerp inzake het eedsvraag stuk. Spr. is tegen het behandelen van deze prin- cipieele kwestie en geeft in korte trekken aan hoe een noodontwerp zou kunnen luiden. De voorzitter deelt mede, dat het ontwerp be treffende de onrechtmatige daad niet op de agendda kan werden geplaatst omdat de Regeering dit ont werp nog wel wijzigt, spreker handhaaft zijn voorstellen. De heer N o 1 e n s bepleit eveneens de indiening van een noodwetje. Spreker wil thans geen beslissing, maar bij wil de Commissie van Rapporteurs gelegenheid geven met den minister te bespreken of een tijdelyke regeling mogelijk is. De heer Limburg handhaaft zijn voorstel betreffende de onrechtmatige daad. De heer O r t minister van justitie, meent dat geen andere regeling kan worden getroffen, dan die de regeering nu voorstelt. De heer Troelstra bepleit de urgentie van voorzieining in de eedskwestie en zegt dat met verwijzing naar den Godsvrede, de minderheid ten slotte de zaken zou gaan regelen. De heer van Wyn bergen wil de commissie van rapporteurs de gelegenheid geven met den minister van Justitie de mogelijkheid van een noodmaatregel te overleggen en in afwachting daarvan het nu niet in behandeling te nemen. De Voorzitter zegt, dat het voorstel-Lim- burg is ingetrokken. Rest dus het voorstel- Brummelkamp, om het eedsontwerp niet thaDs op de agenda te plaatsen en dat van dr. De Visser, om het ontwerp-Aalberse te laten voorgaan. Nog is er het voorstel-Van Wijnbergen, maar de minister heeft zooeven verklaard, dat een nood maatregel niet mogelijk is. De heer Brummelkamp trekt zyn voor stel in. Het voorstel Wijnbergen wordt verworpen met 40 tegen 20 stemmen. Daarna wordt hervat de behandeling van het ontwerp sub. 2 (intrekking art. 56 Indisch Re- geeringsreelement). De heer Scheurer dringt er by den minister op aan. al het mogelijke te doen ten bate van de inlandsche bevolkine. die zoo spoedig mogelyk van het cultuurstelsel moge worden bevryd. De heer B o g a e r d zegt dat van de gedwongen cultuur niet veel goeds val te vertellen. De pa tiënte is van uitpuiting den natuurlijken dood ge storven. Toch zegge men niet al te veel slechts van dit stelsel. Men moet eiken maatregel be schouwen in verband met den tyd, toen hij werd toegepast. Minister Pleyte is het aangaande den weg welke by de likwidatie moet worden gevolgd, volkomen eens met Dr. Fock. Wat de coöperatie betreft, deelt Z.Exc. mede, dat de ordonnantie tot regeling der coöperatie zeer spoedig i3 te wachten. De heer De Meester repliceert. De heer Fock dient een motie in, ten einde te doen uitspreken, dat de Kamer by de likwida tie niet den weg wenscht te zien gevolgd, welke in de Memorie van Toelichting is aangegeven. Minister Pleyte heeft geen bezwaar tegen deze motie, welke daarop zonder stemming wordt aangenomen evenals het ontwerp. Aan de orde zijn de conclusie van het verslag betreffende het adres van G. C. Moors e. a. te Steenbergen, betreffende de hun toekomende ver goeding van schade, geleden na de inenting van varkens met van Rijkswege verstrekte entstof. De heer Juten geeft een overzicht der zaak en vraagt of de minister bereid is nadere inlich tingen te geven. De heer Posthuma, minister van L. H. en N. geeft de gevraagde inlichtingen, waarna de conclusies worden aangenomen. Naar aanleiding van de conclusies aangaande het adres van H. T. Kroons, oud-werkman der Marinewerf te Amsterdam, houdende verzoek om eerherstel en geldelijke vergoeding, welke con clusie strekt om het te geven, eener jaarlyksche gratificatie in overweging geven, verklaart minis ter Rambonnet zich bereid het geven eener gratificatie in overweging te nemen, waarna de conclusie zonder stemming wordt aangenomen en de beraadslagingen worden verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Uitvoerverbod. Henkes' Jamfabrieken te Breda zullen wegens het verbod van uitvoer van geconserveerde aard appelen worden gesloten, waardoor eenige hon derden werklieden werkloos zullen worden. Moleet-premies. Van bevoegde zijde verneemt het nHbld.", dat de molest-premies, althans voor Nederlandscbe stoomschepen, in de laatste dagen, in weerwil van de van Engelsche zijde voorgenomen represailles, eerder neiging tot dalen vertoonen, voor zoover het betreft zuiver Nederlandsche belangen. Boter. Het St.bld. no. 133 bevat een Kon. Beluit van den 5den dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van boter. Nederl. Roodo Kruis. In opdracht van hun regeenng hebben de Brit sehe en de Duitsche gezant in Den Haag aan de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis dank betuigd voor de medewerking, verleend by het vervoer van invalide krijgsgevangenen over Neder- landsch grondgebied' Nederlandsch protest. Gelijk bekend, heeft de gezant van Nederland te Parijs, ridder de Stuers, reeds meermalen in talrijke groote Fransche. bladen officieel tegenge sproken het bij het begin van den oorlog versprei de onjuiste bericht dat de Duitschers over ons land België zouden zijn binnengetrokken. Desondanks is dit bexidht opnieuw in den aanvang van dit jaar en wel 21 Januari in het Fransche geïllustreerde weekblad Le Pays de France opgedoken. Naar gebleken is, heeft de gezant toen ander maal de bovenbedoelde, geheel onjuiste bewering recht gezet in een schrijven aan den directeur van dat weekblad, die het protest van ridder de Stuers in de kolommen van het orgaan heeft op genomen. Indische geldleening. Dfe wet tot het aangaan eener gelaieening ten name en ten laste van Nele:!.-In iië groot 62i/-' millioen is door de Koningin bekrachtigd. Naar wij vernemen heeft H. M. aan de Ned Handelsmaatschappij medegedeeld, dat zij voor een half millioen in deze leen in 3 wensehte died tc nemen. Economische maatregelen. Omtrent de vergadering van vertegenwoordigers van eredietinstellingen op 13 uez^r in Jtn Haag, wordt vernomen, dat op een ter vergacitring tc bespréken wijze en tot een, alaaar nader vaat te stellen grens, medewerking van het Rijk tot verwezenlijking van het doel der vergadering in uitzicht zal worden gesteld Het aantal ter ver gadering genoodigd en bedraagt ongeveer 150- De Uranuimkwestie. De Staatscourant van gister-avond bevat een Kon. besl., waarby aan den heer B. Koker Jz-, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1915, eer vol ontslag is verleend, als burgemeester der ge" meente Krimpen aan den IJssel. Strooinvoer in Duitschland. Ter bevordering der invoer van hooi en stro" in Duitschland heeft de minister van Spoorwe gen in Pruisen bepaald, dat een reductie van 30 pCt. op de spoorvracht óver het Duitsche par' cours wordt toegestaan. R. K. Volksbond. De Centrale Raadsvergadering, welke door den Ned, R. K. Volksbond in September van be' vorige jaar is uitgesteld, zal thans in den loop van Mei a.s. te Delft worden gehouden. De jeugdorganisatie is een van de punten def agenda. Visoh ais volksvoedsel Van bevoegde zijde vernemen wy dat de Re' geering aan de Commissie uit de Reeders en d« Vischbandelsvereeniging te IJmuiden een voorstel heeft gericht om de visch die in aanmerking konri voor volksvoedsel, op een minium prijs te brengen- Verscheidene plaatsen zouden dan hun viscb voor bepaalden prijs kunnen krjjgen te IJmuiden- Vermoedelijk zal de visscherijinspectie ook b ief wel ingegrepen hebben daar het juist op haren weg ligt zoo iets te bewerkstelligen. Scheepvaart op Amsterdam, Sedert 1 Januari 1915 kwamen te IJmuiden voor Amsterdam binnen 262 schepen met 285.64^ Reg. ton tegen 353 schepen met 417.309 Rcg- ton in dezelfde periode van 1914, aldus door den oorlog een mindering van 101 schept en 131.665 netto Reg. ton te boeken. De aanhouding van de „Sommelsdfjk". Aan boord van het stoomschip nSom melsdijk van de Holland—Amerikalijn dat zooals men we®^ door de Eagelsche admiraliteit naar Gravesend opgebracht bevonden zich een groot aantal ledige vaten. Deze ledige vaten schjjnen ook een aanlei ding te zyn geweest om het schip op te brenge" Door de Overzee-trust Maatschappij is aan de Engelsche regeering het verzoek gericht de eerst- Hi- U 'J -1i - Tm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2