Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Allerlei Nieawi Koper voor het pryzenhof. Het Eugelsch Pryzenbof deed uitspraak ten na deele van de Kroon, in zake ongeveer 1000 ton koper, welke de admiraliteit als contrabande op eiscbte, daar het werd in beslag genomen aan boord van vyf schepen, met bestemming naar Zweden. Het hof beval, dat het koper, waarvan reeds een gedeelte naar het arsenaal te Woolwich was gezonden, zou worden gedeponeerd ter griffie. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat lawines groote schade aanrichten. Rivieren worden opge stuwd en spoorbanen overstroomd. Op verschillende plaatsen is het verkeer gestremd. Twee lawinen in het dal van de 111 brachten eenige woonhuizen in groot gevaar. De ooftbouw, heeft ernstig ge leden Volgens berichten uit Luxemburg zou de 13-jarige Prins Leopold van België, de troonop volger, thans naast de Belgische troepen op het Vlaamsche front stryden. Zijn vader stelde hem in de loopgraven aan de Belgische soldaten voor. Na den aanval op Antwerpen was de Prins, zooals men weet, met zijn broer en zusje naar Engeland gebracht, waar lord Curzon de konink lijke kinderen in zjjn huis opnam. Naar de »N. Ct." verneemt is op onze kust een flesch aangespoeld met een bericht dat het stoomschip nAriorto" van de Wilson lijn in het einde der vorige maand bij Donegal op de Iersche kust is getorpedeerd. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin het voor nemen heeft, in den loop der maand Maart of April, evenals in de maand Maart van het vorige sVroeg in den morgen bereikten wy den in- 1 gang' der Dardanellen bij Tsjanak Kalé. Om tien uur in den voormiddag doken voor de zeeëngte vijf groote schepen op. Zij naderen in snelle vaart en beginnen het dagelijksche bombardement- Zonder eigenlyk plan, zonder systeem strooien zij 30 cM. granaten op beide oevers rond. Geen mensch in de stad maakt daar drukte om. Dan antwoordt een batterij op de Aziatische zijde. Een tweede, een derde, een zesde volgt, die slechts weinige salvo's lost. De artillerie-commandant, die naast mij het vuur leidt, mompelt dat hy nog niet het tiende deel van zijn kanonnen vuren laat. Toch is de uitwerking reeds op te merken. De Engelsche schepen kregen twee treffers en varen snel weg. Het gevecht duurt voort. Op een batterij schie ten zy in een uur zestig granaten af. Niet een enkele daarvan treft doel. De zware Turksche kanonnen aan beide zijden van de zeestraat ant woordde niet eens op de nutteloolooze ammunitie verspilling der Eogelschen. Met de landingen hebben de Engelschen nog minder geluk. Waar zij ook opdoken, werden zy met gevoelige verliezen het water in gejaagd. De stemming is hier uitstekend, omdat men hier dagelijks voor oogen heeft, hoe vergeefs de zoogenaamde forceeriag is. Tot dusver zyn ten minste 6000 granaten van het zwaarste kaliber door den vyand verschoten. Het bereikte succes bestond slechts in de vernieling van twee ver ouderde werken aan den ingang van de zeestraat die met de oude kanonnen waren bewapend. De eigenlyke Dardanellenforten zijn geheel intact. De houding van Griekenland. Het aftreden van Venizelos heeft niet nagelaten eenige ontsteltenis te verwekken. Venizelos, (die een Entente vriend is), scheen aangedrongen te hebben op een onmiddelijk deel nemen aan den oorlog, waartegen koning Constan- tijn, wiens pro-Üuitsche gevoelens algemeen bekend zyn, zich verzette. Men wacht met eenige spanning het verdere verloop der gebeurtenissen af. Komg Constantyn is populair maar ook Venizelos heeft een machtigen invloed. Aan de »Daily Chronicles wordt uit Athene ge meld, dat men vrij algemeen van oordeel is, dat Venizelos' groote populariteit zijn terugkeer aan het bewind vrywel zeker maakt. ^Vanavond seint de correspondent dd. gisteren zijn volks menigten door de straten getrokken en hebben geestdriftige betoogingen gehouden voor het En gelsche gezantschap. De Eogelsche gezant is overal, waar hy zich in het openbaar vertoonde, hartelijk begroet." Men bedenke dat bovenstaand bericht uit En gelsche bron afkomstig is. De Italiaansche nCornere della Sera® schryft dat de Koning blijkbaar het beslissende oogenblik' nog niet gekomen acht en zich zijn vrijheid om een beslmt te nemen wil voorbehouden. Hy heeft de Grieksche havens ter beschikking van de Entente gestelt, maar wil te Berlijn blijkbaar geen ontstemming wekken. Met dat al betee- kent het besluit geen omkeer ten gunste van Duitschiand- De »Secolo« verklaart dat Venizelos 100.000 man ter beschikking van de Entente heeft willen stellen. Aan de ?Perseveranza« heeft een Balkan-diplo maat medegeedeeld, dat het besluit van koning Constantyn niet als defiuiuet beschouwd moest worden. Waarschijalyk is de vermeende span ning tusschen den Koning en Veniztlos maar voorgewend, om voor alle gebeurlijkheden de vrije hand te behouden. jaar, eenige dagen niet officieel te Amsterdam te vertoeven. H. M. de Koningin bracht Zaterdag per auto mobiel een niet-officieel bezoek aan Katwijk aan Zee. tot bet houden van een inspectie-reis. Bij de buitensluis aldaar stapte H. M. uit, om vervolgens langs het strand Haar weg te paard naar de gemeente Noordwijk te vervolgen. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Don derdag avond in Diiigentia in den Haag een ge deelte van het concert ten voordeele van het Plaatselijk Steuncomité by te wonen. Gedeputeerde Staten van Limburg. In de gister gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Limburg is, als opvol ger van wijlen mr. Van Basten Batenburg, geko zen tot lid van Gedeputeerde Staten de heer Th. Verheggen, van Buggenum. met '23 stemmen, tegen 18 op dr. Dubois. Militaire verloven. Do voorzitter van de Loosdumsche Groenten- veiling heeft van den minister van oorlog bericht ontvangen, dat om de veertien dagen een verlof van vier werkdagen wordt toegestaan aan de onder de wapens zijnde leden van de Loosduin- sche Groentenveilingde Vrye Loosduinsche Vei ling en de Loosduinsche Warmoeziers Patroons Vereeniging, en zulks tot 15 Mei a.s. Lijnkoeken. Het bestuur van het comité van graanhandelaren te Rotterdam heeft gister, als lasthebber van de re geering, in 't openbaar geveild ongeveer 500 ton Amerikaansche lijnkoeken, liggende aldaar in loods, Ze zijn verkocht tegen f150 tot f 150.50 per 1000 kilogram. (»N. R. Crt.") Belgische vluchtelingen. Een 500-tal te Haarlem verblijvende Belgische vluchtelingen is aangezegd, dat zij deze week vrijwillig naar België hadden terug te keeren of, dat zij anders Maandag a.s. naar een der kampen zouden worden overgebracht. Lichting 19t6 en Landstorm. De wetsontwerpen tot het vroeger onder de wapenen roepen van de lichting 1916, en van het ter beschikking van den opperbevelhebber stellen van een oudere Landweerhchting, zijn bij de Tweede Kamer ingekomen. Raden van beroep directe belastingen. Het sStbl.s no. 115 bevat het Kon. besluit van den 24sten Februari 1915, houdende instelling van raden van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van bepalingen nopens die colleges. Daarby is o.a. bepaald Er zal een raad van beroep voor de directe belastingen zijn gevestigd in elke der volgende provinciën en gedeelten eener provincie met de daarby vermelde standplaats Hieronder volgen de opgaven voor de provincie Zuid Holland. 1. het gedeelte der provincie Zuid-Holland, omvattende de gemeeuteu Rotterdam en Sente dam standplaats Rotterdam (aan te duiden als raad van beroep voor de directe belastingen I te Rotterdam) '2. het gedeelte der provincie Zuid-Holland, behooreude lot de inspectiën der directe belas tingen te Dordrecht, Groningen, Gouda, Helle- voeisluis, Rotterdam (buitengemeenten) en Vlaar- dingen, met uitzondering van de gemeenten Loos duinen, Naald wyk, Monster en Graveuzande standplaats Rotterdam (aan te duiden als raad van beroep voor de directe belastingen II te Rotterdam) 3.- het gedeelte der provincie Zuidholland, om vattende de gemeenten 's-Gravenhage, Loosdui- neo, Naad wyk, Monster, 's-Gravenzaude en de inspectie der directe belastingen te Delft; stand plaats 's-Gravenhage 8. het gedeelte der provincie Zuidholland, be- hoorende tot de inspectiën der directe belastingen te Leiden, 1ste en 2de afdeelingstandplaats Leiden. Uitvoer zaailjjnzaad. Het ligt in de bedo-lmg aan erkende hande laren en telers van zaailijnzaad, opnieuw vergun ning te verleenen voor den uitvoer van een be perkte hoeveelheid in Nederland geteeld zaailijn zaad. Zij, die daarvoor in aanmerking wenscben te komen, kunnen daartoe een verzoek richten tot den burgemeester van Rotterdam onder op gave van de grootte der uit te voeren partyen, de merken der balen, de plaats te Rotterdam waar het voor de contröle benoodigde onderzoek kan plaatsvinden, den naam van het schip resp, de spoorwegmaatschappij waarmede het zaad zal worden uitgevoerd, den dag van verzending, als mede naam en woonplaats van den ontvanger, R. K. Bjjzonder Onderwijs. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Bisschoppelijk Inspecteur van het R. K. Bijzonder Onderwijs in het Dekenaat Noordwyk den zeereerw. heer E. H. Rykenberg, rector van het gesticht »St. Bavo", te Noordwij- kerhout. Weerbericht. Telegrafisch bericht naai' waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Maart medegedeeld docr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te den Helder. Laagste barometerstand 763.2 te Bodo. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen noordoostelyken tot noordwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige tegen, iets zachter, of sneeuw. Bescheiden Wij ontvingen d.d. gisteren onderstaand schry ven Geqfihte Redactie, Beleefd verzoeken wy U eenige plaatsruimte vo. r ue volgende regelen Met het oog op de Militaire vergoedingen, uit- keeringen van het Gem. Werkloos beid tonus en van het Steun-Comité beeft de Scbiedamsche Be- stuurdersboud gedurende de crisis getracht, waar het maar eeuigszins mogelijk was, voor de massa der door de crisis getroffen arbeiders by de ver schillende colleges op verbetering aan te dringen. Eu onze pogingen zyn meestal niet te vergeefs geweest. Voorat den laatstee tyd zyn er enkele bestuurders van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingeu in overleg met het bestuur van den 8. B. B. by den Burgemeester en Bij het Steun comité op bezoek geweest voor de boven geschet ste doeleinden. Nu er in Uw blad van Zaterdagavond 11. een bericht voorkomt, vermeldende dat door den Bur gemeester de uitkeeringen aan Miliciens en Land- weerplichtigen zyn verhoogd, meenen wy dezen maatregel grootendeels te mogen toeschrijven aan den aandrang onzerzyds. We meenen deze uiteenzetting in Uw blad te moeten geven, opdat de lezers weten, dat de S. B. B. steeds, voornam, in de2e kritieke dagen, haar rol als algemeene arbeidersorganisatie op waar dige wyze vervult, hetgeen van de religieuze of z g.n. vrije organisatie nu juist niet kan worden getuigd. Dit is èn voor het heden, èn voor de toekomst voor de arbeiders van groot belang dit te weten. Met vriendelijken dank voor de plaatsing ver- bljjven, Voor het bestuur van den S. B. B. G. van der Zee Hzn. wn. Secretaris, Naschrift Wy hebben met genoegen uit bovenstaand ingezonden stuk gelezen, dat de Schiedamsche Bestuurdersbond zich bejjvert voor de belangen van de arbeiders op te komen. Hoe de S. B. B. er echter toe komt de ver- hooging van de uitkeeringen aan Miliciens en Landweerplichtigen aan van dien bond uit- gaanden aandrang toe te schrijven is ons een raadsel. De bepaling van het bedrag van de uit te kee ren vergoeding aan landweer en militieplichtigen laat de minister over aan de Burgemeesters (mits het maximum niet overschreden worde). In November achtte onze Burgemeester het noodig de uitkeeringen te verhoogen. De voort durende stijging van de voornaamste levensbe hoeften maakte naar het oordeel van den Burge meester wederom thans een verhooging noodza kelyk. Wij kunnen met stelligheid verzekeren, dat de Burgemeester deze verhooging heeft toege staan, niet op aandrang van de een of andere organisatie maar alleen omdat hy met het oog op de duurdere levensmiddelen en op verzoekvan vele militairen u it deze gemeente, een verhooging der uit keeringen gewenscht achtte. De S. B. B. meende deze uiteenzetting in ons blad te moeten geven, om onzen lezers te laten weten op welke waardige wyze de S. B. B. zijn taak als arbeidersorganisatie vervult watvan de religieuze of z.g.n. vrye organisatie nu juist niet kan worden getuigd. In deze laatste zinsnede vinden wy tevens de oplossing van het raadsel. De verhoogde uitkeering moet dienst doen als reclame voor den neutralen S. B. B. Meteen wordt van de gelegenheid geprofiteerd de religieuze organisaties een duw te geven. W y, de neutrale S. B. B., hebben door onzen invloed deze verbetering verkregen. En omdat de arbeider misschien niet zou be- grypen, waar het eigenlyk om te doen is, staat het er goed duideljjk achterVan de religieuze organisaties kan zooiets niet getuigd worden. Van de R. K. organisaties (om ons enkel tot deze categorie te bepalen) kun niet getuigd wor den, dat zy hun taak als arbeidersorganisatie op waardige wyze vervullen. Meent u dat werkelyk Onze R. K. georganiseerde arbeiders weten gelukkig beter. We zullen op deze insinuatie niet verder ingaan. Wij vragen ons af: Hoort het soms ook bij de waardige vervulling van uw rol als algemeene arbeidersparty om eeD verbetering, die geheel zonder uw saandrang" is tot stand gekomen, voor uzelf op te eischen om pro paganda te maken tegen andere organisaties Dan zijn we met u eens, dat zooiets niet van de religieuze organisaties kan worden getuigd. Wy meenen dat het èn voor het heden èn voor de toekomst voor de arbeiders van groot belang js te weten, hoe de vork aan den steel zit 1 Een weinigje bescheidenheid is voor den S. B. B. niet overbodig. De Redactie, Gemeenteraad. De Raad der gemeente Schiedam zal in open bare zitting bijeenkomen op Dinsdag 16 Maart a.s. des namiddags 2 ure. Apologetische cursus Morgen (Woensdag) avond te half negen in de Gehoorzaal van het Bondsgebouw, Lange Haven, twaalfde en laatste les van den apologetischen cuisus door den eerw. Pater v. d. Sanden. Gisterenavond half8 sloeg ophet stationsplein het paard gespannen voor een tent wagen en bestuurd door den eigenaar P. v. Woer- kom. Overschiescheweg, op hol, aaar het schrikte voor een aankomenden trein. Paard en wagen reden tegen een paar kleine boompjes aan de Stationstraat waardoor het paard kon worden ge grepen en tot staan gebracht. De boompjes vielen 0m en het lemoen van het rijtuig was bescha- uigd. Persoonlijke ongelukken hadden met plaats. Door een beambte van de gasfa. bnek is aangifte gedaan dat in een leegstaand huis aan de Prins Frederik Hendrikstraat, een gasmeter is opengebioken en de inhoud plus het bakje zyn medegenomen. Volksbadhuis. In de week van 28 Febr.—6 Mrt. '15 werden genomen 533 baden. Ie klas kuipbaden 39, regenbaden 362e klas kuipbaden 76, regenbaden 368, 5 ets. kinder baden 14. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 10 Maart 11.05 v.ra., n.m. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrydag-middag vergaderde bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J- Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewjjzigd vastgesteld. De voorzitter nam daarna het woord tot het uitspreken van de volgende rede, welke door de aanwezigen staande werd aangehoord dAlvorens met onze werkzaamheden aan te vangen, wenscb ik den treungen plicht te vervullen U te herin neren aan het feit dat sedert onze laatste ver gadering een onzer leden ons door den dood is ontvallen. De heer Th. G.hvan den Burg, sedert 1910 lid onzer Kamer, vatte dat lidmaatschap met grooten ernst op. Hy was een man van bescheiden ka rakter, die stil zyns weegs ging, doch in alle functies, die hy vervulde, van groote plichtsbe trachting heeft blyk gegeven, indien hy met door ongesteldheid of andere dwingende oorzaken was verhinderd, woonde hy steeds de vergaderingen der Kamer by en zijne meening, vooral omtrent die zaken, waarin hy meer in het byzonder thuis was, vond hier steeds een aandachtig en waar- deerend gehoor. Moge hy het loon voor een wel besteed leven hebben ontvangen. Zjjn aandenken zal bij ons sieeds in aangename herinnering blyven." Er was o.a. ingekomen een schrijven van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij d.d» 9 Februari 1915, waarin zyAn antwoord op een 8chryven der Kamer vau 30 Januari 1.1. mede deelde, bereid te zyn, ter gemoetkoming aan bet geopperde bezwaar, dat tusscnen 9.43 voorm. en 12 53 nam. geen reisgelegenheid van Schieda® in de richting den Haag bestoud met ingang van 15 Februari 1915 weder in te leggen trein 334, Rotterdam D.P. vertrek voorm. 10.24, Schiedam vertrek 11.33, den Haag aankomst 11.57. en waarin zy voorts berichtte, dat zy aan het in het slot van het scmyven der Kamer uitgedrukt verlangen vau meerdere te Schiedam doorrydende sneltreinen, aldaar te doen stilhouden' echter geen gevolg kon geven. De Kamer besloot aan de IJ. S. M. haren dank te betuigen, doch er tevens op te wijzen, dat trein 334 voornoemd nog niet in het spoorboekje vooikomt en, indien er va0 dien trein weinig gebruik mocht worden gemaakt dit dus niet tot verkeerde gevolgtrekking aanlei' ding moest geven, en het vertrouwen uit te spreken, dat de Maatschappij by het vaststellen harer zomerdienstregehng de gelegenheid ze' vinden om nog meer treinen, vooral die van 10.12 v.m. uit Rotterdam D.P., in onze gemeente te doeu stoppen. In. antwoord op een schrijven der Kamer d.d' 21 Januari 1.1., houdende het verzoek om de postbestelling van 9.3a uur 's avonds wederom te voeren, ontving de Kamer van den heer Direc' teur van het postkantoor alhier een missieve v»n 28 Januari d.a.v., waarin er o.a. op gewezen werd» dat Schiedam, wat den tyd der laatste bestelling aangaat, op een lyn staat met Rotterdam, wa»r die bestelling te 8.30 uur des avond het kanton1" verlaat, evenals te 's Gravenhage en tal van ander® plaatsen van grooteren omvang dan Schiedam dat een bestelling, waarvan meer dan de hetf® van de stukken, welke er in konden worden op' genomen, vanwege het late uur onbestelbaar is' niet kon worden gehandhaafd, des te minder wa®r voor de houders van postboxen gelegtnheid b«' staat hunne correspondentie nog tot des avond9 0 uur af te halen, van welke gelegenheid, nö®^ bljjkt, döor hoogstens een vjjftal firma's of belang' lebbenden gebruik wordt gemaaktdat de uitge' brachte bezwaren niet opwegen tegen voordeele0 welke uit de nieuwe regeling voortvloeien, en dit te minder nu tengevolge van de mobilisatie be® fes-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2