Binnenland. Stads» en Gewestelijk Nieuws. groot kaliber beschadigd. Onze verliezen aan raenschenlevens bedragen ongeveer twintig gesneu velden. Heden beproefde de vijand geen actie tegen de Dardanelles De bladen melden, dat een tweede Fransch oorlogsschip, dat gedurende het gevecht van den 18den werd beschadigd, by de kust van Tenedos is gezonken. De bemanning is door andere sche pen gered. Dit zou het linieschip «Gaulois" betreffen. Van Engelsche zijde wordt nog omtrent de ac tie aan de Daidaneilen geschreven: Behalve de andere factoren is ook de weers gesteldheid van het grootste belang bij de ope raties ia de Dardanelles Het overwicht van het scheepsgeschut op dat van de forten is wel ge bleken, maar het meest gevaarlijke moet nog komen en we kunnen niet verwachten, dat dit zonder verliezen zal gepaard gaan. Verder hebben de vliegeniors voor hun verkenningstochten even goed mooi weer noodig als de schepen voor hun operaties- Mist en storm werken belemmerend, men dient dus geduld te oefenen. Het is juist een maand geleden, dat de aan val op de buitenforten begonnen is en slechts veertien dagen was het weer gunstig voor de operaties en ook in dien tijd konden dezen niet den geheelen dag worden voortgezet. Het slecnte weer vormde dus hier een groote belemmering Tumult in den D:uitsch e n R ijka d ag'. In den Rijksdag werd de tweede lezing der begrooting voortgezet. Ledebour (soc.-uonizejue o. a.„Het militaire bestuur tracht gedeelten Fransch grondgebied te verduitsctien. Vandaar dat de F1 zaslLotharingers verlangen naar de Ftanscne heerschappij (groot rumoer, geroep van rechts: „Waar blijft de Godsvrede?") Ledebour: „Ik onderschrijf alles wat tot dus verre toit lof van onze dappere troepen en aanvoerders gezegd is, maar het legerbestuur is, wat. politieke zaken betreft, niet op de hoog te. Ik stond ervan versteld, dat voor elk door de Russen platgebrand Duitsch dorp drie Rus- arische dorpen platgebrand moeten worden (Liebknecht roept: „Dat is barb aren werk!" Algemeen tumult. Geroep van recht.»„Onge hoard, verraad! Wij dulden niet, dat het op perste legerbestuur aldus wordt aangeval len!"; Ledebour gjng voort: „Zulk een maat regel treft niet de Russen, doch de Polen en de Ldthauers, op wier bondgenootschap wij moeten rekenen". (Nieuw tumult.) Vice-presi dent Dove verklaart geen kritiek op het le gei bestuur te kunnen toelaten, fiedeboiur tracht op dezelfde wijze voort te spreken, waarbij op nieuw geweldig rumoer ontslaat. De afgevaar digden springen opgewonden van hun sen op en roepen: „StilteUit ae rijen der sociaal-democraten wordt op twee plaatsen Ledebour toegeroepen: „Spreek toch in op dracht van uw partij!" De Duitse hs politiek, ging spreker voort, moet zulke weigen in slaan, dat deze volken in Duitsehlant een schilt:e van hun vrijheid zien Dat meen ik als sociaal- demoeraat en als Duitsch patriot. (Stoimachtvse hilariteit en gelach) te moeten zoowel voor de industrie als voor oorlogsmunitie volkomen voorzien. Nerderlandsche schepen opgebracht. Het stoomschip «Batavier V". dat Woensdag avond van Rotterdam en Donderdagmorgen van Hoek van Holland naar Londen is vertrokken, hebben de Duitschers op zee aangehouden en naar Zeebrugge gebracht. De lading van de «Batavier V" bestaat uit stukgoed en levensmiddelen. Aan boord bevinden zich oDgeveer 50 passagiers voor een deel Belgen. In verband met deze aanhouding is er Zater dagavond geen «Batavier" van Rotterdam naar Londen vertrokken. De «Zaanstroom", die ook door de Duitschers is opgebracht, had naar de directie van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam mededeelde 300 ton eieren aan boord en verder nog andere levensmiddelen. Contrabande was beslist niet aan boord. Uit Terneuzen wordt aan de »N. R. Ct." ge meld Gisterenavond zijn alhier de bemanningen van de NederlaDdsche stoomschepen «Zaanstroom" en «Batavier V" aangekomen, die Donderdagmorgen op 16 mijlen afstand van het lichtschip «Maas" door de Duitsche duikbooi »U 28" zijn aange houden en vervolgens met Duitsche officieren aan boord zjjn opgebracht naar Zeebrugge. De bemanningen van de beide stoomschepen, met uitzondering vande officieren, zijn vrijgelaten. Zoo ook de Nederlandsche passagiers en de vrouwen eu kinderen onder de Belgische passagiers Zestien Belgen weiden gevangen genomen. veel mogelyk geschieden door bemiddeling vande winkels waar zij gewoon zijn hunne waren te betrekken. 3o. namens ondergeteekende mag op de distri butie die contrdle worden uitgeoefend, die door hem wenschelyk wordt geacht. Wanneer door u de beschikbaarstelling van één of meer der genoemde waren wordt gewenscht verwacht ik daarvan mededeeling, met opgaaf van de verlangde hoeveelheden en het plan der distributie. Weerbericht. telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Maart medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.7 te Munchen. Laagste barometerstand 741.4 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen oostelijken tot zuidelijken wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. Steun comité 1915 Schiedam. Behalve de op quitantie geïnde zijn sedert de vorige opgaaf bijdragen ontvangen vandames M. f5, M. D. f 100, J. L. f5, Th. Z. f 15, de sluts- en brugwachters f2.60, de werklieden der firma Ingelse Co. 1 a 2 °/0 van hun weekloon, C. J. W. f10, K. T. B. f5, B. E. V. f10, N. N f10, H. de V. f5 Boininen geworpen naar een Nederlandsch schip. Men seint uit IJmuiden: Gisteravond is het Nederlandsche stoomschip „Zevenbeugen te Rotterdam thuis behooiende te IJmuiden binnengeloopen. De Kapitein deelde het volgende mede: Zondagmorgen halt twaalf waren wij 8 mijl ten Westen van het Noordhinder-vuurschip, toon wij opeens een Duitsche vliegmachine boven ons ontdekten. De taube vloogf ongeveer 250 meter boven ons en wierp 2 bommen naar ons toe, weUe zes meter voor den boeg in zee ontplooien Het vliegtuig vloog toen weg in de richting der Hollandsche kust Terwijl de aanval plaats had was de Heiland sche driekleur aan aen stok Voor de tweede keer was de taube terugge komen, ze had ook eenige lommen op twee Engelsche schepen geworpen met witte pijpen en vermoedelijk Corkbooten Vrijwillige Landstorm. Voor de nieuw op te richten afdeelingen van den vrijwilligen Landstorm hebben zich 49 per sonen aangemeld. De leiders van de afdeeliDg hadden zeker een grooteren toeloop verwacht. Onze stad maakt dan ook geen schitterend figuur, als ze maar ter nauwernood twee afdeelingen zou beschikbaar stellen. Deze week zal er Maandag Dinsdag. Don derdag en Vrijdag, des avonds tusschen 8 en 10 uur aan de Beurs nog gelegenheid zijn zich aan te melden. Wij onderschrijven den wensch van de leiders, dat zich thans noch veien zullen aanmelden. De lasten zijn niet groot. Financieele offers worden niet gevraagd. Over een weinig tijd heeft ieder wel te beschikken enjdes Zondags wordt niet geoefend. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie .- huissleutel, kinderhandschoen, portemonnaie met inhoud, sleutels, portemonnaie met inhoud. Aan de volgende adressenzwart lederen porte monnaie met inhoud, v. Eijk, Visscherstraat 30, portemonnaie met inhoud, kantoor remise S. T. M. i etieule, Peters, OostsiDgel 00, zwarte ceinture Jacob, Nieuwe Haven 291. vei 'keuen Ik doe dit in het belang van het ge liefde Duitsche vaderland en in liet belang! van Europa (luide protesten; geroep van: „foei!' Tumult.) Spiekers van alle richtingen keurden de uit latingen van Ledebour scherp af en ook de soeiaa. democraat Scheidnmann verklaard onder levendige toejuichingen, dat de ver- antvvocrdeliikheia voor hetgeen Ledebour ge zegd had, alleen door1 hem zeiven te dragen wi- Staatssecretaris Delhi tick meende, dat „dit uur voor ieder, die het beleefde, de 'bitter ste h, mneringen zou nalaten" en dat Lede- boui'j kritiek ongrondwettig en in den vorm VOOm den meest gevierden bevelhebber beleedi g'ertd was Aljerlei nieuws Uit officieele Londeusche kringen wordt het bericht verspreid, dat bijzondere ver tegen woordigers der drie Noordsche rijken eerst daags in Londen aankomen om wegens de aange kondigde Britsch Fransche represaillemaatregelen tegen Duitschland met de Eritsche regeering overleg te plegen. Naar aanleiding van dit tendentieuse gerucht zegt «Svenska Dagbladet" dat men op Buiten - landsche Zaken te Stockholm daarvan niets weet De Engelschen hebben het Amerikaansche stoomschip «Maricas" met levensmiddelen aange houden, dat, naar gemeld wordt, op weg was naar Gothenburg en Stockholm. De verdenking bestaat, dat de lading bestemd was voor Duitsch land. Ook een Spaansch schip, geladen met ijzererts, is aangehouden. Men gelooft, dat het naar een Duitsche havea onderweg was, In de «Wiener Zeit.« deelt de bekende mi neraloog, prof. Dölter op grond van degelijke studie mede, dat de ertsgroeven in het Jrinyad comitaat zoowel als in Mitterberg, Schwaz en Brixlek in Tyril volkomen in staat zjjn te voor zien in de behoeften aan kopererts en gezuiverd koper van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije De productie van 8000 ton koper wordt in de eerste drie maanden met behulp van de Duitsche koperfahneken, die tegenwoordig niet voldoende werk hebben, verwacht. Daarmede is in de behoefte aan jjzer en metaal, H. S. M. Le Hollandsche Stoomboot-Maatschappij maakt bekend, dat haar booten, behoudens onvoor ziene omstandighedenzullen uitvaren als voilgt: Naai' Londen Dinsdagl en Donderdag a.s., naar Huil Vtijdag a.isl, naar Newcastle-ion-Tyne Dins dag a.s., naar Plymouth Zaterdag as. en naar Lei tb (Glasgow) Woensdag a.s. Engelsche tweedekker geland. Hedenmorgen is onder de gemeente Sint Kruis bij den Lingeput een Engelsche tweedekker, ge merkt Aéro no. 753, geland. In het vliegtuig bevonden zich twee vliegers. Zij waren des morgens in de richting Duinkerken opgestegen voor verkenning langs de kust, waar zij' do oir de Duitsche troepen fel beschoren wercren, zonder echter getroffen te worden. Door een defect aan den motor:, moesten zij landen. Zij: ziju naar Oostbuirig overgebracht en geïnterneerd £fe vlie gers waren in het bezit van een Mausergeweer, revolver en patronen, benevens verschillende kaar ten, welke zij aan de militairen overhandigden. Levensmiddelen voor on- en minvermogenden. De minister van landbouw nijverheid en handel heeft aan' de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Bij de debatten over den economischen toe stand onlangs in de Tweede Kamer der Slaten- Generaal gehouden, zijn-verschillende wenschen. verband houdende met de prijsstijging van de levensmiddelen, kenbaar gemaakt. De nadere everweging van deze wenschen geeft mij aanleiding u het volgende mede te deelen. Ik ben bereid ten behoeve van on- en minver mogenden in uwe gemeente tarwemeel, tarwe bloem, varkensvleesch, spek, vet, groenten en aardappelen beschikbaar te stellen tot prijzen, welke in uwe gemeente vóór de maand Augustus' 1914 als normale prjjzen golden. Ik Iaat aan u over te bepalen, welk deel der bevolking in uwe gemeente als on- of minver mogend moet worden beschouwd en in verband daarmede het vaststellen van de hoeveelheden der genoemde waren, die beschikbaar gesteld moeten worden. De beschikbaarstelling zal gebonden zijn aan de volgende voorwaarden lo. de uit de beschikbaarstelling voortvloeien de kosten worden voor de helft gedragen door het rijk en voor de wederhelft door uwe ge meente 2o. de distributie onder de verbruikers zal zoo- Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging in Maison van der Heijden, onder voorzitterschap van den edelachtb. heer Honnerlage Grete haar jaarvergadering. Nadat de secretaris de notulen der vorige jaarvergadering had gelezen en deze onder dankzegging waren goedgekeurd, bracht de secretaris het jaarverslag uit, Waaraan wij het volgende ontleenen Het Tuberculose-museum, dat van 18—22 Maart in Musis Sacrum tentoongesteld is geweest werd bezocht door 1550 bezoekers. De ontvangsten be droegen in 1914 ruim 600 gld. minder dan in 1913 Een gift van de Coöperatieve Bakkerij D. E. S (in 1913 300 gld.) werd dit jaar niet ontvangen. De Emmabloem-verkoop bracht dit jaar 115 gld. minder op. De buisbezoekster mej. C. Koningstein vervulde haar betrekking met ijver en toewijding. De huis bewaarder C. F Pape en echtgenoote bleven tot tevredenheid aan enze vereeniging werkzaam. Aan het consultatiebureau werden ingeschreven 37 personen nl. 10 mannen, 6 vrouwen en 21 kinderen, totaal vanaf de oprichting 288. Voor huisbezoek kwam 1 vrouw in aanmerking. Door H. H. Doctoren werd voor 13 patiënten huisbezoek aangevraagd. In het Ziekenhuis werd 1 patient opgenomen, 5 patiënten overleden en 3 werden ontslagen. Elf patiënten maaften gebruik van de lighallen In 1914 werden 46 gezinnen bezocht. Thans wor den nog 38 patientan bezocht. Verschillende virplegingsartikelen werden in bruikleen gegeve.. Er hadden 15 ontsmettingen pld&ts* De lighallen werden den 8en April geopend De patiënten, de de lighallen bezochten zijn allen positief vooruit gegaan. Den 3den Oitober werden de lighallen gesloten De watervooriiening blijft een punt van zorg. Gehoopt word, dat spoedig de waterleidingbuizen tot aan het Serrebosch worden gelegd. Op 31 Decrmber had de vereeniging 386 leden tegen .353 «rieden jaar. Bij het aanbieden der contributie-kiarten bedankten 17 leden. Het verslig van de penningmeesteresse, mej. v. d. Stadt, he wegens ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn, wordt door den secretaris voorgelezen. Het saldi 1913 bedroeg f583.424, terwijl het saldo 1914 1347.99* bedraagt. De voorztter dankt den secretaris voor het uitgebrachtr jaarverslag en de rekening en ver- antwoordinf.Deze laatste zal door een tweetal leden worden nagezien, na afloop der vergadering. De voorzitter wijst erop, dat de achteruitgang in de financiën voornamelijk veroorzaakt is door de mindere opbrengst van de Emmabloem. Spr. hoopt, dat dit jaar meerdere dames zich zuilen beschikbaar stellen voor hèt verkoopen van de Emmabloem. Spr. spoort de aanwezigen aan de dames onder hunne kennissen aan te sporen zich voor dat doel beschikbaar te stellen. Ook moesten wij dit jaar een gift van 300 gld. missen. Slechts 17 leden bedankten wegens de ongunstige tijds omstandigheden, zoodat we, zegt spr., niet al te veel te klagen hebben. Een der aanwezigen merkt op, dat de lighallen zoo ver liggen, dat vele patiënten doodop daar aankomen, en dat wanneer het regent de patiënten doornat moeten gaan liggen. Spr. vraagt of niet voor een of ander vervoermiddel kan worden gezorgd. Zuster Koningstein zegt, dat voor de patiënten, die de lighallen, bezoeken een half uurtje wan delen nog zoo kwaad niet is. Als het regent wordt zoo spoedig mogelijk voor droging gezorgd. Het bezoek, dat buitengewoon bevredigend is, bewjjst wel, dat de bezwaren om naar de lighallen te komen niet zoo groot zijn. De voorzitter zegt, dat het bestuur deze zaak nog eens zal overwegen en stelt aan de orde ee ve«kiezing van drie bestuursleden in de plaats van "ej v. d. Stadt, en de heeren v. Velzen en Duyont. De aftredenden worden allen herkozen. De heer Dupont neemt zfjn herbenoeming aan en zal ook verder het secretariaat blijven waarnemen. De voorzitter deelt mede, dat de lighallen begin April zullen worden geopend en dat mej. v. Rijn die verleden jaar tot volle tevredenheid van het bestuur haar taak heeft vervuld weer belast is met bet toezicht. De Emmabloem zal den 21 April ten verkoop worden aangeboden. Spr. brengt een woord van hulde aan de dok toren Koene en de Bruin, die zich beschikbaar hebben gesteld wekelijks zitting te houden in het Consultatie-bureau. Namens de vereeniging zegt spr hen dank voor de opofferende en liefdevolle wijze waarop zij deze taak hebben vervuld en patiënten èn vereeniging aan zich hebben verplicht. Ook dankt spr. Zuster Koningstein en de dames bezoeksters voor hun toewijding. Een der aanwezigen vraagt of er in de lighallen wel voldoende deskundig toezicht is. Ook dringt deze spr. aan op verandering van etenstijd omdat niet ieder, voor twaalf uur het eten zoo ver kan doen brengen. Ook heeft spr. gehoord, dat er geen tafeltjes beschikbaar zijn. Spr. meent dat de orde niet streag genoeg gehandhaafd wordt Zuster Koningstem zegt dat mej. van Rijn vol komen voor haar taak berekend is. Klaptafeltjes zjjn aan de wanden aangebracht, maar de patiënten maken er niet altjjd gebruik van. De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat het geen hotel is maar dat er geen reden tot klagen is. Ook de handhaving der orde geeft geen reden tot opmerkingen. Het is niet zoo heel gemak kelijk om met de patiënten om te gaan. De da mes bezoeksters en de met het toezicht belaste juffrouw kwijten zich echter voorbeeldig van haar taak. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. De bouw van 184 woningen, 6 win kels en een badinrichting voor de bouw vereeniging «Eendracht" is gegund aan de heereo Boel en Van Heesteren te Alblasserdam (op een na de laagste inschrijvers) voor f 298.589. 9tHM00gWOo^r te Sch^dam: Dinsdag 23 Maart 8.27 v.rn., 8.58 n.m. DIT ROTTERDAM. !Doo.r B, en W. van Rotterdam zijn aan den Raad voorstellen gedaan tot ontpoktöring van een deei van den polder Spangen, teneinde over te 'kunnen gaan tot exploitatie van den gemeente grond als bouwterrein. Het lag. voor de hand zeggen B en V in hun missive aan den Raad - dat' tot dat oei werd gestreefd naar eene regeling, waarbij van den tegenwoordigeu polder als' zoodanig; blijft «Haan liet benoorden de spoorbaan naar Schie dam gelegen gebied, maan daarentegen aan het pol,ie*verband wordt onttrokken het deel, dat bezuiden de spoorbaan ligt en derhalve niet al- acn liet door ae gemeente te exploiteerwi ter- iem, doch mede de daarbij' aansluitende driehoek due zich tusschen den havenspoorweg en ie spoor baar. naar Schiedam uitstrekt. In het oog was oarrtij alleen te houden, dat een eeel van de bereiden de spoorbaan strekkende wetering die voor de bemaling, van den poider Oud-Mathenesse dient, tot het verband van den polder zelf zal moeten blijven behooren. B. en W. hebben, opdat aan het gewestelijk bestuur het vereischte verzoek zou kunnen woi-- en gericht om- tot die wijziging' van de poh.bri gruis over te gaan, na bovengenoemd "aadsbe- s-U'it tot de commissie voor de plaatselijke werken de uitnoodiging gericht hen daaromtrent hare voo:; tellen te doen toekomen en mochten daarop van -mar een schrijven ontvangen, dat bij: de strik ken ,üs overgelegd. 'Zooals daaruit blijkt, fe na uitvoerigte bespre- '"f" "'et het bestuur van den polder Spangen omtrent de ontpoldering van het bovengenoemde gedeelte van den polder, ter grootte van ruim no ha., volledige overeenstemming verkregen he<- gben heeft geleid tot het opstellen der, ontwerp-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2