Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Z>uid-Afriika. Hot parlement heeft bij de bespreking van de indemniteilsVet eenstemmig een amendement van Smuts aangenomen, waarbij de doodstraf in verband met de be&tralfong der rebellen wordt uitgezonderd. Alierlei nieuws Marguerite Schmitt, 31 iaax oud, goboortlg uit Tbiauconrt, district Toul, is Zaterdag \ve-: gens spionnage door oen krijgsraad ter dood) veroordeeld en Maandag doodgeschoten voor het fi;ont van de troepen. l)e vrouw bekende, 200 francs van de Duit- sehets te hebben aangenomen, die hier een wéjg aanlegden aoor a.e Fransche linie, waar van de voorste loopgraven slechts enkele kilo- meleis van Thiacourt af liggen. De koning van Saksen heelt Dinsdagmorgen het 13de regiment infanterie bezocht en de ves ting Maubeuge bezichtigu, waar een groot aan tal Saksische spoorwegbeambten zich hauden op gesteld Later op den dag: sprak de koning! de Saksische troepen toe, die tot voor eenigs da gen in de voorste linies hadden gestaan, Avonds zongen onderofficieren en manschappen vader- landsche liederen, die den fconiugj zëer ontroer den en waarvoor hij zioh zeer dankbaar, toonde, ben vreemde proclamatie. Een der Pruisische spoorwegdirecties LeeD aan de goederenbureaux een eigenaardige medeuealiag gezonden, die er op scnijnt te wijzen, uat er, nog al wat goederen aoor de soldaten uit het vijandelijk gebied naar ae „Heimath" werden ge zonden. Lte prociamaue luidt naar men aan de „Tel. schrijn De vergadering wordt daarna verdaagd tot 13 April, Zendingen uit vijandelijk gebied. Ui; aen omvang en het aantal urn vracht- zendingen, die door de in het vela staande oor- iogsueelnomers aan hun familieleden «n het va derland gezonden worden, is hier en daar de verdenking opgekomen, dat de innoui dezer zendingen uit onrechtmatig verkregen oorlogs buit oi ander in vijandelijk iana wederrechte lijk. weggenomen particulier eigendom Lestaat, vooral, wanneer de afzenders personen zijin, bij wie door rang of stand het bezit van belang rijke fgeldjmiddelen niet kan worden aangenomen. Om eenenqjds zulke verdenkingen grondig te kunnen onderzoeken en anderzijds weder- xeonteiijike handelingen van enkelen ,met ze kerheid te kunnen vaststellen, moeten in het veivdg: werkelijk verdachte zendingen na aan komst op het station van bestemming aan do. bellekken legerautonteiten gerapporteerd worden, die dan verder ambtshalve een onderzoek zullen instellen. Aan hc-n, die tot het leger behooren, is hei toegestaan, zich voorwerpen van geringe waarde uit den buit als aandenken aan het doorgestane gevaar of voor bijzondere daden te laten over handigen. Vuurwapens, van welke- soort ook, sa bels en scheipe patronen behooten echter niet tot buit, welke ais souvenir mag women weg gegeven. 1 EERSTE KAMER Vergadering van Donderdag 25 Maart. Aan de orde Verhooging van het 9e hooldstuk der Staats begroting voor 1915 (kanalisatie van de Maas in Li inbuig). De heer Haffmans aanvaardt het plan, doch acht g e h e e 1 e kanalisatie van de Maas nood zakelijk. De heer Rego ut is een warm voorstander van de Maaskanalisatie, met alleen in het belang van het myndistuct en de Limburgsche industrie, doch omdat het hier geldt een internationalen verkeersweg. Ook de minister erkent, dat dit werk slechts een onderdeel is van de Maaskanalisatie door ge heel Limburg. Ken lateraal kanaal voor de mijnstreek acht spr. van de allerhoogste beteekenis. Ten slotte uit spr. zyn voldoening over de uitlatingen van den minister, ten aanzien van de Noord-Brabanische belangen. De beer Reekers bespreekt de zalmvisscherij. De heer Van Lansenot zegt, dat door de tegemoetkomende houding van den minister, vele der bezwaren voor Noord-Brabant uit den we» geruimd. De heer Van der Biesen sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Lanschot. De heei Lely, Minister van waterstaat, wijst op de beteekenis van het plan voor de mynstreek en net internationaal verkeer. Aan de verdere plannen der Maaskanalisatie wordt met den oueesien spoed voortgewerkt, en spr. hoopt, die te gelegener lijd in te dienen. De vraag, ot men belanghebbenden zal laten hydragen, ot tot een helling zal moeten overgaao, beant woordt spr. ontkennend, door er op te wijzen, dat we te doen hebben met een algemeen belang. De zaïuivisschery heeft spr.'s volle aaDdach. Wat Noord Brabant betrett, spr. kan niets doen otn zijn opvattingen bindend te maken voor op volgers. Het was echter steeds gebruik, met slechts op den tekst der wet, doch ook op de bedoeling te letten. De heer Van der Feit verklaart dat het verloop dezer zaak met de verhoogde raming geen aaugenamen indruk heelt gemaakt. Spr. stelt voor, het ontwerp aan te houden tot de minister de verhoogde ramiug nader zal hebben kunnen onderzoeken. De heer Van Nierop meent eveneens, dat het met aangaat zouder nader onderzoek over een plan van honderd mdlioen te stemmen. Met 15 legen 13 stemmen wordt vervolgens tot aanhouding besloten. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van 24 Maart De heer de Monté erloren verdedigt het amendement-Kooien, die er o.a. op wees dat de zaak nog niet zoo rijp is, dat uitstel der defi nitieve beslissing niet gewensch zou zyn. Minister T r e u b verklaarde het wijzigings voorstel onaannemelijk, omdat het lijnrecht in strijd zou zijn met het belangrijkste deel van het ontwerp. Het amendement Kooien wordt verworpen met 40 tegen 21 stemmen. De Minister ontraadde de aanneming van het ameDdement-Ter Spill, omdat het verder zou gaan in de practijk dan het bedoelde. Een verbeterde redactie van het amendement der C. v. R. wordt niet door deze overgenomen, waarop de Minister het amendement der Com missie overnam. Het amendement-Ter Spill wordt verworpen met 47 tegen 14 stemmen. Een amendement der Commisssie van Rappor teurs, dat de inwerkingtreding van de bepalingen omtrent de nieuwe schattingswijze van onroerend goed met het oog op tijdsomstandigheden wilde uitgesteld zien, tot meer normale omstandigheden zullen zijn teruggekeerd en de schattiugdus min der moeilijkheden zal opleveren wordt aangeno men mei 38 tegen 24 stemmen. Het ontwerp zelf werd aangenomen met 43 tegen 18 stemmen. Vergadering van Donderdag 25 Maart. Aan de orde is de regeling van het eeds vraagst uk. De heer De Visser licht de motie toe, door hem en eenige andere leden mgediend be- oogeüde dat de regeling alleen als noodregeling zal worden beschouwd. Hij meern, dat in deze omstandigheden niemand een prmcipieele behan deling van het vraagstuk zal wenschen, terwijl bij een noodregeling velen hun prmcipieele be zwaren zullen laten varen. De voorzitter wil de motie behandelen met de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp. De heer N a 1 ens wil reeds een beslissing vooraf, daar anders kans bestaat dat het wetsont werp met vóór Pasctien gereed is. De voorzitter wil rijn voorstel in stemming brengen, waartegen verscheidene leden opkomen. De heer Visser van IJ zendoorn meent, dat men niet over de motie kan spreken zonder prmcipieele behandeling van het eedsvraagstuk. De beei Rutgers ontkent dit. J)e motie is ook niet onvriendelijk jegens de regeermg. Het veorstsl van den voorzitter werd aange- nonueo met 3828 stemmen. De heer Eer d mans acht in zaken als de eedsquaestie een tijdelijke regeling niet aan te bevelen men heeft hier betoefte aan stabiliteit. Spr. ontkent, dat alleen «godloochenaars" wijzi ging in den toestand wenscheD. Uit theoretisch en historisch oogpunt is het verzet van de rechterzijde verwonderlijk, daar de eed een heidensche instelling is. De regeenng heeft den eed niet afgeschaft, om dat zij gelet heeft op hetgeen de rechterzijde be weert dat de eed rekening houdt met God in het openbare leven. Maar het bestaan van den eed brengt velen er toe, het met nauw met de waarheid te nemen als geen eed gevorderd wordt. Het is goed, den eed te beperken tot zeer gewichtige gevallen. Spr. bestrijdt het amendement-Rutgers. De heer Van Deventer vraagt verlof den minister van koloniën te interpelieeren over de rechtsbedeeling voor inlanders. Daarover wordt morgen beslist. Na de pauze legt de minister van justi tie de verklaring af, dat de regeering geen be zwaar heeft tegen de regeling in het amende- dement—Rutgers neergelegd, mits die regeling een tijdelyk karakter drage. De heer Visser van IJsendoorn bestrydt het amendement en de motie o.a. omdat hij meent, dat de tijdelijke regeling zoo lang duren, dat nie mand in de Kamer verandering zal beleven. De heer v. Sasse van Ysselt zal stem men voor het amendement Rutgers, hoewel hij er eenig bezwaar tegen heeft. De heer Gerhard bestrijdt krachtig elke eedsdwang. Hij meent, dat den ongeloovige moet worden verboden te zweren. De Minister van Justitie de heer Ort zegt, dat de noodtoestand van dien aard is, dat de regeering niet mag verzuimen om tot eene regeling te komen ten opzichte van hen, die niet tot een kerkge nootschap behooren. Met het oog op de groote urgentie is er alles voor, om een noodregeling, als in het amendementRutgers c.s. vervat, te aanvaarden. Het staatsbelang eischt behoud van den eed, verzet zich tegen afschaffing ervan en in vele gevallen tegen de vrije keus. Ter wille van de gemoedsbezwaren meende de regeering zich niet te moeten beperken tot hen, die niet tot eene godsdienstige gezindheid behooren. De staat moet iederen consciëntiedwang voorkomen. Wordt de matie aangenomen, dan zal de regee ring zoo spoedig mogelyk een nieuw ontwerp indienen. De Kamer gaat over tot het trekken van de afdeelingen. Lijkverbranding. De vraag van het Kamerlid, den heer Beumer, of de minister van Binnenlandsche Zaken in het arrest van den Hoogeo Raad van 1 Maart 1915 betreffende de wet tot vaststelling van bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken, begraaf plaatsen en begrafenisrechten, aanleiding vind een aaovulling dier wet te bevorderen, waardoor het verbranden van lijken wordt verboden, wordt door den minister van Binnenlandsche Zaken ont kennend beantwoord. 1 grond is geboord. De sMedea" voerde de HolIaDdsche vlag en was bemand met Hollandsche bemanning. Met groote letters was het woord Amsterdam naast den naam geschilderd. De kapitein van de sMedea" kreeg bevel de scheepspapieren naar den onderzeeër te brengen. Vervolgens moest de be manning in booten gaan en werd het schip met kanonschoten in den grond geboord. De terug gave van de scheepspapieren werd geweigerd. De bemanning van de »Medea" is opgepikt door de Britsche torpedojager »Teviot". Uitvoer van hanen. Men meldt ons, dat binnenkort van het verbod tot uitvoer van hoenders, voor zoover betreft le vende en geslachte banen, ontheffingen zullen worden verleend. Laagste barometerstand 752.0 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot westelijken wind zwaar tot half bewolkt,waarschijnlijk nog regen of sneeuw buien zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. A.s. Zondag kwart zal voor een in het Bondsge- bouw een algemeene vergadering plaats hebben van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K- Volksbond. Op de agenda komt o. m. voorbestuursver kiezing. De „Zaanstroom". De directie van de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij heeft van den heer Visser, den ge zagvoerder van de «Zaanstroom" een telegram van den volgenden inhoud ontvangen «Verbeurd verklaring misverstand. Voorloopig opgebracht. Wacht beslissing van prysgerecht. Heb geprote steerd bij consul te Brugge." Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Gisteren-morgen om half acht gingen H. M. de Koningin en de Prins per auto naar het Vondel park, waar een wandelrit werd gemaakt. Na het ontbijt werd met prints Juliana een bezoek ge bracht aan Artis. De koningin en de prins bezochten in deD voormiddag nog de Kweel school voor de Zeevaart. Na afloop van dit bezoek werd in een gewoon hofrijtuig een tocht gemaakt langs de haven. Gisteren-namiddag brachten de vorsteljjke per sonen een bezoek aan de Bazaar 1915 ten be hoeve van het Nationaal Steuncomité. Tijdens het bezoek van het Koninklijk echtpaar aan den bazaar is Prinses Juliana uit winkelen geweest. Zij bezocht eerst het nieuwe magazijn van den heer L. Bern. J. Gorris op het RokiD, en daarna den winkel der firma J. C. Boldoot in do Regu IiersbreestraatOonoodig te zeggen, dat dit winkelen de aandacht van vele voorbijgangers ,rok; in de Regliersbreestraat was het zwart van de menschen, die het vertrek van de Prinses afwachtten. Prins Hendrik bracht nog een bezoek aan het kantoor der Nederlandsche Handelsmaatschappij en woonde gisteravond een bjjeenkomst by van het comité tot het organiseeren van wetenschap pelijke voordrachten voor militairen. B. en W. hebben nagehouden aan besteding toegewezen, den verkoop van boomen aan den Diefhoek en West Frankelandsche laan, perc. 1 aan A. Jordaans, Schiedam f374. Pere. 2 en 3 v. Ooyen en Schellink Oud Beijerland, resp. f375 en f 410, perc. 4, J. Tanis, Schiedam f 270, perc. 5 A. de JoDg Amsterdam f 360, perc. 6 H. H. Metzuy, Overschie, f487, perc. 7 J. A. Bruggeman, R'dam f570, perc. 8 A. Jordaans, Schiedam, f690, en perc. 9 Herman Jansen, Schiedam, f540. De heer L. Krullaars, onderwijzer aan school C, heeft tegen 1 Augustus, als zoo danig ontslag aangevraagd wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd. De heer L. Krullaars heeft ruim 40 dienstjaren. Door de Schiedamsche kegelclub »Tous les Neuf" is op de korps wedstryd te Rotterdam waaraan door 43 vereenigingen werd deelgenomen, de 2e prys verworven met 312 punten. «Anti Poedel" van hier behaalde den lOen prijs met 291 punten. St.Ct. no. 71 bevat de statuten van de Vereeniging van Gistfabrikanten en Gisthande- laren, gevestigd te Schiedam. NEDERLANDSCU STOOMSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Men seint ons uit Londen De Britsche admiraliteit meldt, dat de Neder landsche stoomer sMedea" met sinaasappelen van Salomki naar Londen den 25en Maart 's morgens om 10 uur, ter hoogte van het eiland Wight door den Duitschen onderzeeër »U 28" in den Mond- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave, d. d. 17 Maart, wer den gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd in Overijsel: 1 geval te RaalteJ; in Noord-Brabant, in elk der gemeenten Don gen, Princenhage, Uden, Son en Boekei 1 geval; in Limburg: 2 gevallen te Posterholt en 1 te St. Odiliënberg; in Zuid-Holland1 geval te Leiden. In de volgende gemeenten werden de maatre gelen opgeheven Zevenbergen; Streefkerk; Voor burg; Wateringen; Rijswjjk; Zoeterwoude. De Varkenenood. Naar het ïHbld." meldt, beeft dezer dagen een conferentie plaats gehad tusschen den Minister van Landbouw en het bestuur van den Ned Slagershond. Bij deze gelegenheid gaf de Minister als zijn voornemen te kennen, binnenkort voorde slagers, tegen lageren prijs dan op de markt be taald wordt, varkens beschikbaar te stellen. Z. Exc. verzocht in verband hiermede opgave van het benoodigde aantal. Deze opgave is den Minister toegezonden. De relletjes te Utrecht. Sprekend over de relletjes te Utrecht vraagt de »N. Haarl. Crt" wat wel de oorzaken zijn van die uitingen van malcontentigheid. Die zyn gemakkelyk genoeg aan te wijzen zegt bet blad. Er is een party hier te lande, die het bevor deren van ontevredenheid, het kweeken van mop peraars en malcontenten, het uitmunten en publi- ceeren van grieven en griefjes, zich tot een soort van sport maakt, of nog beternoodig acht voor eigen propaganda. Het is de S.D.A.P. «Het Volk" staat dag in dag uit open vooralle mopperaars en klagers, voor allen die op de ge- zaghebbenden, militaire of civiele, iets hebben aan te merken. En met een zeker pleizier wordt gnuivend elk pietlutterig klachtje van een zich gegriefd voelen den landweerman of milicien een plaats gegeven- Zoo wordt stelselmatig de ontevreden heid gefokt. En als de autoriteiten die stelselmatige opruiing, die in de kringen der gemobiliseerden heel wat invloed heeft, niet fnuiken, zullen tooneelen als die te Utrecht ook elders niet uitbljjven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.8 te Vlissingen en Maastricht. Oorlogswetgeving. Gisteren avond hield de afgevaardigde der Tweede Kamer van Schiedam in Odéon zijn aan gekondigde rede over oorlogswetgeving. Jhr. Mr. D. J. de Geer ving zijn rede aan met te zeggen, hij nu niet over groote politieke kwes ties zal spreken, nu alom in den lande ten over staan van het groote gevaar de onderlinge kwes ties, by stilzwijgende overeenkomst zijn op zijde gezet. Spr. stelt er prijs op voor zyn kiezers te spreken over de daden van deze regeering, die het uitvloeisel zyn van de omstandigheden waarin wij ons sinds Augustus bevinden. De oorlogswetgeving strekt zich uit over drieerlei gebied nl. economisch, militair en fioantieel gebied. O. m. werden uitgevaardigd, een wet strek kende om de regeenng te machtigen lo. uitvoer verboden uit te vaardigen, 2o. levensmiddelen te onteigenen om een geregelde distrubutie te be vorderen en het opstapelen van levensmiddelen tegen te gaan. Een wet, waarby een nieuw betaalmiddel werd ingesteld, (de zilverbon), de Beurswet, waardoor een ramp aan de Beurs met alle nood lottige gevolgen van dien werd voorkomen. Sup- pletoire credieten werden aangevraagd om groote werken onmiddellijk ter hand te kunnen nemen, om de werkloosheid te beperken. Een wijziging van de onteigeningswetten om de gemeenten in staat te stellen gemakkelijker te onteigenen waar door werken, die anders eerst later konden wor den uitgevoerd, onmiddellijk ter hand te kunnen nemen. Een regeling van de werkeloosheid ver zekering enz. !5pr. zegt, dat het merkwaardig is, dat met het dreigende gevaar voor oogen, met groot gemak werd overgegaan tot het treffen van maatregelen, die in gewone tyden veel tegenstand zouden hebben uitgelokt. O. m. werd het wetsontwerp waarby de regeeriog werd gemachtigd in tyd van oorlog levensmiddelen te onteigenen, in de afdee lingen zeer ongunstig ontvangen, zoodat liet wets ontwerp niet werd ingediend. Ia Augustus 1.1- werd het echter zonder tegenstand aangenomen, Spr. brengt een woord van hulde aan de regee- ring voor den spoed en de energie waarmede som mige wetten in Augustus werden ingediend. Wat de wet op de levensmiddelen betreft, heeft deze vooral preventief gewerkt en een einde gemaakt aan de opstapeling van levensmiddelen, mede veroorzaakt door den toenemenden uitvoer, die welhaast in de eerste dagen van Augustus leidde tot een paniek. Spr. stipt jiier nog aan, dat velen ten onrechte meenen, dat de uitvoerverboden zyn uitgevaardigd met het oog op de handhaving van onze neutra liteit. Dit nu is een verkeerde meening. Wij mogen al onze productiemiddelen aan de oorlog voerende mogendheden leveren. De maatregelen zyn getroffen om te voorkomen, dat wij zelf gebrek aan die productiemiddelen zouden krijgen- Ook wordt door sommige kringen te veel aan gedrongen op nog maar meer uitvoerverboden- Dit nu is een groote economische fout. Zonde*- uitvoer krijgen wy geen invoer. Wy moeten ons graan krjjgen uit Amerika onze steenkolen uit Duitschland en Engeland. Zonder steenkolen staat onze industrie stil, waardoor het economisch 'even wordt ontwricht. Diplomatiek moet er dus naar gestreefd worden door geregelden uitvoer, de beschikking te krijgen over de meest noodza kelijke producten uit het buitenland. Maar ook economisch is dit noodzakeljjk. In dezen tijd van geldschaarschte komt dit vooral uit, dat wij den lnvoer betalen met onzen uitvoer. Een levensbe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2