Binnenland. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Bovendien worden dd. 14 Maart 464 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Verder wordt een overzicht gegeven van de verliezen op alle fronten, waar Enjrelsche troepen vechten, voor de officieren van 24 Febr. tot 26 Maart en voor de minderen van 15 Jan. tot4 13 Maart. De verliezen aan officieren zjjn in dat tijdvak 1061 (waarvan 390 gesneuveld en 638 gewond), aan manschappen 18.794 (waarvan 4496 gesneu veld en 9032 gewond). De admiraliteit geeft de verliezen in Maart aan de Dardanellen ze bedragen 220 (waarvan 103 gesneuveld en 89 gewond). Het agentschap Libera te"Home meldt: Reizi gers uit Berlijn hebben aldaar van hooge mili taire persoonlijkheden vernomen, dat Dnitech'[and sedert het begin der vijandelijkheden vertéren beeft- 14 onderzeeërs, 9 bestuurbare luchtscher- pen en een 100-tal vliegmachines. DUITSCHLAND. De 100ste geboortedag van Bismarck is in geheel Duitschland op enthousiaste wijze gevierd. In Berlijn waren rondom het National Denkmal tribunes opgericht voor genoodigden. Om elf uur verschenen de hoogwaardigheids bekleders des rijks en der bondsstaten. Ook de kleinzoon en naamgenoot van den grooten kan selier, de 18 jarige vorst Otto von Bismarck, was aanwezig. De keizer had zijn eigen oudsten klein zoon, den 9 jarigen zoon van den kroonprins, prins Wilhelm von Preussen, met zjjn vertegen woordiging belast, die daarmede op dezen gedenk- waardigen dag voor de eerste maal in het open baar optrad. Tijdens het nederleggen van den krans van den Bondsraad, sprak de rijkskanselier de vol. gende rede uit: »Wat Bismarck geschapen heeft, dat laat geen Duitscher zich ontrooven. Vijanden tieren rondom het rijk, maar wij zullen hen verslaan. Hij heeft ons geleerd, slechts God te vreezen en tegen den vijand te toornen, en ten slotte het geloof aan ons volk. Zoo zullen wij voor keizer en rijk strij den, overwinnen en leven." Dadelijk daarop bracht de president van den Rijksdag een hoch op den Keizer uit, waarop de feestvergadering sHeil der im Siegeikranz" zong. Daarna had het nederlegeen der overige kran sen plaats, begeleid door liederen, voordrachten van schoolkinderen en mannenkoren, en afge wisseld met het algemeen gezang van sDeutsch- land, Deutschland über alles." De krans van den Keizer droeg als opschrift »Aan den IJzeren Kanselier in een 'IJzeren tjjd", de krans van den Rijksdag»Aan den smid der Rijkseenheid van het eensgezinde volk«, de krans van het staatsministerie »Het koninklijke staats ministerie aan Pruisens grooten minister-president.® Von Kiihlmann. De heer von Kiihlmann, waarnemend diploma tiek vertegenwoordiger van Duitschland, is giste renavond te 's Gravenhage aangekomen, alwaar hij zijn intrek heeft genomen in het hotel des Indes. De tijdelijke gezant werd verwelkomd door den heer von Stumen, secretaris van het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage. „De Zaanstroom.'' Bij een eventueele oehandelmg van de zaak van de sZaanstroom® voor een Duitsch prijsgerecht bestaat, naar het »HbId.« verneemt, bij de directie der Hotlandsche Stoombootmaatschappij bet voor nemen, zich, wat het schip zelf betreft, te laten vertegenwoordigen door een Duitschen rechtsge leerde. Waar en wanneer het prjjsgerecht zitting houdt, is nog niet bekend. Onze gezant te Berlijn zal daarvan kennis geven aan den minister van buitenlandsche zaken. Vermoedelijk zal het prijs gerecht zitting houden in Hamburg. Naast de procedure over het schip komt die over de lading, waarbij niet minder dan 244 zen dingen en dus evenveel belangen gemoeid zijn. Hierbij zullen zich allerlei ingewikkelde quaesties voordoen, want bij de diverse zendingen is de wijze van betalen en daardoor de eigendom na- tuorlijk geheel verschillend. De 244 personen, die bjj deze vrachten betrokken zjjn, moeten voor hun belangen opkomen. Misschien zullen zij zich vereenigen en dan een vertegenwoordiger aan stellen, om voor hen te pleiten. Met een eventueel verbeurd verklaren van schip en lading is niet minder dan ruim een millioen gemoed. De „Lodewjjk van Nassau" aangehouden. Het Hollandsche stoomschip ïLodewijk van Nassau" is in het Kanaal door de Engelschen aangehouden en naar Newhaven gesleept. Het schip is aangehouden omdat het olie aan boord had en men het verdacht Duitsche duik- booteu van olie te voorzien. Na onderzoek is de sLodewijk van Nassau® vrijgelaten. De directie van den Kon. West-Indischen Mail dienst, aan wie het schip behoort, heeft meege deeld, dat de uLodewijk van Nassau® geen olie, doch lijnzaad aan boord heeft, zoodat bet ver strekken van olie aan Duitsche onderzeeërs was uitgesloten. Voorts wees de directie er op, dat de kapitein, die wel degelijk van papieren is voor zien, het niet in zijn hoofd zou halen, van de lading iets af te staan tegen de hem gegeven orders in. En ten slotte is onjuist het bericht, dat de be manning voor het grootste gedeelte uit Duitschers zou bestaan. Bijna de geheele bemanning is van Nederlandsche nationaliteit. - Indische leening. Op de vragen van den heer van Vuuren, be treffende de uitgifte van de Indische leening 1. Mag uit de mededeeling, dat de Indische leening ruim is volteekend, in verband met de verklaring van den minister van koloniën in de vergadering van 2 Maart j.l., dat bjj de verschil lende afspraken met verschillende personen voor aanstaande op financieel gebied, steeds verschil lende resolutoire condities zijn gemaakt, worden geconcludeerd dat de leening in haar geheel is ge plaatst tegen den koers van 97 pet. 2. Zoo neen, op grond van welke afspraken aan wie, tot welke bedragen en tot welken koers is of wordt een deel der leenmg gegund tegen een koers beneden 97 pet. 7 heeft de minister van koloniën, de heer Pleyte, het volgende geantwoord De resolutoire condities hadden betrekking op afspraken omtrent de overneming van de leening door de groep bankiers, door wie ten slotte de inschrijving voor het publiek is opengesteld. Die groep had zich verbonden om, onder voorbehoud, een deel der leening over te nemen tot een koers van 95 pet. en bovendien het recht bedongen om uiterlijk drie dagen voor den eersten dag, waarop aan het publiek de gelegenheid zou worden gege ven om zijn inschrijvingsbiljetten in te leveren, ook de overige obligatiën der leening tegen dien koers te koopen, ten einde de uitgifte voor eigen rekening te doen geschieden. De groep heeft van dat recht gebruik gemaakt. Voorts was met de groep overeengekomen, dat de koers van uitgifte aan het publiek op 97 pet. zou worden gesteld, en dat ook bij de uitgifte voor haar rekening aan tusschenpersonen (com missionairs enz.) de in Nederlandsch-Indië ge bruikelijke 4 pet. provisie zou worden toege kend, en dat ook degenen, die zonder zulke be- middeliug tot «en bedrag van ten minste f 500.000 nominaal op eigen naam zouden hebben ingeschre ven, over het hun toegewezen bedrag dezelfde provisie zouden genieteneen en ander ten laste van de groep. Kon. Nat. Steuncomité Door bemiddeling van de Javasche Bank is door Indië ten bate van het Kon. Nat. Steun comité weer f50.000 gestort. Het totaal der stortingen bedraagt thans f550 000. Werving voor de zeemacht. Op verzoek van den minister van marine is ter kennis gebracht van de plaatselijke- en garni- zoens-commandanten, dat voortaan als leerling- stoker alleen kunnen worden aangenomen personen, die blijkens over te leggen schriftelijke verklaring van een werkgever, gedurende ten minste 6 maanden in zijn dienst zjjo werkzaam geweest in' een der ambachten van smid, plaatbewerker (ketelmaker), bankwerker of draaier, en blijken geven van eenige bedrevenheid op dit gebied. Nederlandsch schip aangehouden. De »Commewyne", van de Kon. West-Indische Mail, is bij de Uums aangehouden, op last van de Engelsche regeering. Deze maatregel was geba seerd op het feit, dat het schip koffie en cacao aan boord had voor Duitschland. Aangezien echter de Engelsche regeering deze artikelen voor contrabande verklaard heeft na 1 April, heeft een der directeuren van de Kon. W. I. Mail zich naar Engeland begeven, om te trachten de zaak in het reine te brengen. Het schip had ook de West-Indische mail aan boord. Belgische vluchtelingen. In het vluchtelingenkamp te Uden is, naar men mededeelt, een zekere ziekte uitgebroken. Zeer vele vluchtelingen klagen over pijn in de borst en de keel. Meerdere moeten het bed houden. In vier dagen tijds zjjn er 11 sterfgevallen geweest nl. 9 kinderen en 2 vrouwen. Uitvoerverbod. Het St.bl. No. 175 bevat een Kon. besluit van den lsten dezer, waarbij de uitvoer van zachte gele en groene zeep wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bjj Kon. besluit kan dit verbod tjjdeljjk worden opgeheven en kan daarvan in bijzondere gevallen ontheffing worden verleend. Uitvoer van aardappelen. Ete minister van landbouw, nijverheid en han del heeft een Rijks Centraalbuieau ingesteld tot regeling van den uitvoer van aardappelen. Tot directeur daarvan is benoemd de heer R. P Bonthuis, njlkstuinbouwleeraar in algemeeneu dienst. Het bureau zal te 's-Gravenhagfe geves tigd zijn. Stcrt. no. 78 bevat de statuten van de Coöperatieve vereeniging van Moutwjjnfabri- kanten te Schiedam. Vrjj willige Landstorm. Op Zaterdagnamiddag te 5 uur zal door de Wielrijdersafdeeling worden aangetreden aan den Doele, teneinde een oefening te houden buiten de stad. Deze afdeeling rukt op Paaschmaandag 's mor gens te 9 uur uit voor een tocht naar 's-Gra- venhage. Wat de nieuwe afdeeling betreft, de oefeningen zjjn reeds begonnen en nog steeds bieden zich vele vrijwilligers aan. Onder degenen die zich aanmelden zijn evenwel te veel »joDgens® van 16 jaar en daar beneden geweest, zoodat een groot aantal moest worden afgewezen, 't Is dan ook te hopen dat als de volgende week opnieuw een keuring wordt gehouden, de jongelingen en man nen van 1735 in groote getale opdagen. Als een merkwaardigheid werd waargenomen, dat slechts weinig kantoorbedienden en in het geheel geen schoolmeesters en intellectueelen roeping voelen om desnoods te strijden voor het Vaderland. De Leidsche professoren, die volgens de dagbladen dagelijks schietoefeningen houden, hebben blijk baar meer feu sacré dan de mannen van studie te Schiedam. De telefoon. In antwoord op herhaalde klachten betreffende de uiterst gebrekkige bediening van het telefoon net hier ter stede, ontving de Kamer van Koop handel en Fabrieken van den minister van water staat het navolgende antwoord »Naar aanleiding van uw nevenvermeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat het maken van een nieuw centraal bureau van het locale telefoonnet te uwer plaatse, waardoor eene betere dienstuitoefening zal worden verkregen, in voor bereiding is. Dit nieuwe bureel zal worden onder gebracht in het rjjkstelefoonkantoor, dat hiervoor zal worden verbouwd, waarmede nog eenigen tjjd gemoeid *zal zijn." Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 3 April 5.54 v.m., 6.21 n.m. UIT ROTTERDAM. Woensdagavond heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden aan boord van het stoomschip: „Strinda", liggende in de St. Jobshaven te Rot terdam. Aldaar schoten hij het lossen vier ba len katoen uit een leng, waardoor de in het ruim werkende arbeider Jansen gedood werd. P. de Voogd kreeg een schedelbreuk en ern- stigle inwendige kneuzingen, zoodat men voor z'n leven vreest en T. Stojk werd aan heide beenen gewond. De laatste twee; werden in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. 11. Voorstel van B. en W. om de door de Gemeente aangekochte z.g. Ronde Molen, aan den Rotterdamschen Dijk, in te richten voor politie- st. De kosten voor de verbouwing en verdere in richting worden geraamd op f2100.--. Door het totstandkomen hiervan zal ook vrjj komen de ruimte in het stadhuis nu nog voor den dienst der politie in gebruik dit zal dau voor een ander doeleinde beout kunnen wordeD. De heer Hoek vindt 2100 gld. wel wat veel om nu te besteden aan den Ronden Molen, die toch eerstdaags moet vei dwijnen. Spr. zou er voor zijn uit het oogpunt van weikverschafiiog, maar dat is er weinig aan Bovendien zal men als de post is ingericht wel weer komen op uitbreiding van het personeel met een inspecteur of met hoofdagenten en spr. acht het nu niet den geschik- ten tijd om meer geld uit geven voor personeel van de politie. De heer Scheffers dankt B. en W. voor het nu ingediende voorstel. Een politiepost aan dat deel van de stad voorziet in een werkelijke behoefte. Uitbreiding van politie personeel zal toch plaats moeten hebben. Naar spr. verneemt zjjn er politiemannen met 78 diensturen per week. De heer Koopmans vraagt hoe lang die ronde molen nog zal bljjven staan. De Voorzitter zegt, dat de ronde Molen nog jaren kan staan. Reeds lang is gezoeht naar een geschikt wachtlokaal voor de politie in den omtrek van de Koemarkt. Uitbreiding van personee.!zaltoch|moeten gebeuren. Thans wordt evenwel slechts het meest nood zakelijke voorgesteld. B. en W. zouden dit voor stel niet hebben ingediend als het niet dringend noodig was geweest. De nieuwe politiepost zal geen aanleiding zijn tot uitbreiding van personeel. De heer Hoek vraagt of het inrichten van deze post, dns niet met zich brengt uitbreiding van personeel. De Voorzitter zegt, dat dit voorloopigniet het geval zal zijn. De heer Koopmans geeft in overweging een betere plaats uit te kiezen voor een blijvend ge bouw. Spr. is tegen om 2000 gld. weg te gooien aan een gebouwtje, dat toch weer weg moet en waarvan niets fatsoeDljjks te maken is. De voorzitter zegt, dat het volgens detee- keningen een heel aardig wachthuisje wordt. Wethouder v. Westendorp zegt, dat het noodzakelijk is, dat daar een politiepost komt. Wjj weten geen van allen hoe het er in de toe komst aan de Koemarkt uit zal zien. We denken allen aan verbreeding van de brug en als de school daar weg is verruiming van dien verkeers weg. Maar dit alles kan nog jaren duren. Het is nu beter een noodmaatregel te nemen, dan iets nieuws daar te gaan bouwen. Wethouder Goslinga merkt nog op, dat al jaren jjverig gezocht is naar een geschikte gele genheid om een politiepost in die buurt in te richten, maar nooit heeft men iets zoo geschikt kunnen vinden als hetgeen nu wordt voorgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt thans z.h.st. aangenomen. De voorzitter stelt nu aan de orde de goedkeuring tot wijziging van de begrooting dienst 1915 met f2750 en f2100. De wijzigingen worden goedgekeurd. 12; Voorstel van B. en W. 1o. tot afwijzing van het voorstel van de raads leden de heeren Dinkelaar c.s. en van het ver zoek der Politieagenten-vereeniging ^Onderling Vertrouwen" om wegens de duurte der levens middelen, aan de minst bezoldigde ambtenaren der Gemeente, resp de agenten van politie leen 2e klasse, een toeslag op het loon te varleenen 2o. tot verleening van een crediet om gebruik te kunnen maken van hét aanbod van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot beschikbaarstelling, ten behoeve van de on- en minvermogenden in de Gemeente, van tarwemeel, tarwebloem, varkensvleesch, spek, vet, groenten en aardappelen, legen den normalen prijs van voor 1 Augustus 1914, zulks op kosten van het Rijk en de Gemeente ieder voor de helft Bij dit voorstel komt tevens in behandeling het voorstel ingediend door de heeren C. H. Scheffers, mr. M. J. C. M. Kavelaars en C. J. Wouterlood, om aan de agenten van politie 2e klasse vanaf 1 April 1915 tot een later door den Raad te bapa- len dag zulk een toeslag op hun jaarwedde toe te kennen dat de jaarwedde welke thans ten minste f650 en ten hoogste f675 bedraagt gelijk wordt aan de minimum jaarwedde der agenten van politie le klasse en dus komt op f700. De voorzitter stelt voor de zaak aan te houden tot de volgende vergadering omdat B. en W. nog geen tijd hebben gehad om het ingrij pende voorstel van de heeren Scheffers, Kavelaars en Wouterlood te bestudeeren. De heer Kavelaars licht dit voorstel nader toe en zegt op een desbetreffende vraag van den voorzitter, dat het de bedoeling is alle agenten der 2de klasse 700 gld. te geven. De heer v. d. Hoek betreurt, dat dit voorstel is ingediend, waardoor de beslissing van een noodzakelijke zaak weer wordt verschoven. Bo vendien komen nog wel andere gemeente beambten in aanmerking voor een loontoeslag. Spr. vindt het door hem ingediende voorstel veel beter. De heer de Bruin vraagt of niet het tweede deel van het voorstel kan behandeld worden. «De V o o r- z i 11 e|r zegt, dat deze materie nog niet voldoende bestudeerd is. Spr. zal deze zaak nog eens ernstig onderzoeken en trachten een goede regeling te vinden, om dan met nadere voorstellen bjj den raad aan te ko men. De regeling van dit deel van het voorstel zal tevens van invloed zjjn op het voorstel van de heeren, die een toeslag voorstellen. De heer Kavelaars zegt, dat het niet vol doende is alleen levensmiddelen tegen den voor de crisis geldenden prijs ter beschikking te stellen. De heer de Bruin knikt ook heftig van neen. Wethouder v. Westendorp: Ze bieden tegen elkaar op. De heer Kavelaars merkt voorts op, dat dit punt van de agenda kan worden behandeld en in de volgende vergadering het verzoek van Scheffers, Kavelaars en Wouterlood ter sprake gebracht kan worden. De Voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. De heer Kavelaars protesteert tegen de opvatting als zou zjjn voorstel de uitstelling ver oorzaakt hebben. Wordt besloten de zaak aan te houden met 16 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Scheffers, Dinkelaar, Kavelaars en Koopmans. 13. Ten slotte worden B. en W. gemachtigd tot openbare verhuring van een jaar van het weiland in het Zuidergors, benevens eenige per- ceelen grasland en tot het afbreken van het bui ten gebruik gestelde brandspuithuisje en van het Maasdjjkje grenzende aan het erf van den haven- meesier. Niets meer aan de orde zjjode wordt de ver gadering gesloten. Nog meer gasten. In de Geldersche grensplaatsen komen in de laatste aagen arbeiders uit de Pruisische grensplaatsen uitzien om een woning te huren, daar de duurte der levens middelen en het broodrantsoen hun het leven moeilijk maakt.» Tentenkampen. Ten einde de inkwartie ring van dt troepen zooveel mogeljjk te beperken wordt volgens de »Avp." thans overwogen, om de troepen, overal waar zulks mogeljjk is, en de omstandigheden zulks veroorloven, in tenten kampen onder te brengen. Engelsche kolen. In het rapport der in Engeland benoemde commissie, om de oorzaken te onderzoeken der prijsverhooging van kolen voor huiselijk gebruik, wordt o.m. een beperking aan bevolen van den uitvoer van kolen naar de neu trale landen. Wat kanonvuur kost. Volgens een schrijver in de »War Budget", dezer dagen ver schenen, zou het de »Oueen Elizabeth", Engeland's nieuwe super-dreadnought, welke meedoet aan de beschieting van de forten aan de Dardanellen. een kwart millioen pond sterling kosten, indien men al haar kanonnen gedurende een uur met volle kracht liet werken. De bekende sLyon", het vlaggeschip van admiraal Beatty, verbruikte on geveer een waarde van 75 aan cerdiet en gra naat, iederen keer, dat zij van haar 13,5 kanon nen op de sBlucher" afschoot. Steenkolen voor het stoomtrei- ersbedrjjf. Uit IJmuiden meldt men:* Van heden af worden tegen den nieuwen con- tractprjjs voor steenkolen van f 14 per ton geen stoomtreilers meer gebunkerd Loopende contracten worden tot den ouden prijs correct nagekomen. Binnenkomende treilers, die niet voldoende kolen aan boord hebben voor een nieuwe reis, worden onmiddelljjk opgelegd. Het resultaat van de besprekingen van de com-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2