•*t.ads. e» Gewestelijk Nieuws. Binnenland. In een hospitaal te Kolberg (Pr.) bevindt zich op 't oogenblik een gewond soldaat, die niet minder dan veertien broeders te velde heeft. Een broer van hem is onderofficier en ridder van het IJzeren Kruis le en 2e kla^e. Zes broeders heb ben vrijwillig bij het leger dienst genomen. De vader dezer 15 zoons woont in een stad in West- Pruisen en is blikslager van beroep. Hij heeft bovendien nog drie dochters. Een ander, de landbouwer Wilke Butz uit Holte nabij Leer, heeft zeven zoons aan het front. Ofschoon allen reeds aan zware gevechten hebben deelgenomen, zijn' ze nog ongedeerd. Een van hen is door de Franschen gevangen genomen. Wel dra zal ook de achtste zoon worden opgeroepen, aldus meldt het aOsnabr. Tageblatt". ITALIë. Men schrijft ons Door Zijne Eminentie den kardinaal Gasparri, staatssecretaris van den Heiligen Stoel, is aan graaf St. Medolago Albani, president van de sSociaal-economische Vereeniging" der Italiaan- sche Katholieken den volgenden brief gezonden »Van het Vaticaan, 26 Febr. 1915. Manheer de Graaf, In vervolg op mijn vorigen brief over de goed keuring, die de Heilige Yader zich heeft gewaar- digd in 1915 aan het ontwerp te geven, voorge steld in 1914, voor deze katholieke sociale school voltooi ik de souvereine opdracht door U de mee ning van den Paus te doen weten, naar aanleiding van de kwesties en den twijfel die Gij, altijd geleid door de toewijding aan den Heiligen Stoel, die voortdurend Uw lofwaardig werk heeft onder scheiden, hebt gesteld aan den Heiligen Stoel in deze eerste maanden van het nieuwe Pausschap. Na een zorgvuldig en rijp beraad van deze twij felingen heeft Zijne Heiligheid zich verwaardigd dit uiteen te zetten Voor de Algemeene Partij, le. Als grondslag van de practische katholieke actie moet men erkennen, dat de verdeeling in kerkelijke landsdeelen, gesigneerd door de bis schoppelijke conferenties, boven de verdeeling in diocesen te verkiezen is. Dat geeft aan de katho lieke beweging met de grootste uitbreiding een betere kracht, neemt het nadeel weg van den stilstand der actie in verschillende dioceseD, die minder belangrijk zyn, wat het aantal, de bewe gingen en de personen betreft. Bovendien ont neemt dat de actie niet aan de leiding der bis schoppen, maar stelt haai onder de bijzondere en gemeenschappelijke hoede van meerdere. 2e. Verwerpende den grondslag en den syndi caten naam, die veronderstelt of doet vermoeden den klassenstrijd, schijnt de vakorganisatie beter de behoeften der tijden en de noodzakelijkheid van een krachtiger orgaan te bevredigen, wanneer zij rijkelijker zich verspreidt door te zijn algemeen en gecentraliseerd, altijd onder de hoede, behalve die van het centraal bestuur, dat wil zeggen, die van de Sociaal economische VereenigiDg, ook van de kerkelijke provincies, die de bisschoppelijke conferenties der landstreken, de plaatselijke be hoeften aantoonen en daarvan de actie regelen. In het landsgebied moet door de katholieke ver- eenigingen de klassenstrijd, die absoluut indruischt tegen de beginselen van het christendom, altijd worden buitengesloten, zelfs ook worden bestreden. Het is echter beter den geest van deze wor steling te bestrijden door de Vereenigingen te voeden met de beginselen en de toepassing van het katholicisme dan hem te bestrijden door hem de gelegenheid te ontnemen van te ontstaan, dat wil zeggen door het organisme in deelen te splitsen en zoodoende de collectieve macht te ontnemen. 3e. Voor zooveel mogelijk, het practischis nuttig en in overeenstemming met de Christelijke beginselen, in het algemeen voort te gaan om ge lijktijdig afzonderlijke ^werkgevers- en werkne mersorganisaties te stichten, gelijktijdig met het constitueeren tusschen deze vereenigingen van ge mengde commissies, die ten doel hebben op vrede lievende wijze de geschillen tusschen de leden der beide vereenigingen te bespreken en op te lossen. 4e. Het is een algemeen beginsel om het con fessioneel karakter der sociaal-economische instel lingen te behouden maar niet om het voor te schrijven in het artikel der statuten maar het te leiden door voorzichtige breede opvattingen, opdat men als leden van onze vereenigingen ook dieperso nen aanneemt, die volgens het oordeel der ker kelijke autoriteiten te prijzen zijn, door hun gods dienstig gevoel en door hun zedelyk gedrag. Al gevolg van dezen brief gaat men in Italië een generaal secretariaat van Christelijke vakver- eenigingen constitutioneeren. Opgeslagen levensmiddelen en veevoeder. De minister van landbouw, nijverheid en han del deelt mede dat, naar hem bekend is, door verscheidene personen in den lande groote hoeveelheden levens middelen en veevoeder zijn gekocht en opgeslagen en aldus aan de consumtie zijn onttrokken dat hierdoor in strijd wordt gehandeld met de wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. 351) »ter voor koming van vasthouding en prijsopdrijving van waren" dat de minister hen, die zich aan deze hande lingen hebben schuldig gemaakt, ten ernstigste raadt om de aldus aan de markt onttrokken voor raden ten spoedigste wederom m omloop te brengen dat, bijaldien op 15 April a.s. aan dezen raad niet naar behooren voldaan zal zijn, de minister tot de onverwijlde inbezitneming van de hem bekende voorraden zal overgaan, ten einde die bij het publiek in omloop te brengen. Steenkolen voor de stoomtreilers. In het onderhoud tusschen den minister van landbouw, nijverheid en handel, het dagelyksch bestuur der gemeente Velsen en de commissie uit de reeders van stoomtreilers te IJmuiden in zake de kotenlevering, welke conferentie onder meer werd bijgewoond door den heer Bottemanne, hoofdinspecteur der visscherijen, en prof. de Vooys namens het Kon. Nat. Steuncomité, werd Damens de reeders het voorstel gedaan het verschil tus schen den maximum prys van f 10 door de ree ders gesteld en den geëischten contractprijs van f13 75 inclusief bunkergeld als volgt om te slaan een derde te betalen door de gemeente Velsen, een derde door het Kon. Nat. Steuncomité en een derde door het stoomvisscherijbedrijf, onder be ding, dat inderdaad zal blijken, dat het stoom visscherijbedrijf den verhoogden kolenprijs niet zal kunnen dragen. Over dit voorstel zullen de corporatiën een advies uitbrengen. zwemmen konden, trachtten elkander boven water te houden. Na 10 minuten werden zij door de Per- nissche boot opgepikt en aan land gebracht. De scheepsinstrumenten ter waarde van ongeveer honderd gulden, welke zich in de sloep be vonden gingen verloren. Gisterenmiddag werd een politie- agent fietsende op de Noordvest door een hond in het linkerbeen gebeten. De agent begaf zich naar een dokter om verbonden te worden. Een jongetje van 9jaar, dat boo d- schappen deed, vermiste nadat hij eenige malen was aangesproken, door een 10 a 11 jarige jongen de portemonnaie met 1.75 uit zijn broekzak. Men vermoed, dat de portemonnaie hem is ontstolen. Weerbericht. telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichi in den morgen van 8 April medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 754.5 te Munchen. Laagste barometerstand 735.8 te Christeansund. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen later tijdelijk afnemenden weste lijken tot zuidelijken wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen of hagelbuien, zelfde temperatuur. Zilverbons. Men verzoekt ons te melden, dat de zilverbons van f 1 en f 2.50 nog tot en met 14 April kunnen worden ingewisseld en dit niet slechts bij de betaalmeesters, doch ook bij de ontvangers der Directe Belastingen en bij de Postkantoren. Zij, die nog zilverbons van f 5 hebben, behoeven zich voor de inwisseling daarvan dezer dagen in het geheel geen moeite te geven. De aanvanke lijke inwisseltermijn is voor bij. Men beware echter ook die bons goed, want (voor zoover ze echt zijn) zal er vermoedelyk weder gelegenheid komen tot inwisseling; zij het dan ook door opzending naar Amsterdam. Hierom trent wordt echter waarschijnlijk niet voor het midden dezer maand beslist. Raad van State. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur is behandeld Een geschil tusschen de gemeentebesturen van Ooststellingwerf en van Schiedam over de ver plichting tot betaling van de verpleegkosten ten behoeve van de armlastige krankzinnige T. J., vroeger als naaister werkzaam te Schiedam, daarna bij hare moeder in de gemeente Oost stellingwerf verblijvende tot herstel van gezond heid. Ged. Staten van Friesland adviseerden te bevorderen, dat verklaard worde, dat geen ge meente als de woonplaats van genoemde armlastige kan worden aangewezen, op grond dat, toen voor hare opneming in een krankzinnigengesticht de vereischte machtiging werd verleend, zy noch te Schiedam, noch te Ooststellingwerf, noch in een andere gemeente woonplaats had in den zin der wet. Het geschil werd vanwege de gemeente Schie dam nog nader mondeling toegelicht door den secretaris dier gemeente, mr. Sickenga. Rapporteur over deze zaak was de staatsraad jhr. mr. Elias, Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 20 dezer, 's middags halftwee. Aan de orde zal zijn een voorstel van den voor zitter om, indien bet eindverslag tijdig wordt uitgebracht, in deze vergadering onmiddellijk derhalve voor de onderwerpen, welke reeds op de agenda voorkomen een aanvang te maken met de beraadslaging over het wetsontwerp betreffpnde verzekering van schepelingen en hun nagelaten betrekkingen tegen geldelijke gevolgen van onge vallen hun op zee overkomen (oorlogs-zeeonge- vallenwet). Voorts zal een regeling van werkzaamheden plaats hebben. i Aanbesteding. De architecten J. Muller en A. van der Tak hebben aanbesteed de verbouwing van de panden 6, 8 en 10 in de Toerijstuin te Rotterdam voor rekening van de Credietvereeniging sOnderling Crediet". Ingekomen waren 20 biljetten; laagste inschrijver J. de Kloe te Schiedam voor f 18,390. Hedenmorgen om 9 uur passeerde een sleepboot, kaptein K. Plomb, op de Maas bij het Spuikanaal met drie zeesloepen op sleeptouw welke gebracht moesten worden naar een scheeps werf te Capelle a. d. IJsel De eerste sloep waarin zich bevonden de 50 jarige W. van Hillen scheeps maker alhier en diens 15 jarig neefje D. Tooren- berg sloeg om. De beide drenkelingen die niet Koning Alberts verjaardag. In huize Vaillant heerscht heden een feestelijke stemming. Ver van hun vaderland wilden de Bel gen toch den verjaardag van hun beminden vorst niet ongemerkt laten voorbijgaan. In de recreatiezaal hadden zij een versiering met vlaggen in de Belgische en Nederlandsche kleuren en groen aangebracht, rond de portretten van het Belgische koningspaar en van H. M. Koningin Wilhelmina. Op verzoek was het comité voor de Belgische vluchtelingen hedenmorgen daar aanwezig. Een der Belgen las uit naam van alten het volgende adres voor Dankbetuiging gericht aan de Heeren en Me vrouwen der comiteit van Belgische vluchtelingen welke in het huis Vaillant gevestigd zyn. WelEdele Heeren en Mevrouwen, Wij Belgische vluchtelingen die ons hier sinds zes maanden bevinden en van de liefdadigheid der goede burgers van Schiedam genieten, vinden het eene plicht ons tot Ued. te wenden, teneinde U alten te bedanken voor de edelmoedige daden welke U al tot nu toe tegenover ons hebt uitgevoerd Ter gelegenheid van het Paaschfeest hebben wij nogmaals de milddadigheid der goedhartige Heeren en Mevrouwen kunnen bewonderen door de goede eetmalen die ons zijn opgediend geworden en ons de overtuiging hebben gegeven als dat wij nog even gastvrij zijn als bij onze aankomst. 'T is daarom weledele Heeren en Mevrouwen, onder wiens bescherming wij hier staan, als dat wij op dezen 8en April 1915, U nogmaals onze hartelijke dankbetuigingen toesturen, op den dag van den 40en verjaardag van onzen dapperen Koning Albert I van België, wiens naam met gouden letters zal prijken in de geschiedenis, en herdacht blijven bij ons nageslacht. Dus, weledele Heeren en Mevrouwen, en U in het bijzonder geachte pleegsiers, wy Belgen zulten nooit de edelmoedige daden van U allen vergeten en den goeden God bidden voor de goede zorgen die U ons toebreugt gedurende onze bal- 'ingschap hier te Schiedam. Huldebetoon aan onzen dapperen vorst, Albert I, Koning der Belgen, ter gelegenheid van zyn 40en jaardag. Aan Albert I, Koning der Belgen, heil 1 Eindelijk is de gelukkige en langgewenschte dag aangebroken. Dag, waarop onze edele vorst zijn veertigste verjaring viert. Wie kent hem niet, Hij, »de held der helden", die niet geaarzeld heeft zijn koningskroon »tijde- lijk" af te leggen om het zwaard te omgorden en te teven het smartvolle, verschrikkelijke teven der loopgraven en der slagvelden, aan de zijde zijner trouwe, dappere soldaten en, naar het voorbeeld der Klauwaarts en Franchimonteezen, tot den laatsten ademtocht te vechten voor de vrijheid van zijn overrompeld Vaderland. 'tls ook Hij, onze dierbare nationale held, die, pal en zonder beven, met zijne getrouwen in doodsgevaar blijft staan, gansch gereed om koen te snevenHij, die strydt omdat hij eer verkiest boven vrede, omdat zijn woord als een zegel telt en hij zich tot levensregel heeft gesteld, moed te houden in ramp en wee. 'tls Koning Albert die, liever dan de keten der slavernij te dragen, zich met een reus heeft durven meten. Hij, die, spot tende met den dood, terwijl de bommen springen en 't moordend lood fluit, zyn kloeke zonen aan voert en bemoedigt hen, die zingend met hun vrije vaan aan 't harte, ten strijde trekken. Zijn naam mag, kan en zal ook nooit vergeten worden; die glorierijke naam prykt met gouden letters in de wolken, beladen met glans en roem Dat de Almachtige hem voor een verraderlijken kogel behoede, opdat wij Hem nog vele jaren met fierheid onze heldhaftige regeerder zuilen kunnen noemen Dat zijn roemrijk voorbeeld zich vermenigvul- dige tot in het verste nageslacht. Maar ook, wie draagt niet in zyn hart den gezegenden naam van H. M. Elisabeth, de engelenkoningin, die moedig nederknielt by den gewonden held, om hem met hare konink lijke handen te verzorgen, hem te troosten, hem met hare zachte stem te spreken van de dier baren die op hem wachten, ginder verre in een. zame en vergeten plekjes des Vaderlands, waar ze bidden voor het behoud van den vader, den zoon, den geliefde, die daar nu stervende ligt aan Haar voeten, hem het eeuwige afscheid lich ter en minder pynljjk maakt en hem voor immer moederlijk de oogen sluit. Verre van trotsche residenties en paleizen, be geeft zy zich tot de soldaten, die vielen onder het vyandelyk vuur en als zij tusschen hen door schrijdt dan heffen de stervenden nog eenmaal het hoofd op en welt een laatste traan in hun brekend oog. Zij is, helaas 1 eene verdreven koningin, maar eene koningin in de ware beteekenis van het woordzij is het symbool van het verminkte Vaderland dat niet sterven wil. Het geliefde Vaderland, waarvoor elke Belg zich gelukkig acht zijn laatste druppel bloed te kunnen doen vloeien. Geve God, dat Zij weder jong en schoon en glorieryk moge verryzen op haar vrygevochten troon. Maar ook wie ter wereld paart den geëerden naam niet van H. M. Wilhelmina, de liefdekoningin der Nederlanden met de namen der Belgische vorsten Is liefde dan de zuster niet van moed en zelf verloochening Wanneer enkele maanden geleden, de arme Belgische vluchtelingen zich verplicht zagen, ijlings voor de overmacht te vluchten, uit hunne wo ningen werden verdreven of dezen voor hun oogen in puin of vlammen zagen vergaan, was het toen de edelmoedige Vorstin Wilhemina niet, die liefdevol de armen reikte naar de menigte rampzaligen, die schreiend door den donkeren winternacht om hulp en troost ijldenWas 2y het niet en Hare groothartige onderdanen die, in een onvergetelijk en edel gebaar van zuivere men- schenliefde de afgetobde kleinen, de van wanhoop vertwijfelde vrouwen en de aan honger en ont bering lijdende mannen opnamen en hun zoo onbaatzuchtig eten, troost, verzorging en onder komen verschaften, en fier alléén den last dier liefdedaden wilden dragen. Dat God Haar met zijn milden zegen overlade. Daarom ook, Heeren en Dames, ontvangt onzen diepgevoelden dank, want zyt Ued. het niet, Heeren en Dames van het Steuncomité der Bel gische Vluchtelingen te Schiedam, en ook aller steden en gemeenten van Nederland, die, als spontaan in het leven geroepen zoo oneindig veel gekende en onbekend gebleven weldaden aan de Belgen hebt bewezen, en ze kwistig strooit als rozen voor hun voeten Heb dank Mijneheeren Melchers en De Groot, alsook hunne edele gaden, en andere edele per- sonnages wiens namen wy niet kunnen noemen omdat wij het geluk niet hebben ze te kennen. Wees ook Gjj gezegend, edele Mevrouwen Van de Ven en De GoejeO edele en milde Particu lieren, zoo verdienstelijk en liefdevol voor ons, dankbare Belgische vluchtelingen edele menschen- vrienden die, in een gebaar van nooit genoeg geprezen philantropie de hulpbehoevende Zuider buren tot u riep om hen zoo belangloos te steu nen en bij te staan. Dat de edelmoedige God het U vergelde, edele Nederlanders, zooals wij het innig uit het diepst van ons hart wenschen. Dat Zijn milde zegen zich over U en Uwe edele nageslachten uitstrekke, dat is de vurige wensch van De Belgische Vluchtelingen vertoevende in het «Huis Vaillant" Schiedam. Hierna zongen alten het Viaamsche volkslied- Mond- en Klauwzeer. Ddor dm dnistridtsiveeajrtB is mond- en klauw, zeer geconstateerd bijl een rund van den veehou der J. van dietr Most, 's Gravelandschepolder 83, in deze glennemte. De ziek© koe is ter plaatse aflglemaafct, terwijl de verdachte dieren (50 koeien en 5 varkens) zijin vervoerd naar het abattoir te Rotterdam1 alwaar ziji geslacht werden. De stallen en omgeving zijin, onder politie toe- zacnt ontsmet en het erf afgesloten en bewaakt overeenkomstig de Wet. Ook de aangrenzende erven zijin afgesloten. In verband met bovenstaand bericht is het zeker voorzichtig' en aanbevelenswaardig de melk te koken. In de 2de Paaschdag gehouden vergadering, van den Ned R. K. Fabrieks Haven-, en Transport- arbeidersbond Afd. Schiedam werd liet Huishou delijk Reglement na eenige bespreking goedge keurd. Eenige nieuwe leden gaven zich op, zoo dal de Afd. Schiedam nu reeds een 30-ta! leden telt. i Gekozen werden voor het bestuur Dingen outs, voorzitt A. J. Hertog, secr. Huiskeos, pen- nmglm.; H. Willemsen, M. Verdoes, mrnm De heer Kleis uit Delft sprak nog eenige be moedigende woorden tot do jeugdige afdeeling. waarna de vergadering werd gesloten Hoogwater te Schiedam; Vrydag 9 April —.3 v.m., —.39 n.m. UIT VLAARDINGEN. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor de nuttige handwerken slaagden o. m. de dames C. M. v. d. Vlis en J. Brinkman, van hier. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Visschery- examens is geslaagd als stuurman op zeilzeevis- schei8vaartuigen, Th. G. Kloosterman van hier- UIT MAASSLUIS. Bij de te 's Graven hage gehouden Visschery- examens slaagden als stuurman op zeilzeevisschers- vaartuigen C. J. v. d. Gaag en K. Hoogerwerf van hier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2