Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het torpedeelfen van de „FaJaba'\ De EagieJiactie regeeoingi heeft die antwoordnota Pp de nota van het Dmitsohe gezantschap Ie Washington, waarin het torpedeeren van de „Fa laba", waartiij meer dan honderd menschenlevens verloren gingen, verontschuldigd wordt, door te zeggen, dat het qp grond van militaire noodza kelijkheid gebeurd was en verklaard wordt, dat de Britsehe koopvaardijschepen van kanonnen zijn voorzien en den raad hebben gekregen, Buitache onderzeeërs te rammen, of op andere wijze aan te vallen, heden gepubliceerd. De nota zegt, dat ae „Fa! aha" niet gewapend was. Het is onwaar, dat er voldoende tijkl aan passagiers en bemanning was gegeven, om te ontsnappen, üe onderzeeër naderde de „Falaba", stelde haar naam vast en beval haar te stoppen, waarna den schepelingen vijf minuten tijd werd gegeven om rn de booten te gaan. Het zou weinig minaar dan een wonder zijn geweest, indien alle passagiers en manschap pen van het schip Linnen den toeges tanen tijd in de booten hadden kunnen gaar.. Toen de booten nog' in ae davits hingen, schoot de onderzeeër op korten afstand een torpedo al. Door deze daad was het onvermij delijk, dat dit een groot verlies aan mmseheu levens zou kosten en ze moet bedreven zijn met de bedoeling, om dat resultaat teweeg te brengen. De houding van allen, die zich aan boord van de „Falaba" bevonden, is onheiia- pdijk geweest en er was geen norrdelooa op onthoud bij het in de booten gaan. Het is mis schien waar, dat een even groote, geoorenue bemanning van een oorlogsschip er in ge- «b.ngd zou runnen zijn oneer gelijke omstan digheden met geringer verlies aan men sc hen- levens te ontkomen; maar het gaat niet aan, de bemanning' van de „Falaba" te beschuldi gen van nalatigheid onder deze omstandighe den. Een aanslag op den sultan van Egypte. Gisterenmiddag om drie uur is op den sultan, toen hij het Abden-paleis verliet, om enkele waar digheidsbekleders te bezoeken, een moordaanslag gepleegd. Een inboorling vuurde een schot op hem af, dat miste. De dader is onmiddellijk gevangen genomen. Verliezen der Engelschen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 3 April zijn 7 officieren gesneuveld en 8 gewond. Boven dien worden dd. 22 Maart 1848 manschappen als gesneuveld, gewond ot vermist opgegeven. De sArmy and Navy Gazettes zegt, dat het Engelsche publiek, in Fransche statistieken le zende over het gebrek aan officieren in Duitsch- land, denkt, dat het Engelsche leger er in dat opzicht althans beter aan toe is. Maar het is tyd, openlijk te erkennen, dat het verlies aan Engelsche officieren verschrikkelijk is geweest. Gemiddeld heeft Engeland maandelijks 500 offi cieren verloren. Al keeren er velen, van hun wonden genezen, naar het leger terug, is het ge brek toch groot, vooral onder de oudere officieren die het moeilijkst te vervangen zyn. En als het zoo bij den verdedigenden oorlog is geweest, hoe zal het dan worden als het aanvallen wordt I Er moet dus bijtnds een groote inrichting voor de opleiding van officieren worden gesticht. Afleid ei nieuws De iVossische Zeitung" bevat een opwek king tot het stichten van een fonds ter nagedach tenis van Weddigen den commandant van de U 29 en opent de inschrijving met een gift van de uitgevers, ten bedrage van 3000 mark. De correspondent van die „Daily Mail" tb Parijs meldt, dat de verhoogde uitwerking van het Fransche veldgeschut van 75 m.M.. die thans vi ilregen is, niet het gevolg is van het gebruis; van een nieuweontplofbare stof, maar van een nieuwe soort van projectiel. Volgens een offi- cieeie mededeeling, is de uitwerking daardoor veraenvoudigd. De Indische leening. Het Tweede Kamerlid de heer van Vuren beeft de volgende vragen aan den Minister van Koloniën gesteld le. Welk bedrag der Indische leening heelt de groep van bankiers, door wie de inschrijving voor het publiek is opengesteld, zich verbonden 'te nemen tot een koers van 95%, onder welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities 2e. Was de Minister onvoorwaardelijk gebonden aan dit deel der leening en desverlangd het restant te gunnen, of waren ook zijnerzijds resolutoire condities gesteld en zoo ja, welke 3e. Is de Minister bereid de gesloten overeen komst in haar geheel aan de Kamer mede te de<den 4e. Welke redenen van Staatsbelang of finan- cieelen aard hebben den Minister er toe geleid het geld over te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaatsing der geheel e leening vooraf werd verzekerd. Uitvoerverboden. Het Stbld. no. 177 bevat een Kon. besluit van 8 dezer houdende verbod van uitvoer van in stukken gesneden of fijn gemsakte aardappe- 1 e n, alsmede van afval van aardappelen. De uitvoer van in stukken gesneden, of fijn gemaakte aardappelen, alsmede van afval van aardappelen is verboden van den dag der afkon diging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of m bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Suikerbieten. Vanwege de directie van den landbouw wordt het volgende medegedeeld De vraag is gesteld, of in den volgenden herfst de uitvoer van suikerbieten weer geoorloofd zal zijn. Met het oog op de onzekerheid van den toe stand moet de regeering zich omtrent de beslis sing dienaangaande de volle vryheid voorbehouden. Aan belanghebbenden, in het bijzonder aan de verbouwers van suikerbieten, wordt echter in overweging gegeven, rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat de uitvoer niet zal kunnen worden toegestaan, zoolang de oorlogstoestand blijft aanhouden. Maïs. Het bestuur van het comité van graanhandela ren te Rotterdam h>-eft gisteren, als lasthebber van de reteering, hij ïoschiijving verkocht ongeveer 5000 ton gezonde Aoierikaansche mixed maïs, liggende alhier in lichters. De maïs is gegund tot f208 en hooger per 2000 kilogram. N. R. Ct. Duurte-toeslag. Door het comité van uitvoering van de samen werkende ambtenarenorganisaties is aan den mi nisterraad een adres gericht tot verkrijging van een tijdelijken toeslag op de inkomens tot en met f1500, in dier voege, dat over een bedrag van tot hoogstens f 1000 een bijslag worde verleend van 10 pet. onder bepaling, dat de te verleenen bijslag niet zal mogen dalen beneden een gemid deld maandelijksch bedrag, berekend naar een jaarlijksche som van f90. Het adres was verge zeld van een breedvoerige memorie van toelichting. Aan een groot aantal ambtenarenvereenigingen is het verzoek gericht haar adhaesie daarmede te zenden aan de regeering, alsook aan de Tweede Kamer der Staten Generaal en hiervan kennis te doen geven aan den secretaris van genoemd comité, den heer Th. J. Wijnands, Delfgaauw- straat 88a, te Rotterdam. Tegen spionnage. De territoriale bevelhebber van Zeeland heeft een verordening vastgesteld, waarbij het verboden is buitenshuis schetsen, teekeningen, opnemingen en foto's te maken. De industrie en de oorlog Men schrijft ons uit Maastricht. De industrie blyft steeds tobben met den aan voer van grondstoffen uit het buitenland. De grondstoffen komen wel geregeld uit Duitschlaud, doch het Duitscne gouvernement in België geeft vandaag haar toestemming om morgen weer het verlof tot uitvoer in te trekken. Eene fabriek, die speciaal aangewezen is op het be trekken van een belangryk deel harer grond stoffen uit België, ontviDg dezer dagen met toe stemming der Luiksche kommandantur, een aan tal waggons, die langen tijd te Visé waren opgehouden. Nu meenden men, dat andere grond stoffen eveneens zouden worden doorgelaten. De Kommandantur te Luik houdt echter de zoo ge- wenschte grondstoffen tegen, en verdedigt haar houdiog met de bewering, dat, wanneer Holland zyn grenzen sluit voor den uitvoer van levens middelen, de Duitschers uit België geen grond- stoflen doorlaten voor de Ndderlandsche Industrie Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in deD morgen van 9 April medegedeeld door het K"ii Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.7 te Munchen. Laagste barometerstand 740 5 te Skudesnaens. Verwachting tot den volgenden dagaanvan kelijk krachtige later afnemenden westelijken tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelyk opklarand, waarscbynljjk regen of hagelbuien, iets zachter. Bevolking. Het maandelijksche bevolkingsoverzicht geeft aan' 28 Febr. 1915 aantal zielen 35339 Geboorten 91 Vestiging 169 260 Overlijden 40 Vertrek 168 '208 Alzoo een vermeerdering van 52 Bevolking op 31 Maart 1915 35391 Voltrokken werden in de afgeloopen maand 10 huwelijken. In hare gisterenavond gehouden vergadering heeft de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs tot leden van het dames comité voor het toezicht op het onderwijs in de handwerken en het koken benoemd mevr. Wil- linck van Deventer, mej. J. Nolet en mej. A- Melchers. Dcor den heer A. H. E, Tijl is den Gemeenteraad met ingang van 1 September a,6 eervol ontslag1 gevraagd als hoofd van de School voor M. U. L. O. aan de Ged. Baamsloot. De heer Tijl heeft deze betrekking' gedurende 46 jaren bekleed, voor hij te Scliedam kwam was hij elders reeds 7 jaren Lij het onderwijs werkzaam geweest. St. Liduinafeest. Wij herinneren onze lezers, dat morgenavond ten 7| uur in de parochiekerk van O. L, Vrouwe Visitatie de jaarlijksche Novene begint ter eere van onze geliefde Schutspatrones, de Heilige Li- duina. Meer nog dan andere jaren, zal deze Novene plechtig worden gevierd, wijl zij tevens eene dankbare herinnering is aan bet heuglijk feit, dat nu 25 jaren geleden Z, H. Paus Leo XIII, roem rijker gedachtenis, bij Dekreet van den 14n Maart 1890 de openbare vereering van de zalige Liduina heeft bekrachtigd en haar daardoor den eerenaam van Heilige heeft geschonken. Velen onzer weteD, hoe schitterend het eerste St. Liduinafeest in de kerken van Schiedam ge vierd is; en hoe de vereering van Schiedam's Passiebloem over het Haariemsche Bisdom, ja over heel Nederland is verbreid. Deze Heilige, de eenige die in den volsten zin des woords ïde onze" is, immers hier werd zij geboren, hier heeft zij geleefd en voor velen, vooral voor hare stadgenooten, gebeden en geleden, hier is zij ge storven en begraven en haar kostbaar gebeente rust nog in ons midden deze Heilige zal zonder twijfel in deze dagen door heel het Room- sche Schiedam worden vereerd, temeer omdat wij tot die vereering worden opgewekt door het voorbeeld van onzen Doorluchtigen Keikvorst, monseigneur A. J. Callier, die den 18n April a.s. met Pontificale H. Mis en Pontificaal Lof ons feest zal medevieren en opluisteren, terwijl onze beroemde stadgenoot prof. dr J. V. de Groot de feestrede zal uitspreken. Naar wij vernemen zal het kerkbestuur van O. L. Vrouwe Visitatie de kerk voor den 18n April luisterrijk versieren, terwijl tevens de laatste hand gelegd wordt aan de geheale voltooiing der prachtige St. Liduinakapel, door het plaatsen van gekleurde ramen in de tweede helft der kapel en het aanbrengen van een muurschildering boven den ingang. De voetbrug over de Nieuwe Haven. Tot groot misnoegen van de fietsers zijn gis teren de borden verboden voor ry wielen" weer geplaatst aan beide zijden van de voetbrug over de Nieuwe Haven. Wij weten niet of bepaalde feiten aanleiding hebben gegeven om het verbod weer te hand haven. Op sommige uren van den dag is het verkeer over de brug gedurende eenige oogenblikken buitengewoon druk en zou het fietsen daarover op die oogenblikken gevaar kunnen opleveren voor de voetgangers. Maar zou hierin niet op andere wijze te voorzien zijn dan door de brug den geheel en dag voor het rij wiel verkeer te sluiten Gisteren-avond is door eenige burgers uit het Spuikanaal gered de 76-jarige weduwe M. Horsen uit de Nieuwe Maasstraat. Zij is naar haar woniog gebracht, waar genees kundige hulp zou worden ingeroepen. Gisteren is by de pol itie aangifte gedaan, dat uit de gasmeter staande in een on bewoond huis aan de Nieuwe Haven eenig geld is ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 10 April 1.34 v.m., 1.52 n.m. UIT ROTTERDAM. Vijmenschen verdroniten. Dé sleepboolen Engineering en de Boer, heide van de naarniooze vennootschap Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf, 2ouden gistemunuddag het uit Vlis'singen te Rotterdam binnengekomen stoomschip Tjisondari, van de Java-ChinaJapan- lijn naar de Maashaven helpen brengen. Dit geschiedde op de rivier nabij boei 17, recht te genover de Petroleumfcade. De Engineering lag eer. weinig dwars voor den kop van de Tjiaandari en wilde het roer omhalen om recht vooruit te komen en dan een tros uit te hangen. Hierbij liep zij tegen de sleepboot de Boer ien kwam vla.; voor den steven van het zeeschip, nat on middellijk dwars over haar heenging. Kapitein J. C. Rraams, wonende in Je Fupiü- 1orct.aat, die aan het roer stond, de machinist P. Stcrin, uit de Spanjaardstraat, de verhaal der J. van Djam, uit de Schoonderlooetraat, de sto ker E. Kramers, uit de Bingleystraat, en de dek- knofht A. Jonker, uit de Adrianastraat, die zich allen aan boord van de sleepboot Engineering bevonden, verdwenen met deze boot in de diepte en zijn niet weder gezien. De rivierpolitie heeft gedurende ge-ruimen lijd doch 1e vergeefs naar hun lijken gevischt, alleen een Bios is opgehaald. De kapitein, de machinist er;, de verhaalder zijn gjébuwd. De gezonken sleepboot is ruim 21 ton groot. 'Terwijl dit gebeurde, kwam het stoomschip Batavier IV aangestoomd en daarmede in aan raking kwam1 de sleepboot de Boer, waardoor zij aan den voorsteven schade bekwam. De Batavier IV kreeg geen averij. (N. R. Ct.) Men meldt ons nader Men zal trachten de »Engeneering« welke met de geheele equipage gezonken is boven water te halen, teneinde vast te stellen of de ljjken der verongelukten zich in de boot bevinden. Overreden. Men schrijft ons Baardwijk: Hedenmiddag keerden enkele boeren van de Waal- wiiksche markt huiswaarts. Ter hoogte van de Baardwijksche overlaat geraakte de landbouwer v. lersel, uit Elshout, onder een kar welke kwam aanrijden en was op slag dood. Moordaanslag. Gistermiddag kreeg de landweersoldaat H. N., woonachtig aan de Oude Eemnesserstraat te Hilversum, en pas wegens strooperij uit hechtenis ontslagen, twist met zijne vrouw, üe ruzie liep zoo hoog, dat de man, het blijkbaar met woorden niet meer afkunnende, een mes van de tafel greep en daarmede zijn vrouw een dusdamgen steek aan den hals toebracht, dat zij kermende ineen zeeg. In haar bloed badende werd zij opgenomen, waarna zij op last van de doktoren Snel en Dagevos, die spoedig aanwezig waren en de eerste geneeskundige hulp verleen den, uaar de R. K. Ziekenverpleging werd ver voerd. Haar toestand is op het oogenblik redelyk te noemen. De dader kwam zich zei ven ten politie-bureele aanmelden, waarna hij oogenblikkelyk in arrest werd gesteld. (»Hbl.") Woensdagavond zijn door den laatsteD trein niet ver van het station Peperga (Fr.) vijf pinken aangereden, die uit een naastgelegen weiland op den spoorweg waren geraakt. Vier werden op slag gedood, de vijfde zwaar gewond. Eenleelyk schadepostje voor den eigenaar. De schok was zoo hevig, dat de machinist van de locomotief op den kolen wagon werd geworpen. Paardendiefstal. Voor eenige dagen be merkten de komiezen aan de grens te Babberich dat de draden eener afrastering van een aan de grens liggend weiland, doorgeknipt waren. Dit wekte achterdocht en mem ging op den loer liggen. Omstreeks 12 uur middernacht zag men plotseling eenige personen met paarden in de richting van de weide gaan. Op het halt ge roep der kommiezen vluchtte de bende fall speed naar genoemde weide, doch door de diepe duister nis konden ze het door hen gemaakte gat niet spoedig genoeg vinden en lieten alles in den steek om maar weg te komen. Men toog onmiddelyk op onderzoek en met het gunstig resultaat dat 5 paarden en een rijwiel in beslag genomen konden worden. De smokkelaars wisten te ontsnappen. De paarden zijn ter beschikking gesteld van den Burgemeester van Zevenaar en zullen deze publiek wordeu verkocht. Een brutaal stukje mag bovenvermeld smokkel- avontuur wel worden genoemd want de bende trok juist door het best afgezette gebied. Holland winti Men schrijft ons uit Zevenaar. Aan de grens speelde zich een dezer dagen het volgende tooneeltje af. Een Hollander wilde bij Babberich de grens ovpr na aan het station Elten teruggezonden te zijn. Aangezien zijn papieren niet in orde waren moest geinformeerd worden naar de woonplaats in Duitschland. Tijdens het onderzoek stond men den man toe in het naburig op Hollandscb grond gebied gelegen café iets te gaan gebruiken. Na eenigen tijd riep men hem terug om zijn papieren in ontvangst te nemen. De haast waarmede zulks gebeurde wekte bij den man achterdocht en slechs schoorvoetend naderde hy de grens. De Duitsche wachtposten grepen hem aan en wilden wat meer spoed bij de zaak zetten. Dit had echter niet het gewenschte resultaat daar de betrokkene thans met meer over de Duitsche grens wilde. Hij kreeg hulp van twee arbeiders en het werd een geweldig getrek. Holland overwon, maar moest zijn jas achterlaten. Bij de informatie was gebleken dat de Hollan der nog eenige dagen zitten tegoed had in Duitschland. Ook in zijn eigen land stond hy nog in 't krijt zoiidat hij op het oogenblik in »Patria" achter slot en grendel zit. Inbrekersbende gevat. In den laatsten tijd werden te GroniDgen meermalen inbraken gepleegd. De politie kreeg den indruk, dat zulks door dezelfde personen moest geschied zijn. In 't bijzonder poogden de dieven geld te bemachtigen. Zondagavond werd ingebroken bij mevronw de wed. Van Calker, Piaediniussingel, waar voor het raam het bordje sniet thuis," den dieven in lichtingen verschafte. Eenigen tijd geleden waren gedurende haar afwezigheid ook ongenoode gasten te haren huize geweest, doch toen werd niets ver mist. Vermoedelijk waren de inbrekers toen gestoord. De commissaris vau politie werd met het ge beurde in kennis gesteld, met het gevolg, dat twee rechercheurs Zondagavond in de voorkamer post vatten. Spoedig werd er gebeld. De re chercheurs, Van Minnen en Blaauw genaamd) zagen twee mannen op de stoep staan, doch deden niet open. Nogmaals werd er gebeld en even daarna de deur geopend. De inbrekers kwamen in de vestibule. De rechercheurs Van Minnen pakte een inbreker bij zyn kraag, doch kreeg met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2