*tads- en (Gewestelijk Nieuws. Binnenland. bij ia Lisière. Wij veroverden een Duitsch ma chine-geweer. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Aan het IJzer-kanaal, bij Poeseles, ten Westen van Drie Grachten, namen wij door de Belgen bezette hofsteden, en maakten daarbij 1 officier en 40 man gevangen. Bij eenige onbelangrijke aanvallen in de buurt van Albert, namen wij 50 Franschen gevangen In het Westelijk deel der Argonnen mislukte een aanval der Franschen. De strijd tusschen Maas en Moezel nam gisteravond nog in hevigheid toe. In het woudrijk gebied ten Noorden van de hoogten van Gom bres verzamelden de Fran schen een sterke troepenafdeeüng, ten einde op nieuw te trachten, onze stellingen op deze hoogten te nemen. De aanval werd eerst hedenochtend ondernomen en mislukte geheel. De stelling is nog in haar geheel in ons bezit. Te Zuid Oosten van Ailly hadden den geheelen nacht door verbitterde gevechten van man tegen man plaats, die ten onzen gunste werden beslist. Bij een krachtigen, maar mislukten aanval der Franschen ten Noorden van Flirey leden de Fran schen zeer zware verliezen. In het gevecht, dat gisteren in het Bois le- Prêtre plaats had, veroverden wij mitrailleurs. Het hierbij aansluitende, zeer verbitterde hand gemeen, werd ten onzen gunste beslist. De zeer zware verliezen der Franschen tusschen de Maas en de Moezel kunnen nog niet geschat worden. Alleen tusschen Selouse en het woud van Lamorville vonden wij op een kleine plek ten Noorden van Regniéville, 700 lijken van Franschen. Wij namen 11 officieren en 804 man gevangen en veroverden 7 mitrailleurs. De Duitsche kabelballon, die wegens het stuk schieten van den kabel, afdreef, is niet, zooals de Frandchen melden, binnen hunne linies, maar bij Moeringen gedaald en geborgen. In de Vogeezen verhindert de sneeuwstorm alle operaties van eenige beteekenis. A a n d e D a r d a n e 11 e n. D e «Vossische Zeitung" meldt De voormalige minister van Marine, Bettolo heeft tot iemand van de «Tribuna", in verband met de versterkingen aan de Dardanellen, ver klaard, dat de kanonkogels, de mijnen van het meest moderne soort, de buitengewoon sterke springstoffen en de verplaatsbare 152 m.M.- batte rijen, die 4 schoten per minuut kunnen lossen en 10 K.M. schootsverheid bezitten, een ontzettend verdedigingssysteem vormen. Waarschijnlijk zijn er behalve de gevaarlijke, drijvende mijnen, ook verborgen, wellicht ouderzeesche torpedo-werp- apparaten. De vloot kan volgens Bettolo, de ver sterkingen slechts overweldigen, wanneer deze Da een krachtige beschieting volkomen worden op geblazen door landingstroepen. Engeisch schip getorpedeerd. Zaterdag vertrok van Rotterdam naar New York na aldaar levensmiddelen te hebten gelost voor de Belgian Relief Company, liet EugeDche stoom sch'p sHarpaiyce." Om tien uur Zondag morgen is het stoomschip zónder voorafgaande waarschuwing getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Slechts de peris coop van den onderzeeër was te zien. De onder zeeër lanceerde een torpedo, die het schip trof, dat binnen tien minuten zonk. Het stoomschip «Elisabeth," tegelijkertijd van Rotterdam vertrok ken. was op een mijl afstand van de »Harpalyce." De «Elisabeth" zette dadelijk booten uit en redde twee en-twintig man. Door D Van Alten uit Terneuzen werden alleen veertien man gered. Kapitein K. Matroos van de «Elisabeth" deelde het volgende mede De bemanning van de «Har- palyce" bestond uit twee en-veertig man. Hiervan zijn twee en twintig gered, waaronder vijf Chi neezen welke opgepikt werden door de «Constance Catharine." Een onbekende Amenkaansche stoo- mer heeft twee man opgenomen. De kapitein van de «Ilarpalyce" is niet onder de geredden. Dit schip voerde de vierkante Reliefvlag zonder wimpel. De kapitein wae F. Wan en de reeders van het schip waren W. en C. Harrison Ltd., Londen. Het schip ging van Rotterdam naar Norfolk, in Virginië. De «Elisabeth," gecharterd door de Holland- Amerikalijn, is teruggekeerd. Onder de geredden bevonden zich vier machinisten en twee stuurlui drie schipbreukelingen die kneuzingen hadden op- geloopen zijn naar het ziekenhuis, de andere naar het zeemanshuis te Rotterdam vervoerd. De «Harpalyce" was 3691 ton netto, werd 1911 te West-Hartlepool gebouwd en behoorde aan J. en C. Harrison Ld. De »Harpalyce« was Zaterdagmorgen om 10 uur den Waterweg uitgevaren met bestemming spaar Kaap Henry (Ver. Staten), maar zou eerst New castle aandoen, om aldaar bunkerkolen in te nemen. Een Fransch schip getorpedeerd. Uit Treport wordt geseind Het Fransche zeilschip «Chateau Briand" is in hét Kanaal door een Duitsche duikboot getorpe deerd. De bemanning, die 25 koppen telde, kwam hier in twee booten, na twee dagen en nachten geroeid te hebben, aan. China en Japan. Uit otficieele kringen te Washington wordt vernomen dat de Vereenigde Staten trachten een internationale Gommissie in te stellen, welke na den oorlog in den Haag bijeen zal komen om de verhouding tusschen Japan en China en de. Ver eenigde Staten te regelen. Men hoopt op den steun van Engeland om paal en perk te stellen aan het optreden van Japan in China. Allerlei Nieuws. Een voorBerlijnsdie correspondent van den „Seciolo", die tien jaren doorbracht in Duite'ch- land, betoogt, dat de Duitsche natie leeft op Kre diet en zich onder financieel opzicht nog staande houdt, dank zij de persen van de Reichsbaak, die zonder ophouden papieren geld fabrioeemi, maar als men het niet meer zal kunnen uithou den, zullen wij getuigen zijn vajn een (catastro phe, in vergelijking waarmede de militaire en politieke katastrophe slechts bagatellen zijn. Duitsch land houdt zich overeimi k.ach leus een decreet van de justitie, die beveelt, dat de kooplieden, die in staat van faillissement ver- keeren, hun niag'azijhen open zullen houden tot het einde van den oorlog! Het rijk zal zich overeind houden tot het met een plof in een stort Deze natie gaat ten gronde door de fout haier bestuurders en opvoeders Maatschappij tot uitgave van het «Centrum® en oud mede-redacteur van de «Katholieke Gids®. Voor de Belgen. De voorzitter van de Vereeniging «Tehuis voor Belcische kinderen® te Amsterdam ontving Vrijdag van «the Christian Herald Dutch Com mittee for relief of widows and orphans of the war«, een comité in 't leven geroepen door «the Christian Herald® te New-York, een som van f 5000 om daarvoor een Doorgangshuis voor Bel gische kinderen te huren en in te richten. Schip opgebracht. Het Nederlandsche stoomschip: „Rijm", van Las i'almas naar Amsterdam onder weg met een la ding' cacaoboonen is naar Portsmouth opgebracht, waar de lading gelost moet worden Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot 15 Mei aanstaande bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam ge legenheid bestaat om stukken van f1000 van de -rijwilfige 5 pets staatsleening 1914 in te wis- sden tegen stukken van f 200 en f100 Naar de Parijöche „New York Heraü" u;it Lissabon verneemt, is de gemeenteraad van Ciha vez wegens het uitroepen van de monarchie in Portugal gevangen genomen. Uitroer van huiden. Naar aanleiding van geruchten, als zou kans bestaan op uitvoer van inlandsehe runderhuirJén, vernemen wij uit de beste bron, uat die ge ruchten onjuist zijn. De xegeeringj i3 niet voor nemens1, verandering1 te brengen in de tot dusver gevolgde gedragslijn, Zoodat de uitvoer van hui den verboden blijft. De geruchten zijn misischien ontstaan, doordat er wellicht toestemming: zal gegeven worden in enkele gevallen tot uitvoer in zoogenaamde yer- edelingsverkeer. Dat beteekent, dat huiden, die een bijzondere looiïng; vereischen, oie alleen iti het buitenland kan geschieden, worden vrijgela ten, maar onder waarborg;, aat het van die hui den to vervaardigen leder weder hier in het land terugkomt. Uit den aam aer zaak blijft dit tel kens tot kleine hoeveelheden beperkt. geval de onherstelbare maatregel van vernietiging in geenerlei verhouding stond tot het belang daar van uit strategisch oogpunt nl. het verhinderen, dat een lading sinaasappelen het vijandelijk land zou bereiken. Aan het protest was toegevoegd het voorbehoud van een eisch tot volledige schade vergoeding. De overhandiging van de bedoelde nota te Ber lijn op 6 dezer was eenigen tyd geleden vooraf gegaan door een vraag om opheldering. Uit het door den Nederlandschen gezant ontvangen ant woord bleek dat, in het oog van de Duitsche regeering het met de «Medea" zoowel als met de «Batavier V® en de «Zaanstroom® voorgevallene steunde op de voorschriften van de Londensche declaratie, dat voorts besloten was de rechtmatig heid van de gepleegde handelingen ten spoedigste aan het oordeel van een prijsrechter te ot der- werpen en dat er van een veranderde politieke gedragslijn geen sprake was. De «Nieuwe Ct.« zegt, dat er van den kant van de Duitsche regeering geenerlei toespeling gemaakt moet zijn op de mogelijkheid dat zooals de «Kölnische Zeitung® zich onlangs uit Amsterdam liet melden, maar wat door de di rectie van de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. ten stelligste is tegengesproken de «Medea® lood, pyriet of andere absolute oorlogscontrabande onder de sinaasappelen-lading aan boord had. Uit Newport News, wordt gemeld, dat de Duit sche kruiser „Kronprins Wilhelm" gisteren daar binnengevallen is en rapporteerde gebrek aan kolen en levensmiddelen te hebben. Uit goede bron verneemt de «Msb.® nog het volgende Tusschen de Amerikaansche en Duitsche Regee ringen is indertijd een overeenkomst gesloten» waarbij aan de schepen voor de Belgian Relief Committee garantie verleend werd voor behouden overtocht naar Europa en teiug naar Amerika. Hets.s. «Harpalyce® voerde,toen het getorpedeerd werd, de Reliefvlag, had bovendien zeilen uit hangen, waarop in roode letters «Belgian Relief Committee®, terwijl de kapitein in het bezit was van een pas, afgegeven door den Duitschen ge zant te 's Gravenhage, dat het schip gecharterd was door de Relief Committee en derhalve veilige overtocht naar Amerika moest worden gegeven. Dat niettegenstaande dit alles het schip toch ge torpedeerd is, valt daarom dubbel te betreuren. Een opheldering in deze zaak van Duitsche zijde is zeer gewenscht. i Meer beschuldigingen V an Fransche zijlde wordt geschreven De „Information" publiceert het resultaat der naispanngen van den Italiaan Capeneili, die door de Italiaanjsiphe regeering belast werd met een onderzoek naar het optreden der Dudfcchers in de bekkens van Brdey en Long;wy. Zijn verhaal vormt een nieuwe en onwederlegbare getuiga- nis van de Duitsche barbaarschheid. Capeneili verhaalt, dat den 24en Augustus door het 13e regiment huzaren zes' Fransche krijgsgevan genen levend verbrand werden. De gchede streek is geplunderd; de gestolen meubels werden op vracht-automobielen naar Metz bracht. Het interview met den Paus, De «Kölnische Volkszeitung" geeft den verderen inhoud van het interview met den Paus, van den Amenkaanschen journalist Wiegand. Op grond van gesprekken met kardinalen, prelaten en ge zanten gedurende de twee dagen dat hjj op het Vaticaan heeft vertoefd, verklaart Wiegand over tuigd te zijn dat de Paus naarstiger arbeidt voor den vrede dan iemand ter wereld. Toen de Paus vernam dat aan het front in Noord Frankrijk de dooden op vele plaatsen zoo dicht lagen opge hoopt, dat zij een muur vormden en de lucht vergiftigden, vroeg de Paus bij Duitschland aan of het wilde toestemmen in een wapenstilstand aan dat front van twee dagen om de dooden te kunnen begraven, waarop onverwijld een toestem mend antwoord van den keizer volgde. De Fran sche en Engelsche legeraanvoerders werden toen uitgenoodigd om een parlementair naar het Duit sche hoofdkwartier te zenden om de voorwaarden in bizonderheden vast te stellen en te bepalen waar de strijd twee dagen zou worden gestaakt Een nieuw oorlogswapen. De Engelsche ooggetuige in het hoofdkwartier doet mededeelingen van een nieuw wapen van de Duitschers. Men meldt, zegt hij, dat in Argonne, waar de linies zeer dicht bij elkaar zjjn, de Duitschers by verschillende gelegenheden brandende olie of pek naar het Fransche front hebben gepompt, maar, volgens mededeeling van onze gevangenen, berei den zij nu een nieuwe soort van ontvangst voor ons voor tegenover sommige gedeelten van onze linies. Zij hebben het voornemen onze manschap pen onder het voortrukken met vergiftige gassen te laten stikken. Het gas zit onder druk in sta len cylinders en, daar het heel zwaar is, zal het zich langs den grond verspreiden, zonder snel te kunnen wegtrekken. Uitvoerverboden. Stet. no. 84 bevat een Kon. besluit van den iOtten April 1915, waarbij is goedgevonden ea verstaan te bepalen, dat de uitvoer van vlieg machines en onderoeelen daarvan is verboden van den dag, der afkondiging van dit besluit. De Btgeering behoudt zich voor dit verbod tij- delijk op te heffen of in bijzondere gevallen daar van. ontheffing1 te verleenen. Stel no 84 bevat een Kon. besluit van den Htoen April 1915, Waarbij is goedgevonden en volstaan te bepalen, dat art. I van het. Kon. bes.uit van 16 Maart 1915, (Staatsblad no. 155) wordt gelezen: „De uitvoer van ijzeruraad, prik- kel iraaa en andere van ijzerdraad vervaardigde artu clen, alsmede van schoppen en zeisen is 'OJ boden van den dag der afkondiging; van dit b,-<duit Mr. Eug. Gompertz. Gisterennacht is, naar aan «De Tijd® wordt gemeld, te Roermond op 53-jarigen leeftijd plot seling overleden, de heer Mr. Eueène Gompertz vice president der Recbthank en lid van den gemeenteraad. De heer Gompertz, is oud-directeur "van de De «Prins Maurits." De Directie van de „Koninklijke West-Indi sche (Maildienst" deelt 'mede, dat zij van haren agent te New-York de navolgende tele grafische mededeeling, lOintvamgen heett: „Op Zaterdag, den 3den April des. morgens ten 9 ure seinde het s.s. „Prins Maurits", dat het zich op een Noorderbreedte van 36 gr. 10 min. en Westerlengte van 74 gr. 1 min. in nood bevond; verscheidene schepen gingen ter assistentie ;c- er' woedde een hevige storm. Zaterdagmiddag 12 uur telegrafeerde net s.s. „Prins Maurits" cte navolgende noodsignalen: ,.S O. S.", (save our souls), en „sin.ung, fast." Het 8.3. „Algonquin" (van de Cfyae Line) was éétr der schepen, die ter' assistentie waren ge gaan, men hoorde aan boojrd van dat schap Vage draadlooze seinen, doch kort na 12 uur 'simiddagfe werd niets- meer vernomen. Verschillende schepen passeerden de plaats, Waar het s.s. „Prins Maurit? in nood ver keerd had; doch geen Sport werd gevonden ook niet van wrakstukken. Wij gjngen voort verders inlichtingen in te winnen, doch tot nog toe zonder resultaat. De passagiers die aan ioord waren, zijn: Mevrouw ae wed. Augpste Lairhche, Gap. Hat tden mevrouw Hanoi Wallace. Port au Prince de heer en mevrouw Glovis Niot, Port au Prince." De Directie vreest, naar aanleiding' van dit bericht, dat de kan? op redding' van de op varehden van het s> „Prins Maurits" zeer ge ring' is. *e «Medea". In zake het voorgevallene met de «Medea" heeft onze regeepng op 3 dezer tot de Duitsche regeering een n>ta gericht welke in hoofdzaak gegrond is op de overweging, dat het geldend volkenrecht de vernietiging van neutrale prijzen niet erkent e> dat zelfs, indien de Londensche Verklaring val 1909 deel uitmaakt van dat gel dend recht hetgeen de Nederlandsche regeering op grond van de niet -ratificatie van de verklaring ontkent voor/oover deze afwijkt van het bestaand volkenrecht de vernietiging van de «Medea" onrpebtmatg was omdat de voorwaarden door de verklaring'oor het vernietigen van een neutralen prijs gested, niet aanwezig wanen en dat in ieder Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in dec morgen ian 11 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 759.6 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen wind, later uit westelijke richtingen licht tot half bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer kans op nachtvorst vooral in het oosten» overdag zelfde temperatuur. Meun-comité 1914 Schiedam. Èehalve de gewone wekelyksche en maandelijk- sche en de op quitantie geïnde bijdragen zijn sedert de vorige opgaaf giften ingekomen van eenige sluis- en brugwachters f235; de werk lieden der firma iDgelse en Co. 1 a 2% van hun weekloonBuurtcomité Gasstraat en omgeving f4.30; S. M N. W. f 100. - N. N. f2.50. Bo vendien werd uit het varken in de Handteeken- zaai H. B. S. f2.005 ontvangen. Aanvrage om kleeding. Waar de aanvragèn om kleeding met den dag stijgen en het comité in lange na niet aan alle aanvragen kan voldoen, heeft zieh voor het opha len van kleeding bij de ingezetenen ten behoeve van het comité een juffrouw beschikbaar gesteld. IedereeD, die dan ook iets te missen heeft wordt beleefd verzocht zijne goederen aan deze' juffrouw, die voorzien is van een bewijs van het comité te willen mede geven. Ook schriftelijk en telefonisch het nummer is 319 aan het bureau Nieuwstraat kan tot afhalen worden kennis gegeven. In de afgeloopen week werden by de arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 63 personen geplaatst werden voor langer of korten tijd 26 man. Aan 412 personen werd een geldelijke uitkee- ring gedaan. Comité tot O. en O. van werkeloozen Door bemiddeling van het comité tot ontwikke ling en ontspanning van werkeloozen, kunnen de werkeloozen met hunne vrouwen, hedenavond de slotrepetitie van de zanguitvoering van de veree niging «Zang en Vriendschap«, op vertoon van hun kaart als werkeloozen bijwonen. Comité voor Belgische Vluchtelingen. Het Comité breDgt onder de aandacht van de leveranciers, dat de rekeningen over de maand Maart, uiterlijk 17 April moeten worden inge leverd. In den afgeloopen nacht om half twee werd brand ontdekt bij den slager J. Ver boom, Bwarsstraat 44. Uit een loods en een keu ken grenzende aan het woonhuis sloegen de vlammen. De politie slaagde er met behulp van personeel van de gasfabriek in, den brand te blus- schen met twee slangen op de waterleiding. De brandweer kring 4 werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Om twee uur was de brand reeds gebluscht. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, door het wegwerpen van een lucifer, by het aansteken van het licht in de loods. Verzekering dekt de schade. Hedenmorgen verloor een man van een handwagen een kistje met zakjes blauwsel. Een paar jongens raapten de zakjes op en gingen er mee vandoor. De politie spoorde twee der jongens op, en nam ae zakjes blauwsel, die zij verstopt en weggeworpen hadden in beslag. Hoogwater te Schiedam; Dinsdag 3 April 3.06 v.m., 3.57 n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2