Binnenland. Constantinopel zijn naar de Dardanellen (Overge bracht. Verder is een groot aantal Duitsche vlieg tuigen aangekomen, die met goed gevolg de trans portschepen der geallieerden hebben gebombar deerd en tot den terugtocht gedwongen. De be schieting van de forten der Dardanellen door vij andelijke oorlogschepen, die in de laatste dagen geregeld plaats had, is sedert gisteren geheel op gehouden. Uit St. Petersburg wordt aan Italiaansche bla den gemeld, dat groote toebereidselen worden ge maakt voor een nieuwe actie tegen den Bosporus, en de Dardanellen. Bijl Odessa, Sebastopol en Nikolajef staan drie legerkorpsen gereed, en in de haven van Sebastopol liggen meer dan 150 transportschepen. Te Sevastopol zijn de Duitsche en Oiosteorijk- sche onderdanen uitgezet. Een nieuwe Russische dreadnought zal einde April in de vloot wor den opgenomen, en einde Mei zal een tweede superdreadnought gereed zijn. De duikb ootenOior 1 og. De officieele statistieken over de z.g. blokkade der onderzeeërs toont over de week, eindigende den 16 April, opnieuw zeer -geringe resultaten welke de Duitschers bereikten. Slechts twee schepen werden tot zinken ge bracht, terwijll er 1432 stoomschepen naar En geland kwamen, tegen 1234 in de vorige week. Het voornaamste feit van de week in de haven van Londen was de aankomst van groote koren- schepen. De vertraging in het lossen was grop^ tendeels het gevolg van de omstandigheid, dat de korenschuren reeds vol waren. De groote aan voer van wol uit Nieuw-Zeeland duurt ook voorL Het seizoen van den invoer van vleesch is nog maar pas begonnen, maar de koelhuizen zijin reeds overvol op een tijd dat zij gewoonlijk nog half leeg z,ij:n. Deze moeilijkheden zullen ech ter slechts tijdelijk zijn, daar het aantal pakhuizen spoedig voldoende uitgebreid zal zijn. Van de bemanning van het s.s. „Ptarmigan" der Gereral Steam Navigation Cy\, dat Donder dag-ochtend 6 mijlen ten Wvan het lichtschip Noord-Hinder door een Duitsche duikboot in den grond is geboord, zijn 9 overlevenden te Grave- send aangebracht door het Nederlandsche s.s. „Veghtstroom." l olgens het verhaal van een der overlevenden had Kapitein Hoare evenals de eerste stuurman de periskoop van een duikboot gezien. De stuur man liet dadelijk alle hens fïan dek roepen. Zon der de minste waarschuwing: schoot de duikboot haar torpedo af, die de „Ptarmigan" midscheeps trof en er een geweldig gat in boorde. Dq schroef der vPtarmigan" werkte nog toen de sloep te water ging en het schroefwater vulde de boot en wierp alle inzittenden in 't water. De kapitein met twee man waren nog aan dek. Met behulp van den takel, die nog vastzat, haaiden ze de sloep naar 't schip terug. Ze hoosden er 't wa ter uit, sprongen er in en roeiden rond om de drenkelingen te redden. Zes van de veertien wer den opgepikt. Onderwijl ging de „Ptarmigan" de diepte in met den steven 't eerst. In een kwartiertijjds is ze gezonken. De kapitein moet zich voorbeeldig hebben ge dragen. Acht leden van de bemanning zijln ver dronken. Eten Duitsteher over de stemming in Nederland. Het „Berliner Tageblatl" Wijdt een hoofdartikel ad.11 een interview, hetwelk het glehna heeft met cCn Duitschgezind regeringspersoon ie Amster dam. Het beweert, dat de eerste indruk, welken noten in Holland krijgt, positief die van een anti- Duiüschen geest is. Dit blijkt vooral uit spot prenten,' humoristische brieikaartem en niet het minst door het Engielschc maisc'nlied„It 's ,a long way to Tipper ary", hetwelk' den gehcelea dag door overal gezongen wordt. Doch ook Engielsche reizigers ondervond en, dat niet alles met de geallieerden koek \en éi was. Er waren evenwel oogenblikken, dat de houding' tegenover Duitschland zeer scherpe vor men aannam, n.l. na het geval met de „Medca". Vooral toen de nieuwe gezant zijin intrede deed, dachten vele personen, dat Duitsehlanc nu een istcherpen toon zou, aanslaan en warmde het Amsterdamscne dagblad „De Telegraaf" de be volking op. De Hollander voelt zi'h vod sterker aange trokken tot den Nederduits"her aan tot den Hoogflujitscher en geen, wegens zijn ingeka.u- kerden haat tegen England, Oosienrijk-IIongarre gaarne de voorkeur, vooral in de katholieke streken des lands 11a ie uit Gajicië bekend ge worden gruwelen. Een andere oorzaak, Jat Ne derland niet zoo zeer partij' trekt voor do ge allieerden is, dat de Belgische vluchtelingen zich niet zoo, gedragen als het behoort. Waar de Galicische vluchtelingen van de Oostenrijkers een toelage ontvingen van 70 Heller (35 cents) per dag!, kregen de Belgische vluchtelingen fl.10, dus hij'na drie keer zooveel. De Nederlanders zien dezen toestand met leede oogten aan, daar do mobilisatie van leger en vloot schatten verslindt en vele bewoners hun levenswijze hebben moeten wijzigen. Op de vraag! of de Nederlandsche Regeeriig soanis onder zaïchten dwang! van Engeland stond, Wterd mij op beleefde wijze het antwoord ont houden, Ik verliet de hoofdstad met den indruk, dat wederzijds wantrouwen weliswaar nog be staat, maar dat Nederland een c,oirreeite neutra liteit voert en dat wij na oen oorlog zonder eemge grief de vriend wan het brave'Holïand- ,sebe volk kunnen blijven. II. M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. Je Prins, hebben gisteravond het concert van de Zangvereeniging Cecilia in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond, dat werd gegeven ten bate van het Kon. 'Nat. Steuncomité. De solisten, werden met de accompagnatrice, den directeur van Cecilia,, en den secretaris van het koor, in de pauze ontvangen door de Ko- ningin. De Koningin-Moeder hoorde ook nog een paar nummers na de pauze. Nadat H. M. eveneens de solisten, de accom- pagnatrice en den directeur had ontvangen en zich eenige oogenblikken met hen had onderhou den, vertrek Zij, uitgeleide gedaan door den voor zitter. Zaanstroom en Batavier V. Het Wiolff-Bureau deelt mede dat het prijbge- recht te Hamburg, dat de vorderingen in zake de aangehouden en naar Zeebrugge opgebrachte stoomschepen „Zaanstroom" en „Batavier V" zal behandelen beslaat uit dr. Brandes, voorzitter van het Oberlandesgericht, voorzitter; den ge- heim-justitieraad Hardmann, schout-bijl-nacht Jo- sephi, den heer Thomann, directeur van een ree- derij en Wittliefs, koopman. Het prijshof bestaat uit den werkelijk-geheim- raad directeur in het rijksministerie van justitie A. D'. Hoffmann, den raadsheer in het rijksgerecht Brodmann, den werkelijk-geheim-legatieraad Leut- ze, den fregatkapitein graaf Oeynhausen, den ka- mergerechtsraad dr. Buresh, den heer Heineken, directeur van den Norddeutsc'he Lloyd, en den heer Paul Eichenberg:, koopman. Federatie der II. K Diocesane Middenstands bonden. Op 21 April a.s. zal te Breda een vergadering plaats hebben van de Geestelijke Adviseurs en twee bestuursleden van elke Diocesane R. K. Mid- denstandsvereeni'ging, teneinde de federatie nog maals te bespreken. De twee bestuursleden zijln respectievelijk gekozen uit diegenen, die de vo rige vergaderingen niet hebben medegemaakt, ten einde mogelijke animositeit te voorkomen. (Ons Blad). Ziekteverzekering. Op de dezer dagen gehouden gecombineerde vergadering van het Hoofdbestuur met de Gom. v. 3. Ziekteverzekering en Bestuur van U. B. O. der Haarlemsche „Hanze" werd na ampele bespre^ king eene nieuwe commissie gevormd bestaande uit de Ileeren Perquin, Schneiders en Beumer, met opdracht, met het Hoofdbestuur der Doctor renvereeniging in overleg te treden tot het op richten van een- Ziekenfonds voor dem Midden stand. (H. H.) Uitvoer van varkensvleeseh. Die minister van. lanubpuw, nijverheid en ban ciel heeft: 1 gfelel op art. 13 v,an zijn hesfthiikiag' van 9 dezer (Stiet. v,an 10 dezer, no. 83), houdende vaststelling! van bepalingen omtrent uitgifte van consenten voor den uitvoer' v;an varken&vieesch I. voor het tijdvak van 19 dezer lot IS Mei: lo den jn genoemd artikel s:uD a bedoelden prijs per K.G. slachtgewicht Depaald o'p f 0.80', 2,o- het in aangehaald artikel sub- l bedoelce gpwichtspercerrtage bepaald op Vijftig:; II. den directeur van het Rijlks, Centraal Bureau 'tot regeling van den afzet van varkens en var- k'ensvleésch gemachtigd, oen sub'-lo. vastgasfel- den prjjs eeuigszins te verhoogen voor varkens var. meer dau 100 K.G. slacht,gewjieht en wan neer, in overlegd met de afnemers, genoegen kan worden genomen met ae levering van varkens van minder dan 100 K.G. s'lachigewichf, den prijs voor die varkens eenig&ins ie verlagen. Buitengewoon erediet voor Oorlog. In politieke kringen verwacht men dat de be handeling van het buitengewoon erediet voor Oor log in de Kamer vrij langen tijd zal vorderen. Men heeft o.a, reden aan te nemen, dat van sociaal democratische zijde breedvoerige discussies zullen worden gevoerd. Oorlogszeeongevallenwet. Den 15den April 1915, is te Rotterdam opge richt deVerzekerings-Vereeniging «Haringvisscherij Onderlinge", gevormd uit de Reedersvereeniging van de Nederlandsche Haringvisscherjj. De Statuten der Vereeniging werden vastgesteld en besloten werd, dat zij lid zal worden van de Vereeniging Zee-Risico, welke onder meer ten doel heeft, het gezamenlijk nakomen van de ver plichtingen, voortvloeiende uit de Oorlogszeeonge vallenwet. Aan het Bestuur werd machtiging verleend de Koninklijke bewilliging op de Statuten aan te vragen. Uitvoer van aardappelen. Aangezien blijkt, dat in sommige deelen van ons land alle houders van aardappelen geen ken nis hebben genomen van den oproep tot aangifte van hun voorraden aardappelen ten verkoop, is besloten, de lijst van aangifte inplaats van heden, a.s. Dinsdag te sluiten. De directeur van het rijks centraal bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen vestigt er voorts, voor zoover noodig, nog de aandacht op, dat alle soorten aardappelen dienen te worden op gegeven. Roggebrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Bij mijne circulaire van 19 Januari j.l. ver zocht ik te bevorderen, dat in uwe gemeente het roggebrood slechts uit een mengsel van half tarwe en half rogge zou gebakken worden. De Provinciale Rogge-commissies adviseeren mij thans het voorschrift tot die vermenging op te heffen en zulks op grond dat er, mede tengevolge van bedoelde circulaire, op het oogen- blik vermoedelijk voldoende hoeveelheden rogge in Nederland aanwezig zijn om te voorzien in de behoefte tot den volgenden oogst. Ook wordt mijne aandacht gevestigd op het feit, dat in het komende seizoen de rogge spoedig tot ver mindering in qualiteit kan overgaan en het daarom niet gewenscht is ze in groote hoeveel heden opgeslagen te laten. Met het oog op dit feit beslöht ik overeenkomstig het advies te handelen. Vertrouwende, dat u hiermede akkoord zult gaan, verzoek ik u de noodige maatregelen te treffen, om in uwe gemeente het bakken van roggebrood uit enkel rogge wederom toe te staan. Wat den aanvangsdatum betreft, waarop dit wederom zal mogen geschieden, verzoek ik u dezen in overleg met den voorzitter van het Provinciaal Sub-Comité voor de Voeding van Mensch en Dier in uwe provincie vast te stellen. Mocht onverhoopt blijken, dat de rogge-voor- raad niet toereikend is tot den volgenden oogst, dan zal door mij overwogen worden, hoe daarin te voorzien, hetzij door wederom vermenging met tarwe voor te schrijven, hetzij doorbuiten- landsche rogge te verstrekken. Zilvergeld en bons. De omstandigheid, dat de nieuwe zilverbons slechts tot een waarde van f2.50 zijn uitgegeven heeft de vrees doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter waarde van ft zullen komen. Hiervoor is geen grond. Immers be halve nieuwe zilverbons van f2 50 tot een be drag van voorloopig 7£ millioen gulden, is er ook een behoorlijke hoeveelheid zilveren gulden stukken aangemaakt en in de laatste weken bereids tot een bedrag van bijna 2j millioen stuks in omloop gebracht. Niemand behoeft guldens op te zamelen uit vrees ze binnenkort niet meer te zullen knnnen krijgenimmers met de aanmunting van guldens wordt voortge gaan en de voorraad wordt elke week met ten minste 400.000 stuks aangevuld. Met de inz^neling van alle oude zilverbons en de verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe guldens kan zeer tijdelijk hier en daar een tekort gepaard zijn gegaan, wijl veel oude bons tegen bankpapier zijn ingewisseld en de nieuwe slechts geleidelijk (vooral door de loon- betalingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weer eene voldoende hoeveelheid geld van minder dan f10 in om loop zijn. Het is echter van groot belang, dat bij be talingen, waarbij zilverbons van f2.50 kunnen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk worden gebruikt. De Katwijk". Omtrent het zeer geheimzinnig geval van het Nederlandsche stoomschip «Katwijk", dat bij het lichtschip Noord Hinder werd getorpedeerd, wordt aan de «Lok. Anz." gemeld Het door de Duitsche regeering begonnen onder zoek zal spoedig licht in de zaak brengen. Voor- bopig is nog niet geconstateerd of inderdaad een duikboot den ondergang van de «Katwijk" heeft veroorzaakt en of het dan een Duitsche duikboot is geweest. Het maakt een zeer aangenamen indruk, dat men oojc in Nederland dit feit erkend en daarom zijn oordeel terughoudt. De onvoorwaardelijke loyaliteit der Duitsche regeering' waarborgt in ieder geval een passende afdoening der aangelegen heid. Het Wolftbureau seint uit Berlijn dato gisteren Naar aanleiding van een artikel in het Dagblad van Z.-H., waarin betoogd was, dat in het optreden vap Duitschland tegen Holland een stelselmatige verandering was gekomen, schrijft prof. dr. Lud- wig Stein in de «Voss. Ztg. We moeten er nu en dan tegen opkomen, dat het doen zinken van de «Medea" en van de «Kat wijk" in strijd met het volkenrecht zou zijn of dat er uit besloten mag worden, tot het volgen van een andere politiek tegen Holland. Dat een paar Hollandsche schepen, als de «Batavier", naar Zeebrugge opgebracht zijn, om het Prijsgerecht over de lading een oordeel uit te doen spreken, zou, volgens het volkenrecht ook dan onaanvechtbaar zijn, wanneer Engeland ons den hongerooi;log (niet?) verklaard had. Het doen zinken van de «Medea" en de «Kat wijk" loopt paralel met dat van de «William Frye". De Duitsche commandant handelde over eenkomstig de grondstellingen van het volkenrecht zooals dat in de Londensche Verklaring en het Duitsche prijsgerecht is vervat. De rechtmatigheid van de Duitsche maatregelen volgt uit art. 51 van de Londensche Verklaring en uit par. 1 van het Duitsche Prijsgerecht. Wie de onkrenkbaarheid van de Duitsche rechtspraak kent, zal er geen oogenblik aan twijfelen of de rechtbanken vellen volgens het wettelijk recht haar vonnis. Het is mogelijk dat over de geldigheid van de Londensche zee-oorlogsrechtverk'aring verschil van meening bestaat, omdat Engeland haar niet ratifi ceerde. Was dit wei geschied, dan zou aan het tot stand komen van het Internationale Hof van Appèl niets in den weg staan, maar Engeland werkte het tot stand komen van dit hof zelf tegen De „Maasbode".schrijft De nadere bijzonderheden, die omtrent het in den grond boren van de „Katwijk" gemeld wor den, geven aan dit zee-drama al een zeer on guur karakter. Wat zich bij den Noord Hinder heeft afgespeeld, doet maar al te sterk denken aan het optreden van een goed gemaskerden en onkenbaar gemaakten sluipmoordenaar, die zijn weerloos slachtoffer op het onverwachtst overvalt en vermoordt. Waar zijn de ridderlijkheid en de rondborstig heid gebleven, die altijd de karaktereigenschap pen waren van de zeevaarders en die ook geërfd leken door de mannen, in de moderne onder zeeërs, zooals het optreden van een Weddingen getuigde? Waar is de eerlijkheid in den strijd, of de moed van zeehelden als De Ruijter, die zijn tegenstander wel kruit aanbood, om den slag met hem in niet al te ongelijke voorwaar den te beginnen? Onzichtbaar en onbespeurbaar komt de onder zeeër nader en duwt den torpedodolk lafhartig in het scheepslichaam van den tegenstander, of liever van een, die met den strijd niets te ma ken en die als niet-betrokkene duidelijk was te kennen. Geen waarschuwing en geen aankon diging, geen kenteekenen en geen enkele aan wijzing, waaruit op te maken zou wezen, wie wel de dader zou kunnen zijn. Geen ingesteld onderzoek, waardoor zou kunnen blijken, of het uitgekozen slachtoffer inderdaad niets met den strijd had uit te staan, geen aanmaning aan de bemanning zich het leven te redden. Wel zijn er ernstige aanwijzingen, vooral het torpedeeren van een Engelsch schip vlak in de buurt, die vermoeden doen, van welke nationaliteit (ten minste de dader geweest is, aanwijzingen, die de afgemeene opinie omtrent die nationaliteit onderstrepen. Maar het feit is van zulk een lafhartig karakter, dat wij aarze- het ook maar veronderstellenderwijze ten laste te leggen van een der oorlogvoerende mogend heden. De regeering ziet zich den moeilijken plicht opgelegd den knoop van dit trieste drama te ontwarren. Want een ontknooping er van moet volgen en over het duistere sluipmoor- denaarstooneel moet het noodigo licht opgaan. Het geheim der nationaliteit van den onderzeeër moet opgehelderd en het masker moet den dader van het gelaat getrokken. Dat is een eisch, die door geen overwegingen, welke dan ook, ter zijde geschoven kan worden. De economische toestand. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft gelijk rerds met een enkel woord werd gemeld aan de Tweede Kamer, als ver volg op zijn nota van 27 Februari j!., doen toe komen een korte opsomming van cijfers en geno men maatregelen,. betrekking hebbende op den economischen toestand, over de maanden Februari en Maart Het is zijn voornemen, zoo spoedig mogelijk aan de Kamer een meer uitvoerige nota, in den trant van die van 27 Februari jl., aan te bieden, welke dan den toestand zal weergeven op 1 April jl. Uit het stuk blijkt, dat bij de volgende econo mische nota, die in de eerste dagen van Mei zal verschijnen, een overzicht zal gegeven worden van den stand der nijverheid op grond van de gege vens der arbeidsinspectie. Voorts wordt er aan ontleend, dat de tarwe- aanvoer in Februari tengevolge van onvoorziene omstandigheden vertraging ondervond. Thans ziju maatregelen getroffen, die den geregelden aanvoer zooveel mogelijk bevorderen. Contracten zijn afgesloten, waardoor de regeering kan beschikken over de volgende scheepsruimte in April over 171.000 ton, Mei 135.000, Juni 100.000, Juli 100.000. De inschrijvingen op meel, die tot dusverre op niet geregelde tijdstippen plaats vonden, geschie den tot nadere regeling eens per 14 dagen. Verschillende gemeenten verzochten terug te mogen komen op hun verzoek, om mais van het distributiebureau te ontvangen, daar zij deze thans tegen lageren prijs op de markt konden koopen. Aan dezen wensch werd in hoofdzaak voldaan. Veilingen van maïs hadden in verband hiermede gedurende eenigen tijd niet meer plaats. In een bijlage zijn de uitvoerverboden opgeno men, die sedert 1 Jan. 1915 zijn afgekondigd of gewijzigd. Verder wordt als bijlage overgelegd de bekende circulaire aan de burgemeesters, dd. 20 Maart jl. Een overzicht wordt gegeven van den toestand van zeevaart, binnenvaart, nijverheid, landbouw, visqcherij en van genomen regeeringsmaatregelen. De circulaire Posthuma. Het «Vaderland" laakt de uitvaardiging van de levensmiddelencirculaire door minister Posthuma.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2