Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. heele gevechtsfront 't karakter van frontaanvallen bleven bewaren hadden geen succes. Gedurende onzen terugtocht in de richting van Dukla bezetten sterke troepenmachten van den vijand de wegen, waarlangs de 48e divisie zich terugtrok en omsingelde deze divisie van alle zijden. De divisie baande zich met groote verliezen over de gesneuvelden van den vijand, die haar den doorgang versperden, een weg en voegde zich den 7en Mei weder bij haar legerkorps. In de richting van de Stryj had slechts een fusillade plaats. Aan den bovenloop van de Lomnica werden den 6en Mei de vijandelijke troepen, die den berg keten van Yarvork bestegen met groote verliezen teruggeslagen. Uit den Kaukasus wordt van Russische zijde gemeld In de richting van Olty bleven onze troepen den 6den Mei druk oefenen op de Turken in de streek van de rivier Sevritchai en het TortuDghel- meer, waar wij acht Turksche officieren en een compagnie Askaries gevangennemen. In het dal van Alashkert, ten Zuidoosten van Karakilisse. vond een klein gevecht plaats. In Azerbeidjan raakte de voorhoede van de ca valerie slaags in de streek van Dilman. AAN DE DARDANELLEN. Van Turksche zijde wordt gemeld Aan het Dardanellen-front poogt de vijand bjj Ariboernoe en Sed-ul-Bahr onder de bescherming van zijn schepen op te rukken. Hij wordt echter telkens met zware verliezen teruggeslagen tot op zjjn oeverstelliDgen. Gisternacht drong een deel van de troepen van onzen linkervleugel bij Ariboernoe in de vijande lijke verschansingen door en maakte een groote hoeveelheid schansmateriaal buit. Daarbij werden een levensmiddelendepot en de ontschepingseche lons door ons onder vuur genomen. De vijandelijke vloot onderneemt voor het oogenblik geen pogingen meer tegen de straat. De vijand, die zich in de buurt van Sed-el-Bahr bevindt, heeft ook gisteren weer gepoogd, zjjn aanvallen met groote versterkingen te herhalen. Tot dusver zijn die zonder resultaat gebleven. Het gevecht duurde tot middernacht. De vijand werd opnieuw naar de landingsstrook terugge worpen. Acht transportschepen vernield. Volgens berichten uit betrouwbare bron, uit Constantinopel ontvangen, zijn zes turksche tran sportschepen voor den ingang van den Bosporus door de Russen tot zinken gebracht, terwijl er nog twee in de zee van Marmora door nog onbe kende middelen zijn vernietigd. Het Turksche leger van Adrianopel heeft zich naar Midia op weg begeven. CHINA EN JAPAN. Uit Tokio wordt geseind, dat China de eischen van Japan heeft ingewilligd. ALLERLEI NIEUWS. De Engelscbe Amiraliteit meldt dat gedu- reede de week eindigende op 5 Mei vijf Engelsche koopvaardijschepen met een tonnenmaat van 11.000 ton en 16 visschersvaartuigen met een ton nenmaat van 3000 tot zinken zjjn gebracht. Het totaal der aankomende en vertrekkende schepen uit Engelsche havens gedurende deze week bedroeg 1604. De trawler «Hellenic» is Zaterdagmorgen op de Noordzee door een mijn in de lucbt gevlogen. Twee leden der bemanning zijn door de ontplof fing gedood. De overlevenden zijn te Grimsby geland. Belgische arbeiders in Engeland. Behalve in die bedrijven en fabrieken, die voor de legers der verbondenen werken, worden in Epgeland zoo goed als geen Belgische arbeiders meer in andere ondernemingen aangeno men. Het stelsel van het verplichte lidmaat schap der vakvereenigingen wordt binnen Enge land zeer streng doorgevoerd en van nieuw toe te treden leden wordt een hoog entreegeld geheven Zelfs al willen de Belgische arbeiders in Enge land dit betalen, worden zij toch als leden der vakvereenigiDgen geweigerd, daar de vakvereeni gingen weigeren leden aan te nemen, die tosh slechts Voor korten tijd toetreden. De Belgische arbeiders die hier en daar werk hadden keeren als gevolg van deze maatregelen meer en meer in de vluchtelingen-kampen terug. In verband hiermede vernemen wij, dat de heer I reub reeds in December van het vorige jaar, enkele dagen na de behandeling van zijn leenings- voors.tel in de Tweede Kamer, ontslag had geno men als lid van den Vrijzinnig-democratischen Bond en van den Vrijzinnig-democratische Kies- vereeniging. R. K. Okma. 1 Jl. Donderdag is in den ouderdom van 76 jaren te Indjjk bij Woudsend overleden de heer Ruurd KI. Okma. De overledene, die tot de anti-revolutionaire partij behoorde, was indertijd tal van jaren lid van den gemeenteraad en voor het district West stellingwerf van de Tweede Kamer. (Fr; Dagblad.) Uitvoer van stroo. Zaterdag is de uitvoer van stroo uit de provin cie Groningen naar Zwitserland begonnen. De uit te voeren hoeveelheid wordt geschat op tien millioen kilo. Verlof aan landarbeiders. Op uitnoodiging van den minister van oorlog heeft aan diens departement een bespreking plaat* gehad tusschen den minister en den beer P. Hiemstra, te Leeuwarden, voorzitter van den Nederlandschen Land bouw-arbeidersbond, inzake het verleenen van verlof aan landarbeiders. Duurte-toeslag. De «Limb. Koerier" meldt, dat, voorloopig voor één kwartaal, de arbeiders der Staatsmijnen, een duurte toeslag zullen genieten van 1 gld. per week voor elk kind onder de 14 jaren. M. O. in Ned.-Indië. De commissie inzake het aanpassend middel baar (voorbereidend hooger) onderwijs in Ned.- Indë is gisteren in het gebouw van het departe ment van Koloniën te 's Gravenhage mede namens minister Cort v. d. Linden geïnstalleerd door minister Pleyte. De Koninging-Moeder heeft een dezer dagen ontvangen den burgemeester van Amsterdam, den heer Teliegen, en voorts in afscheidaudiëntie den attredenden gezant van het Duitsche rijk, den heer Von Muller. Mgr. Nolens. Mgr. Nolens is, na een nieuwe audiëntie bij den H. Vader, uit Rome vertrokken. Blijkbaar is dit bespoedigd vertrek van Mgr. Nolens, die volgens zjjn oorspronkelijk plan, eerst aanstaande week de terugreis zou aanvaarden, een gevolg van den kritieken politieken toestand. (Centrum.) Minister Treub en de V. D. Party. Men meldt uit Den Haag, dat minister Treub dezer dagen ontslag heeft genomen, als lid van de Vereeniging van Vrijzinnig-democratische ge meenteraadsleden (waarvan ook oud-gemeente raadsleden lid zjjn. Tweede Kamer. Schriftelijk stelde de heer Gerhard den 23en April aan den minister van Binnenlandsche Zaken de vraag, of uit de omstandigheid, dat aan Indi sche jongelieden, ^relke de Rijks kweekscholen voor onderwijzers bezoeken, volgens kon. besluit van 3 I ebruari f 500 vergoeding voor huisvesting en verpleging wordt gegeveh, kan worden opge maakt, dat de vergoeding van f300, die Neder- landsche jongelieden ontvangen, te laag is geble ken en het dus in het voornemen ligt van den minister daarin verbetering te brengen. De minister antwoordt nu, dat de Indische jongelieden een hoogere vergoeding krijgen, omdat zij meer uitgaven hebben, daar hun ouders hier niet wonen en zij in de vacantie ook niet naar huis kunnen gaan. 4 Het Kamerlid Duys heeft de volgende schrifte lijke vragen ingediend Is het den minister van oorlog bekend dat door dén commandant van het verdedigingspark aan de Hem brug werd bepaald dat aan arbeiders werkzaam aldaar voor Zondagsarbeid ntat 100 pet., maar 60 pet. extra loon zou worden betaald en dat de arbeiders, die weigerden -dien arbeid te verrichten, door dezen commandant werden ontslagen. Is de minister met onderg'eteekende van oordeel, dat hierdoor door den commandant is gehandeld in strjjd met de bestaande voorschriften j.s de minister bereid een onderzoek naar een en ander in te stellen en eventueel het hier ge pleegde onrecht te herstellen door herplaatsing dezer arbeiders en vergoeding der loonderving, respectievelijk maatregelen te nemen, dat ook door dezen commandant de bestaande voorschriften worden nageleefd en met de tijdelijke waarneming belast mej. C. A. v. d. Hoek. Door den Centrales Raad van Re- roep (Ongevallenverzekering) te Utrecht is uit spraak gedaan in de volgende zaken Hooger beroep van J. T. B. firma G. J. B. tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende vernietiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank van 14 Oct. 1914, waarbij de onderneming van eischer aan de Wes terhaven en Lange Haven te Schiedam is inge deeld in klasse 35 met tcewjjzing van gevaren- cjjfer 36, en van de beslissing van 9 Oct. 1914, waarbij de onderneming van den eischer aan de Mariastraat te Schiedam is ingedeeld in klasse 35 met toewijzing van gevarencijfer 40, een en ander met ingang van 1 Juli 1914, op grond dat in die ondernemingen wordt uitgeoefend het verzekerings- plichtig bedrijf van brander, daaronder al of niet begrepen de mouterij, distilleerderij of gistpakkerij de Raad verstond, dat cjoor eischer iu ééoe onder neming wordt uitgeoefend het verzekeringsplichtig bedryf van brander, daaronder al of niet begrepen de mouterjj, distilleerderij en gistpakkerij, en deel de de? onderneming in in klasse 35 met toewjjzing van gevarencijfer 36 De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevestiging der beslissing van de Bank, waar bjj de onderneming van W. A. B. te Schiedam als wordende daarin uitge oefend het bedrijf van brander, daaronder al of niet begrepen de mouterij, distilleerderij en gist pakkerij met ingang van 1 Juli 1914 is inge deeld in klasse 35 met toewijzing van gevaren cijfer 40, welk laatste cijfer de Raad echter wij zigde in 36. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak B ij h e t t e 's-G ravenhage gehouden examen L. O. slaagden de dames C. J. Lolkus en M. E. Lolkus alhier. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 11 Mei 2.39 v.m 252 n.m. van goedkoope visch aan de ingezetenen goed ge lukt. De vraag overtrof verre het aanbod. •Trawler vlotgescheept. De trawler muiden 115« is Zaterdag door de sleepbooten «Texek en «Terschelling» vlotgescheept naar Y muiden opgestoomd. Branden. Men seint ons uit Wie werd (gem. Delfzijl) Zaterdagavond zjju de groote boeren plaats van H. Omsinga, de bakkerij van L. Eekens en de huizen van J. van Lier, L. Eekens, J. Eekens, F. Jansema, J, Tuinier en C. Benten afgebrand. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zaterdagavond half twaalf brak een zware brand uit in de groote schuur van Willem den Boer, in huur bij Willem den Bogter, handelaar in hooi en stroo, aan den Katendrechtsche I.agen- djjk te Rotterdam. De schuur brandde schoon uit. De brandweer werkte met een stoomspuit en vele handspuiten. Slechts een paard en twee geiten werden gered. Schuur en inhoud waren laag verzekerd. De spuitgast, E. A. Kolleman, van spuit 39, brak een arm. Overleden. De 15-jarige P. Poede te Erica die bjj het aanmaken van een koifievuurtje ern stige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis te Zwolle overleden. Ongelukken. De 28-jarige G. T., rangeer der bij de H. IJ. S. M. te Leusden, is op het stations-emplacement te Amerfoort, tusschen buf fers bekneld geraakt, waardoor de dood onmidde- intrad. UIT ROTTERDAM. De a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Behoudens nadere goedkeuring van de Federa tie vergadering zijn in de afdeeling Rotterdam IV der S.D.A.P. voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zingen candidaat gesteld de heerenJ. Braut» gam, Bodegom en Sikkema. UIT VRIJENBAN. hi de Zaterdag gehouden gemeenteraadsverga dering' deejde de nestor, de heer Van der Eijfc, sedert 1879 raadslid en sinds 1887 wethouder, mede, dat hij zich voor een herbenoeming bij de as. verkiezingen niet beschikbaar zal stellen we géns zijin hoogen leeftijd. UIT MAASSLUIS. In de Vrijdagavond gehouden zitting; van den gemeenteraad is ,op voorstel van den heer Dirk zwager besloten, de onderhandelingen over de overneming' van de gasfabriek door de gemeente te laten rusten tot 1917. In verband Met ?ïet afloopen in dit jaar van den termijn der loopend© subsidie in de kosten vt r het uitdiepen van de haven, werd besloten zich te dien aanzien opnieuw tot rijk en provin cie te wenden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.0 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 760 9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, warmer. Steun-comité 1914 Schiedam. Behalve de op quitantie geïnde bedragen zjjn 'n den loop der vorige week giften ingekom van K' N' f2' J" P' K' f250 Mej. A. v. A. f2.50- eenige sluis- en brugwachters tl.88; het perso-' neel der Ambachtschool f 12.S. M. N. W. f100.—C. J. P. f25. Buurtcomité Gasstraat en omgeving f3.70; de Zangvereniging Inter Nos, als opbrengst van een collecte tijdens eene uit voering f 12.26s; R. B. f 10.—C. v. L. f5-, J- I. f5.—; W. J. S. f2.50; Mej. R. f2.50; N. J. V f5.-; Mej. S. f 1—C. V. f0.50; uit «Het Var ken in de Handteekenzaal der H. B. S." f 2.65. Gisteren werd door de politie een persoon aangehouden, die door jongens werd achterna gezeten, die riepen houdt hem 1 Het bleek dat de persoon even tevoren zijn meisje op straat mishandeld had. In verbandmet het aan mej. Stolk verleend verlof als onderwijzeres aan school E Postdiefstal De handelsagent de heer B. W., uit de Bellevoysstraat, te Rotterdam heeft de vorige week aan de Alg. Hypotheekbank te Amsterdam een aangeteekenden brief verzonden, waarin twee bankbiljetten vae f25. Deze brief] welke aan het hoofdpostkantoor te R'dam is gepost] is aan zjjn adres aangekomen, doch bevatte toen, inplaats van bankbiljetten, stukken couranten papier- »N. R. Ct." Spelen met een geweer. Men meldt uit Leiden aan het »Hbl." Zaterdagavond heeft een militair in de open bare school aan de Oude Vest ingekwartierd op een kameraad het geweer aangelegd. Hij meende dat het geweer ongeladen was. Het bleek echter wel geladen te zjjn. Het schot trof den kame raad in de borst, zoodat hij levensgevaarlijk ge wond werd. In zorgeljjken toestand is hij naar het Elizabetsgesticht vervoerd. Men meldt uit Leiden, aan de «Msb." dat van het in bovenstaand berjjpht voormelde feit aldaar niets bekend is. Gered. Naar men uit Vlissingen aan de »N. R. Ct." meldt, bevond zich aan boord van de «Lusitania" ook de heer Houke, afkomstig uit Vlissingen. Over zijn lot is bi) de familie nog niets bekend. Nader meldt" men ons, dat bjj de familie be richt is ingekomen, dat de heer Houke gered is. Twee aken vastgelegd. In de Park haven ts Rotterdam zijn vastgelegd de Rijnaken «Hendrik Hessels«, schipper W. de Jong, en «Emma», schipper B. Blaas, welke schepen uit de Wijnhaven en de Nieuwehaven derwaarts zijn gebracht, beide gedeeltelijk geladen met boonen en erwten. De verscheper, de firma Hanno Co., Nieuwland te Rotterdam, erkent de erwten en boonen te hebben doen overladen in schepen met bestemming naar Duitschland, doch zegt de sche pen niet te hebben willen wegzenden voor hij consenten voor den uitvoer had gekregen. De beide aken worden gelost en de erwten en boonen opgeslagen. Tegen de firma Hanno en Co. wordt proces verbaal opgemaakt. (»N. R. Ct.«) Smokkelen. Vannacht zijn te Zevenaar wederom zeven paarden, die men trachtte uit te voeren in beslag genomen. Visch. Te Zuilichem (Bommelerwaard) is de eerste proef tot het van gemeentewege verstrekken Vermist. Sedert Vrijdag wordt te Gorin- chem vermist de ongeveer 50-jarige J. W. v. K. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Pe slachtoffers der vergi f tigc gas- sen Een officier, die in het hospitaal de" En- gelisthe slachtoffers' van de verstikkende gassc-n bezocht, beschrijft in de bladen de martelingen, welke 'deze gassen veroorzaken: „Wij behoefden met te vragen", zoo zegt hij, „in welke zaal do lijders zich bevonden. Het hijgen naar adem 'was een voldoende aanwijzing. Ik zag er ongeveer twintig, allen meer of tuinder in zittende houding, geleund tegen do mwem en lichtelijk met open mond heen en weder bewegend hij hunne pogingen om te ateinen. De oogen waren verglaasd, de gezichten, ar- n en en handen glimmend grijszwart, het was een akelig1 gezicht. Niets kon voor hen worden gedaan. De longen worden met een waterachtige schuimende stof g;evuld, die langzaam toe neemt, tot zij' de longen geheel vult; dan stijgt zij op naar den mond, waarna de -slachtoffers sterven Het is verstikking, een langzaam ver drinken, in sommige gevallen in één of twee diagvn, Meer dan de helft van de manschappen, d^e wegens vergiftiging door gassen in het hos' piiitaal wart® opgenomen, stierven, anderen zul len nog sterven, terwijl degenen, die de onmid dellijke gevolgen te boven komen, longontste king; krijgen. Niemand van hen, die ik in het hospitaal zag, had een 'wond© of zelfs maar een schram." Eenigte Engelsche Maden geven den raad de Puitsichers met hun eigen Wapens te bevechten Ze hetoogjen, dat zulks, afgescheiden van de kwestie van het winnen of verliezen van een slaig^ noodig is met het oogj op de onrechtvaar digheid jegens de Engelsche soldaten. Daarbij wijzen zij eiop,, dal de wind meesv-u zuidwes telijk is en aat de Duitschers 'dus ten slotte hun eigen barbaarsche vinding en hun inbreuk piaken op de internationale trouw zullen be treuren. Daaraan wordt echter toegevoegd, dat het tot, dat de gieaUieerden genoodzaakt zul len zijn deze nieuwe strijdwijze over te nemen Duitschland niet zal zuiveren van ae blaam] er mede begonnen te Zijh en dat de misdaad ze. ingevoerd te hebben daarom niet zal ver- c,wtjjnen van de lijist der zaken, voor wtlfce vo. eemng1 zal worden geëischt op bot einde van den. oorlog. Men meent, dat een protest niet Jj wordt door 21.000 afmen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2