Stataa-GeneniaL Binuenland. tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. nooit aangedurfd hebben de „Lusitania" in den pfior.d te boren, terwijl het nu tmeent dat A merits sites zal slütdcen. Ook is het publiek buitengewoon iyettoidrml op de Fnaelsche admiraliteit, die in gebreke is ge bleven de „Lusitania" voor haar lot ie behoe den. Overal wordt over de onbekwaamheid of Je Oernacht van de admiraliteit .«esproken en nee gebeurde is de zwaarste slag, welken het prestige van de Engelsdie vloot nog heeft ge leden. in het Eng'elschc L age.r.hu.is. In antwoord op' de vraag: waarom do „Lusi tania" niet geëscorteerd was, zeide u.un hill j ..In"(-raaad trachten wij somtijds convooi te ver kenen aan schepen met troepen en munitie of met |a ogen aan boord, welke de regeering1 drin gend noodig heeft, maar1 ons principe is. dat icd-r kc opvaardijachip voor zichzelf moet zer- g'-n en zich schikken naar de algemeene maat regelen door de admiraliteit genomen, en er is niets-, dat bewijst, dat dit princij e geen suc- res ïioeff De diep ontroerende uitzondering van de „Lusitania" moet onze aandacht nut afleiden, van het feit, dat de geheele Britsche zeehandel zonoer aanmerkelijke verliezen voortgezet wOicit." D e Z e p p e 1 i n-r a i d. Ongeveer dertig bommen werden geworpen op Southend en Westcliffe, beide badplaatsen aan zee. Eenige brandbommen veroorzaakten een aantal branden. Voor zoover tot heden bekend is, werden twee vrouwen gedood en een aantal badgasten gewond Een bom werd op de gasfabriek geworpen, doch miste het doel. Men schat de totale schade door den aanslag van de Zeppelins aangericht op €000 pond ster ling. ITALI8. Uit Zurich wordt aan de «Köln. Ztg.« gemeld dat de persoon van Gioliti meer en meer op den voorgrond treedt. De bladen spreken van een officieele samenzweerderspartij, die onder leiding van Giolotti het werk van Salandra en de zynen tracht te ondermijnen. Giolotti en zijn aanhang zouden met de clericaal-conservatieve partij ge neigd zijn de neutraliteit van Italië onder alle omstandigheden te handhaven. Om Giolotti scha ren zich verschillende Kamerleden.Het heet, dat hij terstond na zijn aankomst te Rome door den koning in audiëntie werd ontvangen. Men hoopt dat de koning voor de beslissing de kroonraad bijeen zal roepen waarin dan de politiek van Gio lotti c.s. over Salandra zou zegevieren. De sSecolo® is zeer tegen het bijeenroepen van den Kroonraad. Volgens de »Tribuna« hebben de onderhande lingen van Italië met Roemenië tot een resultaat geleid en is het sluiten van een overeenkomst zeer spoedig te wachten. De »Messagero« meldt dat een koerier te Rome in de Consulta is aangekomen met het deGnitieve antwoord van Oostenryk en dat thans Italië de voorstellen moet aannemen of afwyzen. In goed- ingelicbte kringen staat het volgens het blad vast dat Oostenrijk er niet aan kan denken Triest en Istrië af te staan, hetgeen de standpunten van Italië en Oostenrijk steeds zal scheiden. De »Tribuna« meldt uit Londen, dat de onder handelingen van de »Triple Ententes betieflende het ingrjjpen van Rome een nagenoeg geheel be vredigend resultaat hebben opgeleverd en dat de door Roemenië bezette Noord westelijke zóne thans kan worden afgestaan. Slechts Rusland had daar tegen destijds bezwaren gemaakt. Uit Milaan wordt aan de «Frankfurter Zeitungr gemeld De mobilisatie van Italië is in vollen gang, of schoon de ofGcieele afkondiging nog niet is ge schied. De stations zijn bezet met militairen en overal begeven de reservisten zich naar de garni zoensplaatsen. In de militaire kleedingmagazijnen heerscht groote bedrijvigheid. Demonstraties in Milaan. De «Vossische Zeitungc verneeemt uit Rome, dat er gisteren te Milaan heftige betoogingen voor den oorlog zijn gehouden. Ook de voorstanders van onzijdigheid lieten zich niet onbetuigd, hiel den tegen-betoogingen en bombardeerden het kan toor van de Popoio d'Italia met steenen. Daarop trokken de voorstanders van den oorlog naar het kantoor der »Avanti«, om het op een regen van steenen te onthalen. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de Duitsche verlieslijsten, welke de laatste maanden in de bladen gepubliceerd zyn, schijnt het Duitsche legerbestuur het officierskorps te willen sparen. In tegenstelling met de eerste maanden komen geen namen van leden der prinselijke families op de lijsten der gewonden meer voor. De aristocratie heeft in vergelijking met het geheele officierskorps slechts weinig verliezen ge- eden. Men schrijft dit verschil toe aan het verlangen der regeering om de vorstelijke families en die van het Pruisische heerenhnis te sparen. De Duitsche keizer is op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel aangekomen. Den 8sten Mei was hjj tegenwoordig bij een gevecht van de eerste garde divisie. Blijkens: de Engelsche verlieslijsten van i en 5 Meti zijin 56 officieren gesneuveld, 117 ge wond o'n 42 vermist Bovendien worden dd. 22 en 23 April 1870 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven Meetc1 dan 60,000 vrouwen hebben z,ich ün Engeland reeds opgegeven, om oorlog,? werk te doen in de plaats: van de mannen, die aan het front zijn. Van die 60,000 vrouwen hebben er 11,000 zich opgegeven om rechtstreekscih werk: voor het leger te doen; 9ÓOO willen kerkelijken arbeid verrichten, 7000 landboti warbeid2000 vrouwen willen in winkels helpen, 1200 kleer makers- en naaisters werk doen en 1200 willen al lereenvoudigst naaiwerk verrichten. TWEEDE KAMF.R Vergadering van Maandag 10 Mei. Aan de orde is de behaudelmg van 't wetsont werp tot aanvulling en verhooging van 't 8ste boofstuk der Staatsbegrooting voor 1915 (buiten gewoon crediet van vijftig millioen gulden). Bij de algemeene beraadslaging zal plaats hebben lste. de behandeling van de motie van orde van den heer Ter Laan, inzake handhaving van het recht van vereemging en vergadering, en eerbie diging van de vrije keuze van bladen en geschrif ten bij de dienstplichtigen 2e. de algemeene beraadslaging over het wets ontwerp tot bestendiging van den staat van beleg. De heer van Leeuwen dringt aan op be tere behandeling tijdens het vervoer van Belgische vluchtelingen en zegt, dat veel te weinig wordt gedaan voor ontwikkeling en ontspanning van de gemobiliseerden. Spr. protesteert tegen de belemmering, die de mobilisatie-clubs van overheidswege worden in den weg gelegd. De gebeurtenissen te Utrecht besprekend zegt spr. dat deze ontstaan zijn door het onoordeel kundig aanwijzen van koks. Het eten was er slecht. In den Bosch is ook iets dergelijks voor gekomen. Ook de verlofskwestie heeft verbittering gewekt. Tenslotte dringt spr. er op aan, dat de militaire autoriteiten zullen medewerken om den geest in het leger te verbeteren. De heer Duymaer van. T wist brengt hulde aan de vele officieren, die werkelijk mee leven met hun troep. Spr. zegt, dat de voorzie ning in de geestelijke behoeften der militairen nog veel te wenschen overlaat. Men houdt niet altijd rekening met de gods dienstoefeningen. Ook de ontspanning is niet altijd in orde. Men laat in de torten menschen optreden, die minder nette en stootende liedjes zingen. Hiertegen protesteert spr. uit alle macht. De verlofsregeling geschiedt te willekeurig. Spr. dringt aan op een meer uniforme regeling. Spr. betreurt, dat het kader van de oudste landweer lichting niet naar huis gaat. Het zal vele af schrikken, om zich voor het kader te laten opleiden. Ten slotte wijst spreker er op dat zijn partij altijd heeft geijverd voor een krachtig leger. Zij had er groote offers voor over, zij eisch echter dat men bij de leger-zaken zal rekening houden met Gods ordonnantiën. De heer Hugenholtz bespreekt eveneens het optreden tegenover de mobilisatie-clubs. Uit voerig bespreekt bij het geval met de Woerden- sche club, die na het voordragen van »Het Pant ser' van Heijermans was verboden. De heer Juten acht het bedrag van 20 ct. per dag voor vergoeding van hu svestmg van militairen beneden den rang van officier, te laag. Spr. klaagt over requireeren van paarden en de daarby voorgekomen lonaties. Spr. noemt eenige staaltjes van minder juist optreden van de militairen tegenover de burgerlijke autoriteiten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag half twaalf De Koningin, heeft het voornemen te kennen gegeven, een gedeelte van den zangavond van Arnold Spoel op Vrijdag 14 Mei in het Gebouw in den Haag! bij te wonen. Beschikbaarstelling zeevisch. Uit Zaandam worat gemeld, dat na gehouden overleg en het dag. bestuur oer gemeente met een vertegenwoordiger van de regeering, vermoe delijk binnenkort zal worden overgegaan tof het nemen van een proef met het van gemeeatewege beschikbaar steden van zeevisch. De Zaanstroom. Air. Richard Jansen, raadsman van het meeren- detl der injaders van de „Zaanstroom", die zich Woensdag jl. naar Zeebrugge had begeven, ia heden weer teruggekeerd. Omtrent de resultaten der Ojocr hem' met de Duitsche autoriteiten ge voerde onderhandelingen kan wjorden meJege- deela, dat een schip met alle uit ue ;,Zaau- Sitioom afkomstige kennelijk niet comtrahaade goéderen eerstdaags uit Zeehrugge naar Neder land veifrekt De aanwezige levensmiddelen wor den niet vrij gegeven, het grootste deel hiervan was trouwens reeds geruimen tijd door de Duit sche troepen geconsumeerd. Voor het prijteengericht te Hamburg zijn proce dures aanhangig geimaakt ter bekoming van srhaj devergoeding te dezer zake. Uitroer ran Duitsche artikelen. De Britsche gezant heeft ter kennis van de Nederlandsche Overzee-Trustmaatschappij gebracht, dat de Duitsche goederen welke vóór 1 Maart door neutralen besteld en betaald zyn, alleen dan mogen verscheept worden wanneer ze vóór 15 Mei in ons land zyn. De goederen worden dan begeleid van een ver klaring van de NOT., dat het zijn »all licenced goods as specified in the letter of 15th. April 1915 from the British Legation the Hague", waar van een uittreksel op de verklaring voorkomt. Na 1 Juni zal Engeland onder geen voorwaarde verzending van Duitsche goederen naar neutrale mogendheden toelaten. Alleen voor die goederen, waaraan in Ned.-Indië dringend behoefte bestaat (b.v. machinerieën), zal dan nog verzending wor den toegelaten. (Hdbl.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Mei medegedeeld dorr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763 0 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 755 4 te Haparanda en Heroosand. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit noordelyke richtingen, waarschijnlijk licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst in het zuiden en oosten, overdag iets koeler. De Gemeenteraadsverkiezingen. Door de kiesvereenigingen der Christelijke par tijen is aan het Vrijzinnig Verkiezingscomité, aan het Protestantsch Kiescomité en aan de Soc. Dem. Arb. Party het volgende schrijven verzonden. M. M. H. H. Het bestuur der Anti-Rev. Kiesvereeniging uNe- derland en Oranje" der Afd. Schiedam van de Christ. Historische Unie en der R.K. Kiesver eeniging Recht, Plicht en Orde" in gecombi neerde vergadering bijeen op Donderdag 6 Mei heeft by dezen de eer, U het volgende te be richten In verband met de huidige tijdsomstandigheden des lands, achten bovengenoemde kiesvereenigingen het wenschelijk elke politieke strijd te vermijden. Is U bereid hiertoe mede te werken, door bij de periodieke Raadsverkiezingen van Juli a.s. de bestaande partyverhoudingen te handhaven Wij verzoeken U beleefd Uw antwoord voor 22 Mei a.s. te doen toekomen aan 't adres van laatst ondergeteekende. Kamer van Koophandel. Voor de verkiezing voor lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Vrijdag 14 Mei a.s. wordt door de R.K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde" aanbevolen de heer Jac J. S. En- gering. Goedkoop brood. Wij vestigen de aandacht op de advertentie van de bakkerspatroonsvereeniging, waarbij deze de gebruikers van goedkoop brood doen weten, dat dit brood vooruit besteld moet worden, om dat van dit brood niet meer mag worden ge bakken, dan door de klanten wordt afgenomen. ArbeidsbeursSteuncomité. De afgeloopen week werden aan de arbeidsbeurs als werkzoekend ingeschreven 87 personen 17 werden voor langer of korter tijd geplaatst, aan 379 personen werd een geldelijke uitkeering ver strekt. Schouw over wegen, voetpaden en kunstwerken. en W. vaat Schiedam brengen ter kennis welke Wégen fjf. gedeelte van wegen <jie niet onder beheer van eenig polder- of .waterschapsbestuur staan, door de onderhuuiJspnchcigten moeien wor den heTteteld. Voor nadere bijzonderheden zie men de ter gebruikelijke plaatsen afgekondigde kennis) gevingen. Volksb&dhuis. In de week van 2 April - 8 Mei' 15 werden geno men 619 baden. Ie klas kuipbaden 40, regenbaden 402e klas kuipbaden 89, regenbaden 402, 5 ets. kinder baden 39. HoogwaterteSchiedam: Woensdag 12 Mei 3.15 v.m., 3.25 n.m. UIT DELFT. Voor den dienst in Ned. Indië is bestenin de iheer J, Veldkamp alhier, voor tijd. ingenieur bij het mijnwezen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 11 Mei 1915, des namiddags 2 ure. v Voorzitter, de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zyn 19 leden. Afwezig zijn de heeren Briel Sasse, de Bruin, Ris en Kavelaars. De notulen van de vergadering van 30 Maart jl. worden goedgekeurd en die van 20 April d.a.v. verdaagd. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat op 30 April jl. ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een telegram van gelukwensch is verzonden aan Hare Majesteit de Koningin en dat daarop een schrijven van dankbetuiging is terug ontvangen. Vervolgens dat bij het college van B. en W. is ingekomen van: Ged. Staten le een besluit van bun college, waarbij het door M. van Houwelingen alhier in gestelde beroep tegen zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914/1915, is afgewezen 2e een schrijven, ten geleide van het op 26 April goedgekeurde raadsbesluit dd. 20 April jl. tot aankoop van de wed. C. Montfoort -geb. Hoek van de boerderij, gelegen aan de Plateelstraat, voor de som van f1800; 3e idem ten geleide van de op 26 April jl. goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1915 model C, met bedragen van f320.000, f90.000 en f 10.000; idem ten geleide van het op 4 Mei 1915 goed gekeurde besluit, naar aanleiding van art. 71 der Pensioenwer voor de gemeenteambtenaren 1913. Ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel om aan L. van den Tempel, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1915 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school G. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Idem voorstel tot onderhandschen verkoop aan H. Gabel van 4 hoekjes grond, elk ter grootte van 1 M2 van het bouwblok tusschen de Geer- vlietsche-, Zwartewaalsche-, Voornsche- en Briel- schestraten, tegen den prijs van f7 per M2. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De heer D i n k e 1 a a r verklaart zich tegen dit voorstel. Idem voorstel tot periodieke verhooging der jaarwedde van A. J. de Jong, leeraar aan de H. B. School en Burgeravondschool en van N. W. van Gelder, leeraar aan de H. B. School. Hiertoe wordt mede besloten. Van de commissie voor de Gemeente-Reiniging schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aange boden de rekening en verantwoording van den Reinigingsdienst over 1914. Na ter inzage ligging zal deze rekening worden gesteld in handen van de fmancieele commissie om advies. Van het bestuur van het Gemeentelijk Werk lozenfonds schrijven, waarby wordt aangeboden het verslag over 1914. Het verslag zal worden opgenomen in het ver slag van de gemeente. Van de onderwyzeres in spreken, mej. D. Ze venhuizen schryven, waarby wordt aangeboden het verslag van den cursus voor spraakgebrekkige schoolkinderen, cursusjaar 1914—1915. Dit verslag zal mede opgenomen worden in het verslag van de gemeente. Van het bestuur der inrichting voor Doofstom- men-onderwys te Rotterdam schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag over het 61e jaar van haar bestaan (19131914). Kennisgeving. Van het bestuur der Teeken- en Vakschool »St. Joseph« schrijven 28 April 1915, waarbij wordt aangeboden het verslag en de rekening en verant woording over 1914. Van het bestuur der vereeniging »De Ambachts school voor Schiedam en omstreken" schrijven, waarbij wordt aangeboden bet jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1914. Van het bestuur der vereeniging «Volkshuis vesting" schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag en de balans- en winst- en verliesrekening over 1914. VaD het bestuur der Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en omstreken schrijven, waarbij wordt aangeboden het jaarverslag over 1914, de rekening en verantwoording over 1914 en de begrooting voor 1915. Al deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de rekeningen worden ge steld in handen van de fmancieele commissie om advies. Van den heer Jan van Katwijk schrijven, hou dende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van administratie voor het Stads ziekenhuis aanneemt. Kennisgeving. Van J. M. Voorhuijzen, A. H. de Koning, wed. J. A. S. Engering, C. J. Huiswaard, J. Groenen- daal, W. J. H. J. Heggel man en J. Hoek, bezwaar schriften tegen hun aanslag in het vergunnings recht Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. 1 (De zitting duurt voort.) Bezoek aan de Belgische school. Baron Fallon, de Belgische gezant, en de heer Allizé, gezant van Frankryk, hebben gisterochtend de Belgische school te 's Gravenhage bezocht. De gezanten bezochten achtereenvolgens de vijf klassen van lager onderwijs, drie middelbare klassen en vier klassen van het gymnasium. De leeraren en onderwyzers werden aan hen voorge steld en verscheidene leerlingen werden door hen ondervraagd. De beide gezanten drukten hun waardeering uit over het werk, dat aan 300 kinderen een volledig en nationaal onderwijs verstrekt. Verdronken. Zondagnamidddag is te Voor hout het 2£ jarige zoontje van een bloemist G. te water geraakt en verdronken. Overreden. Zaterdagnamiddag is een jongetje van een jaar of zeven van de familie De R., aan den Mayweg te 's-Hertogenbosch, door de stoomtram Den Bosch—Waalwijk aan den Koningsweg, overreden. Een beentje werd het knaapje afgereden, tengevolge waarvan het Zon dagmorgen is overleden. Niet vei-<dr onlien. De 17-jarige D:. te Gou da., Van Iwien gfemeld, is, dat hij waarschijnlijk was verdronken in den Reeuwrjkschen plas, is door zijn fa|milie te Rotterdam opgespoord. Om zich aan het moederlijke gtezag te onttrekkenhad hjj pp een eilandje in den Reeuw^achen fias zich verkleed en vertmoma. Vandaar wist hy ongezien het station Gouda te bereiken en reisae per trein, verder, Hij moest zijn daad aan een vriend open baren, die er kennisi van gaf aan de familie. f n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2