Statefc-Ge&era&L Binnenland. Bij Horodenka begon de vijand om 7 uur 's avond van denzelfden dag te wankelen en begon in wanorde den teruchtocht. Wij hebben weder verscheidene duizenden krijgsgevangen gemaakt en verder een kanon en bij de 50 proviandwagens buigemaakt. De Oostenrijksehe generale staf meldt ü.d. gister het volgende De overwinning' van ïernow en Goritee bevrijd ue niet alleen WeSt-Galicië van en vijand, maar lachi ook het heele front der Kuvsen langs de -'.licia e,i in de Karpalhen tot wijken. Hun eerste succes verder voortzettend, versloe gen de zegevierende troepen in een strijd v.an 10 dagen het 3e en 8ste Russische leger: tot vernietigends toe, stormden van de Buna jee en ae Beskidcn voorwaarts lot aan de San en her- övrde-n daardoor een strook vaderiandjscihen grond' van 130 K.M. breed. Een rijke öidt viel den overwinnaars in ban den. Tusschen den 2d en en oen i2den Mei heb ben alle legers tezamen 143,500 gevangenen ingb- k-veid, ongeveer 100 Kanonnen en 350 machine geweren. Baar somen nog al degenen rij, die, door ae gebeurtenissen verrast, het verband met de terug 1 rekkende troepen verlaren, en afgescheiden in de- wouden der Karpathen rondzwerven Zoo heeft zich gisteren de staf van de 48ste divisie Russi sche infanterie met generaal Korniicf lij Ordze- cbowia in den rug van ouze troepen overgege ven Hoe groot de verwarring Lij den terugtocht de- vnands is, woedt aaarüoor gekenschetst, dat ons 9de legercorps in de laatste dri" "dagen de dooivengeworpen manschappen var. él verschil len Je Russische regimenten gevangen nam Voor- iaden van allerlei aard, door den vijand sedert maanden verzameld, munitie en ander ooriogS materieel, blijver), bij den sneden opmarsch achter ,n «te Russische etappenstations, waar wij voorbij j.iarchoeren. Zij, zullen eerst thans kunnen women u. gezameld. Ten Noorden van den Weicbsel dringen de Oosraniijksch-Hongaarsche troepen over de Stoj nica vooruit'. De Duitsche troep-:n bobben ae Russische goevernementshooidsfaj Kioke bezel. Ion Oosten van den Uzsok-pas hebben Duitsche m Honvedtroepen gisteren verscheiden hoogoe- s tellingen der Russen stormenderhand genomen en drongen tot ten Zuioen van Turks duur. Zi maakten 4000 man gevangenen. De aanval wordt voortgezet Desgelijks de aanval in de lichting ar Skole. in Zuidoost-Galicië vallen sterae vijandelijke strijdkrachten op Horodenka aan AAN DE DARDANELLES In het Lngelsche Lagerhuis deelde minister Churchill mede; dat het slagschip nGoliathï by de Dardanellen getorpedeerd is. Men vreest, dat er 500 menschenlevens verloren zijn gegaan. De minister zeide verder, dat de «E 14« de Zee van Marmora is binnen gedrongèn en daar twee Turksche kanonneerbooten en een Turksch transportschip in den grond heeft geboord De »Gohath«, gebouwd in 1900, behoorde tot de Canopus-klasse, een klasèe van oude pre- dreadnoughts, die snel hun gevechtswaarde ver liezen. Het schip had een waterverplaatsiDg van 12.950 ton, was 390 voet lang en voorzien van machines van 13.500 P.K., waardoor het een maximum-snelheid van 19 knoopen kon bereiken. De bewapening bestond uit vier 30 cM. kanon nen, twaalf 15 cM. kanonnen en tien 12-ponders. Verder bezat het schip vier torpedo-lanceer- buizen. De bemanning telde 750 koppen. Te 's-Gravenhage is eveneens bericht ontvan gen, dat het Engelsche slagschip «Goliath® door een Turksche torpedoboot tot zinken gebracht is. Twintig officieren en 150 leden der bemanning zouden zijn gered. De correspondent te Mytilene van de «Daily Telegraph" seinde d.d. Maandag De bondgenooten maken goeden voortgang. De «Queen Elizabeh en andere oorlogsschepen concentreerden van uit de Golf van Saros een hevig vuur op Playare, aan het noordelijk uit einde van de Boelair-linie, teneinde den vijand te beletten van Playare naar Gallipoli over te steken om zich te vereenigen met de Turksche troepen daar. De bondgenooten hebben de forten in de Dar danellen gedurende 13 uur gebombardeerd. IN DUITSCH ZUID- W EST-AFRIKA. Een telegram uit Kaapstad meldt: Generaal Botha is Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuid-West-Afrika Woensdagmiddag om twaalf uur binnengetrokken. Er werd geen tegenstand gebóden. Ongeveer drieduizend Europeanen en twaalf duizend inboorlingen bevonden zich nog in de stad. Een aanzienlijke hoeveelheid rollend spoor weg-materiaal werd buitgemaakt. Nadat de Union Jack" op het raadhuis ge- heschen was, werd een proclamatie voorgelezen, waarbij de staat van beleg werd afgekondigd in het geheele gebied, dat door de Unie-troepen veroverd is. Generaal Botha sprak de troepen toe. Hij dankte voor den moed en zelf opoffering door hen, trots de vermoeienissen en ontberingen, waaraan zij werden blootgesteld, aan den dag gelegd, waardoor het mogelijk was, de hoofdstad van de Duitsche kolonie te bezetten. Botha legde den nadruk op de zware verantwoordelijk heid die thans op hen, als beh^orende tot een I strijdmacht, welke belast is met de bezetting van Windhoek en de zorg over de Duitsche vrouwen en kinderen aldaar, rust, en voegde er aan toe, dat hij op hun eergevoel rekende, dat zij deze taak goed en trouw zouden vervul len. Tenslotte bracht hij hulde aan den uitste kenden geest en uithoudingsvermogen van alle troepen, die aan de laatste operaties hadden deelgenomen en verklaarde; dat de resultaten van deze actie van het allergrootste belang was voor het rijk en voor de Unie, daar thans feitelijk geheel Duitsch Zuid West Afrika in hun bezit was. ITALIË, ROEMENIË, BULGARIJE en GRIEKENLAND. Aangaande de houding van Italië verkeert men nog steeds in het onzekere. De besprekingen tusschen een koning en eenige der voornaamste staatslieden worden nog dagelijks voortgezet. Ook de ministerraad houdt nog voortdurend buitengewone zittingen ter beraadslaging over den politieken toestand. Te Venetië heeft Woensdagavond de menigte, na een betooging tegen Giolitti's vredespolitiek, de ruiten ingegooid van het bureau van den Norddeutschen Lloyd- De politie arresteerde ettelijke personen, maar liet ze spoedig weer vrij. Uit Rome wordt nog gemeld Het Vaticaan heeft aan de bisschoppen van de provincie Venetië een vertrouwelijk rond schrijven gezonden en het verzoek, hunne dio cesanen tot kalmte aan te manen. Salandra heeft het Pauselijk hof, blijkbaar door de bemiddeling van prins Pignatelli, een bloedverwant van kardinaal Belmonte, de ver zekering gegeven, dat de Paus en de kerkelijke goederen zouden worden beschermd zoolang de monarchistische regeering zou blijven bestaan. De Paus kan in ieder geval maatregelen nemen, die hem geschikt voorkomen. De geheele Hollandsche kolonie, met uit zondering van het gezantschap, heeft Rome verlaten. De „Petit Parisien" deelt mede Door de Roemeensche regeering zijn onder handelingen geopend met de mogendheden van de Triple Entente speciaal over de toekomstige grenslijn van Roemenië- en de aanwinst aan grondgebied, dat het zou toegewezen worden met Transsylvanië, voor een samengaan met de geallieerden. Men hecht hieraan deze besprekingep groote waarde, evenals aan een definitieve en tente die het met Bulgarije voorbereidt, welks houding als zeer bevredigend wordt voorgesteld. Een bijzondere correspondent van de „Neue Freie Presse" heeft te Sofia een onderhoud ge had met verschillende op den voorgrond tredende Bulgaarsche staatslieden. Deze verze kerden dat Bulgarije ook verder een neutrale houding in acht nemen zou. Een telegram uit Athene van Duitsche zijde meldt Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat tusschen de entente en Griekenland geen over eenkomst is gesloten nopens Griekenland's deete neming aan den oorlog ten gunste van de en- tentemogendheden. Griekenland zal derhalve neutraal blijven. DE VERNIETIGING VAN DE «LUSITANIA" EN DE HOUDING VAN AMERIKA. ANTI-DUITSCHE RELLETJES. De nota van de Amerikaansche regeering aan Duitschland is thans verzonden. Men verneemt, dat de nota den volgenden inhoud heeft lo. De Vereenigde Staten dringen aan om opheldering over de incidenten, die ziGh sinds de bepaling van de duikbooten-zöne hebben voorgedaan. 2o. de verklaring geeft ip krachtige, niet voor onjuiste uitlegging vatbare termen, uiting aan de -opgewonden stemming in het land. 3o. de Vereenigde Staten eischen, dat Duitsch land zal vasthouden aan de bepalingen, die over den zeeoorlog bestaap. Wilson vraagt de verze kering en waarborgen, dat ongewapende schepen, die non-combattanten vervoeren, doorzocht zul len worden en dat passagiers en bemanning in veiligheid worden gebracht, alvorens een prijs- verklaard schip vernietigd wordt. 4o. De president wijst er op, dat omstandig heden, die onafhankelijk zfin van den wil der Vereenigde Staten, een krachtige actie noodza kelijk kunnen maken. Het New-Yorksche dagblad „The Word" ver neemt uit Washington Het Duitsche gezantschap heeft verklaard, dat het antwoord van Duitschland aan Wilson een beleefde weigering zal zijn ohi de tegewoordige wijze van oorlogvoering ter zee te laten varen en een verklaring, dat met de torpedeering van vijandelijke schepen zal worden voortgegaan. Als de Amerikanen er op gesteld zijn met de schepen te reizen, loopen zij de kans hun leven te verliezen. De eerste minister heeft, in het Lagerhuis t meegedeeld, dat de regeering overweegt, of de afzondering en interneering van buitenlanders van vijandelijke nationaliteit op groote schaal wenschelijk is. Volgens de „Daily News" heeft de regeering reeds tot interneering dezer personen besloten. In Johannesburg hebbenWoensdag en gister geweldige relletjes plaats gehad tegen de daar gevestigde Duitschers en Duitsche handels firma's. Het volk .was buitengewoon opgewonden. De sociëteit Liederkranz is volslagen verwoest. Een en vijftig huizen, wo. groote warenhuizen en hotels, zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Een Duitsche juwelierswinkql is geheel leegge"- plunderd. Vele huizen van Duitschers zijn ook in brand gestoken. Duizenden menschen sloegen het schouwspel gade. Een beeld van koning Eduard bracht de me nigte naar het stadhuis, waar het op het voor plein op een pilaar werd gezet, terwijl de men schen „Rule Brittannia" zongen. Om half elf ging het werk der verwoesting zijn gang onder de kreten van „Lusitania", „Kinder moordenaars", „onze krijgsgevangenen gewro ken." Gistermiddag zijn de relletjes gestaakt. De minister heeft een proclamatie tot de bur gerij gericht, waarin hij verklaart zich volkomen rekenschap te geven van de oorzaken van de onlusten, doch de bevolking verzoekt zelfbeheer- sching te beoefenen en de regeering te helpen in het herstellen van de orde. ALLERLEI NIEUWS. In het Engelsche Lagerhuis neert iMacnanaara op een vraag! geantwoord, dat Ujdens den oorlog 201 Fngelsche koopvaardijschepen tn freiters in den gtond zijn geboord Het aantal omgekomenen, passagiers meegerekend, bearaavl 1556 De Grieksche marine-officieten. die betast waren met 't toezicht op den bouw van Grieksche oorlogsschepen op de Engelsche werven. zijn te ruggeroepen, daar aoor de Engeitohc regeering op deze schepen beslag! g'elesn is Smima is Dinsdag door de E.agelsche vloot hevig beschoten Men verwacht bier een troè contending Gister is de eerste Iersche divisie van het mien we leger naar het front vei Una* en De Duitsche keizer, de keizer van Oostenrijk, de koning' van Wurtemherg, ne groothertog van Hessen prins Heinrich van Pruisen, ds hertog' van Saksen-Kohurg-Gotha. cn de hertog van Cum berland. zijn geschrapt van d* lijst der ridders van den Kousenband, Het Deensche stoomschip .,0;ja" met 'een 'ding levensmiddelen voo,^ Fngelan h is ju de Noordzee door een Duitsche «rui-er .ongehouden, en opgebracht naar Sylt. Het AmeriKaansche ministerie van jhuiten- ïandsfT.è zaken doet thans alle ik utile om toe risten het op reis gaan naar Europa ai. te raden, virJat hun aanwezigheid in de ••lOilogszuie tot diplomatieke verwikkelingen aanleiding zou kun nen geven. De correspondent van ae „New YoV'i Times" te Chirk ridge (Massachusetts) meldt dat de leeuw voor het Germaansche museum van de Harvard- universiteit, een gjitt van den seizer, hekleed is mot kiip met het opschrift: 1147 lijken; nieuwe gift van den keizer, herinnering aan den Lusitania- sluii.rn.oord". In verschillende steden in Engeland, vooral in Londen en Liverpool, zijn dezer dagen hevige opstootjes geweest tegen de daar wonende Duit schers. Tal van winkels en magazijnen van Duitschers werden door de woedende menigte verwoest. De schade is zeer groot. Een en ander vond zijn oorzaak in het barbaarsche optreden van Duitschland tegen de „Lusitania". De schade te Liverpool wordt op 40.000 en die te Londen op 20.000 pond sterling geschat. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 12 Mei. Oorlogscrediet enz. De beraadslaging over het buitengenwoon oor logscrediet met de motie ter Laan en het wets ontwerp tot bestendiging van den Staat van beleg wordt voortgezet. De minister van oorlog beantwoordt de gemaakte opmerkingen, vooreerst met betrek king tot de administratie. Wat de administratie aangaathet moge waar zyn, dat die niet zoo ingewikkeld is, maar men vergete niet, dat hoe goed ook onze mobilisatie was voorbereid, natuur lijk met de mobilisatie een aantal personen die de administratie thans voeren, dit voor het eerst doen. Terwijl erin gewonen tijd maar pl.m.300 administrateurs zjjn, zijn er thans 1200 a 1300. Elke compagnie heeft zyn administrateur en voor het meerendeel zijn het geïmproviseerde admini strateurs. Het spreekt van zelf, dat dit de con trole op de administratie bezwaarlijkt. In gewone tyden kan de administratie van een jaar eerst worden afgesloten met September van het volgend jaar en in Juni kunnen er nog vorderingen inko men. En dan werkt men aan de hand van een begrooting hetgeen nu niet het geval is. Wanneer de minister nu met cijfers voor de Kamer kwam, die later niet juist bleken, dan zouden daarop weer aanmerkingen worden ge maakt. Vooralsnog kan spr. met vry voldoende zekerheid zeggen, dat van de tot dusver toegestane 100 mill oen 15 millioen zal beschikbaar blijven. Verder hoopt spr. al het mogelijke te doen, opdat spoed worde gemaakt met de definitieve overleg ging der rekening. Thans gaat spr. over tot het beantwoorden van de vele aanmerkingen, voor zooveel als dit in zijn vermogep is. In eerste plaats de quaes tie de verloven van de landweer. Zooals de bladen reeds hebben gemeld, Hf»' in de bedoeling om ook het kader van de oudste landweer- en landstormlicbting naar huis te zenden, doch het te benutten om den vrjj - willigen landstorm in de plaatsen van hun inwo ning te oefenen. Alleen zullen zy, die in oplei ding zijn voor hoogeren rang overblijven en alleen, wanneer zij het zelf wenschen. Zoodra toen het besluit omtrent de oudste land- weerlichting bekend werd, vroeg men dadelijk «Eu nu En nu Komt nu de volgende lichting niet aan de beurt om naar huis te worden ge zonden De minister zal dat doen, rustig, wanneer de omstandigheden dat veroorloven. In zake hooi-verloven kan de minister geen be paalde toezeggingen doen Bij het verleenen van land bouw verloven is gebleken dat daarvan mis bruik is gemaakt. De minister verdedigt voorts zijn houding be tredende het niet verleenen van verlof op den 1 Meidag. Wat mogelijk is, zal de minister gaarne doen. Dat het evenwel gebeuren kan, dat er wel eens menschen op Zondag moeten reizen, is jammer voor ben, die daartegen gemoedsbezwaren hebben, maar dat is onmogelijk uit te zoeken. Het zou eerder wenschelijk zijn, dat de veldpredikers den menschen zeiden, dat zij zich in de buitengewone omstandigheden daar gerust overheen kunnen zetten. Ook zouden de «vrije burgers" in de forten moeten weggezonden worden. Maar kan dat nu toch Die forten moeten elk oogenblik gereed zijn. Het inhouden van verlof als bijkomende straf is een fout geweest van den commandant en is maar zeer sporadisch voorgekomen. Verder bespreekt de minister nog een lange reeks opmerkingen van allerlei aard, waarbij hij o.m. de inhouding der tractementen en toelagen der post- en telegraafambtenaren, die reserve officieren zijn, verdedigt. Over de vergoedingen kan de minister niet an ders verklaren dan dat deze zoo loyaal mogelijk worden verleend. Den burgemeesters kan hij nog eens aanmanen niet schriel te zijn. De dislocatie van het leger behoort tot de be voegdheden van den opperbevelhebber. Spr. wil zich in deze zaken niet mengen. Aan de goede mobilisatie is het voor een goed deel te danken, dat we niet in oorlog zijn geko men. We hebben nu ons leger geconsolideerd. - Het kader is geoefend en voorbereid. Dit werd in den aanvang zeer bemoeilijkt door het groote aantal adspirant-kader-reservisten, juist op 1 Augustus. Er waren er '2000, en daarbij was een groot tekort aan beroepsofficieren en een zeer groot tekort aan officieren in het algemeen. Van die 2000 zijn nu 330 officier, 200 vaandrig en 800 sergeant. Thans is de opleiding in vollen gang. Het aantal reserve-officieren overtreft het aantal be roepsofficieren er zijn sedert 1 Augustus ODge- veer 400 reserve-officieren aangesteld. Het insti tuut heeft zijn plaats in ons leger voorgoed verworven. De minister bespreekt in den breede de ont wikkelingscursussen, die z.i. voldoende gesteund zijn. Hij bestrijdt de klachten over te weinig vrij heid van lectuur (verbod verspreiding van «Het Volk" enzen beperking van het vereenigen an vergaderen (z.g. mobilisatieclubs). Aan het slot van zeide de minister fn ons leger zijn goede en slechte officieren, rechtvaardigen en zij, die de zaken lichtvaardiger opvatten, het zijn vogels van diverse pluimage, maar in het algemeen kan zeer zeker worden gezegd en als minister van oorlog is het hem een beboefie dit te verklaren, dat zij opgewassen zijn tegen hun taak en dat zij bij het vervullen van die moeilijke taak en daar waar zij wellicht den dood met hun mannen tegemoet gaan, het gevoel hebben, dat zij voor die mannen al het mogelijke moetén doen. Redevoeringen en met tendenz ge stelde vragen als in deze drie, welhaast vier dagen, doen aan de krijgstucht meer afbreuk dan wanneer er een paar officieren niet op de hoogte zijn van hun taak. Hierna volgen replieken, waarbij de heerT e r Laan zijn motie intrekt, in de hoop dat het de laatste maal moge zijn, dat zijn partij is achteruitgesteld in het leger, zooals ter zake de mobilisatieclubs en «Het Volk." De, rp i n i s t e r dupliceert. Hij zegt overwe ging toe van van het denkbeeld van deinstalling vaD provinciale commissies van beroep in zake de vergoedingen. Aan gezinnen van ongehuwden, zoo verklaart hij alsnog, kan hij geen vergoeding toekennen, reeds uit dezen hoofde, dat dan de deur wagenwijd opengezet zou worden voor aller lei misbruiken, alle andere consciëntiebezwaren daargelaten. Mobilisatieclubs zijn evenmin verbo den als «Het Volk Concrete gevallen van ont binding zijn natuurlijk te onderzoeken en dat zal de minister ook doen. De artikelen en heel het wetsontwerp buiten gewoon oorlogscrediet worden z.h.s. aangenomen, eveneens het wetsontwerp tot nadere verhooging van VIII der Staatsbegrooting van 4914 (kosten verhooging pensioen van militairen beneden den rang van officier) en het "wetsontwerp voor bij zondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. De reis van Mgr. Nolens. Uit Rome wordt aan het „Centrum" gemeld, dat in ide afecheidsaudiëntie door den Paus aan Mglr. Nolens! verleend, Z. H. aan den Nederland se-hen prelaat een opdracht meegaf voor H M. de Koningin. Men meldt ons uit Den Haag, dat dr. Nolens daar gisteravond uit Rome is teruggekeerd. Bevorderingswet voor de zeemacht 1902. Ingediend is een. wetsontwerp tot tijdelijke af wijking Van de bepalingen der „Bevorderingswet voor de zceftnacht 1902". Duurtetoeslag. Naar ,.De Tijd" uit goede bron verneemt, lir-aft de regeering den spoorweg-directies gevraagd, oii er overwegende bezwaren besitaan tot het verleeJ nen van een duurte-toeslag! aan het Nederlandse!' personeel gfedrurende den tijid der mobilisatie. Aam gezien, de b rut oj win sten der maatschappijen in de laatste jaren toch door het rijk gewaarborgd blijven gedurende de mobilisatie, krachtens de overeenkomsten, hebben de directies tot gunstige adviseering besloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2