Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. worden verspreid over de houding van den H. Stoel bij een uitbreken van den oorlog, zijn legio. Het heet o.a., dat de Paus in dat geval naar Spanje zou uitwijken, en wel op aandringen van Oostenrijksche en Duitsche prelaten. Met de meeste stelligheid kan ik u verzekeren, dat ten Vaticane in de verantwoordelijke kringen een dergelijke uitwijking naar Sparije zelfs niet in overweging is genomen. Nadrukkelijk worden dan ook katho lieke bladen gewaarschuwd, om zich niet tot tolk van deze en dergelyke onzinnige berichten te maken. Ook bij een uitbreken van den oorlog tusschen Italië en de middel-Europeesche mogendheden zal de Paus te Rome verblijven. Zelfs de bij het Vaticaan geaccrediteerde gezanten dezer mogend heden zullen op hun post blijven, en eerst voor het geweld zou geweken worden, tevens om te bewijzen, dat de Italiaansche Waarborgen wet eenzijdig en van nul en geener waarde is. Vaster dan ooit houdt men zich te Rome overtuigd, dat het huidige Europeesche conflict ook de oplossing zal brengen van de Romeinsche quaestie, en reeds verluiden stemmen, dat deze zal gevonden worden in een internationale Waarborgenwet, ondertee kend door alle groote mogendheden en waarin de souvereiniteit van den H. Stoel wordt erkend. Bommen op Ilollandsche trawler. De »N. R. Ct.« schrijft naar aanleiding van het werpen van bommen op de trawler »'s Graven hage« Het is nog slechts enkele dagen geleden, sedert het geval met de »Katwijk« definitief tot een eind is gebracht het geval van de »Katwijk«, waar uit, naar luidt van de bewoordingen der Duitsche verklaring van 19 April, «zooals vanzelf spreekt", niet mocht worden afgeleid, dat hetzij by de Duitsche regeering, hetzij bij de Duitsche marine «eenige bedoeling" bestond, een aanval op een Nederlandsch schip te ondernemen. Deze verkla ring was een bevestiging van de verklaring van ongeveer 11 April, afgelegd naar aanleiding van een verzoek om opheldering over de voorvallen met de »Medea«, de »Zaanstroom« en de «Bata- vier«, by welke verklaring gezegd werd, dat «er van een veranderde politieke gedragslijn geen sprake was." Onder deze omstandigheden doet de gebeurtenis met bovenvermelden IJmuider stoomtreiler, die sterk doet denken aan die met de «Zevenbergencc, dubbel pynlyk aan. De gebeurtenis met de «Ze- venbergen« is tot nu toe onopgehelderd gebleven, Het daaromtrent door de Duitsche regeering aan onze regeering ingediende rapport geeft de om standigheden, waaronder een Duitsch vliegtuig op den dag (waarop naar de «Zevenbergend met bommen geworpen is) zich in de Noordzee in de nabijheid van een Nederlandsch stoomschip heeft bevonden, zoo verschillend weer van die, welke de »Zevenbergen« betreffen, dat de Nederlandsche regeering onder aanwijzing der verschilpunten als hare meening heeft doen kennen, dat het Duitsch rapport geen betrekking kan hebben op het vlieg tuig, dat de bommen naby de «Zevenbergen heeft geworpen. En sedert heeft men daarvan niet meer vernomen. Ook vroeger is naar treilers met bommen geworpen. Materieele schade is in geen van deze gevallen toegebracht. Dit belet evenwel niet, te verlangen, dat ook aan dit bedrijf nu een eind zal worden gemaakt. Men mag verwachten, dat de Duitsche marine te water na het geval met de «Katwijk de noodzakeljjke voorzichtigheid zal willen in acht nemen, maar diezelfde voorzichtigheid mag worden geëischt van de marine te lucht. De Ne derlandsche scheepvaart, die hare neutraliteits- plichten nauwgezet in acht neemt, heeft er reeht op, niet van uit vliegtuigen, vanwaaruit blykbaar niet nauwkeurig waargenomen kan worden, in haar vreedzaam bedrijf te worden verontrust. Nog steeds komen berichten te Warschau bin nen, dië getuigen van den jammerlijken toestand, waarin de Poolsche boeren binnen de Duitsche linies verkeeren. De ongelukkigen staan op het punt te verhongeren, daar zoo goed als pi het aanwezige voedsel door de overweldigers in be slag is genomen. Gemeld wordt, dat de Duitschers een groot aan tal stoomploegen hebben laten komen en thans, met behulp van den afgedwongen arbeid der Poolsche boeren, hop, tarwe en rogge zaaien, die, bij den oogst, waarschijnlijk 60 pCt. van de nor male opbrengst zal opleveren. Daar de Duit schers echter-dezen oogst grootendeels voor hun eigen legers zullen gebruiken, wordt hiermede het voedingsvraagstuk voor de rampzalige plat telandsbevolking van het totaal verwoeste Polen niet opgelost. Een eeuw Nederlandsclie stad. Ter herdenking van het feit, dat Roermond, vóór een eeuw bij het Koninkrijk der Neder landen werd gevoegd, werd Woensdag 12 Mei een buitengewone zitting van den geweenteraad gehouden. Door Burgemeester Sanders werd een feestrede gehouden. De geschiedenis van onze bisschopsstad Roermond, aldus de voorzitter, zoo gunstig en schoon gelegen aan de samenvloeiing van Maas en Roer, is een geschiedenis, rijk aan treffende gebeurtenissen Roermond gaf den keizer wat des keizers is en Gode wat Godes is. Hierover haalde spiv twee bewijzen aanle het bezit van de gedreven bokaal, in 1588 door Johan Willem van Gulik, Kleef en Berg, Graaf zü der Marck und Ravensburg, heer van Ravenstein geschonken aan Roermond voor „burgertrouw" burgertrouw zat de Roermondenaars van oudsher in het bloed. In 1459 deden alleen Roermond en Grave hun trouw aan Graaf Arnold gestand. Verder wees spr. op de O. L. V. Munsterkerk, in 1218—1224 gebouwd door Gerard door III dr. Cuypers, de glorie van Roermond, in oorspronke- lijken luister hersteld. Verder bracht spr. in herinnering enkele zeer gewichtige feiten uit de geschiedenis der Roerstede. Roermond werd 1 September 1543 bezet door 't leger van Karei V van 1572-6 Oct. 1572 werd het bezet door het leger van Willem I van Oranje; van 1572 1632 was het wederom Spaansch van 1652—1637 Staatsch. 1632- 1702 Spaansch.; 1702-1716 Staatsch.1716- 1792 Oostenrijksch 11 Dec. 1792-5 Maart 1793 Fransch5 Maart 1793—7 October 1794 Oosten rijksch 7 Oct. 1794-13 Jan. 1814 Fransch 13 Jan. 1814—10 Maart 1814 onafhankelijk 10 Maart 181412 Sept. 1814 ingelijfd bij 't nieuw opgerichte gouvernement van den Beneden-Rijn het congres van Weenen bepaalde dat een deel van het gouvernement van den Beneden- en Midden-Rijn, waaronder Roermond, in souverei niteit werd overgedragen aan Z. M. den Koning der Nederlanden12 Mei 1815 had de inbezit neming plaals en trad mr. Verstolk van Soelen op als commissaris-generaal van de in bezit ge- men landstreek, met hoofdplaats Luik. Heden dus, is het de historische dag, waarop Roermond vóór jaren Nederlandsch werd, in welken tijd het vast werd saneengesmeed met het Huis dei- Oranjes, waarméde het reeds door de Nassau- sche vorsten vóór eenwen her verbonden was, sinds den tijd, toen het nog was de hoofdstad van Gelre's Overkwartier, Gravin Richardis van Nassau, moeder van den stichtster der O. L Vr. Kerk. is in die kerk begraven, evenals haar zoon, graaf Gerard III en zijn gemalin Margaretha van Brabant. Evenals vóór honderd jaren, zijn ook nu de tijden ernstig. Toen hoorde men nog de naklank van het kanongebulder van Leipzig, toen leefde men onder 't oorlogsrumoer op Fransch grondgebied en zag het geestesoog reeds Water loo, waar Nederlands leger zooveel wapenroem verwierf en Nederl. onafhankelijkheid werd ge waarborgd. Nu hoort men wederom den oor- logsdonder, Godlof buiten onze grenspalen. Door de krachtige pogingen van onze geliefde Koningin, gesteund door den rusteloozen arbeid Harer verantwoordelijke raadslieden, gebaseerd op een machtigen, vredelievenden volkswil, vermeenen wij, als God het belieft, in vrede te blijven leven, overtuigd, dat als, wat God verhoede, het anders mocht zijn, gansch Nederland om den troon onzer geëerbiedige Landsvrouwe zich zou scharen, om haar in staat te stellen, te bewaar heiden Haar Koninklijke wapenspreuk Je Mai- tiendrai. Lang leve Hare Majesteit de Koningin. Lang leve het Vorstelijk Huis. Lang leve, groeie en bloeie Roermond. (Langdurig applaus). Op voorstel van den voorzitter werd een tele grafisch adres van hulde aan H. M. de Koningin verzonden op voorstel van B. en W. werd voorts besloten tot het stichten van drie studiebeurzen, elk van 100 gulden 's jaars. Na de vergadering bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen er werden een tweetal pho- tografische opnamen gedaan. („Tel.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichl in den morgen van 15 Mei medegedeeld door htt Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 749.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matigen westelijken tot zuidelijken wind,tijdelijk opklarend. Later toenemende bewolking met kans op regen of onweer, aanvankelijk warmer. Encycliekfeest. Morgén-avond zal in het Bondsgebouw aan do Lange Haven een feestvergadering; worden gehou den ter viering van het Encycliekfeest. 's Mor gens om 10 uur wordt in de Singelkerk een plechtigé H. Mis opgedragen tot intentie van do nateurs en leden. In de feestvergadering zal de eerw. pater Elsensohn de feestrede houden. De afdeeliogen van vermaak zullen de vergadering Opluisteren. Bloemententoonstelling. Het bestuur van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond maakt bekend, dat in Augus tus weer een bloemententoonstelling zal worden georganiseerd. De deelneming is uitsluitend voor donateurs en leden van den Volksbond en voor de leer lingen der Katholieke scholen. Er zijn 4 soorten van planten Geranium, Be. gonia, Fuchsia en Agratum welke Woensdag 19 en Donderdag 20 Mei in het bondsgebouw ver krijgbaar zijn. Voorts worden nog op de tentoonstelling inge wacht planten met het loodje van vorige ja ren vrij gekweekte planten versche en ge droogde bouquetten van wildgroeiende planten voorwerpen van huisvlijt en vrouwelijke hand werken inzendingen ter opluistering. Blijkens De oorlogsleening. de thans gepubliceerde statistiek der inschrijvingen op de Slaatsleening 1914 be droeg het aantal inschrijvingen te Schiedam 18 voor bedragen van f 10067 voor f 200 - f 500 24 voor f600-fl000 10 fll00-f2500, 5 voor f2600f5000; 1 voor f5100—f 10000; voor hoogere bedragen geen. Het geheele aantal deelnemers beliep 125, mgt een totaal bedrag van f 91.400. Gevonden voorwerpen. Aan het commissariaat van Politie te bevragen huissleutel, ring met sleutel, damestaschje met inhoud, rozenkrans, rolletje heel fijn koperdraad in een winkel aan de Hoogstraat achtergelaten, kinderschoentje, hondenpenning 1915, zwarte vrouwenzak met inhoud. Aan de volgende adressen rozenkrans, Bijl, Hoofdstraat 111ring met sleutels, Leenderts, Veenlantstraat 24; bruine herdershond, reu, Sehell, Schie 90ledige reticule, v. Meurs, Singel 184portemonnaie met inhoud, Oirschot, Zijlstraat 66 rozenkrans, v. 't Hof, Hagastraat 35porte monnaie met rozenkrans, Polderman, Th. a Kem- pisslraat 19 hondenpenning van 1915, Huiskens, Goereeschestraat 5 rozenkrans, Nederpelt, Broers- vest 9 damestaschje met inhoud, wed. Vlaming, Broersvest 96portemonnaie met inhoud, 11. Janse, Kethelstraat 4. Gister werd van de Werf Gusto der firma A. F. Smulders, alhier, te water gela ten de stalen romp van een 200-tons drijvende eleclrische derrick- en draaikraan, welke deze firma voor een buitenlandsehe Regeering in aan bouw heeft. De commies J. L. Rietbergen j.e,r II. IJ. S.'M. is verplaatst van Schiedam naar Delft lie de nmorgen is de 46-j a r i g e M. C wonende te Rotterdam bij het lossen van balen koffie uit een schuit aan de Lange Haven in een, in die haven liggend schuitje gevallen. Dr. van Leeuwen constateerde dat de man den linkerpols op twee plaatsen gebroken had. Na verbonden te zijn is de man naar huis terug gekeerd. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit een aan de Lange Haven uitkomende kel derkast een paar zwart-vetlederen rijgbottines is ontvreemd. Door den rijksambtenaar II. B. i s bij de politie aangifte gedaan, dat uit zyn tuin gisteravond om kwart over tien door een 24-jarig jongmensch seringen zijn ontvreemd. D e 15-j arige J. Vos fietste gis- ter-middag met een koffertje aan de hand langs de Lange Haven, toen hij door een ongelukkig toeval kwam te vallen en met fiets en al in het water terecht kwam Voorbijgangers, wisten hem met behulp van een haak op het droge te krijgen. Even later werden ook de fiets en het koffertje opgehaald. De Rotte rdamsche melkin- richting richtte in de perceelen Nieuwe Haven 279-281 alhier een afleveringslokaal in voorde bediening van haar Schiedamsche clientèle. De inrichting is voorzien van de noodige apparaten voor het wegen en afkoelen der melk, en .voorts zijn alle maatregelen getroffénom een hygiënische behandeling van de melk te waarborgen. O.a- is de stookplaats geheel afgescheiden van de lokalen waar de melk bewaard wordt om iedere verontreiniging te voorkomen. Een ieder kan zich daarvan overtuigen, daar de directie in den loop van de volgende week de inrichting ter bezichtiging voor belangstellenden zal open stellen. Hoogwater te Schiedam: Zondag 16 Mei 5.31 v.m 5.43 n.m. Maandag 17 Mei 5.53 v.m., 6.18 n.m. DIT ROTTERDAM. Het heden-nacht, binnengekomen Zweedsche stoomschip „Abisko" meldt een drijvende mijn aan boord te hebben. De mijn welke bij Diog- gersbank was opgepikt is naar de Kruithoven te Vlaardingen overgebracht waar de marine ze onschadelijk zou maken. Een 100ja rige. Vandaag wordt de wed. F. Genegel te Coevorden honderd jaar. Geen kermis te Utrecht, In de gis teren te Utrecht gehouden raadszitting werden behandeld eenige adressen, om dit jaar de ker mis niet te doen doorgaan. B. en W. hadden daarop een afwijzend prae-advies uitgebracht, mede in verband met hun reeds vroeger geuite meening om de kermis wel te doen doorgaan. Dit prae-advies werd thans met 20 stemmen tegen en 13 voor, verworpen, zoodat dit jaar de kermis niet doorgaat. Bran d. Donderdagavond omstreeks half negen brak brand uit op den zolder van het bovenhuis, bewoond door den heer B., in de St. Eloij- straat te 's-Sertogenbosch. Toen de brand ontdekt werd, was hij reeds zeer hevig en kon van de aanwezige goederen weinig of niets meer in veiligheid worden gebracht. De brand weer, die aanrukte met drie spuiten, zoodat, hoewel de eerste aanblik den indruk gaf, dat groot gevaar dreigde voor de belendende per ceelen, deze toch gespaard bleven en de brand zich bepaalde tot den zolder, waar hij was ontstaan. Niettemin hebben de bewoners der aangrenzende woningen nogal waterschade geleden. De inboedel van den heer B., is bijna geheel vernield, deels door het vuur en water, maar vooral door het instorten van den zolder der woning. De kinderen, die te bed lagen, konden tijdig gered worden. ('s-Hert. Crt.) Drukte bij den telegraafdienst. Op het «ogenblik zijn in het telegraafkantoor te 'sGra- venhage geplaatst 10 Morse-toestellen en 18 Hug- hes-toe stellen, waarvan drie met twee en een met drie jtyperaderen. In het tijdelijk tot tele gram-telefoonkamer ingerichte vertrek staan nog 2 Hughes-toestellen. In dienst zijn op het «ogen blik 126 telegraafambtenaren en 67 telefonis ten. De tuinders. Dat de invloed van de tijdsomstandigheden zeer door de tuinders wordt gevoeld, blijkt uit de ontvangsten van de Oude Delftsche Groentenveiling te Delft. Van 't begin der .veilingen af, is ongeveer f 100.000 minder ontvangen dan over 't zelfde tijdvak van het vorig jaar, toen er voor f230 000 werd geveild. De oorzaak daarvan moet voornamelijk worden gezocht in de lage sla-prijzen. Wel wordt gere geld uitgevoerd, maar de prijzen van alle groenten zijn lager dan in 't begin der vei lingen. Steuncomitétrekkers. Naar de „Ned." verneemt, zijn Zondagavond bij de entree der Dierentuin-kermis te Den Haag, niet minder dan 40 personen genoteerd, die de kermis wil den bezoeken en door het Haagsche Steuncomité worden geholpen. Hun toelage is terstond ge ëindigd. Naast dit bericht klinkt dubbel aandoenlijk dat 10 pcL van de kermis entrees ten bate komt van het Haagsche Steuncomité. Ondeugdelijk vleesch. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Msb." In den laatsten tijd leverde een leverancier van rund vleesch alhier inferieure kwaliteit vleesch. Drie landweer-soldaten, slagers van beroep, maak ten hiervan rapport, met het gevolg, dat alleen Dinsdag zestien koeien afgekeurd werden, be stemd voor de manschappen. Veel haring. Van een visscher te Har derwijk was dezer dagen de haringvangst in de reepnetten zóó groot, dat twee schuiten de ge vangen hoeveelheid niet konden vervoeren en een deel van de vangst weer aan de zee moest worden prijsgegeven. Valsch Duitsch geld. De laatste weken worden vau uit de Duitsche grensplaatsen nog al eens gevallen van valsche muntcirculatie gemeld. Den laatsten keer, een paar weken ge leden, waren het twintig-markbiljetten, welke in omloop gebracht waren. Thans blijkt, dat vooral in het gebied van den beneden-Rijn eenige valsche vijfmark-stukken zijn ontdeki. Ze zijn vrij goed nagemaakt, dragen het jaartal 1876 en den beeldenaar van koning Albert van Saksen. Men zij dus hier te lande wel indach tig 1 Een smokkelaar doodgeschoten. Omtrent het gebeurde te Nispen verneemt „De Grondwet" het volgende Dinsdagnacht omstreeks twee uur, bemerkte een schildwacht van het 2e regiment landweer onder Huybergen, dat een zevental smokkelaars, allen beladen met zakken meel, door het beekje „De Wever" de Belgische grens wilde overtrekken. Een der kerels was midden in het beekje gaan staan en nam van de andere de zakken over om ze aan den anderen kant te brengen. De schildwacht riep de kerels toe, maar deze trachtten toen zoo vlug mogelijk den Belgischen oever te bereiken. Toen ze niet wilden blijven staan, lostte de soldaat 3 schoten, waarvan er twee een zekere Willem Stroop, oud-veld wachter te Nispen, doch den laatsten tijd. strooper van beroep, doodelijk troffen. Met een gil sloeg hij achterover en was op hetzelfde oogenblik overleden. De eene kogel had hem in het bovenbeen, de andere achter het rechteroor getroffen. De geheele bende, waaronder de zoon van het slachtoffer, ontkwam op Belgisch gebied. De ongelukkige is gehuwd en vader van 9 kinderen. Smokkelhandel. Men schrijft uit Val- kenswaard De smokkelhandel op dö Belgische grens is hoewel zeer beperkt, niet geheel opgehouden. De Belgen en Hollanders, die voor het geregeld verkeer worden toegelaten, moeten een verkla ring teekenen, dat zij geen kranten of brieven over de grens zullen voeren. Zij moeten een borgtocht van 100 fr. storten en loopen nog grootere boeten op, wanneer de Duitsche grens posten, hen visiteerend, de verboden artikelen op hen bevinden. Aan zekeren Kr. te Vijlen-Vaals is wegens medeplichtigheid aan het smokkelen van paar den eveneens het verblijf ontzegd in het in staat van beleg verklaarde gebied. De maré chaussees hebben Kr. aangehouden en aan het bevel uitvoering gegeven. Op Jast van d^ commandant van het veld-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2