Binnenland. 'Htads- en ttewestelijk Nieuws. het Duitsche en O.H. hoofdkwartier valt te melden, dat de verbonden over het geheele front hun opmarsch voortzetten. In de streek ten Zuiden van de Beneden- Piliea tot aan de Weichsel achtervolgden de verbonden .troepen ook verder den retireeren- den vyand. Het bruggenhoofd van Jaroslau aan de San is stormenderhand veroverd. Onze troepen bereik ten Marwitz in de streek van Dobromil. Het 10e Oostenrijk-Hongaarsche korps staat in Midden-Galicië voor de poorten van zijn garni- zoenstad Przemysl. Een sterke Russische achterhoede-afdeeling werd gisteren in de streek van de Margiera hoogte uiteengedreven, waarbij 7 kanonnen, 11 mitrailleurs en ruim 1000 gevangenen in onze handen vielen. Onze troepen trokken heden-morgen geest driftig door de bevolking begroet Sambor binnen. Ten Noorden en ten Zuiden van Augustowo en ter weerszijden van Omulew mislukten krach tige Russische nachtelijke aanvallen, onder zware verliezen voor den tegenstander, die 245 gevan genen in onze handen liet. AAN DG DARDANELLES De Engelsche gezant heeft van den bevel voerenden admiraal op de Engelsche vloot aan de Dardanellen bericht gekregen van de aanwe zigheid van Duitsche duikbooten in de Middel- landsche Zee. De Atheensche bladen melden, dat een Duit sche duikboot bij Kaap Doro op het eiland Euboea gezien is. Uit Constantinopel wordt gemeld: Bij Ariboeroe kan de vijand in weerwil van de versterkingen die hij kreeg, niet uit zijne ver schansingen oprukken. Op enkele punten trachtte de vijand dit te doen, doch zijne pogingen mislukten door onzen krachtigen tegenaanval. Het in de Morto baai tot zinken gebrachte schip is het Engelsche pantserschip „Goliath". Het grootste deel der bemanning verdronk. Deze zegepraal werd behaald door onzen torpe. dobootjager- „Moeavenet i Milly", die, nadat hij zijne opdracht met succes ten uitvoer had ge bracht, ongedeerd terugkeerde. Vijandelijke torpedobooten werden gedwongen zich voor het vuur onzer kustbatterijen terug te trekken. Onder de vijandelijke torpedobooten hoorde men zware ontploffingen. Onze kustbatterijen aan de kust van Anatolië bombardeerden met succes de vijandelijke lan. dingsplaats en de vijandelijke legerplaats bij Sed-ul Bahr, waar een groote brand ontstond. Het pantserschip „Charles Martel", dat zonder succes onze Anatolische batterijen beschoot, werd tweemaal getroffen. De Fransche kruiser „Jeanne d'Arc" trachtte te Fenique aan de kust van Anatolië troepen te landen, doch bij onzen legenaanval sloegen de gelande soldaten op de vlucht. De kruiser trok zich terug. Behalve het pantserschip „Goliath" moet ook nog een Engelsche torpedojager door de Turken in den grond zijn geboord. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Naar alle waarschijnlijkheid is een Duitsche duikboot bij de kust van Northumberland, door het stoomschip »Collairnie« tot zinken gebracht. Volgens de «New Castle Evening Chronicle«, heeft de kapitein van genoemd schip, bij zijn aankomst te Blyth, verhaald, dat de bemanning plotseling een schok voelde. Onmiddellijk daarop werd een hoeveelheid .olie aan de oppervlakte van het water waargenomen, waaruit men afleidde, dat het schip een duikboot geramd had. De »Collairnie« bevond zich op het oogenblik, waarop de schok gevoeld werd, in de Dabijheid van de plaats, waar de «Queen Wilhelmina« en de »Don« getorpedeerd waren. De »L u si t a ni a« De nota door de Vereenigde Staten aan de Duitsche regeering toegezonden is in zeer hoffe lijke bewoordingen gesteld. Na gewezen te hebben op de schending van Amerkaansche rechten in de open zee door het torpedeeren van de »Lusitania« waarbij meer dan 100 Amerikaansche burgers het leven ver loren, het doen zinken van de »Falaba« waarbij een Amenkaansch burger om het leven kwam en de aanval door een Duitsch luchtschip op het Amerikaansche schip «Cushing® waarbij twee Amerikanen gedood werden, zegt de nota, dat, waar de Duitsche regeering steeds getoond heeft den internationale verplichtingen te erkennen, zij kan er derhalve niet toe komen te gelooven, dat deze daden, zoo absoluut in strijd met de wetten en praktijken en den geest van moderne oorlog voering de goedkeuring of de sanctie dezer groote regeering zouden kunnen wegdragen. De regeering der Vereenigde Staten wenscht daarom de aandacht van de keizerlijk Duitsche regeering met den meesten ernst op het feit te vestigen, dat de bezwaren tegen haar huidige wijze van oorlogvoeren tegen den handel van haar vijanden gelegen zijn in de practische onmoge lijkheid om onderzeeërs bij de vernietiging van dezen handel te gebruiken zonder de wetten der billijkheid, rede, rechtvaardigheid en menschelijk- heid, welke door alle moderne volken als gebie dend erkend worden, te overtreden. Het is voor hen practiscb onmogelijk om de schepen buit te maken, en indien zij de bemanning der buitge maakte schepen niet aan boord kunnen nemen> kunDen zij de schepen niet tot zinken brengen, zonder de bemanning en allen, die aan boord zija, in de kleine reddingbooten aan de willekeur der zee over te laten. Zij verwacht dan ook vol vertrouwen, dat de keizerlijk Duitsche regeering de daden, waarover de Vereenigde Staten zich beklagen, zal desavou- zeeren, dat zij vergoeding zal aanbieden, voor zoover vergoeding mogelijk is, voor de schade, welke niet te meten is, en dat zij onmiddellijk stappen zal doen om de herhaling te voorkomen, van iets, wat zoo geheel in stryd is met de begin selen van oorlogvoeren, waarvoor de keizerlijk- Duitsche regeering in het verleden zoo wijs en zoo krachtig opgekomen is. De regeering en het volk der Vereenigde Staten verwachten van de keizerlijk-Duitsche regeering een rechtvaardige, spoedige en beschaafde daad met des te meer ver trouwen, wijl de Vereenigde Staten en Duitsch- land niet alleen met elkaar verbonden zijn door bijzondere banden van vriendschap, maar daaren boven door de expliciete bepalingen van het ver drag van 1828 tusschen de Vereenigde Staten en het koninkryk Pruisen. Betuigingen van spijt en aanbiedingen van scha devergoeding in geval van vernietiging van neu trale schepen, die bij vergissing in den grond geboord zyn, kunnen aan de internationale ver plichtingen voldoen, indien geen menschenlevens te betreuren vallen. Zjj kunnen echter geen prak tijk rechtvaardigen of verontschuldigen, waarvan 't natuurlijke gevolg is, dat neutrale naties en neutrale personen aan nieuwe en onmetelijke ge varen zijn blootgesteld. De keizerlijke Duitsche regeering zal met verwachten, dat de regeering der Vereenigde Staten eenig woord of eenige daad zal achterwege laten, noodzakelijk voor de uitoe fening van haar heiligen plicht om de rechten der Vereenigde Staten en zijn burgers te band haven en de vrije uitoefening en het vrije genot van die rechten te beschermen. ALLERLEI NIEUWS, De »Daily News" verneemt uit Chicago, dat er groote fabrieken van potasch in Utah zullen worden opgericht, om zelf te voorzien in de be hoefte aan genoemd artikel, dat ieder jaar ten bedrage van 25 millioen gulden uit Duitschland werd ingevoerd. De «Tribuna" de tienève maakt melding van de oprichting van een comité te Lqzern, dat zich ten doel stelt een Zwitsersche nijverheid van speelgoed in het leven te roepen. Het Zweedsche stoomschip «Bjoern", geladen met erts en levensmiddelen, en onderweg naar Londen, is aangehouden en naar Hamburg opgebracht. Een Fransch vlieger heeft in de stad Mum- ten (Elzas) verscheidene bommen geworpen, 1 man werd gedood, een vrouw den arm ontrukt. Ver scheidene anderen werden gewond. De Reichspost eischt, dat de Oostenryksche en Duitsche regeeringen tegenmaatregelen nemen naar aanleiding van de behandeling van vijandige vreemdelingen m Engeland. Mr. Howard, voorzitter van de Amerikaan sche Persvereenigmg, verklaart in de «Daily Mail«, dat zoowel de oorlogvoerenden als de neu trale landen van Europa hun nationaal gevoel, commercieel en sociaal leven op een onbepaalde verlenging van den oorlog heoben ingericht en daarop voorbereid zyn. «Ze zyn op het ergste voorbereid en nemen wel degelyk de mogelykheid ln aanmeikiog, dat de oorlog nog twee tot vijf jaar zal duren." Ongeveer 2000 beambten van de tram die uitgaat van de Londensche graafschap, hebben Vrydag het werk gestaakt en men verwachtte, naar de »Times« mededeelt, dat gisteren alle beambten opgeroepen zouden worden om te sta ken. De oorzaak van de staking is de weigering van den graafschapsraad om ook een oorlogstoe slag te geven aan die beambten, die meer dan 30 shilling per week verdienen. Totdusver was die toeslag alleen toegekend aan hen, die minder dan 30 shilling verdienen. Het Departement van Buitenlandsche Za ken te Washington heeft het Departement van Marine verzocht zoodra mogelijk een oorlogsschip uit te zenden naar de dichts bijgelegen haven bij do Amerikaansche kolonie Esperanza, waar de Yaqui-Indianen moord en plundering plegen. Bet is waarschijnlijk, dat vier oorlogsschepen naar Guaymas zullen vertrekken om vandaar een ex peditiecorps over het land te laten oprukken. H. M. de KoniDgin-Moeder zal a.s. Woensdag, 19 dezer, ia den namiddag een bezoek aan Rotter dam brengen en aldaar eenige instellingen be zichtigen, als het Gemeente-Ziekenhuisde Lu- pusinrichtinghet nieuwe ooglijdersgesticht en het gemeente museum. De reis van dr. Nolens. Mgr. dr. Nolens heeft kort na zyn terugkomst uit Rome en alvorens "hij heeft geconfereerd met minister Cert van der Linden, samensprekingen gehouden met den minister van buitenlandsche zaken, jhr. dr. Loudon, te diens woonhuize. Zaterdag heeft mr. Cort van der Linden aan zijn departement weder een onderhoud gehad met dr. Nolens. Nederlanders uit Rome. Bjj de redactie van de >R. K. Middenstander" te Leiden, is, naar wy vernemen bericht ingeko men van den welbekenden procurator-generaal der Norbertynen, Dr. J. Nouwens te Rome. Wegens den gespannen toestand in Italië, is ook dr. Nouwens uit Rome vertrokken en heelt hij een toevluchtsoord gevonden in Zwitserland, Dr. Nouwens toeft in Zurich, waar hij voorloo- pig denkt te blijven. Credietvoorziening Middenstand. Het bureau van den secretaris der commissie van uitvoering in zake de voorziening in de cre- dietbehoefte van den kleinen middenstand, den heer K. I. B. A. de Coster is voorloopig gevestigd in het Ministerie van Financiën, Kamer no. 14, Kneuterdyk 22 te 's-Gravenhage. Het Kamerlid Helsdingen. Omtrent den toestand van het lid der Tweede Kamer en van den Hnagschen gemeenteraad, den heer Helsdingen, die zooals gemeld, lydende is aan cholera nostras, wordt vernomen dat de patient nog steeds zwak is. Regeeringsmeel. Tot dusver heeft in de verschillende provinciën het volgende aantal gemeenten zich bereid ver klaard tarwemeel van de regeering te betrekken tot bereiding van regeeringsbrood k 12 cents per kg.in Zuid-Holland 60, in Noord-Holland 30, in Zeeland 25, in Overyssel 9, in Groningen 1 (de gemeente Groningen), in Gelderland 14, m Lim burg 2 (Maastricht en Roermond), in Noord- Brabant 9, in Utrecht 8, in Friesland 7,in Drente 1 (de gemeente Meppel.) De prijzen, waarvoor de gemeenten het tarwe meel van de regeering zullen betrekken, varieeren tusschen f 7 (in Vlaardingen) en f 13.50 (in Roer mond), per 100 kg. De gemiddelde prijs bedraagt f9 per 100 kg. Varkens. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft het percentage van de hoeveelheid in kg. van de voor uitvoer bestemde varkens, welke de exporteurs voor binnenlandsch verbruik moeten leveren voor deze maand, vastgesteld op 65, tegen 50 voor de afgeloopen maand. Dienovereenkomstig zal een exporteur voor elke 100 kg., die hij uitvoert 65 kg. voor binnenlandsch verbruik moeten beschikbaar stellen. Rpgge. De territoriale bevelhebber in de provinciën Friesland, Groningen en Drente heeft voor de in staat van beleg verklaarde gemeenten een veror dening vastgesteld volgens welke het verboden is rogge al dan niet vermengd met andere stofleD, hetzij in den vorm van brood, hetzy in eenigen anderen vorm, aan paarden en vee te voederen of te doen voederen, als paarden- of veevoeder gereed te maken, in paarden- of veestallen of in paardenkampen aanwezig te hebben. Algemeene Oefenplicht. Aan de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal is het volgende adres verzonden: Ondergeteekenden, vau oordeel, dat de veilig heid en waardigheid van den Staat eischem dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonderhandelingen, op elk gewild oogenblik over alle gezonde krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ernst aan op onverwijlde wet telijke invoering van Algemeene Oefenplicht en en aanvalling van den daarvoor mogelijk met vol komen toereikenden voorraad wapenen en mu nitie, en zulks in afwachting, dat de dringend noodige «Algemeene Dienstplicht, met Oefenplicht voor alle physiek geschikten zal zijn tot stand gekomen. Het adres is geteekend behalve door militaire autoriteiten, door een aantal personen die in handel, nijverheid wetenschap in ons land een vooraanstaande plaats innemen, bovendien ver klaren de oud-ministers van oorlog H. Colijn, W. Cool en H. P. Staal zich met de strekking van bovenstaand adres geheel te kunnen vereenigen- Prins Hendrik in Hoofddorp. Men schrijft ons uit Hoofddorp d d. 14 Mei Hoofddorp was hedenavond op de been. En geen wonder! Z. K. H. de Prins zou komen om een vergadering te presideeren van 't Roode Kruis met 't doel ook in den sector Sloten van de stelling Amsterdam comité's van 't Roode Kruis op te richten. Te acht uur arriveerde Z. K. H. met gevolg in vier auto's. De groote zaai van 't hotel de Beurs was met enkele honderden genoodigden gevuld, (die zich natuurlijk, vooral wat de dames betreft, speciaal opgetuigd had den) toen Z. K. H. voorafgegaan door burge meester Slob binnenschreed en op 't podium plaats nam. Ook zetten zich daar neder de generaals Ophorst (commandant der stelling Amsterdam) en Tonnet, benevens Jhr. Wittert van Hoogland en andere hooggeplaatste officie ren. De Prinselijke Praeses verleende allereerst 't woord aan generaal Tonnet, die een lesje in aardrijkskunde gaf in verband met den Roode- Kruisdienstdaarna wendde Z. K. H. zich met enkele woorden tot de aanwezigen en gaf ver-r volgens 't woord aan Jhr. Wittert van Hoog land, die een beknopt overzicht gaf van den verplegingsdienst, en eindigde met den burge meesters der verschillende betrokken gemeenten te verzoeken, de leiding op zich te willen nemen tot vorming van Roode-Kruiscomité's. De Prins sloot daarna de vergadering. Het Hoofddorpsche mobilisatie-muziekkorps speelde 't Wilhelmus en daarmee was 't uit. De Meer is dus koninklijk goedgekeurd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich! in den morgen van 17 Mei medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.9 te Breslau. Laagste barometerstand 743.9 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dagZwakke wind, meest uit oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, behoudens onweer, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Ambtsjubilé. De heer J. Schaafsma, directeur van het tele graafkantoor alhier herdacht Zaterdag den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de rijkstelegraaf. De jubilaris, die wenschte, dat dezen dag ongemerkt zou voorbijgaan, werd bij zyn komst op het kantoor, waar hij wegens on gesteldheid eenige weken afwezig was geweest, door het personeel der Rijkstelegrafie met een bloemenhulde verrast. Steun-comUé 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche bijdragen zijn sedert de vorige opgaaf giften inggkomen van N. N. f50; eenige sluis- eu brugwachters fl.88; de werklieden der firma Ingelse en Co 1 van hun loon over twee weken, G. f5; C. H. f,1.50; A. v. N. f 0.25; mej. M. L. D. f2.50 mej. H J. A. f2.50. Aanbesteding. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het fundeeringswerk van gewapend beton op palen voor de nieuwe school aan het Oude Kerkhof waren 12 biljetten ingekomen.. Amsterdamsche cement-ijzerwerken a, f27.500; b. f28000. Holl. Mij. v. Werken van gewapend beton, den Haag f 25.820. Wolterbeek en Dorp Rotterdam, f25.400. Werninks's 'oetonfabriek Leiden, f 24.665. F. M. Mynekes Rotterdam, f 23.910. A. J. Zuiderhoek den Haag, f23.684. J. de Kloe Schiedam, f23.300. Ned. Beton IJzerbouw „Sanders" Amsterdam! a. f22 800; b. f23.100. Slavenburg en Scheurkogel Schiedam, f 22.500- Beton mij. Boudrez den Haag, f22.164. Gebr. Krabbendam Schiedam, f 22031. Van Wanink Co. Rotterdam, a. f 21487 b- f21.687. Op de voordracht voor debenoe- ming van een onderwijzer aan een school voorG.L.O- te Rotterdam is geplaatst de heer J. J. Rosendab van hier. Bij de politie is te bevragen eeD wit met zwariharigen keeshond. Wanneer het dier niet binnen 2 X 24 uuri door den eigenaar is afgehaald zal het worden afgemaakt. Bij de politie ls gedeponeerd een valsche gulden dragende het jaartal 1898, door iemand vermoedelijk in een caé in betaling ont- vangen. Hedenmorgen ls in de politic wacht aan de Hoofdstraat verbonden dell-jarige J. O. wonende Maashofje, die met zijn gezicht in de scherven van een kruik was gevallen. Van de woning van den vice-consu' vaD Noorwegen, Singel, wapperde heden deNoorsch® vlag ter herdenking van Noorwegens onafhanke lijkheid. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag l' Mei 5.53 v.m., 6.18 n.m. UIT O VERSCHIK Bij het te 's Gravenhage gehouden examen act® L. O. slaagde Mej. M. Post, van hier. UIT DELFT. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen acte L. O. slaagde mej. S. W. C. Peeters, van hier. De heer J. L. Storm, directeur van het telegraafkantoor, vierde onder vele blijken vad belangstelling zijn 40-jarig dienst-jubileum. UIT ROTTERDAM Door B. en W. is aan den gemeenteraad voor' gesteld een crediet van f 508.000 toe te staan voor de vorming van een nieuw bemalingsdistrict i° het Westen der gemeente, waarvan f90,500 voor een electrisch gemaal i aan het Heemraadsplein e" 417.500 voor de bijbehoorende rioleering en bestrating. Voorts wordt voorgesteld medewerking te verleenen aan R. en S. Tarqui voor den straat' aanleg op een bouwterrein aan den dorpsweg Oud Charlois, groot 18490 H.A., waarvan 6630 M3' voor straataanleg en voortuintjes bestemd. Voof rekening van adressanten komen daarvan f51050' voor rekening der gemeente f9350.50. Een aantal heeren van 25 tot 45 jaar heb' ben het initiatief genomen tot de oprichting va" een korps, dat zich onder de welwillend aang0' boden leiding van een officier militair wenschtt0 oefenenen gedurende één dag per week. D»9' velen geen verbintenis als vrijwillig landstorm0'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2