£1amiegm State» CtemcraaL Binnenland. *tads- en Be westelijk Nieuw*. Ingezonden Mededeelingen. Bemengd Nieuws. die onmiddellijk in atrijd met onze militaire belangen optrad, niettemin Noord-Amerikaan- sche burgers het waagden, hun leven toe te vertrouwen aan de „Lusitania", dan komt de schuld hiervoor neer op hen en op hun regee ring. Kan de regeering van Amerika er voor in staan, dat zich geenerlei geschut of munitie aan boord bevonden en verder, dat bij het bovenkomen van de duikboot deze niet zou zijn prijsgegeven aan den ramstoot van de „Lusitania" In geval van niet waaraan niet valt te twijfelen zal zij bij rustige overweging in zien, dat ieder recht tot protest tegen het tor- pedeeren van de „Lusitania" ontbreekt. De Duitsche regeering zal, naar wij ver wachten, de kracht hebben, geen stap terug te doen. Ze zou van de instemming van hetgan- sche volk zeker kunnen zijn. Wij hopen, dat uit den ondergang van de „Lusitania" de leer zal worden getrokken, dat geen neutraal persoon zijn leven meer moet toevertrouwen aan de Engelsche schepen en er ook geen goederen meer mee zal laten ver voeren". ALLERLEI NIEUWS. De tsaar is bij het actieve leger aangekomen. Keizer Wilhelm woonde eergisteren de ge vechten bij tijdens het overschrijden van een San. sector, eerst bij het generaal-commando later bij de divisie. De magistraat van Berlijn heeft groote hoe veelheden ruwe suiker als voeder voor paarden aangekocht, daar gebleken is, dat deze ruwe sui ker, met stroohaksel vermengd, ook voor zware trekpaarden haver en maïs kan vervangen. Te Parijs heeft een zware brand gewoed in het filiaal van de Continental Caoutchouc Com pagnie, dat tnans onder staatstoezicht staat. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade bedraagt een millioen francs. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de post dienst in België binnen het door de Duitschers bezette gebied heropend is. Te Londen is een vaderlandslievende ver gadering gehouden, om dank te betuigen aan de zelfbesturende gewesten, Indië en de protecto raten, voor hun groote diensten in den oorlog aan het moederland bewezen. Het antwoord van Duitschland op de Ame- rikaansche nota in zake de nl.usitania« zal eerst daags worden verzonden. Het Engelsche s.s. ïDumcree« is eergister ter hoogte van Trevose Head, Cornwall, getorpe deerd. De bemanning werd gered door het Neder- landsche s.s. »Magdalena«. Italië en Oostenrijk hebben den Ver. Staten verzocht hun diplomatieke belangen onderschei denlijk te Weenen en Rome te behartigen, inge val de rechtstreeksche onderhandelingen worden afgebroken. De regeering te Washington heeft haar gezanten in de beide hoofdsteden opgedra gen, aan het verzoek te voldoen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 19 Mei. Aan de orde is de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van wetten betreffende den accijns op het geslacht. De heer Ter Laan (Rotterdam) vindt de gevolgde methode wat omslachtig. Spr. wil ook bij de termijnbetaling de Zon- en Feest dagen uitschakelen. De heer T r e u b, minister van Financien, zegt, dat de Zon- en Feestdagen niet kunnen worden uitgeschakeld met het oog op de Israë litische slagers en de noodslachtingen. Na repliek wordt het ontwerp goedgekeurd. Het wetsontwerp tot bijzondere regeling no pens ontheffing en vrijstelling van personeele belasting in verband met de in 1914 plaats ge had hebbende mobilisatie van land- en zee macht, wordt aangenomen. Z. h. st. worden goedgekeurd het wetsontwerp tot verhooging van het maximum-bedrag toegestaan bij de wet van 10 Nov. 1900 tot voorziening in de behoefte aan kasgeld van het Int. Bureau van het Hof van Arbitrage. het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1914 (Uitgaven be treffende de afdeeling Posterijen). de wetsontwerpen tot overbrenging by het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten en van het beheer over een ge deelte der Rijksduinen in den zeereep onder Schoorl, enz. tot onteigening van eigendommen in de ge meente Oude-Tonge, noodig voor den aanleg van een afsluitdam met keersluis in het haven kanaal aldaar. tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Cu rasao over 1912. Wijziging veiligheidswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot uitbrei ding der veiligheidswet. De heer A1 b a r d a bepleit de uitbreiding van art. 1, in dien zin, dat ook kleine bedrijven waar meer dan 2 personen werken onder de wet vallen. De heer De Visser acht de uitbreiding die de heer Albarda vraagt ongewenscht, omdat ze anticipeert op de verhouding tusschen de ar beidswet en de veiligheidswet. Die verhouding is altijd zóó geweest dat de veiligheidswet een tak was die geënt werd op de arbeidswet. Het amendement nu keert die verhouding om, en het zou ook de huisindustrie gaan omvatten. Ook zou de controle zeer veel moeilijkheden meebrengen. De heer Teenstra is voor het amendement Albarda. Voor de kleine bedrijven zelf is het van be lang dat zij onder de veiligheidswet komen te vallen, waardoor verbetering van de werkplaat sen is te wachten, wat indirect het bedrijf ten goede zal komen. Regeling werkzaamheden. Na eenige discussie wordt besloten het wets ontwerp tot verhooging van de Begrooting Hoofdstuk III (tijdelijk gezantschap by het Vaticaan) morgen (Donderdag) om drie uur in behandeling te nemen. Wijziging Veiligheidswet. De heer Posthuma, minister van L. H. en N. bestrijdt het amendement Albarda. Wanneer de kleine bedrijven blyken gevaar op te leveren, dan dient dit bij de ongevallen wet nader geregeld te worden. Het bezwaar dat met het amendement de huisindustrie er onder betrokken wordt, wordt ook door den Min. gedeeld. Daarvoor acht de Min. een afzonder lijke regeling te verkiezen. De heer Albarda wijzigt zijn amende ment in plaats van 2, te lezen 5. Minister Posthuma kan het amen dement nog niet overnemen omdat zelfs met, 5 personen veel huisindustrie onder de veilig heidswet zal vallen. Het amendement Albarda wordt aangenomen met 48 tegen 17 stemmen. Art. 1-13 worden goedgekeurd. De heer Albarda, dient bij art. 14 een amendement in om het bedriif van landbouw, tuinbouw, boschbouw en veehouderij onder de veiligheidswet te brengen. De heer Teenstra ondersteunt het amen dement. Minister Posthuma herinnert er aan dat Minister Talma reeds het initiatief nam voor landbouw ongevallen verzekering, die echter niet meer moest knellen dan hoognoodig is. De Min. wijst op de conclusiën van de desbetref fende staatscommissie, en hij ontraadt daarte gen in te gaan. Het onderzoek is nog hangende en is het dus ook daarom niet gewenscht thans een beslissing te nemen. Het aantal landbouw-, boschbouw- en tuin bouwbedrijven is zeer groot en de uitbreiding van de veiligheidswet zou een enorm personeel noodzakelijk maken. De Min. zal de toezeggingen van Minister Talma nakomen. Spr. acht het opnemen van den landbouw in deze wet een stap in de verkeerde richting Het amendement Albarda wordt verworpen met 45 tegen 13 stemmen. De minister brengt nog een wijziging in het artikel betreffende de inwerkingtreding der wet, waardoor deze niet voor alle artikelen op het zelfde tijdstip zal behoeven plaats te hebben. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen en de vergadering verdaagd tot Donderdag te half twaalf. T(jdel(jk gezantschap by Z. H. den Paus. Ter toelichting van de aanvrage van een crediet van f 12.000 voor bezoldiging, reis- en verblijf kosten en verdere uitgaven van een in tijdelijke en byzondere zending bij den Pauselijken Stoel aangestelden buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, zegt de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende In de laatste maanden zijn herhaaldelijk be richten vernomen over de gezindheid van den Pauselijken Stoel om, wanneer eenmaal het oogen- blik zoude zijn gekomen dat de thans oorlogvoe rende partijen den wensch naar beëindiging van den strijd zouden doen blijken, de totstandkoming van den vrede te bevorderen. Overtuigd van het groote gewicht van zoodanige gezindheid en zich bewust van de belangstelling in den lande ter zake gekoesterd, heeft de regee ring het lid der Tweede Kamer, dr. Nolens, die door zijn bijzondere betrekkingen met het Vaticaan daartoe bij uitnemendheid was aangewezen, aan gezocht om zich door een verblijf te Rome op de hoogte te stellen van de juiste beteekeiris der bedoelde berichten en daardoor te doen blyken van de sympathie, die zoodanig streven van den Pauselijken Stoel bij de Nederlandsche regeering zoude ontmoeten en van haren wensch tot even- tueple samenwerking. Naar aanleiding van dit laatste heeft de kardi naal-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken zich schriftelijk tot den minister gewend, te ken nen gevende, dat de gevoelens der Nederlandsche regeering volle waardeering vinden bij den Pan- selijken Stoel, onder bijvoeging dat het hoogst nuttig zoude zijn dat een vertegenwoordiger van Nederland bij het Vaticaan zich te Rome bevond, ten einde, wanneer het oogenblik daartoe geko men zoude zijn, in de gewenschte richting te kunnen samenwerken. Deze zienswijze acht de minister juist. De rol waartoe Nederland, in het bijzonder sedert een twintigtal jaren, is geroepen geweest, brengt mede dat niets, dat op het gebied van internationale verstandhouding wordt overdacht, der regeering onverschillig mag zijnhet is aldus voor haar reeds nu van belang in geregelde voe ling te zijn met een middelpunt van waar later, bij de beëindiging van den strijd, gewichtige in vloed kan uitgaan. In dien gedachtengang is de minister tot de overtuiging gekomen, dat het wenschelyk is in dit tijdsgewricht een vertegenwoordiger bij het Vaticaan te bezitten. In verband met het beoogde doel zal de zending een tydelijk en bijzonder karakter dragen. Bij de raming van de kosten der zending, voor het loopende dieustjaar begroot op f 12000, is ge rekend op eene bezoldiging met inbegrip van ver blijfkosten van f 1500 per maand, kosten van reis heen en weer naar Rome en verblijf gedurende die reizen f 500, kosten van kanselarij, porto's en telegrammen f1000. i Naar de »Tel." verneemt, gaat in parlemen- tare kringen het gerucht, dat indien de Staten- Genera&l het desbetreffend wetsontwerp aannemen tot gezant bij den Paus zal worden benoemd jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer voor Nijmegen en oud-voor zitter van dit college. Verloven in den hooityd. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft ten aanzien van de verloven in den hooitijd bepaald, dat, met het oog op de eischen van den dienst, het geheele aantal van hen, die van het zelfde onderdeel tegelijk met verlof afwezig zijn, met inbegrip van de gewone periodieke verloven, dagelijks niet meer dan 18 pet. van de totale sterkte van het onderdeel zal mogen bedragen. Mocht dit percentage door de aangegeven regeling van de extra hooibouwverloven ernstig worden overschreden, dan moeten de gewone periodieke verloven naar behoefte tijdelijk worden beperkt of desvereischt geheel stop gezet. Waaloverbrugging te Nijmegen. De heer F. A. Bonté heeft bij den gemeente raad van Nijmegen een motie ingediend, strek kende om de verdere uitvoering van den bouw eener vaste brug over de Waal op te schorten en de desbetreffende Raadsbesluiten van 1 April 1911 en 20 Juli 1912 ia te trekken, aangezien bij het nemen van die besluiten heeft vooropgestaan de fmancieele mogelijkheid, doch sedert dien om standigheden van verschillenden aard hebben ge leid tot verhooging van gemeentebelastingen en verdere verhooging in uitzicht stellen, terwijl bo vendien door den oorlog een toestand isontstaam die jarenlang de financiën van staat, provincie en gemeente zal drukken, waardoor verdere belas- tingverhooging niet kan uitblijven. Spoorbrug te Halfweg. Van bevoegde zyde wordt gemeld, dat onjuist is de aan de »Haarl. Ct.« verstrekte mededeelingt dat de bovenbouw van de nieuwe spoorbrug te Halfweg (binnen de stelling van Amsterdam) met het oog op den tegenwoordigen toestand, niet ge gund is aan de Duitsche firma, laagste inschrijfster- Gemeld wordt nl. dat voor dit werk het laagst was ingeschreven door de Nederlandsche ürma De Vries Robbé Co. te Gorinchem, aan welke het werk is gegund. Suiker. In de laatste dagen is gebleken, dat bij raffina- deurs en suikerfabrikanten niet meer of althans niet in voldoende, hoeveelheden tegen den maxi- prijs van f48.50 per 100 K.G. suiker voor de binnenlandsche consumptie te verkrijgen was. In verband hiermede zijn door den Minister van Landbouw, de noodige maatregelen genomen, ten einde te bewerken, dat tegen genoemden maxi- mum-prys weder voldoende voorraad voor het binnenland ter beschikking wordt gesteld. Uitvoer. Het Stbld na, 222 bevat een Kon. besluit van 19 dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van voederbieten, mangel- wortelen en knolrapen- a De minsters van oorlog en van landbouw, nij verheid en handel brengen ter kennis, dat ver gunning zal worden gegeven voor den uitvoer van groene erwten, overschillig van welke soort. Grondwetsherziening. Het »Vad." meldt met zekerheid, dat de voor stellen tot Grondwetsherziening het departement van binnenlandsche zaken hebbeD verlaten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in tien morgen van 20 Mei medegedeeld door het Kon. Nëd. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Hernösand. en Wisby. Laagste barometerstand 762 0 te Breslau. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit zuidelijke richting gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog behoudens kans op onweer aanvankelijk warmer. Aangifte van broodkaarten aan het publiek en meelbons aan de bakkers heeft plaats ten Stad huize op iederen werkdag, doch uitsluitend tusschen 9 en 12 uur 's voormiddags. Op de voordrachtter b enoeming van een onderwijzer aan de school voor g.l.o. 3e kl. no. 75 te Rotterdam komt voor de heer J. J. Rozendal alhier en op die van een onderwij zeres aan de school voor u.l.o. 2e kl. no. 19 aldaar mej. J. M. Molhuysen alhier. Gisteren fietste v. d. H. over het koolaschpad bij het stoomgemaal op de Broers- vest, tegen den 14 jarigen W. Roeters aan, die viel en zich ernstig aan het rechterbeen be zeerde. De fiets die tegen een boom aanbotste werd deerlijk gehavend. Hoogwater te Schiedam: Vrydag 21 Mei 8.16 v.m., 9.08 n.m. UIT VLAARDINGEN. Tot directeur der Vlaardingsche Centrale Mid denstands Crediet bank is benoemd de heer H. Sparrius, gemeente-accountant alhier, en tot commissaris de heer P. de Zeeuw Azn. Tot gister zijn 2935 aanvragen ingekomen om broodkaarten, waaronder zijn inbegrepen 126 aanvragen uit Vlaardinger Ambacht. DIT DELFT. De Rijks constructie-werkplaatsen zullen wor den uitgebreid met een inrichting voor het ver vaardigen en herstellen van rijwielen, in dienst van het leger. De afdeeling Delft van de S. D. A. P. heeft gisteravond besloten, geen compromis te sluiten met Burgerplicht in zake de gemeenteraadsver kiezingen. UIT ROTTERDAM. Bezoek van H. M Koningin-Moeder. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin-Moeder Rotterdam met een bezoek vereerd. Nadat H. M. te 1.26 u. aan het station der H IJ.S.M. aan het Hofplein was gearriveerd, waar zij door den burgemeester weid ontvangen, werd de tocht' door de stad per auto gemaakt. De eerste rit leidde naar den 's Gravendijkwal, waar het onlangs onthulde monument ter nagedachte nis aan Prof. van 'Hofï werd in oogenschouw ge nomen, waarbij de ontwerper daarvan, de heer van Wyk, de gewenschte inlichtingen verstrekte. Voorts werd door den pas geopenden tunnel bij Beukelsdijk gereden en verder den weg ver volgd naar het gemeente-ziekenhuis aan den Bergweg. Het tweede bezoek gold het nieuwe Ooglijders- gasthuis aan den Oostmolenwerf, de prachtige stichting van Vrouwe Maria Carolina Blankenheym, douar.ère van Nispen tot Pannerden. Nu volgde een bezoek aan de Fmseninrichting op de j_euvehaven. Onder leiding van den geneesheer-directeur Dr. T. J. Gogarn, werd deze belangwekkende inrich ting, welke nu reeds 12 toestellen bezit, bezichtigd en werd de Finsen-behandeling, de Röntgen- behandeling en de verbindingsleer door hem ver klaard, waarbij enkele gevallen werden gedemon streerd. Het laatste bezoek gold het Museum Boymans, waar tevens de thee werd gebruikt en waarby de echtgenoote van den burgemeester, Mevrouw Zim mermanMaris de honneurs waarnam. Hier vond H. M. ook gelegenheid de teekenin- gen en de maquette te bezichtigen van het nieuwe stadhuis, die expresselijk voor deze gelegenheid hierheen waren gebracht en waarby de ontwer per, Prof. Evers, de noodige toelichting gaf. Ouder leiding van den directeur van het Mu seum, den heer F. SchmidtDegener werden ook nog enkele zalen van het Museum bezichtigd. Te 6£ uur vei trok H. M. weder naar de Resi dentie. Te Amsterdam is op de Keizersgracht aange houden de koopman W. J. v. D. uit Rotterdam die op 28 Nov. 1914 bij de Dordrechtsche Bank een valsche quitantie aanbood en daarop 800 gulden had ontvangen. Op de Prins Hendrikkade te Rotterdam is gis teravond twist ontstaan tusschen eenige varens gezellen, waarbij zekere J. v. R. door P. E. zoodanig in de linkerzijde werd gestoken, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De dader is aangehouden. Ongeluk. De 6-jarige II. te Leidschendam is gisteren bij het uithalen van een vogelnestje uit een boom gevallen en op de punten van een ijzeren hek terechtgekomen. Het jongetje is aan de gevolgen overleden. Schildwachten voor café's. De pre sident van de rechtbank te Zutphen heeft op ver zoek van een caféhouder den burgemeester van Apeldoorn in kort geding voor de rechtbank ge daagd, in zake het plaatsen van schildwachten voor de cafés te Apeldoorn. Een rijke arme. Te Barneveld is enkele weken geleden een alleenwonende 63-jarige man dood in zijn armoedfg kamertje gevonden. Thans is van rechtswege het krotje onderzocht en bij die gelegenheid is in een oude kist, tusschen een verzameling vodden, een bus ontdekt, waarin ruim f4000 aan contanten. Varkensvleesch voor Duitschl and- De douane te Enschede heeft gisteren aan het station S.S. aldaar ruim 1300 kg. van een zending varkensvleesch, verladen in 3 waggons en bestemd voor Duitschland, in beslag genomen. Uit Duitschland verdreven. De heer G. A. de Vries, die namens de classis Arnhem der Gereform. Kerken onder de Nederlanders in Rijn Pruisen en Westfalen arbeidt, heeft van de Duitsche regeering zonder opgaaf van redenen wordt door 21.000 artsen orkond als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2