Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f EERSTE BLAD. Gevaarlijke vrienden. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 38ste J aar Vrijdag 21 Mei 1915- l\o. 11235 n f%nnn overeenlomsttg op fle polis femelde Toorwiarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Officieel» berichten. FEUILLETON. lluitenlandsch Nieuws. Bureau: Boteratraat 50. Telef. 85- Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.-— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange J ff 8 8 ▼«'Hes van geheele I f 111 een hand, invaliditeitI L U U voet of oog I U U I I U U een duim fle verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Aigemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van le. A. Tieman, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor het drogen van beschadigde goederen, ge dreven door 2 electromotoren, elk van 20 P.K. in de panden gelegen aan de Hoofdstraat nos. 35, 35a en 37, kadaster sectie L no. 1441 2e. de N. V. Nederlandsclie Distilleerderij en Flesschenfabriek, voorheen de firma Herman ■lansen, om vergunning tot het uitbreiden harer glasfabriek aan den Noordvesisingei 37, kadaster sectie H no. 755, door bijplaatsing van 2 stoom ketels van 50 M2. verwarmingsoppervlakte 3e. de N. V. Hollandsche fabriek van vuur vaste materialen, om vergunning tot het oprich ten van eene fabiiek van vuurvaste materialen, met een gasmotor van 9^ P.K., drijvende een kneed- en ziftmachine, benevens een steenbreker, m het pand staande Schie 24, kadaster sectie A no. 1123; 4e. de N. V. Technisch Bureau van H. Rut gers te 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot het vervaardigen van gloeikousjes in het pand, staande Boterstraat 72, kadaster sectie B no. 2961 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 3en Juni a.s., des voor- middags ten 111 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gëdurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekornen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom- sDg art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur een of meer zijner leden zijn verschenen, ten emdè hun bezwaren mondeling toe te lichten. Fn is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Mei 1915. Burgemeester en wethouders voornoemd, 'A' Secretaris, De Burgemeester, SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Distilleer- efÜ voorheen Simon Rjjnbeude Zonen, om ergunning tot het uitbreiden van hare distil- eerdeiij staande Noordvest 30/33, kadaster Sectie nos. 1489, 1574 en 1464, met een tap-inrich- ln£) waarin een electromotor van 1 P.K., drijvende een Pomp. Overwegende, dat het deskundig onderzoek met Rekking tot deze aanvraag nog niet is geein- Naar het Fransch. 67) wWecier°m vroeg Sylvia zich af, waarom de ïir-hr era hun leven toch 200 ongezellig in- slecht n' met een dienstbode, die dagelijks Van i Voor een Paar uren kwam in plaats Sion intrek te nemen in een hotel of pen- eiwï.toen bedacht zij dat de stille, magere man g®311 drukke, dikke vrouw werkelijk bijzonder Mis* ^net elkaar overweg schenen te kunnen, dan en waren zij liever met elkaar alleen, and m een omgeving, waar zij voortdurend gbie menschen tegen het lijf loopen. -i kam keg°n zich terwijl zij doelloos door de achif1 heen en weer liep, onbegrijpelijk zenuw- lee»p e-n beklemd te voelen. Zij verlangde dit zij *5®' stille huis te kunnen verlaten en toch vond iedpv aas weg te gaan juist nu deWachners Na 00^enbllk terug konden komen, drukt eei1 P°os begonnen de eenzaamheid, de Strekt n stilte en ook het feit, dat zij vol niets geen boek of plaatwerk of wat Gelet op de Hinderwet; Besluiten: de beslissing op genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 20 Mei 1915. De Secretaris, De Burgemeester. SICKENGA. Mi L. HONNERLAGE GRETE. AFGIFTE VAN BROODKAARTEN aan het publiek en MEELBONS aan de bakkers heeft plaats ten Stadhuize op iederen werkdag, doch uitsluitend tusscheu 9 en 12 uur des voor middags. ADVERTEEREN IN HET PINKSTERNUMMER. Wij vestigen de aandacht van adverteerders op de uitnemende gelegenheid, welke het Zater- dag-Eivond verschijnend nummer van de „Nieuwe Schiedamsche Courant," dagblad voor Schiedam en omstreken, biedt voor adverteeren. Wie zijn belang begrijpt, adverteere in dit nummer, hetwelk gedurende de feestdagen meer dan anders ter lezing in handen genomen wordt. Vroegtijdig inzenden van de adver tentiën wordt dringend aanbevolen. f)E DIRECTIE. DE HOUDING VAN ITALIË. De Kamerzitting. Gister is de Italiaansche Kamer bijeengeko men. De belangstelling voor deze zitting was enorm. Zooals men weet, zou uit het verloop dezer vergadering moeten blijken welken weg de Italiaansche regeeriDg wil opgaan en hoe de po sitie van Salandra's opnieuw bevestigd ministerie ten opzichte van de volksvertegenwoordiging thans is. In de vergaderzaal waren 480 afgevaardigden aanwezig. De tribune was overvol. Tooneelen van groote geestdrift speelden zich af, toen de dichter Gabriele d'Annunzio op de tribune plaats nam. Giolitti woonde de zitting niet bij. In de diplomaten-loges bevoDden zich vele diplomaten, onder wie de Engelsche, Amerikaan- sche, Fransche, Japansche en Russische gezanten. Opnieuw barstte het Huis in toejuichingen uit, toen de voorzitter, Marcora, binnenkwam. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op, met uit zondering van enkele socialisten, en juichten den voorzitter toe. Deze demonstraties herhaalden zich> toen Salandra opstond en het wetsontwerp in diende, waarbij aan de regeering buitengewone volmachten, in geval van oorlog, worden ver leend. De minister-president Salandra zeide in zijn rede «Sedert Italië zich tol een eenheidsstaats heeft verheven, heeft het zich onder de naties geken merkt door gematigheid en vredelievendheid. In de ook had om zich den tijd mee te korten, Sylvia's zenuwen aan te grijpen. Het was eigenlijk ook best mogelijk, dat de Wachners in Parijs zouden blijven, tot het warmste gedeelte van den dag voorbij was. In dat geval zouden zij niet voor zeven uur terug kunnen zijn. Het beste wat zij kon doen was een brief achterlaten, waarin zij mevrouw Wachner en Vriend Frits uitnoodigde bij haar op de Villa du Lac te komen dineeren. Paul de Virieu moest vanavond toch naar Parijs, hg zou zich dus niet behoeven te ergeren aan het gezicht van de twee menschen, die hem zulk een an tipathie inboezemden. Mevrouw Wachner zou het zeker heel prettig vinden uit eten te gaan, te meer daar de werkvrouw niet voor een behoorlijk middagmaal scheen te hebben gezorgd. Zij had zelfs de tafel niet gedekt. Sylvia keek werktuigelijk rond om te zien, of er nergens papier en enveloppen waren, maar er was geen schrijftafel, zelfs geen potlood en papiei in het kleine salonnetje. Hoe vreemd en vervelend I Maar ergens in huis moesten toch schrijfbe- noodigdheden zijn I Heel zacht loopend, maar toch schrikkend van haar eigen voetstappen, die in het leege huis bijzonder hard schenen neer te komen, liep Sylvia de open deur van het keukentje voorbij en de gang dopr. Toen gebeurde er iets vreemds. laatste 30 jaren onderhield Italië een bondgenoot schap, dat voornamelijk ten doel had het even wicht in Europa te bewaren. Daarvoor bracht Italië het offer van gemis aan zekerheid zijner grenzen. Te smartelijker troffen daarom de po gingen het Italiaansche karakter te onderdrukken. Het ultimatum van Oostenrijk aan Servië deed met een slag het resultaat van ons streven te niet en schond daardoor ons verdrag met Oosten- rijk-Hongarije, doordat met vooraf met ons een overeenkomst werd getroffen en doordat ons geen enkele mededeeling werd gedaan over de richting die men wilde inslaan, terwijl Oostenrijk alles deed om het bestaande systeem vau bezit en in vloedsferen op het Balkanschiereiland ten onzen nadeele te wijzigen. Doch net meest werd de geheele geest van het verdrag geschonden door een oorlog, welke in strijd was met onze sympathie- en en belangen en waardoor het evenwicht in Europa werd verbroken. Desniettemin heeft de regeering maandenlang getracht een overeenkomst te verkrijgen, waar door aan het verbond weer recht van bestaan tou worden gegeven. Deze onderhandelingen moesten echter worden beperkt, met alleen dat de tijd drong, maar ook wegens de belangen van het land. De regeering zag zich derhalve gedwongen op 4 Mei aan Oostenrijk-Hongarije het verdrag op te zeggen en zich volledige vrijheid van handelen voor te behouden. De regeering verzoekt thans de Kamer door middel van bet ingediende wets ontwerp haar de volmachten te geven, welke zij noodig heeft. Deze maatregel kan worden ge rechtvaardigd door precedenten in Italië en elders aan te wijzen. Zonder snoevende woorden, zonder trots, maar ten volle van onze verantwoordelijkheid bewust, zijn wjj overtuigd die maatregelen te hebben ge troffen, welke door de levensbelangen van Italië worden geëischt. In naam van het vaderland doen wij een be roep op net parlement en een beroep op het ge heele land om alle geschillen te laten varen, waar dit zoo noodig is voor het geluk en de grootheid van Italië. Moge eensgezindheid van wil en sterkte van hart ons Jjeiden tot het gestelde doel en moge deze wilskracht tot uiting komen iD leger en vloot van Italië en in den doorluchtigen leider, die het land een nieuwe bestemming zal geven. Leve de KoningLeve Italië De rede van Salandra werd voortdurend luide toegejuicht en aan het einde'had een geweldige ovatie plaats onder het geroep van Leve de Ko ning, leve Italië, leve het leger, Vervolgens stelde Salandra voor een commissie van 19 leden te benoemen, aangewezen door den voorzitter, welke terstond zou bijeenkomen om rapport uit te brengen over het regeeringsvoorstel. Het voorstel een commissie te benoemen, werd aangenomen, waarop de ministers zich naar de Senaat begaven om daar de regeeringsverklaringen af te leggen, nadat Sonnino het Groenboek ter inzage had gelegd. Daarop werd bij geheime stemming het voor Juist toen zij op het punt was de deur van mevrouw Wachner's slaapkamer open te doen, stond zij plotseling stil en hield haar adem in. Weer overviel haar dat vreemde, griezelige ge voel een gevoel alsof zij niet alleen was. Maar ditmaal was de gewaarwording oneindig levendiger dan zooeven in de eetkamer. Zoo sterk en duidelijk was het gevoel dat er nog een levend wezen, en nog wel een men- scheliik wezen, in het huis was, dat zij zich opeens omkeerde. Maar zij zag niets anders dan de leege gang, waar een flauwe lichtstreep doorheen viel, die uit de geopende keukendeur kwam en- tot aan de voordeur reikte. Met een ferme poging om het vreemde ge voel natuurlijk niets anders dan een part, haar door haar zenuwen gespeeld, van zich af te schudden, overschreed zij den drempel van de slaapkamer. Ook dit vertrek was schaars en armoedig ge meubeld, althans in Sylvia's oogen, maar in tegenstelling met de temperatuur in 't salon, heerschte hier een aangename koelte. Zij begon met naar het raam te gaan. het gordijn op zij te schuiven en naar buiten te kijken. Juist achter het door het huis beschaduwde stukje grond lag een ruig, verwaarloosd gras veld en daarachter verhief zich een groep dicht op elkaar staande wilde kasta jeboomen iets dat zij de twee vorige malen, dat zij in deze stel der regeering om aan haar wetsontwerp den voorrang te verleenen aangenomen, met 367 tegen 54 stemmen. De Kamer werd gesloten en de commissie van onderzoek ging in vergadering over. Na heropening bracht de voorzitter van de commissie van rapporteurs, Boselli, rapport uit- De Kamer heeft met 407 stemmen vóór, 74 tegen en 1 onthouding, te midden van ovaties, het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de regeering buitengewone vol machten in geval van oorlog worden ver leend. Deze uitspraak van de Italiaansche Kamer be- teekent oorlog tusscben Italië en de beide mid- den-Europeesche mogendheden. laatste hoop van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, dat he4 Italiaansche parlement de politiek van Salandra en Sonnino niet zou goedkeuren, is ijdel gebleken. Met groote meerderheid heeft de Italiaansche volksvertegenwoordiging zich ten gunste van ge wapende interventie uitgesproken. De oorlog is nu weliswaar nog niet verklaard» maar men kan een andere wending als uitgeslo ten beschouwen. De wapenen zullen nu moeten beslissen. De Italiaansche bladen noemen den 22sten Mei als den dag, waarop de formeele oorlogsverklaring overhandigd zal worden. De gezanten. De correspondent van de sMatin" te Rome ver neemt, dat, ofschoon de speciale treinen, bestemd om von Bulow en Macchio naar hun respectieve vaderlanden terug te brengen, gereed staan, de Italiaansche regeering besloten heeft, den Duitschen en den Oostenrijkschen gezant niet van haar grondgebied te laten gaan, vóór de Italiaansche gezanten te Berlijn en te Weenen veilig en wel naar hun land zijn teruggekeerd. De Italiaansche regeering heeft dit besluit ge nomen, daar zij zich de schandelijke behandeling herinnerde, waaraan de Fraosche gezant te Berlijn» Cambon, van de zijde der Duitsche regeering op het oogenblik van zijn vertrek heeft blootgestaan. HetVaticaanen de oorlog. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn «Waarschijnlijk zullen de gezanten der centrale Europeesche mogendheden, die bij het Vaticaan geaccrediteerd zijn, te zamen met de gezanten bij het Quirinaal Rome verlaten. De betrekkingen lusschen de katholieken van Duitschland en Oos tenrijk met den Paus zullen dus verbroken worden. Het Italiaansche leger. De «Zürcher Ztg." verneemt van vertrouwbare zgde uit Milaan dat 190 regimenten infanterie op oorlogssterkte te Genua zijn samengetrokken. Men vermoedt dat ze, als de oorlog uitbreekt, per spoor en schip naar Frankrijk zullen worden overge bracht om dienst te doen op het westelijk front. Het veldgeschut der Italianen moet voor treffelijk zijn. Het is van Fransche vinding en, volgens vele vakmannen, nog beter dan het vermaarde 75 m.M.-kanon van het Fransche leger. Het Italiaansche leger is nu voorzien van kamer was geweest, ook wel had gezien, zonder dat het echter tot haar doordrong. Zij verhieven zich op een terrein, dat niet meer bij de Cha let des Muguets hoorde. Het grasveld werd van het bosch gescheiden door een heg, die ook al, als alles wat bij de Chalet hoorde, verwaarloosd was, en waarin groote openingen waren. Zij wendde zich van het raam af. Ja, daar zag zij eindelijk wat zij in deze kamer was komen zoeken. Dicht bij het breede, lage bed stond een schrijftafel, met een rood Turksch kleed bedekt en daarop lag een groot vel wit vloeipapier, vol met inktvlekken. Naast het vloeipapier lag een stapeltje van de kleine, roode boekjes, die aan den heer Wachner hoorden de boekjes, waarin hij al de wendingen van het spel in het Casino nauw keurig opteekende, wat hem later tot basis diende van zijn met zorg uitgewerkte „sys temen". Sylvia ging naar de schrijftafel en zocht naar postpapier. Maar er was niets dat er voor kon dienen, te bekennen. Er lagen geen papieren en enveloppes op de tafel. Dit was te vreemder, omdat er wel verscheiden pennen waren en een boordevolle inktkoker. Het eenige wat zij kon doen was een onbe schreven blad uit een van de nototieboekjes van den heer Wachner scheuken en hier de boodschap of invitatie op schrijven. Als zij het velletje opvouwde en op de tafel legde, zouden zij het stellig vinden. ikterrfl vervolgd^. f200.sk f10öA f100f60 Hflü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1