Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f 10110 EERSTE BLAD. 38ste Jaanraii#. Zaterdag 29 Mei 1915 l\o. 11241 overeenkomstig op ie polis rerielie voorwaarien. (J U U Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Of&M berichten. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85- Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentien: Fumtliebericnten 20 ct. per regel-, Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bty verlies van een hand, voet of oog Holiandsche Algemeene bü verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande* ren vinger. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 14 der Verordening op bet Grond bedrijf van den 20sten December 1911 (Gemeen teblad, no. 64), Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven van genoemd Bedrijf over het dienstjaar 1914, op heden aan den raad is ingediend, en met de belans en winst- en verlies rekening tegelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en met genoemde stukken tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Mei 1915. Burgemeester en wethouders vernoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt In België hadden langs het Yserkanaal af wisselende artilleriegevechten plaats. In de sec- lor ten Noorden van Atrecht kenmerkte de 27e zich door verscheidene zeer heete gevevechten, die aan de Franschen nieuwe successen bezorg den. In de streek bij Angres deden de Duitschers twee tegenaanvallen, die beide werden afgesla gen. De tegenaanvallen der Duitschers duurden m den nacht van 17 op 18 Mei voort. De Fran schen sloegen ze af en bleven meester van de Posities door hen veroverd. De verliezen der Buitschers zijn zeer zwaar. Maar ten Zuiden en ten Oosten van Ablain deden de Franschen een machtigen aanval waarbij zij terrein wonnen in een groot deel van Ablain. Duitsche loopgraven werden veroverd en tevens het voorste gedeelte Van het kerkhof van het dorp, waar de Duit schers zich krachtig hadden versterkt. Vervol gens maakten de Franschen zich meester van öe begraafplaats zelf. Aan de andere zijde van e begraafplaats maakten de Franschen vorde ringen. In het begin van den nacht veroverden zij het geheele blok huizen waaronder de pastorie, die e Buitschers zeer hadden versterkt. Be Franschen veroverden vervolgens stormen- erhand de Duitsche loopgraven langs den straatweg van Ablain naar Moulin-Malon. Ten uid Oosten van Ablaid ondernam de vijand op en 28 Mei heftige tegenaanvallen, maar wij chielden al het veroverde terrein en brachten en vyand zware verliezen toe. Bij het krieken van den dag richtten de, ritnschen zich naar het Oosten en zij verover en in de richting van Suochez een groot Duitsch werk, het „fortje der vier boschjes" genaamd. e strijd was hier ter plaatse zeer heftig en de buitschers leden aantal een ernstige nederlaag. Het gevangenen dat hier werd gemaakt be- in ben avond van 27 Mei ruim 400, waar- er 8 officieren. Wij veroverden bovendien 12 bhtrailleuses. Van1 ^en oc^^en<^ van Mei bij de inneming het fortje maakten wij wederom gevange- Wij ver lig artilleriegevecht plaats in de streek 0^n' w,ei' aantal nog niet bekend is. erden bovendien krijgsmateriaal. zoo P, 27 Mei en den volgenden nacht had een *eer levendii cuue Roclincourt. Een infanterie-aanval had Ulet Plaats. Aan den zoom van het Bois le-Prêtre deden een tl6n avonc* van hen 27en een aanval, die Waa en e'n~winst opleverde. Zestig gevangenen Een1111"' Vele ofBciei'en, werden hier gemaakt. officieel bericht van gister-avond luidt De Engelschen zijn in de richting van La Bassee opgeschoten. Zeven allerhevigste tegen aanvallen, door den vijand in het laatste etmaal in de richting van Angres ondernomen, zijn af geslagen. Op het geheele front tusschen Angres en Atrecht is vandaag een buitengewoon hevig artilleriegevecht geleverd. Wij hebben alle stel lingen behouden. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofd kwartier het volgende medegedeeld Van het legerkorps, dat in het biandpunt van de vijandelijke doorbraakpogingen ten Noord oosten van de Lorette hoogte staat, zijn sedert den 9en Mei 14 officieren en 1450 Fransche soldaten gevangen genomen en zes machinege weren buitgemaakt! Ten Zuidoosten van de Lorette-hoogte deden de Franschen gisteravond nieuwe plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. Bij Ablain is het gevecht nog aan den gang. Ook in het Bois le Prêtre viel de vijand gister avond om 7 uur aan, na een langdurige voor bereiding door de artillerie. Er ontstonden ver bitterde nachtelijke gevechten, die met een zwaren nederlaag voor de Franschen eindigden, In de Vogeezen gelukte het den vijand, zich te nestelen in een stuk loopgraaf ten Zuidwesten van Metzeral. Een Fransche aanval op den Reicksackerkopf, ten Noorden van Mühlbach werd gemakkelijk afgeslagen. Onze vliegers brachten in een luchtwedstrijd bij Epinal een Fransch vliegtuig tot dalen en veroorzaakten brand in de kazernes te Gerardiner OOSTELIJK FRONT, Met onverminderde hardnekkigheid wordt er in Galicië en op meerdere andere punten van het Oostelijk front gevochten. De beschieting van Przemysl met zwaar geschut is sedert den 26sten systematisch begon nen. De verbonden legers hebben ook het arsenaal onder vuur genomen, aldus meldt men uit Berlijn. De insluiting van de stad is nauwer geworden, ofschoon ze van de oostzijde nog niet volkomen is. Het spoorverkeer met Lemberg heeft nog af en toe plaats onder het vuur der verbondenen. De Russen willen uit overwegingen van prestige het arsenaal niet vrijwillig ontruimen, liever offe ren zij de bezetting op. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd. gisteren Aan de Dubissa zijn onze troepen opnieuw tot het offensief overgegaan. Hun aanval, aan beide zijden van den weg RossienyEiragola, is met goed gevolg bekroond. Zij hebben 3120 gevange nen gemaakt. Op verscheidene punten zijn nachtelijke aan vallen der Russen afgeslagen. Op het z.o. gevechtsterrein heeft de vijand, ten einde den opmarsch der verbonden troepen te stuiten, met versche troepen die van andere ge deelten van het front waren aangevoqrd, getracht op den rechteroever van de San op verscheidene punten tot het offensief over te gaan. Deze po gingen zjjn mislukt. Alleen in de streek van Sie- niawa zijn onze zwakke afdeelingen op den linkeroever van de San teruggeworpen en hebben zes kanonnen, die niet tijdig konden worden mee gevoerd, in handen van den vijand gelaten. In de streek ten n.o. van Przemysl zijn wij aan beide kanten van de Wisznia flink blijven op schieten. Tot den 26en is het aantal gevangenen met ongeveer 9000 vermeerderd, het aantal ver overde stukken geschut met 25 kanonnen en 20 machinegeweren. Uit Weenen (officieel) Uit het noorden aangevoerde Russische verster kingen hebben gisteren op verscheidene sectoren ten oosten van de San door hevige tegenaanvallen getracht den opmarsch der verbonden troepen tot staan te brengen. De aanvallen, die ook 's nachts zijn voortgezet, zijn mislukt. De verbon den troepen hebben aan beide zijden van de Wisznia opnieuw terrein gewonnen. Bij Sieniawa zijn zwakke afdeelmgen onzer troepen voor sterke Russische strijdkrachten op den westelijken oever van de San teruggetrokken, waarbij enkele stuk ken geschut op den oostelijken oever zijn achter gelaten. De gevechten bjj Drohobycz en Stryj worden aan onzen kant met goed gevolg voort gezet. Ondanks taaien tegenstand hebben wij opnieuw Russische stellingen veroverd. Aan de Pruth en in Russisch Polen is niets van belang gebeurd. Er heerscht over 't algemeen rust. Nemirowitsj Dentsjenko, de oorlogscorrespon dent van de „Slowo", geeft de eerste uitvoerige berichten over de gevechten aan de San. De rivierovergangen bij Jaroslau en Sieniawa wer- der; door 14 regimenten Russische keurtroepen verdedigd, waaronder de beroemde ijzeren bri gade der Sibarjaken. Hierop werd een storm aanval gedaan door een Pruisische legermacht van 200.000 man, waaronder de garde-grenadie- ren. Het handgemeen was verschrikkelijk. Iedere duim gronds op den rechteroever der San werd met bloed gekocht. Aan Russische zijde vielen generaal Radkowitsj en 9 regimentscomman danten. Twee etmalen achtereen werd zonder een oogenblik van rust gevochten. De Russen, die over de Lubaczowka waren geworpen, keer den, na versterking te hebben gekregen, terug. De strijd is nog steeds onbeslist. De Engelsche bladen zijn van meening, dat de Duitschers en Oostenrijkers hun offensief in Galicië zullen voorzetten, in weerwil der inter ventie van Italië. Men leidt dit af uit de groote voorbereidende maatregelen, die de beide bond- genooten getroffen hebben. De groote offensieve beweging strekt zich uit van Polen tot Boekowina en in totaal zullen er 34 a 35 legerkorpsen bij den aanval betrokken zijn en het aantal manschappen kon in den aanvang niet veel minder dan 2.250.000 bedra gen hebben. De Oostenrijk-Hongaarsche vleu gels hadden tot nu toe geen sucees en werden teruggedreven, doch het concentreeren van een groot aantal zware kanonnen en een bijna onbeperkte hoeveelheid munitie en door het roekeloos opofferen van menschenlevens konden de Duitschers de San oversteken en vechten nu om terrein op den rechteroever, ten einde zich te kunnen ontplooien. Zy beweren ten Oosten van de rivier zeven mijl te zijn doorgedrongen, maar ten Noorden van dezen sector vechten zij nog steeds op den linkeroever. Van meer gewicht zijn misschien de aanval len, welke zich tusschen Przemysl en de moe rassen van den Djnester ontwikkelen. Hier opereeren niet minder dan 17 Oostenrijksch- Duitsche legerkorpsen en het resultaat van het geheele plan de campagne hangt waarschijnlijk daarvan af, of hunne operaties hier slagen of mislukken. Tot nu toe wijst niets er op, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche legers hier ver zwakt zijn door het onttrekken van troepen voor Italië en misschien'zullen de natuurlijke verdedigingsmiddelen van Tyrol en de combi natie van veldversterkingen en reservetroepen, aan de Isonzo voldoende blijken om de Italianen eenige weken op te houden en de operaties in Galicië yoort te zetten. De „Times" is tamelijk pessimistisch gestemd. O.m. schrijft het blad De vraag of grootvorst Nicolaas in staat is geweest om gedurende de vier weken, welke zijn verloopen sedert het Duitsche operatieplan zich begon te ontwikken, voldoende troepen te concentreeren om het getij te doen keeren, zal spoedig door de feiten beantwoord worden. Vol gens de op het oogenblik bekende feiten is het doorbreken van het Russische centrum meer dan eenige tegenspoed op de vleugels. Wij moeten met belangstelling de pogingen dei- Russen om de phalanx, welke zich een weg over de San gebaand heeft, tot staan te brengen tegemoet zien en wij mogen onzen geallieerden wel de bekwaamheid toeschrijven om deze be dreiging het hoofd te bieden, maar de aanval, van uit het Zuiden is gevaarlijker en hierop moet onze aandacht voornamelijk gericht zijn. Wij kunnen onze Russische vrienden in hun nood helpen door een krachtig offensief en sedert het begin van den veldtocht was er geen oogenblik, dat Rusland onzen steun meer noodig had dan thans. De actie van Italië helpt hierbij zeer mede, doch de kans'bestaat, dat in het Oosten eene beslissing is bereikt voor de operaties in Italië of Frankrijk een invloed van beteekenis kunnen uitoefenen op de compagne in Galicië. ITALIË. Officieel bericht van gistermiddag uit het Oostenrijksche groote hoofdkwartier In Tirol zijn Itaiiaansche afdeelingen op tal van plaatsen de grens overgetrokken, waar zij aanvankelijk slechts met eenige gendarmen en verkenningspatroeljes te doen hebben gehad. De beschieting van onze grensversterkingen met zwaar geschut is gestaakt. Ook aan de Karinthische grens en in de kust streek is tot dusverre niets noemenswaards ge beurd. Tengevolge van een beschikking van de Itaii aansche regeering staat de censuur niet meer toe, dat berichten van correspondenten, die door het een of ander blad naar het front werden gezon den, gepubliceerd worden, alvorens er minstens 10 dagen verloopen zijn nadat de feiten hebben plaatsgehad. Sedert Donderdag worden door het hoofdkwar tier zelfs geen officieele mededeelingen meer uit gegeven. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Chiasso In Milaan is den 27sten Mei de staat van beleg afgekondigd. De ongeregeldheden van natio nalistische benden duren den geheelen dag voort. De dagbladen betreuren, dat, behalve Duitsche, ook veel Itaiiaansche eigendommen vernield zijn, alleen, omdat de naam van den eigenaar eenigszins Duitsch klinkt. De „Corriere della Sera" veroordeelt de bui tensporigheden, omdat zich onder de betoogers minderwaardige elementen mengden. De bladen wijzen er op, dat slechts materieele schade is aangericht en dat geen personen ge kwetst werden. Des avonds wa3 de stad in duisternis gehuld, omdat de nadering van een vijandelijk luchtvaartuig uit Bergamo was ge meld. Helaas, schrijft de „Corriere della Sera" woedde het vuur van de in de straten, door de betoo gers in brand gestoken Duitsche goederen voort. I1ET VATICAAN EN ITALIË, Uit Rome meldt men aan »De Tijd" Het Vaticaan blijft langs telegrafLctien weg en met bijzondere koeriers naar de Zwiisersche grens verbinding houden met Duitscbland en Oostenrijk voor dfr regeling der kerkelijke aangelegenheden in beide landen. De gezanten vau Oostenrijk, Pruisen en Beieren worden beschouwd als met groot verlof te zijn gegaan, zoodat eventueele moeilijkheden worden ontweken. Mgr. Gavotti, aartsbisschop van Genua, richtte tot zijn geestelijkheid en onderhoorigen een schrijven, waarin zij worden aangespoord zich eensgezind om de vaderlandsche gezaghebbers te scharen en God te bidden voor het land. Vele bisschoppen -schrijven opnieuw bijzondere bede dagen uit. Enkele radicale bladen bevatten verdachtma- kende artikelen tegen het Vaticaan. - De „Osservatore Romano" bevat een offi cieel bericht dat luidt Wij hebben in de bladen gelezen dat de Hei lige Vader aan de met Italië in oorlog zijnde regeerders verzocht zou hebben om aan hun diplomatieke vertegenwoordigers tijdelijk verlof te verleenen. Wij kunnen verklaren dat dit be richt allen grond mist. DE HOUDING VAN ROEMENIË. Rumenië voelde natuurlijk diep, schrijft Fitz Maurjce in de sFigaro», de Itaiiaansche oorlogs verklaring. De toestand van de^ beide landen was bijna gelijk. Van hetzelfde ras als de Italianen hadden de Rumeniërs dezelfde grieven tegen Oos tenrijk als Italië. Beide moesten broeders bevrijden. Transylvanië wil evenals Trentino en Istrië vrij worden van het Oostenrijksch-Hongaarsche juk. De gelijkheid der twee nationale belaDgeD werd nog scherper, toen, naar men dacht, beide regee ringen openlijk elkaar meer naderden. Men zond elkaar boodschappen en het scheen, dat de beide regeeringen een afspraak hadden gemaakt voor gelijktijdige tusschenkomst, ja sommigen meenden zelfs te ontwaren, dat Bukarest nog vuriger was dan Rome. Het is dus natuurlijk, dat in eenige nationale kringen van Rumenië een zekere ontgoocheling gevoeld wordt en dat men zoekt naar de reden', welke de regeering deed en nog doet aarzelen. Want Rumenië wacht. Het wil, naar het schijnt, volledige zekerheid voor de toekomst. Men vertelt, dat het meer dan wenscheD uitsprak en dat het eischen voor zijn toekomstige grenzen stelde en dat zijn staatslieden de houiliog aanna men, dat zij hun medewerking op prijs wilden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1