Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. houden, terwijl zij schenen te vergeten, dat nooit meer zoo'n gunstige gelegenheid als thans voor de vervulling van het nationaal ideaal zich kon voordoen. Maar het is niet mogelijk dat dit heelemaa' juist zou zyn en dat er in Rumenië genoeg »Duitsch vergif" zou zijn, om de regeering langer aan den drang der publieke opinie weerstand te kunnen doen bieden. Dillon, 'de medewerker van de „Daily Tele- graph", meldt dd. Dinsdag uit Rome aan zijn blad te hebben vernomen, dat de Roemeensche minister president Bratiano in een onderhoud met den Russischen gezant te Boekarest ge- eischt heeft, dat aan Roemenië Panscova en andere gedeelten van de provincie Temesvar (welke worden bewoond door een gemengde bevolking van Serviërs, Roemenen en Magvaren) zullen worden afgestaan. Te Boedapest vreest men, dat deze eisch te zamen met die van tweederde van de Boekowina en geheel Zevenburgen, door Rusland zal wor den toegestaan, in welk geval de Magyaarsche staat tot een klein deel van zijn vroegeren om vang zou zijn teruggebracht. Mijn persoonlijke opvatting zegt Dillon is dat het verzoek van Roemenië om Panscova en andere districten van Temesvar te krijgen feitelijk maar een indirecte aanduiding is, dat het Roemeensche kabinet nog niet volkomen bereid is om te intervenieeren. Roemenië kan toch niet veronderstellen dat de entente-mogendheden hierin zullen toestem men. De vrees in Hongarije spruit voort uiteen veldwinnen van de separatistische beweging, en het oogenblik is van groote beteekenis zoowel voor de Hongaren als voor de Roemenen. Welke van de twee stammen het op den duur zal winnen, hangt er van af wie zich het meest ondernemend betoont. Want indien Hongarije na een parlementaire staatsgreep vrede sluit met de entente-mogendheden, zal de kans voor Roemenië verkeken zijn. De „Kölnische Ztg." verneemt, dat men te Boekarest wel ijverig stemming maakt voor deelneming van Roemenië aan den oorlog tegen Oostenrijk-Hongarije, maar dat de toestand nog niet tot klaarheid gekomen is en ook de regee ring geen uitsluitsel «wil geven over de toekom stige politieke houding van het land. Het schijnt dat een beslissing wordt uitgesteld tot de eerste uitkomsten van den Italiaanschen veldtocht bereikt zijnen de militaire gebeurtenissen in Galicië hun beslag hebben gekregen. GRIEKENLAND. Uit Weenen wordt aan de «Vossische Zeitung« getelegrafeerd, dat wanneer Italië zijn optreden niet tot Oostenrijk Hongarije beperkt, doch ook aan de operaties tegen de Dardanellen deelneemt en een actie tegen Klein-Azië ondernemen mocht, welke de belangen van Griekenland raken en ip gevaar brengen, Griekenland zich dan voor de taak gesteld zal zien, den toestand terstond te beoordeelen en alle ten dienste staande middelen en wegen aan te grijpen om zijne belangen te verdedigen. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Het vergaan van het Amerikaansche schip «Nebraska» wekt in de Vereenigde Staten groote verontwaardiging, aldus meldt Havas uit Parijs. De «Tribune» te New-York schrijft: Indien bewezen wordt, dat de «Nebraska» door een Duitschen onderzeeer getorpedeerd is, moet Gerard, de gezant der Vereenigde Staten te Berlijn terug geroepen worden, Bernstorfi moet zijn paspoort ontvangen en alle diplomatieke betrekkingen met Duitschland moeten verbroken worden. Indien de «Nebraska» werkelijk getorpedeerd is, moet men veronderstellen, dat de Duitsche regeering den oorlog met de Vereenigde Staten wil. ALLERLEI NIEUWS. Naar de Daily Telegraphuit Boekarest ver neemt, heeft de Action Nationale aldaar een pro Italiaansche demonstratie voor morgen ^Zondag geörganiseerd. Te Stockholm zal den 27sten Mei op initiatief van de Zweedsche regeering, een conferentie plaats vinden van afgevaardigden van Zweden, Noorwe gen en Denemarken, ter regeling van het emi gratie-vraagstuk, ten einde een concept samen te stellen, dat als wet zal gelden voor de drie staten van het Noorden. Aan deze bijeenkomst zullen voor Zweden, Denemarken en Noorwegen resp deelnemen de heeren Rabenius, Topsö Jansen en Thorsen. De Grieksche regeering heeft door een drin gend telegram aan verschillende autoriteiten ge last, nauwkeurig te onderzoeken of er lo. verborgen schuilhoeken zijn, welke kunnen dienen als basis voor onderzeebooten 2o. in de nabijheid van de kust voorraadcentra 3o. in de nabijheid van de kust benzine- of petroleum depots bestaan. De Grieksche regeering wilder zich van verze keren, of Duitsche onderzeeboten Grieksch ge bied als basis gebruiken. Van Duitsche zijde meldt-men over den aanval op Ludwigshaten 18 Fransche vliegers hebben gisteren een aan val gedaan op de open stad Ludwigshafen. Door het werpen van bommen hebben zij verschei dene burgers gedood en gewond. Slechts geringe stoffelijke schade is aangericht. Het gepantserde vliegtuig dat het eskader geleidde is ten oosten van Neustadt tot landing gedwongen. Met het vliegtuig is de majoor, die het bevel voerde over het vliegtuigeskader te Nancy in onze handen I gevallen Onze vliegers hebben in een luchtge vecht bij Epinal een Fransch vliegtuig neerge schoten en tëe kazernes van Gérardiner in brand gestoken. Van particuliere zijde wordt uit Athene aan het „Berl. Tagebl." gemeld, dat de koning gister in beterschap is toegenomen. Uit Stavanger wordt gemeld De Hollandsche trawler,, Tres Fratres" kwam hier aan met zeven man van de Zweedsche bark „Rosoall" uit Oscarsham. aan boord. De bark was met een lading planken onderweg van Oscarsham (Sunderland). Bij Malmö werd zij aangehouden door een Duitsche onderzeeboot, die de bark na onderzoek van de papieren doorliet. Den 26en Mei, om 4 uur des namiddags had op 5 graden 35' N.B. en 2 graden 30' O.L. in het vaartuig een vreeselijke ontploffing plaats. Het dek w.erd weggerukt en het schip aan bak boord sterk beschadigd. Er zijn twee man ver dronken. Toen het schip tegen tien uur zonk» verscheen de Hollandsche trawler ter plaatse. Het Fransche stoomschip „Champagne" is bij St. Nazaire gestrand. Negenhonderd passa giers zijn aan boord van andere schepen ge bracht. Het schip is zwaar beschadigd. Volgens een telegram uit Mudros aan de „Times" zijn van het getorpedeerde en gezonken Engelsche oorlogsschip „Triumph" 460 man ge red. v Uit Berlijn meldt men Het Deensche stoomschip „Ely" met 2000 ton kolen aan boord, onderweg van Schotland naar Sundsval, stootte bij Soederarm in de Golf van Aaland, noordelijk van Stockholm, op een mijn en zonk binnen vijf minuten. De bemanning kon met achterlating van haar hebben en houden het leven redden en in de booten klimmen, en landde des namiddags te Norrtelje. Turkije heeft aan de bevriende en neutrale staten een circulaire nota van den volgenden in houd laten overhandigen De Keizerlijke Ottomaaqsche regeering, over wegende, dat de Engelsche regeeriDg haar tegen over neutrale mogendheden door de overeenkomst van 1888 aangegane verplichting van geen oor logsschepen in het Suezkanaal ligplaats te ver- leenen, niet nakomt en het kanaal zelfs versterkt* terwijl anderzijds de Fransche regeering, met bet oog op vijandelijke operaties tegen het Ottomaan- sche keizerrijk troepen in Egypte geland heeft, ziet zich door deze feiten genoodzaakt de mili taire maatregelen, welke getroffen zullen worden tot verdediging van het Turksche gebied, waarvan ook Egypte deel uitmaakt, uit te breiden tot het Suezkanaal. De nota voegt hieraan toe, dat, indien hieruit schade voor neutrale schepen en goederen zou kunnen voortvloeien, het duidelijk is, dat de ver antwoordelijkheid dan neerkomt op de Fransche en Engelsche regeeringen. Het plaatsvervangende generaal commando van het 5e legerkorps in Posen heeft de sociaal democratische „Görlicer Volkszeitung" onder preventieve censuur gesteld, daar het blad bij een bespreking van de Amerikaansche nota, het torpedeeren van de „Lusitarjia" gecritiseerd had. Volgens een bericht uit Zürich in de „Vos- sische" vond de zaak van een Zwitsersche in- voertrust, waarvoor plannen bestaan, in Oost- Zwitserland geen goede pers. Bijna alle bladen verwerpen een organisatie volgens 't voorbeeld i der Nederlandsche Overzeetrustmaatsschappij. De algemeene stemming in Oost-Zwitserland komt hierop neer, dat men geen economische voordeelen wil oogsten, waardoor ook slechts zoo gering mogelijk de staatkundige neutraliteit of souvereiniteit des lands wordt geschaad. Nu brengt de „Berne*. Bund" gisteren een artikel, volgens hetwelk er slechts sprake is van een louter particuliere Organisatie, waarbij zich da Regeeringsambtenaren slechts beperken tot de gebruikmaking van hun recht van controle. Het is van belang, dat de maker van cte Neder landsche overzeetrustmaatschappü,de heer Frank Oppenheimer, sedert eenigen tijd te Bern vertoeft. In de begrootingscommissie van den Duit schen Rijksdag vroeg een lid dier commissie, of het legerbestuur voor het geval van een lang- durigen veldtocht voldoende voorzorgsmaatre gelen had getroffen voor wat betreft de voorra den grondstoffen voor textielnijverheid enz. De plaatsvervangende minister van Oorlog gaf de algemeene bevredigende verklaring, dat zelfs een nieuwe wintercampagne ons in elk opzicht toegerust zou vinden. Alle grondstoffen zijn in voldoenden voorraad aanwezig en het moet uit gesloten geacht worden, dat door gebrek aan wat ook de strijdvaardigheid van ons leger beïnvloed zou kunnen worden. De „Münchener Post" ontving van bevoegde z(jde mededeeling over den beslissenden invloed van de Fransche en Italiaansche vrijmetselarij op het uitbreken van den Italiaanschen oorlog, waarbij het goud van die loges groot gewicht in de schaal gelegd heeft. Toen de Duitsche loges door dit drijven inde war gebracht, en daarna er over dachten om ook hunnerzijds datgene te doen dat kon bijdragen om- de zaak op te helderen en de gemoederen te kalmeeren, werden hun bedoe lingen op platte wijze beantwoord. Niet veel beter verging het de loge Yn de Hongaarsche havenstad Fiume, wier leden voor het grootste gedeelte uit Italianen bestaat. - Peppino Garibaldi is als officier in het Italiaaansche leger opgenomen en belast met de vorming van een Afpenbrigade van vrijwilligers De ovrleden Deensche gezant. Het stoffelijk overschot van den Deenschen gezant bij ons hof is, naar het »Hdbl.« meldt, gisternamiddag te 5 uur te Amsterdam aan boord van de «Euterpecc van de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij gebracht. Daarbij waren tegenwoor dig de consul van Denemarken, de heer Jac. Boot, en de heer Paul den Tex, directeur der K. N. S. M. Te 6 uur vertrok de «Euterpei naar Denemarken. Onzijdigheid. De ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine, van oorlog en van koloniën» daartoe door de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis, dat de Nederlandsche regeering in den tusschen de met Nederland bevriende mogend heden Italië en Oostenrijk-Hongarije uitgebroken oorlog, volstrekte onzijdigheid zal in acht uemeD. Geen onderzoek van verlofgangers. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, in verband met de tegenwoordige bijzondere tijdsomstandig heden, bepaald, dat in dit jaar het onderzoek van de verlofgangers van de militie te land, vermeld in art. 92 der Militiewet, achterwege wordt ge laten. (Stct.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.1 te Christiansund. Laagste barometerstand 753.5 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen Noordwestelijken tot Noordoostelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, met kans op regen, later tijdelyk opklarend, zelfde temperatuur Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Juni 1915. 9. a. Verzoek om ontslag van den heer Dr. W. H. van Rietschoten als directeur van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec triciteitsbedrijf, met prae-advies van B. en W. b. Voorstel tot regeling der bezoldiging van den opvolger van den heer van Rietschoten en om in beginsel te besluiten tot aanstelling te zijner tijd van een adjunct-directeur. Wijziging peil zuidzijde Rotterdamschen dijk. -B. en W. hebben den Gemeenteraad een ont werpbesluit tot regeling van het peil van den Rotterdamschen dijk, zuidzijde, ter goedkeuring aangeboden. Een schets van de voorgestelde verandering is hierbij overgelegd. Stemming en herstemming. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald dat de stemming voor de periodieke verkiezing voor leden- van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Donderdag 8 Juli a s. en de herstem ming zoo noodig op Woensdag 21 Juli d a.v. I'e candidaat moet plaats hebben op Dinsdag 29 Juni. Gemeenteraadsverkiezing. In zake de gedachtenwisseling der verschillende kiesvereenigingen te dezer stede kunnen wij het volgende melden. Door de besturen van de Anti-rev,, R. K. en Christ.-Hist. kiesvereenigingen was onlangs aan de besturen der kiesvereenigingen der linksche partijen een schrijven verzonden, waarin gevraagd werd medewerking tot handhaving van den status quo. Op dit schrijven is een antwoord ontvangen van de afd. Schiedam der S. D. A. P. Dit schrij ven werd kort geleden in ons blad opgenomen. Van het Vrijzinnig Verkiezingscomité werd dd. 18 Mei navolgend schrijven ontvangen Met groote belangstelling hebben wij Uw ge. zamenlijk voorstel van 8 Mei ontvangen. Wij stellen voorop, dat ons Comité, bij billijke partij-verhoudingen in onzen Raad, niets liever zoude wenschen, dan thans politieken stryd ach terwege te laten. De partijverhoudingen in onzen Raad beant woorden echter geenszins aan de verhouding» waarin de partijen in de Gemeente tot elkaar staanhoewel de Rechtsche partijen in onzen Raad een meerderheid vormen, is zulks geenszins het geval onder ae kiezers. Evenredige vertegenwoordiging is een punt van ons program (zie o. a. «Vrijheid en Recht" Nos. 60, 63 en 64) en vindt ook in de rechtsche par tijen groote instemming. Wilt U er toe medewerken de wanverhouding op te heffen, en, op den grondslag van evenre dige vertegenwoordiging, met ons Comité onder bandelen, dan zijn wij daarioe gaarne bereid. Uw antwoord zien wij gaarne vóór 28 Mei a.s. tegemoet. De afd. Schiedam van den Nat. Bond van Pro- testantsche kiezers schrijft dd. 21 dezer In beleefd antwoord op uw schrijven dd. 8 Mei diene, dat ons bestuur, hoewel waardeerende Uw goede bedoeling, in de tegenwoordige tydsomstan- digheden geen aanleiding kan vinden om aan Uw verzoek te voldoen. Wel zal ons bgstuur, niet alleen onder de hui dige omstandigheden, maai* ook voor 't vervolg gaarne blijven medewerken om de wijze van strijdvoeren in de politieke arena, ridderlijk te doen plaats hebben. Aan Bet Vrijzinnig Verkiezings-comité is dd. 27 dezer het volgende gemeld door de besturen der Kiesvereenigingen der Coalitiepartijen Uit Uw schrijven d.d. 18 Mei 1.1. is ons geble ken, dat Uw Comité niet genegen is, het bestand te aanvaarden. Waar we Uwe meening niet deelen, dat de partijverhouding in den Raad niet beant woordt aan de partijverhouding der kiezers, is het ons gevoelen, dat verdere onderhandelingen tot geen resultaten zullen leiden. R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde, is thans samengesteld als volgt P. M. J. A. Lagerwe.y, voorzitter, Th. J. H. Mouwens, 2e voorzitter, C. H. Scbeffers, penning meester, Th. de Boer, secretaris, J. N. Post, 2e secretaris, J. H. Evers, J. S. M. van Kemenade. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van politie te bevragen zwart lederen Spatscherm, kinderschopjes, Jockeij pet, boekje, huissleutel, springtouw, kinderkousje, sleutel. Aan de volgende adressenrozenkrans, Smid, Brugmanstraat 27 zwart lederen portemonnaie met inhoud, Vredebregt, Nieuwsticht n.z. 24; twee geiten, v. Keulen, glasfabriek »de Schiet; rozenkrans, v. d. Velden, Hendrinastraat 16vul penhouder in étui, v. Zomeren, Willemshofje 1 zweep, Plooij, Tuinlaan 14; lorgnet, Wouters L. Kerkstraat 5rolpaard, Bergkotte, L. Kerk straat 44zakmesje, v. Meurs, L. Kerkstraat 54. Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren onze lezers aan de maand vergadering van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond welke morgen (Zondag) om kwart voor een in het Bondsgebouw wordt gehouden. Heden-morgen omstreeks kwart voor elf knelde bij den overweg aan de Over- schiesche straat de 10 jarige' A. Soeters zyn rechterhand tusschen een biervat en een wagen waardoor een vinger van die hand ernstig werd gekneusd. De jongen werd aan het station voor- loopig verbonden en vervolgens naar zijn woning aan de Fabristraat gebracht. Bij beschikking van denminister van Binnenlandsche zaken is benoeming tot lid der commissie, in 1915 belast met het afnemen van het examen in de Fransche taal, waarvan het programma is vastgesteld by K.B. van 14 Oct 1884 (Stb. no. 256)de heer J. Bitter, lee- raar aan het Gymnasium alhier en tot pl.verv. lid de heer S. Beenhakker, leeraar aan de H.B.S- alhier. Tot onderwijzer aan de St. Vincen- tiusschool aan de Warande alhier is benoemd de heer J. Th. A. de Jager alhier. Tot 2e Zwemmeester aan de g e- meente zwemplaats "is benoemd de heer N. in 't Hol. Hoogwater te Schiedam: Zondag 39 Mei 4.39 v.m., 5.9 n.m. Maandag 31 Mei 5.27 v.m., 6.n.m. UIT VLAARDENGEN. Door het Vrijzinnig Comité te Vlaardingen is aan de rechtsche kiesvereenigingen, op haar ver zoek om den Godsvrede te bewaren en de aftre dende Raadsleden bij enkele candidaatstelling te herkiezen, geantwoord, dat de vrijzinnigen gaarne strijd zullen vermyden, indien deze gelegenheid tevens wordt aangegrepen om aan de minderhe den de vertegenwoordiging in den Raad te geven, waarop zij krachtens hun aanhang onder de kie- zers recht hebben. Op dien grondslag wordt dus verzocht te onderhandelen. Van het uitgaande Nederlandsche stoomschip »Duiveland" is Donderdagmiddag ter hoogte van Vlaardingen een matroos over boord gevallen en verdronkeD. UIT MONSTER. De heer M. P. van Ruijven, sedert ongeveer 30 jaar lid van den Gemeenteraad en sedert 1897 wethouder, zal bij de a.s. periodieke verkiezing, wegens gezondheidsredenen, niet meer een can- ylidatuur aanvaarden. UIT ROTTERDAM. Door de politie te Rotterdam is Donderdag nacht een inval gedaan in Yockeyclub, een nachtkroeg in de Aert van Nesstraat aldaar. Tegen den verlofhouder J. H. en een 50-tal be zoekers is proces-verbaal opgemaakt. De loca- liteit werd door door de politie ontruimd en gesloten. - Er is in verband met den diefstal van ca- caoboonen, waarvan onlangs melding werd ge maakt, weer een nieuwe soortgelijke diefstal bekend geworden. Ook thans was de vracht boot, die de lading vervoerde, achteropgevaren door de motorboot „Leendert" en werden in de „Merwede" zes balen cacaoboonen op deze overgeladen. De „Leendert" loste ze te Capelle a. d. IJ., aan het veer, vanwaar ze met een bootje uit Gouda, naar Rotterdam vervoerd werden en verkocht aan den koopman v. d. E., in de Wijnstraat. De kapitein P. E. en de dekknechts A. B. en zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2