Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. Gevaarlijke vrienden. Gratis Ongevallenverzekering f 38ste Jaargang. Maandag 31 Mei 1915 No. 11242. öïereenfcoistiÊ op de polis vermelde voorwaarden. jj Officiate berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85- Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent/per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Advertentiën: Familieberichten 20 et. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene bil dood bij verlies van bjj verlies van een wijsvinger; bjj verlies van eiken ande ren vinger. een duim V erzekeringsbank gevestigd te Schiedam Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten a. dat de Raad in zijne openbare vergadering van den 16den Maart 1915 heeft vastgesteld de volgende WIJZIGING van het Besluit tot heffing van gelden voor het gebruik Yan openbaren gemeentegrond of open bare gemeen te wateren en voor het hebben van particuliere werken op, in of oyer den openbaren gemeen tegrond of wel op, in of over het openbaar gemeentewater (Gemeen teblad no. 4 van 1899). EENIG ARTIKEL. Art. 15 van het in het hoofd dezer gemelde heffmgsbesluit wordt, van den dag na dien der afkondiging van dit besluit, gelezen als volgt Voor het gebruik van openbaren gemeente grond tot het laten liggen of staan van daarop geloste of ter inlading aangevoerde goederen, zijn de in artikel 6, lo, sub a vermelde gelden biet verschuldigd, indien dit gebruik zich be paalt tot den tijd tusschen 5 uur des morgens en 8 uur des avonds. Burgemeester en Wethouders kunnen in bij zondere gevallen deze bepaling ook toepassen jn den tijd tusschen 8 uur 's avonds en 5 uur s morgens. b. dat bovenstaand heffingsbesluit is goedge keurd bij Koninklijk besluit van den 14den Mei 1915 no. 18. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, De Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche communiqué meldt, dat de geal- 'eerden vorderingen maakten in den sector ten Noorden van Atrecht. Hns offensief stelde ons in het bezit van het geheele dorp Ablain. Wij vernietigden of verjoe gen drie compagnieën Dnitschers. Ten Noorden van Ecurie zijn de Franschen n een buitengewoon moeilijke streek van den Z'g- Doolhof honderd meters vooruitgekomen. In de Argonne, in de streek van Fontaine ladame, veroverden de Franschen een loopgraaf. Aan den zoom van het Bois le Pretre werden e Transchen door hun jongsten aanval in staat gesteld twee punten van den weg naar Fay-en- aye te bezetten. Zij namen 150 gevangenen, °nder w>e verscheidene officieren, en veroverden "aitrailleurs. Ia den Elzas zijn de Franschen bij den berg ahnepfenried verscheidene honderden meters Vooruitgekomen. Naar het Fransch. 74) 00i"eel eerder dan Sylvia had zij hem in het Wq t^.i;eS©n en hem oplettend gadegeslagen, hii n kad bijna onmiddellijk begrepen, dat 1 degeen was, op wien mevrouw Bailey, ter- B zij aan tafel zaten, wachtte. viir 1 Is zeker voor het eerst dat u in Lac- Wein1S? Vroeg z«- Er komen bier altijd zeer r Engelschen, maar het is een heel inte- a,^ant' merkwaardig plaatsje 't is nog eigen- aardiger dan Monte Carlo. zachter61"^6 00genblikken vervolgde zij op veel ons 'l Is «gelijk geen geschikt verblijf voor 2e .Jon£ vriendinnetje... voor mevrouw Bailey, m *s nu dol op spelen. Die Poolsche dame, carJt011^ Wolsky hield ook zoo veel van bac- vronm d aar zi-' is nu vertrokken. Dus, als me- dan iley 's ayonds naar 't Casino gaat, och, We 8qaD mÜn man en ik er ook tnaar heen. zyn nog zoo'n beetje ouderwetscb, moet u In de nabijheid van Thiaucourt dwongen wij een vliegmachine tot dalen. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede Na eene voorbereiding door de artillerie, vielen de Franschen te middernacht ten oosten van het IJserkanaal onze stellingen aan ten noorden van de boerderij Dhondt. De aanval werd over het geheele front met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een aantal zouaven van vier verschil lende regimenten werd gevangengenomen. Tus schen het kanaal van la Bassée en Atrecht vonden slechts artilleriegevechten plaats. Aan den straatweg BethuneSouchez namen wij een paar dozijn Fransche kleurlingen gevangen, die zich in eeD boschje verscholen hadden. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De strijd om Przemysl. Van Russische zijde wordt gemeld De bovenmenschelijke krachtsinspanning van den vijand in de laatste dagen had ten doel Przemysl te omsingelen. De hardnekkige gevechten aan de San werden in den morgen van den 20en Mei afgebroken en gedurende de vier volgende dagen legde de vijand er zich op toe, het offen sief uit het noordoosten en zuidoosten te wijzigen. Tusschen Sieniawa en Jaroslaw werden vijftien bruggen geslagen, toen bij een fronts-verandering van het geheele vijandelijke leger verscheidene afdeelingen naar het westen werden gebracht, hetgeen deed veronderstellen, dat de Duitschers dien morgen den terugtocht aanvaardden. Even wel liet generaal Mackensen den 24en Mei op nieuw zijn troepen een aanval doen op onze stellingen tusschen de rivieren Lioubatchevka en de San, alsmede op den linkeroever van de San bij Radymno en Drogotcher, over een uitgestrekt heid van 25 werst. Verscheidene honderdduizen den infanteristen bestormden onze loopgraven, gesteund door duizend kanonnen van verschillend kaliber, welke goed van munitie waren voorzien. In het kort, Mackensen herhaalde bij zijn poging om Przemysl te omsiBgelen, zijn manoeuvre van het begin van November voor Lodz, toen zijn leger ons front bij Strikof en Dresina doorbrak en eveneens een poging deed om ons met zijn linkervleugel om te trekken. Thans wordt deze manoeuvre op dezelfde wijze herhaald, doch op veel grootere schaal en niet door afzonderlijke korpsen, maar door geheele legers en veel lang zamer, door de enorme massa troepen, die ge bruikt wordt. De manoeuvre van Mackensen is nog niet voltooid, hoewel veel van zijn infanterie- korpsen reeds driekwart van hun effectief verlo ren hebben. De Oostenrijksch-Duitsche legers die Mackensen tegemoet moesten gaan om Przemysl van den zuidkant te omsingelen, werden bij Gous- sakow gedecimeerd bij een laatste poging om ons front te doorbreken, terwijl de held van Port Arthur, generaal Irmanof, die het garnizoen van Laisseco overrompeld had, Sieniawa bezette en onder anderen buit het vee veroverde, dat bestemd was voor de proviandeering van de vijandelijke troepen, die naar Przemysl gedirigeerd werden. Ondanks de verliezen vaD den vijand, die sinds weten. We komen dan niet om te spelen, maar om een wakend oog op haar te houden. Ze is zoo jong, en zoo mooi, en zoo onervaren, Chester zag mevrouw Wachner dankbaar aan. Dat was toch echt aardig van haar zoo goed hartig en moederlijk, om zooveel belang te stellen in Sylvia en in haar zwakheden. Ja, zoo moest hij deze geheele geschiedenis, die hem zoo ergerde, maar opnemen. Sylvia Bailey, de mooie, eigenzinnige, verwende Sylvia Bailey, was eigenlijk belachelijk onervaren in vele dingen juist zooals mevrouw Wachner te kennen had gegeven. Het is heel vriendelijk van u dit te 'doen, zei hij een beetje onhandig Zij waren nu be neden. Het is zeker geen plaats voor me vrouw Bailey om alleen te komen... Hij wilde nog iets zeggen, toen Sylvia opeens hen toe kwam loopen. Waar is mijnheer de Virieu vroeg zij op angstigen toon aan mevrouw Wachner. - Hij is toch zeker niet aan de speeltafel gebleven, nadat wij zijn 'Weggegaan Mevrouw Wachner keek zoekend om zich heen. Ik weet het niet, zei zij Chester een veelbeteekenenden blik toewerpend. Die blik deed hem opeens een sterk vooroordeel op vatten tegen dien „mijnheer de Virieu", van wien Sylvia had gesproken. O daar is hij I Er sprak een gevoel van verlichting, van blijdschap zelfs uit Sylvia's eerlijke stem. den 24en Mei geen tien-, maar honderdduizenden bedroegen, en ondanks andere gunstige teekenem zou het niettemin voorbarig zijn te spreken van een resultaat van dezen slag, die buitengewoon was door zijn hevigheid. v Het Russische olïicieele communiqué meldt, dat de Russische troepen aan het front Kourtoviany Podoubisse de vijandelijke stellingen innamen. Tusschen Przemysl en de groote moerassen van de Dnjestr sloegen wij den 27en Mei drie vijan delijke aanvallen af ten Oosten van Goussakow, waar de Duitschers in den loop van dien dag onze ijzerdraadversperringen bereikten, maar na zware verliezen geleden te hebben, konden zij er zich niet handhaven) en moesten zij zich weder op hunne oorspronkelijke stellingen terug trekken. Uit Weenen wordt gemeld Aan de beneden-Lubaczowka werd des nachts een sterke Russische aanval, tot die een ge vecht van man tegen man leidde, afgeslagen, Pogingen der Russen om de San by en beneden Sieniawa over te steken mislukten. Ten Oosten van de San is de toestand onver anderd. Onze zware artillerie houdt de spoorlijn Przmyls Grodek, bij Medyka onder vuur. De troepen van het zesde korps veroverden den 27en opnieuw acht Russische kanonnen. De omsinge lings-linie om Przemysl werd door de verbonden troepen ten Noorden en ten Zuiden van de ves- tieg verder vooruitgebracht. Aan de Dnjestr en ten Zuiden er van duren de gevechten voort. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Rome wordt gemeldt De Oostenrijksche forten Luserna, Busa, Spit zoerle, aan de grens van Trente en Tirol, zijn door ons artillerie-vuur ernstig beschadigd. Wij bezetten den 27sten Ala na een gevecht, dat van den middag tot den avond duurde. Aan de grens van Carnia namen wij den 27sten, niettegen staande den mist, de Loftypas in de Raccolana- vailoi. Een onzer luchtschepen ondernam in den nacht van den 27en aan de grens van Friuli een raid boven het vijandelijk gebied en veroorzaakte daar veel schade. Een vijandelijke vliegmachine werd op den avond van den 27en bij de monding van de Po tot dalen gedwongen en buitgemaakt. Het Oostenrijksch commuqué luidt In het kustgebied begonnen kleine gevechten. Bij Karfreit werd een Italiaansch bataljon vernie tigd. Bjj Plava (aan de Isonzo) werden een aan val van 'n detachement en ten Noorden van Görz vijf vijandelijke aanvallen afgeslagen. In Tirol heropenden de Italianen het geschut vuur op onze stellingen op de plateaux van Fon- garia en Lavarone. Een vijandelijke afdeeling rukte Cortina binnen. Haar dekkings-afdeelingen vluchtten echter bij het eerste kanonschot. In het Kustland deed de vijand geen nieuwen aanval op de hoogten ten Noorden van Goerz. Pogingen om de Isonzo, bij Montfalhone, over te steken, werden door onze patrouilles verijdeld. De heer de Virieu baande zich een weg door de zich langzaam voortbewegende menigte. Zonder de Wachners met een blik te verwaar digen overhandigde hij Sylvia vijftien goud stukjes. Uw laatste inzet is verdubbeld, zei hij. Dat beteekent dat u vanavond vijftig gulden hebt gewonnen. Ik feliciteer u. mevrouw Chester's ongemotiveerd vooroordeel nam toe. „Verwenschte kerel I" dacht hij. „Dan is hij toch eerlijkMaar waarom zou hij Sylvia met haar winst feliciteeren Toen zij Paul de Virieu aan hem voersteldê was zijn houding uiterst stijf en hij was blij, toen de ander rechtsomkeer maakte blij en tevens verwonderd om het ontstemde gezicht, dat Sylvia toen zette. Zelfs deed zij een poging de Virieu af te brengen van zijn plan om naai de Club terug te keeren. Gaat u niet mee naar de Villa du Lac! 't Is heel laat, zei zij op teleurgestelden toon. Onmogelijk, mevrouw, zei hij met een buiging. Hij zweeg eenige oogenblikken. Toen mompelde hijIk heb beloofd dadelijk de bank te zullen houden. Sylvia wendde zich van hem af. De tranen warenjhaar in deoogen gesprongen. Maar Chester merkte niets van haar ontroering en het vol gende oogenblik warén alle vier buiten, in de beschuttende duisternis. Volgens een telegram uit Milaan hebben Woens dag twee Italiaansche onderzeeër een aanval ge daan op Oostenrijksche koopvaardijschepen, welke onder bescherming van een hulpkruiser de haven van Pola verlieten. De onderzeeërs lanceerden acht torpedo's welke den hulpkruiser licht troffen. Het schip kreeg zware slagzij en werd naar de haven teruggesleept. DE DUIKBOOT EN-OORLOG. Het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota inzake de »L u s i t a n i a«. Het volgende is ontleend aan de Duitsche nota welke aan de Amerikaansche regeering is ver zonden De keizerlijke regeering wenscht ook van haar kant open en vriendschappelijk bij te dragen tot opheldering van mogelijke misverstanden. Zij heeft al medegedeeld, dat het niet het plan is, in het oorlogsgebied onzijdige schepen, die geen vijande lijke handeling begaan hebben, aan te laten val len. Zij heeft den Duitschen strijdkrachten her haaldelijk dienovereenkomstige lastgevingen ver strekt. Ten aanzien van de Amerikaansche schepen »Gulflight« en »Cushing« zegt de Duitsche regee ring onderzoek en schadevergoeding toe. Bij het doen zinken van het Engelsche stoom schip »Falaba« wilde de commandant van de Duitsche duikboot passagiers en bemanning de volle gelegenheid tot redding geven. Pas toen de »Falaba«, ondanks de uitnoodiging daartoe, niet bijdraaide, vluchtte en om hulp seinde, sommeerde de Duitsche commandant de bemanning en de passagiers door signalen en door de spreekbuis binnen tien minuten het schip te verlaten. Hij liet hun metterdaad 23 minuten tijd en lanceerde pas een torpedo, toen verdachte schepen toesnelden. Omtrent het gebeurde met de »Lusitania« merkt de Duitsche regeeriDg op De Amerikaansche regeering gaat van het standpunt uit, dat de »LusitaDia« als een gewoon ongewapend handelsschip moet beschouwd wor den. De Duitsche regeering stelt in het licht, dat de »Lusitania« een van de grootste en snelste, met regeeringsmiddelen als hulpkruiser gebouwde handelsschepen was, dat uitdrukkelijk vermeld werd op de marinelijst van de Engelsche admira liteit. De regeering weet uit betrouwbare inlich tingen van hare officieele organen en van onzijdige passagiers, dat sedert geruimen tijd zoo goed als alle Engelsche handelsschepen van waarde van kanonnen, munitie en andere wapens voorzien zijn en geoefende kanonniers aan boord hebben. Ook de uLusitania" had by haar vertrek uit New- York kanonnen, die onder het dek in het ver borgene opgesteld waren. De Engelsche regeering loofde hooge prijzen uit voor de vernietiging van duikbooten door handelsschepen. Daarom kan de regeering Engelsche koopvaardijschepen in het oorlogsgebied ter zee niet meer als onverdedigd territoir beschouwen. Eindelijk had de »Lusitania« reeds vroeger en ook de laatste maal Canadeesche troepen en oor- logsmaterieel aan boord, waaronder 5400 kisten HOOFDSTUK XX. Zelfs Chester vond iets opvallends in de plot-, selinge stilte, die hem en de drie anderen om ringden, toen zij het Casino hadden verlaten. Geen heel veilig laantje om door te gaan als men een plaats verlaat, vanwaar de men- schen soms met zooveel geld vandaan komen, merkte hij op. terwijl zij de donkere allee door gingen. Men zou hier vermoord kunnen wor den, zonder dat er een haan naar kraait. O, Lacville is anders een heel veilige plaats, antwoordde mevrouw Wachner met haar gullen lach Maar toch. als men in aanmer king neemt, hoeveel geld het Casino opbrengt, is het onbegrijpelijk, dat ze geen verbetering brengen in diein diehoe noem je zoo'n laan ook weer? Zij zocht naar het Engelsche woord. Oprijlaan! vulde Vriend Frits aan, met zijn diepe basstem. Chester keek venast op. Het was het eerste woord, dat hij den heer Wachner had hooren zeggen. Sylvia deed haar uiterste best Paul en zijn geschonden belofte te vergeten en zoo gewoon en natuurlijk mogelijk te zijn. 'loen zij op den beter verlichten straatweg kwamen, waar een lange rij van rijtuigen stond, zei zij: Ik rijd met je mee tot aan het Pen sion Malfait, Chester. {JStazik EMxolodl'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1