Binnenland. Hfads- en Gewestelijk Nieuws. munitie waren, bestemd om de dappere Ouitscbe soldaten te vernietigen. De regeering handelt uit rechtmatige zelfverde diging als zy met hare oorlogsmiddelen door ver nietiging van vijandelijke munitie het leven van hare soldaten beschermt. De Engelsche scheep vaartmaatschappy beproefde met opzet het leven van Amerikaansche burgers als bescherming voor de munitie-lading te gebruiken en handelde tegen de duidelijke bepalingen van de Amerikaansche wetgeving, die het vervoer van passagiers op schepen met ontplofbare stoffen als lading ver biedt en dit strafbaar stelt. De maatschappij is daardoor schuldig geweest aan den dood van tal rijke passagiers. Volgens een rapport van den commandant van de Duitsche duikboot, dat door andere berichten bevestigd is, is het snelle zinken van de «Lusi- tanias in de eerste plaats het gevolg geweest van de ontploffing van de munitie door het torpedo schot. Anders zouden de passagiers naar menscher lijke berekening gered zijn geworden. De regeering beveelt bovenstaande feiten in nauwkeurige overweging door de Amerikaansche regeering aan en behoudt zich voor, hare houding tegenover de Amerikaansche eischen definitief te bepalen, tot het antwoord van de Amerikaansche regeering ingekomen is. Het stoomschip »Tullochmoor« is op 28 Mei ter hoogte van Ushant door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De bemanning is te BaFry aan land gegaan. Het s.s. «Ping Sucy«, van Batavia op weg naar Engeland, met een kostbare lading aan boord, werd tweemaal door Duitsche duikbooten nage zeten en met granaten beschotenmaar wist Plymouth veilig te bereiken. Een man van de equipage werd gewond. De pakketboot »Ethiope« van de Eldor Line, is door een duikboot in het Westelijk deel van het Kanaal, in den grond geboord. Een officier en 16 mannen zijn gered. De rest van de bemanning bevindt zich in de sloepen. Een later bericht meldt, dat 17 leden van de bemanning te Falmouth ontscheept zijn. De »Ethiope« had geen passagiers aan boord. De ,N e b r a s k a n*. Aan de Parijsche bladen wordt uit.New York geseind Page, de Amerikaansche gezant te Londen, seint dat de Amerikaansche marine-attaché te Londen, nu zekerheid heeft gekregen, dat de „Nebraskan" getorpedeerd is. AAN DE DARDANELLES Eengbericht uit Athene meldt, dat de Turksche verliezen aan de Dardanellen .reeds zestigduizend man beloopen. De strijdmacht, welke op het oogenblik het schiereiland bezet, wordt op tachtig duizend man geschat. Gemeld wordt, dat de Turken besloten, in den Kaukasus en in Sinai een volkomen defensieve houding aan te nemen en alle strijdkrachten aan de Dardanellen te con centreeren. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de met spoed uit Sy ië aangevoerde versterkingen aan de Zee van Marmora uitgeput aankwamen na lange mar- schen gemaakt te hebben. De voorraden munitie voor infanterie, zoowel als voor artillerie vermin deren snel, zonder dat er uitzicht bestaat op aan vulling. Het Turksche hoofdkwartier meldt: Bij Ari Burnu tracht de vijand te vergeefs ons te beletten, de in het centrum zijner stelling ge legen loopgraven, die wy veroverd hadden, ter verdediging in te richten. Bij Sedd el-Bahr is de vijand blijkbaar bezig, nieuwe troepen aan land te brengen. Onze bat terijen op de Anatolische kust beschoten gisteren krachtig de vijandelijke troepen bij Sedd-el-Bahr. PORTUGAL. Het Nationale Congres heeft al dadelijk bij eerste stemming met 89 tegen 1 stem Theophile Braga tot president van de republiek gekozen. ALLERLEI NIEUWS. De gezanten bij het Yaticaan. De „Osservatore Romano" schrijft Wij houden staande, dat de diplomaten Rome verlaten, omdat hun verblijf onder de tegen woordige omstandigheden onmogelijk werd niet alleen omdat hunne positie, hunne onschendbaar heid en persoonlijke veiligheid gevaar liepen, doch 0mdat hunne positie moreel onhoudbaar ge worden was. Gesteld dat de Italiaansche regeering zich ge neigd getoond had, om den diplomaten toe te staan door bemiddeling en onder verantwoordelijkheid van den H. Stoel met hunne regeeringen te corres- pondeeren, zoo is 't duidelijk, dat zulk eene positie voor hen niet te aanvaarden scheen, als niet in overeenstemming met hunne waardigheid en de eischen van hun ambt. Hun vertrek uit Rome is minder te wijten aan een bijzondere onderlinge overeenkomst, doch veelmeer een ge dwongen toestand door de nieuw-geschapen situa tie door het betrokken worden van Italië in den Europeeschen oorlog. Ook onder dit gezichtspunt is 't een pijnlijke toestand voor den H. Stoel, die niet meer'recht streeks met de oorlogvoerende mogendheden kan correspondeeren en aldus niet meer de noodige 1 elementen bezit om zich nauwkeurig rekenschap te geven van den internationalen toestand. De „Osservatore" klaagt nogmaals over den hoogst pijnlijken toestand van den H. Vader, die nu ook de schrikkelijke gevolgen van den oorlog voor Italië vreest. Te Cormons zijn de volgende berichten uit Triëst ontvangen De stad is ten prooi aan het Oostenrijksche gepeupel. De Oostenrijksche autoriteiten zijn gevlucht, het bestuur in handen latend van een deputatie, die onmiddellijk- des avonds aanving, de Italiaansche gebouwen te plunde ren. Het gepeupel begaf zich het eerst naar het groote irredentistische nieuwsblad, de „Piccolo", welks bureaux geplunderd en ver volgens in brand gestoken werden. De redac- tioneele staf kon nog net bijtijds ontkomen. Dit ruwe vandalisme breidde zich uit en werd weldra algemeen. Het is onmogelijk, de schade te ramen. De vernieling heeft den heelen volgenden dag voortgeduurd Alles geschiedde met goedvin den en zelfs met medewerking van de gen darmen. Het lot der schoone stad is niet te overzien, als de Italianen niet spoedig komen. Meer dan 11000 vrouwen te Rome hebben zich, naar de „Temps" meldt, aangemeld om dienst te nemen by een vrouwelijk politie korps. dat qiet toestemming der autoriteiten, in de Italiaansche hoofdstad gevormd wordt. De vrouwen zullen een uniform dragen. Uit Saloniki wordt aan de „Echo de Pa ris" gemeld, dat generaal Liman von Sanders bij de jongste gevechten op Gallipoli gewond is. Hij moet door admiraal Usedom (Usedom-pasja) vervangen zijn. Eenigen tijd geleden deed het bericht de ronde, dat ex-minister-president Venizelos een vrijwilligerskorps vormde om aan de operaties tegen de Dardanellen forten deel te nemen. De „Temps" verneemt thans van betrouwbare zijde uit Saloniki, dat het bericht juist is. Het vrijkorps van den Griekschen ex-premier, dat voornamelijk uit vluchtelingen uit Klein Azië bestaat, zou echter niet deelnemen aan de operaties tegen Constantinopel, maar een inval ffi Klein-Azië beproeven. De „Messagero" verneemt uit Messina: Door het ingrijpen van Italië in den oorlog zullen, naar het ministerie van Oorlog mede deelt, de overlevenden van den Franschen kruiser „Leon Gambetta", die na den onder gang van het schip te Messina geïnterneerd zijn, worden vrijgelaten. De mannen zullen naar Frankrijk terugkeeren. Stockholms „Tidningen" meldt uit Hapa- randaHier aangekomen reizigers deelen mee, dat een Zeppelin den 26en boven Helsingtors bommen heeft geworpen waardoor een katoen pakhuis is verwoest en een passagiersstoom schip van de Boi'e mpij. in de haven is ver brand Volgens andere berichten moeten er 40 men - schen zijn omgekomen. De admiraliteit meldt, dat bij den onder gang van de „Triumph" op 25 Mei jl. drie offi cieren en 11 man het leven verloren, terwijl 42 öian vermist worden. (Zooals bekend, telde de bemanning van het Engelsche oorlogsschip circa 250 koppen.) Nader wordt aan de Engelsche bladen ge meld, dat bij het in de lucht v|iegen-van de „Princess Irine", 270 menschenlevens zijn ver loren gegaan, van wie 76 werklieden van Sheer- ness, die 't herstellingswerk aan 't schip ver richtten. Te Glasgow hebben 200 slagers moeten sluiten wegens vleesch-schaarschte. In Engeland zijn de prijzen van het rundvleesch thans al hooger dan de beruchte hongersnood- prijzen van 35 jaar geleden. Zaterdag nacht stiet een onbekend groot sroomschip aan den ingang van de golf van Triëst op een mijn en zonk. In een der gevechten aan het Oostelijk front is Ulrich von Württemberg door een shrapnell aan den arm gewond. Tengevolge van een motor-ontploffing, heeft zich, naar de Fransche bladen melden, bij Hazebrouck een noodlottig vliegongeval voor gedaan, dat aan twee Engelsche aviateurs het leven kostte. Door de ontploffing vatte n.l. het vliegtoestel vlam. Het stortte op den grond en werd geheel vernield. De beide inzittenden Hepen zulke vreeselijke verwondingen op, dat zij spoedig overleden. Jaarvergadering der Nederlandsche Bisschoppen. De jaarvergadering van het Nederlandsche Doorluchtig Episcopaat zal dit jaar op Dinsdag 1 Juni gehouden worden te Roermond. Zooals i'eeds meegedeeld werd, vertrekken HH. DD. HH. in den namiddag van Roermond naar Val kenburg, ter bezichtiging van de Catacomben. Bij dit bezoek zal ook tegenwoordig zijn jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Limburg. Mgr. Diepen te Rolduc. Op H. Sacramentsdag zal Rolduc de hooge eer te beurt vallen het bezoek te ontvangen van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Danada en coadjutor van 's Bosch. Zooals men weet, is Z. D. H. oud-leerling van Rolduc. (Tijd). Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft giste ren per motorbootje een tochtje gemaakt van Den Haag naar Leiden. Ten huize van den bur gemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gij- selaar, heeft de Prins de thee gebruikt. Even voor Leiden was de motor van het bootje defect geraakt. De Prins keerde daarom per automobiel naar Den Haag terug. De „R\jndam". Lloyds verneemt, dat het lek in de «Rijndam» gestopt is. Men heeft het water nu in bedwang. De lading uit het achterruim wordt gelost. Engelsch Prysgerecht De minister van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de procurator-generaal bij het En gelsche prijsgerecht een eisch heeft ingediend tot verbeurdverklaring van een deel der goederen, geladen in het Nederlandsche stoomschip «Prins Frederik Hendrik", welke te Falmouth gelost moesten worden. Uitvoer van duivenboonen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, brengt ter kennis, dat vergunning zal worden gegeven voor den uitvoer van bepaalde partijen in Nederland geteelde auivenbooneD. Aanvragen daartoe kunnen worden gericht tot de Commissie in zake voeding van mensch en dier, te 's-Gravenhahe, Amaliastraat 2, onderop- gave van grootte der partij plaats waar de party zich bevindt te passeeren grensstation naam en woonplaats van den ontvanger. Vrydom van port. De directeur-generaal der Posterijen en tele- graphie maakt bekend dat dagelijks talrijke brieven en andere stukken met port moeten worden belast, omdat zij onge- frankeerd ter post zijn bezorgd, kennelijk met de bedoeling om te worden verzonden onder genot van den portvrijdom, verleend voor stukken, be stemd voor of afkomstig van militairen, zonder dat zij voldoen aan de voorwaarden voor dien portvrijdom verleend. Onder verwijzing naar de desbetreffende aan kondigingen in de «Nederlandsche Staatscourant», wordt in herinnering gebracht, dat de bedoelde portvrijdom geldt voor a. brieven (met inbegrip van briefkaarten), tot een gewichtvan 20 gram b. gedrukte stukken doch alleen zulke,, welke tenminste éénmaal per maand verschynen als courant of tijdschrift tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militaireD, aan de.adreszijde dragen het opschrift »Militair«, gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken, welke aan de hiervoren gestelden voor waarden niet voldoen worden met port beslast. r Goederenvervoer naar Oostenrijk. Voor zoover de uitvoer niet verboden is kun nen thans van Nederland naar Oostenrijk Hon garije tot nader order per spoor alleen vervoerd wordenlevensmiddelen en goederen, dienende voor het voortbrengen van levensmiddelen materiaal dienende voor ontsmettings en ge zondheidsdoeleinden kolen, cokes, en briquetten, bestemd voor openbare inrichtingen en indu- strieele doeleinden, alsmede verlichtingsartikelen voor industrieele doeleinden, veevoeder en za den landbouwwerktuigen en machines, kunst mest, olie, zeep, papier, wollen en gebreiden goederen voor troepen. Waaloverbrugging te Nijmegen. De gemeenteraad van Nijmegen behandelde Zaterdag de door den heer F. A. Bonté inge diende motie, strekkende om in verband met de gewyzigde tijdsomstandigheden de uitvoering van den bouw eener vaste brug over de Waal op te schorten en het desbetreffende Raadsbesluit van 20 Juli 1912 in te trekken. De motie werd, na verdediging door den voor steller, van verschillende zjjden ondersteund doch door anderen krachtig bestreden, o.a. door den voorzitter, die er op wees dat door de brugge- schiedenis tusschen staat, provincie en gemeente een zedelijke band is gevormd die niet maar zoo ineens verbroken mag worden. Deed de gemeente dat, dan zou de staat later nooit meer met haar in onderhandeling willen treden, ook niet voor andere groote werken als het Maas;, en Waal kanaal. Spreker wees er op, dat de brugbouw ondanks den oorlog moet worden voortgezet omdat Nij megen na afloop van den oorlog in alle opzichten gereed moet zijn. Na uitvoerige discussie werd de motie verwor pen met 20 tegen 9 stemmen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Vüssingen. Laagste barometerstand 755.6 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot noordwestelyken wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets zachter. Steun-comité 1914 Schiedam. Behalve de toegezegde wekelijksche bijdragen zijn sedert de vorige opgaaf giften ingekomen van N. N. f2.50 eenige sluis-en brugwachters f 188; J. H. M. d. G. f2.50, N. N. 4.-; J. S. f25.- Koperen Priesterfeest. Gisteren vierde de eerw. Pater Nicolaas Rijken, kapelaan aan de Singelkerk onder groote belang stelling van hier zoowel als van buiten de stad zijn koperen priesterfeest. Van deze 12J jaar bracht de eerw. jubilaris er slechts ruim twee in onze gemeente door. Kort na zijn H. Wijding werd pater Rijken be noemd tot kapelaan te Pietermaai, bij den Bis schop. Om gezondheidsredenen was hij genood zaakt reeds na een jaar naar het Vaderland terug te keeren. Daarna was Pater Rijken nog kapelaan te Nij megen, te Rotterdam (Provenierssingel) en te Alkmaar. Dat Pater Rijken in zijn vroegere standplaatsen nog vele vrienden heeft bewees de stroom van brieven en telegrammen, die gisteren de Singel pastorie bereikte. Om 10 uur droeg de eerw. jubilaris met assis tentie van de kapelaans de eerw. Paters v. d. San- den en Uyterwaal een plechtige H. Mis van dank zegging op. Altaar en priesterkoor waren fraai met levend groen en bloemen gesierd. Het zangkoor vertolkte onder leiding van den heer Th. M. van Dijk, op verdienstelijke wijzede Veni Creator van Van Schalk de driestemmige mis van Perosi en een Tantum Ergo van Hon- nerlage Grete. Om half een begaven velen zich naar de pastorie waar de jubileerende priester in de kwistig met bloemen versierde receptiezaal de talrijke felicitaties in ontvangst nam. O.m. merkten wij op de Hoogeerw. heer Deken en de geestelijken van de stad, de edelachtbare Heer Burgemeester, Honnerlage Grete, de kerk meesters van de Parochie van O.L.Vr. v. d. H. Rozenkrans, het college van collectanten, het zang koor, een deputatie van het R. K. Parochiaal Armbestuur, van de St. Vincentiusvereeniging, van de R. K. Esperantistenvereeniging «Ni Laborukaj Esperu" van welke vereeniging pater Rijken gees telijk adviseur is en tal van particulieren. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandvergadering gisteren door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond gehou den, wordt te kwart voor een door den voorzitter, den heer Mouwens geopend. De secretaris leest de notulen der vorige verga dering welke onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat sedert de vorige vergadering zijn toegetreden drie ledenbedankt hebben elf leden Van deze elf leden zijn drie ons door den dood ontvallen. Voorz. beveelt de afge storvenen leden in de gebeden van de leden aan. Voorz. deelt mede,-dat op 10 Juni een gecom bineerde vergadering van de afdeeling zal worden gehouden ter bespreking van den bloemendag ten bate van «Herwonnen Levenskracht." Tot den burgemeester is een verzoek gericht om den bloe mendag op Zondag te mogen houden. Op dit schrijven is tot op heden nog geen antwoord ont- vaneen. Voorz. zegt, dat «Herwonnen Levens kracht" geld noodig heeft,' e'- dient dus alles in tiet werk gesteld te worden om den bloemendag zoo goed mogelyk te doen slagen. Voorz. herinnert aan de door de regeering ge nomen maatregelen m-1 betrekking tot het be schikbaar stellen van goedkoop brood, waaraan door het bureau voor vakorganisatie en de verschillende stdeeiiiigen van den Volksbond krachtig is mede- ge er t om deze maatregelen te doen slagen. De o >rz. merkt nog op, dat het Eqfycliekteest door wit meer l-d*n had kunnen bezocht zijn. Ht-t s een van onze Voornaamste feesten, en de le-ien moesten het zich tot plicht rekenen dit feest bij te wonen. Spr. doet nog eenige mededeelingen betreffende de bloemententoonstelling in Augustus. In het Bondsgebouw zal dit jaar de vergade ring van den Centralen Raad worden gehouden* Nadere mededeelingen zullen hieromtrent worden verstrekt. Reeds zijn door het bestuur pogingen in het werk gesteld om een onderafdeeling op.de verga dering te laten optreden, teneinde het bezoek te bevorderen. De onderafdeelingen bedanken er echter voor, voor stoelen en banken te zingen of te spelen. Spr. dringt er dan ook op aan, dat de maandvergaderingen beter moeten worden bezocht, dan zullen zij zeer aan belangrijkheid winnen- De heer Hengst, doet een opwekking om lid te worden van de propagandaclub «St. Paulus," die op het oogenblik veel te weinig leden telt. Er moet hier te veel gewerkt worden met jongens- Het huisbezoek moet worden achterwege gelateh wegens gebrek aan krachten. De Bond zou zeer in bloei toenemen wanneer de propagandaclub beter kon werken. De voorzitter onderstreept de woorden van den voorz. van de propagandaclub. Een der leden vraagt of het bestuur bekend is of er soms bepaalde grieven zijn, dat de leden zoo slecht ter vergadering komen. Deze spr- vraagt of het bestuur niet iets in het werk heeft gesteld om te weten te komen of er grieven zijn- Spr. vraagt of de afdeelingen van vermaak ni®* meer op de vergaderingen meewerken. De voorzitter zegt, dat de beste weg off de grieven aan het bestuur bekend te maken is» de vergadering by te wonen en die dan ter sprak® r~i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2