Binnenland. Htads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aantal tenten had laten staan. Het was te zien hoe de vijand in stoomschepen en inlandsche boo ten terugtrok, achtervolgd door onze flottielje. Dinsdagochtend bereikten wij een punt, 5 mij len ten n. van het graf van Ezra en ongeveer 33 mijlen ten n. van Kurna. Het Turksche stoom schip «Belbuk werd ingehaald en tot zinken gebracht. Wij namen tevens twee grqpte lichters die niet alleen drie veldstukken, maar ook munitie en mijnen bevatten. Onze verliezen zijn zeer geribg. Zij bedragen samen ongeveer twintig man. ALLERLEI NIEUWS. Prins August Wilhelm van Pruisen is van het auto-ongeval, dat hem in bet vorig najaar is overkomen, weder in zooverre hersteld, dat hij naar het front kan terugkeeren om zijn werk zaamheden bij het oppercommando van een der legers te hervatten. Een bericht uit Berlijn zegt, dat de Russen, die in de Boekowina gevangen zijn genomen, ge weren, machinegeweren en munitie hadden, af komstig uit Japan. De Russische regeering heeft, naar de «Ma tins: meldt, besloten om de haven van Archangel voor alle particulier handelsverkeer te sluiten en haar uitsluitend te reserveeren voor regeerings- transporten. -- De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat alle officieren van het gezonken linie schip «Ma. -jesticc gered zijn. Maandag waren al de namen van de 49 doode en vermiste manschappen mede gedeeld. Met de «Triumph«, die een dag eerder gezon ken is, zijn, voorzoover bekend is, drie officieren en 56 man gebleven. Engelsche assurantie-maatschappijen hebben nu al een 100.000 betaald voor 350 verzeker den, die met de »Lusitania« zijo omgekomen. Het bedrag zal nog aanzienlijk stijgen. Ameri- kaansche maatschappijen zullen, rekent men uit een 300.000 moeten betalen, n.l. op polissen van levensverzekering. Aan zee-assurantie zal er 1200.000 opgebracht moeten worden. Eén maatschappij van levensverzekering, verwacht men. zal 70.000 betalen. Het is niet bevestigd, dat Vanderbilt zich hoog had verzekerd. Op de laatste Engelsche verlieslijst komen de namen voor van 240 officieren, van wie er 58 zijn gesneuveld, en van 2043 gewonde of vermiste en 58 gesneuvelde mansschappen. In dezen oorlog hebben tot dusver de vol gende mogendheden het volgende aantal oorlogs schepen verloren Engeland 26 (7 slagschepen, 5 panterkruisers, 5 kleine kruisers, 2 torpedojagers. 2 kannonneerhooten, 5 onderzeeërs)Duitschland 40 (5 panterkruisers, 11 kleine kruisers, 10 kan- nonneerbooten, 9 torpedojagers, 5 onderzeeërs) Frankrijk 7 (1 slagschip, 1 pantserkruiser, 2 tor pedojagers, 2 onderzeeërs, 1 kannonneerboot) Rusland 5 (1 slagschip, 1 pantserkruiser, 1 krui ser, 2 kannonneerhooten); Japan 2 (1 kruiser, 1 torpedojager)Turkije 3 (1 slagschip, 1 kruiser, 1 kannonneerboot); Oostenrijk 3 (2 kruisers, 1 kan nonneerboot). Verder verloren door geschut vuur, vergaan of interneering Engeland 6, Rusland 1 en Duitschland 18 hulpkrmsers. Op verschillende plaatsen in Beieren is Woensdag een vrij sterke aardschok waargeno men, die ook in München gevoeld werd. Ernstige schade schijnt echter door de aarbeving niet aan gericht. Van een aantal soldaten, die licht gewond werden in de streek van Schawl i en te Peters burg waren aangekomen, zijn er twee gestorven. Door een geneeskundig onderzoek is vastgesteld, dat de dood was teweeggebracht door wonden, die vergiftige kogels hadden veroorzaakt. De zaak is in handen gegeven van de commissie van onderzoek naar de Duitsche gruwelen, onder presidium van senator Kriotzoff. Een Russisch ondeTdaan, Eckstein genaamd, i3 door de Duitsc-hers te Libau gefusilleerd, daar hij als directeur van een schouwburg een stuk liet opvoeren, dat getiteld was: „De wilde bees ten der Kultur". Vergoeding kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft naar aanleiding van beraadslagingen in de Tweede Kamer, den burgemeesters verzocht, een ernstig onderzoek in te stellen naar de vraag, of bij de toepassing van het vergoedings-instituut niet een te kleine maat staf wordt aangelegd. De minister doet opmerken, dat wat hem be treft, goedkeuring aan de toegekende vergoedingen, voor zoover deze het wettelijk maximum niet overschrijden, slechts dan zal worden onthouden, wanneer zij, tegen de bedoeling van den wetgever, mochten zijn verleend in gevallen, waarin de bjj de zaak betrokken dienstplichtige niet als kost winner kan worden beschouwdwanneer het geldt personen of gezinnen, op wie de in de des. betreffende wetsartikelen vooikomendeomschrijving niet van toepassing is; wanneer de betrokken personen of gezinoen zonder vergoeding voldoende kunnen rondkomen wanneer het toegekende be drag te boven mocht gaan het verschil tusschen hetgeen de dienstplichtige inbracht vóór de mobi- satie en hetgeen hij voor eigen onderhoud stellig zal hebben gekost. Voorts verzocht de minister om, wanneer be doeld onderzoek mocht leiden tot de erkenniDg, dat meer vrijgevigheid, in verband ook met de tijdsomstandigheden we) raadzaam zou zijn, dien overeenkomstig te handelen. Het is de bedoeling van den minister, bij een toe te kennen nadere vergoeding of verhooging van toegekende vergoe dingen, daaraan geen terugwerkende kracht te verleenen, tenzij de beslissing een bijzonder geval mocht betreffen. Mijnen. Sedert de vorige opgave zijn in Mei j.l. be noorden den Helder 12 mijnen vernietigd en 1 mijn in den grond geboord. Het waren 7 En gelsche en 6 Duitsche mijnen. Tusschen den Helder en Hoek van Holland werden in die maand geen mijnen aangetroffen. Bezuiden Hoek van Holland werden 3 Duitsche mijnen onschadelijk gemaakt. Het totaal-generaal der sedert het uitbreken van den oorlog op de Nederlandsche kust aan getroffen mijnen is hierdoor op 539 gekomen, waarvan 298 Engelsche, 54 Fransche, 41 Duitsche en 146 waarvan de afkomst niet is vastgesteld kunnen worden. Op Vliehorst is een mjjn aangespoeld benevens 2 reddingsgordels, waarvan een gemerkt was »Hr. Ms. Patrok en eenige zwemvesten, ver moedelijk Duitsche. In het vaarwater de Slenk bjj Harlingen is een mijn drijvende gezien. Een protest. De afdeeling Rotterdam van de Vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij, gezien het feit, dat door het leggen van mijnen 'n neutrale wateren en het optreden der onder zeebooten in den laatsten tijd, weerlooze koop vaardij en visschersvaartuigen in een grond wor den geboord, waarvan reeds vele onschuldige non-combattanten en zelfs neutralen en kinderen het slachtoffer werden overwegende, dat dit optreden strijdig moeten worden geacht met alle wet en elk gevoel van menscbelijkheid overwegende, dat de vrees gerechtigd is, dat ook weldra weder Nederlandsche koopvaardijsche pen en Nederlanders het slachtoffer zullen worden van deze barbaarscne en niet te verdedigen han delwijze overwegende, dat zij het recht en den plicht heeft, hare meening te uiten over de wijze, waar op de oorlog ter zee door middel van mijnen en onderzeebooten wordt gevoerd spreekt hare verontwaardiging uit over het voeren van dezen verdelgingsoorlog tegen weer- 'ooze koopvaardijschepen en non-combattanten besluit deze motie in de dagbladen te publi- ceeren. Aanhoudingen aan boord van Nederlandsche schepen. Naar men ons meldt is de Duitsche dame, die :n de maand Maart aan boord van het Neder landsche stoomschip «Insulinde« naar Nederlandsch Indië reizend te Colombo werd aangehouden en geïnterneerd, oDgeveer vier weken daarna in vrij heid gesteld en met het stoomschip »Rindjani« naar Java doorgereisd nog voordat de Nederland, sche regeering van haar aanhouding had kennis gekregen. In Februari 11. werd te Colombo aangehouden eene Duitsche dame, reizend aan boord van de «KoniDgin der Nederlanden« van Indië naar Europa later werd eveneens te Colombo gevangen genomen eene Oostenryksche dame, reizend aan boord van de «Prinses Julianas, die den 2den Februari van Genua was vertrokken. Hoewel de Britsche regeering had doen weten dat alle onderdanen van met Groot-Brittannië in oorlog zijnde staten aan boord van neutrale schepen in zekere havens van de Britsche koloniën (waaronder Colombo) aan gevangenneming zouden blootstaan, heeft de Nederlandsche regeering in de beide laatstgemelde gevallen aan de Britsche regeering opheldering gevraagd ter zake van de bedoelde aanhouding eener vrouw aan boord van een Nederlandsch schip. In beide gevallen heef1 de Britsche regeering daarop medegedeeld, dat opdracht was gegeven de gevangene in vrijheid te stellen. Tjüdel(jk gezantschap bjj den Paus. De «Nieuwe Courant« schryft Het is, achteraf beschouwd, allerminst te be treuren, dat er van het plan om het wetsont- werpje tot bekostiging van een tijdelijk en bizon der gezantschap bij den Paus binnen een tijds verloop van twee etmalen door de Kamer te jagen, niets gekomen is. Daardoor toch is er gelegenheid ontstaan, om de beteekenis van dezen maatregel voor Neder land nog eens goed te overwegen uit het oogpunt van internationale politiek, ook in verband met de veranderingen, die op dit gebied zijn ingetreden sedert de indiening van het wets ontwerp op 19 Mei, vier dagen vóór Italië tot deelneming aan den oorlog besloot. Dat het uitstel aanleiding gaf voor het heropenen van een luidruchtige anti-Roomsche agitatie beschou wen wij niet als een voordeel. Het meeste van wat wij in de laatste veertien dagen in openbare ver gaderingen en ook in adressen aan de Koningin of aan de Kamer te hooren kregen, werd in een protestantsch blad niet ten onrechte als «gekakeld gekenschetst. En ook aan de velerlei in het Maan dagavond verschenen afdeelingsverslag der Kamer voorkomende vragen om beloften en verklaringen van regeeringswege, dat het tijdelijk gezantschap niet tot de vestiging van een blijvend zal leiden, hechten wij weinig waarde. De regeering toch kan haar opvolgers niet binden en zou zelfs in dit opzicht zichzelve niet mogen binden. Indien naar haar oordeel, op een toekomstig tijdstip, bjj of na den vrede, overwegende Nederlandsche be langen de bestendiging van een gezantschap bij den Paus geboden, zoh zij dergelijke beloften niet eens mogen houden. Bovenal uit internationaal-politiek oogpunt dient, naar wij meenen, het regeeringsvoorstel op dit oogenblik te worden beschouwd. Wij noem den het een mobilisatievoorstel, vrucht van de buitengewone tijdsomstandigheden, waarin Europa verkeert. Kan de Paus een eenigszins gewichtige rol vervullen bij het herstel van den internatio nalen vrede, die reeds nu, onder het woeden van den oorlog, zou kunnen worden voorbereid Is het voor Nederland van belang aansluiting te zoeken bij het Vaticaan, dat men zich als cen trum of althans als uitgangspunt van toekomstige vredesbemoeiingen voorstelt Ziedaar de twee hoofdvragen, waaraan het voorstel moet worden getoetst. Belgische vluchtelingen. De Centrale Commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluch telingen heeft aan den minister van Staat, mi nister van Binnnenl. Zaken, een kort voorloopig verslag uitgebracht, omtrent de vluchtelingen- beweging in Nederland en de werkzaamheden van genoemde commissie, waaraan het volgende wordt ontleend Vrij zeker mag worden aangenomen, dat on geveer 1.000.000 vluchtelingen naar Nederland de wijk hebben genomen, en wel 500.000 via Noord-Brabant, 450.000 via Zeeland en ongeveer 70.000 via Limburg. Echter heeft deze toestand slechts enkele dagen gehuurd, daar velen reeds onmiddellijk na de overgave van Antwerpen terug keerden. Met zekerheid echter kan worden vastgesteld, dat op één moment het grootste aantal vluchte- waaraan huisvesting is verleend en wel in be gin October na den val van Antwerpen, minstens heeft bedragen 720.000, waarvan 594000 in de drie grensprovinciën en 126000 in de 9 overige nl. als volgt verdeeld: Noord-Brabant 410.000! Zeeland 156.000; Limburg 28.750; Zuid-Holland 57.000; Noord-Holland 34.000; Utrecht 7.450 Gelderland 12.800; Overyssel 4700; Drenthe 3000; Groningen 2900; Friesland 2500. Totaal 719.1000 in 831 van de 1120 gemeenten. Ook deze toestand bleef niet lang bestaan, daar aangenomen mag worden, dat reeds half October ongeveer de helft der vluchtelingen de drie grens provinciën had verlaten, meerendeels naar België terug, en verder naar Engeland en veel Noorde lijker het land in. Noord-Brabant huisvestte 15 October niet meer dan 140000 vluchtelingen, terwijl het aantal in Zeeland tot 50000 werd teruggebracht. In December viel reeds een merkbare ver mindering waar te nemen, ook in het aantal ge meenten, waar vluchtelingen gehuisvest worden. Het aaD de commissie bekende aantal armlastige vluchtelingen bedroeg toen 108 400. Dat deze cijfers nog lang niet het juiste aantal vluchtelingen aangeven bewijst het feit, dat op het Registratiebureau ruim 200 000 vluchtelingen werden ingeschreven, in Nederland aanwezig gedurende de maanden November en December 1914 en ook dat niet tegenstaande zeer velen naar België zijn terug gekeerd en nog dagelijks bij 200 a 300 terug keeren of naar Engeland vertrekken, volgens de laatste Mei-opgave er nog ruim 80.000 aanwezig zouden zijn, waaronder met zekerheid te zeggen minstens 25.000 gegoeden, die ep eigen kosten leven. De commissie splitste zich in den aanvang in twee sub-cornmissies. Het werk der eerstgenoemde sub-commissie heeft zich in hoofdzaak bepaald tot het verkrijgen van een zeer groot aantal adressen alwaar de vluchtelingen, die in eigen onderhoud konden voorzien, tegen billijke vergoeding konden worden gehuisvest. De werkzaamhedon der tweede sub-commissie zijn drieërleia. De behartiging van de belangen der vluchtelingen in het algemeen; b De regi stratie en inlichtingendienstc. Werkverschaffing en onderwijs. Samenwerking werd verkregen met het Nederl, comité tot steun van Belgische en andere slacht offers en met de Rock feller, Foundation. War- relief-commission. Teneinde een denkbeeld te kunnen geven van het verwerkt materiaal zij vermeld, dat van 2 Jan. tot 1 Mei 1915 voor ruim f53.000 aan wol en voor bijna f41.000 aan andere grondstoffen werd verwerkt. Behalve f325000 en f 111,000 uit Denemarken en f5000 uit Zweden kwamen nog diverse aDdere giften in, w.o. een van f 10.000 uit Zwitserland, totaal tot een bedrag van f558.990.25. Voor zoo ver geen bepaalde bestemming was voorgeschreven werden de gelden overgemaakt aan het Ned. Comité te Amsterdam, waaeaan tot nu toe ruim f92000.— kon worden ter hand gesteld. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Juni medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te Vlissingen Laagste barometerstand 762.1 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot westelijken wind, veranderlijke bewolking mogelijk enkele regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Gistermiddag omstreeks halfzes viel een 12 jarige jongen, al spelende in de Bui tenhaven. Het werd pas bemerkt toen hij reeds te ver van den kant was afgedreven om nog van daar uit te kunnen worden bereikt. Een voorbij ganger sprong gekleed te water en hield den jongen boven water, tot een schipper met een roeibootje kwam, en beide aan wal bracht, waar de jongen door zyn moeder in ontvangst werd genomen, die in doodsangst op den wal stond. Aan de politiewacht in de Hoofd straat is verbonden de 10-jarige J. V., wonende Groenelaan. die van een op de gasmeter geplaatste stoel was gevallen, waardoor hy een wond aan het achterhoofd had bekomen. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 5 Juni 10.06 v.m., 10.42 n.m. UIT DELFT. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen acte L. O. slaagde de heer N. J. Heijne den Bak, van hier. Aan P. Zoutendjjk, metselaar bij de gemeente werken alhier, is bij Kod. besluit van 2 dezer ingevolge de pensioenwet voor gemeente-ambte naren, een pensioen toegekend van 1243. Smokkelaar s. De gebroeders Dr.oegfers te ter* Apel, die er hun werk van maakten paarden lover de Duitsche grens te smokkelen zijn in hechtenis genomen. Restitutie. De minister van Financiën maakt heke-nd-, dat bij den minister van Oorlog, ten behoeve van 's rijks schatkist, uit 's-Graven- hiage, door tusschenkomst van een Roomsch-Ka- tholiek priester, is ontvangen f4.50 als restitutie- geld. T(on ijnen. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat Woensdagnamiddag1 op de Room pot (Oester-Schelde) bij stil weer en kalme zee, een school tonijnen gezien is van, 15 a 20 stuks. Ze scheerden snel door hét water en sprongen verscheidene malen boven de oppervlakte. De tonijn (zeevisch) behoort thuis in ae Mid- dellandsche Zee. v (Tel.) - Rechterarm afger.eden. Te Nijmegen, werd Donderdagmorgen door den om 6.501 u. naar Eindhoven vertrekkenden trein n,o,. 40, de weg werker Peters aangereden, waardoor diens rech terarm tot den schouder werd afgereden. Djjie fatal, pe politie te Rotterdam heelt in bewaring gesteld de 18-jarige bontwerker A. H. de Z., wonende Adiianastraa-t, te Rotterdam, die verdacht wordt van diefstal van 4 bunzingvellea en een h-ondeidtal hermelijnstaarten, ten nadeelo van de firma J. S. H1., aain het Groote Kerkplein, aldaar. D (o ode 1 ij k o ngelu.k. Gistermiddag om- streeks één uur (leed op de N. Heerengracht bij den Amstel een wielrijder van -omstreeks1 zes tienjarigen leeftijd! Oip een gegeven oogenblik kwam hij te vallen en sloeg met 'het hoofd tegen den trottoirband. In bewusteloozen toestand wercj hij bij een naburigen apotheker binnengedragen' en vandaar naar hét Binnengasthuis vervoerd, alwaar de geneesheeren slechts1 den dood konden constateeren. K 'n o e i e r ij-. Een der berichfgevters van hét „Vad.", die de Vorige week in Duitschland ver toefde, schrijft: Ik meen u in (kennis te moeten stéllen met hét doof mij geconstateerde feit, dat de goede naam van jVeerllandis handel bjj onze Oostelijke ha-buren in de 'laatste maanden een geduchte knak heeft géfcregten, door de groote knoeieryen welke in Nederland hebben plaats gehad bij leve ranties oi a. van cacaopoeder, vet en aardappelen. De meeste handelaren int Duitschland wenischen thans geen zaken te doen met Nederlandsche kooplieden, (tenzij er sedert jaren relaties bestaan) dan onder borgstelling van' een te bepalen bedrag! vo-or goede levering' volgens getoonde of gezon den monsteï;s. De knoeiers hebben ook hier dus! weer veel bedorven tot' schade van' de reëel® han delaars. N e k k r a m p. De maatregelen van isolatie van het intemeeringskamp te Harderwijk zijn gisteren weder opgeheven. Sinds Zaterdag heeft zich geen nieuw geval van nekkramp voorgedaan. Een adder. Ten huize van zekeren V. in de Emmastraat te Enschedé is gisteren een adder gevangen. -Onder den stoel van een der kinderen dat aan tafel zat, werd gesis gehoord. Toen men onderzocht waardoor dat geluid werd ver oorzaakt, zag men de adder. Aangezien de Emmastraat -opnieuw bestraat wordt en daarvoor van elders zand, is aaogtvoerJi 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2