Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het s.s. oDuiwich Heads van Leith is door een Duitsehen onderzeeër getorpedeerd en tot zinken gebracht. In de Oostzee. De Russische generale staf meldt, dat zich den 4den Juni een aanzienlijke Duitsche vlootmacht vertoonde in de Oostzee. De Russische oorlogs schepen wisselden eenige schoten met de Duitsche in de nabijheid van de Golf van Riga. ALLERLEI NIEUWS. De toestand van Koning Constanten van Grie kenland is weer- verergerd. Djr. Eiselberg heeft een nieuwe operatie verricht. Hij verwijderde een deel van de tiende rib. De patiënt gevoelde daar na eenige verlichting. Gourwis, de eerste minister, die een verkie- zjngs-cnmpagine in Macedonië voert^ is telegrafisch naaT Athene teruggeroepen en de professoren' Krause en Eiselberg moesten afzien van hun plan, V rijdag Athene te verlaten. Gedurende de laatste 4 dagen waren de ge weren van de in Essclhen op post staande Duitsche Landw eers oldaten ingenomen, om' naar het front te worden opgezonden. Heden werd aan al de op past staande Duitschefs een Russisch geweer |Uitjgtereikt. Een van de moedigste Russische aviateurs pp het front in Galicië is een meisje van de hojogeschool te Petersburg. Zij kwam onlangs te Kief aan, aan armen en beenen gewond, daar zij getroffen was, toen zij over eenige O'osten- rijfcsche stellingen vlqogf. Zij hield de machine, in haar macht totdat zij veilig binnen de Rus sische liniën gedaald was. 1Uit Parijs wordt gemeld, dat men te Havre heeft vernomen, dat de afgevaardigde voor Ber gen, Tulgevre Masson, door de DuRschersi i& gefu silleerd. Van de Belgische gTens wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: i Te Maeseijck js gisteren de burgemeester, de heer J. Priossen, floor de D;uitschers gevangen genomen en per auto weggevoerd. De reden dezer gevangenneming is .onbekend. De Engelsehe ^verlieslijst vermeldt 86 offi cieren en 2325 minderen, waarvan 17 officieren en 519 minderen gesneuveld zijn. Bij G.ibeon in .Dujtsch Zuidwest-Afrika zijn op 27 April nagenoeg ,70 man gedood of gewond. Onze correspondent schrijft ons van de Zeeuwseh-Vlaamsehe grens, dd. 5 Juni De Duitsche Overheid is begonnen langs de grenselectri|che draden te laten spannen. Met de personen, die gedeeltelijk in Hollandsen gedeel telijk in België wonen, wordt overleg gepleegd of ze wenschen te vallen binnen dan wel buiten de draden. Ik woonde gisteren toevallig een der gelijke bespreking bij'. De Dnitschers zijn in deze kwestie zeer gemoedelijk. Personen, die liever binnen Holland wonen, wordt dit toegestaan en do draad wordt dan pl.m. 5 M. van het huis gespannen, zoodat een gedeelte, wat tot België behoort, nu ook tot Holland zal gerekend wor den. Terwijl jk U dit bericht sein, passeert juist een Engelsehe tweedekker boven Aardenburg in Oostelijke richting. Het is vrijwel onmogelijk om op het vliegtuig te schieten, daar het op zeer groote hoogte vliegt. De senator Camille Pelleton, de ex-minister van Marine, is Vrijdagavond tengevolge van een hartverlamming overleden. Hij was juist bezig met het schrijven van een artikel voor de „Radical"! Z. K. H. de Prins bracht gisterenvoormiddag te ongeveer elf uur een bezoek aan de honden tentoonstelling van de Kynologenclub Den Haag jn den Dierentuin en vertoefde er ongeveer een uur. Z. K. H. werd ontvangen en rondgeleid door jhr. Meyer, voorzitter van de Kynologenclub, en bezichtigde met groote belangstelling de vele ten oon gestelde honden in de verschillende afdee- lingen. Eerste Kamer. Pp Eerste Kamer, dje 'Dinsdagavond bijeen komt, zal hoogstwaarschijnlijk Woensdag a.s. aan afdceliugsonderzoek besteden, dat, naar verwacht wordt, dienzelfden dajg beëindigd zal kunnen, Wor den, en Donderdag in openbare vergadering' de bohciindeling aanvangen van de voor openbaar debat gereed zijnde wetsontwerpen, als het Eeds- vraags tuk-ontwerp, de Maaskanalisatie enz. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 15 dezer ingetrokken zyne beschikking van 1 April 1915, waarbij a. ingesteld is een Rijks-CeDtraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen b. benoemd is tot directeur von voornoemd bu reau R. P. Bonthuis, rijkstuinbouwleeraar in al- gemeenen dienst. Verbod uitvoer van vetten. Het Stbld. no. 231 bevat een Kon. besluit van 5 dezer, houdende wijziging van het Kon. besluit van 14 November 1914 (Stbld. no. 531) In de eerste alinea van het eenig artikel van het Kon. besluit van 14 November 1914 Stbld. no. 531) wordt sub b gelezen »b. alle gesmolten of ongesmolten dierlijke vetten of mengsels van die vetten onderling of mengsels daarvan met plantaardige oliën of vetten is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit." Mynen. Tijdens het ophalen der netten Van den stoom trawler Holland I" uit IJmuiden, ontplofte een mijn, welke het gëheele1 vjschtuig vernielde,' waar bij het schjp onbeschadigd bleef. He stoomtrawler „Zaansfroom 1" heeft toe stemming gekregen naar de visscherahaven in IJmuiden vertier te stoornen, nadat de. aange brachte mijnen door marineschepelingën Van 'boord gehaald en tijdelijk op het strand onder bewaking gesteld waren. Spionnage i De garnizoens-commandant te Delfzijl heeft, op grond van de wet op den staat van oorlog en be leg, huiszoeking gedaan bij W. Klaassens, sleep bootkapitein aldaar. Deze wordt verdacht van spionnage van de Duitsche vloot voor Engeland en is, naar aanleiding van de huiszoeking, op last van den officier van justitie te Groningen aange houden en naar Groningen overgebracht. N. R. Ct. Spoorwegen. De Nederlandsch-Duitsche spoorwegstations hebben order gekregen geen beladen Fransche of Belgische spoorwagens van de Duitsche spoor wegen over te nemen. Nederlandsche locomotieven mogen in geen enkel opzicht voor dit vervoer worden gebezigd. Uitgezonderd hiervan zyn de Belgische goede renwagens, die bij de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen zijn geïnterneerd en behalve »Etat Beige" ook gemerkt zijn »S. S." Ned. R. K. Volksbond. De Centrale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Volksbond zal op 12 en 13 Juni te 's Gra- venhage plaats hebben. Het gezantschap by den H. Stoel. Ook de oud-minister generaal H. P. Staal legt protest in tegen een troepje lawaaimakers, dat de belangen van het land wil opofferen aan partijhaat. In het nVad.c schrijft hij Het Regeeringsvoorstel om tijdelijk een buiten gewoon gezant bij den Pauselijken Stoel aan te stellen, dreigt, ten gevolge van het optreden van zekere zijde, buitengewone roering te zullen wekken. Mij komt de bezordheid, welke bet voorstel bij sommigen, misschien bij velen, in bet leven schijnt toe roepen, zeer overdreven voor. In eder geval begrijp ik niet goed den angst, dat de tijdelijke maatregel zich tot een blijvenden zal omzetten. Daargelaten of dit nu zoo hoogst be denkelijk zou wezen, van tweeën een öf de volks vertegenwoordiging zal te zijner tijd willen en dan zou die gezant er komen, ook al was hij er nog nietof de volksvertegenwoor diging zal dat te zijner tijd niet willen en dan zal de tijdelijke gezant er niet blijven. Misschien dat een niet-katholiek gezant in de bedoelde tijdelijke betrekking minder in de ge legenheid zou wezen om de gewenschte werkzaam heid met succes te vervullen. Maar anders zou zulk een benoeming velen gerust stellen en er duidelijk op wijzen, dat met de aanstelling geen politieke of geestelijke actie wordt bedoeld, doch slechts eene zuivere vredesactie. Aan den anderen kant zou dat sommige katho lieke landgenooten minder ingenomen met den maatregel makenmaar dan ook alleen hen, die hem nu voorstaan op grond van motieven, welke buiten de vredesactie omgaan en dus op grond van motieven welke op dit oogenblik buiten be schouwing moeten blijven. Hoe dit zij, katholiek of niet-katholiek, de ty delijk gezant moge er komen 'Omtrent de voornemens met de behandeling! d(0|0|i- de Tweede Kamer van de suppletoire be groeting: voor Buitenlandsche Zaken nopens de instelling van een tijdelijk gezantschap bij' het Valkaan, wordt vernomen, dat in parlementaire kringen de verwachting1 bestaat, dat het' antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op het lafdleelingsveislagl hedenavond zou ver schijnen, zaodat de commissie van rapporteurs nog morgenochtend, vóór den op half twee ge- fetelden aanvang1 dei' vergadering!, het eindverslag' zou kunnen vaststellen, met welker tijdige ver schijning zooals men weet samenhangt het voor. nemen des voorzitters om de Kaïmer Voor te stellen, het Regeerings voorstel in de middagzittingj dadelijk in behandeling te nemen met voorrang hoven alle andere voor openbare behandeling aangewezen zaken. i v Men meldt aan de »TeI.": De meerderheid van het hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Protestantsche kiezers heeft besloten zijn verontwaardiging uit te spreken over het demagogisch anti-papistisch karakter van de zoogenaamde Protestantsche beweging tegen het tijdelijk gezantschap bij den Pauselyken Stoel en, waar de naam van den Bond is mis bruikt, zoo mogelijk voort te bestaan als Natio nale Kiezersbond. Tweede Kamer. Militie en Landweer. Thans zijn bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerpen tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplich tigen bij de landweer. In de toelichting tot het eerstbedoelde ontwerp betreffende de militie wordt herinnerd, dat op 1 Augustus 1915 de ingelijfden bij de bereden korpsen van de lichtingen 1907 en 1908 naar de landweer zouden moeten overgaan, en dat daags te voren uit den dienst zouden moeten worden ontslagen, met bestemming voor den landstorm, de ingelijfden bij de bereden korpsen van de lichting 1907 en de zeemiliciens van de lichting 1910, en dat eveneens op die datums zouden aan breken de tijdstippen van overgang en ontslag van de dienstplichtigen bij de militie, wier dienst tijd sinds 1 Augustus 1914 werd verlengd, te weten, die der onbereden korpsen van de lichting 1906, die der bereden korpsen van dezelfde lich ting en die der zeemilitie van de lichting 1909. Het nog voortduren van de buitengewone om standigheden maakt het noodig zegt de re geering verder in hare toelichting dat deze verschillende groepen voorloopig nog tot de mi litie blijven behooren. Ten aanzien van diegenen der tot bedoelde groepen behoorende manschappen, die in werke lykheid reeds bij de landweer dienst doen, spreekt die noodzakelijkheid weliswaar in mindere mate, doch de werkzaamheden, zoowel voor de militaire als voor de burgerlijke administratie, verbonden aan den overgang van de militie naar de land weer, doen 't toch raadzaam voorkomen, dien overgang ook te hunnen aanzien, voorloopig uit te stellen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat de dienst verlening, laatstelijk gesteld tot 31 Juli 1915, zal gelden tot 31 December 1915. Hierby wordt opgemerkt, dat de groepen, zoo als zij hier boven werden aangegeven, de groote massa der bjj dit wetsontwerp betrokken dienst plichtigen uitmaken, maar dat de omschrjjving van de voorgestelde bepaling niet voor al deze dienstplichtigen opgaat, doordat bv. sommigen, als hebbende uitstel van eerste oefening genoten, hun diensttijd in een jaar later beëindigen dan de andere manschappen hunner lichting. Wat betreft het wetsontwerp tot het langer in dienst houden, wordt eveneens voorgesteld den termijn tot 31 December 1915 te verlengen. Ofschoon de manschappen van de landweer lichting 4907 (Militielichting 1899), voor zoover zij het verlangden, reeds met klein verlof zijn gezonden en, indien de omstandigheden van ons land zich niet in ongunstigen zin wijzigen, niet meer tot feitelyke deelneming aan den militairen dienst zullen worden geroepen, is het zegt de regeering toch wenschelijk, hen nog te be houden in het militair verband, waarin zij zich thans bevinden, alzoo voorloopig er niet toe over te gaan, hen uit den dienst by de landweer te ontslaan en tot den landstorm te doen behooren Evenzeer dienen de landweerplichtigen, wier diensttijd dit jaar zou affoopen, nl. die van de landweerlichtingen 1908 en 1909 (Militielichtingen 1900 en 1901), voorshands de landweer niet te verlaten. Door den thans geldenden termijn van 31 Juli 1915 te verlengen tot 31 December 1915 zal het bepaalde in art. 1 der thans geldende wet (van 31 Dec. 1914, gewijzigd 30 Januari 1915) ook van toepassing zijn op hen, die op 1 Augustus of een lateren datum van dit jaar uit den dienst bjj de landweer zouden moeten worden ontslagen. Bij de wet van 31 Dec. 1914 is, ten aanzien van de bij die wet betrokken dienstplichtigen het maximum der vergoeding bepaald op hetzelfde bedrag, dat als maximum is gesteld met betrek king tot de iandstormpiichtigen. Ook ten aanzien van de landweermannen die in gewone omstandigheden met 1 Aug. a.s. tot den landstorm zouden komen te behooren, zal als gevolg van de nu voorgestelde verlenging het verhoogde maximum van toepassing worden. Evenwel dient dit slechts het geval te zijn voor zooveel betreft den werkelijken dienst, die bij de landweer wordt vervuld van den dag af waarop volgens de landstormwet de landstormplicht zou aanvangen. Ten aanzien van de beide thans ingediende ontwerpen wordt voorgesteld te bepalen, dat het daarbij vastgestelde in werking treedt op den dag, volgende op dien der afkondiging van de wetten. Gebrek aan suiker. Door de Eerste Rotterdamsche Bond van win keliers in koloniale waren »Ons Belang," te Rot terdam, is aan den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid het volgend adres gericht »Geeft eerbiedig te kennen enz., dat requestrant met groote ongerustheid den toestand van de markt van geraffineerde suiker moet beschouwen, speciaal wat betreft de daarbij betrokken belangen der winkeliers in kruide nierswaren dat immers nadat vanwege Uwe Excellentie de maximumprijs van geraffineerde suiker was vast gesteld, de prjjzen van ruwe suiker, tengevolge van specultatieve transacties dermate zyn opge jaagd, dat noodzakeljjkerwijs een terugslag op de markt van geraffineerde suiker moest volgen dat thans dan ook de verhouding der prijzen van de geraffineerde suiker en de ruwe suiker zoo abnormaal is geworden, dat het verkoopen van geraffineerde suiker tegen den door Uwe Ex cellentie vastgestelden prjjs voor de raffinadeurs verlies zoude opleveren; dat tengevolge daarvan requestrant voorziet, dat binnen korten termjjn het voor winkeliers in kruidenierswaren tenzjj Uwe Excellentie op eenige wijze ingrijpe onmogelijk zal zyn zich van suiker te voorzien dat reeds thans feiteljjk deze toestand isinge- 4 treden, aangezien reeds nu door de raffinadeurs slechts bij wijze van gunst aan de winkeliers circa 70 pet. van het kwantum dat door hen in vorige jaren placht afgenomen te worden wordt geleverd dat deze regeling, waarbij de raffinadeur be paalt hoeveel of liever hoe weinig de win kelier mag betrekken, een onhoudbare ismaar bovendien deze regeling nog eiken dag kan ein digen, zoodra het den raffinadeur goeddunkt aan dit gunstbetoon een einde te maken Redenen, waarom requestrant zich wendt tot Uwe Excellentie, met eerbiedig verzoek het daar heen te willen leiden, dat aan dezen toestand op de markt der geraffineerde suiker een einde kome door zoodanige maatregelen als het Uwe Excel lentie zal goeddunken daartoe te bezigen". Een treiler verongelukt Men begint zich te IJmuiden ernstig ongerust te maken over het lot van den stoomtreiler Rijnland IJ M.« 193, schrijft de »N. R. Ct.« 27 Mei vertrok de ^Rijnlands naar de schelvisch- vangst en werd uiterlijk Zaterdagmorgen aan den afslag verwacht. Maandag 31 Mei werd de »Rijn- land« gezien in de nabijheid van de stoomtreilers nThor« en »Clivia«. Zooals gemeld, rapporteerde de a Thora, dat een mjjn in de onmiddellijke nabijheid van het schip was ontploft. Thans komen andere treiters met mijnen van het visseherjjgebied in het net naar huis stoomen. De bemanning van de »Cilvia« zegt, de opva renden van den »Rijnland« nog Maandag te heb ben gepraaid en toen nog aan boord gezien te hebben den stoker Cornelis Bakker, wiens lijk Woensdag daarop uit zee werd opgevischt en op welk lijk bij de schouwing brandwonden werden bevonden. Een schipper van een anderen stoom treiler deelde nog mede, dat hij op een avond de datum werd niet gemeld - de »Rijnland« had visschende gezien in de nabijheid van een Engel- schen stoomtreiler en dat den morgen daarop van geen van beide schepen iets meer te zien was. De »Rijnland« was bemand met 11 koppen, waarvan er een is gevonden, zoodat met de »Rijn- land« nog tien menschen vermist worden, wo nende te IJmuiden, Velseroord, Egmond aan Zee en Katwijk aan Zee. De directie deelde nog mede, dat, wat de proviand en den steenkool voorraad betreft, het schip nog wel een paar dagen speling kon velen, doch ook niet langer. Wat de vangst rapporten betreft van andere treilers, die in de nabijheid van de ïRjjnlanda gevischt hebben, was de visscherij zoo gunstig, dat de »Rijnland« reeds lang binnen had behooren te zijn. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juni medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Swinemunde. Laagste barometerstand 756.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen veranderlijken wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens kans op plaatselijk onweer, overdag warm. Steun-comité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche en maande- lijksche bijdragen zijn in den loop der vorige week giften ontvangen vanD. R. f 65, het per soneel ten kantore der firma A F. Smulders f 19.15, mej. A. v. A. f 2.50, eenige sluis- en brugwachters f 1.88, buurtcomité Gasstraat en omgeving f3.70, de werklieden der firma Ingelse en Co. 1 van hun weekloon, S. M. N. W. f 100. R. K. Kiesvereeniging. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van het bestuur der R. K. kiesveree- niging uRecht, Plicht en Orde«, waarin wordt bekend gemaakt, dat de vergadering in plaats van zooals reeds was aangekondigd op Woensdag 9 Juni, zal gehouden worden op Dinsdag 8 Juni, des avonds ten 8 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven. Aan de orde is het stellen van candidaten voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen. Stadsgezichten. Door de firma's Henri Rebers, Hoogstraat en de City Bazar worden in den handel gebracht een 12-tal nieuwe prentbriefkaarten van Schiedam die uitmunten door fraaie uitvoering. De buiten wijken zyn met een viertal kiekjes vertegen woordigd en ook de nieuwe kippenbrug prijk reeds op een goed geslaagde opname. Propagandavergadering. A.s. Zondag houdt de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Fabrieks-Haven- en Transportarbei dersbond een groote propagandavergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Als spreker zal optreden de heer W. Mooyman. De afdeelingen van vermaak »St. Ambrosiusa en sAlb. Thjjms hebben bunne medewerking voor deze vergadering toegezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2