8*&taft-€toiK>r&aL Binnenland. en dat er nog ernstiger verwikkelingen kunnen ontstaan, indien daarna opnieuw Amerikanen worden aangerand. Daniels, de minister van marine, maakt bekend, dat de voorgenomen kruistocht van de Atlantische vloot naar San Francisco is afgelast ea dat de vloot in de Atlantische wateren zal blijven. Het aftreden van Bryan. Uit Washington wordt gemeld: Het aftreden van Bryan verwekte in de hoofd stad een opschudding, zooals in de laatste jaren zelden heeft plaats gevonden. Het ontslag van den sterksten voorstander van den vrede in de officieele omgeving van den president wordt uitgelegd als een teeken dat de Vereenigde Staten voorgoed besloten zijn de politiek te volgen van de hand having en verdediging van hunne rechten in alle omstandigheden. Er verluidt dat de positie van Bryan in het kabinet in den laatsten tijd zeer moeilijk was geworden. Zijn optreden ten voor- deele van het behoud van den vrede was zeer beslist, terwijl, naar wordt gemeld, de andere kabinetsleden bepleitten dat de regeering haar politiek zonder aanzien van de gevolgen zou hand haven. VaD Duitsche zijde schrijft men De »Lokal-Anzeiger« heeft via Nederland Reu- ter-berichten ontvangen, die er op zouden wijzen dat Bryan, in tegenstelling met Wilson, juist een gematigder toon zou voorstaan en daarom moe3t aftreden. Het blad vindt het, met het oog op de onbetrouwbaarheid van de Engelsche bron, beter zijn oordeel tot nader order op te schorten. Het Berliner Tageblatt« zegtMen zal bij ons goed doen het optreden van Bryan tot nader order met het noodige voorbehoud te bespreken. Het is geen geheim, dat de pacifistische Bryan niet tot degenen behoorde, die wegens de »Lusitania« de diplomatieke betrekkingen willen afbreken. Hoe wel hij stellig niet Duitsch-gezind is en dikwijls onvriendelijker optrad dan Wilson, kwam de praktische staatsman in hem toch op tegen de avontuurlijke politiek. Tegen het deelnemen aan den oorlogj De »Times« verneemt uit Washington, dat er kenteekenen zijn op te merken van hernieuwde activiteit bij de arbeidersleiders in de V. St., on der wie er zijn die vroeger zich hadden gekant tegen den uitvoer van oorlogstuig uit de V. St. voor de bondgenooten. Thans willen deze lieden een betooging organiseeren tegen iederen oorlog met Duitschland of met eeuig ander land tenzij er eerst een schending zou hebben plaats gevonden van de Amerikaansche grens en een inval op Amerikaansch territoir. DE DUITSCHE PLANNEN. In Oostenrgksch-Hongaarsche kringen geeft men aan de plannen van Duitschland om zich een vrijen uitweg van den Rijn naar de West kust van de Noordzee te verzekeren, zooals de koning van Beieren die dezer dagen het uiteen gezet, de volgende uitlegging De koning heeft geen verovering op het oog gehad, maar verdragsbepalingen, die voor zeer langen tijd den Duitschen handel een gemakke- lijken en niet door tollen belasten weg naar zee zouden openen. Men moet niet vergeten, dat de veelbesproken uitlating des konings is geuit op een vergadering van de scheepvaartvereeniging in Fuerth en dat de koning een geestdriftig voorstander is van betere waterwegen. Men heeft bij deze rede niet zoozeer te denken aan het streven naar gebiedsvergroo- ting dan wel aan een overeenkomst met clausule over de meest bevoorrechting. De socialistische »Vorwarts" noemt de uitlating van den koning een zeer belangrijke aanvulling van de redevoeringen van Von Wedel, den pre sident van het heerenhuis, den rijkskanselier en de rijksdagleden von Westarp en Schiffer. »Daar bespreking van het oorlogsdoel nog altijd aan de pers is verboden .merkt de Vorwarts verder op moeten wij ons ook tegenover de uitlating van den koning van Beieren vergenoegen met de verklaring dat zij vierkant in strijd is met het oorlogsdoel der Duitsche sociaal-democratie. De sociaal-democratische pers en de geheele partij geraakt inderdaad in een steeds scheever en moeilijker positie, wanneer zij tegenover zulke verkondigingen van het oorlogsdoel alleen maar de stereotype verklaring kan stellen, dat zij het er niet mee eens is, in plaats van met haar klem mende beweegredenen in de openbaarheid te kunnen treden. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld, dat Koning Con- stantijn de crisis te boven is. De koning kan weer eenig voedsel nuttigen. De temperatuur neemt gestadig af. ALLERLEI NIEUWS. E ie n Witboek van den Paus. Naar aanleiding van te Levoegder plaatse in gewonnen inrichtingen, Verzekert „De Tijd", dat het. bericht, dat de Paus een Witboek zou uitge ven 'betreffende «Je documenten betrekking1 heb bend op hetgeen de Paus1 ten gunste van den vrede heeft gedaan, van allen g'rond is ontbloot. Een tragisch oorlogsgeval. Aan de »Tijd« wordt gemeld: Een tragisch geval, tengevolge van den oorlog en de Duitsche bezetting van België, is te Maas tricht voorgekomen. De heer V. te Hasselt scheen een overigens vrij onschuldige briefwisseling te hebben onderhouden met betrekkingen over de grenzen. De scherp controleerende Duitschers kwamen de briefwisseling op het spoor en wilden den heer V. gevangen nemen. Maar hij kreeg er lucht van en week tijdig uit. Toen zijü vrouw hem derwaarts trachtte te volgen, werd zij bij de grens aangehouden, over de verblijfpaats van haar man ondervraagd, deer lijk toegetakeld en onder harde omstandigheden opgesloten in een gevangenis, waar zij eerst een zenuwcrisis kreeg en toen volslagen krankzinnig werd. Naar het gesticht te Munsterbilsen over gebracht, bleef zij dag en nacht jammeren om haar man. Eenige notabelen, ondersteund door den haar behandelenden geneesheer, drongen er bij de militaire overheden op aan, haar de gelegen heid te geven, voor eenigen tijd naar Nederlandsch grondgebied te gaan. Wellicht zou het weer zien van haar echtgenoot den waanzin wegne men en haar gestoord verstandsvermogen her stellen. Terwijl dit 'alles aan gene zijde der grens ge schiedde, werd ook aan deze zijde een schrikkelijk zielproces afgespeeld. De man werd ingelicht over den toestand zijner vrouw, en wilde zich, op ge vaar af van gevangen te worden genomen, op het door Duitschers bezette gebied begeven om zijn vrouw te halen. Slechts goede vrienden wisten hem te overreden, geen gevolg te geven aan dit voornemen. Eenmaal konden zij hem slechts met geweld terughouden. Intusschen begon ook hij, door smart en angst gebroken, teekenen te geveu van een dreigende zinsverbijstering. Op zekeren morgen wist hij ongezien te ontvluchten in de richting der grenzen. Amper had hij eenige schre den op Belgisch gebied gezet, of de grenswachten namen hem gevangen. Denzelfden dag, dat V- gevankelijk Aken werden binnengebracht, kwam zijn krankzinnige vrouw te Maastricht aan, aldoor roepend om haar man. Thans zijn er twee krankzinnigen O p den kerktoren. Aan hetzelfde blad wordt gemeld: Er is heel wat geschreven tegen het militaire misbruik van kerktorens. Een feit is, dat op verschillende torens der kerfen in België door4 de Uuitfechers wachten zijn geplaatst, om uit te kijlken naar vijandelijke vliegers1, wier komst dan: dadelijk per telefoon aan den hoofdcommandant) wordt gesignaleerd. Op den toren der kerk te Hoboken weiden lonlangs twee infanteristen uitgezet, die pas uit de gevechten aan den Yserl waren terugge keerd en die het vooruitzicht hadden, er eer lang weer heen te worden gezonden. Zij' had den er echtergenoeg van en zonnen op een middel, om, zonder argwaan te verwekken, te deserteeren. Tegen den avond haalden zij twee reusachtige heiligenbeelden in de kerk van hun vjoetstuk, sjouwden deze naar den toren, sloe gen hen een soldatenmantel om, waartegen zij hun geweer deden leunen, zetten de gipsen koppen hun jpunthelm op en verlieten stilletjes hun post, om voorgoed over de g'renzen de plaat te poetsen. Eeifet des anderen daags bij het aflossen der wacht, die aanvankelijk nog het (geweer presenteerde voor de aangekle'edei heelden, werd het bedrog ontdekt. Dinsdag is een parlementair stuk verschenen waarin de uitkomsten worden medegedeeld van een officieel onderzoek naar den toestand van de Engelsche steenkoolnijverheid als gevolg van den oorlog. Daaruit blijkt, dat het aantal kolendelvers, dat ot einde Februari bij het leger dienst had geno men, 191.170 bedroeg. Over de zeven maanden van Augustus 1914 tot Februari 1915 was er een vermindering in het aantal mijnwerkers met 134.186 of 10£ pet. en in de opbrengst met 3.044.329 ton (eveneens 13^ pet.) De commissie, die het onderzoek heeft ingesteld) is van oordeel, dat indien er nog meer werk krachten aan de kolenmijnen onttrokken werden, de opbrengst zoo zeer achteruit zou gaan, dat 'sland nijverheid eronder zou lijden. Daarom dient overwogen te worden, of verdere aanwerving onder de mijnwerkers wel aangemoedigd mag worden. Verder raadt de commissie aan, om het kolenverbruik te verminderen door beperking van de openbare verlichting en het publiek tot zuinig heid bij het stoken te vermanen. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het totale aantal verliezen aan dooden, gewonden en vermisten van de Engelsche troepen in Frankrijk en de Middellandsche Zee, met inbegrip van territoriale, Indische en over- zeescho troepen, tot 31 Mei j.l. bedraagt10.955 officieren en 247,114 man. Te Calais is enkele dagen geleden een pas gereed gekomen hospitaal voor 300 bedden, afge brand. Er waren weinig zieken in het hospitaal, dat onder leiding stond van dr. Depage, en allen werden bijtijds in veiligheid gebracht. Vermoedelgk is de brand ontstaan door een mankement aan een petroleum-motor. De Turksche kruiser „Medjidié'f, die onlangs, na op een mijn te zijn gestoolen, .in de wateren van Odessa is gezonken, is naar boven gebracht en naar de 'haven gesleept. Do kruiser zal in het droogdok gerepareerd' worden. Het Frausche ministerie van marine heeft Maandag, bekend gemaakt, dat Donderdagavond de Fi'ansche niijnlegger „Casablanca" a,an den.' mond van een baai in de Egeïsche Zee op een iriijin geloopen en gezonken is. Een Engelsche torpedojager haalde den kapitein, nog een offi cier en 64 man uit het water. Misschien zijn er anderen aan wal gekomen en door de Turken, gevangen genomen. Naar wij: vernemen zal door het Duitsche gouvernement in België binnenkort aan de inwo ners van Beljgië, die onder d,e Belgische regee- ïing een ouderdomspensioen genoten, dit pensioen worden uitbetaald. De Belgen, geboren vóór het jaar 1849 zullen 65 francs ontvangen en moeten daartoe hunne (geboortebewijzen enz:, ten spoedigste aanbiedert op het (Stadhuis van de gemeente waar zij wo- nen. I (Het ambtelijk onderzoek naar de oorzaken van 'het zinken, van de „LusitanLu." zal Dinsdag &,s:. onder voorzitterschap van lojrd Mei'sey, den ,,'stehipbreuk-commissaris1een aanvang neuten. Honderd jaar vre.d.e. i Naar aanleiding: van hef honderdjarig bestaan van den vrede tusschen Engeland én de Veree nigde Staten zijn in de V. St. twee he'rinneringö'- medjailles geslagen. Een daarvan is eenigen tijd geleden aangeboden aan president Wilson. Thans! 'heeft dé koning van Engeland de andere medaille on Ivangen. 'Op Buckingham Palace is Maandag' de Amér.i- Skaajische gezant de toedaille aan den koning komen overhandigen. Het eeuwfeest was in Januari te New Orleans (V. St.) gevierd; in Engeland wasi uit den aard der zaak aan de viering niet veel gedaan TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Juni. T ij del ij k gezantschap bij den Paus- De heer Eerdmans verwijt de regeeringon- noodig zooveel spoed achter de zaak gezet te hebben. Spr. zegt, dat voor dr. Nolens uitgezon den werd reeds tot de zending besloten was. Of dacht men soms dat de heer Nolens zou terugge komen zijn met de boodschap »U moet het niet doen" Spr. betoogt, dat niet is aan te nemen, dat de binnenlandsche politiek gansch en al buiten deze zaak is gesloten. Spr. bestrijdt, dat uit de omstandigheid dat geen actie voor herstel van den vrede ons koud mag laien, moet voortvloeieu de instelling van een bij zondere missie bij den Paus. De zending van dr. Nolens bewijst, dat men ook op andere wijze in aanraking met het Vaticaan kan komen. Ook is niet gebleken, dat het Vaticaan een gewichtig middelpunt voor herstel van den vrede is of worden zal. Verschillende landen zijn niet by het Vaticaan vertegenwoordigd. Spr. vreest, dat het zal uitloopen op een vaste vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Spr. hoopt, dat geen Roomsch-Katholiek tot gezant zal wor den benoemd, omdat de katholieken het belang van de Kerk stellen boven dat van den Staat. De heer v. B ij 1 a n d (C.-H.) zegt, mede namens zijn politieke vrienden, dat men geen blijvend gezantschap wil. Waarom legt de regeering nu niet een duidelijke verklaring af, dat een herstel van een gezantschap voor goed niet in haar be doeling ligt Spr. gelooft niet, dat de Paus veel kan doen, maar hij wenscht de regeering niet te dwars- boomen en zal met zijn politieke vrienden voor het aangevraagde crediet stemmen. De heer v. I d s i n g a gelooft ook niet, dat de maatregel veel succes zal hebben. Spr. zal voor stemmen omdat hij alles wil doen om den vrede te bevorderen. De heer v. Leeuwen verklaart namens de socialisten, dat deze voor het ontwerp zullen stemmen. De heer de Meester verklaart namens vele Unie-liberalen, dat ook zij voor zullen stemmen. Spr. dringt aan op nadere verklaringen van de regeering betreffende de vragen, die in het voor- loopig verslag zijn gesteld. De heer v. d. Voorst van Z ij p noemt de oppositie van den heer Eerdmans en vele andere protestanten onwaardig. Spr. zal voor het voorstel stemmen. De heer Bos acht het niet noodig, dat de regeering nog nadere verklaringen aflegt. Spr. zal voorstemmen. De heer de Beaufort verklaart zich uit drukkelijk tegen een blijvend gezantschap, maar kan zich met het ingediende voorstel vereenigen. De heer v. R a a 11 e meent, dat het tijdelijk gezantschap moet leiden tot een permament. De regeering erkent met dit ontwerp de souvereiDi- teit van den Paus, want zij zal eventueel samen met den Paus bij wereldlijke vorsten een vredes- actie beginnen. Dit feit blijft niet te veranderen. Het is de erkenning der souvereiniteit, en daar uit zal een permament gezantschap groeien. Spr. acht het een landsbelang tegen het ontwerp te stemmen. De heer Tydeman heeft tevergeefs in de momorie van toelichting naar gronden gezocht waarop is aan te nemen, dat de Paus iets kan doen ter bevordering van den vrede. Spr. bepleit een gezantschap van drie personen, waaruit blijkt, dat het eeu nationale zaak is, niet een Roomsche. De heer Troelstra wenscht een nadere ver klaring van de regeering in hoever de samen werking van ons land met het Vaticaan zal gaan. De heer de SavorninLohman ontkent dat we in contact komen met de politieke macht van het hoofd van de kerk. De Paus is hier voor ons niets anders dan een tusschen persoon, ten bate van de strijdende volken Spreker begrijpt volkomen, dat de Katholieken dit ontwerp heerlijk vinden, maar met den Paus als geestelijke macht, hebben we hier niet te maken. Daarom is spr. voor het ontwerp. Minisier Loudon zal morgen de sprekers be antwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag halftwaalf. Waterschappen. Bij Kon. besluit van 7 dezer zjja benoemd: in de provincie Zuid-Hollandtot dijkraad van het waterschap De Westdyken van het eiland IJsselmonde, P. Eenhoorn, te Hoogvliettot heem raad van den polder Oud- en Nieuw-Rozenburg, Blankenburg, de Lange en Ruige Plaat, L. Dirk zwager, te Rozenburg; tot heemraad van den polder Oud-Beijerland, Moerkerken, Cromstrijen en de Group, J. de Reus Gz., te Oud-Beijerland Suiker. Aan de belanghebbenden bij de beetwortelsui kerindustrie is het volgende schrijven verzonden De minister van landbouw, nijverheid en handel draagt ons op belanghebbenden mede te deelen, dat Z.Exc. in het uitvoercertificatensysteem thans n dier voege een wijziging is gebracht, dat de in omloop zijnde certificaten A en B met 1/3 worden gereduceerd. Bovenstaande maatregel is genomen, aangezien gebleken is, dat de hoeveelheid, vastgelegd voor de binnenlandsche consumptie, niet toereikend zal zijn, om het verbruik tot in de nieuwe campagne te dekken. Uitvoer van nieuwe aardappelen. Het Stbl. no. 236 bevat een Kon. besluit van den 8sten dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen van den nieuwen oogst. Nederl. Roode Kruis. Bij Kon. besluit van 8 dezer is benoemd tot gewestelijk commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis: in de provincie Zuid-Holland, de heer jhr. mr. dr. W. Roëll, te 's Gravenhage. \isschery. In een vergadering van de Vereenigde reeders van stoomvisschersvaartuigen te IJmuiden is be sloten, aan de opvarenden der trawlers, die wegens het mijngevaar en de vermoedelijke vermissing van enkele trawlers Maandag j.l. besloten, deze week niet uit te varen en aan de reeders te ver zoeken, de gages Voor die week toch uit te keeren, té berichten, dat de reederijen bereid zijm bedoeld weekloon aan het einde der maand, als toelage op het loon dus niet als loon, omdat er feitelijk gestaakt is te doen uitbetalen, mits alle trawlers, voor zoover door de reederijen gewenscht, weer aan de visscherij gaan deel nemen, na afloop van deze week. Niemand der gezagvoerders der trawlers zal worden gedwongen naar het gevaarlijke gebied te gaan. De IJslandbooten zullen evenals gewoonlijk vertrekken, indien de tijd daarvoor is aange broken. Raad van State. In de gister gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd mededeeling gedaan van de volgende Koninklijke beslissing: Een besluit van Burg. en Weth. van Pernis van 19 September 1914, waarbij aan de Super- phosphaatfabriek Holland" aldaar en hare recht verkrijgenden vergunning werd verleend tot uit' breiding van hare inrichting op de Vondelingen' plaat te Pernis door het bijplaatsen van tien zuurketels en een stoomketel, tegen welk be sluit beroep was ingesteld door Burg. en Weth- van Vlaardingen en door de Radboudstichting te Utrecht is vernietigd omdat van het verzoek om vergunning en van de daarop genomen be slissing geen afkondiging was gedaan in de ge' meente Rozenburg, hoewel de grens van die g®' meente is gelegen binnen 200 meter van h®' terrein der fabriek. Een onderhoud met Z. D. H. den Aarts- bisschop van Utrecht. De bijzondere berichtgever van de „Vos'sisch® Zeitung" bracht dezer dagen een bezoek bij Mg11'' den Aartsbisschop van Utrecht en deelde a»1' dezen mede, dat zijn bedoeling was de watC Stemming in Holland to leeren kennen en hij zidi daarom pok to-t den lioegsten kerkvori1 van Nederland wendde. De Aartsbisschop antwoordde hem, dat 4^e neutraliteit van Nederland en ook de neutral' leit. der Katholieke Kerk hem verboden zij" meening uit te spreken en voegde erbij „M®M één d;ing mag ik uitspreken zonder mijn n®u tra li te it te schenden, namelijk mijn onbegrensd hoogachting voor den heldenmoed van het Du'' Bche volk. mijn oprechte bewondering voor Duitsche organisatie mijn geestdrift voor opvatting van1 vaderlandsliefde onder Dujtsche volk. Heeft de wereld °°l zóó iets aanschouwd? Wanneer men dat g-'1-" slaat, gaat het hart open. Met iedere vezel v;v" lichaam en ziel neemt men deel in het lot 111' zer heldennatie. Ik ben onzijdig en wensch ni®'^ Rever dan dat de vrede spoedig wederkom"' •Op een vraag van' den berichtgever of de aaïd bisschop de meening van vele Nederlanders een overwinning van Duitschland gevaar zou leveren, verklaarde de aartsbisschop geen pi j tic us te zijn. Mgr. twijfelde niet aan het w'ó0^ vjan Duitschland, dat het onze neutraliteit z"' eerbiedigen. s Hedenavond zal ook Italië den oorlog vel klaren, zcide de berichtgever. De Aartsbisschop hoog licht het hoofd. ,J Zij zijn met blindheid geslagen. Het is C' wil, zeide hij meer in zich zelf als tot zijn 11 zoeker en vervolgde dan; M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2