Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Het tweede honderdtal. Duurde het van 18 Februari tot 8 Mei, alvorens de eerste honderd schepen door Duitsche duik- booten in den grond waren geboord, de tweede honderd werden getorpedeerd in het tijdvak van' 9 Mei tot 46 Juni. Hiervan waren 69 van Engel- sche nationaliteit, ni. 25 stoomschepen, 34 treiters, en andere visschersvaartuigen, 2 barken, 1 schoe ner, het Canadeesche stoomschip »Mouvenna« en 6 oorlogsschepen, namelijk de slagschepen sTri- umph«, »Majestic« en »Agamemnon«, de torpe dobooten »11« en »12« en een kruiser, welker torpedeering echter is tegengesproken. Van de in den grond geboorde stoomschepen was één prijs- gemaakt Duitsch schip, nl. de »Erna Boldt®, en bij de treiters was een gewapende, nl. de »Co- lumbia«. De Franschén verloren slechts drie schepen, nl. de bark »La Libertén, de schoener »Diamond« en de treiler »St Just«. De Russen verloren een mijnenlegger, het transportschip »Yenisse«, het stoomschip »Danid«, de bark dTo- masina« en de schoeners »Hars« en »Adolf«. Van Italië werd de duikboot t>Medusa<£ en van België, het stoomschip 3>Menapier« en de treiler »Delta B« in den grond geboord. Vah de onzijdigen is Noorwegen het zwaarst getroffen. Dit land verloor 9 schepen, 6 stoom- en 3 zeilschepen. Zweden 3 stoomschepen en 1 zeilschip. Denemarken, dat bij de eerste honderd slechts één schip verloor, moest er nu vier mis sen, nl. de stoomschepen »Martha«, »Betiy«, 3>Soborg« en »Cyrus«. Dan werd de torpedeering gemeld van het Amerikaansche stoomschip »Ne- braska«, dat echter behouden bleef. Van één getorpedeerd schip, de schoener »Salvator«, werd de nationaliteit niet opgegeven. iWolff seint uit Berlijn Van wel ingelichte zijde vernemen wij, dat een Engelsehe stoomboot, welke onder Noorse he vlag voer en van de kenteekenen der N ooxsc'he nation naliteit voorzien was, den lien Mei ongeveer vijf zeemijlen ten Noorden ,van den op de Engelsehe kust gelegen Loqgsstone-vuurtoren een onzer on derzeeërs^, echter tevergeefs, poogde te rammen. De eonxmandant van den onderzeeër h,ad de stoomboot voor een Nootrsche aangezien en daar om laten passeeren. Eernige dagen later las hij in een Engelsehe krant., wellke hij op een aange houden isehip vond, dat de stoomboot een En gelsehe was, welke waarschijnlijk zonder zelf gevaar te loopen den door de* Engelsehe admi raliteit op de vernietiging van Duitsche onder zeeërs gestelden prijs wiilde verdienen. 'Een veel ernstiger geval heeft zich den lOen Juni afgespeeld. Een Engelsehe stoomboot met de Zweedsche vlag, en de Zweedsche nationali- teitskenteekenen trachtte een onzer onderzeeërs te rammen, welke slechts ternauwernood ont snapte. Deze stoomboot werkte samen met een ander schip zonder vlag en een Engelschen tor pedojager, en stond dus in dienst -cler En gelsehe, oorlogismariné. Deze gevallen bewijzen, dat de Engelsehe ad miraliteit er niet voor terugschrikt om het mis bruik van neutrale vlaggen ook voor oorlogs doeleinden te benutten. Hoezeer Engeland daardoor de neutrale scheep vaart, tot welker beschermer het zich zoo gaarne opwerpt, in gevaar brengt, behoeft niet gezegd te worden. i Het stoomschip „Dulcie", van 2033 ton, is bij de kust van Suffolk zonder waarschuwing1 door een Duitschen onderzeeër tof zinken gebracht.Eén man is gedood. De rest van de bemanning wist zich te redden. i De „Lusitania". De zaak van Stahl, den Duitschen reservist, op Wiens schriftelijke verklaring dat hij: een ka non op de „Lusitania" had gezien, het Duitsche gezantschap vertoogen heeft gericht tot president Wils op dat idp mailboot feitelijk als hulpkruiser dienst deed, is naar de apenbare terechtzitting' verwezen. Hij' wordt beschuldigd van meineed. Gebleken is dat Stahl minder heeit gehandeld uit vaderlandsliefde dan uit het verlangen om geld los te krijgen, waardoor hij het er eens van zou kunnen nemen en een werkeloos le ventje leiden. i Iin de AdiTiatisch e Z,e,e. |De Ooistenrijfcsche marinestaf maakt bekend: Eergisteren en gisteren hebben verscheidene' onzer kruisers en toirpedolbaoten een tocht onder nomen langis de Italiaansclio kust van de rijks grens af tot Fana Hierbij zijn de vuurtorens aan de monding van de Tagliamenta en bij Pe- sano, alsook spoorbruggen hij! Rimini over de Metaurio en de Arciila door geschutvuur bescha digd. Wij1 hebben een Italiaansch pantserschip in den gnand gjeboord, de bemanning is opgepikt. Al onze eenheden -zijn behouden teruggekeerd. L'il Rome wordt g'emeld! Een officieel bericht maakt melding van een gevecht tusschen ftali- aarische en OostenPijtkscihe torpedojagers' in He monding van de Tagliamenta, dat geen resultaten heeft opgeleverd. De Italianen henben met blijk baar gevolg van de lucht uit bommen geworpen op een munitie- en wapenfabriek bij' Triest. AAN DE DARDANELLEN. Volgens de »Köln. Ztg.r verklaart de Romein- sche sTribunar, dat men te Kaïro een belaDgryk verraad van militaire geheimen ontdekt heeft. Het krijgsplan van de onderneming tegen de Dar- danellen is door een hooggeplaatst Grieksch per sonage, die officieel van het plan kennis droeg, aan Turkije medegedeeld. Daardoor was de mili taire overheid ingelicht aangaande de troepen- landingen van de Engelschen en de Franschén en was het mogelijk, steeds op de juiste plaats met een overmacht op te treden. Te Kaïro neemt de verbittering tegen de Grieken toe. Een uitzetting van Grieken op groote schaal is op til. Te Alexandrië zijn al onlusten tegen de daar gevestigde Grieken voorgevallen. ALLERLEI NIEUWS. Do villa van den Duitschen keizc" te Fa| conieri, hij Frascati, is volgens een bericht uit Rome, door Italiaansche* gendarmen bezet. Een rëushchtdge brand heeft Donderdag! ge woed te UiuderStadt. (Hannover). Veertig woon huizen en evenveel bijigeoouwen zijn in de asch gelegd. IDe Protestantsche Servatiuskerk is uitge brand. Even na twee uur stortte de toren in. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door te weinig toevoer van water. Uit verschillende berichten blijkt, dat het aantal cholera-gevallen in Oostenrijk voortdurend toeneemt. Volgens een Dinsdag gepubliceerd officieel rapport, hadden 2ich in Oostenrijk 71 gevallen voorgedaan, waarvan 29 in Weenen en Beneden Oostenrijk en 34 in Silezië Een communiqué van het Fxansche pers- kwartier vermeldt de violgende heldendaad van een Franschén vlieger in den Elzas. Een vijan delijke vlieger vloog boven onze linies bij Anspach. Een Friansche sergeant-vlieger steeg' onmiddellijk, op en hond den strijd aan op een. hoogte van 3200 meter. De Vijand verdedigde zich met een machine-geweer. De Fransche vlieger steeg toen tot hoven den Dnitscher, die na het derde schot als een steen neemei in onze linies bij Weiller. De Fransche vlieger keerde met een schram aan dien elleboog terug. De schroef en de motor van de machine wanen doorschoten, terwijl de vleugels op verschillende plaatsen gescheurd wa ren. Naar aanleiding van de officieel opgegeveD cijfers, volgens welke Engeland's totale verliezen gesneuvelden op het slagveld totdusverre bedragen 3.327 officieren en 47 015 onderofficie ren en minderen, samen dus: 50 342, merkt de »Lancet" op, dat in geen enkelen oorlog, waar omtrent betrouwbare statistieken bestaan, het verlies aan menscheulevens in zoo korten tijd zóó groot geweest is. In den geheelen Krimoorlog was net totaal der Engelscbe verliezen 2.755 gedooden en 12.094 gewondenEngeland's toenmalige boDdgenoomn verloren ie zamen 8.250 man aan dooden en 39 868 aan gewonden. In den Fransch-Duitschen oorlog van 1870/71 hadden de Duitschers van Juli tot April 17.570 dooden en 96189 gewonden. In den Russisch- Turkschen oorlog van 1877 bedroegen de ver liezen der Russen 32.780 dooden en 71.268 ge wonden. In den Zuid-Afrikaanschen oorlog ver loor Engeland 5.256 dooden en had 26.286 ge wonden. De beide firmanten van de firma William Jacks Co. te Glasgow, (die beschuldigd zijn van ^handeldrijven met den vyand" zijn, onder aannemiDg van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en bovendien tot een boete van 2000 p. st. ieder, subsidiair 6 maanden gevangenisstraf. Goederenvervoer Door de directie der SS. is bepaald dat zendin gen met voorschrift »vrij zicht" onder geene voorwaarde mogen worden ten- vervoer aangeno men De bezichtiging der goederen voor de in ontvangstname strekt zich slechts uit tot den uiterlijken toestand der colli. Uitvoer van varkensvleesch. De minister van landbouw, nyverheid en han del heeft, gezien het Koninklijk besluit van 18 Februari 1915 (Stbl. no. 110), houdende verbod van uitvoer van alle varkensvleesch, met ingang van 19 dezer ingetrokken art. 8 van zijn beschik king van 27 Maart jl. De directeur van het Ryks- Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en var- kenvleesch brengt ter algemeene kennis, dat hy met betrekking tot leveringen, welke na 19 Juni 1915 zullen geschieden het navolgende heeft vast gesteld De prijs van 80 cent per K. G. slachtgewicht, geldt le. jvoor varkens met een slachtgewicht van 90 tot beneden 125 K.G., en 2e- voor varkens met een slachtgewicht van 70 tot 90 K.G. wanneer op verzoek van desbetref fende slagers, varkens van dat gewicht geleverd worden. Voor varkens met een slachtgewicht van 125 K G. en daarboven is 83 cent per K.G. slachtge wicht verschuldigd. Indien een exporteur varkens levert van een lichter slachtgewicht dan hem is opgedragen, is de prijs per K.G. slachtgewicht evenveel centen beneden den vastgestelden prijs als het aantal ge- heele kilogrammen blijft beneden het laagst toe gelaten gewicht der categorie, waarvan bij moest leveren. Dit laagst toegelaten gewicht is voor categorie a 90 K.G., voor categorie b 70 K.G. Uitvoerverbod van zaklantaarns. Bij Koninklyk besluit is de uitvoer verboden van electrische zaklantaarns, van onderdeelen en van grondstoffen tot vervaardigen daarvan. Geen Kersenplukverloven. Het dagelijks bestuur van de Geldersch-Over- yselsche Maatschappij van Landbouw heeft tele grafisch bericht ontvangen van den minister van oorlog, dat wegens het groote aantal de aange vraagde kersenverloven niet kunnen worden ver leende De Landstormwet De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot nadere aanvulling van den landstorm enz. heeft heden haar eerste bijeenkomst ge houden; Gezant by den H. Stoel. Naar in bevoegde kringen verluidt, zal de heer mr. L. W. Regout, oud-minister van Waterstaat, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoogstwaarschijnlijk worden benoemd tot tijdelijk gezant bij den H. Stoel. Het bericht kan echter niet aanvaard worden zonder ernstig voorbehoud* (Tijd). Verloven. Ter kennis wordt gebracht, dat by beschikking van 16 dezer aan het Departement van Oorlog tydelijk is ingesteld een afzonderlijk bureel voor de van behandeling zaken welke betrekking hebben op de verzoeken om binnenlandsch verlof, inge zonden door of ten behoeve van militie- en land- weerplichtigen beneden den rang van officier. De leiding van dit bureel, waarvan de naam zal zijn sBureelVerloven dienstplichtigen", wordt opgedragen aan den kapitein der infanterie C. P. van Gmkel. Alle van dit bureel uitgaande stukken worden, voor zoover zij niet door den Min ster persoonlijk woiden afgedaan, onderteekend door de secretaris generaal of namens dezen door den kapitein van Gmkel voornoemd. Inlyving lichting 1915. In het tijdvak van 16—20 Juli zullen wer den ingelijfd van de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan het regiment genietroepen, en bestemd vpoir opleiding tot milicien-telegrafist of -telephonist: j 'a. zij dje niet werkzaam zijn bij' de posterijen en teleg'raphie of tij de spoorwegmaatschappijen Ib. zij die wèl werkzaam zijn bij de onder a vermelde diensten, doch die voor inlijving in genoemd tijdvak met name zullen worden aange wezen. Alleen om zeer gewichtige redenen waaron der in dit geval ook studiebelangen kunnen wor den gerekend kan aan deze in te lijven dienst plichtigen uitstel van eerste-oefening' worden ver leend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij' (ongezegeld} verzoekschrift aan den minister' van oorlog to kennen geven, met overlegging: van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk' bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden met de 'mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding 'mochten geven. (S't.ct.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Juni medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.1 te Breslan. Laagste barometerstand 752.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden, veranderlyk in het noorden, in het zuiden uit oostelijke richting. Meest 'icht tot half bewolkt. Droog behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. Sfeun-comité 1914 Schiedam. Sedert de vorige opgaaf zijn - behalve de ge wone wekelyksche bijdragen giften ingekomen van de werklieden der firma Ingeise en Co. 1% hun weekloon over twee weken eenige sluis- en brugwachters f 1.08 Buurtcomité Gas straat en omgeving f 4 40. ArbeidsbeursSteuncomité. De afgeloopen week werden bij de arbeidsbeurs ingeschreven 41 werkzoekenden 26 werden ge plaatst. Aan 297 personen werd door het steuncomité geldelijken steun verleend. Boode Kruis. Namens het bestuur van het Roode Kruis Comité wordt ons verzocht te melden, datih verband met de voorgenomen uitbreiding van den Landstorm, aan een beperkt getal personen van 20—40 jaar gelegenheid zal worden gegeven zich als Helpers aan het Roode Kruis te verbinden. De schriftelijke aanmelding der candidaten moet geschieden onder opgaaf van naam, geboorte jaar en adres tot 26 Juni a.s. bij den Voorzitter van het Roode Kruis Comité, Warande 51. Ongevallenverzekering. In de Zaterdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Be roep heeft de uitspraak plaats gehad in de vol gende zaak: Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevestiging nor beslissing! van de Rijksverzekeringsbank, waarhij de onder neming' van de firtna B. A. .T. W. le Schiedam op güond dat daarin wordt uitgeoefend het bedrijf van brander, daaronder al of niet begre pen de mouterij', distilleerderij en gistpakkerij, met ing'ang van 1 Juli 1914 is ingedeteld in klasse 35 met toewijzing van gevarencijfer 40, welk laatste cijfer de Raad wijzigde in 36. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak.; Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagavond vergaderde bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. De geloofsbrieven van den heer Jae. J. S. En- gering, die bij de op den 14den Mei 1.1. plaats gehad hebbende verkiezing tot lid der Kamer werd ge kozen, werden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. De voorzitter wenschte zoowel den heer Enge- ring als de Kamer geluk met diens benoeming, laatstgenoemde in de overtuiging, dat de benoe ming haar welkom is niet alleen om den persoon van den heer Engering, maar ook omdat deze als een vertegenwoordiger van het verkeerswezen kan worden beschouwd. Hij hoopte, dat de Kamer van zijn gewaardeerde voorlichting zal mogen profiteeren, wanneer hare adviezen worden ge vraagd, vooral als deze op het verkeerswezen be trekking hebben, en dat hy en andere leden steeds op de meest aangename wijze met elkander zullen samenwerken. Na dankbetuiging van den heer Engering werd de heer M. van der Vlies in de plaats van wijlen den heer Ph. G. van der Burg benoemd tot lid der commissie voor post, telegraaf en telefoon, terwijl de heer Eogering in de plaats van den heer M. van der Vlies benoemd werd tot lid van de commissie voor de middelen van verkeer. De notulen der vorige vergadering worden hier op voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde daarna mede-, dat hij sinds de vorige vergadering nog voer een drietal militie- plichtigen verzoeken om verlof had verzooden aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog en dat hij slechts bericht had ontvangen van de gedeel telijke inwilliging van een dier verzoeken. Ook deelde de voorzitter mee, dat hij na over leg met den voorzitter-plaatsvervanger, den heer A. Cool Mzn-, een adres heeft verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin door de Kamer tot Zijne Excellen tie het verzoek werd gericht om niet dan bij be sliste onvermijdelijkheid voor den post van censor over buitenlaadscbe telegrammen en telephoon- gesprekken bij den geheimen militairen dienst personen te benoemen, die uit handel en nijver heidskringen voorkomen. Hieraan werd door de Kamer hare goedkeuring gehecht. Er was o.a. ingekomen een missive van den minister van Waterstaat dd. 25 Maart 1915, waarin naar aanleiding van het schryven der Kamer van 21 Januari 11. betreffende de bediening der Neder- landsche Bell Telephoon Maatschappij werd mede gedeeld, dat het maken van een nieuw centraal- bureel van het locale telefoonnet te dezer plaatse, waardoor eene betere dienstuitoefening zal worden verkregen, in voorbereiding is en dat dit nieuwe bureel zal worden ondergebracht in het rijkstele foonkantoor, dat hiervoor zal worden verbouwd waarmede nog eenigen tijd gemoeid zal zijn. De Kamer besloot, aan Zijne Excellentie voor deze mededeeling haren dank te betuigen, doch tevens het vertrouwen uit te spreken dat met de voor genomen verandering de meest mogelijken spoed zal worden betracht. Wegens de groote vermeerdering van werk zaamheden van den secretaris der Kamer werd besloten diens salaris met f 100 per jaar te ver- hoogen. Hierop werd overgegaan tot de behandeling van het door den secretaris, bijgestaan door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren A. Cool Mzn., A. M. Melchers, D. Ris E. Hzn. en S.fC. van Waalwijk van Doorn, ontworpen verslag over 1914. Nadat een gedeelte daarvan door den voorzitter was voorgelezen en door de Kamer bijna onveranderd was goedgekeurd, werd de behandeling van het overige gedeelte uitgesteld tot een op Maandag 21 Juni des avonds te 8 uur te houden vergadering. De vergadering werd daarop door den voorzit ter gesloten. Voor het eindexamen Gymnasium zijn geslaagd voor A, de leerlingen: N. C. van Mastrigt en A. J. van der Ven; voor B Dvan Vugt. Twee leerlingen moeten herexamen maken voor A. Zaterdagmiddag viel bij de Wil- helminabrug de 5 jarige v. d. Moezel van een wagen met zand waarop hy was geklommen met het treurige gevolg, dat een der achterwielen van den wagen over zijn been reed. De jongen werd voorloopig verbonden aan de politiewacht in de Hoofdstraat. Hij werd daar later door zijn vader afgehaald. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 22 Juni 10.58 v.m., 11.34 n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2