t M| fiiimenlaud. 82$ labyrinth bet heele 161e regiment. Wij maakten 1000 krijgsgevangenen, de rest sneuvelde. Een Beijersch regment werd gedecimeerd. Onze verliezen bedragen 2000. waarvan de meesten licht gewond. Officieel wordt uit Parijs gemeld In de streek ten noorden van Atrecht werden de laatste dagen hevige artilleriegevechten gele verd. De Duitschers slaagden erin vasten voet te krijgen in den hollen weg van Ablain naar An gres, ten .noorden van Souchez, over een front van ongeveer 200 meter. De nacht van 26 op 27 Jani was tamelijk on rustig, met name bij Quennevières, waar, na een gevecht met handgranaten, een zwakke Duitsche troepenafdeeling de loopgraven trachtte te verla ten, maar gemakkelijk werd afgeslagen. In de ArgonDe, bij Bagatelle, ondernamen de Duitschers vroeg in den nacht van 26 op 27 Juni een uiterst hevigen aanval. Na een zeer heeten strijd werden zij tenslotte teruggeworpen. Ten oosten van de Tranchée de Calonne ondernamen de Duitschers een aanval, die werd afgeslagen, behalve op een punt, waar zij in 'n gedeelte onzer loopgraven doordrongen, dat door twee Fransche secties was bezet. De strijd duurde gedurende den geheelen nacht van 26 op 27 Juni voort. Onze stellingen en vorige terreinwinst bleven in hun geheel ge handhaafd. In Lotharingen trachtten de Duit schers Arracourt bij verrassing te nemen, na dit dorp met brandgranaten te hebben beschoten. Hun toeleg mislukte. Fransche vliegers wierpen op 25 Juni een twin tigtal granaten op het station van Douai en de omringende stations, waarvan 10 van 155 m.M. Het station van Douai moet ernstig beschadigd zijn. Het Duitsche hoofdkwartier meldt De naast de kathedraal van Atrecht staande vijandelijke artillerie werd door ons beschoten Een munitie-depót vloog in de lucht. In de Ar- gonne, ten Noordwesten van Vienne-le Chfiteau, namen wij een stuk loopgraaf, dat wij, ondanks verscheidene tegenaanvallen, konden behouden. Nadat wij op de Maashoogten gedurende de laatste dagen de pogingen van den vijand, om zich in het bezit van het hem op 24 Juni ontnomen ter rein aan weerszijden van de Tranchée de Calonne te stellen, verijdeld hadden, verrasten wij den tegenstander gisteren door een aanval op den heuvelrug vlak ten Zuidwesten van Les Eparges. Na een korten tijd viel deze heuvelrug in onze handen. De vijand deed den ganschen nacht po gingen om de verloren stelling te heroveren, het geen niet gelukte. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Aanmerkelijke vorderingen schijnen er gemaakt te zijn in Trente, schrijft de «Ttmesr-correspon- dent te Milaan, hoofdzakelijk in het gebied der forten van Lavarone. Een gelukkig gevecht vond er bij Vezzena plaats, ten Oosten van het sterk verdedigde Monte Roper en bij Carzano, K.M. ten Noord Oosten van Bogo. Hieruit blijkt, dat de methodische actie van de zware artillerie, die successievelijk de Oostenrijksche vestingwerken ontmantelt, krachtig gesteund wordt door de in fanterie en bergtroepen. De militaire medewerker van de »Corriera d'Italia® toont het verband aan, dat er bestaat tusschen de operaties tegen het fort Hensel bij Malborghetto, dat beschadigd werd, met die welke ondernomen zijn tegen de buitenforten van Plezzo, Fort Hensel beheerscht Tarvis van de Val del Fella en Pontebba-linio en de Plezzo-forten aan den weg van ^de Isonzo tot ten Zuiden van den Predil-pas. Tarvis is de klassike route van me- nigen historischen inval in Oostenrijk en staat in directe verbinding met den hoofdweg naar Wee nen. De forten zijn uiterst sterk en vormen een soliede basis voor 'n oflensief tegen de linkervleu gel van het Italiaansche leger, dat van Udine op rukt, alsmede een steunpunt voor een Oostenrijk sche concentratie in de richting van Görz. Uit Weenen wordt gemold: Aan het kanaal van Monfacone werd gisteren een vijandelijke aanval ten Zuiden van Sagrado afgeslagen. Overigens vonden aan de Isonzo, evenals aan het overige front, slechts artillerie gevechten plaats. Het Italiaansche communiqué luidt Ten Westen van den Montecroce-pas hebben onze troepen den top van den Zellenkofel bezet Langs de Isonzo, aan gene zijde van de rivier, maken wy langzaam maar onophoudelijk vorde ringen. Aan de grens van Tirol en Trentino duren de artilleriegevechten op verren afstand voort. AAN -DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldt: Den '25en Juni had bij Ari-Burnu een onbelangrijk artil lerie-duel plaats. In den loop van den namiudag werd een transportschip voor Kaba Tepe d. ior' twee dc-or onze batterijen afgevuurde granatin ge. troffen. Aan boord van het schip ontstond brand. Een granaat trof een vijandelijke torpe do boot en twee granaten een vijandelijk trans portschip, dat munitie aan boord bracht Het transportschip verwijderde zich van de kust, daar brand aan board uitbrak. In het Zuiden bij Sedd-uLBahr ondernam de vijand herhaalde malen een aanval tegen gedeelten van de schanswerken van ons een tram, doch telkens werden die aanvallen an der verliezen afgeslagen. Op de rechtervleugel werd slechts door Ie artillerie en infanterie gevuurd. 'Te aardeelen naar het aantal schepen, dat voor het transport der gewonden gebruikt wordt, en het aantal gesneuvelden, die nog niet van liet slagveld vervoerd zijn, bedragen de verliezen van den vijand in aen slag van der. Sisten meer dan 7000 man. DE DUEKBOOTEN- OORLOG. Een Oostenrijksche duikboot heeft den 26en Juni in het Noorden van de Adriatische zee een Italiaansche torpedoboot tot zinken gebracht. li Het Deensche Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat het onderzoek, ingesteld door de Duitsche autoriteiten in zake de onder gang van het ss. «Saeborg® in de Noordzee op 30 Mei, het resultaat opleverde, dat genoemde stoomer door een ongelukkige vergissing van een Duitschen onderzeeër, met een torpedoschot in den grond werd geboord. De commandant van den onder zeeër meende een niet neutrale boot voor zicb te hebben en beweert, dat devnationaliteilsvlag was opgevouwen en het nationaliteitsteeken bij het af»uren van het schot niet voldoende zichtbaar was. De Duitsche Regeering sprak door bemid deling van den gezant haar leedwezen uit over het gebeurde en verklaarde haar bereidwilligheid om een schadeloosstelling te beialen. Zij stelde tevens voor met de Deensche Regeering deskun digen te benoemen, die samen de grootte dier schade zouden vaststellen. DE MOORD TE SERAJEWO. Heden, 28 Juni is het een jaar geleden, dat Aartshertog Frans Ferdinand en zjjn gemalin te Serajewo vermoord werden. Alle Oostenrijksche bladen wijden diepgevoelde artikelen aan de nagedachtenis van Aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin. Zij stellen in het licht, dat nu voor het eerst deze dag van rouw in de monarchie wordt herdacht op een oogenblik dat de rechtvaardige hemel heeft toegestaan dat die dubbele moord is geboet. Met eerbied en dankbaarheid herdenkt de Habsburg- sche monarchie met welk een energie en zorg de overledene heeft gewerkt aan de slagvaardigheid en de uitbreiding van het Oostenrijksch-Hongaar- sche leger, dat thans op schitterende wyze zjjn nagedachtenis eert en wreekt. n De «Weener AbendposU schrijft Sedert is het een volle zekerheid geworden, dat de moord van Serajewo niet alleen de daad van een waanzinnigen dweper was. De sporen van de misdaad wezen op den Zuidoostelijken buurstaat, die door een groote en machtige staat als storm ram tegen de Monarchie werd gebruikt. Den schan delijk vermoorden prins lichtte de doodsfakkel als nog nooit een sterveling. Wat ons leger en onze vloot sinds dien aan groote oorlogsdaden hebben volbracht is tegelijk een warme dank aan den aartshertog, die met alle vezelen van zjjn hart aan onze weermacht hing, in zijn werkring alles deed om de monarchie voor de beslissende ute toegerust te zien, die in het vertrouwen op de kracht van het vaderland van 's lands toekomst zeker was en wist dat dit io stormen beproefde oude rijk sterk genoeg is om zich zijn vijanden van het lijf te houden en een borg van recht en beschaving in Europa te blijven. Dat geloof van den aartshertog is door den loop van den oorlog verwonderlijk gestaafd. Innig om den veelbemin den keizer en koning en zijn huis geschaard zien de volken van zijn rjjk nieuwen roem en nieuw geluk tegemoet. Als naspel van het hoogverraad proces tegen Princip en zijn trawanten werd voor den krijgs raad te Travnik een rechtsgeding tegen 39 mede studenten aanhangig gemaakt, die als leden van een studentenorganisatie in diens der Groot-Ser vische propaganda stonden. De beklaagden stonden wegens verstoring van de openbare rust en orde terechtj Een-en-dertig hunner werden tot gevangenisstraffen van een maand tot 3 jaren veroordeeld, acht werden er vrijgesproken. SERVIS. 'Die correspondent van de „Temps" te Peters burg verneemt uit betrouwbare bron, dat de Ocs- tenrijksche en Duitsche regfeeringen nieuwe voor stellen aan Servië hebben gedaan voor een af zonderlijken vrede. Zij bieden Servië geheel Al banië aan, ten opzichte n&aarV,an zij verklaren geen helanjgen meer te hebben, sedert de inter ventie van Italië en de bezetting van Naord- Epinrs door de Grieken. Bovendien stemmen zij toe in een herziening van de ServischJBosnisehe grens en zouden, zij de onschendbaarheid van het Servisth gebied waarborgen. [Oostenrijk en Dtuitschland hebben de regeering te Belgrado doen opmerken, dat, wanneer Ser vië tot een afzonderlijken vrede besluit, zij in vereeniging met Griekenlad gewapenderhand de pretenties van Bulgarije in Macedonië zon kun nen betwisten. Servië weigerde met Berlijn en Woenen in on derhandeling te treden. i IN ALBANIë. Naar de »Lokal-Anzeiger« uit Lugano verneemt, hebben de Montenegrijnen San Giovanni di Medua zonder tegenstand bezet en de bevolking ontwa pend. Zij rukten thans naar Alesio op, waar waar schijnlijk een groot gevecht zal plaats hebben. Volgens het «Giornale d'Italia® geschiedt het optrekken van de Montenegrynen met voorkennis van Oostenrijk, hetwelk er belang bij heeft de aandacht van Servië en Montenegro van Dalmatië af te leiden. De »LokaI-Anzeiger« merkt daarbij op, dat voor de Italianen natuurlijk dit optreden van Montene gro uiterst onaangenaam is. Zij trachten derhalve de schuld op Oostenrijk te werpen, doch men slaat de plank ook zeker mis als men aanneemt dat de Montenegrijnen zelfstandig zijn opgetreden. 't «Journal de Geneves meldt In Durazzo hebben de binnengerukte Serviërs de inbezitname van Albanië door het koninkrijk Servië geprocla meerd. DUITSCHLAND. De «V o r w a r t s« geschorst. De «Norddeutsche Allgemeine Zeitungs schrijft in haar politiek overzicht: Het bestuur der Duit sche Sociaal-Democratische Partij publiceert on der den titel van «De Sociaal-Democraten en de Vredes een verklaring, waarin wordt uiteengezet hoe de Duitsche Sociaal-Democratie in den strijd om de nationale onafhankelijkheid en zelfstandig heid van Duitschland haar plicht heeft gedaan en hoe hare vredelievende pogingen door de sociaal democraten der vijandelijke landen zijn opgenomen geworden. Als een feit wordt vastgesteld dat het meerendeel der bij bet Internationaal-Socialistiseh Bureau aangesloten socialisten in Engeland en Frankrijk, zoowel als hunne organisaties en be sturen met hun regeeringen den oorlog voortzet ten willen totdat Duitschland volkomen neerge worpen is. Niettegenstaande de vaststeling van dit feit vraagt het sociaal-democratisch party be stuur, gesteund door de gedachte aan het doel van den oorlog en aan den gunstigen toestand, welke mede door de dapperheid der partygenoo- len geschapen is, aan de regeering van haar be reidwilligheid blijk te geven door vredesonder handelingen aan te gaan, teneinde aan den bloe digen strijd een einde te maken. De «Vorwürts' werd wegens deze bekendmaking, welke verband houdt met het bestaande censuurvoorschrift be treffende het openbaar maken van het doel van den oorlog, verboden. Dit is in hooge mate te betreuren, aldus de «Norddeutsche®, daar deze poging om de besluiten van de regeering vóóruit te loopen, in het buiten land en waarschijnlijk ook bij het meerendeel der Duitsche sociaal-democraten, een hoogst onge- wenschten indruk maken zal. Het manifest met algemeene vredeswenschen zal er als bewijs voor worden aangezien, dat Duitschland den oorlog moe is, hetgeen in werkelijkheid niet het geval is. Het manifest leent er zich mee toe de hoop van onzen vyand opnieuw te doen herleven. Zoo dra de loop der militaire politieke toestand kans bieden met goed gevolg m vredesonderhandelingen te treden, zal de aegeering van zelf het hare doen tot zoolang echter kan het parool van het Duit sche volk slechts zyu «volhouden.® ALLERLEI NIEUWS. De aanvullings b egr coting; voor de Engefsche marine vraagt voor het dienstjaar, eindigende 31 Maart 1915, vijftig-duizend officieren en matrozen extra, De laatste begroeting voorzag in een totaal aan tweehonderd-vijftig duizend. Aan de bladen wordt uit Ivrakau gemeld, dat volgens mededeelingen van het Lemberger blad „Nowa Reforma", de Russen den burge meester van Lemberg, Rutowski, en diens beide plaatsvervangers, alsmede andere notabelen als gijzelaars hebben weggevoerd. Aan de „Tel." wordt gemeld: De electi'ischo leiding langs de grens heeft thans de eerste slachtoffers gemaakt. In de buurt van KoeWacht,-in Oostelijk Zeeuws eh - Vj a arid eren zijn drie mannen door den electrischen stroom ge dood De lichamen werden zwart; -zelfs het geld in den zak was zwart uitgeslagen. Twee lijken lagen op Belgisch gebied en werden door de Duitschers per auto weggevoerd. Het derde slachtoffer werd op Nederlandsch gebied gevon den. Uit Athene wordt aan de „National Ztg." bericht, dat de Servische regeering bekend heeft gemaakt da,t zij genoodzaakt is ue Bulgaar,sche grenzen te versterken. Uit besluit der Servische regeering heeft zeer de aandacht te Athene getrokken en niet nage laten onrust te verwekken. Twintig nieuwe g'ar- nizoens zullen aan de grens worden ingesteld, klaarblijkelijk met het oog op de- Buligaarsche commitadjes, waarvan men gedurende de groote' Servische operaties in Albanië nieuwe werkzaam heden verwacht. In dé „Frankf. Zeitung" leest men de inede- deeling van een Russisch geneeskundige, dr, Paschkof, die het grootste gedeelte van zijn leven ouder de kozakken heeft doorgebracht, over de wijze, waarop de kozakken een houw- of stoot wond behandelen. De wond wordt on middellijk met een dikke laag asch bedekt, die men krijgt door het verbranden van een stuk katoenen of linnen stof. Daarna worden door een nauw wikkelverband de randen van de wond samengebonden. Van 28 gewonnen, die dr. Paschkof ,op deze wijze behandeld had, waren 26 in verrassend korten tijd zonder eenige ettering genezen. Het „N. W. Tageblatt" zegt indirect uit Petersburg te vernemen dat de werklieden der regeerinjgs-ammunitie-fabtriek en die der KponJ! stadter fabrieken wegens onbekende oorzaken in staking zijn getreden. Te Petersburg staken ongeveer 15000 arbei ders. i Volgens betrouwbare berichten is de haven van Brindisi voor het verkeer met het nabije Oosten gesloten. Naar het Oosten varende sche pen mogen Brindisi niet meer aandoen. De „Voss. Zeit." verneemt uit Petrograd Wegens collecten voor de in Esthland geïnterneer de krijgsgevangenen werden de Esthlandsche 3Je lij-ke baron Stackelberg en zijn vriend, baron Himmelstjcrn, de predikant von Zurmuehlen, de zenuwarts von Kugelgen en barones Zoege naar Siberië verbannen. In heel Finland is de staat van beleg afgekondigd. De Illustration geeft het facsimille van een brief, geschreven door den soldaat Johann Vonger van de Beiersche garde op 16 Maart. In dien brief beroemt hij er zich op, in vijf minuten tijd zeven vrouwen en vier jonge meisjes met zijn bajonet te hebben doodgestoken. Het bericht dat Hare Majesteit de Koningin- Moeder over 14 dagen het Paleis Spestdijk zal betrekken is van allen grond ontbloot. [De Prins der Nederlanden is voornemens, in de eerste dagen van Juli een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van oudheden ie Haarlem, waarvan de baten bestemd zijm^yoor het steun comité aldaar. Vice-consul van Zwitserland. Ingevolge Koninklijke machtiging is do heer FH, Martin Koch erkend en toegelaten als vjce-consul van Zwitserland te Rotterdam. Uitvoer van erwten. De Ministers van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel brengen ter kennis, dat de geldigheid der vergunningen tot uitvoer van erwten, waarop betrekking heeft de publicatie in de „Nederlandsche Staatscourant" van 29 Mei 1915 110. 116, wordt verlengd tot 1 Augustus 1915. De bevredigingscommissie. De bevredigingiscommissie inzake .onderwijs, heeft zich, naar wij vernemen, in hare laatste algemeene vergadering beziggehouden met de bespreking van de rapporten van eenige iiaaci' subcommissies. 'Die besprekingen zullen in eene in de vol gende maand te houden algemeene vergadering worden voortgezet. Het laat zich, zijn wij wel ingelicht, aan-, zien dat het rapport der Staatscommissie zelve nog wel geruimen tijd op zich zal Ja ten wachten. Uitwisselen krijgsgevangen. Betreffende de uitwisseling der Engelsche en Duitsche gewonde krijgsgevangenen vernemen wij nader, dat de gewonde Engelscheu heden uit Bel gië te Vlissinjgen zuilen aankomen en Dinsdag morgen met de mailboot vertrekken, terwijl dö gewonde Duitschers Woensdagmiddag' da ar aan komen en met een extra trein de reis naar Duitschland voortzetten. Behalve de uitwisseling' van gewonden, wor den opk een groot aantal niet gewonde leden van het ambulancepersoneel uit beide rijken uit gewisseld. Arbeidsbeurzen. 'De Minister van Financiën brfngl ter ken nis van gemeenten en als rechtspersoon erkende vereenagingen, diopr welke eene niet bij de Ver eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen aan gesloten arbeidsbeurs wordt beheerd, dat zij - ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van Rijkssubsidie wegens het houden dn 1915 van interiocale telephopmgesprekken dopf* die beurs met de Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhangen zich vóór 1 Novem ber a.S'. schriftelijk bij zijn Departement behoo- ren aan te melden. De aandacht wordt er op gevestigd, da,t een subsidie als bovenbedoeld in geen geval kan wor den toegekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij een locaal telephopnnet is aangesloten en even min, indien eene beurs het karakter van een** financieele onderneming draagt. Varende Landstorm. Pe besturen van de Kon. Ned. Zeil- en Roef vereeniging' en van de Nederl. Motorbootclub wekken jn een uitvoerig rondschrijven op tot hety vormen van varende afdeelingen van de" vrij willigen landstorm, welke in do waterrijke streken van ons land belangrijke diensten zuil®11 kunnen bewijzen. Als het thans aanhangige ontwerp to-t wij2'' ging der bepalingen voor den landstorm tot w' wordt verheven, kan worden verwacht, dat ai'* mannen, die vopr den landstorm worden <o0c' roepen, bij de infanterie zullen worden ingedfi®'1' en dan vrijwillig© deelneming niet meer mogpl'-P zal zijn. De besturen meenen, op grond hierva"' dat groote spoed bij het nemen van voorloopt maatregelen gewensebt is. Hooibouwverloren. Bij legerorder is bepaald, dat aanvragen v°°' hooihouw-verlof, welke den duur van 28 dag6'1 overschrijden, moeten worden beschouwd ;}1' slechts voor genoemd getal te zijn geschied, dat het aanvankelijk te geven hooibouwverlof tc'| hoogste 14 dagen mag bedragen. Blijkt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2