Dagblad voor Schiedam m Omstreken. finn f cn rr fiij Verkiezing Gemeenteraad. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering f 1 f] H 38ste Jaargaa Maandag 5 Juli 1915, l\o. 11271. oYereeniomstif od ie polis femelde voorwaarden. U U U Offtdeele berichten. De liberalen en de a. s. Raadsverkiezingen. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85- Postbus 3». Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentien 1—0 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger j I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van acht leden van den Gemeenteraad periodieke aftre ding bij de stemming op Donderdag 8 Juii a.s., worden door ons met den tneesten aandrang aanbevolen de candidaten, door de verbonden Christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund, in DISTRICT I de heeren J. H. EYERS (R. K.) aftr. lid J. N. POST (R. K.) C. H. SCHEFFERS (ft. K.) aftr. lid. in DISTRICT II de heeren Mr. G. VAN BAREN (A. R.) T. SLAVENBURG (C H.) N. Y. d. VELDEN (A. R.) aftr. lid. in DISTRICT III de heeren G. DUBBELMAN (A.R.),aftr. lid J. Y. d. MEER (C. II.), aftr. lid. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. toestemming, aan bovengenoemde inrichting ge vraagd TjjdeRjke leeraren in Nederlandsch Reken- en Meetkunde Werktuigkunde en Vakteekenen. Aantal uren vermoedelijk resp. 13, 5, 8. Bezoldiging 11. 50.per w.l. Aanvang van den cursus1 September. Inlichtingen bij den Directeur (Oostsingel 42) op Maandag-, Dinsdag- of Donderdagavond 5—7 uur Sollicitatiön vóór of op 9 Juli in te zenden aan den Burgemeester. By de politie alhier kan geplaatst worden een agent van politie 2e klasse op een jaarwedde van f650, uniform en f 12 per jaar voor schoeisel. Na 3 jaren dienst kan de wedde verhoogd wor den met f 25 en na 6 jaar dienst kan benoeming tot agent van politie Ie klasse volgen op een jaarwedde van f700.met verhooging na drie en zes jaren dienst als zoodanig telkens met f 50. Voor het bezit van 't diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Pol. bond wordt een toelage van f 30 per jaar verleend. Sollicitanten niet ouder dan 30 jaren, met flinke gestalte en flink voor komen, moeten zich in persoon met een eigen handig geschreven verzoekschrift en hunne papieren aanmelden bij den Commissaris van politie alhier. KENNISGEVING. De Burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, Waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tussschen acht uren des voormid dags en vijf uren des namiddags, daartoe gele genheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken °f werkplaatsen verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeiüs- iokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan dén arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, voor eik afzonderlijk of groepsgewijze of voor alle gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding Van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vyf en zeventig guldenen dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 24, cent, ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld: De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van Mei 1901, (Staatsblad No. 109), en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurdeis van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen met gedurende twee achtereenvolgende uren vertoe- Ven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun- kundigen en apotheken ten aanzien van bij hen ln dienstrekking zijnde personen alsmede aan Personen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van by ben in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Schiedam, den 3den Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, 1 M. li. honnerlage grete. BURGER-AY ONDSCHOOL. Wegens mobilisatie van een der leeraars en Uitbreiding der klassen worden, behoudens 's Raads De vrijzinnig-democraten hebben sedert eenige jaren te dezer stede de leiding der vrijzinnige partijen in handen weten te krijgen. De liberalen hebben zoo goed als niets geen medezeggenschap meer in de verkiezingsactie, die in naam uitgaat van het V r ij z i n n i g ver kiezingscomité, maar feitelijk niets anders is dan een vrijzinnig-democratisch comité De gevolgen der overheersching van de vry- zinnig-democraten bij de vrijzinnigen hebben zich dan ook hier ter stede in de laatste jaren reeds sterk afgeteekend. De geheele concentratie leidde tot versterking van het roode element in den Raad. Is het den liberalen wel geheel onverschillig dat een streven tot versterking van de socialisten in den Gemeenteraad LiDks wordt bevorderd Te oordeelen naar de houding der liberalen elders zeker niet, Opmerkelijk is de thans door de liberalen bij de Raadsverkiezingen te Rotterdam gevolgde politiek. Daar ter stede kwam men tot een ver gelijk, strekkende tot continuatie van de thans door de verschillende partijen bezette zetels. De omstandigheid, dat noch de vrijzinnig democraten, noch de sociaal-democraten met dit uaccoord" meegaan, geeft overvloedig stof tot denken. De diepere beteekenis toch van het samen gaan van liberaleD en rechtschen, die den ver kiezingsstrijd wilden vermijdeD, is zeker dat men in de Maasstad geen versterking van de socia listen in den Raad wenschelijk acht. Te Schiedam had ook een vergelijk zooals te Rotterdam kunnen tot stand komen, maar de vryzinnig-democraten hebben het voornamelijk tegengewerkt. De liberalen, die tegenwoordig zoo hard met de vrijzinnig-democraten meedraven, mogen a.s. Donderdag wel rekening houden met de conse quenties, die het gevolg zullen zijn der door de vrijzinnig-democraten voorgeschreven gedragslijn. Zeer lezenswaardig is voor hen het hoofdartikel in de liberale »N. R. Crt." van Zaterdagavond. Wij citeeren daaruit het volgende »Kort geleden is er in dit blad reeds de aandacht op gevestigd, dat het politiek be stand in vele gemeenten ertoe geleid heeft, de periodieke gemeenteraadsverkiezingen zoo veel mogelijk te houden buiten de sferen van partijstrijd. En dit is goed ook. De toestand van het land, de betrekkelijke rustigheid, welke te midden van de strijdende volkeren op onzen nationalen bodem heerseht, mogen wellicht een min of meer opgewekten ge meentelijken verkiezingsstrijd kunnen lijden, zonder dat daaruit onmiddellijk gevaar zoude voortspruiten zulk een strijd wordt niet temin onder de bestaande omstandigheden beter vermeden. Verkiezingsstrijd, al wordt hij met de ernstigste voornemens tot gema tigdheid gevoerd, brengt onvermijdelijk ver wijdering en verbittering teweeg, waarvan de nawerking nog zal worden gevoeld, ^wanneer de verkiezing zelve alweer lang is vergeten. Nu is er wel niets, dat op het oogenblik en in de naaste toekomst voor het publiek wel- zyn schadelijker is, dan tweespalt. Laten we toch geen moment vergeten wij allen h o- p e n, dat aan ons land ook verder de af schuwelijkheden van een oorlog zullen ge spaard bljjven meer dan eene hoop is het echter niet. De mogelijkheid blyft bestaan, dat ons land in uiterst moeilijke omstandig heden zoude komen te verkeeren, die alleen de eensgezindheid en de algeheele hartelijke samenwerking der gansche bevolking kunnen doen te boven komen. Het is aller plicht, zich daarop voorbereid te houden, en dit doen wij door in kalmte en verdraagzaamheid met elkaar te blijven, juist op die oogenblikken, waarop in normale omstandigheden onze wegen zouden uiteenloopen. Om het zoo ver te brengen is eenige kunst noodig, eenig be leid, eenige opofferingsgezindheid en misschien eenige zelfverloochening, doch dit geldt voor allen evenzeer, en het geeft toch zeker ook wel voldoening, wanneer vastgesteld kan worden, dat voor het algemeen welzijn groeps- wenschen en -belangen worden op zij gesteld. Wij aarzelen niet, den kiezers met aandrang aan te bevelen, de aanwijzing der samenwer kende kiesverenigingen te volgen. Maar wij doen meer. Er biedt zich hier eene schoone gelegenheid om uit de burgerij een teeken te doen opgaan, waaruit blijken zal, dat zij, in haar groote meerderheid, den geest van goede verstandhouding en het juist inzicht in het algemeen belang, die uit de samenwerking der kiesvereenigingen aan den dag treden, waardeert. Dit teeken zal zijn de verkiezing met groote meerderheid van de gestelde liberale en rechter candidaten. On verschilligheid voor deze verkiezing is niet minder laakbaar, dan in gewone omstandig heden. Deze verkiezing, al moge daarbij dan ook de warmte van een strijd van allen tegen allen worden vermeden, zal niettemin een hooge gedachte kunnen manifesteerende eensgezindheid van de groote meerderheid der burgerij in moeilijke omstandigheden. De Rotterdamsche liberalen toonen, dat zij in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden het hoofd koel weten te houden. Zij geven blijk van een ridderlijker houding dan hunSchiedamsche vrienden, die in deze voor de geheele bevolking zoo benarde tijden eens hun slag willen slaan. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische generale staf meldt: Öp 2 Juli ondernam de rij and overlag en 's nachts talrijke plaatselijke aanvallen ten Wes ten. van den middenloiop van de Njemen en het geheele front der SzesteupaJrivier, aan de Bohr bij Oisisiovic, op den rechteroever van den Weich- sel hij Staxiozeba, ten Zuiden yan Pilica in de richting van Radom en bij Pakoslaw en Sjemo Al deze aanvallen weiden met succes afgesla gen. De vijand slaagde er sléchts in, in de streek Van Kahvaria, een pnbeteekenend gedeelte onzer vooruitgeschoven loopgraven te nemen Op den zelfden dag werden) de hardnekkige gevechten aan de Por en ten Noorden van Zamostje voortgezet. Overigens deden zich geen veranderingen voiojr ,Uit Weenen wordt gemeld: De Russen, die gisteren in Ocst-Galifië, tu|s^ schen Narajowka en de Zlota Lipa, en in den sector ten Noorden daarvan, met sterke leger machten tegenstand boden, werden door de ver bondenen aangevallen enj na een urenlangen strijd over het geheele front naar de Zlota-Lipa terug geworpen Er werden 3000 man gevangengeno men en verscheidene machine-geweren buit,ge maakt. Ook in de streek van Przemyslam en Glinismy is de vijand in aftocht in Oostelijke richting Aan de Buig is de toestand onverar derd In Russisch Polen kwam hel in verschei dene sectoren van het front tot hevige gevech ten. Jaar de Russen versterkingen hadden aan gevoerd en tot tegen aanvallen overgingen. Alle pogingen om het verloren terrein te herwinnen mislukten valkómen. Een onzer legerkorpsen sloe|s alleen vijf stormaanvallen der Russen op bloe dige wijze af. Aan de Por en de Wyznica duren de gevechten vóórt. Aan weerszijden van de Studzianki drongen onze troepen, door het Rant uit te breiden, verscheidene kilometers de hoofd stelling van den vijand binnen en wierpen de zen onder zware verliezen terug. Hierbij wer den meer dan 1000 man gevangengenomen, en drie machine-geweren en drie stukken geschut buitgemaakt. Op de hoogten ten Noorden van Krasnik wordt een hevige strijd gevoerd. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: De dag van 3 Juli werd gekendmertf dooit een hernieuwde activiteit der Duitsehe artille rie, vooral in België, in de streek van Neu- ville, Ecurie, Roctincoiurt en op het front van de Siomime tot de Aisne. De Franschen bescho ten op hun beurt de vijandelijke batterijen en loopgraven. In del streek ten Noorden van Atrecht deden de Duitschers in den nacht van 3 op 4 Juli een aanval in gesloten formaties op onze stellingen aan den hollen weg van Angles naar Ablain en ten Noorden van. den weg van Aix- Noulette naar Spuchez. De aanvallers werden teruggeworpen en verstrooid door ons artillerie- en mitrailleurvuur, en leden zware verliezen, ln den nacht van 3 op 4 Juli duurde het kanon- en geweervuur, onophoudelijk voort van den weg van Binarville naar VienneleCbatteau tot bour- de-Paris. Uit de streek van Lafcntaine en Beau- charme worden slechts enkele nauw geïdealiseer de infanterie-acties gemeld, zonder dat. hierdoor de wedcrzijdsche linies gewijzigd werden. Ten Zuiden van de Maas-hoogten, bij Pranchée de Calonne. en op het front hij Lahaye, duurt het artillerie-gevecht voort. Op laatstgenoemd punt trachtten de Diuitschers1 na eer. hevige beschieting te middernacht van 3 op 4 Juii lot een aanval op onze loopgraven ten Nporden van Regniévillc over te gaan. Ons artillerie vuur deed dezen aanval reeds' in de kiem smoren. Voor Fey werd een bataljon, dat tot onze draadversperringen genaderd was, gedwongen om terug te keeren. Een tweede aanval, op het zelf de punt, met een half bataljon, ondergingl het zelfde kul. Het Duitsehe hoofdkwartier deelt mede: In de Argonne hebben onze troepen het of fensief voortgezet. De buit i,3 aanzienlijk ver meerderd en is in de beide eerste Julidagen gestegen tot 2556 gevanglenen, waarvan 37 offi cieren, 25 mitrailleurs, 72 myn werpers en 1 re- volverkanon. Op de Maashoogten herhaalde de vijand tot. viermalen toe zijn pogingen tot her overing van de verloren stellingen bij Les Epar- ges. Alle aanvallen werden afgeslagen. Ten Noord-Westen van RegniéVihe namen wij Fran- sche loopgraven over een lengte van zeshonderd meter, en veroverden te Noorden van Fevenhaye een gedeelte bosch. Duitsehe vliegmachines wierpen bommen naar het fort van Landguaxd bij Hauwich en naar een Engelsche torpedo-jagers-flotil je en vielen het ver sterkte Nancy, de spoorweg werken van Dombas- le en het sperfort Remiremcnt aan. Een Engelsche* vliegmachine viel ten Noorden van Gent bij de Nederlandsche grens in bran denden toestand' neer. Een Duitsehe bewapende vliegmachine dwong een Engeischen vlieger bij de Schlucht te dalen. De vijand wierp bommen op Brugge, zonder militaire schade aan te rich ten AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit' Weenen wordt gemeld: De Italianen trachtten gisteren opnieuw den rand van het plateau Daferdo te bezetten. Na een bes'chieting in den sector van Redipu- glia met zwaar geschut, die den geheelen. dag duurde, werd hier 's middags een aanval onder nomen do<W' minstens vier regimenten infante rie, die tot hevige gevechten op korten afstand leidde. Dooi- een tegenaanval van de dappere verde digers werd de vijand ten slotte van de hoogte verdreven. De pogingen van den vijand om zich van onze stellingen bij' Woltschach ten Westen van Tol- mein meester te maken en in het gebied ten Zuiden van Km (Monte Nero) door te dringen werden reeds in den aanvang verijdeld. De Alpen jagers, die in deze streek een aanval tegen een onzer steunpunten ondernamen, werden, na een verbitterd gevecht teruggeworpen De verliezen van den vijand zijn overal zeer zwaar nno

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1