Binnenland. stads- eii Gewestelijk Nieuws. Het Duitsehe hoofdkwartier meldt: Hedennacht werden twee aanvallen der Fran- schen bij Les Eparges afgeslagen. De buit van ons succes in het Bois-le-Pretre is met een stuk veld geschut en drie mitrailleurs toegenomen. Boven dien viel een pionierspark met veel materieel in onze handen. Onze vliegers vielen het vliegterrein van Corcieux, ten oosten van Epinal, en het Fransche kamp aan de BreitCrst, ten oosten van Krüt, in de Votreezen aan. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Het Oostenrijksche communiqué luidt: Be gevechten in de streek van Goerz, welke de laatste dagen een steeds grooteren omvang aannamen, ontwikkelden zich gisteren door een algemeenen aanval van het 3e Italiaansche leger tot een veldslag. Ongeveer vier vijandelijke korp sen ageerden onder machtigen steun der artille rie tegen ons front van het bruggehoofd van Goerz af tot aan de zee. De Italianen werden volkomen teruggeslagen en leden verschikkelijke verliezen. Wij konden al onze stellingen behouden. Aan de Midden-Isonzo in het Kru-gebied was het gis teren rustig. Van de overige fronten valt niets te vermelden. AAN DE DARDANELLEN. Uit Constamtinopel wordt gemeld: In den namiddag van den 4den heeft voor S.ed- ul-Bahr een Duitsehe duikboot een groot Fransch transportschip met twee schoorsteenen in den grond geboord. Het stoomschip zonk in den tijd van 3 minuten. Het hier bedoelde Fransche transportschip is, naar uit latere berichten blijkt de «Carthage». Ze werd, naar de Fransche minister van marine meldt, door een duikboot getorpedeerd bij Kaap Helles. Van de bemanning zijn er 66 gered 6{ worden er vermist. De »Charthage« was een schip van de Fransche Transatlantische Maatschappij, metende 5600 ton en in 1910 te New Castle eebouwd. In den nacht voor den 4den wilde de vijand op het Noordelijk front na een levendig geweer vuur met sterke verkenningsafdeelingen op on zen rechtervleugel aanrukken. Wij wierpen deze terug. Op het Zuidelijk front liet onze artillerie den 4dën een opslagplaats van munitie in de lucht vliegen en verwekte tussehen de vijandelijke bat terijen brand. Een daarop volgende ontploffing hield vreeselijk huis onder de vijandelijke sol daten, die toesnelden om den brand te blusschen. De Turksche bladen, Asquith's mededeeling over de Britsche verliezen aan de Dardanellen meldend, zeggen dat die sedert den 31en Mei nog met 50 procent zijn toegenomen. De Fransche verliezen zijn naar verhouding even groot. Berichten uit Athene behelzen, dat het garnizoen van Smirna en een gedeelte van dat van Vurla, te zamen 200 000 man, naar de Dar danellen zijn gezonden In Smirna zijn enkel ongeregelde troepen achtergebleven De De „Lokal-Anzeiger" heeft uit Athene bericht Ontvangen dat er zeven Duitsehe duik- booten in de Egeïsche zee zijn ft Sir Ian Hamilton vei telt in een uitvoerig telegram aan de «London Gazetteer over de gebeurtenissen aan de Dardanellen. Ik ben tot de conclusie gekomen, seint bij, dat de samenwerking van alle krachten onder mijn bevelvoering vereischt wordt om de vloot in staat te stellen, werkelijk de Dardanellen te forceeren. Hamilton wijst op de resultaten van de verken ning van het schiereiland Gallipoli en legt er den nadruk op, dat zijn voornaamste punten, de berg van Sari-bair, het plateau van Kilid-Bahr en de heuvel van Achi-Baba even zooveel groote gevaren zijn voor elke landing. De ontscheping van een leger op een oorlogstooneel, dat zulk een sterk garnizoen heeft, brengt moeilijkheden mede, die geen precedent hebben in de militaire geschie denis of het zou moeten zijn de rampspoedige historie van Xerxes. Hij herhaalt nog eens en nog eens, dat elke landing gemeenschappelijk moet worden gedaan en op de spoedigste wijzegoed weer is er onmisbaar voor. Als men er het weer had gehad, zooals wy dat in Engeland gewoon zjjn, dan zou er niets op gezeten hebben, dan het avontuur op te geven. Door de operaties tot eind April uit te stellen, was er goede kans, dat het verscheidene dagen achtereen kalm weer zou zijn. Hamilton beschrijft dan uitvoerig de landingen en de gevechten van 25 April tot 5 Mei. Wolff seint uit Constantinopel De Fransche gepantserde kruiser „Jeanne d'Arc", die gisteren de haven van Alexandrette binnenliep, zond een jongen zeeman die aan de Syrische kust gevangen was genomen, naar wal met een brief aan den onder-gouverneur, met den eisch de vlag van het Duitsehe consulaat neer te halen. Toen 'de overheid weigerde heeft de kruiser het consulaat met 15 granaten beschoten. De vlag, die inmiddels in veiligheid was gebracht, is ongerept gebleven. De vlaggestok bleef op het gebouw staan. De „Jeanne d'Arc" is daarop weggestoomd. Voor de tweede maal is nu een dergelijke poging gedaan. TRIPOLI. De toestand in de Italiaansche kolonie is vol gens de Times-correspondent te Rome niet zeer gunstig. De Msellata-heuvels zijn tijdelijk door de Ita lianen verlaten, die nu alleen nog de kustdistricten bezet houden en de vlakte in het Westen der heuvels van Garian tot de Tunesische grens en de oase van Ghadames. De troebelen in het district Sirt, hebben zich Westwaarts uitgebreid, over het Arfella-plateau, tot Tarhuna. Ook tussehen Hiten en Homs ma ken zij oproer. ALLERLEI NIEUWS. - Engelsche bladen melden, dat de Duitsehe opperbevelhebber van het Turksche leger, Liman von Sanders aan de Dardanellen gewond zou zijn. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 29 Juni zijn 9 officieren gesneuveld en 9 gewond Bovendien worden dd. 19 Juni 1576 manschap pen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 42 manschappen gedood, gewond of vermist. Het „Berl. Tgabl." verneemt uit Stockholm dat de reederij van het stoomschip „Oscar I" van den gezagvoerder van dezen bodem uit Stor- noway een. telegram heeft ontvangen met de me dedeeling dat de „Oscar II," van Zuid-Amerika op zijn thuisreis met een lading katoen, huiden en koffie, op 180 zeemijlen westelijk van de Hebriden is aangevaren. Volgens Aftonbladet zou een Engelsch oorlogsschip het vaartuig hebben aangevaren. De waarde van het schip met de lading wordt op verscheidene millioenen kronen geschat. Toen de bemanning het zinkende schip verliet, waren de ketels en de stookplaats reeds ondergeloopen. Wegens het gebrek aan vervoermiddelen, vooral paarden en vrachtauto's, hebben in ver schillende groote steden van Duitschland en Oostenrijk de stedelijke eleotrische trammen zich ingericht voor het vervoer van goederen. Zoo vervoert de tram te Berlijn thans de aardappelen naar de markthallen, de tram te Aken de kunstmest voor de omliggende ge meenten en de tram te Weenen de steenkolen van de verschillende stations aldaar naar dc voorsteden. In het dorpje Hohensinow is Maandag het huwelijk voltrokken tussehen de dochter yan den rijkskanselier von Bethmann-Holiweg en diens adjudant, graaf Zeoh von Burkersroda. Het feest werd in zeer besloten familiekring gevierd. Blijkens een bericht van het Fransch ministerie van Marine zijn Zondag in het Kanaal twee Duit sehe duikbooten door een licht Fransch eskader aangevallen. Een dei duikbooten werd door ver scheidene granaten getroffen voor ze onderdook. De toestand van Pierpont Morgan is voor uitgaande. Holt, de dader, heeft in den afgeloo- pen nacht getracht zelfmoord te plegen. Hij poog de de slagader van zijn linkerpols met een pot lood te openen. In een kelder van het hoofdbureau van politie te New-York (stad) heeft een bomontplof fing plaats gevonden. De ontploffing vernielde ten deele de recherche-afdeeling. Er is niemand gekwetst. Men neemt aan dat er verband bestaat tus sehen dezen aanslag en de veroordeeling kort geleden van eenige anarchistep. Dat er in deze: sombere en angstige tijden nog onverstoorbare menschen zijn, bewijst het vermakelijke bericht dat zes burgers van Auteuil (Parijs) een adres tot den gemeenteraad hebben gericht, waarin zij protesteeren tegen het geweld der vliegmachines, die Parijs bewaken. Het ge raas van den 'motor belet hun te stapen en zij dringen er op aan, dat den aviateurs zal worden bevolen, „hun oefeningen op het platteland te gaan houden." Uitvoerverbod. Het BS,tbl." no. 305 bevat een Kon. besluit van den öden Juni, waarbij de uitvoer van alle soorten ruw ijzer is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Engelsche Pryzenhof. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de procu reur-generaal een eiscli heeft ingediend voor het Londensche Prijzenhof, tot verbeurdverklaring van een deel der lading van het Nederlandsche stoom schip „Madioen", toebehoorende aan de Rotter- damsche Lloyd. Steenkolen- De minister van landbouw, nijverheid en han del overweegt, op steenkolen, cokes en briket ten, welke hier te lande buiten overleg met het Kolenbureau van het Koninklijk Nationaal Steun comité worden ingevoerd, krachtens de Levens- middelenwet beslag te doen legden, ten einde ontwrichting van de contracten, dv.e door bemid deling van het Kolenbureau zijn gesloten in het algemeen belang van de Nederlands;che kolenver- bruikers, tegen te gaan. Dr. A. Kuyper. Dr. Kuyper is gister-morgen vroeg naar Weis- ser Hirsch, bij Dresden, vertrokken, om in Lab- mann's Sanatorium een kuur te ondergaan, die een aantal weken duren zal... Mr. P. J. Troel ,stra. Mr. P. J. Troelstra zal dez,er dagen tot herstel van gezondheid naar de Lutte, bij Oldenzaai, vertrekken. Loggers opgebracht. De te Vlaardingen thuis behoorende loggersche- pen „VL. nr. 64," schipper P. Groeneveld, „VL. 76", schipper W. van der Velden, en „VL. 119", schipper J. van der Zwan, zijn door Engelsche oorlogsschepen naar Kirkwall opgebracht. Bij den reeder D. Ouweland Azn., te Katwijk, is telegrafisch bericht ingekomen, dat zijn logger- vaartuig „KW. 40" door de Engelsche marine op dc visscherij is opgepikt en naar Aberdeen op gebracht.. Coop. Vereen. „Eerste Ned. Coop. Meelfabrieken" Maandag had in „Tivoli" te Utrecht de verga dering van bovengenoemde Vereeniging plaats, waarin Commissarissen en Directeuren gekozen werden, en mededeelingen gedaan aangaande den voorloopigen koop Cenex Taxwemeelfabriek. De heer Fred. C. Stiihle presideerde, en gaf een overzicht van den stand van zaken, en deel de mede dat behoudens de goedkeuring van den' Raad van Commissarissen der Coöperatieve Ver eeniging als eerste Meelfabriek, die der firma H. Bruyelle te den Bosch is aangekocht, waar na de verkiezing-van Commissarissen plaats had. Als zoodanig werden buiten de leden gekozen de heeren Mr. J. S. Blaupot. ten Cate, den Haag, L. H. Bruyelle, Tilburg, Js. Reynvaan te Amster dam, C. A. P. van Stolk te Rotterdam, en H. A. Vosman te Leeuwarden, en uit de leden J. F. H. Wilmink, Amsterdam:, A. A. Stuurman, Deventer, Fred. C. Stiihle, Amsterdam, L. Gant- voort, Deventer, C. W. Ninteman, Groningen, en G. F. Swildens te Leeuwarden. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van de Directie, en werden als zoodanig bij acclama tie benoemd de heeren J. H. Collignon, bedrijfs leider der firma H. Bruyelle te den Bosch en J. K. P. Kraan, Chef de Bureau der N.V. Stoom- meelfabriek „Holland" te Amsterdam. Daar door een der aanwezigen over de uit sluiting der Coöperatieve bakkerijen gesproken werd, naar aanleiding van het bericht dat hij daar over in verschillende bladen gelezen had, deel de de voorzitter mede, ofschoon de uitsluiting niet de sympathie van de Voorloopige Commissie had, dat dit niet van de minste invloed was ge weest op den gang van zaken. Immers die Coö peraties, die bezoekers, die met de vertegenwoor digers van Coöperatieve bakkerijen heen gingen, nadat het besluit genomen was om geen Coöperaties toe te laten, hadden a 11 e n te sa men 21 aandeelen genomen vertegenwoordigende het kapitaal van 2100. Daartegenover staat, dat in die zelfde vergade ring door H.H. propagandisten 68 aandeelen van f 100.of 6800.werden ingeleverd van bak kers, die hun lidmaatschap afhankelijk hadden gesteld van. do al1 of niet toelating van Coöpe raties, terwijl na dien dag zeer velen hun in- teeken biljet inzonden, als gevolg van dit besldit en dit er bij1 vermeldden. Deze mededeeling weid met luid applaus be groet. Hierna werd de vergadering die een geani meerd verloop had, door den heer Stable met een woord van dank voor den grooten opkomst ge sloten. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in dan morgen van 7 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.9 te München. Laagste barometerstand 754.7 te Helder. Verwachting tot den volgenden dagMeest matige zuidwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien, koelere ochtend. ArbeidsbeursSteuncomité. De afgeloopen week werden bij de arbeidsbeurs ingeschreven 32 werkzoekenden 17 werden ge plaatst. Aan 259 personen werd door het steuncomité geldelijken steun verleend. R. K. KIES VEREENIGING. Wy herinneren er aan, dat het centra al bureau van de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" morgen, Donderdag, gevestigd zal zyn in het gebouw van den Ned. R. K- Volksbond, Lange Haven. Men kan daar alle gewensclite inlichtingen verkrygen. De Raadsverkiezing. Wy herinneren ook nog te dezer plaatse aan de verkiezing van 8 leden van den Gemeenteraad, welke morgen Donderdag van 's mor gens 8 tot 's namiddags 5 ure in de verschillende districten plaats heeft. Alle die tot de stemming gerechtigd zyn, ook zij die geen oproepingskaart ontvingen, behooren daaraan deel te nemen. Van den voorzitter van het betrokken stembureau kan men de vereischte kaart krygen. Op het stembiljet, dat men in ruil voor de op- roepiDgskaart ontvangt, make men a 1 i e e n de cirkeltjes voor de hieronder genoemde candidaten zwart. Na zich van het officieele waarmerk ach- ter op het stembiljet overtuigd te hebben, steke men 't toegevouwen in de bus. Men zorge vooral vroegtijdig ter stembus te gaanhet ver- kiezingswerk wordt daardoor zeer bevorderd. Christelijke kiezers, allen ter stembus! Uw eenparig, eensluidend votum verzekere de verkie zing van de candidaten door de christelijke par tijen in onderling overleg gesteld voor District 1 (Raadhuis) de heeren J. H. EVERS, J. N. POST, C. II. SCHEFFERS. voor District II (Broesveldschool en Doele) de heeren Mr. G. VAN BAREN, T. SLAVENBURG, N. v. d. VELDEN. voor District III (Gymnastieklokaal en Dwarsstraatschool) de heeren G. DUBBELMAN, J. v. d. MEER. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 43 Juli 1915, des namiddags 2 uur. Op de agenda komt o. m. voor 1. Benoeming van hoofd van school A. Voorgedragen worden de heeren 1. A. van Slingelandt, te Rotterdam 2. L. Dakman, te Naarden 3. C. Smit, te Nijkerk. 2. Benoeming van een onderwijzer aan school E (hoofd de heer A. v. d. Poel). Voorgedragen worden de heeren 1. G. Bonten bal te Vlaardingen 2. J. I. Lankester te Hoorn 3. E. F. Buitelaar te Delft. 3. Beneeming van een onderwijzer aan school G (hoofd de heer M. Martens). Voorgedragen worden de heeren 1. G. Schip per te Vlaardingen 2 G. Bontenbal te Vlaardin gen 3. J. Mourits te 's-Gravenhage. 4. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 4915. 5. Wijziging der begrooting voor 1914 van het Algemeen Handels-Entrepot. -6. Goedkeuring van een wijziging der begroo ting voor 1914 van de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken. 7. Voorstel van B. en W'. tot wijziging der verordening regelende de inrichting der Gemeente politie te Schiedam, (Gemeente no. 5 van 1914 en no, 30 van 1914). 8. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het plan tot boschaanleg op een gedeelte van den persput in het Frankeland, waarvoor crediet gevraagd wordt. 9. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de le en 2e klasse der Burgeravondschool, cuisus 1915'1916, in parallel-afdeelingen. 10. Voorstel van B. en W. betrellende de regeling der jaarwedde van den deurwaarder der plaatselijke belastingen. 11. Schrijven van B. en W. ten geleide van een schrijven van het bes*uur van den Polder Oud-Mathenesse betreffende den eigendom van het gedeelte weg, kadaster Sectie I. no. 1912. CHRIST. HIST. UNIE. Gisteren sprak de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. J. Th. De Visser voor de Christ. Historische Kie zers. Met leedwezen vernam Spr. dat in Schiedam, niettegenstaande de benarde tijdsomstandigheden, de verkiezingsstrijd zou worden gevoerd. Met vreugde kan hij er aan toevoegen, dat niet de christelijke partijen den strijd hebben gewild. Zij toch trachtten een verkiezingsstrijd te voorko men, maar de vrijzinnige partijen namen bun voorstel niet aan. Nu zal moeten gestreden wor den om de zetels, bedroeft het Spr. dat va» vrijzinnige zijde, die strijd niet gevoerd wordt met edele wapenen. Spr. citeert uit het door de vrijzinnigen uitgegeven verkiezingsblaadje een artikel, waarin der rechterzijde wordt verweten het bestand geschonden te hebben. Ook wordt daarin van den door alle partijen, hooggeachteA oud-minister Colijn gezegd, dat hij verpolitiekt \v!as in de slechtste beteekenis van het woord- Spr. zet daartegenover dit feit, dat niet is vveg te praten, dat alle wetsontwerpen betrekking hebben"1 de op de huidige tijdsomstandigheden, doo1 de rechterzijde zijn gesteund, en dat niet één lid van rechts tegen deze wetten heeft gestemd. Het ministerie heeft de meeste tegenwerking ondervonden van haar eigen partijgenooten. Toe'a minister Treub zijn leeningsvoorstellen indiende en verklaarde heen te zullen gaan, wanneer de^e niet veerden aangenomen, waren het de Vrijz^1' nig-Democraten en de Sociaal-Democraten die U' gen stemden en aldus het liberale ministerie gevaar brachten. Sinds Augustus heeft het liberale minister^ den mecsten steun gehad van de reehtsche tijten. Wanneer de reehtsche partijen tegen voorst len van het liberale ministerie hebben gestemd' dan was het tegen wetsontwerpen, die niets m® de tegenwoordige omstandigheden te maken den. j 1 Toen minister Pleyte de vrijheid van het W zonder onderwijs aantastte, diende de heer W lijn oen amendement in om de betreffende paling uit te stellen tot na de crisis. Omd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2