Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f (50b™ fii; DERDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering Jaar^; Zaterdag 23 October 1915 No. 11366 I tr Bureau: Boterstraat 56, Telef. 85. Postbus 39. Abonn ementes per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. «Tereeitoistie op is polis Termelde Toomarto. Re verzekering wordt Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog; Hoiiandsehe Algemeene b*j dood V erzekeringsbank, b^| verlies van een duim; gevestigd te Schiedam I II IJ wijsvinger; I |U verlies van eiken ande ren vinger. MEMORIE VAN ANTWOORD °P het verslag van het onderzoek der Gemeente-Begrooting voor 1916 in de afdeelingen van den Gemeenteraad. Algemeene Beschouwingen. Wanneer men ons hulde brengt, dat wij de begrooting slui tend hebben weten te maken, bedenke men wel, dat dit slechts °f geschieden met behulp van buitengewone middelen, daaromtrent willen wij slechts even aanstippen, dat de uit gaven zeer zuinig zijn geraamd, dat voor de Gasfabriek de Zelfde winst is geraamd als voor 1914, hoewel het in de tegen woordige omstandigheden, ook met het oog op de hooge kolen- Prijzen, geheel onzeker is, of deze zal kunnen worden gemaakt, at verder ongeveer 24000.ten laste werd gebracht van ef Crisisfonds, en beslag werd gelegd op het Fonds „gereser- Veerde renten van het Grondbedrijf" met zijn saldo van ■t 25000.terwijl Jb f 36000.op rekening moest gesteld barden van belastingverhooging. Dit laatste bedrag kan, ®elijk bij volgno. 13 zal blijken, wegens hooger te ramen Scheepvaartrechten met ƒ3000.verminderd worden. Met deze feiten voor oogen kunnen wij niet zwaartillend 8'enoemd worden, als wij verklaarden geen kans te zien o. a. Verbetering van wedden voor te dragen. Zou men voor de lager bezoldigde werklieden, de agenten Vftn politie en de brugwachters daaronder begrepen, ook maar een weinig willen doen, dan zou men daarvoor toch naar ruwe Schatting, al dadelijk ten minste ƒ12000.— noodig hebben. Dit z°f uit verhooging der belasting moeten worden gevonden. .Blijkt naar onze meening uit een en ander dat het nu geen 'lJd is voor loonsverhoogingen, zoo willen wij nogmaals opmer- dat duizenden in de lande in ongunstiger toestand ver eren dan de gemeente-ambtenaren, die hun betrekking en A"e salaris hehouden. Terwijl wij ten volle gevoelen dat de are tijd ook in het leven der gemeente-ambtenaren zorg dat in samenwerking met de Regeering ken b; dre»gt, meenen wij, .vcgcc,..,6 6 maatregelen in dezen tijd moeten worden gericht op de Afschaffing van goedkoope levensmiddelen. Deze toch komen aan allen, ook aan de gemeente-ambtenaren, ten goede. Naar aanleiding van het daaromtrent in het verslag opge merkte kunnen wij mededeelen, dat van wege liet plaatselijk teUricomité bij het Koninklijk Nationaal Steuncomité eierkolen z\)f besteld, welke zonder verlies tegen matigen prijs kunnen ^v°rden beschikbaar gesteld. Bovendien is U reeds een voorstel gedaan om cokes, waar- belangrijke voorraden zijn gevormd, ten laste van het 'sisfonds tegen verminderden prijs voor on- en minvermo- &euden beschikbaar te stellen. herder zijn met het oog op den winter belangrijke hoeveel- de de en aardappelen en groenten besteld. C°k is het U bekend, dat door het Plaatselijk Steuncomité vischverkoop is ter hand genomen. ^en aanzien van een en ander mogen wij verwijzen naar mededeelingen door den Burgemeester gedaan in de raads- Afgadering van 28 September 1.1. Met betrekking tot de voorziening in de behoefte aan wo rgen, mogen wij er op wijzen, dat door de Bouwvereeniging utendracht" 184 woningen worden gebouwd, dat wij met de ereeniging „Volkshuisvesting" in onderhandeling zijn over en bouw van 40 woningen in de Gorzen en dat ook het Pai'ticuliere bouwbedrijf weder is opgeleefd. Crntrent de aanbestedingsplannen van het op te richten aus-Ziekenhuis hopen wij binnenkort Uwen Raad nadere 'Adedeelingen te kunnen doen. Wanneer het lid van de 2de Sectie, dat meent cmt o.a. de P°st Hoofdelijke omslag te laag geraamd is, bedoelt, dat de aaUslagen te laag zijn, willen wij hem de verzekering geven, at aan dit punt onze volle aandacht wordt gewijd. UITGAVEN. Volgnummer 77. Jaarwedden van de ambtenaren en be- lenden der Gemeente-Secretarie, den concierge en de boden. Naar aanleiding van de vraag van het lid dat gaarne de e'schillende titularissen vermeld zou zien, zij opgemerkt, dat alleen plaats heeft bij het onderwijs, en daar met het oog P wisseling van personeel reeds aanleiding geeft tot heel ,at bezwaar. Het komt ons dan ook niet gewenscht voor ^Ai'aan verdere uitbreiding te geven. Men zou dit dan voor diensten moeten toepassen. M'y mogen er nog op wijzen, dat in het gemeenteverslag, vat aau de raadsleden wordt rondgezonden, jaarlijks een staat a de ambtenaren voorkomt. wat het salaris van den tweeden bevolkingscontroleur be- 2aj^> merken wij op, dat te zjjner tijd periodieke verhooging borden overwogen. '>^'°'^nilmraer BI. Schrijf- en bureaubehoeftenbriefporten, ^tyloonen en andere kleine uitgaven. °°ral met het oog op het feit, dat eind van dit jaar het '"Act voor de levering van kantoorbehoeften afloopt, is het niet gewenscht dezen post, die geraamd is tot gelijk bedrag als in 1915, te verlagen. Volgnummer 83. Kosten van het onderhouden en schoon houden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergade ring van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de Secretarie der Gemeente. Voor onderhoud van de verschillende gebouwen is eenige jaren geleden een bedrag van 1 »/0 Van de waarde op de be grooting gebracht. Hoewel eigenaren van panden in het algemeen daarmede niet toekomen, en dus ook de Gemeente niet, is toch dit bedrag niet verhoogd en wordt voor groote herstellingen zoo nu en dan wat extra gevraagd. Verlaging van het percentage zal dus meer extra aanvragen tengevolge hebben en is dus niet aan te bevelen. Vergrooting van Raadzaal en tribune is alleen mogelijk door een inwendige verbouwing van het Raadhuis, waarvoor plannen gereed liggen. Dat deze niet reeds zijn ingediend, is omdat door het opofferen van enkele vertrekken, sommige takken van dienst eerst een ander onderkomen moesten vinden. Nu de politiepost uit het Raadhuis is vertrokken naar de Rotterdamschepoort, en door aankoop van het huis van wijlen Dr. Vaillant ook de Gemeente-Ontvanger daarheen» kan over gaan, is de verbouwing mogelijk en tot ëen financieel vraagstuk teruggebracht. Volgnummer 87. Kosten van het Archief. Naar aanleiding van de vraag tot overbrenging van het Ar chief naar het huis van wijlen Dr. Vaillant, merken wij op, dat dit huis met tuin en aangelegen woningen en stal is aan gekocht om na wegruiming dier woningen en stal op het open terrein de nieuwe M. U. L. O. school te bouwen en het huis te "benutten voor kantoor van den Gemeente-ontvanger en de Afdeeling Bevolking on Burgerlijken Stand, waardoor deze afdeeling weder in de nabijheid van het Stadhuis zal zijn gevestigd, wat in het belang van den algemeenèn dienst zeer gewenscht is. Ook merken wij op, dat voor eenigen tijd niet onaanzienlijke kosten aan het tegenwoordige archiefgebouw zijn besteed om dit brandvrij te maken. Bij deze gelegenheid wenschen wij een verzuim te herstellen door een verhooging van dezen post met ƒ100.voor te dra gen ten einde den archivaris binnen de grenzen van minimum en maximum een verhooging te kunnen toekennen. Volgnummer 88. Kosten van aanplakken en omroepen. Ten aanzien van de vraag betreffende verpachting der aan plakborden mogen wij er op wijzen, dat dezelfde vraag in vroegere jaren gedurig is gedaan. In 1910 zie blz. 355 der bijlagen werd daarop het volgende geantwoord Ten aanzien van de aanbesteding van de aanplakborden zij het ons vergund nog eens te verwijzen naar hetgeen wij in onze memorie van antwoord bij de begroot.ing voor 1909 schreven zie blz. 361 der bijlagen van 1908 bij no. 74 en ook blz. 285 der bijlagen van 1909 bij no. 74 Wij schreven daar „De aanbesteding van het aanplakken is ten vorigen jare ernstig overwogen. Toen echter bleek, dat bij aanbesteding de tegenwoordige aanplakker zijn broodwinning zou verliezen, zonder dat er een geldelijk voordeel van eenig belang voor de Gemeente zou zijn te verwachten, noch. ook een algemeen belang bij aanbesteding is betrokken, werd daarvan afgezien." Sinds werd o. i. terecht op de zaak niet meer teruggekomen. Men beroepe zich in dezen niet te spoedig op andere plaatsen. In een provinciestad bijv., die centrum van bevolking is, kan ook al is het inwonertal niet grooter dan hier, met verpach ting voordeel worden behaald, terwijl dit in onze Gemeente, waar de toestand zoo geheel anders is, niet te verwachten is. Volgnummer 93. Kosten voor het opmaken der notulen van den Gemeenteraad. Wij meenen, dat, al is het raadsverslag niet stenografisch, het toch aan redelijke eischen voldoet. Volgnummer 94. Kosten van verteringen ten behoeve van het huishoudelijk bestuur en van commissiën. De gewone verteringen, die uit dezen post worden bestreden, zijn wel is waar zeer sober, doch er moet rekening worden gehouden met eventueele recepties. Volgnummer 107. Kosten van toezicht op- en invordering van de plaatselijke belastingen, b. Verdere kosten op de in vordering vallende. Wij meenden te moeten rekening houden met de mogelijk heid, dat het gegarandeerd minimum van de ten bate van den deurwaarder komende opbrengst der kosten na het dwang bevel wordt overschreden en hebben daarvoor een bedrag van 100.uitgetrokken. Wij mogen opmerken, dat het hier niet betreft een gewone uitgaaf maar een afdraging van een ont vangst. Naar aanleiding van de opmerking omtrent de kosten van het kohier der straatbelasting, merken wij óp, dat de opmaking van dit kohier hier niet alleen vlug en goed, maar ook zeer goedkoop geschiedt, hetgeen zal worden ingezien, wanneer wordt medegedeeld, dat de kosten hier nog geen 0.02 per post en in Rotterdam, waar de opmaking geschiedt door een eigen bureau, meer dan 0.60 per post bedragen. Volgnummer 113. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwach ters. Schrapping van het bedrag van ƒ125.voor buitengewone belooning van extra-diensten bij de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin enz., moet ten sterkste worden ont raden, omdat de politie, die zelf op die dagen van de feesten niets, geniet, dan zulk een zware taak heeft te verrichten en zooveel extra diensten bewijst, dat een extra belooning alles zins gerechtvaardigd is. Aan een vermindering van diensturen voor de agenten kan niet worden gedacht; wil men komen tot het zoo hoog noodig verbeterd politietoezicht, dan zal deze zelfs niet mogelijk zijn, wanneer het in ons begeleidend schrijven vermelde plan van den Commissaris van Politie tot uitbreiding van personeel enz. doorging. Alleen zou dan meerdere Zondagsrust kunnen wor den overwogen. De dienst der agenten is trouwens naar de meening van den Commissaris noch te zwaar noch te langdurig. Zij hebben iedere week een vrijen dag, de nacht daarvoor en daarna mede inbegrepen, en zijn in de overige 6 dagen 75 uren in dienst, waarvan zij 45 uren surveilleerende op straat en 30 uren rustende aan een politiebureau doorbrengen. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag kan worden geantwoord, dat bij de benoeming van het personeel steeds nauwlettend op intelligentie, tact enz. van den candidaat wordt gelet. Volgnummer 114. Kleeding en uitrusting der politiedie naars en veldwachters. Ten aanzien van de vragen met betrekking tot de kleeding van het politiepersoneel is het volgende op te merken. De verstrekking op rekening zou tot zoo veel en velerlei moei lijkheden, bezwaren en ergernissen aanleiding geven, wil men zorgen, dat het personeel steeds behoorlijk gekleed gaat, dat dit stelsel, hoewel daaraan natuurlijk voordeelen zijn verbonden, niet practisch uitvoerbaar wordt geacht. Van een aftrek van het salaris voor kleeding kan geen sprake zijn, daar de kleeding niet in het salaris wordt begrepen. Voor het genot van vrije kleeding wordt wel in den pensioengrond slag een zeker bedrag opgenomen, doch bij den aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt niet geëischt, dat daar mede rekening wordt gehouden. Schrapping van het bedrag van f 60.voor gebruik en stal ling van paarden bij buitengewone gelegenheden gebezigd, moet worden ontraden, omdat dan op andere en duurdere wijze in het te kort aan personeel zou moeten worden voorzien. Volgnummer 124. Onderhoud der lantaarns en verdere kos ten det\ verlichting. In de l9te Sectie wordt op betere straatverlichting aange drongen. Dit kan slechts geschieden, wanneer de post straat verlichting wordt verhoogd. Daarmede is in strijd het verzoek in de 2de Sectie gedaan, om den post te verlagen. Volgnummer 125. Toelage aan de gezondheidcommissie. Ook wij betreuren het, dat het onderzoek der Gezondheids commissie in zake het hooge cijfer der kindersterfte alhier is gestaakt, en hopen dat het onderzoek in deze ernstige zaak spoedig weder zal worden ter hand genomen. Volgnummer 128. Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten. Hoewel toegegeven moet worden, dat herziening van dezen dienst noodig is, moet toch worden tegengesproken, dat be schadiging van ontsmetfe voorwerpen ontstaat door ondeskun dige bediening. Veelal wordt uit het oog verloren, dat ontsmetten geen uit- stoomen is, en dat men dus de goederen niet opgemaakt thuis krijgt. Dat de klopplaats voor kleeden vervallen is, is ons bekend, bij gebleken behoefte zal wel een andere plaats daarvoor zijn aan te wijzen. Volgnummer 133. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen. Hoewel de betrekking van hoofdopzichter der Gemeente werken langen tijd onvervuld is gebleven, omdat met veel los personeel wordt gewerkt, kan deze post niet gemist worden en zal weder een Opzichter in vasten dienst moeten worden aangesteld. Volgnummer 135. Onderhoud van straten en pleinen en an wegen en voetpaden. De meening van het lid der le Sectie, dat zich tegen bezui niging verzet, maken wij gaarne tot de onze. Het uitgetrokken bedrag, dat bij onze zich sterk uitbreidende stad, eveneens grooter moest worden, is, omdat dit niet ge schiedt, in werkelijkheid te laag. Waar door omstandigheden bezuiniging noodig was, is niet meer gevraagd dan de vorige jaren. Wij stellen ons voor in het vervolg in het algemeen meer voorzorgen te doen nemen om te voorkomen dat de jeugd aan Ij&Q) kei hedi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 9