Staten-Generaal. ^'acfn- en Gewestelijk Nieuwe. Gemeenteraad. "iT! werd .het vieeselh, niet' voor de oons'umptie hier te lande beschikbaar gesteld 5o. 'Naar welke regelen wordt, de tedrijfe- stfea'de van hen, wier ve;ei is afgemaakt ver goed? 1 Vergoeding wegens kostwinnerschap. Dö minister van oorlog heelt epn missive tot de burgemeesters gericht, in antwoord op de dooi onderscheidene t itoggineeslers1 gestelde vraag1 of, in geval dienstplichtigen tot het behar tigen hunner zaken in het genot zijn van een bi; tusschenpoozen verleend bijzonder vertaf van vier dagen of korter, ea* gieien aanleiding bestaat de aan hun betrekkingen toegekende vergoedin gen, gedurende dia verlofdagen in te houden. In den regel zrjh de vragen door, den minister in on (ken n enden zin beantwoord. Thans' verzoekt de minister den burgemeesters echter er rekening: mede te houden, dat aange nomen mag worden, dat in vele gevallen de dienstplichtigen, juist in verband met. do reden, waarom hun de bedoelde verloven worden ver leend, gedurende die verloven iiehii verdiensten, rullen hebben. Waarmede zij! gedeeltelijk ot wel licht geheel in het levensonderhoud van hun betrekkingenkunnen voorzien, betzij; zocdanigi ter, behoeve van hun bedrijf werkzaam kunnen zijn. dat de daaraan ontleend voedende! inkom sten dermate stijgen, dat v-?rgjoeuit;g' in mindere mate dan tevoren noodig' zal wez;n oL in het geheel niet meer noodig zal zijn Indien een burgemeester tot verlaging! of in trekking van de vergoeding overgaat wenscht de minister de reden daaTjO'i te vernemen. Inkwartiering. De minister van oorlog heeft ter kennis der be trokken autoriteiten gebracht, dat, wanneer de militaire overheid wijziging breDgt in voor in kwartiering verschuldigde bedragen, zooals die met toepassing van het Kon. besluit van November 1892 zijn vastgesteld, dit door hem, minister, wordt goedgekeurd wanneer die autoriteiten kun nen aantoonen, dat óf wijzigingen zich hebben voorgedaan, die een verandering van het bedrag voldoende motiveeren, óf de duur der inlegering aanmerkelijk langer is dan ten tijde der beslissing verwacht werd, in verband waarmede de te beta len vergoeding minder kon zijD, dan bij een ver blijf van korteren duur billijk moet worden geacht. In elk geval, waarin echter een op de aange geven wijze vastgestelde vergoeding door de militaire overheid wordt verminderd, komt het den minister wenschelijk voor, dat de betrokkenen er uitdrukkelijk op worden gewezen, dat zij bij dén minister van oorlog een nieuwe beslissing kunnen uitlokken. Goederen uit de stoomschepen Koningin- Regentes en Meckelenburg. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de procureur- generaal by het Londensche prijsgerecht een eisch heeft ingediend tot verbeurdverklaring van vier kisten gloeikousjes, gemerkt R.C. uos. 296, 307, 308 en 328, uit het stoomschip Koningin Regentes, eB van 4 pakketten goudblad, genum merd .156, 157, 175 en 176, uit het stoomschip Mecklenburg. Reide stoomschepen behooren aan de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland. Oorlogszeeongerullenwet. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt, ingevolge art. 6, onder 3, van de oorlogs- zeeongevallenwet 1915, bekend, dat gedurende de maand October geene verzekeringsovereenkomsten als onder 2 van genoemd artikel bedoeld, met den staat der Nederlanden zijn gesloten. TWEEDE KAMJER. Vergadering van Dinsdag 6 November. De afgevaardigde voor Assen de heer Koster wordt op de gebruikelijke wyze geïnstalleerd. De Kamer keurt goed een overeenkomst met Rotterdam in zake ruiling van grond, in verband met het te bouweD postkantoor.De minister zegt toe, dat de plannen zullen gepubliceerd worden. Met 32 tegen 31 stemmen wordt goedgekeurd de overeenkomst met den Hollandschen Lloyd tot nadere wijziging der overeenkomst betreffende onderhoud van den stoomvaart-dienst van Neder land naar Brazilië en Argentinië. Na eenige discussie trekt de heer Eland zijn voorstel strekkende om de leeftijd-grens voor de bevordering tot een hoogeren rang van officieren bij de landmacht te verlengen met den tijd dat de mobilisatie zal duren, in.De minister verklaarde, dat de promotiekansen door de mobilisatie niet geminderd waren. Aan de orde is het wetsontwerp houdende wij ziging van de wet op den zout-accijns (Vrijdom van accijns van zout dat gebezigd wordt voor verpakking van goederen die naar het buitenland gaan.) De heer Arts stelt een amendement voor om de oorspronkelijke redactie te herstellen zoodat de 72^ cent per 1UU K.G. blijft bestaan. L)e heer Gerritsen steunt het amendement. De heer Spiekman meent, dat het oorspron kelijke ontwerp zeer goed was. Met het gewij zigde ontwerp worden da importeurs gesteund en dus werkt de wet precies het tegenovergestelde uit van hetgeen oorspronkelijk bedoeld was. De heer Marchant zegt, dat de Nederland- sche zout-industrie geen nadeelen van de nieuwe regeling zaï ondervinden. Het gaat met om een beschermende maatregel oor de nationale industrie, maar wel om de be scherming van enkele industriën tegenover Neder- landsche zoutraffinadeurs. De bedoeling is geweest volkomen gelijkstelling te verkrijgen tusschen de Nederlandsche rafïïna- deurs en de vreemde importeurs. Minister T r e u b toont aan dat de Nederland sche zoutzieders hun voorsprong op de buitenland sche concurrenten blijven behouden. De Nederlandsche fabrikanten die met handen en voeten gebonden ziju aan de suiker-conventie, zullen het volle voordeel hebben van dit ontwerp, en geen enkele zoutzieder zal er eenig nadeel van ondervinden. De beer S a r, n e s vraagt verlof om aan den Minister van Landbouw eenige vragen te mogen stellen iu zake den prijs van eenige levensmiddelen, speciaal van melk. Morgen zal daarover beslist worden. De vergadefing wordt verdaagd tot morgen half twaalf. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Nov., medegedeeld docr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 757.7 te Haparanda. Laagste barometerstand 738 5 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag: meest krachtige tijdelijke stormachtige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Tijdens het korte onweder dat heden boven de stad losbrak is de bliksem ge slagen in den molen van den heer Treurniet aan de Noordvest. Slechts geringe schade werd aan gericht. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 10 Nov. 5.34 v.m., 5.51 n.m. UIT DELFT. Itoor de enorme uitbreiding van het debiet zal de gemeentelijke electrischo centrale te Delft weldra aan de grens van haar capaciteit zijn gekomen. De centrale, berekend op 1200 K.W.U., is thans reeds belast met 1.400 K W. L|e gjroote uitbreiding1 Was niet te voorzien, docli zal', in dien de aansluiting! der gemeente» H'oek van Holland, 's-Gravenzande en Monster tot stand is gekomen, noodwendig leiden tot verg rooting der centrale ii. Aanschaffing electro motor. De Voorzitter geeft het woord aan wet houder van Westendorp tot toelichting van een voorstel, dat niet op de agenda voorkomt. Wethouder v. Westendorp zegt, dat het gasgemaal dat door twee gasmotoren gedreven wordt niet voldoende bedrijfszekerheid biedt. De motoren zijn destijds aangeschaft op advies van een deskundige, maar zij hebben nooit voldaan. Zooals bij alle gasmotoren gebeurde het ook bij dezen nog al eens dat zij weigerden. Waar hier door ernstige stagnatie wordt veroorzaakt en het gevolg daarvan kan zijn dat het Singelkwartier onder water kwam te staan, is verandering in dezen zeker gewenscht. Daarbij komt, dat een der motoren het heeft afgelegd. De kosten van her stelling worden geschat op 800 tot 1400 gld., zonder dat daarbij gegarandeerd kan worden dat de motor nog eenige jaren goed zal kunnen functio- neeren. Nu hebben B. en W. een aanbieding gekregen vóór een electro motor. Meestentijds wordt 8 a 10 maanden leveringstermijn gevraagd voor motoren. Het is een zeldzame gelegenheid, dat we ons nu onmiddelijk een motor kunnen aanschaffen. De kosten bedragen 1845 gid. buiten de kosten voor metselwerk enz., die geraamd worden op 200 gld., zoodat de geheele kosten 2000 gld. zullen bedragen. De bedoeling is dan om de overblijvende gasmotor voor reserve te houden. Hierdoor wordt meer bedrijfszekerheid verkregen. Spr. zegt, dat de stroom, die volgens contract met het elecriciteitsbedrijf voor de werkzaamhe den met het grondopspuiten nog moet worden afgenomen, kan worden afgenomen ten bate van het gemaal zoodat de stroom veel goed- kooper word geleverd. De commissie voor ge meentewerken was eveneens van naeening, dat op de offerte moest worden ingegaan. B. en W. vragen nu een ciediet van 2000 gld. voor aanschaffing van den electro-motor. De heer Houtman vraagt naar de capaciteit van de beide gasmotoren en of de kosten voor het metselwerk niet te laag berekend zijn. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de beide gasmotoren samen 35 H.P. sterk waren en dat de electromotor een capaciteit heeft van ruim 40 H.P. De directeur van gemeentewerken heeft de de kosten van het metselwerk geschat op 200 gld. De heer Schefters vraagt of de oude gas motor nog waarde heeft. Wethouder v. Westendorp zegt, dat hij slechts waarde heeft als oud yzer. Z. h. st. wordt het gevraagde crediet verleend. Nieuw adresboek. Nadat de benoemingen hebben plaats gehad en punt 3 zonder discussie den hamer passeerde wordt aan de orde gesteld het voorstel van B. en W. om een subsidie te verleenen van f125 aan den uitgever van een nieuw adresboek. De heer R i s is niet tegen het voorstel maar wilde er op aandringen, dat by de samen stelling van het nieuwe adresboek meer nauw keurigheid zal worden betracht. In het adresboek van 1911 staan zeer veel fouten. Namen die achter in het boek zijn opgenomen komen niet voor in de algemeene lijst en omgekeerd. Ook zijn veel namen foutief gespeld. De Voorzitter zegt, dat de wenken van den heer Ris ter kennis van den uitgever zullen worden gebracht. Voorts deelt spr. nog mede, dat, dat het in het voornemen van den uitgever ligt, om i als de gemeente wil subsidieeren, niet zoolang meer te wachten met een nieuwe uitgave maar deze zoo mogelijk om de twee jaar te doen plaats hebben. De heer Sc heffers vraagt, of weer te voor zien is, dat zooals in 1911 de ambtenaren f 100 zullen moeten hebben voor overwerk. De Voorzitter zegt, dat hier tegenover staan de legesgelden. Het werk aan de lijsten moet voor het grootste deel buiten de bureau uren geschieden en dit overwerk moet worden betaald. De kosten worden echter gedekt door de legesgelden. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h. st. aangenomen. Rioolgemaal Frankeland. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f69000 voor het stichten van een rioolgemaal voor het Frankeland. De heer Schefters vraagt of er heelemaal van afgezien is om de rioleering te doen uitmon den in de sloot bij het Sterrebosch. De directeur scheen aanvankelijk voor een zoodanigen aanleg. Spr. zou wel eens willen weten op welke gronden de directeur op zyn vroegere plannen is terugge komen. Wethouder v Westendorp zegt, dat men eerst meende de uitmonding van het riool te kunnen leggen door de sloot achter het Sterre bosch. Men vreesde hierdoor echter verontreini ging van de zwem basins. De directeur voelde aanvankelijk deze bezwaren niet zoo sterk. Men zegt wel, dat men van de uitmonding van de rio leering in de Buitenhaven ook verontreiniging vreesde, maar dat dit erg is meegevallen.Men moet dan echter niet vergeten, dat er in de Buiten haven geen zwem basin is en dat het vuil onmiddellyk naar buiten wordt afgevoerd. Bjj het Sterrebosch zal alleen ge oosd kunnen worden als de sluizen openslaan. Er zal daar wel een verdunning plaats hebben maar het vuil zal niet radicaal verwijderd worden. Ook zou de uitmon ding van het riool in de sloot langs het Sterre bosch zeer hinderlijk zijn voor de wandelaars. De heer Evers meent, dat er nog een ander bezwaar bestaar en wel, dat bij de uitmonding van het riool achter de zwemschool deze te dicht zou komen bij de prise d'eau van de waterleiding. Het Maaswater wordt toch reeds meer en meer vervuild, maar uitmonding van een riool zoo dicht bij de prise d'eau zou een groot gevaar opleveren voor de verontreiniging van de waierleiding. Volgens het bestaamde plan wordt het vuil verder in de Maas geloosd. Spr. vraagt voorts hoe men komt aan dat be drag van 69000 gld. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de rioleering voorloopig gelegd wordt tot aan de zalmvisscherij, later zal de aanleg verder worden doorgetrokken. De heer Schefters gelooft, dat de veront reiniging van de zwembasins nog wel mee zou vallen en ook de stank in het Sterrebosch zal wel zoo erg niet zijn; meer voelt spr. voor het bezwaar dat de uitloozing zoo dicht by de prise d'eau van de waterleiding zou geschieden. De Voorzitter stelt nu aan de orde het tweede deel van het voorstel om afwyzend te be schikken op het verzoek van de bouwmaatschappij »Kortland," die vrijstelling verzocht van de beta ling in de oprichtingskosten voor de Aleidastraat en de verlengde Mariastraat. De heer Evers vraagt of hier geen onbillijk heid in schuilt ten opzichte van ïKortland". Spr. heeft in de toelichting gelezen, dat de plannen voor den aanleg van die straten in Augustus reeds klaar waren. Had men toen direct de vergunning verleend, dan had de My. niet hoeven te betalen. Nu er getalmd is met de vergunning moet de Maatschappij wel betalen. Wanneer dit juist is, dan meent spr. dat het verzoek van de Maat schappij niet onbillyk is. Wethouder G o s 1 i n g a zegt, dat er heelemaal geen onbillijkheid in schuilt. Spr. zal niet tegen spreken, dat de bestekken van die straten 20 Augustus klaar wareD. Maar als Kortland dat weet, dan kan zij dat slechts weten door een indiscretie van een der ambtenaren. Officieel wist de Maat schappij daar niets van. De Maatschappij »Kortland« heeft 14 Juni vergunning voor den aanleg gevraagd. De directeur heeft toen het bestek gemaakt. Er moesten in aansluiting met den aanleg van Kort land nog 1930 M. straat van gemeentewege worden aangelegd. Al was dus de directeur klaar met de plannen, B. en W. waren er niet meeklaar. Eerst als bij den Raad een voorstel zou zijn ingediend en aangenomen om tot den aansluitenden straat aanleg over te gaan was de zaak zoover klaar dat tot aanleg kon worden overgaan. In het zelfde schrijven echter waarin de direc- teurt rapport uitbrengt over de aan te leggen straten wees de directeur ook op de wenschelijk - heid om gelijk met den straataanleg de rioleering ter hand te nemen. B. en W. lieten toen den straataanleg rusten en verzochten den directeur over de rioleering nader te adviseeren. De zaak is met spoed behandeld en vandaar het voorstel waarvoor de Raad thans zal moeten beslissen. Spr. zegt tenslotte, dat er dus niets onbllijks in gelegen is. dat de Maatschappij »Kortland«' haar aandeel in de stichtingkosten betaald. Naar aan leiding van het verzoek tot straataanleg is het rioleeringsplan geopperd, zij kan dus niet zeggen, dat zij bij spoediger uitvoering van het bestek niet zou hebben behoeven by te dragen. Spr. zegt, dat de kosten voor de aansluitende bestrating, waarvoor den Raad eerstdaags voorstellen zullen bereiken zal f513.90 bedragen. De heer v. d. S c h a 1 k vraagt of dit gemaal capaciteit genoegd heeft om later een gedeelte aan den anderen kant van den Vlaardinger Dyk te bemalen. Wethouder G o s 1 i n ga zegt, dat het daar voor niet groot genoeg is. Het bemaliqgsgebied strekt zich uit tot aan den Dijk. Wel is het gemaal groot genoeg om eventueel het eiland te bemalen. Dit gemaal is bestemd voor al het buitendijks gelegen land. Voor bemaling van den polder Nieuwland is het gemaal achter de H. B. S. aangewezen en kan dit zoo noodig wor den uitgebreid. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen en op het verzoek van de bouwmaatschappij »Kortland" wordt afwijzend beschikt. De heer Houtman verlaat de vergadering. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Laurens Knappertstraat tusschen Veenlant- en Tielman Oemstraat, ter groote van 1020 M2 voor den bouw van een dubbele en een driedubbele villa aan S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. voor den prys van f8 per M2 en tot het verleenen van Ben reJht van voorkeur op de perceelen bouwgrond aan de Laurens Knappertstraat, tusschen de Veenlant- en Thomas a Kempisstraat. De heer Kavelaars heeft in het verslag van Grondbedrijf nagezien dat verleden jaar grond diezelfde buurt, zooals aan de Tielman Oemstraat) Nassaustraat, Schoolstraat en St. Liduinastraat 's verkocht voor f8.50 per M2. Spr. meent, dat de nu in koop gevraagden grond met minder waard is dan de verleden jaar verkochten grond. Spr- begrijpt niet dat B. en W. nu genoegen necneB met een prijs van f8 per M2. Spr. had eerder verwacht, dat voor dit gunstiger gelegen terrein f9 zou zijn gevraagd. Wethouder Goslinga zegt dat de grond aan de Nassaustraat onopgehoogd verkocht is... StemmenDan is het nog erger. Wethouder Goslinga zegt dat men bij den verkoop ook moet letten op de condities die op' gelegd worden. Bij dezen verkoop is de bepaling gemaakt, dat de giond slechts mag bebouwd worden met een dubbele en een driedubbele viUa' dus feitelijk maar met vijf woningen. Dan moet z.g. open bouw worden toegepast en het geheel worden omgeven met een ijzeren hek op steenen voet. De open bouw brengt mee, dat alle zijden van het huis moeten worden afgeweikt, wat na- tuurlijk duur bouwen is. Spr. zegt, dat er wel meer' voor den grond te maken is als we de bebouwing overlieten aan de koopers. Er is de gemeente echter veel gelegen aan een goede bebouwing van dit stadsdeel. Wanneer we dus den kooper zware eischen op' leggen kunnen we niet tevens den hoogsten pry"3 vragen. Waar de plannen ons aanstaan, meent spr. dat genoegen moe: worden genomen met den voorgesteiden prijs. De heer Kavelaars vraagt, of er in het contract voldoende is gewaakt, dat in de toekomst de bebouwing zoo zal blijven. Spr. vraagt of het college weet of een terrein, dat bebouwd is met villa's, minder opbrengt dan bij bebouwing van een terrein met kleinere huizen. Wethouder Goslinga zegt dat er in het contract voldoende voor gezorgd is, dat de be' bouwing zoo zal blijven. Of villa's meer huur opleveren dan een blok aaneengesloten huizen weet spr. niet. Maar het systeem van bouweD) dat hier wordt voorgeschreven is in ieder geve' duurder dan een bebouwing huis aan huis. D0 blokken zijn al eenige jaren aan de markt. Reeds meermalen hebben zich koopers voorgedaan, maar steeds werden de plannen voor bebouwing afge' keurd. Nu er gelegenheid bestaat om het terrein goed bebouwd te krijgen, meent spr. dat we dez0 gelegenheid niet ongebruikt moeten laten voorbij' gaan. De heer v. d. Tempel vraagt of we ons het contract niet te veel binden aan den prij5 voor de naastliggende gronden, door den koop00 de voorkeur van aankoop te waarbergen. Wethouder Goslinga zegt, dat de kooper d0 voorkeur van koop heeft tegen nader te bepalen prijs en voorwaarden. De heer Koopmans zal tegen het voorste' stemmen, omdat hij meent, dat de gemeente den grond niet mag verkoopen maar in erfpacht moet geven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Koopmans, Korpe'> v. Pelt, de Bruin, v. d. Schalk, Hinkelaar, Ris eö v. d. Hoek. Voor de heeren: v. Westendorp, Lagerweyi Goslinga, Beukers, Evers, Nolet, Kavelaars, 00 Graaff. Schreuder, Post, Scheffers, v. d. Zee 00 v. d. Tempel. Z.h.st. wordt aangenomen den kooper de voor keur van koop te verleenen voor de aangrenzend0 terreinen. Goedkoope cokes. Nader advies van B. en W. inzake d0 voorziening in de behoefte aan brandstof voor dez00 winter, strekkende om de verstrekking te blyv00 beperken tot de on- en minvermogenden naar d0 reeds aangenomen onderscheiding, doch de da»r' voor beschikbaar te stellen hoeveelheid cokes ui' te breiden en te brengen van 15000 H.L. "P 30000 H.L. en van den maatregel ook de In stellingen van Weldadigheid te doen geniete0) met dien verstande, dat rekening houdende met de beschikbare hoeveelheid, de Gestichten d0 brandstof kunnen verkrijgen, benoodigd voor b00 huiselijk gebruik en de bedeelende instelling011 kunnen ontvangen gelijke hoeveelheid als do°0 haar den vorigen winter gratis werd verstrek' aan behoeftigen. De heer Schreuder vraagt of alleen d0 financieel minder sterke instellingen goedkoop0 cokes kunnen krijgen of dat ook de gestichte?' die in goeden doen zyn hiervan kunnen pro"', teeren. De heer v. d. Schalk kan den heer Schreu der gerust stellen, dat het Weeshuis er ge00 gebruik van zal maken. De heer Schreuder heeft het Weeshuisni0t genoemd. Spr. had wel met het oog op deZ0 instelling zijn vraag gesteld maar spr. weet ni0f of er soms nog meer instellingen zijn, die 10 gelijke omstandigheden verkeeren. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling 's' dat alleen hulpbehoevende instellingen voor d0 goedkoope prijzen kunnen betrekken. Spr. «ist van den heer v. d. Schalk, dat het Weesh0's hiervan geen gebruik zou maken en de ande00 stichtingen zijn voor het meerendeel zeer b0' hoeftig. De heer Scheffers vraagt of deze regeling ook gaat door het Steun-comité. Spr. vraagt er iets tegen zou zijn, dat de bedeelingen pe( gezin werden verstrekt. Spr. zegt, dat de bede0' lende instellingen goedkoope cokes kunnen krijgt tot dezelfde hoeveelheid als verleden jaar gra''È is uitgedeeld. Spr. zegt, dat verleden jaar doofd0 hooge pryzen reeds minder bedeeld is. De Voorzitter zegt, dat de regeling n'0' geschiedt door het Steun-comité maar door b0 kolenbureau. Onder de bepaling moet word00 verstaan, dat b.v. het armbestuur tegen d00 goedkoopen prijs de beschikking krijgt over zoo»00 solen als door die instelling gewoonlijk wof uitgédeeld. De heer K o r p e 1 vraagt of de menschen 0l1 kunnen rekenen op 1 mud goedkoope cokes de week. Zooals nu, een mud in de 14 dagen 'S te weinig. De Voorzitter zegt, dat alle weken kol00 en cokes ter beschikking worden gesteld. Eet*1' daags komen de kolen aan en zal dan ied

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2