Afdeeling Schriftelijke Cursussen ËKWfflglüg SAFE-DEPOSIT. Comm. Bankvereeniging SLAVENBURG Co. Loopuyts Bank, Safe-Deposit. SCHIEDAM. Jonker Fransstraat 27b, ROTTERDAM. f 1»— per maand. Talen, Boekhouden Handelsrekenen, Handelsrecht? Handelscorrespondentie, Staatsinrichting, Staathuis* houdkunde, Stenografie, Machineschrijven. Belasten zich met: biedt gelegenheid in haar brandvrije en inbraakvrije Kluis tot bewaring van Effec ten en andere waarden en verhuurt daar toe loketten van af /*8.- per jaar. Rassiers en Commissionairs in Effecten, Sport. Gemengd Nieuws. Prospecti en Inschrijvingsbilletten op aanvrage. Telefoon 7310. Neemt gelden a DEPOSITO. Koopt en verkoopt CHEQUES en VREEMDE BANKNOTEN. Bezorgt UITBETALINGEN in alle buitenlandsche Bankplaatsen. Incasseert op binnen- en buitenland. Opent credieten ten behoeve van den handel. Verzilvert coupons. De uitvoering van effectenorders, Het incasseeren van wissels op Binnen- en Buitenland, Koopen vreemd geld, Telegramadres: BALO. Tel. no. 65 463. Jjeuvehaven 103 ()- HOTTMHJ9AM, onderzoek wordt ingesteld. Op de-ze manier loopt het toeih de spuigaten uit. Of weet de minister van deze zaa'e niets af? Een derde wandelweg. E<- zijn nog ge?n twee jaren verloopen, sinds er voor het eerst iets uitlekte aangaande de plannen van den A. N. W. B. ter bevordering van het wandeltoerisme. En geen half jaar daarna kon reeds worden aangekondigd: »Be wandelweg AmsterdamArn hem is geopend". Het druk gebruik, dat ervan gemaakt werd, bewees dat onze landgenooten wandelen wilden en wandelen kunnen. Groot was de waardeering, die den Bond ten de 1 viel en hem aanmoedigde dit mooie werk voort te zetten. En in de Juli-maand van dit jaar kwam reeds de tweede wandelweg: Arnhem Lochem en van hier in twee takkennaar Zut- phen en naar Deventer. In de vele brieven, door het Hoofdconsulaat ontvangen, waarin ingenomenheid met de beide bestaande wandelwegen werd uitgesproken, werd ook d.kwijls de vraag geuit»En waarheen gaan •we het volgend jaar Hoewel er nog verschillende terreinen zijn waar met succes een wandelweg kan worden uitgezet, was deze vraag toch om allerlei redenen niet ge makkelijk te beantwoorden. De keuze was, moei lijk, vooral omdat een nieuwe wandelweg een ver gelijking met de beide voorgangers moet kun nen doorstaan. Verschillende plannen werden aan de hand gedaan. Hiervan komen Noord- Brabant en Limburg voorloopig niet in aanmer king, omdat daar in verband met de mobilisatie van het leger bezwaren bestaan, die het niet ge- wenscht maken in die streken onder bestaande omstandigheden een wandelweg tot stand te bren gen. Verder zijn genoemd de Duinstreek en de streek van Groningen naar Friesland en Drenthe, alsmede Twente. Na een grondig onderzoek van de streek van Alkmaar en Bergen tot Den Haag is echter ge bleken, dat, hoewel hier nog vele mooie en inte- teressante wandelingen zijn te maken, er te groote gedeelten van de duinen zijn afgesloten, terwijl bovendien in de aan de duinen grenzende streek groote aaneengesloten bewoonde oorden en villa parken voorkomen. Hoe fraai dtze uit een oog punt van kunstaanleg ook mogen zijo, zij komen toch niet in aenmerking voor een wegaanduiding als bij de Bonds wandel wegen wordt toegepast, omdat hier de kunstwegen met hun druk verkeer een te groot gedeelte van de wandeling zouden moetén vormen. In een bespreking te Groningen met aldaar gevestigde personen, ijverige wandelaars, goed bekend met Groningen, Friesland en Drenthe werden de plannen voor een in die streken te maken wandelweg overwogen. Het bleek al spoe dig, dat een wandeling van Groningen naar Fries land groote stukken zouden voorkomen die, afge zien nog van andere bezwaren, voor het grootste deel van wandelaars weinig natuurschoon zouden oplevereu. Drenthe bevat in zijo dorpen en hei den zeer veel dat aantrekt, maar de groote af standen maken deze streek meer geschikt voor den wielrijder af automobilist, dan voor den wan delaar. Alleen voor het Noorden van Drente en het Zuiden van de provincie Groningen bestaat dit bezwaar met of in mindere mate. Andere plannen gewaagden van Twente en na onderzoek en rijp overleg met de officials is ge bleken, dat een wandelweg van Zwolle door Sal- land langs het Reggedal en Twente met de beide reeds bestaande routes een vergelijking zou kun nen doorstaan. Met het oog hierop, en zonder de andere plannen nog voor goed op te geven, is besloten een nieuwen, derden wandelweg te maken van Zwolle over Ommen, Holten, Delden, enz., naar Denekamp en Oldenzaal, in 't kort aan te duiden als wandelweg Zwolle—Oldenzaal of wel Overijselsche wandelweg. Door een zijtak naar Lochem wordt aansluiting verkregen op den tweeden wandelweg, waardoor prachtige voetreizen samengesteld kunnen worden. nijverheid en handel, aan het Bezuidenhout in Den Haag, waar men gister-namiddag in den schafttijd een kachel had laten branden, is brand ontstaan, doordien de schotwanden vuur vatten. De keet is geheel uitgebrand. Ook een gedeelte van de steigers van het nieuwe gebouw werd door het vuur aantast. Met twee stralen óp de wa terleiding was de brandweer het vuur spoedig meester. De schade wordt door verzekering gedekt. Door den brand in de keet zijn ook enkele teekeningen verloren gegaan. Terugkeer van smokkelaars. De commandant van het veldleger ,n Limburg enz., de luitenant-generaal Buhlman, heeft, aan een hondertal personen, wien het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, toestemming verleend tot terugkeer naar hun woonplaatsen. O verreden. Toen Woensdagnamiddag, de ploegbaas Van Beek van de H. IJ. S. Mij. zich als naar gewoonte naar het station te Santpoort begaf werd hij door een uit de richting Haarlem komenden trein gegrepentotaal verminkt werd hij onder de machine weggehaald. Dit ongeluk wordt, zoo meldt de »N. Iiaarl. Crt.'' toegeschreven, aan het feit dat Van Beek den naderenden trein niet op dat spoor heeft verwacht en daar hij lijdende is aan doofheid, het sein van den machinist niet heeft gehoord. Aan eenige schuld bij den machinist, noch bij het bedienend statioDspersoneel behoeft dus niet te worden ge dacht. Van Beek was circa 30 jaren in dien3t der Mij. Hij stond bij zijn superieuren hoog aange schreven en zou met JaD. a.s. den dienst met pensioen hebben verlaten. Hij had reeds te Bar- neveld een woning gekocht om daar zijn laatste levensdagen met zijn echtgenoote te gaan door brengen. De droevenis van deze alsmede van zjjn onder geschikten die met hem jaren hadden saamge- werkt is zeer groot. Het gebruik van stikgassen. Hoe zonderling het ook moge klinken het gebruik van stikgassen en gloeiende stoffen in den loopgraven oorlog is geen uitvinding van den huidigen tijd, al moeten wij toegeven, dat onze voorvaderen er niet op zoo'o groote schaal mee werkten als 't thans aan de verschillende gevechtsfronten het geval is, en de Duitschers het waren, die aan de vergetelheid oorlogsmiddelen ontrukten, welke best tot het verleden waren blijven behooren. In 1579 werd Maastricht door de Spanjaarden, onder den Prins van Parma belegerd. Malahisz van Zwartsenburg voerde het bevel over de Ne- derlandsche troepen binnen de stad onder hem stond de hopman en vestingbouwkundige Sabtap- pin, blijkbaar een Luiker Waal. Trouwens, tijdens den tachtigjarigen oorlog, welke door de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden tot afwerping van het Spaansche juk gevoerd werd, was het hier te lande bestaande korps Mineurs (geniesol daten) meestal uit Luiker Walen samengesteld, onder het bevel van een meester-mineur, die »de mijnen ordineerde". De Spanjaarden vielen Maastricht aan èn op de Tongersche- èn op de Brueselsche poort. Aan de zijde der Tongersche poort werden de loopgraven der Spanjaarden door tegenmijnen der belegerden vernield. Alsdan werd door de belegeraars voor» genomen een mjjn tot onder het bij de Brussel- sche poort gelegen ravelijn te brengen, om zoo mogelijk een gedeelte daarvan te doen springen. De belegerden echter hielden een oog in 'tzeil, en de onderaardsche werken van den vijand bleven hun niet verborgen, zoodat zij, door middel van een tegenmijn, de Spanjaarden op hun onderaard sche wandeling ontmoetten. De Nederlandsche mineurs gebaarden te ont vlieden, maar zoo haast de vijand in menigte met veel moeds naar de plaats doordrong en zich als het ware betwistte, wie het eerst de poort der overwinning zou openen, was men gereed hen te verwelkomen. Aan het binnen-grachtsboord hadden de bele gerden in groote ketels kokend water, olie, pik en andere fel brandende stoffen bereid, welke eensklaps, op bet juist gekozen oogenblik, in de naar de diepte hellende mijngang als een lavastroom werden uitgestort: vuur, rook en zwa veldamp kostten menigen Spanjaard 't leven of verschroeide ledematen. Zij, die 't noodlot nog ontvluchten konden, wierpen de wapens weg en verlieten met fchrik de vreeselijke moordspeloDk. 1 Parma koos nu een zeker aantal vrijwilligers, om een nieuwe poging te wagen. De voorsten werden voorzien van groote houten schilden van 5 6 duim dikte en met kleine schietgaten, waar mede zij, gewapend met lange pistolen, den on- deraardschen strijd opnieuw gingen aanbinden. Doch, aangezien de belegerden door middel van orgelpijpen, die zij daartoe uit de kerken gehaald hadden, den rook van groene takkebosschen en zwavelachtige dampen in de galery dreven, werd de vijand nogmaals verhinderd in het verder doordringen. De aanvallers, uit vrees in deze ga lerij te worden afgesneden, verlieten de voor hen noodlottige en geheel nutteloos geworden onder aardsche stelling, (Vrij België). B r a n d. In de directiekeet bij het in aanbouw zijnde gebouw voor het ministerie van landbouw, i Hier is de sergeant. Het volgende ver makelijk voerval deed zich in een onzer door militairen bezette stadjes voor. Twee officieren in een auto passeeren een sergeant. Deze verzuimt te salueeren, zoodat de auto stilhoudt. De sergeant bemerkt onraad en gaat een nabijzijode woning van een familielid bin nen, zonder dat de officieren het bemerkt hebben. Een der officieren belt aan, maar aan een ver keerde woniog, waar een aannemer woont. Een juffrouw komt voor en de officier vraagt of een sergeant zoo juist is binnengekomen. De juffrouw ontkent. De officier persisteert. De juffrouw wordt kwaad en gooit de deur voor den neus van den officier dicht. De officier woedend; gaat de naast het huis gelegen werkplaats bin nen en vraagt aan een der knechten of hier een sergeant is. De knecht antwoordt bevestigend. De officier»Gaat hem dan eens halen". De knecht gaat weg en komt terug met zijn sergant, een timmermanswerktuig, hetwelk ge bruikt wordt voor het ineenzetten van deuren. »Hier is de sergeant". Officier verdwijnt wanhopig. (50) i BijkantoorSCHIEDAM. Lange Nieuwstraat 49. Kapitaal en Reserven circa 38.000.000. (Tijd.) aclylo kiiiuiil Kersleman, (30) I I Incasso-Bank. H. J.WQUTERLQOD C°.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6