Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Voor den Paus. WRAAK. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering I' Op den Balkan. 388te. j&arjs&üg; Woensdag 17 November 1915 No. IJ 386 öTereeiïomstü; od ie polis vermeMe ïoorwaarien. I FEUILLETON. Offideele berichten. Buitenlaudsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50= Telef. 85- Postbus 39= Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentien: FamüiebencSiten 20 ct. per regelHandelsaovebtentiéa 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by yerlles van een hand, voet of oog Hoifandsche Algemeen® bij dood V erzeken'ngsbank,. by verlies van een duim gevestigd te Schiedam ötj verlies van «en wijsvinger;; verlies van eiken aside* ren vinger. Inschrijving geopend op verzoek van Z. D. H. Mgr. CALL1ER, Bisschop van Haarlem. Vorig bedragf 1962.165 Voor den Paus- 4. Voor een spoedigen Vrede- 2.50 Ter eere v. d. H. Liduina, voor 't gees telijk en tijdelijk welzjjn van mijn huisgezin- 2.50 Ter eere van 't H. Hart, dat de oorlog spoedig moge eindigen.- 1. Als de voornamenbelasting al ingevoerd was, Zou 'k voor mijn jongste over de brug moeten komen ik stuur nu het geld, het komt net van pas Naar de krant voor den Paus van Rome. - 5. Hoerah 1 We gaan naar huis 1 Van een Landweerman lichting 1908, - 1.— 't Zijn slechte tijden, Meer kan 't niet lijden- 0.10 J. T- 0.50 F. S- 0.50 Een nakomer- 0.75 R. I. P- 10.- Alle beetjes helpen- 1.25 Uit de spaarpot van Cor G- 0.15 Een blij gemoed, Maakt alle goed- 1. Deez' een gulden 50 hier Geven wij met groot pleizier. Veel kan het niet lijden, Daarvoor zijn 't te slechte tijden. - 1.50 Uit dankbaarheid voor een verkregen gunst en om zegen over mijn werk. - 2. Totaalf 1992.91 s Zaterdagavond 4 December wordt de inschrijving gesloten. Het onderstaand staatje, samengesteld uit de opgaven in de verschillende katholieke bladen Zaterdag 13 November, geeft een overzicht, wat in verschillende deelen des lands op dien datum was samengebracht. Het Centrumf 20.127.31 i/a Dagblad v. Noord-Brabant. -14.545.54 De Maasbode - 10.163,23i/g Het Huisgezin- 9000.27i/s Ons Noorden - 6636.17i/2 N. Venl. Courant. - 6478 03 Limburger Koerier- 6359.77i/s Zeelandia- 3164.60 Nieuwe Koerier-. - 3288 63 Meierijsche Courant- 3111.36 N. Tilb. Courant- 2804.50 Residentiebode- 2082 35 N. Schied. Courant- 1911.96i/a 105) De Vendée en de royalisten van Quiberon en de Chouanen in Bretagne zouden slechts over wonnen worden door echte soldaten en echte generaals, die dapper en tegelijk grootmoedig Waren, overwinnaars en tevens vredestichters. Nergens waar Pierre Lasson en zijn reisge noot verplicht waren hun papieren tevertoonen ondervonden zij eenige moeilijkheid. Hun gunstig voorkomen boezemde de overheids personen reeds vertrouwen in en de noot onder het paspoort van Pierre Lasson, door vader Canteleu geschreven„Zoon van een held der Eastille" deed hen zelfs met eenige onderschei- hing behandelen. Toen zij aan de barrière van Sèvres kwamen, Vertoonden zij die papieren voor de laatste maal. De Nationale garden maakten plaats voor hen en brachten hun het militair saluut. Zij waren te Parijs. Jean de Trémazan herademde. Hij was nu weer in de nabijheid van zijn De Gelderlander f 1851.29 Steenb. Courant - 1192.25 N. Haart. Courant Grondwet - 1049.76 Wbl. voor Oldenzaal en 0. - 618.64 Tilburgsche Courant. - 551.79 Avo.ndster - 523.98 R. K. Boerenbond (Etten). - 512.69 Leidsche Courant - 279.20 Twentsche Courant - 277.55 Maas en Waler - 223.40 STADSZIEKENHUIS. Aanbesteding. De Commissie van Administratie van het Stads ziekenhuis zal op Vrijdag 26 November 1915 aanbesteden de levering van 35 hectoliter aardappeldD, ten dienste van dat gesticht. Be monsters moeten op den dag der aanbeste ding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels aldaar ter leziDg op iederen werkdag, des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELSEN, Secr.-Penn. Aan het Servische front. Reuter seint uit Saloniki het volgende overzicht van deu toestand aan het Servische front De berichten uit Sofia over belangrijke succes sen op den linkeroever van de Crnaya, dus in de streek van Gradsko, zijn onwaar. Het gevecht aan de Crnaya, waarvan gisteren melding is gemaakt, heeft 30 uur geduurd en was bijzonder heftig. De aanval der Bulgaren is met zware verliezen voor hen over het geheele front afgeslagen. Men is van meening, dat twee of drie Buigaarsche divisies aan den strijd deelnamen en een wanho pige poging deden, om door het centrum der Franschen heen te breken. Deze poging mislukte echter totaal. Van andere gevechten op dit front wordt geen melding gemaakt. De Serviërs houden nog steeds den Babunapas bezet, maar het valt te betwijfelen, of zij het verzet kunnen volhouden, totdat er versterkingen uit het Zuiden zijn gekomen. In het Noorden trekken de Serviërs terugde beweging van de zuster Rose en dank zij zijn vriend Pierre Las son, had hij alle hinderpalen, die hem van haar scheidden, overwonnen. Zij hadden reeds hun bestemming bereikt. Voor Jean de Trémazan was een woning ge huurd naast die van zijn toevallige vriendin, de Bretonsche uit Plancoët, de beminnelijke kantwerkster Jeanne Legner. Daar begaven zij zich heen. De graaf, nu burger Jean Rocher geworden, vroeg aan de portierster Burgeres Jeanne Legner Maar hem wachtte een teleurstelling. De oude vrouw antwoordde Zij is hier niet meer. Vertrokken? In een betrekking. Waar? Ik zou het u niet kunnen zeggen, maar zij heeft hier nog altijd haar woning, waar ze nu en dan komt. Ha! Om te hooren of haar buurman al terug gekomen is, de jonge man, voor wien zij de woning naast de hare heeft gehuurd. Die ben ik. Burger Rocher? Ja. De oude vrouw keek hem goed aan en riep nu uit: Inderdaaddat ik u niet eerder herkend hebl Ga naar boven, gTj zult daar alles in orde indringers, om de Serviërs te omsingelen, kan als mislukt beschouwd worden. Aan den anderen kaDt hebben de Serviërs bij Leskowat het offensief hervat en is daar een hef tig gevecht aan den gang. Aan het Strumnitza- front is het volkomen rustig. Bij Kniwolak en Gradsko is het artillerievuur zwak, maar het in- fanterievuur houdt steeds aan. De Bulgaren versterken het front in Macedonië krachtig. Volgens een telegram uit Saloniki, dat later op den 15en ontvangen werd, zijn de berichten, die 's avonds van het Servische front ontvangen zijn, minder gunstig, indien ten minste de tijding waar is, dat de Bulgaren met een aanzienlijke strijd macht een flankbeweging aan den Babunapas trachten uit te voeren. De Bulgaren rukken op van Tetowo naar Gostiwar, waardoor Prilep in de eerste plaats bedreigd wordt, en vervolgens Monastir. Bij Gradsko zijn de Franschen op twee punten gedwongen terug te trekken. Het diplomatieke korps der vreemde mogend heden in Servië is van plan veranderd en zal zich naar Scutari begeven in plaats van naar Monastir. Er worden maatregelen genomen veor het ver trek van een aantal inwoners uit Monastir. Aan de Morava. Het Buigaarsche communiqué meldt, dat de Bulgaren er in geslaagd zijn den wanhopigen te genstand der Serviërs, die zich in sterke stel lingen op den linker Morawa oever hadden terug getrokken waar zij gesteund werden door zware artillerie, te breken en de rivier op verschillende plaatsen over te trekken. Heden rukten onze troepen Pionuplje binnen en maakten daar 6 12 c.M. mortieren en 19 wa gens met granaten geladen buit; 7000 man wer den gevangenomen. Op het station van Grejese werden 150 wagons buitgemaakt. Het eerste Servische regiment-landweer is aan het muiten geslagen en doodde zijn bevelhebber, overste Prebitsjewitsj, een der leiders van het com plot, dat den moord op aartshertog Frans Ferdi nand beoogde. De soldaten van het regiment verspreidden zich daarop in de omliggende dorpen. In den nacht van den 13den November tracht ten de Franschen onze stellingen aan de Warda aan te vallen. Onze troepen deden een krachtigen tegenaanval en wierpen hen naar den rechteroever van de Karassu terug. Te gelijker tijd werden twee machinegeweren met bespanning twee stuk ken bergariillerie buitgemaakt, terwijl 56 man, onder wie drie officieren gevangen werden genomen. f De Oostenrijksche troepen zetten overal de vervolging voort. Zij trokken bij Babica den straatweg Raska-Kursualja over en namen stor menderhand de stellingen der Serviërs op den Lucak-berg (ten Oosten van Babica), waarbij de bezetting, bestaande uit drie officieren en 110 man, en een machinegeweer, in onze handen viel. Duitsche en Buigaarsche divisies veroverden vinden. Ja ja, zij heeft goed voor uw huishouden gezorgd. Zij gaf de sleutels aan den jongen man, die haar op het eerste gezicht reeds had gewonnen evenals zijn vriend. Het waren beiden welgebouwde jongelieden en goed in de kleeren. Nog te meer had Pierre Lasson haar voor zich ingenomen, door haar een assignaat van 5 ff. in de hand te stoppen. Geen Parijsche portier(ster) die daarvoor on gevoelig is, ook niet in de dagen der Revolutie en het schrikbewind. De woning bestond uit een enkele kamer, zeer eenvoudig niet groot, maar behaaglijk inge richt, waarin men dadelijk de hand van eene vrouw herkende. Jeanne Legner had de som gelds, haar door Jean ter hand gesteld, goed besteed door er een meubilair voor te koopen. Het waren gebruikte, maar zeer schoone meubelen, die zij er voor gekocht had en Jean verwonderde zich er zelfs over, dat,- zij zooveel voor dat geld had kunnen koopen, het geen toch niet zulk een wonder was voor hem die bekend was met de Parijsche toestanden. Ten tijde van het schrikbewind kon men bij de uitdragers soms zeer fraaie meubelen koopen tot geringe prijzen, want de koopers waren zeldzaam in een tijd, dat niemand zeker was van den dag van morgen, zoodat elk zich ont hield van alle niet strikt noodige uitgaven. van het Noorden en Oosten uit aanrukkend, het kruispunt Kurourojla. Het Duitsche hoofdkwartier meldt, dat gisteren meer dan 1000 Serviers gevangen genomen wer den en twee machinegeweren en drie stukken geschut buitgemaakt zijn. Uit Sofia wordt nog gemeld, dat bij Prokuplja 480 kisten artillerie-munitie, 220 kisten infan- teriemunitie, 12 wagens met oorlogsmateriaal geladen en een pionierspark met 16 pontons buitgemaakt werden. Onze tegenaanval aan den Westelijken Karassa-oever, ten Zuiden van Veles, eindigde hiermede, dat de Franschen totaal naar den Oostelijken oever vau deze rivier werden teruggeworpen. Daar veroverden onze troepen krachtige versterkingen der Franschen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit St. Petersburg wordt gemeld: Op het geheele front van de streek van Riga tot de Pripet is gisteren niets tan belang gebeurd- In de streek van het dorp Tzniny en Kriask, vóör de overgangen van de Styr gelegen, duren de ge vechten voort. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede, dat de toestand op het geheele front onveranderd is, evenmin heelt het Oostenrijksch-Hongaarsch le- gerbericht nieuws te melden. AAN HET WESTELIJK FRONT. De correspondent'van Rente's bureau bij! het Engelsc-he hoofdkwartier meldt d-d. 15 dezer: Het wintert nu ,al; echt m Vlaanderen. Die regen week, die; de wegen in poelen herschiep en het verblijf in dei loopgraven vergalde, is gevolgd doior een öpfleming, mtt helderen zon neschijn en pittige nachtvorsten. j (Het slechte weer der vorige week is gxoote- lij'ks oorzaak van de betrekkelijk^ werkeloosheid aan hef front. Tocih z'ijln er in enkele; sectoren scherpe aTtilieriegieveehten geleverd Hqoge en de omtrek van hoogte 60 zijn met gram; 'n bestookt, terwijl ook aan onze stellingen bij Hiul- luch en elders in het gebied van den jongsten opmaisch aandacht is geschonken door de Duit sche batterijen. Ook' de vijandelijke lutikttavpedo'fe zijn in de weer geweest bij Fosse 8". Op- elk der aangevallen punten heeft ons geschut kracht dadig geantwoord. Het ondermijn in ge werk wordt van weerszijden rusteloos voortgezet. Er' gaat bijna geen dag voorbij da,t or geen mijn, 't. zij een Engelsche of een Diuitsche, springt.. Onze mineurs stuiten bij hun ondergrondsohen arbeid bijwijlen op vijandelijke galerijen hetzij1 bij toe val of als gevolg van zekere waarnemingen. Zon der tijd te verliezicin wordt dan de lading aange bracht en de galerij „-opgeblazen". waardoor het moeizame werk van weken wordt vernietigd. Veldmaarschalk French maakt melding van artilleriegevechten aan het Engelsche tront. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede Drie pogingingen der Franschen om de loop graven ten Noordwesten van Ecurie, die den 14en November genomen zijn, te hernemen, mislukten. Een groot bed, dat aan een rijken burger moest hebben toebehoord of misschien wel aan een of anderen ci devant met klinkenden titel, vormde het voornaamste stuk van dit vrijge zellen-meubilair. Naast het bed stond een waschtafel met spiegel en op de waschtafel waren de waterkan en karaf gevuld. Een goed voorziene linnenkast voltooide het ameublement. Op de schouw vond de bewoner een brief van den volgenden inhoud Mijn vriend! Ik heb zoo goed mogelijk gedaan, wat gij mij verzocht had. Nu ben ik geen kant werkster meer. Wanpeer gij te Parijs te rugkomt en ge mij wilt weerzien, ga dan naar de rue de Suresnes, Hotel Lange, en vraag naar Uw toegenegen JEANNE LEGNER. De graaf las met ontroering het korte briefje dat hem zulk een vreeselijken dag in het ge heugen riep en mompelde Ja, Jeanne, ik zal komen. Morgen. De wederwaardigheden, de vermoeienissen en de ontroeringen hadden den eetlust aan deze twee jonge, van gezondheid blakende menscheri niet ontnomen. Wordt vervolgd)* Öij S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1