Staten-Generaal. Binnenland. en Gewestelijk Nieuw?» Aan het overige front viel, behalve artillie- en mijngevechteD, op verschillende sectoren, niets van beteekenis voor. De herhaalde beschieting van Lens, door de vijandelijke artillerie, had ten gevolge, dat er van 22 October tot 12 November 33 burgers gedood werden. Op militair gebied werd geen schade aangericht. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: De Noordelijke sector van de hoogvlakte van Doberdo was ook gisteren het tooneel van een zeer hardnekkig! gevecht. Om de stellingen aan weerzijden van den Monte San Michile wordt dag en nacht gestreden. Aan de Noordelijke helling van dezen berg drongen de Italianen herhaaldelijk onze liniën binnen. In den avond gelukte het echter den vijand volkomen te verdrijven. In het gebied van San Martino duren de ge vechten van man tegen man voort. In de streek van .het bruggehoofd van Görz werd een aanval van den vijand op de Podgora-hoogte afgeslagen- De Italiaansche generale staf deelt mede: De Italianen hebben hun stellingen in het Etschdal uitgebreid en versterkt en een infanterie- aanval afgeslagen. De vijand heeft zonder succes getracht de Italianen de versterking der stellingen die zij op bet Karstplataau hebben vermeesterd, te beletten. De Italiaansche artillerie heeft twee verwoede vijandelijke aanvallen in de streek van den Monte San Michele afgeslagen. De vijand heeft daar zware verliezan geleden. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Op 10 November is het Italiaansche stoom schip »Bosnia« getorpedeerd. Te Lude zijn 38 geredde matrozen en 7 passagiers aangekomea. Verscheidene passagiers zijn om het leven ge komen. Volgens te Rome ontvangen berichten is het aan geen twijfel onderhevig of de «Bosnia" is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Uit het onderzoek, door den correspondent van de »Secolo« te Syracuse ingesteld, blijkt, dat de manschappen van de duikboot, die de «Firenze« tot zinken bracht, op de mouw een groot anker hadden, hetgeen een kenmerk der Duitsche uni form is, en dat de duikboot zelve volgens het Duitsche type gebouwd was. Bovendien droegen bemanning zoowel als commandant in hun op treden en uiterlijk duidelijk het kenmerk van het Duitsche ras. Het is verder bewezen, dat de duikboot eerst een Duitsche vlag ontplooide, maar die snel voor een Oostenrijksche verwisselde. ALLERLEI NIEUWS. Het «Journal" meldt, dat in de gasfabrie ken uit cokes springstoffen vervaardigd worden. Aan het einde dezer maand zullen Parijs, Lyon, Marseille en Bordeaux dagelijks 55.000 K.G. explosie-stoffen leveren. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag '16 November. Indische Begrooting. De heer Bogaardt wijdt een woord van waardeering aan den aftredenden Gouverneur- Generaal. Aan de beneeming van den heer Van Limburg Stirum is de eigenaardige internationale toestand wel niet vreemd, maar een nadeel is, dat hij Indië niet uit eigen aanschouwing kent. Spr. vraagt 's Ministers oordeel over de benoe ming van een luitenant-gouverneur. Bij verschil lende vraagstukken wordt te veel rekening ge houden met de wenschen der Europeanen in Indië. Hy waarschuwt de inlanders geleidelijk politiek op te voeden en niet te maken ten prooi van politieke avonturiers. Spr. gaat uit voerig de instelling van gemeenteraden na, die buiten de eigenlijke hoofdplaatsen een misgreep was en bepleit inkrimping van het aantal gewesten. Spr. critiseert het door den Minister ontworpen provinciaal bestuur voor Indië en bepleit wijzi ging van het artikel van het regeeringsreglement regelende de positie der inlandsche Christenen. De heer Van Bijl andt is dankbaar voor den grooten vooruitgang in alles wat voor Indië wordt gedaan en waarschuwt tegen overijlde handelingen als de toekenning van zelfbestuur dat moet geleidelijk gaan. Het beleid van den Gouverneur-Generaal inzake de zending moet niet gewijzigd .worden. Spr. constateert, dat hier te lande gewaardeerd wordt de toenemende lust der inlanders om deel te nemen aan de verdediging van Indië, die zoo goed moet geschieden als maar kan, daar ook de armste Nederlander er belang bij heeft. De heer de M u r a 11 critiseert het beleid inzake de irrigatie, na gewezen te hebben op de enorme stijging der gewone uitgaven en bepleit studiebeurzen voor aanstaande opzichters studee- rende aan de middelbare technische scholen te Utrecht en Dordrecht. Spr. brengt hulde aan hen, die zich in Indië aan de pestbestrijding wijden. De heer Knobel sluit zich aan bij de hulde den tegenwoordigen G.-G. gebracht. Spr. zegt, dat het besturen van Indië niet door een man in deo Haag moet geschieden. Spr. acht een afzonderlijk Bureau voor buiten- landsche aangelegenheden te Buitenzorg noodig. Spr. wijst op de gebrekkige telegrafische verbin ding en het onvoldoende brievenverkeer tusschen Nederland en zijn koloniën. Bij de regeling van de werkzaamheden bleek, dat maar 49 leden tegenwoordig waren. De Voorzitter verdaagt de vergadering tot hedenmiddag drie uur. Te drie uur wordt de vergadering heropend. Wederom heeft stemming plaats over het voorstel van den Voorzitter om Maandag te vergaderen ter behandeling van de interpellatie-Sannes. Er worden uitgebracht 34 tegen 16 stemmen. Wederom is het vereischte aantal leden niet aanwezig, zoodat de vergadering verdaagd wordt tot hedenochtend elf uur. Koffie en tabak. Naar aanleiding van de in de laatste dagen van Londen ontvangen particuliere berichten, dat koffie buiten de N. O. T. om wederom van Engeland naar Nederland zou kunnen worden verzonden, heeft gistermiddag een bespreking plaats gehad tusschen de uitvoerende commissie der N. O. T. en de besturen der Vereenigingen voor den Koffiehandel te Amsterdam en voor den Goederenhandel te Rotterdam. Van de zijde der N. O. T. werd medegedeeld, dat noch te dien aanzien, noch ten opzichte van tabak, waaromtrent in het Ochtendblad van gis teren een Reuter-telegraan voorkwam, aan haar iets officieel bekend is. Ook de handelsattaché van het Britsche gezantschap te 's Gravenhage heeft aan de N. O. T. verzekerd, omtrent beide zaken niets in voormelden zin van zijn regeering te hebben vernomen. De N. O. T. heeft zich thans onverwijld met bedoelden handelsattaché in verbinding gesteld. De voorrang. In de Memorie van Antwoord op het eerste Hoofdstuk van de Staatsbegrooting, laat de Re geering zich op verzoek der Kamer uit over de volgorde, waarin de wetsontwerpen dienen te worden behandeld. De grondwetsherziening moet, volgens de Re geering, in ieder geval vóór 1917 in eersten aan leg zijn afgedaan. Daarom moet de grondwets herziening naar voren. Eerst echter kan het ont werp Ouderdomswet behandeld worden, omdat hierover alleen nog het eindverslag moet ver schijnen. De Ouderdomswet gaat dus voorop, ver volgens de grondwetsherziening en daarna de be lastingvoorstellen. Minister Treub, die onlangs zoo kranig sprak over den voorrang zijner belastinkjes, zal het nu op prijs stellen, indien een deel van zjjn voor stellen (dividend- en tantième-belasting, inkomsten vermogens- en pensioen-belasting, successie zegel- registratierechten en bier-accijns) zoo tijdig weid behandeld, dat deze Mei 1917 in werking konden treden. Hij zou dan goedvinden, dat de rest werd uitgesteld tot na de totstandkoming der grond wetsherziening, evenals de verzekeringswetten. De heer Tréub heeft dus bakzeil gehaald. De Tweede Kamer zal te beslissen hebben, of inderdaad deze volgorde zal worden in acht ge nomen. Men weet, dat verschillende barer leden eerst de belastingwetten wilden behandelen. Goederen in Rotterdam aangehouden. Een syndicaat, waarvan de heer Jules Bernard aan het hoofd staat, in de Vereenigde Staten opgericht, heeft het departement van buitenland- scbe zaken voorgesteld, Amerikaansche schepen met Amerikaansche bemanning te charteren om uit Rotterdam de goederen te halen, welke daar opgehouden worden als gevolg van de maatregelen van de Britsche regeering. Het departement heeft zjjn houding ten deze nog niet bepaald. Consent voor leer. Naar de «Tel." uit Den Haag verneemt, zal de transactie met K., betrekking hebbende op den uitvoer van 80.000 huiden en waarvan sprake is in ons bericht van gister, niet tot stand komen. De heer K., zoo werd ons medegedeeld, was niet te beschouwen als »een ernstig handelaar." Lijnolie- én vetzuur. De Telegraaf" maakt melding van den uitvoer van 98 vaten inhoudende 20.000 kilogram, lijn olie- en vetzuur. Het was N.O.T. goed en mocht niet worden uitgevoerd. Het consent stond op naam van jhr. A. J. C. van Suchtelen van de Haare, kantoorbediende te 's-Gravenbage. Als importeur was genoemd Klaas Visser te Groningen. Naar de «Tel" meldt, is in Groningen de im porteur van oliën Klaas Visser onbekend. De inspecteur der invoerrechten te Rotterdam ontving een instructie van het departement van Financiën, waarin hem werd medegedeeldle. dat een partij van 20 ton lijnolie-vetzuur door jhr. Van de Suchtelen van de Haare ten uitvoer zou worden aangeboden2e. dat als importeur der grondstoffen zou worden opgegeven Klaas Visser te Groningen 3e. dat hij, inspecteur, zonder verder onderzoek met die op gave genoegen moest nemen en de partij moest worden doorgelaten, zonder dat een ambtelijk onderzoek naar den importeur werd ingesteld. De inspecteur stond paf. Nog nooit was een dergelijke instructie door hem ontvangen. Altijd had een onderzoek naar de juistheid der opgave moeten plaats nebben, en bovendien was in zéér langen tjjd geen olie- vetzuur uitgevoerd. Hij had echter te gehoor zamen, en moest »z o n d e r beding" den uit voer toestaan. Aldus ging de partij van 20.000 kilogram via Lobith over de grens. De «Tel" vraagt of minister Treub van dit ge val afweet. Aan dit partijtje lijnolie-vetzuur moet een winstje van ongeveer f 20.000 hemaakt zijn. Handelsovereenkomst tusschen de oorlogvoerenden? Het ïHbld." verneemt uit Rotterdam Sedert een paar dagen zijn de groothandelprij- zen van koffie niet onbelangrijk lager, hetgeen hieraan wordt toegeschreven, dat uit Engeland zelf onze markten worden overstroomd met offer ten N. O. T.-vrij, dus bestemd voor onze Oostelijke grenzen. Of dit moet worden toegeschreven aan den wensch van Engeland, om zich tegen klin kende munt van groote voorraden te ontdoen, dan wel in een wijziging van politiek, is natuurljjk niet uit te maken. Wel zou op dit laatste het feit kunnen wijzen, dat, naar het heet, reeds sedert geruimen tyd onderhandeld zou worden over een wisseling van rubber en aniline. Dit zou geschieden door intermediair in Amerika, dat rubber aan Duitschland zou leveren, natuurlijk met goedkeuring van Engeland, dat anders de zending zou kupnen tegenhouden. De aniline zou dusgenaamd aan Amerika geleverd worden, doch in werkelijkheid naar Engeland gaan. Naar het heet, is deze transactie nog niet tot stand geko men door de hooge eischen van Duitschland. De offerte was, dat kwantitatief veel meer rubber dan aniline zou worden afgestaan, maar aangezien Duitschland aanzienlijk meer verlangde, is van de overeenkomst tot dusver niets gekomen. Steun aan gemobiliseerde middenstanders. Er is in wording de .oprichting van een Natio nale Vereeniging tot steun aan gemobiliseerde middenstanders1. De bedoeling is aan cïedieitbehoevende gemo- fcj liseerden uit den middenstand hij klein verlof of demobilisatie financieelen steun te veiloenen. Een voorloopig comité, uitsluitend bestaande uit gemobiliseerde middenstanders, heeft reeds de voorbereidende stappen tot de oprichting: der Véreeniging gedaan en is aldus* samengesteld: W. F. Gaasterliand, Watergraafsmeer, voorzitter; P. Waatewtijm Jr., secretaris; C. Wérmekinck, pen ningmeester; G. Koel en G. t. Veg'ring, commis sarissen. Het correspondentieadres is tijdelijk gevestigd bij den voorzitter W. F. Gaasterland, Water graafsmeer. 1 'Verschillende nfficieeie personen, Waaronder de hqog'sten in den lande liielbbeh zich bereid verklaard, hunne medewerking voor het doel te verleenen. In een spoedig' te Amsterdam te houden ver gadering1 van belanghebbendenzal worden ge tracht aa,n 'het plan vasten vorm te geven. Een ongewone klucht. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk X bevat een klacht over. bevoor rechting der Katholieken". Een ongewone klacht voorzeker. Eenige leden dus leest men in het V. V. waren van meening, dat de directie der Staatmijnen de Roomsch-Katholieken boven anderen bevoorrecht. Andere leden bemerkten naar aanleiding van deze beschouwingen op, dat de behartiging der Katholieke belangen in de mijnstreken, Katho lieke mijnwerkers naar Limburg zal brengen en dat dit zeer gewenscht is. In een volgende alinea staat «Gaarne zou men een opgave van het bedrag van de thans aan de kerkbesturen verleende sub siedies ontvangen." Men kan wel begrijpen, uit welken hoek de klacht is gekomen over de zoogenaamde bevoor rechting der Katholieken, zegt het «Centrum". De herrinnering aan de Kamer-discussies over de subsidies aan de Kerken in Zuid Limburg en de onverdraagzaamheid, daarbij door een aan tal leden van Links aan den dag gelegd, is nog versch. Het schijnt, dat dit fraaie spelelletje straks weer gaat beginnen met een nog meer geaccentueerd anti-papistisch karakter. De Derde Orde van den H. Eranciscus en de onzedige mode. Door den hoogeerw. pater Provinciaal der Min derbroeders is als overste der aan zijne rechts macht onderworpen Tertiarissen aan alle direc teuren der Derde Orde onderstaand schrijven ge zonden. Fr. Simon Bennenb'roek, Minister Provinciaal der Minderbroeders. Aan alle hem onderhoorige Directeuren ea leden der Derde Orde, zaligheid en vrede in Jesus Christus onzen Heer. »De instelling der Derde Orde bestaat hierin zegt Z. H. Pius X in zijn brief «Tertium Fran- ciscalium Ordinem" dat de leden de voor schriften der evangelische volmaaktheid in het dagelijksch leven volbrengen en aan anderen het voorbeeld van een christelijk leven ter navolging voorstellen." Vandaar mag een lid der Derde Orde in de wereld niet een wereldsch leven leiden. Een wereldsch leven is een ijdel en zinnelijk leven, het leven van een lid der Derde Orde moet een eenvoudig en verstorven leven zjjn. Daarom schrijft de regel der Derde Orde voor, zedig te zijn in leefwijze en kleeding, de weelde te vluch ten, de gevaarlijke aanlokselen van dans en too neel te vermijden. Hieruit blijkt reeds voldoende, dat de Derde Orde juist gericht is tegen de groote ergernissen en gevaren in de hedendaagsche wereld, waaruit de christelijke eenvoud en zedigheid schynen ver bannen te zijn. Een der grootste ergernissen en gevaren nu van onzen tjjd ia ongetwijfeld de hedendaagsche vrou welijke kleeding. Het zal wel niet noodig zij0' u dit nader aan te toonen. Met ons zult gij er" van overtuigd zyn, dat het meer dan tijd is, tegen de verderfelijke mode in te gaan en den nood- lottigen dwang, dien zij ook in katholieke kringen uitoefent, te breken. Eu dit is te meer noodig, omdat ons, helaas gebleken is, dat niet weinige vrouwelijke Tertiarissen uit onwetendheid, of ui' menschelijk opzicht aan die zinnelijke, onzedige mode meedoen en zich kleeden op eene wijze, die geheel in strijd is met den H. Regel, dien zij plechtig beloofd hebben te onderhouden, en die in het tweede hoofdstuk voorschrijft «De leden der Derde Orde moeten in geheel hunne levens wijze en kleeding alle overdaad en weelde ver mijden en den regel van middelmaat in acht nemen, welke ieder volgens zijn stand past." Dit alles overwegende, ten einde de zuiverheid van den Regel, waarvoor wij krachtens oBze bediening, verplicht ziju te waken, te bewaren en ertoe mede te werken, dat de Tertiarissen, zo°" als de Regel dat wil, voorbeelden zijn van cbris- telijken eenvoud en christelijke zedigheid, hebben wij besloten de volgende verordening vast te stel len welke verplichtend is voor alle leden der Derde Orde, die aan onze rechtsmacht zijn onder worpen, te weten 1. De vrouwelijke leden der Derde Orde moe ten ten allen tijde zorgvuldig vermijden uitsnij dingen en doorschijnende stoffen lager dan den hals mouwen, die den bovenarm tot den elle boog niét bedekken of laten doorschijnen vleesch- kleurige voering of garneering te nauw sluitende, ouder opengesneden of op andere wijze zeden- kwetsende rokken. 2. Zij moeten dit alles ook verbieden aan hare kinderen en naar vermogen tegengaan bij hare dienstboden of onderhoorigen. 3. Zij moeten zorgen, dat de kleeding van hare jongere kinderen behoorlijk zij en minstens tot op de knie afhangt. Wij schrijven derhalve voor, dat, zoo iemand in de Derde Orde wenscht te worden opgenomen, haar deze verordening omtrent de kleeding worde voorgelegd. Wil zij zich daaraan niet onderwer pen, dan mag zij niet tot de inkleeding worden toegalaten. Verder verzoeken wij den Eerwaarden Directe» ren alle ook reeds geprofeste leden aan te sporen zich aan bovenstaande bepalingen te willen houden. Gegeven in het klooster te Weert, op het fees' van Allerheiligen 1915. fr. SIMON BENNENBROEK O.F.M. Minister Provinciaal. N.B. Een uitvoerige toelichting van boven staande verordening zal de volgende maand i° het «Maandblad voor Directeuren" gegeven wordeo. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricb' in den morgen van 17 Nov., medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765 7 te Vlissingen. Laagste barometerstand 755 9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit noordelijken richtingen, j veranderlijke bewolking, weinig of geen neerslag waatschynlijk nachtvorst, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Visch verkoop. Morgen (Donderdag)avond zal aan de teBtjes Oostmolenplein en Wilhelminaplein worden ver kocht schel visch (kleine) £t 14 cent per pond. kleine gul (kabeljouw) 17 De verkoop zal te ongeveer te 6 uur aanvangen- De Chef van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau. Omtrent de benoeming van den heer P. de Bruin tot chef van het gemeentelijk levensmidde lenbureau, waardoor de heer de Bruin heeft op gehouden lid van den Raad te zyn, vernemen wij nog het volgende Deze benoeming heeft een onderwerp van be spreking uitgemaakt in de geheime vergaderingen van den Raad van Dinsdag 9 en Maandag November, hoewel deze benoeming alleen den burgemeester en den benoemde aangaat. De heef de Bruin, die voor eenigen tijd tengevolge van een ongeval, niet in staat was zjjne gewone werk zaamheden te verrichten, had zich ter beschikking gesteld van den Burgemeester om dezen behulp zaam te zijn bij de uitvoering van de maatregelen tot beschikbaarstelling van levensmiddelen ea kolen tegen verminderden prijs. Verleden week was de heer de Bruin zoover hersteld, dat hij zijn gewone werkzaamheden kon hervatten. Om nu den heer de Bruin voor de werkzaamheden aan het kolenbureau te behou den, werd in den Raad het denkbeeld geepperd om den heer de Bruin tijdelijk te benoemen to' wethouder. Begrijpelijkerwijze toonde de meerder heid in den Raad zich niet willig om door een achterdeurtje binnen te laten wat door de voor deur was uitgewezen. De heer de Bruin, die zich zeer voelde aaDgU* trokken tot de functie van chef van het gemeen telijk levensmiddelenbureau, heeft na overleg roet zijn partijgenooten, besloten als raadslid te bedan ken, om de benoeming te kunnen aanvaarden. In zooverre heeft deze benoeming niets belang rijks. Maar door dezè benoeming is er tjjdelyk i® den Raad geen meerderheid. Het verwondert ons dan ook ten zeerste,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2