Dagblad voor Schiedam en f tl Hl 15 DERDE BLAD. I Gratis Ongevallenverzekering 38 ste Jaargang. Zaterdag 27 November 1915 No. 18395 Bureau: Boiemrttal 50. Telef. 85. Postbus 00. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post ƒ2.- Advertenties: Familie Oenen ten 20 ct. per regelUandelsudvertentién 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. öTereeitoHislif op 4e polis vermelde voorwaarden. bjj dood oy verlies van N P> O fa A ö.t| levenslange S I verlies van geheele 1 g1 een hand, invaliditeitI U voel of oog 1 U 4J I (UU ®en duim I>e verzekering wordt gewaarborgd door de Hoïlandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam verlies van eiken ando ren vinger. Mads- eii üewfstelijk JNieaws. Maatregelen in verband met de beschikbaarstelling van levensbehoeften. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Gelijk uit bijgaande circulaire aan den Burgemeester ge richt. blijkt, is door de Regeering de levensmiddelenvoorzie- ning gereorganiseerd. Deze voorziening omvat, behalve die van Regeeringsbrood en varkens, welke op den ouden voet doorgaan, boter, kaas, groenten en peulvruchten. Deze zullen worden verschaft tegen prijzen, die de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, laag genoemd kunnen worden. De levering geschiedt door bemiddeling van het Algemeen Administratiekantoor, echter niet rechtstreeks aan de nering doenden, doch door tusschenkomst van den Burgemeester. De Burgemeester is evenwel niet louter uitvoerder van iedere bestelling, maar wekelijks resp. maandelijks ontvangt hij de waren van iedere groep in één zending en aan één adres, terwijl hij voor de betaling daarvan garant is. De Burgemeester moet dus voor opslag en distributie zorgen. Ten einde de beschikbaarstelling zooveel mogelijk zonder verlies voor de Gemeente te doen geschieden, zal de Burge meester voor iedere zending moeten vaststellen, hoeveel op den prijs zal worden gelegd voor bijzondere en algemeene onkosten. Het spreekt van zelf, dat de Burgemeester voor deze be moeiingen, waarbij nog komen die voor de verstrekking van krachtens raadsbesluit beschikbaar te stellen gjoedkoope cokes en de andere daarvoor aangekochte brandstoffen, een bureau behoeft, dat onder zijn toezicht met deze werkzaamheden wordt belast. Dit bureau kan gevestigd worden in het huis van wijlen Dr. Vaillant aan de Nieuwstraat. Ook voor den opslag zullen ruimten benoodigd zijn, terwijl ook buiten het eigenlijke bureau werkkrachten vereisoht zul len zijn. als voor toezicht op de opgeslagen waren enz. Wat de financiëele zijde der zaak aangaat, zullen even tueele nadeelige saldo's of overschotten ten laste resp. ten bate van het Crisisfonds moeten komen. Verder zal, waar het hier een soort bedrijf betreft, naar aanleiding van art. 114ózs der Gemeentewet, een regeling zijn te maken voor het afzonderlijk geldelijk beheer, in den geest van die voor andere onzer bedrijven geldende. Op zulk een regeling wordt ook door Gedeputeerde Staten in een door hen uitgevaardigde circulaire aangedrongen. Resumeerende stellen wij U voor: lo. den Burgemeester te machtigen alle maatregelen te treffen, die in verband met de zaak noodig zijn, als ie aan stelling van personeel, het gebruik van beschikbare localiteiten of bergplaatsen van de Gemeente of het huren van die van anderen, enz. 2o vast de stellen een verordening regelende het afzonder lijk geldelijk beheer in verband met de bepaling van art. 1146Ï? der Gemeentewet, waarboe een ontwerp' hierbij gaat. Bij de stukken is o.a. gevoegd de d.d. 22 October 1915 door het Algemeen Administratiekantoor voor levensmiddelenvoor ziening aan de Gemeënte toegezonden circulaire. Deze luidt aldus In aansluiting aan ide circulaire No. 1133, betreffende le vensmiddelenvoorziening op 29 September 1915, van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, heb ik de eer U mede te deelen, dat het Algemeen Administratiekantoor voor Levensmiddelenvoorziening definitief is .gevestigd Noordeinde 167. Het is nu de bedoeling, dat aan voormeld kantoor worden gericht alle brieven, verzoeken, enz., betreffende de voorzie ning van varkens, boter, kaas, groenten, aardappelen, peul vruchten. Varkens en Varkensvleesch-voorziening. Het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch wordt opgeheven. De verstrekking van varkens wordt voortgezet op de wijze, aangegeven in de circulaire van 5 October van den Directeur van dat bureau. Alle correspondentie, betreffende de opgave van slaciht- gewicht of verandering in de bestaande regeling der le veringen, wordt ingewacht aan het oude adres: Van Spevk- straat 4. De verdere correspondentie wordt ingewacht aan het Al gemeen Administratiekantoor. Botervoorziening. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van Boter Wordt opgeheven. Handelaren en winkeliers, die niet rechtstreeks de bo-. ter van de boterproducenten, die tot beschikbaarstelling van boter verplicht zijn, kunnen betrekken, kunnen hun aanvragen om beschikbaarstelling van boter richten bat den Heer Burgemeester hunner gemeente. Wij moedigen U derhalve uit, de eventueele boteraanvra- gen van bovenbedoelde handelaren en winkeliers in ont vangst te nemen en deze eens per week in te zenden. Opgaven welke op Vrijdag binnen komen, worden voor Donderdag d.a.v. uitgevoerd, tenzij uitvoerder en ontvanger samen tot levering op een anderen dag van dezelfde week overeen komen. Van de ontvangst der zending, welke aan een (niet meer dan één) door den Burgemeester op te geven adres zal worden geadresseerd, wórdt vanwege den Burgemees ter binnen 2 maal 24 uurbericht gegeven aan het Al gemeen Administratiekantoor, f Het voor de zending verschuldigd bedrag wordt binnen 2 maal 24 uur tja ontvangst overgemaakt aan den leverancier. De Burgemeester is garant voor de betaling. Zijn de termijnen bovengenoemd verwaarloosd, dan wordt aan verdere opgaven geen uitvoering gegeven, vóór het ver zuim is hersteld. Kaasvoorziening. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van Kaas wordt opgeheven. Een nieuwe regeling om voldoende kaas beschikbaar te kunnen stellen is in voorbereiding. Eventueele aanvragen om beschikbaarstelling van kaas zullen zooveel mogelijk worden afgedaan en worden inge wacht aan het Algemeen Administratiekantoor. Groenten. De vereertiging „Groenten-Centrale" stelt de groenten (sta pelproducten) loco plaats van afzending ter beschikking tegen de navolgende prijzen: Roode kool (tot 1 Januari 1916) f 3.p. 100 K.G. Gele 1 1916) -2.50 100 Grove peen-1.50 Fijnere peen-1.50 50 Knolrapen- 2.100 Geldersche knolrapen - 2.50 100 Kroten van 1 Pond en zwaarder - 2.100 Fijnere kroten- 3.100 De te leveren groenten worden verzonden aan een (niet meer dan één) door den Burgemeester op te geven adres. De Burgemeester wordt uitgenoodigd voor een doelma tige distributie en controle te doen zorg dragen. Vanwege den Burgemeester wordt binnen 2 maal 24 uur na ontvangst der zending aan het Algemeen Admi nistratiekantoor mededeeling gedaan van ontvangst. In één geldzending wordt binnen 3 maal 24 uur na ontvangst der zending het verschuldigde bedrag overge maakt aan de Vereeniging „Groenten-Centrale", Pieter Both- straat 6, 's-Gravenhage. De Burgemeester is garant voor de betaling. Do opgave der benoodigde groenten (stapel producten) wordt ingewacht bij het Algemeen Administratiekantoor op Dinsdag, voorafgaande aan de week, waarvoor de groenten worden aangevraagd. Op later ingekomen opgaven kan geen acht worden ge slagen Evenmin zal aan de opgave gevolg worden gegeven, indien de termijnen bovengenoemd zijn verwaarloosd. De vatgroenten worden beschikbaar gesteld tegen de na volgende prijzen: ƒ20.— per 200 K.G. netto-uitleverend gewicht prima pronk- snrjboonen. 15.peT 150 K.G. netto-uitleverend gewicht prima dub bele spersieboonen. 20.— per 150 K.G. netto-uitleverend gewicht prima en kele spersieboonen. 10.per 200 K.G. netto-uitleverend gewicht prima zuur kool. ƒ9.50 per 200 K.G. netto-uitleverend gewicht prima andij vie (heele kroppen). 12.50 per 200 K.G. netto-uitleverend gewicht prima andij vie (gesneden). De leveringscondities der vatgroenten, omschreven in de bijlage der circulaire no. 31000 d.d. 20 Augustus 1915 blij ven onveranderd. De vatgroenten worden slechts eens per maand geleverd. De opgaven der benoodigde hoeveelheden worden ingewacht uiterlijk 10 dagen voor de gewenschte le veringsdatum. De Burgemeesters, die op de circulaire no. 31000 niet ant woordden en alsnog; vatgroenten voor hunne gemeenten wen schen te betrekken, worden uitgenoodigd binnen '8 «lagen de raming der benoodigde hoeveelheden in te zenden. Zekerheid dat aan deze laat ingekomen aanvragen ten volle kan wor den voldaan, wordt niet gegeven. Het verdient aanbeveling maximumprijzen voor de geleverde artikelen vast te stellen. Voor versche groenten en de vat- g: centen zouden de navolgende maximumprijzen kunnen wor den gesteld Roode kool (tot 1 Januari 1916) 4V2 cent per K.G. Gele kool 1 1916) 4V2 Peen (grove)3Va Peen (fijnere). 4i/2 Knolrapen (gewone)3 Knolrapen (Geldersche) 3V2 s, Kroten van 1 Pond en zwaarder. 3J/2 Kroten (fijnere)4^2 Pronksnijboonen18 Zuurkool10 Dubbele spersieboonen 18 Enkele 22 Andijvie (heele kroppen). 13 Andijvie (gesneden)14 Het is gewenscht, dat de bekendmakingen der vastge stelde maximumprijzen duidelijk zichtbaar vanaf de straat in de winkels worden opgehangen. Peulvruchten. Het is waarschijnlijk dat door middel van het Algemeen Administratiekantoor beschikbaar kunnen worden gesteld: Bruine boonen (machinaal geschoond) ƒ16.per 100 K.G. Groene erwten -17.100 vrachtvrij tot de plaats van aankomst in de ontvangende ge meente. Burgemeesters welke eventueel van deze beschikbaar stelling voor hunne gemeente wenschen gebruik te maken, worden uitgenoodigd vóór 1 November a.s. opgave te doen van de geraamde hoeveelheid in den komenden winter voor hunne gemeente benoodigd. Aardappelen. Tot beschikbaarstelling kan alsnog niet worden overgegaan. Alle reclames omtrent leveringen der in deze circulaire genoemde artikelen worden uiterlijk 3 maal 24 uur na aankomst der zendingen ingewacht aam het Algemeen Ad ministratiekantoor; op later ingekomen reclames kan geen acht geslagen worden. De geschillen tusschen de leveranciers en den ontvan ger uit leveringen voortvloeiende, worden onderworpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van drie deskundigen, aan gewezen door de Rijkscommissie van toezicht over de Ver- eeniging, welke voor de levering heeft zorg gelragen. De uitspraak omvat een besluit omtrent de verdeeling van schade en kosten. Bezwaren Brandweerlieden V«" ree ui ruig tegen r mlsbcsuit betreffende aan v u llings-onge val en verzekering Brandweer. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad De Erandweerliedenvereeniging „Vriendschap zij ons doel" richt, zich tot met het verzoek de uitkeering, te doen aan brandweerlieden die door een ongeval worden getroffen, zoo danig te regelen lo. dat aan allen zonder onderscheid bij tijd. .ij c o.igc schiktheid tol werken een bedrag van ƒ14.— per week wordt uitgekeerd 2o. dat bij blijvende ongeschiktheid of bij een ongeval met doodelijken afloop uitkeering wordt gedaan te regelen volgens de Ongevallenwet naar het bedrag van 14.per week uit keering. In de toelichting op het verzoek lezen wij1 „Wanneer toch een brandweerman wiens loon gering is een ongeval omkomt, zal hij zich gedurende zijn ziekte of bij geheele ongeschiktheid tot werken, met een lage uitkee ring moeten tevreden stellen of ingeval van eon ongeluk met doodelijken afloop zijn weduwe of kinderen. Daarentegen zal diegene, die beter gesalarieerd wordt, ook op een minder schriele uitkeering recht hebben. En dat terwijl toch alle brandweerlieden bij het volvoeren van hun taak hetzelfde risico loopen." Naar aanleiding daarvan wenschen wij het volgende in het midden te brengen. Men moet wel in het oog houden dat het raadsbe sluit zijn ontstaan te danken heeft aan de omstandig, heid, dat voor het brandweerpersoneel, hoewel verze kerd krachtens de Ongevallenwet, het loon bij uitkee ring te laag werd berekend. Zeer juist werd dit aangegeven in het oorspronkelijke adres waarbij de Brandweerlieden-Vereeniging „Vriendschap zij ons Doel" ons indertijd verzocht in de zaak te voorzien. Daarin werd er terecht op gewezen, dat bij de uitkeering door de Rijksverzekeringsbank tot maatstaf werd genomen, hetgeen bij de Brandweer in een jaar-werd verdiend, gedeeld door het aantal dagen waarop daarin werd gewerkt, en zoo kwamen zij voor de brandwachts op gemiddeld ƒ1.10 per OU j Uien- 2.50 50 (Inclusief baal). Uien7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 9