Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. Op den Balkan. WRA 38?*ie Jaargang. Woensdag 8 December 1915 No. 11404 mreEDnmutU op fle polis yemelde Toorwaardeu. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Botersiraat 60, Telef. 85. Postbus 89. Abonnemen ten per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentien: Familie benemen A) ei. 16 regels 92 ct.elke regei daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. pei regeldandelsaüverientien 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door 1 lUU 1 lUU een duim; I Uu wysvinger; I |B verlies van een hand, voet of oog; Uoèlandsche Algemeene Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam verlies van eiken ande ren vinger Uit Weenen wordt gemeld In het grensgebied ten Noorden van Berane v»llen onze troepen de hoofdstellingen der Monte- Degrynen aan. Zij veroverden gisteren stormen derhand de verschansingen bij Suhodol. Ten Zui den van Novi Bazar maakten wij weer 1300 ge vangenen. De streek ten Oosten van Ipek was gisteren opnieuw het tooneel van hevige gevechten. De vijand werd overal teruggeworpen en verloor zes kanonnen. Hedenmorgen vroeg drongen wij Ipek binnen- Djakova is door de Bulgaren bezet. Het Doiitsdhe hoofdkwartier deelt rnedo: Ipek is bereikt. Circa 1200 man werden krijgs gevangen gemaakt en zes kanonnen veroverd. De Franschen moesten met het oog op een dreigende omsingeling hun stellingen tusschen „de Tserne en Wardar ontruimen. De gevechten in Servië. Van Bulgaarsche zijde wordt officieel het vol gende gemeld In het begin van onze operaties tegen Servië, toen ons geheele leger naar het westen werd ge- Zonden, zijn de gelande Fransche troepeD, onder steund door Servische strijdkrachten, bij hun ageeren in Zuid-Macedonië er in geslaagd zich in de linie SonitsjkeGlawa—Babuna Flanina Gradsko—Kriwolak te nestelen, doch wij rukten onverwijld voorwaarts, versterkten onze troepen aan dit front en slaagden er tot begin November la den vijand over de linie Kriwolak de Wardar on Tsjerne terug te slaan. Het lag is onze be doeling het Fraüsche front om te trekken en na aankomst van voldoende versterken in te sluiten de bezetting van de Oostelijke helling van de Hadowil Flanina bracht ons nader tot het doe!( Want de Franschen zagen zich daardoor in het Noord-Oosten, Noord- en Zuid-Westen omsingeld. Zij bemerkten de gevaarlijke situatie, waarin wij ben gebracht hadden en besloten onmiddelijk terug trekken om de bedreigende catastrophe te Ontgaan. Het moet erkend worden, dat de Fran schen hierbij toonden, dat zij de terugtrekkende beweging voorbeeldig wisten uit te voeren, want Sij konden zich bevrijden uit de tang, waarin wij ben gevat hadden. Onze troepen gingen onmiddellijk over het ge- beele front tot het offensief over en bezetten tegen den middag de linie KriwolakNegotin Kawadartzi. De vijand trok zeer snel terug, door onze afdeelingen gevolgd. Na het doorzetten der operaties op de Prisjtina-linie bracht de groote generale staf van het leger sterke afdeeliDgen in bet veld tegen Tetowo, Gostwar en Ktsehowo, biet het doello. Dibra te bezetten cn de Ser vers den terugtocht naar Macedonië af te snijden» 122) Neem dit, mijn kind, en denk aan mij. -O! barones! Neem aan ik wil het en wanneer ik vrijheid nog terugkrijg, kom dan bij mij 9fln het adres, dat gij kent. Ja. Wanneer ik sterven moet, bid dan voor blij. Vaarwel, Rose! O, neen, mevrouw tot weerzien God geve het. Zij vrtsselde nog een kus met de oude da- bie en ging heen. De poortwachter, die haar uitliet, vroeg Verlaat gij' ons, burgeres? Het moet! Gij moogt van geluk spreken. Och Waar gaat gij been? Ik weet het niet. -Nu, dat komt wel terecht, men kan overal boter zijn dan in de gevangenis, öe poort vi^J' achter1 baar dicht. waar zij zich met de Eogelsche en Fransche troepen zouden kunnen vereenigen, en 2o. Ochrida en Struga te bezetten en op deze wijze den Ser- vischen afdeelingen, welke in den omtrek van Monastir en Resna opereerden, den terugtocht naar Albanië onmogelijk te maken. De afdeeling, die de bezetting van Monastir den terugtocht moest afsnijden, is over Smilewo naar den straatweg Monastir—Resna opgerukt. Deze afdeeling dwong door haar opmarsch den Serviërs Monastir op 3 December te ontruimen. De stad werd heden door ons bezet. Andere af deelingen trekken naar Ochrida en Driba op. Ten westen van Prizrend wordt de opmarsch naar Djakova voortgezet. Des middags is een afdeeling onzer troepen de Witte Drina overgetrokken en heeft hedenavond de stad Djakova bezet. Volgens nadere berichten hebben ODze in de streek van Prizrend opereerende troepen vastge steld, dat de nederlaag der Serviërs bij Sula-Suma het karakter van een catastrophe droeg. Op hun ononderbroken vlucht van Prizrend naar Kulu- Luma hebben de Serviërs onderweg hun geheele artillerie verloren alsmede het wagenpark en auto's, waaronder de auto van den koning, 320 omnibussen, een aanzienlijke hoeveelheid munitie en ander oorlogsmateriaal. Voortdurend vinden wij bij onzen opmarsch kanonnen, die langs de wegen en in de verlaten stellingen achtergelaten zijn. Hieruit blijkt welk een paniek het Servische leger, dat tevergeefs aan een catastrophe tracht te ontkomen, aangegrepen heeft. De Albaneezen zijn in opstand gekomen en strijden tegen de Servische afdeelingen, die door het gebergte van Albanië trekken. Be welwillende neutraliteit van. Griekenland. Die correspondent van de „Associaled Press" te Athene had een interview me; koning Cön- stantijh De koning: zeide, dat Griekenland tegenover de Verbondenen de neutraliteit zou handhaven Er was g'een reden om aan te nemen, dat Grie kenland bereid was de Entente aan Puitschland te venraden. Griekenland's neutralitieit was za/a- ver mogelijk gegaan om de Entente tegemojet te komen. Koning' Constantij'n had per'söonlijik zijn woord gegeven aan de Entente, dat Grieksche troepen die der Entente niet zouden aanvallen, indien de Entente zou willen verzekeren, dat, indien de entente-troepen in Griekenland zouden wor den teruggedreven, ziji weder scheep- zouden gaan en de Balkan-campagne als geëindigd zou den beschouwen. Hij! zou hun de bescherming van zijn geheele leger waarborgen tegen een aanval der Duitschers. Gedurende de inscheping! zou hij niet zijne troepen van Saloniki en van de grenzen terug trokken-en ook zou hij! niet toestaan, dat Grie kenland g'edwongen of verleid zou w'orden, om de neutraliteit op te geven. Dit gebeurde ongeveer een uur, voordat Pierre Lasson aan .de poort van de gevan genis l'Abbaye klopte. Eenmaal buiten keek Rose om zich heen, in het onzekere, welken weg zjj zou inslaan. Zij was geheel onbekend in Parijs. Nog nooit was zij er geweest, dan toen zij met haar ouders als gevangenen werden bin nengebracht. Alleen in de gevangenis had zij door fiaar gezellinnen het een en ander van de stad hoeren vertellen. Tegenover l'Abbaye was een straat, de rue de Busi, die zij inliep en toen zij bij' een bocht van die straat buiten het gezicht der gevangenis kwam., haalde zij den brief uit haar zak, dien de barones de Trévent haar had gegeven. Hij was gericht aan de burgeres Louise, portierster van het huis no-. 30 aan de rue du Bac. De barones, wier echtgenoot was gesneu veld in de gelegvren der koningsgezinden, die, na uitgeweken te zijn, eeninval had- dan gedaan, maar door de troepen der re publiek wafen teruggeslagen in üe Argonne en tusschen Croix-en-Champagne en Saint- Renoy een bloedige neerlaag hadden gele den, beval Rose onder veel loftuigingen aan in de bescherming van burgeres Louise. Zij beschreef haar ongelukken, hoe haar AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: 1 In den loop van den nacht een vrij hevig ge schutvuur en een plaatselijk gevecht in de om geving van een vooruitgechoven Franschen post. Het Duitsdie Hoofdkwartier deelt mede: Bij Berry-au-Bae lieten wij met succes een groote mijn springen. Een loopgraaf der Franschen werd vernield en de bezetting onder de aarde bedolven. Tevens werd een bijna volt.ooide mijn van den vijand vernield. Ten Oosten van Auberive in Champagne werden circa 250 meter van de voorste Fransche loopgraaf veroverd en zestig man gevangen genomen. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: De toestand is onveranderd. Er zijn geen ge vechten van grooten omvang geleverd. De Italiaansche generale staf deelt mede Artilleriegevechten in de dalen van Judicarië en Concei en in Karintbië. Op het Karstplateau hebben wij oorlogstuig buitgemaakt. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Uit Gothenburg wordt gemeld, dat het Zweed- sche stoomschip sSwend", dat den 24sten No vember met een lading steenkool uit Engeland naar Malmö vertrok, tot dusver zijn bestemming niet heeft bereikt. Men vreest, dat het schip» 't welk een bemanning van 25 koppen had, op een mijn is geloopen en gezonken. ALLERLEI NIEUWS. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 6 Dec. zijn 3 officieren gesneuveld, 11 gewond of vermist. Bovendien worden dd. 27 Nov. 468 man schappen als gesneuveld, gewond of vermist opge geven. Van de vloot is 1 officier gewond. De »Corriere della Sera" deelt mede, dat de Italiaansche generaal graaf Ferruccio Trombi, die 28 November aan de Isoozo door een granaat getioffen werd, thans aan zijn verwondingen overleden is. CHINA. 'De stóhip'per, wier 'bemanning! de regeer ing trouw bleef, namen na. het uitbreken van de muiterij', de „Chaoiho" onder vuur, waardoor o.m. brand op de brug, ontstond. De aanvoer ders der rebellen maakten, dat zij: van hoiord kwamen en wisten te ontsnappen. Vier man werden gedood en vijf gewond. De „Chaoiho" werd in het dok' gesleept: de bemanning is aan boord gebleven. De officieren hadden, toen de rebellen op hen afkwamen, de sleutels der magazijnen over boord geworpen. De opstootjes in de voorsteden zijn onder drukt. Het aantal slachtoffers is slechts klein. De geheel^ beweging' is op een groot fiasco uitgeloopen. ouders waren ter dood gebracht, haar broe der verdronken, haar goederen verbeurd ver klaard. Rose aarzelde. Het stuitte haar 'tegen de borst hulp te gaan vragen aan een onbekende, te meer nu zij nog eenig geld bad, waarmee zij in haar eerste behoeften kon voorzien. Wellicht zou haar weldra worden vergund om ibrug te keeren naar haar geliefd Bre- tagne, waaraan zij' zoo gehecht was, waar zij nog vrienden had, die haar een schuil plaats zouden geven, totdat er rustiger tij- den waren aangebroken en, wanneer dan de kloosters werden heropend, wilde zij daar een toevlucht gaan zoeken om de wereld te vergeten, die haar niets dan treurigheid had gebracht, en haar einde af te wachten, dat, naar z ij hoopte, niet zoo ver meer af zou zijn. Zij stak daarom den brief weer in haar zak en vervolgde haar weg, terwijl zij de huizen aankeek, en zocht of nergens een kamertje te huur was voor een prijs, die binnen het bereik van haar beperkte midde len lag. In haar gedachten verdiept, merkte zij den man niet op, die haar al sedert zij1 'Xe gevan genis verlaten had, had bespied 'en die haar blijkbaar volgde, doch op een afstand, groot genoeg om paar aandacht niet te trekken. UIT HET VATICAAN. De toespraak, door Z. H. den Paus gehouden in het Consistorie, was van het hoogste belang. Ia sommige passages beefde zijn stem van ont roering. Nadat de H. Vader had verklaard, hoe noodig dit Consistorie was geworden voor het bezetten van verschelden ledige plaatseD in het bestuör der Kerk, sprak hij, naar »De Tijd" meldt, als volgt Niettegenstaande de onmetelijke ruïnen ver oorzaakt door zestien maanden oorlog, niettegen staande het stijgende verlangen in de harten der menschen naar vrede, niettegenstaande, dat Wij alle middelen hebben te baat genomen, om dezen zoo vurig begeerde vrede te verhaasten door alle middelen een einde te maken aan de oneenigheid) wordt de noodlottige oorlog te land en ter zee met de grootste verwoedheid voortgezet. Het on gelukkige Armenië is bedreigd met een volslagen verwoesting. Het schrijven, door Ons op den verjaardag van den oorlog tot de oorlogvoerenden volken gericht, vond een gunstig onthaal, doch het werd niet be antwoord volgens de verwachtingen, welke Wij gekoesterd hadden. Laten wij God smeeken, dat Hij door Zijn Almacht een einde make aan dit bloedige conflict. Wij gevoelen Ons door onze heilige zending verplicht, opnieuw de eenige middelen aan de hand te doen, welke spoedig een einde kunnen maken aan dezen onzettenden wereldbrand en een vrede bewerkstellingen, waarnaar de geheele menschheid vurig haakt, namelijk een vrede, die rechtvaardig en.duurzaaca is, en niet ten voor- deele van slechts een der oorlogvoerende par tijen. De weg, die stellig tot dezen gelukkigen uit. slag kan leiden, is die, welke reeds beproefd en bruikbaar is bevonden in gelijksoortige omstan digheden er moet een gedachtenwisseliog plaats grijpen, een rechistreekscüe of onrechtstreeksohe, opdat met oprechten wil en nauwgezette kalme eerlijkheid de wettige aspiraties van alle volkeren worden onderzocht, de onrechtvaardige en onmo gelijke aanspraken worden uitgeschakeld endaar- bij rekening gehouden met compensaties. Over eenkomsten moeten geschapen worden, die be antwoorden aan wat rechtvaardig en mogelijk is, terwijl ieder natuurlijk zou moeten afzien van sommige verhoopte voordeelen, maar concessies doen, zelfs ten koste van eemge offers, p<1-»t hi) niet de verantwoordelijkheid op zich lade van het voortduren der slachting, die zelfs met zich mede zou kunnen sleepeu den ondergang van Europa uit de beschaving en den voorspoed, door den invloed van den christelijken godsdienst bereikt. Ziedaai Onze meening en de gevoelens van Uns hart, dat medelijden heeft mei ae allerdroevigste gevolgen van den oorlog voor de volkeren, die er zoo ongelukkig bij betrokken zijn. Als Wij daar bij de rampen beschouwen, welke de Europee oorlog over de Katholieke Kerk heeft gebracht, dan moeten wij allen beseffen, dat zij zwaar zijn en schadend vuor de waaidigheid van den H. Stoel wegens het gebrek aan vrijheid. Reeds be- Het meisje liep de rue Dauphins door, ter wijl zij de gevels der huizen aanzag en de uit hangborden las, maar zij kon niet besluiten er gens binnen te treden. De huizen zagen er somber, vervullen en armoedig uit en onwillekeurig dacht zij, bij het aanschouwen daarvan: Welk een verschil met ons mooie, kal me La Guyonnière, waar wij zoo gelukkig zijn geweest. Hier was het noch mooi, noch kalm. In de straat liep een dagbladverkooper te schreeuwenKoopt Le Père Duchesne, den grootsten vijand van de aristocraten en ci- aevants en ook van de leveranciers, die de natie bestelen, twee sous! En kort achter hem trachtte een concur rent hem te overschreeuwen: Le Mercure, ieest de langste redevoering van den groot sten patriot Robespierre! Maar de koopers bleven weg. De menschen waren aan hun werk of bij hun zaken en de geestdrift voor Robespierre bekoelde merkbaar. Wat verder ontmoette Rose een troep Ja- cobijnen, die hun woest „ca ira" uitbrulden. Schuw week zij terug in een portaal en liet de bende geweldenaars voorbijgaan, ge lukkig dat deze haar niet opmerkten. QSLordt vtrvolgi). nooo b« b«4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1