Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. Op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 38ste Jaarlaag. Vrijdag 10 December 1915 No. 11406 üïereeitoistig on ie polis Temelie voorwaarden. Qffldeeto berichten. üuiteiilaudsch Meuws. In den Duitschen Rijksdag. Bureau ttuiersw aat 5W» Tolef. 85» Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentien: Familieberichten 20 et. pei regel, tlaudelsadveitentien i6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« OU v «rltea ba fin A n levenslange 11 3 verlies van geheele 11g een hand, invaliditeit1 fc. U U voet of oog S U I IUU duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algetneene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam verlies van eiken andc> ren vinger GEMEENTELIJK KOLEN DU REA U SCHIEDAM. Uitgifte van Eierkolen In de week van 20—25 December a.s. wordt een aanvaog gemaakt met de uitgdte van Eier kolen tegen den prijs van 1 H.L. (74^ K.G.) 11.25 i H.L. (37 K.G.) f 0.621. Hierbij is het bezorgloon inbegrepen, doch per verdieping moet 1 cent extra worden betaald. De bestaande regeling voor de' uitgifte van COKES zal alsdan vervallen. Afnemers van Eierkolen kunnen echter om d e andere week een H.L. cokes verkrijgen tegen den prijs van 62 cents per H.L. (plus 1 cent extra bezorgloon per verdieping). Wie dus geen Eierkolen betrekt, kan ook geen Cokes verkrijgen.* De aandacht wordt er op gevestigd, dat Eier kolen en Cokes dooreengemengd, een uit stekende brandstof vormen. Een geheel nieuwe inschrijving moet nu plaats hebben. In het belang eener goede regeling vrage men spoedig een nieuw formulier aan, dat ver krijgbaar is alle weikdagen van 912 uur v.m. en van 2—5 uur n.m. De kolen zijn verkrijgbaar le voor hoofden van gezinnen, die niet zijn aangeslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen 2e voor hoofden van gezinnen, die wel in boven genoemde belasting zijn aangeslagen tot hoogstens in de 8e klasse. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder .kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet |0|p de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeen kennis, dat op den 9en December 1915 vergunning is verleend aan le. J. D. Vogeljj en zijn rechtverkrijgenden! tot het uitbreiden zijner smederij aan de Noord- vest no. 77—79, kadaster Sectie A no. 1414, met twee electromotoren van 2 P. K. 2e. S. Verloo en zijn rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een broodbakkerij met heete- lucht-oven in het pand Mariastraat 54, kadaster Sectie M no. 2364 3e. L. van Pelt en zijn rechtverkrijgenden, lot het oprichten, voor een proeftijd van 1 jaar, van eene fabriek voor het bereideu en drogen van groenten en vruchten in het pand Lange Nieuw- straat 147, kadaster sectie L- nó. 477, met eeu electromotor van 10 P.K., drijvende diverse snij machines en een locomobiel van 90 P.K. met 90 M2. verwarmingsoppervlak, drijvende zes ex hausters Schiedam, 10 December 1915. Burgemeester len Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeeslfe", i V. SICKENGA. M. L. HONNERL.AGE GRETE. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 30 November 1915, no. 150; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in dat gedeelte dezer provincie, waar zij open is, wordt tresloten op Vrgdag 31 December e.k. met zonsondergang, blijvende in evengenoemd gedeelte het schieten van houtsnip pen en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangeD van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, toegelaten tot en met 31 Januari 1916. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de ISederlandsche Staatscourant worden ge plaatst 's Graven hage, 3 December 1915. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Griekenland en de Entente. De Sofiotische correspondent van de »Neue Freie Presse" seinde den 5en, van seen hoogstaanden, met den toestand in Griekenland innig vertrouw den diplomaat" gehoord te hebben, dat Kitchener op den Balkan is gekomen, omdat Frankrijk de expeditie daar wilde opgeven. Kitchener zou met alle middelen moeten trachten Griekenland tot meevechten te krijgen. Dat mislukte. Kitchener seinde toen naar Londen om er in Rome op aan te dringen, dat Italië on ver w ij d met een aanzien lijke troepenmacht aan den Ralkan-veldtocht zou deelnemen. Italië antwoordde echter, dat het op het oogenbhk geen troepen aan het Oostenrijk- sche front kon onttrekken. Griekenland wil tot het einde toe onzijdig blijven. Wel zijn de koning en de generale staf overtuigd, dat de centralen het zullen winnen, maar de entente zou voor milliarden Gneksche schepen in beslag kunnen nemen en het land blokkeeren. De betrekkingen tusschen Griekenland en Bulgarije zijn uitstekend. Een bewijsBulgarije heeft te Athene niet tegen de landing te Salouiki geprotesteerd. Over Ka- walla wordt niet onderhandeld. Ook is het onjuist, dat er een overeenkomst bestaat om Monastir bij Griekenland te voegen. De Fransche eu Servische troepen worden terug geslagen. Reuter seint uit Saloniki Men meldt dd. 7 December, dat de Frausehe Ankervleugel ten slotte teruggedreven is na een wanhopige poging om een verbinding met de Servische troepen tot stand te brengen, terwijl de laatsteu bij de Babuna pas stand houden. De po ging mislukte met ten gevolge van gemis aan vastberadenheid aan den kant der Franschen en Serviërs, maar omdat de tijd en de hulpbronnen, die hen ten dienste stonden, niet toereikend waren. Als gevolg van de nederlaag der Serviërs waren de Franschen genoodzaakt hun liniën te wijzigeoi ten einde hun front korter te maken en winter kwartieren te betrekken, waar zij gemakkelijker voorraden ontvangen en beter tegen het weer beschut zijn. De terugtocht van de Fraüschen werd in volmaakte orde uitgevoerd. Al het mate riaal werd weggehaald. Ofschoon de aanval van de Bulgaren vergezeld ging van een krachtig granaatvuur, werd hij ner gens met groote hevigheid uitgevoerd en de toe stand aan het front geeft niet de minste aanlei- drng tot ongerustheid. De Franscben zijn in werkelijkheid slechts in geringe mate naar het Oosten teruggeweken om een nauwer aansluiting met de Biitsche troepen te bewerkstelligen, wier zorgvuldig gekozen en door de natuur versterkte stellingen gedekt worden door kunstig ingerichte ^erdedigiogs werken. Gisteren werd oas front hevig beschoten. Na derhand beproefden de Bulgaren onder dekking van een dichten mist vooruit te komen. Zij na derden tot vrij dicht bij onze stellingen en moeten zware verliezen hebben geleden ten gevolge van ons mitrailleurvuur. Toen de mist optrok, zochten de Bulgaren onmiddellijk dekking. Aan de Montene- gr ij nsche grens. Uit Weenen wordt gemeld: Op de hoogteu ten zuiden van Plewlje zijn Muntenegiynsche benden uiteengedreven. In hét grensgebied ten noorden van Beran noodzaakten wij den linkervleugel van de MoDte- negrijnen tot wijken. Ook de gevechten tegen den rechtervleugel van den vijand ontwikkelen zich voor bns me.t succes. Op de hoogten ten westen van Ipek hebben wij de Servische achterhoede verslagen. Het aantal gisteren gemaakte gevangetien bedraagt 2 officieren en 1000 man. Het Duitscke Hoofdkwartier meldt: De gevechten ten zuiden van Plevlje, Jeditza en bij lpek worden met succes voortgezet. Dja- kova, Dibra, Struga en Ochrida zijn door de Bulgaren bezet. De gevechten aan de Wardar hébben een gunstig verloop. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt officieel gemeld: In Champagne heeft de Fransche artillerie in den loop van den nacht de beschieting van de Duitsche stellingen voortgezet en een munitie- bergplaats in de lucht doen spriDgen. Ten Zuiden van St. Couplet en ten Oosten van den heuvel van Souain blijven de Franschen voortgaan met bet terugdringen van den vijand door hun tegenaanvallen. De vijand handhaaft zich nog maar in een deel van de geheel ont redderde vooruitgeschoven loopgraaf. De Fransche batterijen beletten hem, door hun onafgebroken beschieting, er zich te nestelen. In Areonne hebben de Franschen met goed gevolg twee mijoen tot ontploffing gebracht in de streek van Haute Chevauchée. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Levendige artillerie-gevechten op verscheidene plaatsen van het front, in het bijzonder in Vlaan deren en tegen de hoogte 193, ten Noord-OosteD van Souain. TeD Zuiden van Bapaume is een Fransch vliegtuig tot landing gedwongen. De inzittenden werden gevangen genomen. AAN HET ZUIDELIJK FRONT Uit Weenen wordt gemeld: De Italianen zetten tevergeets hun aanvallende ondernemingen tegen enkele sectoren van ons front voort. Ia het gebied van Görz zijn aan vallen bij Oslavia, tegen den Monte San Michele en bij San Martino afgeslagen. Bij Doije (ten N,W. van Tolmein) hebben onze troepen hun stellingen verbeterd door verovering van een vijan delijk frontstuk. In Zuid-Tirol beschiet de vijan delijke artillerie enkele stellingen in onze ver sterkte sectoren van Lardaro en Riva. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. 'Volgens ©en Lloydsbericiht zijn de Engfilsch© stoomschepen „Veria" en „GouJandis" gezon ken ALLERLEI NIEUWS. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 8 Dec. zijn 3 officieren gesneuveld, 15 gewond of vermist. Bovendien worden dd. 29 Nov. 479 man-, schappen als gesneuveld, gewond of vermist op gegeven. Van de vloot is 1 officier gewond. De Oostenrijkscbe marinestaf meldt officieel Een onzer duikbooten heeft eergisterochtend in de Golf van de Drin (Adriatische Zee, ten Zuiden van het meer van Skoetari) een Albaneesch motorzeilschip, waarop zich 30 Servische soldateD met geweren, vier kanonnen en munitie bevonden, aangehouden en naaf Cattaro opgebracht. Gister, Donderdag, heeft in den Duitschen Rijksdag de Rijkskanselier, von Bethmaun Holl- weg, een breed-oerig overzicht gegeven van den militairen en politieken toestand. Allereerst herdacht Bethmann Ilollweg den steun zijner Bondgenooten, in het bijzonder de krachtige hulp van Bulgarije. Dan besprak bij de troepenlandiDg te Saloniki, waarbij hij wees op het machtsmisbruik van Engeland, om zijn vloot als dreigement te gebruiken teneinde de Grieksche regeering tot verzaking van hare plichten als neutrale mogendheid te dwingen. Wie een politiek van geweldpleging voert, zooals de Entente thans jegens Griekenland, die kan niet langer de schijnheilige spelen. (Leven dige toejuichingen). Dat zullen wij juist zoo dikwijls en met nadruk voor de geheele wereld herhalern als Engeland getracht heeft, zijn waar gelaat achter lasteringen te verbergen. Overigens begint Engeland dat, naar het schijnt, zelf ook in te zien. De ^Westminster Gazette" bekende in een artikel, d.d. 30 November, openhartig, dat Enge land tegen Duitschland de wapens heeft opgevat, wijl Duitschland anders niet te overwinnen zou zjjn geweest. (Opwinding). Nu weet althans de wereld, waarom op Engelands bevel deze volke renmoord wordt voortgezet. De toestand aan de fronten besprekend, zeide Von Bethmann Hollweg: In het Oosten nemen onze troepen met de Oostenrijk Hongaarsche troepen in het Russisch gebied een ver vooruitgeschoven, krachtige de fensieve stelling in en zijn zij bereid om steeds verder op te rukken. (Bijval.) In het Westen hebben de Franschen en En- gelschen door hun met groote doodsverachting ondernomen aanvallen wel ons front op enkele punten ingedrukt, maar de doorbraak, die onder alle omstandigheden geforceerd moest worden, is, evenals alle vroegte pogingen, mislukt. (Le vendige bijval.) De denfensieve stelling der Oostenrijkers tegen Italië is sterk en intact. Op heldhaftige wijze werden de onophoudelijke aan vallen der Italianen, die dezen zoo ontzettende verliezen aan menschenlevens kostten, afgesla gen. Dat de Italianen daarbij vreedzame steden, wier bevrijding zij zich tot taak hebben gesteld, in puinhoopen schieten, kan voor hen moeilijk een schadeloosstelling voor hun militair échec zijn. Vervolgens besprak de kanselier den toestand achter het front. In België zijn de terhoudin gen op economisch gebied bijna normaal, in industrie en handel komt nieuw leven, in het geldwezen is orde gebracht, post-, spoor en scheepvaartwegen functionneeren. de kolenpro ductie neemt aanzienlijk toe en bedroeg in het laatste kwartaal bijna drie en een half millioen ton, de werkloosheid wordt bestreden, de arbeids markt een normaal aanzien te geven is echter uitgesloten, daar Engeland, door de belemmering van den uitvoer over zee, de Belgische industrie fnuikt. De algemeene leerplicht en ook het on derwijs in de Viaamsche taal is ingevoerd, ter wijl ook maatregelen voor de bescherming van den arbeid getroffen worden. In Polen, Litauen en Koerland vonden wij ontzettende verwoestingen, die door de Russen zelf waren aangericht. Wij organiseerden er 'n politiedienst, stelden gemeentebesturen aan, zorg den voor de rechtspraak en bevorderden het saniteitswezen. Verder legden wij spoor- en straatwegen aan en troffen maatregelen, dat de bevolking weder aan den arbeid kon gaan Het onderwijs in de scholen is overal hervat en een universiteit en technische hoogeschool zijn te Warschau geopend. Het is in de wereldgeschie denis wel nog nooit voorgekomen, dat in een oorlog, waarin millioenen in den strijd op leven en dood gewikkeld zijn, zooveel vredesarbeid is verricht. In economische opzicht hebben wij genoeg levensmiddelen, mits we ze goed verdeelen Dit is een zaak van groot gewicht- De vijan den betalen voor de meest benoodigde levens middelen hooger prijzen dan wij (Bijval). Onze vijanden, aldus gaat von Bethmann Holl weg-voort, trekken uit onzen militairen en eco- nomischen toestand de conclusie, dat wij onmid dellijk voor een catastrophe stonden en voorna melijk het bedelen om vrede speelt een groote rol. Von Bülow. in Zwitserland, staatssecretaris Solf, in Den Haag prins Max van Baden in Stockholm, kardinaal von Hartmann in Rome, allen hebben, zoo wordt beweerd, opdracht ge kregen om bemiddelend ten behoeve van den vrede op te treden. Daartusschen worden ook wel andere registers open getrokkenna ons succes in Servië heette het: de keizer zal Con- stantinopel binnenrukken en van daar uit den vrede dicteeren. Van deze legende is geen woord waar. (Hoort I HoortDeze perscam pagne begon, toen de Entente-politiek op den Balkan op een mislukking dreigde uit.te loopen en de pogingen van den vijand om aan het Westelijk front door te breken, mislukten. Ik heb beproefd den toestand op het oorlogs toon eel nuchter te schilderen. Tegen feiten kunnen onze vijanden niets inbrengen In onze rekening is geen donker punt, geen onzekere factor, waardoor ons rotsvast vertrouwen aan het wankelen gebracht kan worden,. Wanneer de vijand thans nog niet voor de feiten buigen wil, zal hij het later moeten doen. Het Duit sche volk, in zijn onwankelbaar vertrouwen op zijn kracht, is onoverwinnelijk. Men beleedigt ons, wanneer men wil doen gelooven, dat wij, die overwinning na overwinning behalen, en diep het vijandelijk land zijn binnengedrongen, bij onze vijanden, die nog van een overwinning droomen, zouden achterstaan in uithoudingsver mogen, activiteit en innerlijke kracht. Neen, wij laten ons door woorden niet bui gen wij zijn besloten, den door onze vijanden gewilden strijd verder te strijden, om te vol tooien, wat Duitschlands toekomst van ons eischt. De v red es-in t er pell at i e. De Rijksdag begon vervolgens aan het punt der agenda nopens de sociaal-democratische interpel- I latie, luidende; »Is de rijkskanselier bereid, in- i T8U füOHtls

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1