Binnenland. 'Skoeloedis antwoordde, dat Griekenland den Bulgaren nimmer zou toestaan op Griekschen bodem voet te zetten. Het ministerieele orgaan «Embros" verzekert, dat de regeering van plan is, tegen het maken van de verdedigingswerken om Saloniki te pro- le8teeren, daar zij de toegestane perken te buiten gaan. De «Morning Post" verneemt uit Athene: De gezanten van de Entente hebben met Skoe Joedis overleg gehouden over de moeilijkheden, die tussehen de geallieerden en de Grieksche militaire overheid te Saloniki nopens de verdedi gingswerken gerezen zijn. De zaak is op bevredi gende wijze geschikt. De Duitsche gezant heeft een onderhoud gehad met den premier, die er in de volgende bijeen komst van het Kabinet verslag over uitgebracht heeft. Men hecht veel belang aan dezen stap van den gezant. De aanstaande verkiezingen. De «Times" verneemt uit Athene Er zjjn slechts 450 candidaten gesteld voor de algemeene verkiezingen. Bgna alle candidaten hebben zich ten gunste van de neutraliteit uitge sproken. De meesten van hen zijn ministerialisten, 40 anderen zijn aanhangers van Dimitracopoelos deze is vroeger minister van Financiën geweest onder Venizelos, maar heeft later de dienstpariij van Venizelos verlaten. Ongeveer tweederde van de candidaten zijn partijgenooten van den vroe- geren minister-president Goenaris, den tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken. De CDnstitutioneelen te Athene, Saloniki en Drama hebben twee lijsten van regeeriDgscaDdidaten AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld Ia den loop van den nacht is de bedrijvigheid van de artillerie aan weerszijden zwak geweest. In de streek van Vauquois duren de mijnge- vecbten met voordeel voor de Fransche troepen voort. De vernieling van de werken en kantonne- menten van den vijand in den sector van Arre- mont, ten Z.O. van St. Mihiel, is g steravond met uitstekenden uitslag voortgezet. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft een eskader van vier vliegtuigen een nieuwen aanval uitgevoerd op het station te Metz. Veertig bom men zijn op de gebouwen en bijgebouwen van het station geworpen. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Van het westelijke oorlogstarreiu zijn geen gebeurtenissen van belaDg gemeld. Metz is in den loop ;van den nacht opnieuw door vijandelijke vliegers aangevallen. Er is enkel materieele schade aangericht. French neemt afscheid. Maarschalk Sir John French geeft in zijn dagorder, waarin hij van de troepen afscheid neemt, zijn vaste overtuiging te kennen, dat het heerlijk einde van hun schitterenden en held- haftigen arbeid niet ver meer verwijderd is «Het tot dusverre bereikte succes is te danken aan den ontembaren geest van heldenmoed van het prachtig leger, het oude zoowel als het nieuwe, die steeds en overal deze schitterende hoedanig heden in gelijke mate hebben vertoond. Hartelijk dank aan u allen 1" DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Lloyds meldtHet Noorsche stoomschip «Nico'' is tot zinken gebracht. Eif leden van de beman ning en de stuurman zijn aan land gebracht. Een Duitsche kruiser en een torpedoboot getorpedeerd. De Duitsche marinestaf meidtIn den namid dag van de 17den zjjn in het Oostelijk gedeelte van de Oostzee de kleine kruiser Bremen" en een der begeleidende topedobooten door den aanval van een onderzeeër in den grond geboord. Een aanzienlijk gedeelte der bemanning is gered. IN DE NOORDZEE. De Duitsche Marinestaf deelt mede Een gedeelte van onze vloot heeft in de afge- loopen week de Noordzee afgezocht naar vijanden en kruisers en vervolgens tot bescherming van den handel den 17en en 18den dezer in hetSka- gerrak. Hierbij werden 52 schepen onderzocht. Een stoomschip met contrabande werd opgebracht. Gedurende den ganschen tijd lieten de Engelsche schepen zich nergens zien. IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Van Fransche zijde wordt gemeld Een torpedoboot achtervolgde twee watervlieg tuigen, die bij de Outratel-bank op het water dreven. Een ontsnaptede andere werd getroffen en kantelde Er weiden twee marine-officieren gevangengenomen. Een Fransche kruiser heeft het Duitsche oor logsmateriaal en een fabriek te Caiffa gebombar deerd en verwoest. (Caiffa is een plaats van ruim 7000 inwoners in Syria, aan de kust van de Middellandsche zee). ALLERLEI NIEUWS. --- Een Reutei'tedcht uit San Francisco., d.cl 14 December, meldt, dat volgent geloofwaardige berichten een zekere Van Koolboom, -die thans in Canada vertoeft, om getuigenis af le leggen in het proces tegen von Brincken onm suis, wegens schending dec Ameri- taansche neutraliteit, in we-kelljkneid ÖQOir een aantal Canadeezen was aangesteld om de i Duitsche propagandisten in den val te laten loopen. Hij hood zijn diensten aan de Duitschei-s in .Amerika aan en ontving, ipd'aokt, bommen te vervaardigen uit de bekende Ti.or,ma-fles se hen, tegen betaling van 100 dollar per stuk, benevens een gratificatie voor ieder opgebla zen schip. Voorts kreeg hij eert voorschot van 300 dollar voor het. opblazen van een spoor wegbrug in Canada, waarover talrijke treinen met Intinitie rijden. Deze aanslag heeft Van Koolbergen nooit gepleegd. Hij toonde een zijner Duitsche lastgevers een looze bom en kreeg toen opdracht, er nog een aantal bij4 te maken. Deze opdracht werd later herroepen, en men deelde hem mede, dat hij moest wach ten rot de .opwinding over do bomaanslagen in het Gasten der Vereenig-de Staten eerst gezakt was Een platboomde schuit, waarop zich 533 paarden bevonden, die worden overgeladen op eert stoomschip, is gisteren plotseling; op de N-jithrivier1 gezonken. De paarden verdronken. De politie doet onderzoek, in verband mlet de verdenking, dat de vrachtschuit door Duit- sobers tot zinken is gebracht. Het -omgeval had plaats aan denzeüflden steiger, waar on langs een met suiker geladen "schip d».,|r mid del van een helsche machine in Mand werd gestoken. KARDINAAL FRÜEHWIRTH. Gisteren zette koning Ludwig den nieuw be noemden kardinaal'der Curie, Dr. Andreas Früh- wirfh, plechtig den kardinaap-naret op Dit is de eerste maal, dat het regeeronde Huis VVit- .elsbach deze handeling verricht. ZWEDEN EN ENGELAND. De „Politiken" houdt zich met de bereaving van de Zweedsehe post bezig en merkt naar aanleiding daarvan op: Afgezien van de rechts kwestie zijn er in de getroffen maatregelen ge noeg elementen, welke prikkelend kunnen wer ken Het is moeilijk de Engels-'be plannen te doorgronden. Zelfs als men m de huidige on klare volkenrechtelijke toestanden een -oorlog voerende mogendheid het'recM, zou toekennen om de pakketpost op neutrale schepen te 'on derzoeken, ten einde contrabande te ontdekken, ontbreekt toch elke reden om niet alleen de van Amerika komende post aan te houden, maar ook beslag te leggen <p de post, welke van een neutraal land naar Amerika gaat. Dót jnt geheel doelloos en doeliooize maatrege len werken steeds prikkelend. Zweden heeft dan ook onmiddellijk met veel vastberadenheid represaillemaatregelen getroffen. Hef Zweedsehe volk staat daarbij aaneengesloten acfctc-T de regeering. Zweden is in de gelukkige pió'itie om represaillemaatregelen te kunnen ne men, als het van oordeel is, dat bet in zijn giced recht door Engeland gekrenkt woedt. Het Engelsche ministerie van Buitenlandsche zaken deelt mede, dat van de driehonderd zak ken en pakketten van de naai., die op 't Zweed sehe stoomschip: „He.iUgn.lav", in beslag is ge nomen, 103 niets dan rubber bevatten, naar schat ting ter waarde van honderdduizend gulden, die geconsigneerd was aan een welbekende vijan delijke exportfirma in Zweden. lairen ambtenaar aan het departement van Buiten- landsche Zaken moeten laten legaliseeren doen zij zulks niet, dan betaat er groote kans, dat de Duitsche consulaire ambtenaar weigert het paspoort van zyn visum te voorzien, ten gevolge waar van de reis naar Duitschland onmogeljjk zou zijn. Uitvoer rund- en scjiapenvleesch. -De Minister* van Landbouw, Nijve l eid en Handel heeft den prijs per K.G. .-Lichtgewicht voor hel. tijdvak van 20—24 December 1915 vastgesteld op f 0.80 en het gewiebtspereenta-ge voor het tijdvak van 20 -21 December 1915 bepaald voor rundvleesch op 75 en voor seiha- penvleesch op 50, Varkensvleeseh. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het gowjchtspecceJitaze voor het tijdvak van 20 tot 24 December 1915 bepaald voor worst op 100 en ioor alle andere soor ten varkensvlees'ch en bereide vfeesenwaren co 200. Roter. Le Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat gedurende de week van 19 tot 26 December a.s voor 65 pet. der boterproductie certificaten vc.n uitvoer zul len werden verleend en 35 pet. voor het bin- neolandsch verbruik zal moeten worden be schikbaar gesteld, alsmede, dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van infer, afgegeven door- de Rijkscommissie van toezicht op de Roter- vereeniging, .op grond van die certificaten zul len gelden fot Dinsdag1 4 Januari a.sdes voor middag-s te 12 uur. De inzameling voor den Paus. De inzameling voor den Paus heeft opgebracht in de bisdommen Haarlem f 90.000 Utrecht - 51.000 Den Bosch - 46 000 Roermond - 40.500 Breda - 40.000 ~f 267.500 Voorwaar een schitterende uitslag, en een tref fend bewijs van de trouw en aanhankelijkheid van Neerlands Katholieken aan den Paus. Eeiren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat va-a IJ tot en met 25 December 1915 geen consenten vo-or uit voer-van geconserveerde eieren, slechts consen ten kunnen worden verstrekt voor zoo/ar be treft partijen van die geconserveerde eieren, waarvan naar het oordeel van de Rijkscom missie van toezicht op de Eierverecniging is gebleken, dat zij niet uoodig zijn voor bin- nenlandsch verbruik. Vervolgens werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, acht zich tot een oo-rdeleli over de voorloopige inlicchjeai.,neming van den heer Schröder alsnog onbevoegd." Onder voorzitterschap van mr. L. J. Plemp van Uitiveland heeft gisteren te Utrecht de Ne- derlandsche Journalistenkring een buitengewone algemeene vergadering gehouden, ter bespreking van de gevangenneming van den heer J. C- Schroder, hoofdredacteur van „De Telegraaf' De vergadering was zeer druk bezocht. 'Na uitvoerige besprekingen werd de volgende motie met 34 tegen 33 stemmen aangenome-» De vergadering1 van den N. J. K„ kennis ge nomen hebbende van het bericht der preven tieve arrestatie van den heer ,T. C. Schroder- hoofdredacteur van „De Telegraaf", overwegend, dat haar de gegevens ontbreken, noodig ter beoordeeling van de red'enen die de Regeering1 wellicht hebben genoopt lot eenig initiatief in deze en, in dat geval, tot afwijking van het in de Memorie van Antwoord betref fende hoofdstuk I der Staatsbegrooting ten aan zien van de Pets ingenomen standpunt derhalve zich onthoudend van Let uitspreken van eenig oordeel over het gebeurde zelf, vindt nochtans in dit gebeurde aanleiding om als haar oordeel in 'talgemeen le kennen te geven 'eenei'zijds dat, in de buitengewone en ge vaarlijke omstandigheden waarin ons land zich bevindt, de pers in den vorm van baar uitingen een buitengewone matiging in acht behoort te nemen, anderzijds*, dat de persvrijheid ook in dezen tijd behoort te worden boog; gehouden en dat in 't bijzonder van het middel der preventieve hechtenis inzake pefsdelicten slechts bij uiter ste noodzakelijkheid gebruik dient te warden gemaakt, 'besluit deze Verklaring ter kennis te brengen van den minister van justitie en van den tij- delijken voorzitter van den Ministerraad., er. gaat. over tot den orde van den dag. Maïs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dal van Maandag 20 De cember e.k. tot en met Zaterdag 25 Decem ber d a,.v. de prijs van La Plate mats, uit sluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling, tegen rogge, bedraagt f 215 per last van 2000 .Kilogram of 17.521/2 per 70 kilogram, te Amsterdam en Rotterdam te ontvangen. Oproeping landstormlichting 1912 en 1916. In de Memorie van Antwoord over de Oorlogs- begrooting deelde de Minister Bosboom mede, dat het eerste gedeelte van de landstormlichting 1912 (dat zijn dus de vrijgestelden en vrijgeloten van militielichting 1912) zal worden opgeroepen tegen begin I-ebruari en het tweede gedeelte vermoede lijk tegen einde Maart van het volgend jaar. De landstormlichting 1916 zal eerst in den volgenden zomer onder de wapenen worden geroepen. Ook deelt de minister mede, dat het onmogelijk is, de oudste lichting van de bereden korpsen naar huis te zenden. Generaal Snijders aan de grens. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, heeft Zaterdagmorgen, verge zeld van verschillende belasting- en andere auto riteiten, een bezoek gebracht aan Beek by Njj- megen, in verband met de daar getroffen maat regelen tegen het smokkelen. Paspoorten voor Duitschland. Houders van door Nederlandsche consulaire ambtenaren afgegeven paspoorten, die zich naar Duitschland wenschen te begeven, worden er op opmerkzaam gemaakt, dat zij na hun paspoort te hebben doen zegelen by den betrokken ontvanger der Registratie, de handteekening van den consu- Het Delftsche annexatie-plan. De besturen van de Rijswijksche kiem-feeni- gmg, afdeeling van de Centrale Vrijzinnige Kies- v eieeniging in het ho 01 d k ie s d i s t ri ci Loosduine-n de anti-rev. kiesvereniging Nederland en Oranje, de Roiomsch Katholieke kiesvereniging Recht voor Allen en de Christ.-Rist. kiesvereniging namen in een gecombineerde vergadering ter uitvoering van de besluiten hunner resp, leden vergadering, in verband met de aanhangige an nexatie-plannen, met algemeene stemmen de volgende motie aan: De besturen voornoemd, overtuigd dat geien enkel deugdelijk model van algemeen belang voer de annexatie van de gemeente Rijswijk Z. H. of een gedeelte daarvan, kan worden aan gevoerd, iprtesteeren ten sterkste tegen elke poging daartoe, verklaren op grond daarvan met alle hun ten dienste staande middelen den strijd legen de aanhangige annexatie-plannen a,an le binden, (- en deze motie ter kennis te mengen vau het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Hoilland en van den Raad der gemeente Rijswijk. Het afdelingsbestuur van de S.D.A.P. eveneens voor deze bijeenkomst uitgienoodigd, was niet ter vergadering' aanwezig, doch zal schriftelijk worden verzocht medewerking ie verteenen. De zaak—Schröder. In de Zaterdagavond gehouden druk bezochte vergadering van de Rofterdamsche Joumali.sten- vereeniging bijeengeroepen op verzoek van een vijftal leden ten einde de vooatoopige inhech tenisneming van den heer 3. C. Schiröder, hoofd redacteur van „De Telegraaf" te bespreken werd na uitvoerige discussie met ovei- glroiote meerderheid de volgende motie vei wor pen. „De R. J. V. in buitengewone vergadering bijeen, gehoord de besprekingen over de voor loopige hechtenis van den heer Schroder, zich niet uitsprekende over de actie door de „Tele graaf" gevoerd tegen de regeering1, doch do ar restatie alleen beschouwende uit journalislisdh oogpunt spreekt daarover haar afkeuring uit en voegt daaraan den wenscih roe, uat de heer Schröder in vrijheid zal worden gesteid, afge scheiden van de vraag; over de suaffcaarheid van de hem ten laste gelegde feiten." Steenkool. In verband met ae mededeeling van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel in de vergadering der Tweede Kamer van 10dezer.dat de regeering Voornemens was de regeling van de steenkolenvoorziening zelf ter hand te nemem meldt men, dat het Kolenbureau te dier zake een advies aan den minister heeft uitgebracht, dat nog bij hem in overweging is. Mocht besloten worden tot instelling van een rijksdistnbutiebureau, dan zou, naar verluidt, de directeur der Staatsmijnen in Limburg, mr. dr. Frowein, in aanmerking komen om met de leiding daarvan te worden belast. Een beslissing dienaangaande is echter'nog niet genomen. Er worden nog verschillende be sprekingen over deze zaak gehouden. Om de Kaap, Thans is definitief vastgesteld de Dieuwe reis route van de mail booten van de «Nederland" en den «Rotlerd. Lloyd Aan de hand van de nieuwe «mailutde" van den dienst dezer maatschappij voor het eerste haltjaar 1916 kan het volgende medegedeeld worden De »J. Pz. Coen", van de «Nederland", is het eerste mailschip, dat op de uitreis via Kaap de Goede Hoop gaat. Op 1 Januari is het vertrek uit Amsierdaui bepaald; vertrek Las Palmas 9Janu arivertrek Kaapstad 25 Januari vertrek Durban 29 Januari; vertrek Sabang 13 Februari; vertrek Belawan 14 Februarivertrek Singapore 15 Fe bruari aankomst Batavia 17 Februari. Hier volgt de uitreis-route van de «Goentoer". Vertrek Rotterdam 12 Januarivertrek Las Pal mas 20 Januarivertrek Kaapstad 5 Februari vertrek Durban 9 Februari; vertrek Padang 25 Februari; aankomst te Batavia 27 Februari. De eerste mailschepen, die de thuisreis om de Kaap aanvaarden, zullen zyn de «Vondel" 23 December uit Batavia; 11 Februari Amsterdam, en de «Rindjani" 50 December uit Batavia, 18 Februari in Amsterdam. De duur der reis is 46—50 dagen. Tegenwoor dig duurde deze, in verband met het oponthoud door den oorlogstoestand, 36 a 37 dagen. Zooals wij reeds meegedeeld hebben, staat de wijziging der route in de eerste plaats in verband met de moeilijkheden om te Port Said een vol doende hoeveelheid steenkolen te verkrijgen. De kolenleveranciers hebben medegedeeld, dat het niet zeker zou ziju, of zjj geregeld hun verplicb- tiogen ten opzichte van kolenieveranties zouden kunnen nakomen en dat zij zich dan op «force majeure" zouden beroepen. Het gevolg daarvan zou zyn, dat de booten voor het Suezkanaal zouden liggen zonder steen kolen. Dit zou ernstige gevolgen kunnen hebben en om dit te voorkomen, wordt om de Kaap gevaren. Het zg. duikbootengevaar in de Middellandsche Zee, naar aanleiding van het »Ancona"-geval, is niet de reden van de wijziging der route. (Hbl.) NederI, Ambulance voor Duitschland en Oos- tenrfj kHon garfj e. Baron Taets van AmeroDgen van Woudenberg, eere ridder van de commanderij Nederland van de orde van St. Jan, zal optreden als administra teur van de Nederlandsche ambuiace voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2