Binnenland. ^tads- eu Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De minister is het in vele opzichten eens met de kritiek op de cursussen, maar ontkent, dat hij de zaak niet ernstig zou opvatten. Zoowel op de cursussen als op de subsidies aan de ver- eenigingéa zal spr. zijn aandacht blijven vestigen. Hij is voornemens zoodra mogelijk een algemeene organisatie zoowel voor de gymnastiek als voor de bewegingsspelen te maken. De heer de Visser dring nogmaals aan op het verbreken van den band met art. 70 militiewet. De heer de Stuers klaagt over te groote bezuiniging op de aldeeling kunsten en weten schappen. Spr. vraagt o.m. restauratie van oude monumenten, waardoor werkeloosheid bestreden zou kunnen worden. De heer Sa&sse v. Ys se 11 uit zijn spijt, dat de regeering nog maar steeds niet kan zeggen, wanneer het wetsontwerp tot regeling van het archiefwezen kan worden gemoetgezien. De m i nis ter wijdt dit aan de omstandig heden en verdedigt vervolgens de bezuiniging op de afdeeling kunsten en wetenschappen. Besloten wordt op Donderdag, als dan niet bij dag reeds blijkt, dat men toch niet klaar komt, de vergadering voort te zetteD. De heer De Stuers stelt voor Art. 192 wat de kosten van het onderhoud, huishoudelijk uit gaven, enz. voor de Koninklijke Bibliotheek betreft, te verminderen met f 1000. De heer Schaper verdedigt de documentatie. De Minister van Binnenlandsche Zaken meent dat met vermindering van dezen post geen verbetering wordt gebracht aan de Kon. Biblotheek. De heer De Stuers repliceert. Het amendement-De Stuers wordt verworpen met 49 tegen 9 stemmen. Bij art. 211 bespreekt de heer De Stuers in verband met de overbrenging van de collectie- Dubrus naar het Museum van Nat. Historie de waarde van deze onderzoekingen. De heer Boogaardt vraagt invoering van het nieuwe systeem van subsideering der lees zalen. Hoofdstuk V wordt goedgekeurd. De begrooting van de Landsdsdrukkerij wordt goedgekeurd. Hoofdstuk X. Landbouw, N ij verheid en Handel. De heer Tèenstra betreurt dat het het landbouw onderwijs op den achtergrond raakt. De heer Duyraaer vau Twist vraagt in lichtingen over den hooi-uitvoer. De heer Tydeman wil alle subsiedies doen verdwijnen. De Minister van Landbouw, de heer Post- hum a zegt dat hem het landbouw-onderwijs zeer ter harte gaat De oplossing van het lager onder- wys wacht op die van het hooger onderwijs. De Min. zegt spoed toe. Over het uitvoerverbod van hooi laat de Min. zich niet uit. De heer A 1 b a r d a vraagt inlichtingen over de school te Wageningen. De heer de Jong bespreekt de subsidies voor het landbouwonderwijs. De heer A a 1 b e r s e bepreekt het geval dat een neutrale cursus bedreigd is met inhouding worcfetf uf"Md,AujfiilLeanc d£u<luj;?us gehouden zou De Minister zegt den he:r Aalberse onder zoek toe. Mond- en klauwzeer. De Ifer Teenstra houdt zijn interpellatie betreffende de bestrijding van mond- en klauw zeer. Spr. zet de bezwaren van het afmaaksysteem uiteen. Spr. vraagt of de minister 'n regeling kan treffen, waardoor 's Rijks schatkist niet of slechts weinig door het afmaaksysteem zal worden ge troffen. Indien het antwoord hem niet bevredigt zal spr. een motie indienen. De Minister zegt, dat tegenover het af maaksysteem staat het systeem van doorzieken. Spr. acht het bij toepassing van het laatste sy steem onmogelijk, de smetstof te verwijderen. Spr. zegt dat de toestand hier te lande en in Duitsch- land beter wordt. Spr. zegt, dat doorgegaan moet worden met het gevolgde systeem. De heer Teenstra dient daarna mede na mens den heer de Wijkerslooth een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat bestrijding van het mond- en klauwzeer door het afmaaksysteem geen aanbeveling verdient. In de avondvergadering is aan de orde het Hoofd stuk Financiën. Door vele leden wordt het woord gevoerd om lotsverbetering te verkrijgen voor verschillende categoriën van ambtenaren. Verder wordt gespro ken oner de Staatsloterij, waarover de minister thans geen principieel debat wenscht, omdat hij de baten niet kan missen, over de verhouding tusschen den staat en de Domaniale mijB, welke verhouding volgens den minister eerstdaags zal worden geregeld. Verder zegt de minister toe, dat de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank ook duurtetoeslag zullen krjjgen. Te 12 uur wordt de vergadering gesloten. Langer in dienst houden van militie en landweer. Algemeen verklaarde men zich in de afdeelingen ontstemd over de late indiening van deze ont werpen. Terwijl men er zijn voldoening over uitsprak, dat de bij de onbereden korpsen ingelyfden der militielichtingen 1906 en 1907 op 1 Januari naar de landweer zullen overgaan, om, zoodra de sterkte van den geoefenden landstorm dat moge lijk maakt, naar huis te worden gezonden, dron gen vele leden er op aan, dat ook de by onbe reden korpsen ingelijfden der lichting 1908 niet langer als militie zouden worden aangemerkt, maar naar de landweer roudeo overgaan. Voorts drongen verscheidene leden er op aan, dat ook de oudste lichtingen van die troependee- len, op welke geen landweerplicht rust de bereden korpsen, torpedisten en zeemilitie - naar huis zouden worden gezonden. Eenige leden spraken hierbij hunne meening uit, dat deze miliciens ook door landstormklassen moesten worden vervangen. Laat de wet van 31 Juli jl. vervangiDg door den landstorm niet toe, dan bestaat er, na»r sommige leden meenden, aanleiding van de militielichting 1916 degenen die voor de bereden troepen zijn bestemd, zoo spoedig mogelijk in te lijven en te oefenen. Ge vraagd werd nog waarom niet alle manschappen der bereden korpsen te paard worden afgericht, maar verscheidene alleen voor dienst per rywiel zijn bestemd. Er werd bp aangedrongen de land stormklassen zoo spoedig mogelijk op te roepen en te oefenen, opdat in zooveel mogelijk tempo vervanging van thans onder de wapenen zijnde mannen door landstormmannen kunne plaats heb ben. Door verscheidene leden werd er op de reeds vroeger aangevoerde gronden op aangedrongen, dat, in plaats van een gulden en vijftig cent, eene tegemoetkoming gegeven zou worden van twee gulden. De aandacht van de regeering werd op geves tigd, dat de vastgestelde verlofregeling voor het Kerstfeest en de jaarwisseling in het algemeen met weinig instemm ng is begroet. Men wenschte er op aan te dringen alsnog aan de bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen. De vraag werd gedaan of niet ten behoeve der militairen, die met verlof gaan, desnoods nacht treinen zouden kunnen ryden. De heer Schroder in vrjjheid gesteld. Men seint ons uit Amsterdam d.d. 21 d ?zer: De hoofdredacteur van ae „Telegraaf", de heer Schroder te hedenavond op vrije roeten gestéld. Naar wij vernamen, hebben zijn beide ver dedigers, ntr, Kappeyne van de Coppclk) en rnr. L. van Gigph Jr., een request ingediend, waarin zijn invrijheidstelling gevraagd werd. Ge lijk blijkt, heeft de rechtbank op dat request gunstig beschikt. De Nederlandsche mail. Naar het „Hdbl." verneemt, is opnieuw de Nederlandsche mail van een schip van de Hul- land-Amerika-lijn gehaald: de „Noftrderdijk", een vraehtooot van de N. A. S. M, heeft de mail in handen der Engelsöhen moeten achterlaten. Geen demobilisatie. Het Kamerlid, Dr. Nolens, schrijft in de „N. Venl. Ct." een airtiikel, waarin bij tot de con clusie komt, dat lOjpp dit oogenblik de Kamer even min als de Regeering demobilisatie mogelijk acht." „Het is hard maar noodzakelijk", besluit Dr. Nolens1. i Tweede Kamer-verkiezing. Voor de verkiezing van een lid van de Twee de Kamer, vacature-van Nispen, voor hst dis trict Nijmegen, zijn heden officieel candidaat gfestedd de heeren mr. M. J. C. M. Kolkman, R.K., te 's-Gravenhage, en L. M. Hermans, S. D. A. P., te Arnhem. Bij Kon. besluit is het bedrag der Rijksbijdra gen, welke aan gemeentelijke en bijzondere nor maallessen en aan hoofden van scholen suffen warden verleend vqo|ii elk van de door hen in den loop van 1916 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat dezen in den loop van 1918, of later' d© akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder a, der wet tot rege ling van het lager onderwijs zullen hebben ver kregen, vastgesteld als volgt: lp; voor hen, die bij gemeentelijke of bijzon dere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste 2 jaren f350; b. 3 525 c. 4 700 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid: a. gedurende ten minste 2 jaren f200; b. 3 250 c. 4 300. Paspoorten voor Duitschland. Zonals dezer dagen werd medegedeeld, moe ten houders van Nederlandsche Consulaire pas poorten, die zich naar Duitschland wenschen te begeven, de handteeicening van den consiiiai- r©n ambtenaar aan het departement van bui- te n land sche zaken laten legnUseeren, daar andms de Duitstóhe consulaire ambtenaar weigert het paspoort van zijn visum te voorzien. Ten einde den Nederlanders, die voor de Kers-tdagen uit Duitschiand overkomen en daar heen over Zevenaar terugkeeren, een reis naai' Den Haag te besparen, word! vanwege het de partement van buitenlandsohe zaken een amb tenaar naar Zevenaar gezonden, die daar eeni- gten tijd zal verblijven om voor de legalisaties zorg te dragen. Uitvoer van Cement. Het St.bl. no. 517, bevat, een Kon. besluit van den 20sten Dec., houdende verbod van uitvoer; van cement. Uien. en preienzaad. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft het navolgende bepaald: Aan erkende exporteurs van uienzaad cn prei- zaad kan vergunning worden verleend löt uit voer van bepaalde partijen dezer ziden. Aanvragen om vergunning tot uitvoer var» ruen- zaad en preizaad dienen te worden gericht tot den minister van landbouw, nijverheid en han del Deze aanvragen, te stellen op gezegeld, paoier, moeten voorts een opgave be-ratten ran de soor ten' van uienzaad en pieizaad, alsmede de hoe veelheid van elke soort, waarvoor' vergunning' tot uitroer wondt verlangd. Het Kolenbureau. Zooaia bekend is, heeft de' mini-der van land bouw, nijverheid en handel in de Tweede Ka mer aangekondigd, dat eerlang een wijziging te wachten is van liet Koienbuireau. Naar het „IIMd." meldt, te deze wijziging uit sluitend het gleviolig' van de uitdrukkelijke ver klaringen van de thans- bij1 het Kolenbureau aan gesloten firma'sdat zij, na één April a.s'. niet meer bereid zullen zijn, verplichtingen aan te giaan, die niet voor alle producenten en impor teurs gdlden. Wil de regeering derhalve aan een regeling van de kolendistributie vasthouden, dan kan dit alleen door middel van een rc- geeringsbureau geschieden. Zoowel de minister als de Kolen&ommtesie hebben reeds als hun wensch ie Kennen gege ven, dat rekening houdende met genoem den eisch (gelijke plichten voor allen) zoo weinig mogelijk van de-lot dusver gevolgde werk wijze zal woraen afgeweken. Gemeentelijke Vischverkoop. Morgen (DoDderdag)middag zal aan de tentjes Oostmolenplein en Wilhelminaplein worden ver kocht kleine gul (kabeljouw) k 17 cent per pond. De verkoop zal te oogeveer 3 uur aanvangen. Hoogwater te Schiedam Donderdag23 Dec. 5.13, vm. 5.23 n.m. UIT ROTTERDAM. Hedenmorgen is een jonge man, zekere Danië Kestels, op den Schiedamschen Dijk, door de van Schiedam komende electriscbe tram aangereden. Hy werd per tram naar het politieposthuis aan den Schiedamschen weg vervoerd, waar hy kort daarop, vermoedelijk aan schédelbreuk is over leden. De groote sigarenfabriek van de firma B. van der Tak Co. aan de Zwaanshals 292 is gister nacht geheel door brand verwoest. Het nieuwe gedeelte van de fabriek ligt geheel tegen den grond terwyl de nog staande kale muren van het oude hoofdgebouw omver zyn gehaald daar ze gevaar voor de omgeving opleverden. Circa 4 uur werd de brand, die, naar men vermoed in de stookplaats van de centrale verwarming is ontstaan, ontdekt. Onmiddellijk werd de brigade gewaarschuwd, die spoedig ter De bewoners der omliggende huisjes, bang dat hun have en goed mede door de vuurzee zou worden verzwolgen, begonnen alles bijeen te pak ken en uit te dragen. De hitte was zoo groot, dat de gevels en dak lijsten van de omringende gebouwen vlam vatten de meeste van deze gebouwen waren door de brandweerlieden bezet om van hieruit het vuur te blusschen. Vooral dechristelijke school van den heer Sloff en diens woonhuis en de speksla gerij van den heer Roos daarnaast leden veel waterschade, terwyl door de enorme hitte onder scheidene ruiten sprongen. De geheele safe-inrichting die op de le ver dieping gelegen was, stortte met donderend ge weld naar beneden boeken verbrandden, terwyl de groote brandkast onder de puinhoopen be dolven werd. Ongeveer half 7 was men den brand zoo goed als meester. De verbrande voorraad aan tabak, sigaren en hout, die op de zolders was opgesta peld is enorm, groot; we hoorden zelfs, dat er aan tabak voor circa f60.00 in voorraad was en niet minder dan 3 millioen sigaren. Op de fabriek werken 120 man personeel, be halve het kantoorpersoneel, dat. uit 14 man bestaat. Gisteravond werd er nog' door een stoomspuit met twee op de waterleiding geplaatste slangen water gegeven op de smemeode puinhoop ->n. i)e brandkast, die uit de ruïne te voorschijn is ge haald, nleek volkomen tegen je nitts van het vuur bestand te zijn geweest. Met het omhalen van hetgeen van de muren is staan gebleven wordt, voortgegaan, omdat die muurbrokken een gevaar voor de omgeving op leveren. UIT DELFT. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor de vrye en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde de heer C. Eckenhausen van hier. 8. Voorstel van B. en W. om het bij raadsbe sluit van 17 Augustus jl. vastgestelde bedrag tot hetwelk obligatiën kunnen worden gekocht van de Provinciale Crediet- en Spaarbank, in verband met door deze te verstrekken hypothecaire cre- dieten, van f 100 000 te verhoogen tot f225 000. Ook hiertoe woidt volgens voorstel besloten, B. en W. vragen nog machtiging tot onder- handsche verhuring van het huis Rott. Dijk no 164 aan K. L. Vryenhoek en zijn opvolgers, voor onbepaalden tyd, voor ten minste f3.15 per week en onder beding dat de huur van wederzyds met een termijn van drie maanden kan worden opge zegd. De gevraagde machtiging wordt verleend, De Voorzitter geeft nu eenige inlichtingen betreffende de toepassing van den duurtetoeslag, naar aanleiding van een vraag van clen heer Ivorpel. De Voorzitter schorst de vergadering. De Raad gaat in comité ter goedkeuring van de notulen van het vorige comité generaal. De vergadering wordt na ongeveer drie kwar tje heropend. De heer Scheffers zegt geen voorstel te zullen doen om de zooeven goedgekeurde notulen te publiceeren omdat hij weet, dat het niet zon der gevaar is, om over te gaan tot open baarmaking van de notulen van een geheime ver gadering. Waar bovendien uit de besprekingen gebleken is, dat de rechterzijde zich bij de discus sies niet »ver beneden het fatsoenlijke gedragen -heeft", is spr. voldaan. De heer v. d. Hoek zegt, dat niet uit de notulen gebleken is, dat eenige heeren discussies gevoerd hebben, die beneden peil waren, omdat de notulen niet woordelijk weergeven wat er gesproken is De Voorzitter sluit de vergadering. De besloten vergadering heeft drie kwartier geduurd. Er is dus wel wat meer gebeurd dan alleen het goedkeuren van de bewuste notulen. De Raad oordeelde het blijkbaar wenschelijk niet meer ruchtbaarheid aar» het incident te geven. De strafzitting moge het betrokken lid geleerd heb ben wat verstandiger om te springen met mede- deelingen uit geheime vergaderingen en zich zeker te onthouden van dergeljjke niet te controleeren be schuldigingen aan het het adres van zijn medeleden. Dan heeft het kwaad ook weer zyn goede zijde gehad. Adres hoofdagenten van politie. Ingekomen was een adres der hoofdagenten van politie waarin verzocht werd hun jaarwedden aan eeD herziening te onderwei pen. De heer Post zegt Daar aadeiding van dit adres, dat hij hoopt, dat B. en W. meer zullen doen dan alleen advies uit breDgen over het geen in het adres wordt gevraagd. Spr. vraagt of B. en- W. niet willen komen met een plan tot reorganisatie der loonen vaD het politiepersoneel en verdere beambten. Er ligt een reorganisatie plan voor de politie klaar, spr. vraagt spoedige indieniDg daarvan. In het begin van de mobilisatie kon men zeg gen, dat de gemeeDtebeambten in een gunstiger positie verkeerden dan anderen omdat zij ten minste niet voor verlies van hun broodwinning hoef den te vreezen. Nu echter deze toestand zoo lang duurt, is er geen sprake meer van bevoorrechting Het zal wel geld kosten, maar het is noodig. De nood is hoog gestegen. De menschen hebben er nogmaals bij den Raad gevraagd, omdat de nood werkelijk hoog is. Het is een feit, dat salarissen van het politiepersoneel in plaatsen als Vlaardin- gen, Delft, Nijmegen en Enschedé, die vropger lager waren dan in Schiedam, thans veel hooger zijn. Spr. beveelt dit adres in welwillende over weging bij B. en W aan en hoopt, dat zij in de volgende vergadering zullen komen met het reor ganisatieplan. Do V oorrittor zegt, dat de heer Post hoofd zakelijk doelt op de reorganisatie van de trakte menten. Het reorganisatieplan voor de politie bestaat echter uit twee deelen le. uitbreiding van personeel, 2e. de verhoog ng van de jaarwedden. Er zou te overwegen zijn voorloopig het tweede deel der reorganisatie in behandeling te nemen. Het geheele plan, spr. heelt het reeds bij de behan deling van de begrooting gezegd, zal 16000 gld. kosten. Of B. en W. dit plan aan de orde zullen stellen kan spr. nu nog niet zeggen. Spr. zegt toe, de zaak in de eerstvolgende vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen en daarover den Raad van advies te zullen dienen. De vraag Post inzake den chef van het levensmiddelenbureau. B. en W. antwoorden op de vragen van den heer Post: lo. De heer de Bruin is door het College van B. en W. niet aangezocht voor de betrekking van Chef van het levensmiddelen bureau, maar heeft het zelf mogelijk gemaakt, door vrij willige ontslagname als raadslid, (in overleg met zijn groep) de werkzaamheden die hy te voren ais Commissielid had op zich geno men, op 16 Novb. te hervatten als bezoldigd ambtenaar. 2o. Het zoogenaamde accoord, waarvan sprake was, is niet aanvaard, zoodat er geenerlei verbintenis bestaat. De heer Post dankt den voorzitter voor de beantwoording van zijn vraag. En wij danken den heer Post dat hy deze vraag gesteld heeft en daardoor dit antwoord heeft uitgelokt, waardoor de fabeltjes, die omtrent deze benoeming van socialistische en vrijzinnige zjjde werden verspreid voor goed hebben afgedaaD. Agenda. De punten 1—5 worden zonder discussie aan genomen. 6. Voorstel van B. en W. tot inrichting van het huis aan de Nieuwstraat 26 voor bureaux, vergaderlokalen en conciërgewoning en daarvoor een crediet van f 11000 beschikbaar te stellen. Hiertoe wordt besloten en het crediet van f 11 000 verleend. De heer v. d. Hoek vraagt of het niet wen- schelyk is met de verbouwing een maand of zes te wachten. Spr. vraagt of er rekening mee ge houden is waar de bureaux, die er nu gevestigd zijn, moeten worden ondergebracht. Wethouder v. Westendorp, zegt dat de gemeente nog een woning heeft op het oude kerkhof, het huis van Teyi, waar de bureaux kun nen gevestigd worden. In dit gebouw zyn op het oogenblik nog 15 Belgen gehuisvest, waar men een andere verblijfplaats voor zou moeten zoeken. Door het ontruimen van de gebouwen aan de Schoolstraat komt een complex paoden vrij, waar voor gemakkelyk koopers te vinden zullen zyn. De verbouwing wordt bovendien nog beschouwd als winterwerk. Als men nu nog langer wacht dan zou het schilder en stukadoorswerk juist in den drukken tyd van die menschen vallen. Voor het kolen bureau zal een andere plaats gevonden o~ a fiuutou naoi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2