Dagblad voor Schiedam en Omstreken. WRAAK. De Oorlog. 0p den Balkan. 38ste Jaargang. Donderdag 23 December 1915. No. 11417 Gratis Ongevallenverzekering f Mi r*nnn b Het Lied der Klokken. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 42 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelUandelsadvertenuën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange JI s 11 Terlies van geheele 1111 een hand, mreeikoistii op Ae polis yenelAe Toorwaarden. I |UUU invaliditeit; I LUU voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, oTereetfoiitii op Ae polis vermelde voorwaarden. I 09 verlies van een duim; gevestigd te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bfj verlies vaa eiken ande ren vinger.- „Wachter, wat is er van den nacht". Isaias XXI—11. Er gaat 'n wonderbare aantrekkingskracht uit van Kerstnacht. En wanneer de jubelende klank'der klokken fe den stillen, geheimvollen nacht beieren hun Wonderzoet lied en de wereldverblijdende bood schap zingen, dat de Hemelen hebben gedauwd en de wolken hebben geregend den Rechtvaar dige, ziet, dan gaat er 'n siddering van geluk door allen die de hooge beteekenis verstaan van die blijde boodschap. Nooit hooren we de klokken zoo schoon, nooit is hun klank zóo kleurvol en rijk. Dien nacht Schijnen ze te jubelen met geheet andere stem- hien, wanneer ze hun volle, melodieuse tonen Uitgieten over de nog sluimerende stad. En nimmer worden we opgetoggener gewekt Uit den slaap. Die harmonieuse zang en dat onderlinge gewedijver in nuanceering en klank en dat juichende lied, dat ons blijde wakker Zingt en die vreugde en verrukking der klokken schijnt zich op eens aan ons meê te deelen en ons gansch te vervullen, 't Grijpt ons onweer staanbaar aan en we juichen mee met de klok ken den zegenpalm van Kerstnacht. Hoort 1 de klokken schateren van vreugd en speelsch verklanken ze hun blij lied. 't Is de jubelkreet der overwinning van de Aartsvaders, 't Is hun hymne, gewijd aan de «Sterre uit Jacob," die opgegaan is boven het Versomberd paradijs. In die tonen loven Abra ham, Isaac, Jacob en Joseph den wonderbaren Telg uit hun geslacht, in Wien gezegend wor den alle geslachten der aarde. 't Is de kreet der zege op de lippen der Pro feten, die eeuwenlang onder de dadelpalmen van hun land of in de tenten der vreemdelingschap hebben verzucht naar Hem, die komen moet en nu hun hartejubel in verrukking doen op galmen, 't Is het Hosanna, dat de klaagzangen der voorbije eeuwen overstemt. En hun he rauten-stemmen 'rusten niet en zoet en feeder en in hun lietsten klank roepen ze de heerlijkste troostwoorden toe na de angstig-lange jaren van droevenis en verlatenheid, waarin de volkeren Waren neergezeten. De klokken jubelen de Engelen na. 't Is het refrein van de wondere zangen boven Ephrata s Velden. De glorie Gods is over de menschen opgegaan en nu verkondigen ze het met hun vreugdestemmen aan allen, die zijn van goeden wn. De klokken van Kerstnacht, aantrekkelijk °ok voor hen, aan wie die nacht hopeloos voor bijgaat, aan wie de groote macht en de diepe kern van het leven nog niet door de Kribbe is geopenbaarddie weigeren hun knie te buigen voor het Levendmakend Gods Kind van Beth lehem, omdat ze blind zijn voor het groote en heilige mysterie van Kerstnacht. En tochWat gaat er ook voor velen onder hen 'n eigenaardige muziek uit van die klokken. En weet ge, waarin het verband ligt? In dien nacht hoort ieder bij dat klokgelui met zijn bovennatuurlijken zang zulke geheim zinnige stemmen in z'n ziel. En onwillekeurig gaat die ziel uit naar Bethlehem. En dan ziet ze daar de groenende velden met de blatende schaapjes. En ze gaat de stal binnen en onder het beluisteren der hemelsche gezangen, ziet ze daar Maria, de beste der moeders en St. Joseph. O, wat vrede en lieftalligheidDaar ligt op 'n handvol stroo de pas geboren kleine Jezus. En 't is dit. wat hen aantrekt, nu méér dan ooit. Hier vinden ze terug al wat er goeds en edels en bovennatuurlijks leeft in de ziel. Malgré lui, 1' iiifini le tourmenie, het eeuwige en on eindige boeit en kwelt hen. En dat eeuwige kan men wel 'n tijd bedekken, maar niet uit- dooven. En hier voelt de ziel alweer, al wil ze •tniet bekennen, neen, haars ondanks, dat ze behoefte heeft aan iets volmaakts, aan iets, eeuwigs en Goddelijks. En hier voelt ze n oogen- blik aan dien onweerstaanbaren drang voldaan. En 'n oogenblik trekt dat Kindje die zielen aan als de zon het licht. En 'n Oogenblik doet Jezus Z'n glansen spelen in die zielen, zooals de zon het doet ifi een druppel water.tot men weer heengaat en alle ontkieming van hooger en beter leven verstikt door onverschil ligheid en de dagelij ksche beslommering van het leven. Maar de klokken zwijgen nietl En telken jare herhalen ze de Blijde boodschap voor ieder, üie hun taal wil verstaandat het duister van zonde en dood, die angstwekkend-koud de wereld omnevelde, verdrongen werd door de stralen van het Licht, dat opging in Kerst nacht dat een ieder die van goeden wil is, burger werd van het Rijk Gods en erfgenaam van den Hemel. Vannacut weer dat lied der klokken. Mogen ze weer onze ziel beroeren tot jubel van dank baarheid, die we onwankelbaar trouw toonen gaan in ons leven. M J. J. Kammers, Kap. komen, onze machtige loyale bondgenootén heb- 'top van den Hartmannsweherkopf, die, volgens 133) iluiteiilaiidseh Meuws. Bulgarije en Grieken land. »L Echo de Bulgarie« publiceert een commu niqué over de inneming van Monastir, waarvan het slot luidt: De stad, die de kern is van de Bulgaarsche geschiedenis, is thans een vrije Bulgaarsche stad. Zoolang het Bulgaarsche leger de stad bezet hoadt) zal zij niet meer onder vreemde heerschappij beu ons deze stellige belofte gegeven. Malinof heeft een zelfde uitspraak gedaan. Wy hebben de Franschen en Engelschen tot aan de Grieksche grens verjaagd en zullen niet aarzelen ze verder te vervolgen, indien Griekenland zich direct of indirect bij hen voegt. Indien Griekenland volkomen neutraal blijft, dan zullen wij onze bondgenooten, Duitschers en Tui ken, over ons grondgebied laten trekken, die dan de Franschen en Engelschen in zee zullen drijven. Het zal alleen van Griekenland afhangen, of de Servische tragedie door een ander drama zal gevolgd worden, die door den aard van de tegenstanders, die wij te bestrijden zouden krijgen, in een comedie zou worden veranderd. Het Bul gaarsche leger zal loyaal afwachten wat Grieken land besluit. In elk gevat zullen wij de wapenen niet neerleggen, voordat er tot een algemeenen vrede besloten wordt. De gevechten in Montenegro. Uit Weenen wordt gemeld: Bij Ipek ziju Ö9 door de Serviërs begraven kanonnen buitgemaakt. Dit aantal zal nog wel aanzienlijk stijgen. De Russen landen te Varna. Aan de Daily Chronicled: wordt ut AtbeDe gemeld Volgens een bericht van betrouwbare zijde, zijn de Russen den 20en December te Varna geland. Het garnizoen heeft zware verliezen ge- dement geheel in puin. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen wordt officieel gemald: Hier en daar zijn artilleriegevechten en scher mutselingen voorgevallen. Van Russische zijde wordt gemeld: Militaire beoordeelaars zijn van meening!, dat de pogingen van den vijand om in Galicië tot het offensief over te gaan, .en doel hadden infer voeling met de Russen le krijgen en zijn pqsities te consolideeren. Het offensief omvatte een front van 80 werst en was vrij ordeloos en zonder voorbereiding door artillerie ondernomen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uil. Parijs wordt gemeld: Wat zou hij nu tegen haar zeggen, als hij haar onder zoo geheel andere verhoudingen weerzag Wat wist zij en wat dacht zy? In spanning wachtte hij het door hemzelf vastgestelde uur af. Toen het eindelijk sloeg op zijn pendule, ver- Pet hij zijn kamer en zijn huis. Fr waren alweer nieuwe dagbladen ver schenen. De verkoopers riepen Groote nederlaag van de oproerlingen in de 'Vendée! Die berichten, waren valsch, zooals gewoon- Hoche was nog altijd op de grenzen of op vijandelijk grondgebied. Andere dagbladverkoopers schreeuwden: - Een nieuw complot ontdekt! De Natie- ha.o Conventie in gevaar! Niemand om haar fe beschermen! Het goud van de cj-devants l'Ceft zijn werk voltooid 1 Het ven aad van Ehinwiuriez I Hubert luisterde er ternauwernood naar. Wat bekommerde hij zich om dit alles? Of de koers der assignaten nog dieper daalde, of deze regeeiring viel, het was hem onverschillig. Zijn belangen konden ook onder eem ande ren regeeringsvorm tot 'hun recht komen. Hij dacht in dit beslissende uur slechts aan één verovering, die van Rose. Dat was voor het oogenblik het eeoigiei, dat zijn aandacht verdiende. Toen hij voor het huis van Laurette bleef staan, weer zijn horloge, een meesterstuk van Bréquet, vijf minuten over zessen. Hij trad binnen. Zijn handlanger verwachtte hem. Waar is uw pensionaire? vroeg pij. Uit. Komt .zij spoedig JJerug? Denkelijk wel. Wat hebt gij legen haar gezegd? Dat een vriend van haar familie haar zal komen bezoeken. Hebt gij mijn naam niet genoemd? Daar heeft zij 'mij .giet. naar gevraagd. De vrouw liet dokter Nollan m het kan toor achter het magazijn, waar zij zich ge woonlijk ophield en hier zette hij zich m een donkeren hoek, zoodat 'hij het magazijn kon overzien, zonder dat men hem van daaruit gewaar werd. Een oogenblik later trad Rose de Trérna- zan het. magazijn binnen. ofiicieele Fransche berichten ;eeds sedert het einde van April in het bezit dei Franschen zon geweest zijn, en ean idem stuk loopgraaf bij de Hilsenfirst te veroveren. Een gedeelte der verloren stelling op den riarfcm innswe'lerkopf is hedenvoormiddag' heroverd Een aanval bij Metzeral mislukte voor onze ste'1.big! Aan het o.eiige gedeelte van het Root werd ten gevolge van het nevelige weer en ne sneeuwbuien wei nig activiteit aan den dag ge»egd. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: De Itaiiaansche artillerie blijft in actie tegen het zuidelijk deel van het Tiroolsehe front. Ook op de andere gedeelten van het front zijn hier en daar geschutgevedxten geleverd. F.en aanval van een ftaliiansohe compagnie bij Dol je is dooi ons vuur gestuit. Het Itaiiaansche hoofdkwartier meldt: 'Wij hebben den 90s ten on 91 aten dezer in het Judicaria-dal een met goed gevolg bekroon den geoombineerden aanval met geschut en vliegtuigen gedaan. In het XeiTa.gnolo-da] is een vijandelijke artil lerie-aanval afgeslagen; wij hebben daarbij ge vangenen gemaakt. Op het Asia,ge-plateau is een vijandelijk vlieg!* tuig. neergeschoten en de bemanning gevangen genomen. AAN DE DARDANELLES De mislukking n «i o wvnedifie op Gallipoli. Caraon zeide in het Lagerhuis over de expe ditie op Gallipoli. Ik acht het ten groot publiek schandaal, zei hij o. m., cat cv .due maanden zijn voorbijgegaan sedert de landing aan de SoeVla-baai, en dat wij, op een telegram of twee na, nooit een woord over die Krijgsverrichtingen hebben gehoord. Er is nooit een teleurstellen der expeditie geweest dan die van Gallipoli. Ik (vil niet terugtreden in haar geschiedenis. Groote verwachtingen zijn beschaamd Maar daarover thans geen kritiek De dag zal komen dat; we zullen hebben na re gaan Wie er ver antwoordelijk is voor alle misrekeningen. Waar ik thans echter tegen' protesteer is dit: In Augus tus waren de laatste krijgsverrichtingen op Gal lipoli, en van dien, dag! af hennen wij geen woord In de Vogezen 'heeft de {dateren uitgevoerde vernomen van wat er is voorgevallen. En nu aanval de Franstohe troepen in staa. gesteld, wordt daar aan de natie verkondigd, alsof 't hun stellingen op de Oostelijke belling van den een soort overwinning! Was, dat w8» met goed Hart.mannsweilerkopf aanmerkelijk uit te brei den Het aantal Ruitsehe krijgsgevangenen be draagt op dit oogenblik 1.800, waaronder 21 of ficieren, belmoren de tot 6 verschillende regimen ten Het Duits,che .hoofdkwartier deelt mede: De Fransichen vielen des namiddags onze stel lingen op den Hartmannsweilerkcpf en op den Hi-rzstein (ten Noorden van Wattweitsr) met aan zienlijke strijdkrachten aan, Het' gelakte bun, den Zij ging het kantoor voorbij, wenkte Lau rette" met. de hand een groet toe en zeiae in het voorbijgaan: Ik kom straks beneden om te ontbyten. Zij scheen diep treurig. Haar kleederen waren armoedig, hak ver sleten, maar ook nog daarin kwam de be koorlijkheid uit, waarmee de natuur haar had begaafd. Langzaam en geruischloos ging zij de .trap op. De uitdraagster wendde zich tot den dok ter met de vraag: Hebt ge haar gezien? Ja. Hoe vindt ge haar? Beeldschoon. Overhaast u niet, laat haar den tijd onj wat uit te rusten. Zij zoegde er bij: Slechts met zachtheid zult gij haar voor u kunnen winnen. Ik geloof nu wel, dat ik haar karakter heb Iggior kitumen. Inderdaad, de Revolutionaire Rechtbank hal boter ge daan, haar met haar ouders en haar vrien den 'ter dood te veroordelen, dan zou zij minder te lijden hebben gehad. Er zijn «ogen blikken, waarin ik diep mededongen met haar heb. Gij Wel ja, waarom niet? Ik ben (och een mensch, zoo goed als- een ander, of denkt gij dat ik een sleen heb in plaats van een hart? gevolg twee van de lioahen op Gallipoli heb ben ontruimd Is er dan niets gedaan in Augus tus, September en October, eo tot 20 Decem ber? Waarom liet men die meaichen in zco'n bel? De ontruiming van Anzac en Scevla is een glorierijke bladzij in de geschiedenis van dit land Maar de verrichtingen van Augustus tot nu, de aarzeling', de twijfel, de besluiteloos heid, ze vormen een vlek op onze oorlogvoe ring, die moeilijk zal zijn uit te wisschea. Nu, nu, maak u maar niet Ijoos. Van waar komt zij Weet ik het? Zij heeft zeker nog eens haar geluk willen beproeven. - Geluk? Dat wil zeggen, werk te vinden, tc-n ein de niet van honger om te komen. Er heerschte eenige minuten van stilzwijgen; toen zeide Laurette: - Ik geloof, dat gij nu wel kunt beproe ven, toegang tot haar te verkrijgen. Hij stond op. Waar w^ont zij Op 'de vierde verdieping, de eerste deur links, een kamer met twee Vamen aan de straat. Ik heb haar die maar gegeven, of schoon zij er piet naar betaalt, njfiar irqjii huis staat, toch voor driekwart ledig. O, de- evolitie heeft de zaken niet tot bloei ge bracht. Hij 1 achtte. Pas maar op, dat gij niet op1 uw beurt verdacht, wordt. Evenals Rose, ging hij langzaam en zonder geraas de trap op. Ondanks zijn vermetelheid voer hem een huivering door de leden, toen hij vbor haar deur bleef staan en met bevende hand klopte hij aan. De deur werd dadelijk .geopend. flfceott vrvoité). 160

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1