Telegram». Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. 410de Staatsloterij. Handelsberichten. er een scheeve verhouding blijft bestaan en de boekhouding waarvan de accountant administra teur is feitelijk niet worden gecontroleerd. De beer Kavelaars is van meening, dat de heer v. d. Vlies ten opzichte van de bedrijven feitelijk reeds accountantswerk doet. Als voorzitter van de fioancieele commissie wil spr. nog opmer ken dat deze commissie wel degelijk een goede controle uitoefent op de bedryven. Al wordt na tuurlijk niet post voor post nagezien, de commis sie controleert zoo goed mogelijk. Spr. moet dan ook de opmerking van den heer SchefFers terug wijzen dat er op de bedrijven geen controle is. De heer Scheffers heeft zelf meermalen de boeken van de Gasfabriek gecontroleerd, maar spr. is wel eens huiverig geweest om zijn naam eronder te zetten. De geboekte posten worden wel met de bescheiden vergeleken, maar in de weinige ureD, die aan de controle worden besteed kan men niet alles nagaan en spr. zou niet graag de verzekering geven, dat er na de controle geen abuizen meer in de boeken kunnen zijn. Spr. blijft het bezwaarlijk vinden, dat de heer v. d. Vlies zyn eigen werk controleert. Wethouder v. Westendorp sluit zich aan bij de woorden van den heer Kavelaars. Spr. is in tegenstelling met den heer fecheffers volmaakt gerust over de controle op de bedryven. De com missie controleert zoo goed mogelijk. Spr. acht het bezwaar van den heer Scheffers klein, tegen over het groote voordeel dat we nu krijgen een man, die alleszins voor zyn taak berekend is. De heer v. d. Vlies zou men gaarne als accountant hebben, maar hy kan daarbij ook niet gemist worden als boekhouder van het grondbedrijf. Dat is een zeer speciaal werk en het zal noodig zyn, dat iemand wordt opgeleid om het werk van den heer v. d. Vlies te zijner tijd te kunnen voort zetten. Spr. gelooft, dat de Raad wel vertrouwen zal kunnen stellen in een man als v. d. Vlies. Tegenover het kleine bezwaar staat weer, dat de gemeente voor een klein beetje een uitstekende kracht krijgt. De heer R i s vraagt wat de pensioengrondslag zal zyn voor den heer v. d. Vlies. De Voorzitter zegt, dat eerst het voorstel moet worden aangenomen, daarna zullen G. en W. de noodige stappen doen. De heer Ris wil eerst in principe doen vast stellen, dat de Raad besluit tot het benoemen van een accountant. De Voorzitter heeft bezwaar tegen een dergelijk voorstel omdat deze regeling gemaakt is speciaal met de bedoeling om den heer v. d. Vlies als zoodanig te benoemen. Voor een volgend geval zullen heel andere voorwaarden gesteld moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Gemeentel ij ke Hypotheekbank. 8. Voorstel van B. en W. om het bij raadsbe sluit van 17 Augustus jl. vastgestelde bedrag tot hetwelk obligatiën kunnen worden gekocht van de Provinciale Crediet- en Spaarbank, in verband roet door deze te verstrekken hypothecaire cre- dieten, van f 100.000 te verhoogen tot 1225 000. Hierbij komt tevens in behandeling een door den heer Dinkelaar ingediende motie luidende De Raad, de oprichting van een gemeentelijke hypotheekbank wenschelijk achtende, gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter vraagt of hij goed begrepen heeft, dat de bedoeling van deze motie is, om wanneer de Raad ze aanneemt het voorstel van B. en W. terzijde te leggen. De heer Dinkelaar antwoordt bevestigend. De heer v. d. Zee zegt, het wenschelijk te vinden, dat de gemeente hulp verleend aan de bouwers. Spr. vraagt of B. en W. bereid zijn stappen te doen om te komen tot de oprichting Van een gemeentelijke hypotheekbank, waardoor definitieve hulp zou kunnen worden verleend aan de bouwers. Spr. acht een hypotheekbank in het belang van de gemeente. De Voorzitter vraagt of de heer v. d. Zee dus het voorstel Dinkelaar steunt. De heer v. d. Z e e zegt, het voorstel van B. en W. te zullen steunen omdat het geld er nu moet zijn. Spr. dringt er echter bij B. en W. op aan, om stappen te doen om te komen tot op richting van een hypotheekbank. De heer Houtman zegt, dat van vrijzinnige zijde wordt aangedrongen op de oprichting van een gemeentelyke Hypotheekbank. Spr. wil daar tegenover zyn bezwaren motiveeren. Dat beteekent natuurlijk niet, dat spr. in de naaste toekomst beslist niet zal meegaan met een soortgelijk voor- Stel. Op het oogenblik acht spr. het zeer be zwaarlijk, dat de gemeente zich zal gaan telasten met het verstrekken van hypotheken. Een groot deel van het werk zou weer neerkomen op B. en W., die toch reeds de handen vol hebben. De regeling van hypotheken is een speciaal vak en men moet daarvoor een zeer geschikt persoon hebben. Het bedrag dat nu wordt aan gevraagd is ook te klein om daarvoor een eigen bank op te richten. Wanneer men bedenkt wat er reeds af moet voor salaris van directeur en personeel, dan begrypt spr. niet waarom men van vrijzinnige zijde op dit oogenblik bljjft aan dringen op het stichten van een gem. hypotheek bank. Volgens spr.'s meening is Schiedam niet groot genoeg om met voordeel een eigen hypo theekbank te exploiteeren. Spr. acht het ook niet de taak van het Dag. Bestuur om na te gaan wie credietwaardig is en wie niet. De heer Dinkelaar vraagt waarom hij als voorsteller van de motie niet het eerst het woord heeft gekregen om deze toe te lichten. De Voorzitter Ik heb u het woord gege ven maar u hebt er geen gebruik van gemaakt. De heer Dinkelaar verklaart tot het in dienen van de motie te zyn gekomen omdat aan het voorstel van B. en W. practische bezwaren kleven, ten le binden we ons veel te veel aan de Provinciale Crediet en Spaarbank, en ten 2e wor den de bouwers niet voldoende geholpen. Als de gemeente helpt moet zij het goed doen. Het geld, dat nu wordt gegeven is veel te duur. Spr. zegt, dat voor eenigen tyd reeds is gesproken over een gemeentelyke hypotheekbank en twee leden van het Dag. Bestuur hebben zich toen uitgesproken Voor een gem. hypotheekbank. Spr. had al eerder een voorstel in dien geest van het Dag. Bestuur verwacht. Als men den grond in erfpacht wil uit geven dan moet men ook van gemeentewege hy potheek verschaffen. Dit zyn twee zaken, die aan •lkander vastzitten. Het is ook de beste regeling. De gemeente houdt haar grond en verstrekt zelf de hypotheek. Alleen om de erfpachtsuitgifte te kunnen doorvoeren moet reeds in deze richting gewerkt worden. Dat er zooveel tijd voor noodig zal zijn om deze zaak voor te bereiden gelooft spr. niet. Den Haag is ons voorgegaan, daar is reeds een gem. Hypotheekbank opgericht. We hebben nu slechts de regeling van den Haag over te nemen, een directeur te benoemen en klaar is Kees. Principieel zal wel niemand tegen het voorstel ziju. In den Haag is het ook met alge- meene stemmen aangenomen. Het werk wat ten laste komt van B. en W. is toch van dezelfden aard als het werk dat zij nu doen. Als directeur zou men kunnen benoemen, den pas aangestelden gemeente-accountant, den heer v. d. Vlies. Spr. dringt er by den Raad sterk op aan zijn motie aan te nemen. Er is alles voor. De erf- pachtsregeling zal kunnen worden doorgevoerd en de gemeente financiën zullen er wel bij varen. De heer R i s hoopt, dat de motieDinkelaar niet zal worden aangenomen. Voor dat van de zaak een behoorlijke studie gemaakt is mag men' maar geen principieele besluiten nemen. Spr. wilde eerst onderzocht zien of voor Schiedam op gaat, wat voor den Haag goed is. Spr. stelt voor het voorstel van B. en W. aan te nemen, daar naast B. en W. verzoekeii zelf, of een Raads commissie in te stellen, om de zaak van een gem. hypotheekbank te bestudeeren. Binnen met al te langen tyd zal daarover dan rapport moeten wor den .uitgebracht. Wethouder Westendorp zal het voorstel Ris ondersteunen. Het is doelloos als ieder zijn meening nu gaat zeggen over een zaak, die men niet voldoende onderzocht heeft. Spr. is voor het voorstel van B. en W. omdat het geld noodig is. daar er gebouwd moet worden. Spr. acht het wenschelijk de zaak nauwkeurig te onderzoeken, dit kan of door B. en W. of door een commissie geschieden. De heer Lagerweij zegt, dat de toestanden in den Haag wel eemgszins anders zijn dan in Schiedam. Men moet er vooral voor waken, dat de gemeente niet te veel rissico op zich neemt. Het geven van credieten is een uiterst teere zaak en alsgeldleener optreden is een speciaal vak. Spr. waarschuwt er voor dat men de gemeente niet te veel rissico moet laten loopen, Het voorstel van B. en W. is slechts te danken aaD de abnormale omstandigheden, waardoor groote moeilijkheden ontstonden voor de bouwers, die geen hypotheek konden krijgen. Spr. zal voor het voorstel stemmen omdat het noodzakelijk is, dat er gebouwd wordt. (Wordt vervolgd). De Ned. Plantenboterfabriek. Een paar maanden geleden werd het bericht gelan ceerd, dat de Nederlandsche Plantenboterfabriek verkocht was aan Jurgen's Vereenigde Fabrieken vaor een prijs, uitkomende op 170 pet. van het maatschapphlijk kapitaal. Het bericht werd on middellijk door de directie der Plantenboterfabriek tegengesproken. ThaDS meldt de directie aan de »Dag. Beursct« dat de fabriek is verkocht aan een nieuw opge richte maatschappij, op welker statuten elk oogen blik de Koninklijke bewilliging kan verwacht worden, zoodat de fabriek door een zelfstandig lichaam verder zal gedreven worden. Haagsche quaestie. Aan de redactie van »De Nederlander® is de vraag gesteld, of de vrouw van iemand, die klerk is aan een departement en tevens reserve-officier, recht heeft op den tite' van mevrouw. f60 000 zoek. Aan boord van het stoomschip »Tubantia«, van den Kon. Holl. Lloyd, dat giste-, ren te Amsterdam is aangekomen, is tijdens de reis van Falmouth naar Buenos-Aires, een kift met een waarde van f60.000 aan Eogelsch goud zoek geraakt. Er waren 5 kisten met goud aan boord. Draadlao.ze t,el.eg'i ai,ie. De Haagsche politie heeft ingevolge art 100 sub 2 van het Wetboek van Strafrecht procesverbaal opgemaakt tegen een inwoner van de Bazariaan, die op ijii woning twee toestellen veer rLaadluoze te legrafie had. opgesteld. De toestellen werden verwijderd, en eenige teekeningen en geschrif ten werden in beslag genomen. Smokkelen. Men schrijft uit Sittard In de naburige gemeente K. gebeurde dezer dazen het volgende. Met de post arriveerden op het postkantoor een stapeltje houten doosjes met ingebrand etiquet. als inhoud chocolade vermeldende. De doosjes waren echter te dicht bij de kachel gekomen eo tot zijn schrik constateerde de postdirecteur plots dat de inhoud gesmolten was en wegliep. Het bureaupersoneel constateerde echter dra, dat de inhoud geen chocolade, maar 5 kg. margarine was, waarna de fiscus er beslag op legde. Een dappere kleine. Het 5 jarig klein dochtertje van den landbouwer C. B. te Schore stak spelenderwijs haar handje in den rosmolen, waarin veevoeder werd gesneden. Onmiddelijk trachtten de grootvader en een der knechts het handje dat vastgegrepen werd te bevrijden, doch draaiden in hun zenuwachtig heid den molen verkeerd. Heel kalm gaf de kleine aanwijzingen hoe de molen teruggedraaid moest worden. Zij schreide niet, evenmin toen even later bleek, dat haar handje in stukken was geknepen. .Kordaat. De Westlandsche stoomtram liep stampvol, zoodat velen met een staanplaatsje in net middenpad tevreden moesten zijn, want het liep tegen het uur, dat onze landsverdedi gers weer in hun resp. broeikassen present moesten zyn. Een paar jongelui, die volgens de anderen ,'em half om hadden", maakten het aldus verhaalt het „Vacl." - een jongedame, die ook moest staan, vrij lastig. Plotseling keert deze zich om en geeft den vrypostigen een draai om zijn ooren die klonk. Luid applaus; de ge kastijde schuifelt achteruit en de juffer had ver der geen last van hem. Bij haar terechtwijzing voegde de dame de woorden„Wij hebben thuis een caféik weet hoe het hoort." Drie kinderen vermoord. In Pufch- kan bij Reichtal in het district Ramslau is Zondag gedurende den kerktijd in de woning van den grondbezitter Sobotta, die op het oogen blik aan het front is, een driebubbelen roof moord gepleegd. Twee jongens van 15 en 18 jaar drongen, terwijl de vrouw naar de kerk was, de woning binnen, stalen eenig geld en vermoordden de drie kinderen der vrouw, die 3, 5 en 8 jaar oud waren De misdadigers zijn in hechtenis genomen. LONDEN, 23 Dec. De correspondent van de »Daily Chronicle" te Athene heeft een interview gehad met den eersten minister Skonloudis die hem verklaarde, dat indien Griekenland niet aaD de zijde der Entente strijd, dit is, omdat de regee ringen en diplomaten dar Entente hun verplich tingen tegenover andere landen niet zijn nageko men. Wanneer de geallieerden zonder omwegen Griekenland zouden hebben uitgeooodigd aan hun zyde te strijden, zou dit land niet geaarzeld heb ben. Griekenland heeft de Entente gewaarschuwd voor de gevaren verbonden aan een aanval op de Dardanellen, en op geringe kans op slagen. Het plan van den Griekschen generalen staf voor een mogelijken oorlog met Turky werd door de ge allieerden ter zijde gelegd. ATHENE, 23 December. Volgens Reuter wordt er groot belang gehecht aan de bijeenkomst van den Ministerraad, die hedenavond gehouden wordt en waarin belangrijke besluiten worden genomen. De centrale mogendheden trekken troepen samen in Geugheli en men verwacht, dat deze week tot het olfensief zal worden overgegaan. Nu de verkie zingen voorbij zijn, zou Skoeloedis, die oud is en den last der regeering erg voelt, gaarne aftredeD, doch hij wil liever een Kabinet steunen, dat uit leiders van alle partijen is samengesteld, dan zelf de regeering aanvaarden ATHENE, 23 December. Verscheidene schepen met Grieken, onder wie een groot aantal gewon den, zijn uit Klein-Azië gekomen en op Mitjiene ontscheept. Zij vluchtten voor de slachtingen, die op last van de Turksche autoriteiten aangericht worden. WEENEN, 23 December. Oostenrijksche vlie gers hebben bommen geworpen op Skoetari. PARIJS, 23 December. Ds militaire medewer ker van den Matin", de overste „Civrieux" schrijft: De Ojostenrijketó vervolgen hunne ope raties om Montenegro en hebben in h»t Oosten gevechten plaats bij Blejopolje terwijl in hel Zuid-Westen een offensief wordt beproefd te gen Skoetari. Intusschen hebben de Italianen trioepen geland te V aio na, misseh'en ook te Du- razzo en St Jean di Medua en zullen waar schijnlijk spoedig met de Bnlgvaon slaags raken, die in twee colonnes opiiK-ren in de richting van Tirana en Elbasan De .aat-te colonn-» schijnt de belangrijkste; deze heeft tot Fouks gebruik kunnen maken van een berijdbaren weg: die daarna echter een voetpad wordt, dikwijls over afgronden gaande. Groote strijdkrachten zullen lezwaarlift over de Albaneesdie hengen kunnen, irukken en in edfc geval slechts berggescbu» kunnen medevoe ren, terwijl de communicatie en de aanvoer van levensmiddelen moeilijk zijn zuIYn. Ver moedelijk zullen dan de Italianen wel in siaat zijn de Bulgaren terug te slaan wanneer deze afdalen in de laagvlakten' bij1 de Adtialisdie Zee. LONDEN, 23 December. De Balkancorrèspon- dent van de „Times" te Boekarest geeft de volgende bijzonderheden van het bomharde ment der Bulgaarsdie kust: De Russische vlooi, ongeveer 40 schepen sterk, verscheen Maandagmorgen .er hoogte van Kaap Kaliadi'a en voer in zuidelijke richting naar War- na. Kort daarop weTd een hevig bombardement gehoord bij Baltsjik, vergezeld van verscheide ne ontploffingende mist nelette echter "net uit zicht op de actie. Volgens een of ficieel bericht ging de Ru-si s' he vloot, waarbij zich een aantal transportsche pen bevond, Zondag1 voor anker ter hoog'e van Kaap Kaliondra. Maandagmorgen in de vreverite gingen twee torpedc*s in de ricbtiig' vim Waraa, die om acht uur in den morgen terugkeerden. Spoedig daarna passeerden vier groote oor logsschepen in volle raait Baltspk en kwamen ter hoogte van hel voor,gebergte van Euxiu- glrladzij sfchaarden zich in gevechtslinie en be scheten War'na met kanonnen van zwaar kaliber. De kasfbatterijen beantwoordden het vuur, het bombardement duurde tot 10 uur en hield tofen op, waarschijnlijk wegens den mist. liet eskader leerde tegen den middag naar KaJLUa terug. Tegelijk met het bombardement, van Waxna hebben twee Russische kanouneeiboolen de Bul- ga a istbe grens hij Ekrene beschoren. PORT SAïD, 23 December Het Japansehe stoomschip „Jasaka Maroe" vi gezonken Dank zij de koelbloedigheid die aan boord hcerschte, zijn allen gered CONSTANTINOPEL, 23 December Ir» don mid dag van 20 Dec. heeft een ontploffing plaats gehad in een munitiemagazijn hij Haskeni aan den Gouden Hoorn. 5 Militairen en tien bur gers werden gedood. Een aantal burgers in na burige huizen werden meestal licht gewvmd. Bij de brand die ontstond ging slechts een huis verloren. PARIJS, 23 December. Communiqué van gis teravond 11 uur, De Fransche artillerie behaalde opnjeuv suc cessen en deed o.a. hij de Maashoogten een Puitsch munitiedepot in de iuent. springen. De vijand heroverde een kiein deel der loopgraven, welke wij bij de Hartmansweilerkopf hadden ge nomen en die door Fransenen voorposten waren bezet. Totaal werden 1300 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Geboren: 20 Dec. Marinus Hendrikus. z. v. H. A. Pouwels en M. Th. Thijssen, Bnirmanstraat. - 21. Jannetje Lena, d. v. T. J. Holster en A. van Oeveien, Nieuwsticht midden. Willem Pieter, z. v. G. C. W. van Rjjswijk en G. Kor- naat, Proveniershuis. 22. Hendrikus, z, v. H. de Koster en C. Grims. Heerenstraat. Cornelia, d. v. C. A. van Schijndel en P. Verkade, Voorn- schestraat. Overleden: 22 Dec. Simon van Leeuwen, oud 69 j. en 8 mnd., Stationstraat. 3e Klasse. Trekking van 23 Dee. Pryzen van f 45 69 293 389 603 858 932 1082 1097 1311 1347 1596 1681 1860 1913 1935 2026 2064 2071 2206 2208 2803 3119 3136 3208 3580 3609 3771 3908 3913 4219 4367 4586 4735 4819 4986 5172 5399 5518 5567 5815 5852 5948 6153 6229 6490 6495 6555 6686 6954 7095 7419 7748 7923 8244 8389 8800 8857 8932 9550 10100 10t46 10243 10284 10305 10970 11435 11538 11815 12054 12591 12599 12684 12745 12751 13019 13028 13*80 13585 13640 13811 14693 14847 15264 15952 16135 16228 16347 16572 16830 17085 17470 17611 17805 18246 18469 18685 18995 19034 20002 20814 BEURS VAN SCHIEDAM 23 Dec. 1915. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie oit Je Kamer van Koophandel vootr de Bean. 20 Dec. 21 Dec. 22 Dec. 23 Dec. f22 '25% 125% f 25% per Hectoliter zonder fast en zonder belast! Namens de Commissie voor de noteering i a. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs i 22 Dec.1 23 Dec Moutwyn:f28% 'f 28% Jenever:f 32% f 321/» Amsterdamsche proef.: f34— 134— Spoeling:f 2.30 ,f 2.30 Stemming op hedenvast. Spiritus. 22 Dec. 23 Dec. Graanspiritus f 40a f 54— f 40a f 54 Melasse-spiritus: f38A ff38— k f 40 Ruwe spiritusf 19— i 22% f 19— k f 23 Stemming op heden vast. Granen. NEW-YORK M a s No. 2 Mixed loco. 22 Dec. nom 21 Dec. nom. CHICAGO Mais Dec. Mei. Juli. 22 Dec. 70'/, 74t/s 74% 21 Dec. 70% 74 74% DELFT, 23 Dec. Veemarkt. Vette koeien 1ste kw. f250— 415, 2de kw. f150 250; kalfkoeien 1ste kw. f210 400, 2de kw. 150—250, vaarkoeien 1ste kw. f180—325, 2de kw. f 100 180, vette kalveren lste kw. f80 130. 2de kw. f 60 - 80, vette schapen f lamschapen fvette lammeren f 2430 magere varkens f16 64; biggen f8-16, nuch tere kalveren f5 32, paarden f50375. Rundvleesch per kilo 1.05, 0 92, 80 c.. en vet kalfsvleesch 1.30, 1.20 en 1.10 ct. per kg Aanvoer 216 runderen, 9 paarden, 11 vette kalveren, 75 magere kalveren, 224 schapen of lammeren, 140 varkens, 234 biggen, 4 geiten of bokken. Botermarkt. Aanvoer 91 achtste en 25 zestiende, wegende te samen 2070 K G. Boter f 6571 per vat van 40 K.G. Lynkoeken f 17 17.50 per 104 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 3