Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f60 Kerstfeest. M.J.H.KESSELS De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering EERSTE BLAD. Op den Balkan. 38ste Jaargang. Vrijdag 24 December 1915. No. 11418 Offidtoele berichten. Buitenlandsck Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. mreakoutif on de polis vermelde voorwaarden. ojj verlies T«n bil J* fl f| f§ levenslange 11111 8 verlies van geheele /[III een hand, invaliditeitI 4UU voet of oog ;I||JU I I U U e6n duim 1 Be verzekering wordt gewaarborgd door de HoJlandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevastigd te 8chiedam. bfj verlies van een wijsvinger^ bti verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. AANGIFTE INSCHRIJVING MILITIE. De Burgemeester van Schiedam herinnert bij deze belanghebbenden inzonder heid de in 1897 geboren mannelijke personen, hun vader, moeder, voogd ot curator aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter inschrij ving voor de Militie in Januari 1916 Voor het doen van de aangifte ter inschrijving, die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari a.s., zal meer bepaald gelegenheid worden gege ven op V rydag 7 Januari 1916, en Zaterdag 8 Januari 1916, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 12, en van des namiddags 1 tot 4 uur in het gebouw de »St JORIS DOELE" aan het Doele- plein alhier. 0C Bij de aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrij stelling, die de ia te schrijven persoon vermoede lijk zal kunnen doen gelden. Schiedam, 24 December 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, PUBLICATIE. PROVINCIE OVERIJSSEL Wet van 21 April 18IO (Bulletin des lois no. 285) en Koninklfyk besluit van 18 Septem ber 1818 (Staatsblad no. 35). M IJ J\ 15 N. Aanvraag om concessie tot het ontginnen van zout in de gemeenten HAAKSBERGEN en LONNEKER. De Gedeputeerde Staten van de provincie Overijssel, Gelet op de bepalingen van bovenaangehaalde wet en Koninklijk besluit: Brengen ter kennis van belanghebbenden I. dat op den 5 December 1915 bij hen is ontvangen en onder nr. 8 in het ter provinciale griffie van Overijsel gehouden bijzonder register is ingeschreven het volgende verzoekschrift Geven eerbiedig te kennen 1. J. M. van der Schalk, industrieel, 2. H. J. Jansen, brander, distillateur en glasfabrikant, 3. J. P. H. Jansen industrieel, allen wonende te Schiedamten deze domicilie kiezende ten huize van den derden ondergetee- kende te Schiedam Dat zij, gebruik makend van het recht, be doeld in art. 13 der wet van 21 April 1810 (Bulletin des Lois nr. 285) concessie vragen tot het ontginnen van zout over een uitgestrekt heid van ongeveer 3300 H.A. onder de gemeente Buurse. als aangegeven in een bij deze in triplo overgelegd plan op schaal 1—2000 begrensd als volgt: De op de kaart aangegeven lijn. loopende van A, zijnde de grenspaal 834 langs de Rijksgrens naar B, zijnde grenssteen 32, Van B in rechte lijn naar C. zijnde de as van van den duiker der Bruninkbeek, onder den Weg van Broekhege naar Smalbroek. Van C den linkeroever der Brunink- of Nieuwe Beek volgend tot D, zijnde de as van de brug en den weg van Rutbeek naar Usselo. Van D naar E volgende de as van laatstge noemden weg. Van E, zijnde het snijpunt der assen van evengenoemden weg met den weg van Rutbe- kerveld naar de Buursser- of Schipbeek, naar F, zijnde de as van de brug in evengenoemden weg °ver deze beek. Van F in rechte lijn naar A, het uitgangs punt, terug dat de aanwezigheid van zout in het door hen aangevraagde mijnenveld overtuigend is bewe zen, zoowel door boring op het mijnenveld als ln de omgeving daarvan dat zjj vermeenen de noodige faculteit en mid delen, die de wet van 21 April 1810 vordert, te bezitten. Bedenen waarom zii Uw College eerbiedig Verzoeken deze aanvraag overeenkomstig meer genoemde wet te willen doen inschrijven en af- kondigen, waartoe zij de noodige gelden be schikbaar stellen. Schiedam, 3 December 1915. J. M VAN DER SCHALK. JANSEN. J P H. JANSEN. II. dat' het grondplan van het betrokken ter rein, hetwelk gelegen is in de gemeente Haaks bergen en Lonneker, opgemaakt op de schaal van 1 op 10000, ter provinciale griffie van Over ijssel is neergelegd. Belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen hunne bezwaren, zoo die er zijn tegen het ver- leenen der gevraagde concessie, of hunne aan vragen in concurrentie schriftelijk aan hun College in te leveren vóór den laatsten dag van de vierde maand na dagteekening, waarop deze bekendmaking voor het eerst zal zijn afgekondigd. Zwolle, den 14 December 1915. De Gedeputeerde Staten van Overijssel, RECHTEREN Voorzitter. HENRI VAN GROENENDAAL, Griffier. Weer heeft ons de adventtijd veel in het ge heugen geroepen. Weer hebben wij ons éen gevoeld met geheel de zondige menschheid en wij hebben met de aartsvaders en profeten gesmeekt: „Dauwt, hemelen, van boven, en dat de wolken regenen den Rechtvaardige". Alles wijst ons op den naderenden Verlosser. Joannes, de boetgezant, met zijn ernstig woord van boete: „Bereidt den weg des Heeren - Maria, de onbevlekt Ontvangene, die als het morgenrood ons de blyde boodschap brengt van den klaren, hellen dag, van het volle Zonnelicht - Christus, die straks zich zal toonen als het „Licht der wereld". Zoo werpt de godsdienst, het geloof van Chris tus, Gods Zoon, Zfjn licht in den duisteren wintertijd zoo wordt de nacht de blijde Kerstnacht volle dag, zoo opent zich de hemel om deze zondige wereld in bovenaardschen glans te zetten, zoo dalen engelen af en aan, zuivere geesten, die immer staan voor Gods troon en zij zingen een lied boven Bethlehems velden, zooals geen menschenkind zingen kan - een lied vol hoog heilige poësie. En zij zingen dat lied boven een arm kind en Zijne arme moeder „Gloria in excelsis Deo et in terra pax ho- minibus bonae voluntatis". Gods Zoon mensch geworden een arm wicht. „En gij zult Hem vinden in windselen gewikkeld." Dat is het middel Gods om de wereld vrede te brengen. De wereld strijdt tegen God en God zal vrede brengen. Wat een goedheid wat een liefde wat een vernedering schijnbaar wat een les voor de wereld van heden I De booze weield, in zich verdeeld, aangevoerd door den gevallen Lucifer, is in oorlog met God. lederen dag zoekt zü haar rijk uit te breiden en verteerd wordt zij door haat en nijd. Hoe tracht die wereld God, zoo mogelijk, te vernietigen door haar verderfelijke leer door haar verderfelijke kunst en wetenschap. Zij wil God, haren Schepper, niet dienen, zij stoort zich niet aan Zijn wil, aan Zijn wetten. Haar terrein is het aardsche. het passioneele. het geldelijke die kleine, dwaze, zwakke wereld verklaart God, den oneindige, den alwijze. den almachtige den oorlog. En ondanks dien dwazen overmoed die niets anders over zich afroept dan Gods eeuwige wrake, zendt God zijn engelen„pax hominibus bonae voluntatis." Hij spreekt van vrede wil vrede. Daarom zal Hij beginnen met in Zijn goddelijken Per soon de menschelijke natuur te vereenigen met Zijn goddelijke natuur. Dat is reeds een daad voor den hoogsten vrede. Daardoor laat Hij niet de menschelijke natuur over aan haar ellende, maar komt haar ter hulpe en verheft haar. Hij wil vrede en Christus zal mensch beginnen te worden van den beginne af. Hfj zal-het leven beginnen aan te nemen in de langvoor spelde maagd. Hij wil vrede en daarom zal Hij geboren worden in alle geringheid, in een arme stal. - Pax hominibus. En de herders snellen naar Bethlehem, de eenvoudigen, daar vinden zij den vrede, dien de wereld niet geven kan daar begrijpen zij een weinig van de liefde Gods jegens ons menschen. Daar komen de wijzen NEDERLANDSCHE FABRIEK Tïl DIIDR vanmuziek-instrumentcn I iUÜUrlw Dit is de eenige zaak gedreven door dessels zelf den oprichter der in Neder/and zoo be* kende FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN 522 7 ui.t het Oosten zij hebben Zijn ster in het Oosten gezien en hebben haar gevolgd. Zij vonden deö vrede niet aan het hof van Herodes daar was jalousie nijd onrust. Herodes, de koning beefde, als hij dacht, dat er een vorst zou opstaan, machtiger dan hij, En de wijzen verlieten het koninklijk paleis en weer zagen zij de ster en volgden die - tot zij staan bleef boven de plaats „waar het Kind was". Zij zochten en zochten daar naderen zij den stal wat armoede I daar zagen zjj een moeder met haar kind I daar vielen zij aanbiddend neder en offerden z(j hunne-koningsgaven goud, wierook en myrrhe Dat was de wrake Gods over de zondige wereld. - Pax hominibus bonae voluntatis. Hun hart was rustig, omdat het rust vond bij God. Ja, goddelijk Kind van Bethlehem, wel moch ten de profeten begroeten als „vredevorst". Dat is Uw koningschap en heerschappij den vrede te brengen. Vrede hebt Gij gebracht door Uw woord door Uw wonderen door Uw voorbeeld. Vrede hebt Gij gebracht door Uw lijden.Dat was Christus' afscheid van de wereld: „Mijnen vrede geef Ik u, Mijnen vrede laat Ik u". Vrede straalde van Zijn kruis als Hij bad voor Zijn vijanden als Hij den moordenaar het Paradijs opende. En als Hij verscheen in de glorie Zijner al macht Zijner verrijzenis dan was Zijn woord weer vrede „Vrede zij u" en wel bij herhaling. Zoo zien wij in waarheid op tot Christus als den Vorst des vredes. Wat een contrast met de wereld, waarin wij leven. Men roept wel vrede, maar daar is geen vrede. De wereld denkt vrede te vinden in de macht van den sterkste die macht zal juist worden een wapen voor den strijd. De aardsche macht wil zich uitbreiden als de hebzucht. - Aardsche macht en groot heid kan ons nooit bevredigen hoe mach tiger wij zijn, des te meer vreezen wij onze macht te verliezen en te rien verminderen. Dat is nu eenmaal het typische verschijnse len van alle goederen en de genoegens der wereld. De drievoudige begeerlijkheid gaat steeds rond, en bewust of onbewust laat de mensch - de wereld zich min of meer door haar regeeren wij hebben hier niemand te veroordeelen wie de schuld draagt-kunnen wij niet uitmaken maar de wereld moge wel in zich zei ven treden en zien hoe Christus zich wreekt op de zonde der wereld door onbegrijpelijke liefde en zelf vernedering. Christus' Gods Zoon ligt daar als hulpbehoevend kind in Bethlehems armen stal als een bewijs van Zijn goddelijke barmhartig heid en vergevingsgezindheid. Bij al den strijd dar wereld tegen God heeft Christus Zijn almacht getoond door Zijn liefdevolle barmhar tigheid. En zou de wereld nu denken dat zij zich redden zal en den vrede zich kon verze keren door wrake en het dooden van duizenden en het verwoesten van vruchtbare bodems? Men wil wel vrede, maar ieder op zijne wijze men wil zich niet vernederen, men wil geen schuld erkennen. Zoo komt men niet tot vrede kanonnen, onderzeeërs en alle nieuwerwetsche vernietigingswerktuigen - we- derzijdsche uitplundering en uithongering kun nen en zullen ons den vrede niet brengen. Wereld, die daar nederligt, geslagen door de gruwelen van den oorlog, vertrapt en vernedert volkeren, die elkander haat met een onge kende passie, die geen vrede zoekt dan in alge- heele uitputting en vernietiging, op zulk een wijze is slechts strijd hier en dood. Zoo kan men nooit den waren vrede winnen. De ware vrede zetelt niet in geweld niet in den grooteren rijkdom van oorlogsgeschut niet in het grootst aantal soldaten - niet in de grootst mogelijke buit - de ware vrede ligt niet in een vrees aanjagen de ware vrede moet zerelen in het hart. in de ziel der volke ren de ware vrede stamt van den hemel.— De mensch heeft door zyn zonde de vrede ver bannen van de aarde. Ziet omhoog. Uw Redding komt van boven. Uw Redder is daar. Gods Zoon heeft den vrede ons weergebracht van den hemel, toen Hij mensch werd. daarom zongen de eDgelen„Pax homi nibus bonae voluntatis." Gods liefde schonk ons den vrede Gods liefde schonk ons het groote gebod der naasten liefde alleen in de liefde Gods ligt de vrede de innerlijke, de duurzame vrede daar wordt weer levend de eerbied voor Gods gezag en Zijn wet - daar leeren wij onzen even mensch eerbiedigen en beminnen om God - omdat allen Zyn evenbeeld zijn en omdat voor hen allen Christus is mensch geworden. Christus in Betlehems stal is de levende open baring van die liefde Gods van dien vrede Gods. Daarom hebben Hem de profeten aangekon digd als den Vredevorst daarom juichten engelen om Zijn kribbe„pax hominibus bonae voluntatis." Hoort, over de slagvelden, hoog boven het kanongedonder, boven het weege klaag van duizenden, die lijden en sterven, gaat het engelenliedGlorie aan God in den Hooge. en vrede op aarde den menschen van goeden wil. De haat der volkeren moge hoog opvlammen en de lucht roodkleuren Gods liefde is on eindig hooger. Dat is ons een troost in deze dagen van alge- heele verwarring - van eindeloozen strijd. Het vredespaleis in Den Haag hoe goed ook bedoeld, staat er als een publieke bespotting van menschelijke idea'en de vredesconferenties hebben den oorlog niet kunnen beletten, nog niet eens kunnen beperken. De conclusies dier conferenties zijn niet begrepen, of worden verkeerd uitgelegd geheel het werk daar, is weer gebleken menschenwerk te zijn wy kunnen er van zeggen Zij hebben een spin- neweb gewevenWat is zwakker en genialer dan een spinneweb met wat een moeite arbeidt de spin daaraanin haastigen gang, als gold het een ernstige levenskwestie, loopt zij heen en weer en voltooit haar werk; maar zonder moeite, in een oogenblik is het verwoest. De wind rukt het uiteen, en de zwakke draden fladderen, in stukken, als een spel van den wind, overal heen. Dat geldt voor alle menschenwerk. Daar is in waarheid een eenig vredespaleis, dat de stormen van den tijd zal trotseeren, waarboven staat „Christus, gisteren, heden, en in de toekomende eeuwen" en dat is de arme 3tal van Betlehem - daar troont de vredevorst Gods Zoon, en Hij roept de wereld toe: „komt allen tot mij, en ik zal rust geven aan uwe zielen". Gelukkig de eenvoudigen, de onderdanen, die snellen naar de arme kribbe, om vrede te zoeken voor hunne zielen met God Zalig de ko ningen, die niet eer rusten voor zij hier zijn aangeland die het hof van den jaloerschen, zondigen Herodes, d.w.z. de verderfelijke godde- looze politiek, ziet volgen, maar boven alles zoe ken den vrede van hun eigen ziel met God. Hier, in het licht van het goddelijk kind, leeren wij elkander vergiffenis schenken, leeren wij elkander verdragen hier zwijgt alle jalou- zie en haat hier zwijgt alle krijgsrumoer hier is de hemel op aarde de innerlijke on verstoorbare vrede: „pax hominibus bonae vo luntatis." ff. B. G. Verhev, OP. 25 December 1915. Te strijd in Montenegro liet Duitsche hoofdkwartier dee!t mede, dat er geen bijzondere gebeurtenissen hebben plaats gehad Uit .Weenen wordt gemeld: HET JUIST ADRES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1