*ads- eo Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieu ws. Kerknieuws. van twéé vereenigingenden A. N. W. B. Toeris tenbond voor Nederland en de christelijke naai- vereeniging ^Liefdadigheid" te Hattem, terwijl een fabrikant zijn fabriekslokalen ter beschikking stelde. De opgaven zyn geregistreerd en aan de regee ring aangeboden. De sOproep-commissie" blijft diligent. De inhechtenisneming van den heer Schroder. 'Op de schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, den h<?er Dri on, betreffende de preventieve hechtenis van den heer Schroder, te Amsterdam, ingezonden 22 dezer: 1. Heeft het Openbaar- Ministerie de toepas sing der preventieve hechtenis .op den lieer Schrüder tej Amsterdam gerequireerd. op speciale last et met voorkennis van den minister van justitie? 2, Zoo ja, welke bijzondere gronden heeft de minister dan aanwezig geoordeeld, hetzij van vrees v»r herhaling door den verdachte, hetzij van vrees .voor ontvluchting-, welke aanleiding moeten gieven tot het verzoek om tospassing der preventieve hechtenis aan de rechtbank. luidt het antwoord van den neer Ort, minister van justitie, ingezonden 27 dezer: L In het dagblad „De Telegraaf' verscheen op 27 November jl., nadat in de maanden Oc- tooer en November verscheidene artikeien over dit onderwerp daaraan waren voorafgegaan, een artikel, waarin blijkbaar door de redactie werd verklaard, dat zij niet zoude „ophouden een regeering en een medeplichtige pers te be strijden, die .onder het mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoordelijke uit- v oei politiek Duitschland voorziet ran de meest noodige levensbehoeften, het daa-.-om in staat stelt den strijd vol te houden en verraad pleegt aan eigen vaderland 'Van oordeel, dat bedoelde handelingen, gericht tegen de door Nederland gevolgde internationale gedragslijn, het feit opleverden, omsctureven in artikel 100. lo., van het Wetboek van Strafrecht en dus een misdrijf vormden, met een maxi mum straf van zes jaren bedreigd, en in moge hjke gevolgen van een zoo gemeen-gevaarlyk karakter in deze tijden ais baast geen ander, rekende de tondergeteokende het zich tot plicht den betrokken procureur-generaal op te dragen de vervolging van den vennoedelijken dader aanstonds te bevorderen. Bij die opdracht werd, ook in verhand met het zeer ernstig; karakter van het misdrijf, den procureur-generaal ver zocht, nadat uit het verhoor zou zijn gebleken, wie de verantwoordelijke dader was, met den officier van justitie te overleggen, of door toe passing van voorloopige hechtenis herhaling van het misdrijf (waartoe het voornemen ia bedoeld artikel scheen te warden aangeboa liga, niet moest worden voorkomen. Na dit overleg van procureur-generaal en of/i der van justitie heeft het parket er toe beslo ten om, anders dan in gevallen, waar het uitin gen tegen een der oorlogvoerendea betrof, in het openbaar belang aan de rechtbank bevel tot gevangenneming te verzoeken, en de recht bank heeft, tevens den rechtsingang verleenende, in dien zin een beslissing genomen. II Uit de beantwoording' der eerde vraag vloeit voort, op grond van welke gewichtige re denen van maatschappelijke veiligheid de onder- geteekende oordeelde, dat termen konden be staan voor eene vordering tot gevangenneming. fn hoeverre ook vrees voor vlucht kon be staan, kon slechts door het parket ter plaatse 'm verband met den persoon en de omstandig; heden van den verdachte worden, beoordeeld. Door den ondergetaeker.de is dit punt derhalve bij het parket niet ter sprake gebracht. ring mocht uitblijven, aan de Directie der Staats spoor bij het afdoen van bekeuringszaken hoogere boeten zullen worden opgelegd, dan tot dusver geschiedde. In het bijzonder onder de tegenwoor dige omstandigheden met het oog op het uitvoer verbod van sommige goederen en daar reeds is vastgesteld, dat een schending van rijkslooden met frauduleuze bijlading van ten uitvoer verbo den goederen gepaard ging, alsmede met het oog op het streDge toezicht bij den handel in hoog- belaste accijnsgoederen (gedistilleeerd, suiker), eischt de Regeering meer oplettendheid en mede werking van het personeel der Staatsspoor, dan nu veelal het geval is, opdat de rijksverzegeling ongeschonden aan de douanen wordt overgegeven en ook de oorzaak van voorkomende onopzettelijke verbreking van zegels z. m. wordt vastgesteld. Als algemeene regel behoort te gelden, dat bij het ontdekken van een geschonden verzegeling de naasibyzijnde douane-ambtenaren zoo spoedig mo gelijk worden gewaarschuwd, en dat in die ge vallen, waarin schending is geschied, voordat de wagen ter losplaats of aan het laatste kantoor is aangekomen, deze wagen zoo noodig moet worden uitgerangeerd, opdat alvorens verder vervoer plaats vindt, een nieuwe douane-verzegeling kan worden aangelegd. Dat daarbij de verzending vertraging zal ondergaan, doet in het algemeen niet ter zake. Opgemerkt zij, dat, wanneer onderweg wordt vastgesteld dat rijkslooden ontbreken, de wagen meestal het best naar de volgende rijkslosplaats kan worden mede doorgezonden, dat by verzege ling van ladingen onder dekkleeden, deze zorg vuldig met goede kooiden zijn te rijgen en dat de sluitingen van gesloten wagens met ijzerdraad zijn vast te binden. Het stations- en treinpersoneel wordt met den meesten nadruk opgedragen aan de ryksverze eeliDg der wagens en aan de daarop betrekking hebbende voorschriften byzondere aandacht te wijden. Overtredingen zullen ingevolge den wensch van den heer directeur-generaal der Staatsspoor streng worden gestraft. De Hoofdcommissaris van Poltie te 's Gravenhage verzoekt hun, die zijn ingegaan op de advertenties geplaatst door het aHaagsche Prijskampkantoor" en door het »Versandhaus Mercurius" alle schrifturen, op die zaken betrek king hebbend, aan hem te willen opzenden, onder vermelding van den datum, wanneer men met die kantoren in relatie is getreden. Het zal op prijs worden gesteld om reeds lang geleden onder handelingen ter kennis te brengen. Bovenstaand geldt alleen voor die gevallen waarin men gelden aan die kantoren inzond en' men daarna niets ontving. Zoowel het »Prijs kampkantoor', als het »Versandhaus" worden door één persoon gedreven. Het adres van die kanto ren is Rijswijkscheweg 333, voorheen Smitsstraat 127. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 29 Dec. 8,56, vm. 9.14 n.m. DIT VLAARDINGEN. Voor het Mercuriusdiploma boekhouden der Federatie van Handels- en Kaotoorbediendenver- vereenigingen in Nederland slaagden de heeren J. Maat Bzn., A. D. Riedijk, W. Schoonenberg, C. H. \erboomvoor f ransche handelscorresponden te de beer J. Weiland; voor Duitsche handels correspondentie de heeren J. Boom er t en F. Don- voor Engelscbe handelscorrespondentie de heeren A. M. Den Boer, W Den Draak, L. 't Hart, P A. v. d. Kooy en M. A. v. d. Slikke, allen 'van hier. WEERBERICHT. t elegrafisch bericht naar waarnemingen verric» t in den morgen van 28 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766 3 te IJaparanda. Laagste barometerstand 746.7 te Kopenhagen. Verwachting tot den volgeoden dagkrach tige tot matigen later wellicht weer toenemeoden zuidwestelijken tot zuidelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschynljjk regenbuien, zelfde tempe ratuur. DIT DELFT. Voor de acte Wiskunde L. 0. is geslaagd de heer A. S. Catsman van hier. Voor het Mercuriusdiploma boekhouden der federatie van Handels- en Kaotoorbediendenver- eenigingen in Nederland slaagden de heeren J. M. Spendel, G. Koolschijn en de dames P. Poppink en A. M. W. v. Zuylen, voor Duitsche handels correspondentie de heer H. v. Veen; voor Engel scbe handelscorrespondentie de heer C. G. La Brijn Jr. en mej, M. Koomen allen van hier. Volkgbadhuis. In de week van 19-25 Dec. 1915 werden ge nomen 407 baden. Ie klas kuipbaden 30, regenbaden 322e klas kuipbaden 70, regenbaden 264, 5 ets. kinder baden 11. Kerstyrede-dag voor „Dekkerswald". De verkoop van de vredespeld tea bate van bet Longlijders-Sanatorium nDekkerswald" heeft hier ter stede f 555.opgebracht. Beschikbaarstelling ran melk. Ingediend is een sappletoire Land bouw begroo ting 1915, beoogende 1166000 uit te trekken als aandeel van het Rijk in de kosten van gemeente besturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstelling van melk voor kinderen en zieken tegen vermin derde prijzen. Tevens wordt ingediend een suppletoire Land bouwbegroting 1916, om voor dat jaar een be drag van f 1000.000 voor dit doel uit te trekken. Aangezien het volmaakt onbekend is, door welke Gemeenteraden eventueel de wensch zal worden kenbaar gemaakt, dat het Rijk 2/3 bijbe- tale van het verschil in prjjs van de melk in den winter 1914H5 en in dien van 1915P16, terwijl de overige »'j voor rekening der Gemeente komt, ontbreken de noodige gegevens tot het maken van een berekening van het vermoedelijk beloop der uit den beoogden maatregel voortvloeiende kosten ea berust de voor het artikel uitgetrokken som van f 166.000 voor 1915 slechts op gissing. Voor dit jaar is slechts gerekend op uitgaven over de maand December. De bedoeling is het crediet voor 1916 te doen strekken tot betaling van het totaal der vermoe delijke kosten over het eerste halfjaar. Schending Rijks verzekering van wagens. De Directeur- Generaal der Staatsspoor deelt aan het personeel mede, dat door de Regeering ernstig geklaagd wordt over het veelvuldig voorkomen van schending der rykslooden van wagens, dat wegens het groote belang verbonden aan het ongeschonden blijven der verzegeling, hierin ver betering moet komen, en dat indien die verbete- Aanbestedingen. Gistermiddag werd door B. en W. ten Raad- huize aanbesteed het schilderen en overbrengen van schoolbanken en diverse meubelen ten dienste van de nieuwe gemeenteschool aan het Oude Kerkhof. Er kwamen in 10 biljettenD. de Kloe, Schie dam, f890; J. Polderman, idem, f916; J. Groe- nendaal, Breda, f940; B. Maltha f948, G. van Meurs f960, Th. R. Naring f1046, B, G. Hoogen- dam f 1049, J. P. van Rest f 1050, H. v. d. Burgh f1087, J. v. d. Hammen f1169, allen alhier. De gunning werd nog aangehouden. De levering van schrijf- bureau- en schoolbe- hoefteD, leer- en leesboeken enz. ten dienste van de gemeente is bij openbare inschrijving dit maal voor 1 jaar weer opgedragen aan G. Odé's boekhandel alhier. De directeur van hetpostkantoor verzoekt de Nieuwjaarskaartjes niet in de brieven bus te werpen maar in de daarvoor bestemde bak in de wachtkamer van het postkantoor. Aan de »N. R. Ct." wordt gemeld, dat de bouwvallige kerk van de Ned. Israël. Gemeente verkocht is voor f3200. Voor het Mercuriusdiploma boek houden der Federatie van Handels- en Kantoor- bediendenvereenigingen in Nederland slaagden de heeren J. N. Mos en C. De Vries; voor Fransche handelscorrespondentie de heer A. C. Putters allen alhier. Gistermiddag is uit de gang van het kamoor van den heer Loopuyt aan de Lange Nieuwstraat een heerenrywiel ontvreemd. D e 60-j arige mouter J. Verveen, is gisteravond in de moutery van de N. V. Hollandia aan de Westerkade van de trap gevallen, waardoo<- h|j zijn linkervoet kneusde. Na door een dokter voorloopig te verbonden, is hij naar zijn woning aan de Gasstraat overgebracht. Gistermiddag ontstond een begin van brand in de woning van M. Sitton, Heeren straat, doordat de vlam uit de kachel sloeg en het behsDg vlam vatte. Buren bluschten den brand met eenige emmers water. Inbrekers. De heer Eduard Hahn, agent in buitenlandscbe huizen, Rokin 68 te Amsterdam was Vrijdagavond om 7 uur van zjjn kantoor weggegaan en had al- gewoonlijk de deur gesloten ïich verder veilig wanend onder bescherming van' den particulieren nachtveili(?heidsdienst. Hoe groot was zyn verwondering, toen hy om half negen op zijn bureau kwam en daar de deur opend vond staan en b|j het binnentreden door een jongen man begroet werd met de woorden »Wat mot j|j hier". De heer Hahn, gelukkig voor geen kleintje vervaard vroeg op zyn beurt, wat de jongen daar uitvoerde ea zag toen tevens, dat er zich nog twee jonge mannen op zyn bureau be vonden, natuurlyk niet met goede bedoelingen. Hy overzag dadelijk de situatie, dreigde zyn Browning te zullen trekken en te schieten bij eventueel verzet, sloot de deur en telefoneerde naar de politie. Tijdens het telefoongesprek zagen twee der insluipers de kans door een achterdeur te ontkomen, de derde kon niet zoo gauw weg komen en werd door den heer Hahn vastgegrepen en aan de omiddellyk verschenen politie overge leverd. De jonge man bekende te zijn gekomen om te stelen en noemde namen en adressen van zijn mededaders, die in den loop van den avond werden gearresteerd. Len gevaarlykekoe. Gistermorgen is op de Stadhouderskade bij de le Van der Helst- straat te Amsterdam een koe losgebroken. Het dier dat door bet geschreeuw der straatjeugd werd aangehitst nam den veedrijver die het wilde grijpen op de horens ea verwondde hem zoodanig dat de man naar het Wilhelminagasthuis moest wor den overgebracht. Vervolgens rende de koe de Van der Helststraat in waar zij een ongeveer 10- jarig meisje op de horens nam. Ook het meisje werd in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Ein delyk gelukte het aan eenige agenten van politie met behulp van burgers zich van het dier meester te maken en het over te brengen naar de binnen plaats van het bureau aan de Stadhouderskade. Toen men het daar aan een touw wilde vastleg gen, rukte het beest weer los en stormde den inspecteur Van Gorkum achterna de trap op tot aan de eerste verdieping. De politiemannen wis ten door plat te gaan liggen ongedeerd te blyven. De trap werd gedeeltelijk vernield. Op de eerste verdieping werd de koe voor de tweede maal ge grepen en daarna weder op de binnenplaats vast gebonden. R.-K. Vakorganisatie. 'Het bureau van de R.-K. Vakorganisatie zal, zoo meldt het „Cen trum van Amsterdam naar Utrecht worden overgebracht. Het hureau-hestuur heeft, telou- dens goedkeuring van de a.s. Woensdag te hou den hureau-Verg'adering, vw f 40.000 aangekocht de perceelen Drift 10 en 12 te Utrecht De Nederlandsche Plande,n b o,ter- fabriek. Naar wij vernemen, wordt de N'e- derlandsche Plantenboterfahriek te Amsterdam geliquideerd, doch zal het bed rijt onder dezelfde directie en op gelijke wijze worden voortgezet door een Naamlooze Vennootschap, voor welke de Koninklijke bewilliging is aangevraagd. Mijnen. De stoomtreiler „Juliana IJ.M. 153", heeft bij binnenkomst te IJmuiden gerapporteerd, dat het op ongeveer 56° 23' N. B. mijnen in het net lOpgevisdht Iheeft waarom een deel der vi<sch- borden en netten is gekapt. 'Twee schatgravers. Samen waren y-e naar Delft gek amen, de werkman F, A. B. uit Rotterdam en de milicien G, J, y. D, uit Leiden om te zoeken naar een verborgen schat, die rij op aanwijzing' van een inbreker, die in de bajes zat, zouden vinden in het Kalverhoadi. En zoo gebeurde het, dat de politie hen overviel toen zij Zondagnacht omstreeks 2 uur met spade en ijzer bezig; waren met het om wroeten van het plantsoen. Jammer dat de politie roet in het eten gooide door de schat gravers te overvallen, voordat zij den schat hadden gevonden. t Sommetje, dat zij zoo naarstig zochten (l 14.000 - üi contantenwas wel een nacri haid werken waard, doch zal hoogst waai' böhijnlijk slechts in hun verbee'd'ng hebben bestaan. Geen inbreker toch zal 't in zijn brein krijgen te zeggen waar nij het gerooide heeR verborgen en de buit zeker niet verberger. ,op de plaats, waar nu werd gezocht n.l. tegen over bewoonde heerenhujzen ea in "t licht van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek. 't Tweetal schatgravers werd door de politie aangehouden, doch omdat verder geen enkele aanwijzing bestond, dat zij zich aan eenig strafbaar feit hadden schuldig gemaakt, latei weer in vrijheid gjesteld. Het tramongeluk te Voorburg, Gis teren werd een onderzoek ter plaatse ingesteie namens den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten door het lid van dien Raad den heer Stipriaan Luïscius en uen disiricts-inspec- teur den heer Teuwisse. Begeleid door den di recteur en den wd. directeur dei Ilsseistoomüani bezochten deze heeren de plaats, waai de bot sing plaats had en bezichtigden zij de schade aan wagens en locomotieven aanyerinh,, 'De directie verzekerde, dat het ongeluk ge heel te wijten is aan bet niet opvolgen van de instructies door den machinist Wellicht zyn maatregelen te nemen om botsingen als deze en de voorgaande te voorkomen, ook al maakt de machinist zich schuldig aan plicht»verzuim» maar óf zulke maatregelen te nemen zijn en welke, was nog niet te zeggen In het Militaiie Hospitaal aan den Fluweeleö Burgwal werden een viertal gewonde militairen op. en men, die daar Zondagavond tegen lü nuf met een particuliere auto wanen gebracht Drie hunner, D. S„ W. A. B. en W. M hlenen bij onderzoek niet ernstige kneuzingen ie hebben bekomen. Heel wat ongelukkiger was J. A. A. (uit Delft) te pas gekomen, wie a een voet was veibrijzeld en die een onderbeen had gebroken. De arme kerel bracht een vrij rustigen nacht door Eerst tegen den morgen begon bij feitelijk pijn te gevoelen. Men vreest, dat deze gewonde den voet zal moeten missen. De drie anderen hadden alle wonden aan de onderbenen en in den moiml (tanden uitge.doolen). Van andere zijde meldt men: Het ongeluk met de stoomtram moet vooral ueitian zijn te wijten, dat de machinist van de tram, bomende uit de richting Den Ilaag, eerst sedert een week uit den militairen dienst bij de Maatschappij is, teruggekeerd, zoadat hij met de plaatsen, waar de wisseling gewoonlijk geschiedt, niet voldoende op ae hoogte was. Den machinist van de andere tram treft geen blaam; hij wist zelfs zijne machine nog' tot stil stand te brengen, waardoor de schok aanmerke lijk minder werd. Van de gewonden. 1-1 in getal, zijn er twee ernstig gekwetst. Een daarvan, ver voerd zijnde naar St. Antonkiishove, zal waar schijnlijk een been moeten missen. Mej. van L. uit Voorbuig' werd ook zwaar aan de t-eenen gewond, doch een beenbreuk kan nog niet wei den vastgesteld. Gistermiddag' verscheen ook Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijne adjudant, ter plaatse des onheils. Het wil ons voorkomen, dat wederom 'f be uijs is geleverd, hoe noodzakelijk het is, dat op de machine, behalve de machinist, ook nog' een tweede persoon aanwezig is, die mede zich van de veiligheid van den weg' kan overtuigen. Want al is het waar, dat het ongeluk plaats greep bij een bocht, toch was de lijn hier voor een goed deel te overzien, te meer nu de Ma- derlooze hoornen het gezicht weinig belemmeren. De machinist van de tram, bomende uit de richting den Haag, moet dan oob verklaard heb ben, dat hij in gebogen houding stond, waar oor hij te laat de andere tram zag naderen. Het nader onderzoek in dezen zaj echter wel mee: licht brengen. (RsÜ 1 W. van de Ven, Bisschop van s Bosch, heeft, benoemd tot pastoor te Tilburg parochie ,,'t Heike") den w eieerw. zeerwel, heer dr. G. E. P. van Heek, tof- pastoor te Waspik den weleerw. heer H. .T. J. Huybers, tot kape laan te Drunen den weleerw. heer F. A. R. van den Bidhelaer, tot kapelaan te Best J<m wel eerw. heer M. J. de Bont, tot kapelaan le ffeezt' den weleerw. heer H. de Jong, tot kapelaan te Leeuwen (Benedeneind) den eerw heer J. C. L Aelen, priester v h. Seminarie, tot waar nemend rector te Boxtel (klooster St Ursula) den weleerw. heer C. J. C. van Oerie, die tevens belast is met de oprichting' eener nieuwe v&' rochie onder Stratum-Tongelretot kapelaan te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2