HUM SIE0EE5, Zalig- en Gelukkig Nieuwjaar Stads- m Gewestelijk Nieuwe. Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Aandoeningen der huid. toegewenscht door 139 Hoogstraat 139. Goud - Zilver - Diamanten. Uurwerken met garantie. Zichtbaar Atelier Waarom zoudt ge uw stoom- en verfortlers naar elders zen den, terwijl de „BHuLNlX", lel. no. lo, n even goed en vlug bedient. Leger en Vloot. machtigen, doch hij is 'teruggeslagen. In Champagne hebben de Franschen door ge schutvuur den vijand belet, zijn in den nacht van 28/29 dezer door ons vernielde loopgraven te herstellen. Op de overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Het Duitsehe communiqué van 28 dezer be- schuldit de Franschen, dat zij te Soissons de Roode Kruisvlag op het hospitaal, dat in de na bijheid van het station ligt, hebben gehesehen, met het kennelijk doel het station te beschermen. Alle onzijdigen, die te Soissons zijn geweest, kun nen beoordeelen hoe weinig een dergelijke voor zorg zou hebben gehaat. De beschieting der Ciuitscbers heeft namelijk geen enkel deel van de stad gespaard, en alle gebouwen, onversehil- lig gf het kerken of woonhuizen zijn, tot doel wit gekozen. Wij hebben reeds lang geleerd, dat het. zinnebeeld van bet Roode Kruis tegen do Duitsehe artillerie geen bescherming biedt. Het gebouw, waarvan in het Duitsehe com- nuniqué sprake is, is een burgerlijk ziekenhuis, waar slechts enkele zieken, die niet konden wor den vervoerd en niet tot bet leger behooren, ver blijf hielden. Officieel bericht uit het Britsche hoofdkwar tier Onze vliegers hebben gister twaalf gevechten met vijandelijke vliegers geleverd. Een onzer vliegers heeft vier vijandelijke vlieg tuigen gevochten, waarvan waarschijnlijk een ten val is gebracht en een ander beschadigd. Alle vier zijn verdreven. Een onzer vliegtuigen is ten val gebracht in een gevecht tegen twee vijandelijke vliegtuigen. ENGELAND. Re c mieren tie van do Engel scha arbeiders- leiders heeft besloten, den Gen Januari te Lon den een nationale conferentie te houden van ver tegenwoordigers van de geheele arbeidersbetwe ging ten einde het regeenngivo-ustel betreffen de dienstplicht voor ongebuvvdien te overwegen. Er werd te verstaan gegeven, dat Asquith het dienstplicht-voorstel den 5en Januari zal indie nen. OMINA. Aan een eoiriespmdentie uit Peking' in de „Djaily Chronicle" ontleenen wij een en ander over den toestand in Zuid-China: Ofschoon de meeningen aangaande hun ware beteekenis nog uiteenloopen, hebben verschei dene legaties mij medegedeeld, zoo schrijft de correspondent, dat zij ofucieele telegrammen uit ZuidJ\Y est-China 'hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de provincies Amman en Kwangsi hun onafhankelijkheid hebben uitgeroe pen' en thans bezig zijn hoepen te monsteren. De voornaamste leider schijnt generaal Tsaiao te zijn, een bekwaam, in Japan onderwezen of ficier, die tot voor kort te Peking1 vertoefde, en die tijdens de revolutie van 1911 een afge scheiden dynastie in Yunnan trachtte te grond vesten. De samenzwering moet zeer wijd ver takt zijn en lang van te voren zijn voorbereid En zij levert waarschijnlijk de reden op, waarom de monarchale beweging zoo bespoedigd werd, ondanks de raadgevingen uit het buitenland. Thans eerst begint men ook meer aandacht uie besteden aan sommige merkwaardige feiten, die nu pas in het ware licht verschijnen. Zap blijkt het nu, dat een stoomschip, met wapens err munitie geladen, hetwelk in de vorige maand louter toevallig1 door een Franschen torpedojager werd buitgemaakt op de kust van Annam, en dat, naar iedereen gelooide, Van,-.1 de Indische raddraaiers was bestemd, inderdaad op weg' was naar de kust van Kwangsi, teu behoeve van Chineesche separatisten. 1 ntusSChen treedt de Regeering krachtig1 tegen de revolutionnaire beweging op. Twee speciale misL-ies, van veel geld voorzien, moeten naar Yunnan en Kwangsi onderweg zijn, om daar de militairen om te koopeo, te^wrij! generaal Tsaokun, bevel voerende over do befaamde 3e divisie, die in 1912 Peking' plunderde, in gefor ceerde marschen van Szechuan naar de grens van Kueichou oprukt, ten einde strategische pun ten te bezetten en Yunnan af te zonderen. distribueerd 800.000 K.G. raapolie en 225 000 I K.G. rundvet. Mail aangehouden. Het stoomschip „Rembrandt", dat gisteravond te IJmuiden aankwam, heeft de mailzakken niet meegebracht. Naar wij vernemen, zijn de mailzakken in Engeland aangehouden. Op een myn geloopen. Men seint nader uit Rotterdam Gisteravond is alhier aangekomen 't s.s. Bata vier IIIcc, welk schip aan boord had de schip breukelingen van het gistermorgen vergane schip »De Ellewoutsdyk«. Te ongeveer half acht arri veerde de Batavier aan de Boompjes. Slechts weinige belangstellenden hadden zich op de kade opgesteld, onder wie zich natuurlijk de verwanten van de schipbreukelingen bevonden. Tijdens het manoeuvreeren om aan den wal te komen werd er van het dek af door velen, die hun familieleden ontdekten gewuifd. Plotseling klonk een stem boven al dat lawaai uit: »Hei Jo daar heb ie Arie de stoker, die achtergebleven is. Onder de gansche bemanning hoorde men toen uitroepen van her kenning. En over en weer werden woorden ge wisseld. Nadat de noodige formaliteiten geschied waren, werden wij aan boord toegelaten en kwa men in de gelegenheid den kapitein te spreken. Deze, de heer Teensma, deelde ons het volgende mede: »De Ellewoutsdijk" was gisteravond vertrokken uit Rotterdam. Het scbip had ballast in en was onderweg om graan te gaan balen uit Portland Maine voor de Reliefcommission. Hedenmorgen, omstreeks kwart over 10, toen ik mij op de com mandobrug bevond, hoorde ik eensklaps een hevi- gen knal. Het schip trilde en een groote water kolom verhief zich aan de achterzijde van het schip. Het schip, dat op een mijn geloopen was, I begon dadelijk te zinken. Van het achterschip was niet veel meer overgebleven. Het roer was er afgeslagen en de roersteven was geheel ver brijzeld ook de schroef was vernield, want oogenblikkelijk na de ontploffing droDg het water iü den tunnel tot bij de machinekamer. De kapi teins-kajuit, de kajuiten van de stuurlieden en de pantry, die zich alle in het achterschip bevinden, waren vernield. In de pantry was de koksmaat juist bezig de borden te wasschen. Hoe die jon gen er uit gekomen is, weet ik nog niet. Ik spoedde mij dadelijk naar mijn kajuit, doch alles was vernield, zoodat de scheepspapieren, de in strumenten en alle kleeren verloren zijn. Naar men mij later mededeelde waren door den schok de lamp en de kachel in het voorschip, dat tot logies en tot bergplaats dient, omgevallen, en hadden daar brand veroorzaakt. De bemanning, bestaande uit 23 koppen, begaf zich spoedig na den ramp in de booten. In de nabijheid, 't ge beurde omstreeks een halve mijl van het vuur schip »Gallopper«, bevonden zich een vijftal boo ten, n.l. »de Batavier III en V«, »de Kawi«, van den Rotterdamscben Lloyd, een Vlissingsche Mailr boot en een schip van de Reliefcommission. De »Batavier«, die de ontploffing had gehoord, zette koers naar de plaats des onheils en wij roeiden haar in onze booten tegemoet. Een half uur latei- zonk het schip. En is er bij bet gebeurde nog iemand gewond, was toen nog onze vraag. Neen, antwoordde de kapitein, zoover als ik weet, werd niemand gewond, nietwaar jongens, zoo riep hy de bemanning toe, die zich rondom den kapitein en de verslaggevers had geschaard. Neen, klonk het uit aller mond, doch de koksjongen mengde er zich tusschen. Gewond was er geen een, maar wel is er een doode, de poes. De Israël. Gemeente te Schiedam heeft besloten zich tot de Centrale Commissie tot de zaken van hét Ned. "Israël. Kerkgenoot schap te wenden met verzoek een actie in het leven te roepen, met het doel om hij; de vredes onderhandelingen van dezen oorlog rechtsgelijk heid voor alle Joden in alle oorlogvoerende landen te verkrijgen. Door Burgemeesteren Wethouders is het schilderwerk eit het overbrengen van schoolbanken en diverse schoolmeubelen ten dienste van de nieuwe gemeenteschool aan het Oude Kerkhof, na gehouden aanbesteding, toege wezen aan J. Polderman alhier, voor f916. Door Burgemeesteren Wethouders is de 2e brugwachter aan de Koemarktbrug, L. van der Zet, met ingang van 1 Januari, als zoo danig definitief benoemd. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 4 Januari 11.59 vm. n.mZondag 2 Januari .36 v.m. 1.10 n.m.; Maandag 3 Januari 1.43 v.m. 2.08 n.m. Om de Kaap. Morgen vertrekt van Amsterdam het s.s. „Jan Pietersz. Coen", van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" met 241 passagiers aan boord naar Batavia via Kaap de Goede Hoop. Wéér een brochure Naar het „Utr. DM." vernoemt, is van de hand van prof. dr. H. Visscher een brochure over de antirev. partij ter perse. Levensmiddelen voorziening. Het Centraal Administratiekantoor voor Le vensmiddelenvoorziening deelt mede, dat van regeeringswege in de maanden November en December beschikbaar is gesteld door bemidde ling van de Boterveiling 365.000 K-G. boter; de Groen ten-Centrale 21.000 000 K.G. stapel groenten, 16 000 000 K.G. vatgroenten, de var- kensvleeschvereeniging 12 000 000 K.G. var kensvleesch, de Peulvruchtenvereeniging 1.700.000 K G. peulvruchten. Verder werd er ge- WEERBERICHÏ Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 0 Oostzee. Laagste barometerstand 758.8 te Cbristiansund. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigenzuidoostelijke tot zuidwestelijke wind betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk eenige regen, stijging van temperatuur, vooral in het Noorden, Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie: sleutels, rozenkrans, fantasiebroche, fluweelen ceinture, paar kinderhandschoenen. Aan de volgende adressenpostduif L. A. no. 599, v. d. Vlucht, Stationstraat 13azilveren arm» band, Schefïers, N. Haven 253; lederen sigaren koker met inhoud, v. d. Pol, Maashofje 6 rozen krans, Alblas, Broersveld 213; wit fox hondje, Rebers, Hoogstraatpaardendek, v. Alphen, Hoog straat; portemonnaie met geld, v. Dommelen, N, Haven 16311 heerenportemonnaie (ledig), Hille, Hoofdstraat 1491Gmes, Platevink, Puttersh- straat 61 slabbeije, Schipper, Singel 81 zilveren damesremontoir, ijtenhoorn, Grofoaan 63 paar kinderschoemjes, v. Reesten, Heienastraat 9; wol len das, v. d. Horst, Steenstraat ll8gouden oor belletje, Beuman, Laan Ons Genoegen 72. Telegrafiische verbinding SchiedamAmsterdam. De teiegtammendienst Schiedam—Amsterdam ijdt wederom aan ernstige vertraging. Vanmiddag ontvingen wij; een telegram, om 2.35 uit Amsterdam verzonden en om 3.32 te Schiedam opgenomen, te kwart vooi vieren! DIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam aan het »Hbl.": De heer II. Spiekman heeft verzocht een twee tal vragen te mogen richten tot B. en W. om trent het geval-Honnef, den ambtenaar die een meetiDg heeft gepresideerd waarin gepropageerd werd voor dienstweigering. In afwachting hiervan hebbeD B. en W. aan den Raad een rapport doen toekomen van den secretaris mr. Heynsius, waarin deze, schriftelijk bevestigd door twee ambtenaren, die bij het onderhoud getuige zijn geweest, een uiteenzetting van den staat van zaken geeft. De secretaris deelt mede dat hij aanleiding vond zich van het optreden van den schrijver Honnef, die juist de laatste maanden bij de af- deeling Militaire Zaken werkzaam was, op de hoogte te stellen, toen diens handteekeniDg onder j het bekende manifest voorkwam. De zaak kwam eerst by het College ter sprake naar aanleiding j van het optreden van Honnef als leider der open bare vergadering op 25 November. Bij het onder houd, dat de belanghebbende had, heeft hij op den voorgrond gesteld dat B. en W. er op den duur niet in kunnen berusten, dat iemand, die in dienst der Gemeente is, optreedt teneinde tot on gehoorzaamheid aan de wet aan te sporen. Op de meest gemoedelyke wijze heeft de secretaris, wetende met een zeer geëxalteerd man te doen te hebben, hem betoogd dat ambtenaren in het algemeen zich in het openbare leven op den achtergrond houden en dat het voor hem gemak kelijk genoeg was om de taak van leider in der gelijke vergaderingen aan anderen over te laten. Inderdaad heeft de secretaris Honnef er aan herinnerd, dat deze eenige reden tot dankbaarheid had jegens degenen, op wier aanbeveling hij voor eenige jaren uit diepe armoede in dienst was ge nomen en dat die dankbaarheid althans hem er toe zou moeten leiden om te luisteren naar goe den raad. Rustige overweging werd van hem verlangd, volstrekt niet een dadelijk antwoord. De heer Honnef heeft het niet noodig gevonden nog eens bij zijn onmiddellijke chefs of bij den secre taris te komen, doch zich direct tot het college gewend in een brief, dien hij gelijktijdig openbaar heeft gemaakt. De heer Honnef was ingedeeld bij den vergoe diDgsdienst bij Militaire Zaken. De hoofdambte naar, die door het zien van Honnef's handteeke- ning onder het manifest zich ongerust maakte, dat er op zyn bureau eenige handeling zou voor vallen die den schijn van aansporing tot onge hoorzaamheid aan de wet in zich droeg, onder hield hem ernstig over de mogelijke gevolgen van zijn optreden en stelde hem ook de vraag, wat hij gedaan zou hebben bij opdracht van zuiver militaire aangelegenheden. Het antwoord was dat hij daartegen zeer zeker- bezwaar zou moeten maken. De heer Honnef is thans weer werkzaam voor het gewone schrijfwerk ter Centrale Secretarie. Het laatst bedoelde antwoord doet hel voor den secretaris twijfelachtig zijn, of Honnef op den duur in dienst der gemeente zal kunnen blijven. De dienst kan medebrengen dat oproepingen of an dere stukken geschreven moeten wordeD, verband houdende met den militairen dienst en de heei Honnef heeft geen recht te verlangen dat hy met dezen arbeid niet belast zou worden. Ten slotte wees de secretaris er nadrukkelijk op, dat het College hem geenerlei opdracht heelt gegeven om den betrokkene aan te zeggen, dat hij zich geheel uit het openbare leven zou moeten terugtrekken of zich in den vervolge zou hebben te onthouden van eiken propagandistischen arbeid. De secretaris heeft hem louter in zyn eigen belang geraden zich wat meer op den achtergrond te houden, jons on resevër-bataljons, die op 10 December il nog niet naar de landweerbataljons zijn ge zonden, ook thans nog bij hunne onderdooien verblijven, ongeacht het. feit, dat zij1 1 Januari a.s.. landwoerplicihtig worden. Voor hun vertrek naar de landweer-bataljons gullen nog nadere hevelen worden gegeven. De huid is blootgesteld aan tal van aandoe ningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Bo vendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand tegen elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar ver zachtende, antiseptische eigenschappen. Zy gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag gordelroos, schurf.t insectenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm en alle jeu kende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrygb. bij de h.h. Kappelhoff& Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissei a f 1 75 per doos. voor alle reparatiën. Vakkundige Bediening. 654 21 In <le Legerorders' wordt aangegeven, dat de militieplivhtigen van de lichting 1907 en oudere lichtingen op 1 Januari 1916 naar de landweer overgaan. Het is noiodig1, zegt de opperbevelhebber, on dcT de aandacht te brengen, dat het hier geldt een overg;ang in administratieven zin de mi- litieplicihtige wordt landweerpliohtige en dat war de betrokkenen dit niet hel gevolg heeft, dat zij naar eenig! ander onderdeel der xrjjgs macht moeten worden gezonden. Zoo zullen bv. de dienstplichtigen der mi litie-lichting 1907, behoniende tot de veldbatal- Voor het gerechtshof te Arnhem is gisteren de zaak behandeld tegen H. J. J. en J. P. J., directeuren van de naamlooze vennootschap Ne- derlandsche Branderij, Gistfabriek en Ddstilleef- derij, voorheen H. J. Go., gevestigd te Schie dam. Deze zaak was in cassatie door den Hoogen Raad, met vernietiging wegens informaliteit, van een arrest van het hof in den Haag, waarbij beklaagden tot f 300.boete waren veroordeel, naar dil. hof verwezen. In eersten aanleg hadden bekl. voor de recht bank te Rotterdam terecht gestaan ter zake, dat zij zoowel samen en in vereeniging als ieder af zonderlijk, in 1908, te Schiedam, opzettelijk ge- never, gebotteld in flesschen, welke flesschen,1 .epakt waren in bisten en welke kisten en iles- scl.en valstfaelijk voorzien wateu van ue merken, waarop de naam], venn. Blankenheim No'.et, Distilleerderij, gevestigd en Kantoor houdende te Rotterdam, recht had, met een geringe afwijking hebben verkocht. Als verdediger trad op mr. Jos. van Raalte, advocaat te Rotterdam. De verdediger legt twee modellen van etiquetten ener, om aan te toonen, dat Blankenheim No- let ook gebruik heeft gemaakt, althans vrij nauw keurig na heeft gebootst een merk waarop de firma van beklaagden recht had. Bekl. meeuen dat dit merk is nagebootst om hun in Canada concurrentie aan te doen. Getuige van Lede, directeur van Blankenheym en Nolet, herinnert zich niet, dat dit merk in zijn tijd gemaakt is. Hij kan dus ook niet zeggen, welke van de twee is nagebootst, Wel weet hy dat zij,n merk gedeponeerd is. Getuige begrijpt evenwel niet, dat de verdediger met dit merk, waarover getuige thans niet vol doende inlichtingen kan geven, thans hier voor den dag komt en waarom tegen hem, getuige, dan niet reeds vroeger een rechtsvordering is ingediend. Advocaat-generaal mr. van Lulofs Umbgrove wees er op, dat het in deze zaak in hoofdzaak aankwam op de beantwoording van twee vrar gen n.l. Ie of de aflevering der waren voor zien van de nagebootste merken te Schiedam had plaats gehad, zooals de dagvaarding stelt en 2c of deze beklaargden kunnen worden beschouwd als daders, als de personen, die de aflevering! hebben verricht. Spr. beantwoordt beide vragen bevestigend. Wel kan spreker wat het daderschap betreft niet meegaan met het arrest van het Haagsche hof en neemt hij aan, dat den bedryfschef Gallé een groote vrijheid was gelaten, maar toch S& V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2