Binnenland. Htads* en Be westelijk Nieuwe. Duitsche loopgraven ten westen van Blairville doeltreffend beschoten. In Champagne hebben wjj de vijandelijke toe voerwegen ten z.w. van den heuvel van Mesnil, waar troepenbewegingen waren waargenomen, beschoten. Berichten uit het Britsche hoofdkwartier Bij het kanaal van La Bassee deden wij een mijn ontploffen. Een Duitsche vliegmachine wierp wee bommen achter onze linies, zonder schade aan te richten. Op verschillende punten van het front vonden onbeteekenende artilleriegevechten plaats. Een vijandelijke batterij ten zuidoosten van Armeotie- res werd door onze artillerie met goed gevolg beschoten. In de streek ten noorden van de Somme werd een signaalstation vernield. Vannacht zyn gevechten geleverd ten zuiden van Armentières, waar de vijand een hevig ge weer-, machinegeweer- en geschutvuur onderhield. Ons bombardement ten zuiden van Prélenghien heeft een ernstigen brand in de vijandelijke linies veroorzaakt. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Ten zuiden van den Hartmansweilerkopf is het ons gisteren gelukt op den Hirzstein de laatste van de loopgraven, die op 21 Dec. in handen van den vijand waren gevallen, te heroveren, daarbij 20 officieren en 1083 jagers gevangen te nemen en 15 machinegeweren buit te maken. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Het Engelsche slagschip «King Edward VII'' is op een mijn geloopen en moest wegens hooge zeeën verlaten worden. Het is kort daarna ge zonken. De bemanning is er geheel af gekomen. Er zijn geen menschon omgekomen en slechts twee man zijn gekwetst. Lloyds meldtHet Noorsche stoomschip «Bon- heur" (netto 694 ton) wordt gemeld te zijn ge zonken. Vijftien leden der bemanning zijn geland- 200 personen verdronken. Een Italiaansch stoomschip, komend van Brin- disi, met levensmiddelen aan boord en 425 Mon- tenegrijnsche recruten, die uit Amerika kwamern js Zaterdag bij San Giovanni di Medua op een mijn geloopen en onmiddellijk gezonken200 der opvarenden zijn verdronken. Het «Central News" verneemt uit Marseille, dat het stoomschip «Meinam" van de Messageries Maritimes, de haven bereikt heelt, na ternauwer- nood te ziju ontkomen aan een duikboot, die °ngeveer een honderd granaten afvuurde. De Duitsche nota aan Amerika. In de Duitsche nota over het tot zinken bren gen van de «William P. Frye" wordt beloofd) non-combattanten in veiligheid te brengen voordat de prijs tot zinken wordt gebracht. Tenzy het weer in de zee ol de nabyheid van de kust de volstrekte zekerheid bieden, dat de booteu de meest nabijgelegen haven bereiken, zullen de personen aan boord geen bevel krijgen in de red dingbooten te gaan. Duitschiand weigert gedelegeerden naar Was hington te zenden en geeft in overweging, de andere kwesties per brief te bespreken. Het stelt arbitrage over het Pruisisch-Amerikaansch ver drag voor, door een bijzonder hof van vijf leden, dat den 15en Juni in den Haag bijeen zal komen. IN DE ZWARTE ZEE. Uit St. Petersburg wordt gemeld Gisteren hebben onze forpedchoote.u in dei Zwiarte Zee een groot stoomschip, dat uit den Bosporus kwam, om kolen te laden, in den grond geboord Zij hebben vervolgens een ont moeting gehad met den kruiser „Goeoen"onze torpedobooten, vervolgd do,or den vijandelijken kruiser, hebben zieih onder bescherming; van een .linieschip, dat zic|h in de nabijheid bevond, te ruggetrokken. 1 Er volgde een kort gevecht op langen afstand, waarop de „Goeben", gebruik makend van zijn gioote snelheid, haastig in de richting van den Bosporus verdween. Onze schepen hadden geen verliezen, noch averij. ALLERLEI NIEUWS. Een bekeer de vpedesr> bemiddelaar1, i 'De Amerika,ansdhe 'pers houdt de mislukking van de' Ford-expeditie voor zeker en waarschuwt de overige neutrale landen voor een manoeu vre, die geen ander doel heeft dan de betrek kingen met de geallieerden te vertroebelen. F,otid verklaarde, dat hij zijn tocht nooit zou hebben ondernomen als hij de werkelijke oor zaken van den oorlog gekend had, zooals hij1 ze nu kent. Vopr hem stelt de voorbereiding door de centrale mogendheden het buiten twijfel, dat op 'de geallieerden de verplichting rust, alvo rens de wapens neer te leggen, toestanden te scheppen, die! een duurzamen vrede beter verze keren. 'D e in a i 1-aa n h o u d i n g. De negeering der Vereenigde Staten heeft En geland een nota gezonnen naai aanleiding van de ingekomen klachten betreffende de censuur door de Britsche autoriteiten uitgeoefend over de mail van Amerika verzonden naar neutrale landen. ENGELAND. De hekeering'van Mr M a t h e w. Mgr. Mathew, die zich, zoo als wij' Trieds meld den, onvoorwaardelijk: aan den Paus he'eft onder worpen, heeft aan de „Tabiet" het volgende schrijven gezonden: Ofschoon de geldigheid der wijdingen van de Nedeodandsche ond-Iioomsohe geestelijkheid, ten minste tot 1910, in Rome niet bestreden is, maak ik er geen aanspraak: ,op om als bisschop er kend te worden, bisschoppelijke luncties uit te oefienen of bisschoppelijke kenteekenen te dra gen. Ik wensch in alles te doen, wat de H. Stoel zal eischen of wensohen. Eveneens heb ik geenszins het plan priesterlijke functies uit ie oefenen, tenzij en tot dat, zncals ix van ganscher harte 'hoop, mij deze giunst zal verleend worden. Het is mijn vast besluit, dat Icor niecs aan t wan kelen zal gebracht worden, om aan de nevelen van den H. Vader te gehoorzamen, Wiens! woord ik met berusting afwacht. Ik zal nooit 'ets doen, noch in het openhaar, noch in het particulier leven, in eenige kei'keüjke raak zonuer verlof van de overheden. DUITSCHLAND. De isociaal-democratiscbe partijraad, die ge-, meensehappelijk mei. het partijbestuur te Berlijn vergadert, heeft ten aanzien var. de gebeurte nissen in de Rijksdag-fractie en van de inwil liging van de oorlagscredieten met 2S tegen 11 stemmen een besluit genomen, waarin ge zegd wordt „De inwilliging door de fractie van de oor- logscredieten op 21 December 1915 volkomen gegrond was. Zij is het gevolg van de juiste voortzetting der opi 4 Augustus 3914 ingeleide politiek, waartoe thans nog dezelfde aanlei ding bestaat. Ce tegenstanders toonen nog geenerlei geneigdheid lot den vrede en V|Ol- itarden veeleer Mj; hun doei, Duitschiand en zijn bondgenooten economisch en militair te verslaan. „Het dwlatrsboiomen van de politiek onzer frappe door het gedrag van haar 20 leden, die tegen liet fiaptieaeslu.it in, de credieten weigerden en een afzonderlijke verklaring af legden, moet ten sterkste worden afgekeurd. „In het bijzonder verdient de houding van partijgenoot Haase de söberpste afkeuring". De partijraad stelt verder vast, dat de „Votr- wai'ts" zijin plicht als centraal orgaan van de partij niet vervult, het op paitijs'ciheuring; ge richte streven gesteund heeft en daanpee elk recht, als 't centraal' oirgaan van de partij te geiden, verbeurt. Uitvoer van boter. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat gedurende de week van 9—16 Januari voor 50% der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend, en 50% voor het binnenlandsch verbruik zal moeten worden beschikbaar gesteld, alsmede dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging, op grond van die certificaten, zullen gelden tot Dinsdag 25 Januari a.s., des middags 12 uur. Verbod van uitvoer. Verboden is de uitvoer van zaad van suiker bieten, van voederbieten en van mangelwortelen. Staatscourant no. 7 bevat het kon. besluit hou dende verbod van uitvoer van hennep. Staatscourant no. 7 bevat het kon. besluit hou dende wijziging van het verbod van uitvoer van turkschroodolie en dergelijke praeparaten, bestaande uit gesulfoneerd e, geheel of gedeeltelijk verzeepte oliën. Nader is vpr boden de uitvoer van Turkschrood olie en andere preparaten, bestaande uit gesulfo- neerde al of niet verzeepte oliën. Voorts is verboden de uitvoer van hennep. Eieren. De minister van Landbouw, gelet op zjjne be schikking van a. 14 October 1915, gewijzigd 24 Nov. 1915; b. 24 November 1915; heeft goedgevonden te bepalen; le. dat voor iedere hoeveelheid van 100 vol- versche eieren, waarvoor ingevolge art. 3 sub 2 en art. 4 sub 2 zyner voormelde beschikking sub a consent tot uitvoer wordt afgegeven, voor de dagen 9 tot «i met 15 Januari 1916 eene hoe veelheid van 100 volversche eieren beschikbaar moet worden gesteld overeenkomstig het bepaalde in voornoemdei artikelen 2e. dat van 9 tot en met 15 Januari 1916 geene consenten voor den uitvoer van geconserveerde eieren zullen worden afgegeven. Mais. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt, ingevolge zyne circulaire 8327/bis van 9 Augustus 1915 bekend, dat van Maandag 10 Ja nuari e.k. tot en met Zaterdag 15 Januari d.a.v. de prijs van La Plata-mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt f215 per last van 2000 kilogram of f 7.52| per 70 kilogram, te Amsterdam en Rotterdam te ontvangen. Staat van beleg. Ingediend is een wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg, bij kon. besl. van 11 November 1915 afgekondigd in een gedeelte des rijks, in verband met de maatregelen, welke ge nomen moeten kunnen worden ter verzekering van een geregelden aanmaak van munitie. H. IJ. S. M. Het werkplaatspersoneel kreeg van de directie de mededeeling, dat in verband met de loonsver- hooging de toeslag voor het personeel, dat ia stukgeld werkt, zal worden verhoogd tot 6 pet., terwijl dergelijk personeel, dat nog geen toeslag ontving, voortaan voor elk uur in stukloon 3 pet. toeslag zal ontvangen. Journalistiek. Het «Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven- hage" zal met 15 dezer in zich opnemen het «Haagsche Nieuwsblad" en voortaan in beslist- vrjjzinnige richting worden geredigeerd. Hoofd van Redactie en Directie wordt de*heer L. Moresco, den Haag. De «Zeeland" gestrand. Het Nederlandsche stoomschip «Zeeland" is nabij Sunk Head boei aan den grond geloopen. Men seint ons nader, dat de «Zeeland' vlot gekomen is. De opvarenden der «E 17" geïnterneerd. Het Departement van Marine deelt mede: De regeering heeft op voet van artikel 13 der Tiende Conventie van 1907 (zie Roode Kruis- tractaat) beslist, dat de opvarenden van de Brit sche onderzeeboot «E 17", die op 6 Januari in de Noordzee zijn gered door Hr. Ms. «Noord- Brabant", zullen worden geïnterneerd. De tekst van genoemd tractaatartikel luidt Indien gewonden, zieken of schipbreukelingen aan boord van een neutraal oorlogsschip worden opgenomen, moeten, binnen de grenzen van het mogelijke maatregelen genomen worden, opdat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen. Men schrijft uit Groningen aan de «Tel." De bemanning van den Engelschen onder zeeër «E 17", met uitzondering van de officieren, arriveerde hier en werd, onder groote belang stelling van het publiek, naar het interneerings- kamp geleid, waar het fanfarekorps van de ge- interneerden hen verwelkomde. Met luide «cheers'' door hun «comrades" begroet, werden ze voor den interneeringscommandant geleid en begon hun nieuw leven«Interned in Holland". De Dj ambi-terreinen. Zaterdag heeft te Heerlen de heer J. Koster in een vergadering van de Mijnbouwkundige sectie van het Geologisch mynbouwkundig genootschap, een lezing gehouden over de mijopolitiek der regeering. Sprekende over de Djambiterreinen deelde de spreker, volgens het verslag in de »Msb" mee, hoe de inschrijvers, door de regeering behandeld waren. Doch niet alleen de reflectanten op de Djambi terreinen, ook de Staten-Generaal zijn door den Minister op boogstzonderlmge wijze in deze te woord gestaan. Gelijk met de inschrijvers zoo weinig mogelyk werd gesproken, trachtte de Minister ook de Kamer zoo weinig mogelijk inlich tingen te verschaffen en de veronderstelling is dan ook met gewaagd, dat de Kamer, toen zij hare eindbeslissing nam en met zeer kleine meer derheid de wenschelykheid van staais-exploitatie uitsprak, over slechts onvoldoende gegevens be schikte om zich speciaal in deze een oordeel te vormen. Uit eigen ervaring deelde spreker daarvan een staalje mede, dat hij thans wel kan bespreken, zonder den schijn op zich te laten voor persoon lijke belangen te bepleiten. Toen de heer De Meester een votum der Kamer trachtte uit te lokken, vaststellende de wenscbe- lykheid van exploitatie der Djambiterreinen door eene naamlooze vennootschap op welker gestie het land mede door deelneming in het aandeelen kapitaal, overwegenden invloed zou hebben, bracht de Minister naar aanleiding daarvan wèl een aanbie ding tot oprichting van de Djam bi-maatschappij ter sprake, welke geheel van het schema afweek en door de Indische regeering en 's Ministers ambts voorganger was terzyde gelegd, herinnerde hij in het vervolg van zyn rede, op het voetspoor van den heer De Meester, wel aan het samenstel van be palingen van de Noord-Ooster-Locaal Spoorweg maatschappij, aan de regelingen bij de Suezka naalcompagnie en de Z weedsche Tabaksmaatschappij maar vertelde hij de Kamer niet, dat zich in het dossier der Djambi-zaak eene aanbieding bevond, waarin het denkbeeld vaD den heer De Meester volkomen tot zijn recht kwam, zij het dan ook in zoo verbeterden vorm, dat zelfs alle risico aan het gouvernement zou worden bespaard. Toch was dat het geval De maatschappij «Sirius" had bij hare inschrij ving een stelsel van particuliere exploitatie uitge werkt, waarbij het gouvernement eene mate van medezeggenschap verkreeg, nagenoeg gelijk aan die bij staatsexploitatie en, zonder eenig risico te 'oopen, een aanmerkelijk gedeelte der winst zou genieten. Spr. deelt dan mede welke gunstige bepalingen door de «Sirius" aan de regeering waren aange boden. Eene mededeeling van de aanbieding der «Si rius" zou de leden van de Tweede Kamer een stelsel hebben doen kennen dat de meest tastbare voordeelen van staatsexploitatie (medezeggenschap ten bate voor de schatkist) met zich bracht en alle risico voor den Staat uitsloot. Van deze aanbieding heeft de Kamer evenwel niets ervaren. In de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp werd slechts vermeld, dat de maatschappij „Sirius" het gouvernement een winstpercentage van 40 percent had aangeboden. Kon de minister naar aanleiding van het door een lid der Kamer tot hem gerichte verwijt dat er geen voldoend materiaal aan de Kamer was verschaft om deze zaak te beoordeelen, met ge rustheid verklaren, dat hij zou willen vragen welk materiaal dan wel van hem verlaDgd werd en dat hij alles wat hij bezat had gegeven Of is de veronderstelling gewettigd, dat de Kamer de motie- Albarda heeft aangenomen zonder voldoende te zijn ingelicht, en dat dus de stemming over die motie een onzuivere is geweest Alweer een kras staaltje hoe dit ministerie van den »v o l k s w i k met de «volksvertegen woordiging»: omspringt. Clandestiene-verkoop van rogge. Dlqar de centoie commissie tot regeling; van rogigte-aankoop in Limburg, is te Maastricht beslag gelegd op een partij rogge, welke uit Gelderland over Rotterdam per waterweg was vervoerd naar Maastricht en aan een molenaar aldaar was afgeleverd. Ten einde te bevorderen, dat t vervoer van ïlogigie te water, voor zoover niet geoorloofd, zooveel doenlijk worde tegengegaan, heeft de minister* van Waterstaat door tusschenkomst van den commissaris der Koningin de onder nemingen van lOpenbare middelen van vervoer met uitzondering van spoor- en tram onder nemingen uitgenoodigd mede te werken, op dat door haar het vervoer van infandsche rogge op geen andere wijze geschiedt, dan als dooi den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is voorgeschreven, nd. geadresseerd aan de door de re see ring daarvoor aangewezen personen. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Jan., medegedeeld door hst Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775 Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 738.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, tijdelijk stormachtigen zuidweste lijken tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zeilde tempe ratuur. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nij verhe-d en Handel, gedurende het tijdvak 10—31 Januari 1916, de volgende maxi mum-prijzen voor boter en kaas zyn vastgesteld BOTER. a. Boter, bestemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, bfj verpakking in wit fust van 50 K.G. per K.G. f 1.60 Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 CENT per K G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prys met 5 CENTS per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K G. met 6 CENTS per K. G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending. b. Boter, verkocht aan verbruikers, per K.G. f 1.80. De verkoop aan verbruikers tegen detailprijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter, bereid onder rabbinaal toezicht, kan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging. in overleg met betrokken han delaren of boterbereiders, een verhoogde prys worden toegestaan. KAAS. a. voor den verkoop in het groot Volvette Mei-, Zomer-Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk per 50 K G. f 53. - Vol- vette_ Mei -, Zomer-Goudsche en Edammerkaas per 50 K.G. f51.— Volvette September», Octob-rkaas met Ryksmerk per 50 K.G f47.—; Volvette September-, Octoberkaas per 50 K.G. f 45 Mei-, Zomerkaas (40 -f) (Edammer en Goudsch model) per 50 K.G. 49.-; September-, Octoberkaas (40 -f-(Edammer en Goudsch mo del) per 50 K.G. f 43. - Volvette Jonge Goud sche en Edammerkaas met Ryksmerk per 50 K.G. f40.—; Volvette Jonge Goudsche en Edam merkaas per 50 KG. f38.-; Jonge Kaas(40+) (Edammer en Goudsch model) per 50 K.G. f37.-: Jonge Kaas (30 per 50 KG. f30 Jonge Kaas (20 per 50 K.G. f25—; Jonge makere kaas per 50 KG. f 15 Komijnekaas (Leidsche. Delftsche of Friesche, met ten minste 12 pet vet in de droge stof) per 50K.G. f42.-; Nagelkaas per 50 K.G. f 18. b. voor den verkoop in het klein Volvette Mei Zomer-Goudsche en Edammer kaas met Ryksmerk per K.G. f0.66, Volvette Mei-, Zomer Goudsche en Edammerkaas per K.G. f0.64, Volvette September-, Octoberkaas met Rijksmerk per K.G. f0.58, Volvette Sep tember-, Octoberkaas per KG. f0 56, Mei-, Zomerkaas (40 (Edammer en Goudsch mo del) per K.G. f0.59, September-, Octoberkaas (40+) dammer en Goudsch model), per K.G. f0 53, Volvette jonge Goudsche en Edam merkaas met Ryksmerk per K.G f0 50, Vol vette jonge Goudsche en Edammerkaas per f0.48. Jonge kaas (40 (Edammer en Goudsch model) per KG. f0 46, Jonge kaas (30 per KG. fÖ37£ Jonge kaas (20 per K. G f0.82£, Jonge magere kaas per K G f0 20, Komijnekaas (Leidsche, Delftsche of Friesche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2