Staten-Generaal. Binnenland. Htids- en Gewestelijk Nieuw*. WEERBERICHT. fit DE ZWARTE ZEE. Op dezer is in de Zw,arte Zee tuascften, het Turksdhe pantserschip „Jawioes Selim" (Goe- ben) en het 'Russische linieschip „Keizerin Ma ria" iqp grooten afstand een hevig artilleriege- veebt geleverd, dat een half uur duurde. Be „Jawoes Selim" leed geen schade, terwjjl een treffer op de „Keizerin Maria" is waargeno men. ALLERLEI NIEUWS. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 10 Jan zijn 8 officieren gesneuveld, 12 gewond of vermist. Bovendien warden dd. 1 Januari 651 manschappen 'als gesneuveld, gewond of vermist nptgleigeven. jVari de vloot zijn 3 officieren gesneuveld, 1 vermist en 3 manschappen gewond. Een Belgische afvaardiging, bestaande uit majoor Blaise, chef van het militaire kabinet en majoor Lebrun, directeur, van bet staatsbe drijf voor 't vervaardigen van ontplofbare stof fen, is naar Engeland vertrokken om daar bet doeltreffendst gebruik van Belgische werklieden voor den aanmaak van munitie te b^studeeren. De bisschop Van' Londen1 heeft, in antwoord pp de memorie van de jonge geestelijkheid van zijn diocees, over de beschikbaarstelling; van de geestelijken voor den krijgsdienst, het stand,punt van de meerderheid der bisschoppen gehand haafd, dat geen geestelijken mogen meevechten. Hij wijst er op, dat de zielverzorgers en zieken verplegers aan het front alle gevaren van de soldaten deelen. Het Noorsdh Telegraafaigentsöhap meldt dat tijdens het oponthoud van het stoomschip „Lyn- 'genfjord te Kirkwall 185 voor Noorwegen be stemde zakken met piostpakelten zijn achterge houden. PALESTINA. Men bericht uit Jeruzalem aan „De Tijd". Op verzoek van den 11. Vader gaf de Tuiik- scbe regeering toestemming aan de Itafiaansche missionarissen en religieuzen om het 11. Land te verlaten. Reeds drie malen zijn zij in Jaffa geweest, om zich in te schepen, doch moesfen bij gebrek aan een boot, die hen vervoeren kon, naai' Jeruzalem terugkeeren, waar zij on der toezicht staan der Turksche politie. Bij het uitbreken van den oorlog tussoaen Italië en Turkije waren er, behalve de zusters, nög een zeventigtal Ilaliaansche missionarissen en religieuzen in Palestina en Syrië. Tien Duitsdie en Oostenrijksche Franciscanen zijn onlangs via Konstantinope! en Klein Azië naar 't H. Land vertrokken. CHINA. De sTimes" verneemt uit Sjanghai, dat de cen suur ons in 't duister laat over de situatie te Yunnan. De ofQcieele berichten worden niet ge heel betrouwbaar geacht. De ernst van den op stand kan men afleiden uit troepenbewegingen op grooten schaal naar strategische punten, met bet doel Yunnan te Isoleeren en te voorkomeD, dat de beweging zich over andere provincies zal uit breiden. De rebellenleider Tsaiao, voormalig mi litair gouverneur van Yunnan, is een man van sterk karakter en grooten invloed in de provicie, welke over een troepenmacht van bijna 30.000 man beschikt, die waarschijnlijk allen onder zijn bevel staan. Men meent, dat bem flinke financieele steun en een nieuwe toevoer van wapens zjjn toe gezegd. Kweichow sluit zich misschien bij den opstand aan. De houding van Szechuan is nog onzeker. Kwantung is berucht om zijn vijandige houding tegen Joean-Sje-Kai en de gezindheid van de daar in garnizoen liggende troepen uit Yunnan is twij felachtig. Een gewapende bende van 40 Ghineezen, die zich opstandelingen noemde, heeft 5 dezer een aanval gedaan op de douanepost tejKaitcheung tusschen Saicheung en Yintin. Zij grepen Hyatt) een Engelschman en bediende van den post, men dwong hem alles te geven wat, hij bezat, benevens zijn kleeren en 80 dollar. De bende dreigde ver volgens de post in brand te zullen steken, wat echter niet geschiedt is. Hyatt werd met den dood bedreigd indien deze den aanval aan de naburige posten berichtte. "eerste kamer. Vergadering van Dinsdag li Januari. De griffier doet voorlezing van een brief van den heer P. B. J. Ferf, lid dezer Kamer, waarin deze ingevolge art. 124 der Kieswet mededeelmg doet, dat hij ontslag neemt als lid der Eerste Kamer. De reden van dit ontslag is gelegen in een ongesteldheid, welke reeds maanden duurt en waarvan het einde niet is te voorzien. De Voorzitter zegt, dat deze mededeeling de uiting is van een hoogstaand gevoel van plichts betrachting, doch dat hjj haar met leedwezen en teleurstelling heeft vernomen met leedwezen, omdat tbaus bet gerucht bevestigd wordt dat de ernstige ongesteldheid, waaraan de heer Ferf lijdende is, nog niet is gewekenmet teleurstel ling, omdat hij zich daardoor genoopt ziet, heen te gaau. Spr. spreekt ten slotte de hoop uit, dat de genomen rust tot de genezing van den heer Fe f moge leiden. Op voorstel vao den Voorzitter wordt be- sloteB, morgen te 11 uur verschillende wetsont werpen in de afdeelmgen te onderzoeken en dit onderzoek overmorgen en zoo noodig volgende dagen der week voort te zetten en om Vrijdag ochtend 11 uur in opénbarè vergadering te bë- hand* len die wetsontwerpen welke alsdan in staat van wijzen zullen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. De nieuwe gezant ten Yaticane. De Romeinsche correspondent van »De Tijd" seint d.d. 10 Januari Te halftwaalf hedenvoormiddag verliet Z.Exc jhr. Van Nispen tot Sevenaer, gezant in buiten- gewonen dienst by den H. Stoel, het Palacehotel, om zich naar het Vaticaan te begeven, waar hij door Z. H. den Paus Benedictus XV in bijzonder gehoor ontvangen werd, die zijn geloofsbrieven in ontvangst zou nemen. De gezant was vergezeld door den heer Sehuller tot Peursum, secretaris van het gezantschap. De ontvangst ten Vaticane geschiedde met het zelfde ceremonieel, hetwelk bij de overhandiging der geloofsbrieven door wijlen mr. Regout was gevolgd. Vergezeld door een eeregeleide der Zwitser- sche wacht, begaf de gezant zich naar de Sala Clementina, waar hy werd opgewacht door Mgr. Canali, secretaris der Congregatie van het Cere monieel, die hem door de Gobelijnen-zaal naar de pauselyke Troonzaal vergezelde. Omgeven door de edel wacht en de leden der pauselyke hofhou ding, ontving alhier de H. Vader den nieuwen Gezant, die zich tot den Pauselijken Troon begaf en den yisschersring aan de hand des Pausen kuste. Zich vervolgens recht voor den troon plaatsende, las bjj een kort adres van begroeting voor, waaria hij hulde aan den H. Vader betuig de, herinnerde aan de zoo tragisch geëindigde zending van zyn voorganger, welke hij door het vertrouwen der Nederlandsche regeering geroepen was om voort te zetten, en zijn wensch uitdrukte voor het spoedig tot stand komen van den vrede- Nadat Z. H. de Paus de geloofsbrieven van den nieuwen gezant in ontvangst had genomen, be groette by dezen in een korte toespraak, hem dankend voor de uitdrukking zijner gevoelens, en bem uitnoodigeDd naar de biblioteek-zaal, waar Z. H. zich eenigen tijd op vertrouwelijke wijze met hem onderhield. Na afloop der audiëntie doorschreed jhr.- van Nispen tot Sevenaer de pauselijke vertrekken, waar de gewapende macht hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Vergezeld van den secretaris van het Ceremonieel bezocht de gezant vervolgens den pauselijken Staatssecretaris Z.Em. Kardinaal Casparri. Ten slotte werd hem door een escorte der Zwstsersche garde uitgeleide gedaan naar de ba siliek, van St. Pieter, waar hij zijn devotie ver richte op de graven der H.H. Apostelen. Belasting op oorlogswinst. Men meldt uit Den Haag aan het x>Hbld.« Het Kamerlid Schaper heeft in zijn Kerstrede te Amsterdam gezegd, dat de staatscommissie jnzake een belasting op de oorlogswinst binnen kort met een ontwerp zou komen, dat eenige millioenen zou opbrengen. Wij kunnen nader hieromtrent het volgonde mededeelen Een subcommissie uit de ruim dertig leden tellende staatscommissie, welke subcommissie uit de zes belastingambtenaren bestaat, die deel der comm'ssie uitmaken, heeft een voorontwerp opge maakt. De memorie van toelichting van dit voor ontwerp is behandeld in de eerete vergadering der commissie, welke balf December is gehoudeD. In die vergadering bleek groot meeningsverschil te bestaan omtrent het belastingobject. Verschillende leden der commissie hebben na genoemde vergadering nota's ingediend, waarin zij hun standpunt uiteenzetten. Het voornemen bestond, dat de commissie in den loop dezer maand weder zou vergaderen. Uit een en ander volgt, dat een definitief ont werp der commissie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De Emmabloem. Ook dit jaar zal door de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestryding der tubercu lose een Emmabloem worden verkocht. De ver koop zal ditmaal plaats hebben op 24 April a.s, den tweeden Paaschdag. Soda. Omtrent de distributie van soda van regeering*- wege is een regeling in voorbereiding, welke zeer spoedig haar beslag kan krijgen. Het is zeer waarscbyolyk, dat dan pe partij soda bestemd voor glasfabriek te Leerdam, terstond zal kunnen worden vrygegeven. Rijksdistributie van steenkolen, Naar wij thans met zekerheid vernemen, zal Mr. Dr. W. F. J. Frowein, voorzitter der Directie van de Staatsmijnen te Limburg, optreden als Directeur van de Rijksdistributie van steenkolen, welke bij Kon. Besluit, onder de bevelen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan de Staatsmyndirectie zal worden opgedragen. Hij zal zijn bureau te 's-Gravenhage vestigen. Een Rykscom missie van Toezicht, waarin ver bruikers en importeurs zullen zyn veitegenwoor- digd, zal hem terzijde staan. Prof. de Vooys zal voorzitter van die commissie optreden. Uitvoer katoenen en linnen lompen. Het Stbld. no. 11 bevat een kon. besluit van 8 dezer, houdende verbod van uitvoer van a.) alle witte katoenen lompensoorten, oud en nieuw, met uitzondering van gordijnen, dweilen en witkatoengebreidsoorten b.) alle linDen lompensoorten van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Uitvoer van aardappelen. Gisteren heeft het bestuur van de Rotterdam- sche Vereeniging van Fruit- en Groenten-Expor teurs den minister van landbouw telegrafisch verzocht de verschillende aanvragen om opheffing van het uitvoerverbod van aardappelen te over wegen. Adr. geeft als zijn meening te kennen, dat een langere uitsluiting van den export niet gemotiveerd kan zjjn tegenover de bevoorrechting van de aardappelmeelfabrikanten. De burgemeesters in de huidige tijdsom standigheden. In de kringen der gemeentebesturen trok het de aandacht, dat in het voorloopig verslag op de begrooting voor Binnenlandsche Zaken, dienst 1916, zeker evenveel critiek als lof voorkwam op de handelingen der gemeentebesturen en speciaal der burgemeesters, in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden. Dit is natuurlijk voor de betrokkenen niet prettig, doch erg zwaar gaan zij hieronder niet gebukt, want de burgemeesters zijn zoo wat ge woon geraakt als buffers te dienen tusschen de regeering en het publiek. Toch heeft dit alles ook zijn grenzen. En nu is er dezer dagen weer iets gepasseerd met de ver strekking van varkensvleesch van regeeringswege, hetwelk het noodig maakt er toch eens de aan dacht van de pers op te vestigen, voor welke moeilijkheden de burgemeesters zich tegenwoordig geplaatst zien en welk een ondankbare taak zij vaak te vervullen hebben. Bij circulaire van 29 December jl. werd door den beer directeur van het levensmiddelen bureau aan de burgemeesters meegedeeld, dat de prijs der varkens met ingang van 3 Jan. op f0.70 per kg. was gebracht en dat nu ook de detailprijs van het varkensvleesch tot een door hem gespe- cifleerd bedrag moest worden verlaagd. Tevoren was aan de burgemeesters gevraagd, hoe zy voornemens waren die detailprijzen nu vast te stellen, maar dit burgemeesterlijk advies werd bij gemelde circulaire op zij gezet. Er was voor de burgemeesters geen andere weg open, dan de opgegeven prijzen vast te stel len, want zoo luidde het beveldie detailprijs aanvaarden of geen regeeringsvarkens meer! Gevolg: krachtige vertoogen van de slagers bij de burgemeesters. Deze waren echter onbevoegd toe te gevende detailprijs moest gehandhaafd blyven Verschillende burgemeesters wendden zich daar op tot bet bureau, om op verhooging der detail- prjj-en aan te dringen, Alles zonder resultaat. Na heel veel geharrewar tusschen de burge meesters en de slagers, waarbij de eene burge meester onbevoegd hoogere detailprijzen vaststelt, de ander de hand aan de voorschriften uit Den Haag houdt, wordt de levering van regeerings varkens voortgezet. Nauwelijks een paar dagen is men daarmee begonnen.... of hetzelfde Bureau, dat eerst onver murwbaar was, laat thans bij circulaire van 7 dezer weten, dat de detailprijzen kunnen verhoogd worden i Gelukkig voor de slagers, maar begrijpt men nu de aangename positie van vele burgemeesters, die tusschen den minister en den consument in staan Dit eene voorbeeld zou met andbre kunnen worden vermeerderd. Maar een feit is, dat het prestige van den burgemeester wordt geschaad, want het groote publiek zoekt in die wankelpoli- tiek niet den minister maar den burgemeester. (Centrum) N. Telegrafisch benen t naai waarnemingen, verricr t ia den morgen van 12 Jan., medegedeeld door fut Kon. Ned. Mot, Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Vlissingen. Laagste barometerstand 750.0 in het oosten. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen l.ater waarschijnlijk toenemenden zuidelijken tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelyk opklarend, waarschyclyk regenbuien, iets zachter. Gemeenteraad. Agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam jop Dinsdag 18 Januari 1916, des namiddags 2 uur. 1. Benoeming van een lid van de Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis, we gens periodieke aftrediDg op 1 Januari j.l. van den heer W. A. Beukers (benoemd uit de leden van den Raad buiten het Dagelijks Bestuur.) 2. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Grondbedrijf ter vervulling van de vaca ture de Bruin, 3. Benoeming van leden-patroons en -werk lieden der Commissie van Toezicht op de Arbeids beurs. Als leden-werklieden worden aanbevolen door de Afdeehng Schiedam van den Prote- stantschen Christeljjken Besturenbond en de af- deeling Schiedam van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond de aftredenden W. J. Dries een A. A. Marre- vee en door den Schiedamschen Bestuurdersbond D. van Dyk en A. van der Schalk. Door de Kamers van Arbeid voor de Bouwbe drijven en de Voedings- en Genotmiddelen worden in de vacature, ontstaan de periodieke aftreding van de leden-patroons B. G. Hoogendam en J. van den Tempel aanbevolen In de vacature B. G. Hoogendam I. B. G. Hoogendam II. J. M. van Pelt. In de vacature J. van den Tempel I. J. van den Tempel II. B. G. Hoogendam. 4. Voorstel van B. en W.itot periodieke ver hooging van de jaarwedde van den Havenmeester. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling over eenkomstig het desbetreffend raadsbesluit van den loongrondslag voor de ongevallenverzekering van brandweerman P. van Wamelen, die tegen de beslississing von B. en W. bezwaren heeft inge bracht. 6. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1915 en 1916. 7. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de In komstenbelasting, dienst 1915/16. 8. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het voorstel van hetiaadslid, den heer J. van den Tempel, om art. 48 der Bouwverordening in dien zin te wijzigen, dat voor vrije eengezinswoningen (arbeiderswoningen) de verdiepingshoogte 2 85 M. mag bodragen. 9. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een Raads Commissie om een onderzoek in te stellen naar de al of niet wenschelijkbeid der op richting van een gemeentelijk hypotheekbank. 10. Voorstel van B. en W. om aan de Ver eeniging der Gemeenie-Financiën op haar ver zoek een subsidie te verleenen van f50.als bydrage in de kosten van een te houden tentoon stelling en congres op gemeentelyk financieel gebied. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening betreffende den Burgeljjken Stand in dien zin, dat het Bureau op werkdageu voor het publiek geopend zal zijn tot half drie in plaats van half vijf. Propagandnvergadering. Boor de Politie agenten vere nigug „Onderling Vertrouwen" alhier, zal op Donderdag 13 Ja nuari a.s. des avonds te 81/2 uur jn het gebouw var. den R. K. Volksbond een propagandaver- g'adering worden belegd waarin als spreker zal optreden de heer Wesseling. lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en lid vin den Ge meenteraad van 's-Gravenhage met het onder werp „salarisregeling der Politie". Literair, Historisch en Physische Vereeniging. Gisteravond hield deze vereeniging haar eerste bijeenkomst in Musis Sacrum. De heer Horn heette de talrijke aanwezigen welkom en gaf het woord aan den spreker, Professor Dr. G. W. Kernkamp, uit Utrecht. De spr. zegt Johan de Witt niet te zullen bespreken in verband met de binnen- en bui- tenlandsche staatkunde van zijn tijd, maar spr. wil trachten Johan de Witt voor te stellen als persoon. Johan de Witt werd in 1625 geboren uit een Dordsche regeeringsfamilie. Zijn vader, Jacob de Witt, was regent van Dordrecht. Hij ontving zijn eerste opleiding aan de Latijnsche school te Dordrecht en werd op zijn 16e jaar student aan de universiteit te Leiden. Hij toonde daar vooral grooten aanleg voor de wiskunde en schreef een verhandeling over de kromme lijnen. In latere jaren onderhield Johan dan ook brief wisseling met den grooten natuurkundige Chris- tiaan Huygens. Hij besloot zijn studie zooals toendertijd voor regentenzonen gebruikelijk was met een groote buitenlandsche reis. Hoewel Johan de Witt een dagboek van deze reis heeft bijgehouden en daarin zelfs tot de laatste cent zijn uitgaven heeft geboekt, vinden wij in dat dagboek geen enkele aanwijzing omtrent de indrukken, die hij van deze reis door de verschillende landen van Europa heeft gekregen. Na zijn terugkomst ging Johan in de leer bij advocaat van Andel in den Haag en vestigde hij zich later als advocaat daar ter stede Dat Johan de Witt, die veelal wordt voorgesteld als een stroef en stug mensch, op zijn tijd alleraangenaamst kon zijn in gezel schappen, bewijst zyn lidmaatschap van l'Union de la Joie, een club van personen uit de hoogste aristocratie. Om tot deze club te kunnen worden toegelaten, moest men bedreven zijn in dans passen e.d. Bontemantel vertelt, dat de Raads pensionaris te Amsterdam een schepenmaaltijd bijwoonde en na afloop van den maaltijd ver maakte de Raadspensionaris de aanwezigen met dansen, met vioolspel, met goochelkunstjes en met kunstjes met de kaarten. Het jaar 1650 heeft vooral grooten indruk gemaakt op Johan de Witt. In dien tijd ging in Holland de groote strijd er om. wie meester waren in het land, de Prins of de Regenten. Een zestal regenten werd gevangen genomen, waaronder Jacob de Witt, de regent van Dord- "Tl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2