Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 115 De Oorlog. WRAAK. 39ste Jaargang. Donderdag 20 Januari 1916 No. 11438. feuilleton. oTemifeiitU op ie polis yerielie voorwaarden. Qfficfoek berichten Bnitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boter3traat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1 .50. per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 1_6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. hij levenslange geheele invaliditeit hij verlies van een hand, voet of oog; dood; bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam FRONT. WATERSNOOD. Door de Algemeene Vereenigde Commissie leniging van rampen door watersnood in ^ederland wordt een oproep gedaan om gelden ,e Verzamelen ter leniging van den nood, dien ae jongste overstroomingen ten gevolge hadden. In overleg met de Commissie wordt het van ttegeeringwege wenschplijk geacht, dat voor loopig geen plaatselijke com missiën zich buiten bovengenoemde Algemeene Commissie met de inzameling van gelden belasten. De wyze, waarop tot heden zonder eenigen drang gelden bijeen gebracht worden voor het aangegeven doel, verdient de voorkeur. Voorzeker zullen Schiedam's ingezetenen niet achter blijven en door bemiddeling van een courant, die zich daarvoor beschikbaar stelt of door rechtstreeksche toezending aan de Alge meene Commissie bovengenoemd op waardige 'Wyze antwoord geven op de aanvraag om steun voor onze ongelukkige landgenooten. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. AANKOOP VAN CONSUMPTIE'AARDAPPELEN Ingevolge een missive van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen, dd. 17 dezer, worden besturen van stichtingen en handelaren, welke aardap pelen wenschen aan te koopen. uitgenoodigd, daarvan mededeeling te doen aan het Levens- middelenbureau Nieuwstraat 26. Schiedam, 20 November 1915. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, hrengen ter openbare kennis: le. dat bij Raadsbesluit van 18 Januari jl. is bepaald, dat in plaats van tot half vijf uur des namiddags, het bureau van den Burgerlijken Stand op werkdagen voor het publiek open zal 2Ün tot des namiddags half drie uur 2e. dat in verband daarmede vanaf heden bureau van den Burgerlijken Stand, Be Volking, Militie enz., gevestigd in de «School- 8G"aut no. 12, op werkdagen voor het publiek ^1 zijn geopend van des v.m. half negen tot aes n.m. half drie uur. Schiedam, 20 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, v SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE OP DEN BALKAN. DE VREDESONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN. Zooals wjj gisteren reeds meldden zijn de vre desonderhandelingen tusschen Oostenrijk en Mon- tenegro afgebroken. Het is waarschijnlijk, dat koDing Nikita niet de vernederende bepalingen heelt willen onder teekenen, die hem opgelegd waren en zich gereed houdt om Skoetari te verlaten, ten einde te voor komen, dat hij in handen der Oostenrijkers zou vallen. Van Italiaansche zijde wordt het volgende gemeld De meening, dat in Montenegro reeks weken lang niet was gevochten, en dat de Montenegrin sche regeering twee maanden geleden een over eenkomst met Oostenrijk had getroffen, wint snel veld. Het nGiornale d'Italia" zegtDe Lowtsen is te snel gevallen; en beweert, dat de eerste minister Moeskowits een bekend voorstander van Oostenrijk is en niettemin in zjjn ambt bleef. Het blad her innert voorts dat, ofschoon Oostenrijk in vroegere oorlogen er op heeft aangedrongen, dat Skoetari bij Albanië zou behooren, het ditmaal aan Mon tenegro heeft overgelaten en daar zelfs zijn diplo matieke vertegenwoordigers heeft laten blijven om de Montenegi ijnen bjj hun komst te verwel komen. Keizer Wilhelm te Ni&h. Gistermiddag om 12 uur ontmoetten keizer Wdnelm en tsaar Ferdinand van Bulgarije elkan der in het feestelijk versierde Nish. BulgaarSctie troepen vormden op het station een eerecompagnie. Na een hartelijke begroeting begaven beide vorsten zich iu automobielen naar de citadel, waar een parade van Bulgaarsche, Macedonische en Duitscbe troepen plaats had. L)e keizer over handigde aan den tsaar een veldmaarschalkstaf en de tsaar benoemde den keizer tot cnef van een Bulgaarsch infanterie-regiment. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit St Petersburg wordt gemeld: Poor de doioi zijn de Duitscbe loopgraven in de moerassige streek van Piusk voor bet mee- rendeel met water gevuld, wimioor ze omuit- houdbaar zijn gewarde*; ook de ijzer draad versperringen zijn in deu ontdooiden bodem losgeraakt en werden in twee sectoren door de Russen des nachts weggehaald Be Duit- stheis werken met koortsachtige haast om het terrein weer droog te maken, maar zijn niet in staat de ramp meester te worden Het Oostenrijksch-Hongiaarseb legerbericht luidt. Hedenmorgen vroeg is er aan de grens ten Oosten van ïseinowits, bij Toporour, en Bcjan, een nieuwe slag begonnen De vijand zond we derom een groot aanta* colonnes m het vuur en deed op enkeie punten zeds vier aanvallen achter elkaar, doelh werd overal door de dap pere verdedigers temgges.agen Verder niets bijl- z ouders He-t Duitsche hoofdkwartier deeit mede: Duitsche vliegmachines vielen de opslagplaat sen van den vijand en het vliegterre n bij Tar- uopol aan AAN HET WESTELIJK Uit Parijs wordt gemeld Een vijandelijk blokhuis bij Lihous is door granaat vuur vernield Onze lioopgya ilkanoiuien hebben tusschen Soissons en Riieims gr-.wte schade aangebracht aan de vij' uidelijke verdedi gingswerken ten Westen van Craonne Twee Duitsche vliegtuigen hebben Dinsdag nacht 4 bommen op Nancv geworpen Een Frauseh luchteskader is onmiddellijk opgestegen en beeft de stations van Metz en Arnaville ge bombardeerd Er zijn 22 bommen geworpen, die schade aan de gebouwen nebben toege bracht Het Engelsehe legei bericht iuidt: Zestien van onze vliegtuigen nebben 'op 17 dezer een vijandelijk voorraaddepot bij Lesars, tPh NO. van Albert, aangeval,en en.belangrijke schade toegebracht Er zij'n die a dag 19 lucht gevechten met den vijand ge.everdin 5 daar van weiden de vijandelijke machines genoodzaakt te landen Twee van onze vliegtuigen gingen verloren Be vijand heeft op 18 dezer uvee mijnen tot ontploffing gebracht ten Zuiden van Fricourt, welke geringe schade berokkenden Vandaag hebben'wij' de vijandelijke loopgraven op verscheidene punten gehee. bader vuur ge nomen Een aideeiing' onzer troepen heeft in den schemer de vijandelijke 1 tepgraven bestormd ten Noorden van de Lys en verscheidene ge vangenen mee teruggebracht ito vijand heeft mijnen doen springen bij de H Jhenzodern-sehans en een andere tegen,wer onze loopgraven ten Z O. van Quinchy, waaraan geen schade is toegebracht De vijandelijke artillerie is tea NW. van Fi omelles en ten Oosten run Vperen in de weer geweest. Wij hebben een vijandelijk Vliegtuig' biji Fré- linghien neergeschoten. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede: Aan lret Yserfront is een kleine Duitsche af- deeling in de vijandelijke loopgraven binnen gedrongen en heelt een machine-geweer buitge maakt Levendige bedrijvigheid met mijn-ontploffingen uar, weerszijden op het front ten Wee te i van Hijs el tot ten Zuiden van de Somme. Gedurende den nacht hebben vijandelijke vlie gers bommen op Metz geworpen. Tot dusver is alleen stoffelijke schade gemeld Een vijandelijk vliegtuig1 is tegen den ochtend ten Zuidwesten van Thiancourt neergevallen. Van de inzittenden was ei' een dood. AAN HET ZUIDELIJK FRONT Uit Weenen wordt gemeld: Aanvallen van zwakke vijandelijke afdeelingen bij Lusern en ten Noorden' van hof bruggenhoofd van Tolmino, zijn afgeslagen DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Het Fi'ansehe ministerie van Marine bevestiglt «fficieel dat het wel degelijk een Oostenrijksehe kruiser was, die dooi de Franséhe duikboot „Fomcault" is getorpedeerd Vier torpedo's zijn afgeschoten op 400 meter a islands, d w. z. onder omstandigheden waarbij' geen vergissing >m:rent den vorm van een schip mogelijk is, en de torpedo's hebben doel getrotfen Lloyds deelt mede, dat het Engelsehe stoom schip „Marere" gezonken is Te bemanning is gered i Naar Lloyd's uit Ramsga'e verneemt, zijn de kapitein en 15 leden der bemanning van het Fiansche stoomschip „Léovüle" daar geland De „Léovillo" is gezonken 2 mar zijn verdron ken Lioyds verneemt uit 1. •weotof, dat de smak „Evelvn" tot zinken is gebracht De bemanning is gered De smakken „Foamcrest" en „Sunshine" zijn gezonken De bemanningen zijn gered. De «Rijndam". De directie van de Holland-Amerika!ijn heeft van den gezagvoerder van Je „Rijndam" het volgende telegram ontvangen: Gister (Dinsdagj-ochtend 10 uur is het stoom schip „Rijndam" op een mijn geloopen, waar door het voorschip weid beschadigd en ruim no. 1 vol water is geloopeu. Het stoomschip ligt nu te Gravesend. De gezagvoerder van de „Rijndam" bevestigd, dat er drie stokers zijn overleden. De namen zijn M. Opsfat, A. van der Meulen en L. Nolen De directie der Holland—AmerikaLijn over weegt; aangezien alle droogdokken te Londen zijn bezet, het stoomschip me' toestemming van assuradeuren, naar Rotterdam over te brengen. Een Lloydsbericht uit Graverend meldt, dat de „Rijndam" tengevolge van bet vallende wa ter in den Theems bocht Dij Higiiam aan den gfrond zit, 152) Dus, officieel zijt gij dood, de bladen "ebben het meegedeeld en niemand twijfelt er aan. Gij hebt u toen valsche papieren ver schaft op naam van een zekeren Jean Ro arer. aie misschien nooit bestaan heeft. Juist. Gij ziet, dat ik een goed geheugen heb. o;Mxlra gij op den vasten wal gekomen waart, 2jft gij naar Parijs gegaan? Om de veroordeeling en de terechtstel- "ng van mijn vader en mijn moeder bij te wonen. Dat moet hard geweest, zijn. Ja, het was wreed. Ik stond aan den voet van het schavot, ik ving het bloed van ongelukkige ouders op en bij deze reli- wie heb ik gezworen Hebt gij gezworen u te wreken op den Illln> die hen heeft doen veroordeelen. En op de monsters, wreed genoeg om ougelukkigen zoo zwaar te treffen, die niets ge'fa an hebben dan hetgeen elk man van eer 111 bun plaats- gedaan zou hebben. AVaar zijn die monsters? In do Ratio nale Conventie? r- Daar zijn er eenigen, anderen zijn in dei Commune, in hot, comiteit van Openbaar Wel zijn en in de revolutionaire rechtbank. Zoodat gij "tegen verreweg het grootste deel der regeering in opstand komt. Innerdaad. Gij zijt. tenminste openhartig, maar het zou toch niet goed zijn, wanneer gij, hetgeen gij mij nu verteld hebt, ook aan anderen veioet. In u stel ik vertrouwen, burger. Ik weet zeker Ti at, zoo een meedoogenloozc wet het van u geëischt had, gij misschien ook mijn on gelukkigen vader zoudt veroordeeld heb ben, boewei hij een opperhelst mcnsch was, maar gij zoudt .mijn arme moeder hebben vrijgesproken, die niets gedaan beeft dan een gewonde verplegen, dien haar echtge noot had opgenomen. Gij zijt edejman en gij zoudt geen gastvrijheid geweigerd Rebben aan een vluchteling, die er u om vroeg. 't Is goed, 't is goed, laten wij niet week hartig worden. Ik heb dus gezworen, mij te' zullen wre ken op hen, die ons zooveel kwaad gedaan bebben, maar ik wil bewijzen en ik heb- geen haast. Waarom? Omdat ik met den tijd allerlei bijzon- derbeden zal vernemen, die mij zullen in lichten, op welke wijze ik den verrader het best kan treffen. Zoo gij kunt. Dat spreekt. En gij zijt niet sterk, gij alleen tegen over vijanden, die oneindig veel machtiger zijn dan gij. Ook dat is waar. maar een kogel, die maar zoo klein is, kan toch ook een reus doen neerstorten. Het kan zijn. En uw vriend Pierre Las- son, wat doet hij jjieerbij? Hij is mijn metgezel, mijn wapenbroeder. Oreslus en Pylades? Zooals gij wilt. Hij doet alles wat ik zeg en wij verstaan elkaar bijzonder goed. Hij is niet vogelvrij verklaard Nog niet. Is hij rijk? Welgesteld burger. Zijn vader heeft for tuin gemaakt in den handel. Waarin In graan. - Een graanspeculant dus? Neen burger, een gewone koopman, die zich uit de zaken heeft teruggetrokken. Bretagner? Ja. Dan zal hij wel niet van ons houden. Met uw verlof, mengde Pierre Lasson zich hier in bet gesprek, mijn vader was zelfs een vurig aanhanger van de revolu- Tweede Kamer. Vern omen wordt, dat de voorzitter oer Tweede Kamer voornemens is, in de Kamervergadering van 25 deze® voor tej stellen, na hei. wetsontweip houdende bepalingen betreffendi heffing van ver goeding van kosten voor afgifte van consenten voor uitvoer, aan de orde ie stellen het wetsont werp betreffende tijdelijke afwijking' van, de Kies wet; de wetsontwerpen tot verlenging en her stel van in de Octraoiwel en de Mencenvet genoemde termijnenhet wetsontwerp houdende verbodsbepalingen betreffende het bereiden van alcoholische vloeistoffen; het wetsontwerp hou dende voorziening 'en behoeve van de statistiek tionaire denkbeelden. Dan maakt 'hij een gunstige uitzonde ring. Maar gij zegt hij was, is hij aan van mtening veranderd. Inderdaad, burger, hij is sinds eenigen tijd merkbaar bekoeld. Barras maakte een dubbelzinnig gebaar, ter wijl hij mompelde Dat kan ik begrijpen. Alles bijeengenomen bevielen die twee Bre- tagners hem wonderwel. Zij waren openhartig, oprecht en welge moed. Hij krabde zich achter het oor. Op den toon van een oom aan zijn neven vroeg hij: Hebt gij middelen om van te leven? Voldoende. fndeidaad, de rijkgeworden graankoop- man zal zijn erfgenaam wel op onbekrom pen voet onderhouden, gij hebt dus de vrije beschikking over uw tijd en uw doen en la ten. Voor heden bepaal ik mij er toe u aan te bevelen: geen onvoorzichtigheid, maar ook geen zwakheid of noodelooze vrees. Verbergt u wet. loopt vrijmoedig overal rond, maar weest toch op uw hoede en zorgt er voor steeds ge wapend te zijn. (Wordt vamnlod f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1